WATERWEG Wij willen voor de gevaarlijke bocht in de weg staan...' SPORT Angstig HVO krij g Satelliet niet klein Subsidie gouden handdruk JAC vanavond in raad 'Jammer dat jullie geslaagd zijn' BAH doet laatste poging Werkgroep Drugs en Alcohol: Gemeente te gemakzuchtig' Diefstal in bad Groenoord If Inlichtingen, omtrent adverteren In deze rubriek. Tegels gestolen van de gemeente Worden bejaardenposten 'n soort 'afhaalchinees' Schaak- diploma 's voor de jeugd Dertig kilometer binnen drie uur Vlaardings onderonsje eindigt onbeslist Zaterdag het slot Gert Timmerman schaakkampioen Junioren in selectie Vlaardingen Het Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH) heeft in enkele brieven aan de gemeenteraad een laat ste poging gedaan, om dc raadsleden ervan te overtui gen dat het BAH een gemeen telijke subsidie m het kadci van alternatieve hulpverle ning aan jongeren in pro bleemsituaties wel degelijk waard is. Méér dan het JAC. de 'officiële' alternatieve hulp verlening in dc stad. Tijdens de laatste commissie vergadering voor de maat schappelijke dienstverlening stelde wethouder Bas Goudn- aan, als plaatsvervanger van zijn collega Wijnstok, dat de structuur van het BAH even min ais die van het JAC vol doende waarborgen geeft voor goed functioneren, omdat het stichtingsbestuur van het BAH een louter formele en machte loze geleding 2ou zijn. Men een aantal argumenten probeert het BAH de raad ervan te overtuigen, dat dit bestuur geen wassen neus is, en dat alle waarborgen voor het goed functioneren van het BAH, ook m eventuele conflictsitua ties, aanwezig zijn. Tijdens de raadsvergadering van vanavond zal de gemeen teraad zich moeten uitspreken over de vraag, of hel JAC in derdaad weer voldoende ver trouwen verdient om haar subsidie te behouden, of dat die subsidie naar het BAH moet gaan. Verder moet er een oplossing komen voor een te kort van ruim 50.000 gulden op de exploitatie van het JAC, dat is ontstaan doordat het be stuur van het JAC aan twee ex-medewerkers gedurende een aantal maanden salaris heeft doorbetaald, terwijl de betrokken personen niet meer in dienst waren. In dat kader is door tegenstanders van het JAC-beleid de term 'gouden handdrukken* gebruikt. Het college wil die gouden hand drukken voor rekening van de gemeente nemen. Conflicten De voorgeschiedenis is be kend. Bij het JAC. het Jonge ren Advies Centrum, zijn de afgelopen jaren grote interne conflicten ontstaan, die er uit eindelijk toe hebben geleid dat de instelling gedurende lange tijd niet of nauwelijks heeft kunnen functioneren. Vrijwel Vlaardingen „De gemeente Vlaardingen zou zelf een actief preventiebe leid tegen drugs moeten gaan voeren; een coördinerende functie, in samen werking met omliggende gemeenten moeten vervullen. Maar in Vlaardingen gebeurt niets. De GG GD heeft ontzettend veel vertrouwen in de Bouman Stichting. Is een prima instelling hoor, maar wel een particuliere. Ze moeten zélf wat doen. Bijvoorbeeld een preventiemedewerker zoals in Den Haag aanstellen of meer plaatselijke initiatieven steunen. Wat ze nu doen, is een beetje al te gemak zuchtig." Dat is de reactie van Johan van der Griend, secretaris van de Werkgroep Drugs en Alcohol, als de samenwerking met de gemeente ter sprake komt. „We hebben niet zulke beste contacten met de overheid, nee. In tegenstelling tot die met on der meer de Bouman Stichting, Daar onderhouden we wel een vrij goede relatie mee", voegt hij er gelijk aan toe. Dc- Werkgroep' Drugs en Alco hol: tien. vijftien vrijwilligers die zich bezighouden met pre