m COMMENTAAR BELEEF 13-STEDENPLEZIER. Kabinet bevriest hogere uitkering 'Dit was een dialoog, geen rituele dans' f Welwillende bazen in Versailles ter meulen natuurlijk 'Prijs compensatie inleveren voor werk9 Staa tssecretaris Lambers over afval verwerking: LIJK VAN SCHIPPER GEBORGEN Diplomaat wijkt uit naar Nederland Houten balkon begeeft het: man valt dood Danny Kaye op Haagse milieumarkt Spelen met lucifers: twee zwaar gewonden Mitterrand voldaan over resultaten in Versailles KERK EN HUIZEN AFGEBRAND Geding leraren voor behoud overwerkuren We denken milder over minderheden VOOR DE ACHTSTE maal waren se nu bijeen, ditmaal in Versailles, de leiders van de grote economische westerse machten, en als altijd spraken ze over precies dezelfde on derwerpen. Sinds de bescheiden start in Rambouillet <1975} staat de bestrijding van werkloosheid en inflatie bo venaan op de agenda, maar het resultaat was altijd vrij mager. Na Rambouillet volgden Puerto Rico, Londen, Bonn, Tokio, Venetië en Ottawa. Niettemin bleef de werk loosheid in de westerse wereld toenemen. Wellicht mag men van een dergelijk spektakel niet veel verwachten en misschien ook zijn er wel resultaten, maar dan onmeet baar. Zo heeft bondskanselier Schmidt eens in een vraag gesprek gewezen op de waarde van vriendschappelijke contacten tussen leiders van naties: zij bevorderen goede internationale verhoudingen. HET ONMEETBARE resultaat is wellicht vooral dat erger wordt voorkomen, omdat tijdens conferenties als die van Versailles ondubbelzinnig blijkt dat strikt nationale oplos singen onmogelijk zijn en de toestand alleen maar ver slechteren. Met andere woorden: een top als die van het afgelopen weekeinde fungeert als communicatie-orgaan zonder dat tot gezamenlijke maatregelen wordt besloten, maar waar men wel tracht de eigen denkbeelden enigszins op elkaar af te stemmen. Voor het overige rekent men toch weer naar zichzelf toe, gericht op de achterban thuis, want daar moet men de indruk krijgen dat de eigen regering grote successen heeft behaald. Een markant voorbeeld daarvan is de passage in het communiqué over de oost- westhandel, op het eerste gezicht een fraai doelpunt, ge scoord door Reagan. Bij nader inzien echter moet het wor den afgekeurd. IN HET COMMUNIQUÉ wordt over dit onderwerp gepleit voor een 'voorzichtige en gevarieerde benadering op eco nomisch terrein van zowel de Sovjet-Unie als Oost-Euro pa, passend bij onze eigen politieke en veiligheidsbelan gen'. In het eerste concept van de verklaring stond echter iets heel anders: 'De oost-westhandel speelt een belang rijke rol in de ontwikkeling van de stabiele verhoudingen', een zin die kennelijk uit Europese pen was gevloeid. Deze opmerking haalde het niet. Heeft Reagan gewonnen? Hij immers is de grote tegenstander van deze handel en liet in het recente verleden zijn ministers menigmaal afwijzende verklaringen afleggen over met name de Duitse en Franse gascontracten. De niet opgenomen zin geeft overigens precies de Europese houding aan en die wordt door schrappen niet maar even gewijzigd. IN VERSAILLES hebben de Duitsers onmiddellijk hun thuis front verzekerd dat er niets aan de hand is: het gascon- tract gaat gewoon door en blijft onaantastbaar. Waarom gingen zij dan toch akkoord de zin van Reagan In het com muniqué? Heel eenvoudig, zeiden de Duitsers, 'onze han delspolitiek met het oosten houdt al sinds jaar en dag re kening met politieke en veiligigheidsbelangen. Die zin doet ons dus geen kwaad'. En de Franse minister voor buiten landse handel betoogde al even nadrukkelijk dat er niets verandert: er komt geen economische blokkade van het oostblok, stelde hij. In West-Europa wil men geen han delsoorlog met de Sovjet-Unie, zelfs geen koude handels oorlog. 