ventie. Want zij gaan er te recht vanuit dat voorkomen Twee jon ge man jaar, zijn gis- Schiedam - nen, van 20 teren in zwem bat! Groenoord tot dc ontdekking gekomen, dat in hun bundeltje kleren was gesnuffeld. Terwijl zij zelf hadden gezwommen, heeft een ander kans gezien de porte monnees uit de broekzakken le halen. Dal scheelt dc ene jongeman 90 gulden, de under wist met hoeveel er m zijn beurs zat. van drugs- en alcoholgebruik nog altijd beter is dan genezen. „En bij onze start", meldt Van der Griend eerlijk, „bleek al gauw dat begeleiding van ver slaafden ontzettend moeilijk is. Wat moeten wij, als ook des kundigen niets kunnen doen?" Gevaarlijke bocht Hij zet dan de doelstelling van de werkgroep met een voor beeld uiteen. .,Je moet drugs zien als een gevaarlijke bocht in de weg, waar vaak ongeluk ken gebeuren. Het is fijn, dat er mensen zijn die de veronge lukten naar een ziekenhuis brengen. Maar wat wij willen, is voor die bocht staan en waarschuwingen geven. Het mooiste is natuurlijk, als die bocht uit de weg zou worden weggenomen." Johan van der Griend van de Werkgroep Drugs en Alcohol; We maken slapende honden wakker ADVERTENTIE Salvatore en Giuseppe laten u tijdens uw diner genieten van hun vrolijke Italiaanse muziek Restaurant ,5 Italiaanse. Franse en Nederlandse gerechten Aparte gelegenheid voor partijen Ruime parkeergelegenheid Voor reserveringen: tel. 010-73.00.88 of 26.65.44 Broersveld 178-180 - Schiedam. 30mlr. t.o, Hema Woensdag gesloten L* r Anders dan 'anderen Tel. 340353. De door de hervormde diako- nie opgezette werkgroep is sinds 1977 actief bezig, na een voorbereiding van anderhalf jaar. De vrijwilligers voeren gesprekken met mensen die een beroep op hen doen en verwijzen naar officiële in stanties (Van der Griend: „De eerste stap naar deskundigen is vaak zo groot"); verzorgen open avonden en geven voor lichting over drugs en alcohol aan scholen en sociëteiten. „Een waarschuwend vingertje heffen we niet. Als je gaat roe pen van 'Pas op, jongen', dan schiet je je doei voorbij. Wij willen aan de oorzaken, aan de problemen, werken." Slapende honden Op het ogenblik is de werk groep een informatiemap, spe ciaal gericht op de scholen, aan het samenstellen. Het is trouwens niet altijd even mak kelijk onderwijsinstellingen te bereiken. „Ze zijn bang", ge looft Johan van der Griend, chemicus, maar momenteel werkloos, „dat je slapende honden wakker maakt- Reac ties als: 'Als jullie zijn geweest, kunnen we de volgende dag de drugsdealers uitnodigen', hoor je nog wel eens. Onzin. Want wanneer je een objectief beeld schetst mèl de gevolgen van verslavende middelen, dan haal je mensen toch eer der uit een droom. Resultaten zijn nooit te meien. Wij zijn echter tevreden als er aan dacht is en er een eerlijk en open gesprek kan plaats vin den," Zo'n vijfhonderd gespreks bijeenkomsten heeft de werk groep in de loop der jaren ge houden, Niet alleen in Vlaar dingen. Het werkterrein komt steeds meer in de gehele regio te liggen, omdat er in andere gemeentes weinig tot niets aan drugspreventie wordt gedaan. Ook zou de werkgroep graag de plannen voor een spreek uur verwezenlijkt zien. Johan van der Griend: „Sinds kort hebben we contacten met het BAH. het Bureau Alterna tieve Hulpverlening. Daar zouden we een ruimte kunnen krijgen om een spreekuur op te zetten. Het zou dus leuk zijn als het BAH blijft bestaan." alle vrijwillige medewerkers en heel wat stagiaires liepen door deze conflicten weg. ter wijl alle nevenacticiteiien, zo als een vrouwengroep, een groep die zich bezighield