'Wij wensen geen vijandige verhoudingen met dit land', voegde hij eraan toe. KENNELIJK WILDEN de niet-AmerikSanse deelnemers aan de conferentie het president Reagan niet al te moeilijk ma ken. De president kan nu in eigen land met enige ophef over zijn succes spreken, terwijl in Europa de zaken met Rusland rustig op de oude voet worden vo'ortgezet. Er is in Versailles geen enkele afspraak gemaakt over de gewen ste of ongewenste omvang van de oost-westhandel: geen plafond, geen begrenzing, niets van dit alles, slechts ver melding in het communiqué. Daarmee is opnieuw onder streep t dat dit soort conferenties eerst en vooral als com municatiemiddel fungeert en allerminst als bijeenkomsten waar preciese programma's en maatregelen worden ont worpen, die voor alle deelnemers gelden. De economische top was ook ditmaal een bijeenkomst van welwillende ba zen, d ie elkaar het leven niet al te zuur willen maken. VOOR HET EERST was de socialistische president van de Franse republiek het afgelopen weekeinde gastheer, maar nimmer was de entourage zo weinig republikeins en zo weinig socialistisch. In dit opzicht was vooral de keus van Versailles als vergaderplaats symbolisch: een koninklijk lustslot met vele herinneringen aan het pompeuze Frank rijk, dat onder Lodewljk de Veertiende de hegemonie van Europa trachtte te verwerven. De tuinen waren 's avonds grandioos verlicht, in het theater van het paleis werd een Franse opera opgevoerd en de Franse keuken excelleer de. Het stond alles in scherp contrast met één zin in het openingswoord van president Mitterrand: 'Sinds de vorige conferentie zijn weer vijf miljoen mensen werkloos gewor den en in de Derde Wereld kwamen dertig miljoen mensen om van de honger'. Dat is de werkelijkheid van vandaag, waaraan kennelijk geen topconferentie veel kan verande ren. DE KOK Ncordwijkerhout Als er vier jaar lang geen prijscom pensatie wordt uitbetaald, en dat geld in werkgelegenheid zou worden gestoken, 20u dat 200.000 banen kunnen opleve ren. pit zei voorzitter Dik van der Windt van de Dienstenbond CNV vanmorgen op de alge mene vergadering van zijn bond in Noordwijkerhout. Van der Windt wil de prijs compensatie niet overboord zetten. „Als er met werkge vers en overheid geen goede afspraken over de werkgele genheid kunnen worden ge maakt, moet de prijscompensa tie alsnog worden uitbetaald", meent hij. Overigens wil hij vier jaar ïang van jaar lot jaar beslissen wat er met de prijs compensatie moet gebeuren. Tijdens de vergadering zei Van der Windt ook nog, dat ons land niet gediend is met een langdurige oppositierol van de PvdA. Sot'erdama Nieuwsblad maandag 7 juni 1982 'Glas desnoods verplicht inzamelen' Hattem Staatssecretaris mevrouw Lambers- Hacquebard (volksgezondheid) denkt erover het apart inzamelen van sommige soorten af val verplicht te stellen. Mevrouw Lambers kondigde vanochtend in het Gelderse Hattem zo'n verplichting aan voor glas. „Wanneer de huidige inza meling van glas niet een be langrijk beter resultaat geeft dan tot nu toe het geval is. Vlissingen De rijkshaven dienst heeft gistermiddag op de Westerschelde het stoffelijk overschot opgedregd van de 59-jarige schipper Theo Dijk huizen uit Vlissingen. De schipper werd sinds 28 maart vermist toen zijn sleepboot Temi 4 kapseisde en zonk. Bij dat ongeluk kwamen nog drie opvarenden om het leven. Een neef var. de gisteren ge vonden schipper, die ook lol de bemanning behoorde, is nog steeds niet gevonden. Den Haag De tweede secre taris van de Iraanse ambassade in Moskou heeft politiek asiel gevraagd in Nederland. De man had op de Nederland se ambassade in Moskou een visum gevraagd, om zoals hij zei „enkele vrienden in Ne derland te kunnen bezoeken". Dat visum is hem volgens de normale procedure verleend Toen de man op Schiphol aan kwam vroeg hij direct politiek asiel. Amsterdam Een 28-jarige Amsterdammer is zaterdag om het leven gekomen toen hij van het balkon van zijn wo ning viel. Volgens de politie is de val veroorzaakt doordat het houtwerk van hel balkon het begaf. Dal zou zijn gebeurd op het moment dal de man bezig