met de militaire dienstverlening en dergelijke, het JAC de rug toe keerden. Diverse andere in stellingen in de stad weiger den nog langer jongeren naar het JAC door te sturen. De conflicten spitsten zich vooral toe op de persoon van de toen malige projectleider van het JAC. die zoals een bemid delende commissie later vast stelde niet in staat was het team op de juiste wijze te lei den. De belangrijkste oorzaak van het conflict rond de teamleider was het feit dat de man zich. zoals door vele ex-JAC"ers is bevestigd, zou hebben schuldig gemaakt aan het sexueel mis bruiken van minderjarige hulpvragers van het JAC. Te gen deze praktijken werd door het toenmalige bestuur van het JAC, dat in meerderheid achter de teamleider stond, niet opgetreden. Als in novem ber vorig jaar meldde onze krant die beschuldigingen, die werden bevestigd door de ver klaringen van een van die vroegere klanten van het JAC, die tegenover onze verslagge ver toegaf ook het slachtoffer te zijn geworden van door de JAC-leider afgedwongen sexu- ele contacten. Naar aanleiding van die publi catie en na vragen en opmer kingen in de gemeenteraad, vooral van de zijde van het PSP-raadslid Leo Zeef en van de SGP'er Rien Lensvelt, die al eerder van ouders van JAC- klanten van dergelijke zaken had gehoord, kwam eindelijk een onderzoek op gang. De be trokken projectleider was toen inmiddels ontslagen; na een korte periode van werkloos heid trad hij in dienst bij de Raad voor de Kinderbescher ming. Zijn salaris is echter ge durende een jaar doorbetaald door het JAC-bestuur. In de maanden dat hij al bij zijn nieuwe werkgever werkte, kreeg hij op die manier een dubbel inkomen. Ook een an dere ex-werknemer, een agoog, heeft een dergelijke gouden handdruk gehad. Het ministerie van CRM heeft in middels geweigerd, deze door betaalde salarissen voor zijn rekening te nemen. Dat wil de gemeente Vlaardingen nu zelf doen. Een dezer dagen zal overigens duidelijk worden, of de vroe gere teamleider van het JAC zich voor de rechtbank zal moeten verantwoorden voor de vermoedelijk gepleegde strafbare feilen. Naast twee vroegere cliënten, die door de man zouden zijn verkracht, heeft ook de gemeente Vlaar dingen aangifte bij de politie gedaan. De Rotterdamse offi cier van justitie mr. R.A.F. Gerduig heeft de zaak in be handeling. Tien vrouwen krijgen diploma voor dagmavo Schiedam Het klonk niet al te feministisch, maar daar wa ren ae vrouwen gisteravond ook de types niet naar. Wèl geemancipeerd, tenslotte had den ze er drie jaar dagmavo op zitten. „Ik weet wel dat als er geen echtgenoten of kinderen voor jullie waren geweest, hoe moeilijk het dan geweest was. Als je nu een zware biologieles had en je kinderen of je man Schiedam De politie heeft vannacht om kwart over twaalf drie Schiedammers aangehouden, die op het Se ringenhof een fikse hoeveel heid hele en halve tegels van de gemeente Schiedam hadden gestolen. De mannen, in leef tijden van 19, 22 en 32 jaar. vervoerden die stenen in een aanhangwagen achter hun auto. Op de Churchillweg hield de politie hen voor alle zekerheid even aan, want een tegeitransport op zo'n tijdstip komt oom agent doorgaans duister voor. Schiedam Bij Sehiedamse bejaarden spookt het al door het hoofd dat zij, evenals vroeger in de crisistijd, in lange rijen voor de gaarkeukens moeten gaan staan. Zij zijn allerminst gelukkig met het idee van CDA-wethouder Riet Taverne om de warme maaltijden niet meer bij hen aan huis te verstrekken, maar om de maaltijden te verdelen in de wijkposten van het bejaarden- werk. Dat