was met hel ophangen van wasgoed. Hij woonde op de derde etage. zal het apart inzamelen of aanbieden van glas verplicht moeten worden gesteld. Nu nog komt jaarlijks ongeveer 300.000 ton glas op stortplaat sen en verbrandingsmrich tingen terecht. Dit is een enorme en onnodige milieu belasting". Mevrouw Lambers zei dit op een 'krmgloopbeurs', die de bedoeling heeft inzicht te ge ven over diverse mogelijkhe den van het hergebruik van afval. Zij noemde glasbakken een goede inzamelmethode. Maar naar haar oordeel za! het apart houden van glas boven dien moeten worden bevor derd door een wettelijk gere geld statiegeld systeem. Minder verbranden Met nadiuk kritiseerde zij ver branding van huishoudelijke afvalstoffen „Ook wanneer er tegelijk sprake is van benut ting van de verbrandingsener gie zie ik dit niet als de eerst aangewezen oplossing". Naar haar ooi deel hoeven de ver brandingsovens overigens niet van het ene op het undetc mo ment te worden gesloten „Maar met uitbreiding van verbrandi ngscapact te11 moeten we terughoudend zijn" Autobanden De staatssecretaris wil binnen kort het storten en verbianden van autobanden verbieden „Autobanden dienen in eerste instantie van een nieuw loop- vlak te worden voor oen. Als dat met mogelijk is moeten ze tot nieuwe rubberprodtikten worden verwerkt". Bovendien zouden de overheden milieu vriendelijker moeten aanko pen, onder meer door de voor keur te geven aan de aankoop van vernieuwde banden boven nieuwe banden. De staatssecretaris prees de ge slaagde poging van de ge meente Zeist blik apart m te zamelen. Zeist heeft daardoor de kosten van de afvoer van vuil naar de ovens van Af val werk mg Rijnmond (AVR) m Rotterdam weten te beperken. Zij herhaalde de oproep aan de gemeentebesturen ook de planmatige inzameling van textiel weer ter hand te ne men. IJsselmuiden Een 2-jarig kind en een 27-jange man he pen gisteren in IJsselmuiden zware verwondingen op door een brand die werd veroor zaakt door twee kleuters. De kinderen, twee en drie jaar, speelden met lucifeis op hun zolders] aap kam er. Daar door raakte het beddegoed in brand. Het 3-jarig kind wist zichzelf in veiligheid te brengen. Een oom probeerde het 2-jarig kind te redden. Beiden liepen brandwonden op. ADVERTENTIE- De Benelux hoofdsteden zijn het bekijken meer dan waard. Met Trans valt er van alles te beleven. In JfjUJE Amsterdam: 3 dagen, individueel, v.a. f 163.-. in Brussel: 2 dagen individueel, v.a. f126,-. Luxemburg stad, weekend (4 dagen) individueel v.a. f304.-. Haal de Trans gids en boek bij NS-station, ANVR reisburo, ANWB, Neckermann reisburo, AMRO- _jtaö«si of Rabobank. Of bel: 033 - 30114. trans! De aktieve reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen. Den Haag Het nieuwe kabi net van CDA en D'66 heeft be sloten per 1 juli alle sociale uit keringen vanaf het modale in komen te bevriezen. Zij blijven op hetzelfde peil en worden niet aangepast aan gestegen prijzen. Hierdoor gaat de koopkracht van deze hogere uitkeringen 4 tot-4,5 procent ach teruit. De maatregel was al aangekondigd in het be zuinigingsakkoord van het vorige kabinet. Volgens dit akkoord, waarvoor de PvdA-mi nisters mede verantwoordelijk waren, zou er nog dit jaar op de hogere uitkeringen 150 miljoen en volgend jaar 590 miljoen gulden worden uitgespaard. De bedoeling was dit te doen door invoering van een glijdende schaal: hoe hoger de uitke ring, hoe groter de korting. Er werd toen echter meteen bijgezegd, dat als het niet zou lukken voor 1 juli een glijdende schaal in te voeren de hogere uitkeringen per 1 juli zou den worden bevroren. Uitkeringen boven het modale inkomen worden vooral op grond van de WW of de WAO verstrekt. Vervolg van pagina 1 Versailles „Wij hebben belangrijke vooruitgang ge boekt bij de gezamenlijke strijd tegen de inflatie, tegen, de werkloosheid en voor het ontwikkelen van nieuwe economische groet. De directe dialoog had hier voor