scheelt de gemeente geld, want de vervoerskosten worden op die manier gedrukt. Ten slotte, zo redeneert Taverne, zou het nog vervelender zijn, ais wegens de bezuinigingen hele maal met de warme-maaltijdendienst gestopt werd. Die toe komst hangt de bejaardenposten dus boven het hoofd: 's middags worden ze een soort 'afhaalchinees'. Als eerste raadslid heeft Els Hellwig, van dezelfde partij als Ta verne, al laten weten dat zij cok die nieuwe opzet geen goede vindt „Je kunt het die oude mensen niet aandoen om ze zelf door weer en wind hun eten te laten halen. Ik ben daar tegen. Er is nu een geweldige service; die moet zo blijven," Hellwig verzet zich tegen elke vorm van schrappen op de vvarme-maal- tijdendlenst. Het ziet ernaar uit, dat alle partijen het met haar eens zijn en dat B en W dit voorstel zullen moeten inslikken. hadden de afwas niet gedaan, hoe had je het dan voor elkaar moeten boksen." Piet van den Broek, de leraar van de dag mavo, had, kortom, niet alleen voor zijn leerlingen zelf een goed woordje over. Het was Piet nog eens opge vallen, gisteravond in het vor mingscentrum M.C.M. de Groothuis, wat er nu eigenlijk zo bijzonder aan zijn leerlin gen was. Terwijl hij langs wat flats had gewandeld en andere vrouwen had zien lopen, had hij gedacht: tja, en toch missen die vrouwen iets. „Wat ze mis sen? Dat is het gaan naar school. Dat is de spanning van drie jaar keihard je best moe ten doen, jezelf tot ijver aan zetten. Dat geeft je iets aparts. En daarvoor worden jullie nu vanavond beloond." En na die woorden van Piet van den Broek overhandigde burgemeester John te Loo, zo als immer aanwezig bij dit soort plechtige gebeurtenissen, de diploma's en deelcertifica ten aan de tien vrouwen, die voor de dagmavo geslaagd wa ren. „Jammer dat jullie geslaagd zijn", zei Nelly Boers, de ad junct-directrice van het vor mingscentrum. Zij had het met deze vrouwen zo'n prettig clubje gevonden in al die drie jaar, dat zij nu een gat zag val len. „Maar ja, het wordt eerst vakantie en dan kan je even wennen. Daarna zien we wel weer wat de volgende ploeg wordt", zei zij toch optimis tisch. Het was de derde keer dat er op de dagmavo diploma's zijn uitgereikt. De eerste keer deed wethouder voor vorming en recreatie Herman Posthoorn het, vorig jaar was het PvdA- raadslid Jantje Boonstra, ai van oudsher betrokken bij de vrouwenorientatie in Schie dam, en gisteravond was het dus de burgemeester. Die heeft zelf meegemaakt hoe moeilijk het is om op oudere leeftijd nog wat te Ieren, zei hij. en daarom had hij alle bewonde ring voor de dames. Schiedam De jeugd van Schiedam kan op maandag 21 juni weer proberen om in het bezit te komen van het schaakdiploma. Niet alleen schakers, die lid zijn van een vereniging kunnen aan het examen deelnemen, ook jon gens en meisjes, die op school schaken zijn welkom. Er kan examen worden ge daan voor drie verschillende diploma's. Het eerste diploma is het pionnendiploma. Hier voor moeten de spelregels en de schaaknotatie bekend zijn en moet mat in één of twee zetten kunnen worden uitge voerd. Bij het tweede dipoma, het torendiploma, zijn de com- biaties al wat moeilijker en het derde diploma, het koningsdi ploma, is eigenlijk alleen voor de echte doorzetters. Om de kans op slagen groter te maken kan een ieder op 14 juni meedoen aan de oefenexa mens. De opdrachten worden dan ook besproken en uitge legd. Zowel de oefenexamens als de echte examens worden afgenomen in het clubgebouw van schaakvereniging Schie dam. op de werf van 'Wilton- Feyenoord'. De ingang