rang boven diplomatieke rituele dansen". Met deze verklaring heeft een ont'-pannen en ietw«it flegmatieke president Fran- qois Mitterrand zondagmid dag in de deftige congreszaal van het kasteel van Versail les de achtste westelijke top conferentie besloten Mitter rand werd geflankeerd door president Ronald Reagan, bondskanselier Helmut Schmidt en de andere weste lijke leiders. Geschiedenis Even later verklaarde de Amerikaanse minister van fi nanciën Donald Regan dat er in Versailles dit weekeinde wel degeljk geschiedenis is ge schreven ,,Wij hebben een andere di mensie gegeven aan onze eco nomische verhoudingen met het Sovjet-blok Intern gaat het Westen zijn economische en financiële politiek harmo niseren. Nooit eerder waren wij bovendien zo dicht bij een gezamenlijk monetair beleid", aldus minister Regan. Bondskanselier Helmut Schmidt in hemdsmouwen vanwege de drukkende hitte, vertelde de pers dat de fantas tische vergezichten die het kasteel van Versailles de wes telijke leiders had geboden hen niet afgeleid hebben „Voor ons politici uit Bonn is het zeer belangrijk dat een reeks potent iele westeijke me ningsverschillen opgeklaard zijn, vóórdat wij zelf donder dag als gastheer optreden van de NAVO-topconferentie", al dus de bondskanselier. ADVERTENTIE Extra breed... urn gordijnstof in effen bruin beige of goud Van 90/10% viskose/nylon 170 cm breed Per meter van 11,98 vaor Breda Hevige onweersbuien hebben dit weekeinde in Brabant ernstige schade aangericht: in Breda gingen zater dag na blikseminslag een kerk en een huis in vlammen op. Een van de bewoners van het huis raakte gewond. In Sprang-Capelle brandde een boerderij af. In delen van Breda ontstond overlast van ondergelopen straten en tunnels, geblokkeerde spoorwegovergangen ef\ defecte verkeerslichten. Hoe serieus 2ijn missie voor het VN-kinderfortds Unicef ook mag zijn, Danny Kaye ziet er toch altijd weer uit als een halve gare. Met een zon- nehoedje dicht op de ogen en bekkentrekkend kwam de Amerikaanse acteur zater dagmorgen met leden van een kindertheater in een lan dauer >"»et Haagse Binnenhof oprijden voor de opening van de tiende milieu-info-markt. Hij werd er verwelkomd door de Haagse burgemeester Schots en staatssecretaris Lambers-Hacquebard (volks gezondheid en milieuhygië ne). Zaterdagmiddag was hij bo vendien de komische gast op een voetbalwedstrijd tussen politici en zakenlieden in Lei den. De opbrengst was voor Unicef. De politici wonnen door het beter nemen van strafschop pen. De wedstrijd zelf was geëindigd in 1-1, na doelpun ten van Schelto Patijn (PvdA) en George de Jonge (be stuurslid FC Den Haag). Den Haag Twee onderwij sorganisatie:», de VREDA en de Unie MTO hebben een kort geding aangespannen te gen minister Deelman (onder wijs en wetenschappen J Inzet van het geding, dat morgen middag dient voor de presi dent van de rechtbank m Den Haag. is de door het ministerie aan leraren opgelegde beper king van overuren De twee organisaties stellen dat voor vele honderden lera ren die werkzaam zijn in het avondonderwijs nu ontslag dreigt, omdat het ministerie met meer wil toestaan dat ze hun avondwerk verrichten i naast een volle dagtaak. De ministeriele maatregel is be- doeld als middel om de werk gelegenheid in het onderwijs te bevorderen. i Hilversum Nederlanders zijn m twee jaar tijd positiever gaan denken over de minder heden Maar jongeren van 18 tot 24 jaar lonen zich steeds onverdraagzamer, zo blijkt uit een enquête waarvan de resul taten gisteren door de AVRO bekend zijn gemaakt. Van de duizend ondervraag den bleek 39 procent welwil lend te denken over Surina- mers (twee jaar geleden 33 procent), 36 procent over Tur ken en Molukkers (was voor beiden 29 procent) en 35 pro cent over Marokkanen (28 procent). Ruim de helft is be reid een vertegenwoordiger van een minderheidsgroepe ring als collega ie aanvaarden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9