ligt aan de Rubenslaan. De aanvang is telkens om 19.00 uur. Voor in lichtingen kan een ieder te recht bij Frans Grocneweg, Praam 5 in Schiedam. Tele foon; 010-70.12.15. j.v Adel verplicht, dus ook voor Cor Nieuwenhuïzen. De oefenmeester van Zwaluwen Vlaardingen loste gister avond de weddenschap met rijn selectie in en legde dus in recordtempote voet de de afstand tussen het terrein van Zwaluwen en Zoetermeer af. In welge teld twee uur en achtenvijftig minuten raffelde Nieu wenhuïzen de tweeëndertig kilometer af. Maarten Keizerwaard, tijdens het seizoen al veertien kilo afgevallen, liet zich van zijn beste kant zien en ver gezelde zijn trainer over de volledige afstand. Dit twee tal kreeg vanuit de volwagen assistentie van Peter Ro- meijn en Eric Visser, die regelmatig voor de broodnodi ge ravitaillerring zorgden. „En als we volgend jaar kampioen worden, loop ik het IJaselmeer rond", leek Kieuwenhuizen bij aankomst in de Zoetermeerse Dadelgaarde de smaak te pakken hebben. „Maar, alle gekheid op een stokje, het is me alles meegevallen. In het eerste uur hebben we twaall kilometer afgelegd. Qua longinhoud zou ik het nu weer kunnen doen. tk denk alleen dat m'n benen niet meer willen..." Heerjansdam Ongeloof droop andermaal in stralen van de gezichten van in rede lijk groten getale naar Heer- jansdam afgereisde VI aar ding- se voetballiefhebbers. Hoe iro nisch hei ook moge klinken, geen mens repte gisteravond eigenlijk nog over de zojuist beëindigde confrontatie tussen HVO en Satelliet, die met name de laatste een uitermate bevredigend winstpunt (1-1) in de van klef angstzweet bol- staande schoot had geworpen. In een poging een stok te vin den om de hond, in casu Neer- lands grootste sportbond, te door Donald Bax slaan, richtte de agressie zich unaniem aan het adres van competitieleider Jan Raaid- man, die op het hypermoderne sportcomplex Molen wei inder daad weinig standvastig pre senteerde. Gesjoemel alom dus. waarvan, afgaande op de eerste ontmoeting van deze warrige nacompetitie, nu HVO wellicht het slachtoffer dreigt te worden. De mogelijkheid is bij lange na niet uitgestoten dat HVO, Sa telliet en WFB in dit extra on deronsje opnieuw met een zelfde aantal punten over de streep komen. Hetgeen bete kent dat het doelsaldo van de 'gewone' caroussel in werking treedt. De positie van HVO ten opzichte van Satelliet (nul) en WFB (mm vijf) js daarin met een score van min tien verreweg het slechtste, zodat de barometerstand op het ge laat van HVO's trainer Ger Pijl een snel naderende or kaan het aflezen. „Ik koop er helemaal niets voor dat ik nu weer compli menten krijg, dat iedereen vindt dat HVO met deze ploeg niet mag degraderen", bromde Pijl, die zijn vertrekkende spe lers Pim Begwerf (naar Vlaar dingen), Hans Nieuwenhuizen en Najim Nasri (beiden naar DSS'26) niet meer opnder de wapenen nep. „Qua veldspel en qua kansen hadden we vanavond moeten winnen, maar het gebeurt wéér niet. Zo is het dit hele seizoen al ge gaan". ^jjn collega Wim Paulus sloot zich daar voor het merendeel bij aan. „De slechtste wedstrijd die Satelliet dit seizoen heeft gespeeld", vond de nog steeds T' j Twee verdedigers van Satelliet hebben de handen vol a< de aanval van HVO. in alle staten verkerende oe fenmeester. „Ik geloof dat het bij ons na die eindsprint tn de competitie een beetje afgelo pen is. Maar dan nog heb ik respect voor jongens als Hans Pecnian cn Marcel Zeehreehts. die hun vakantie onderbre ken, en Barend Buvtenhek. die zijn vakantie uitstelt" Inderdaad maakte Satelliet een ronduit matige indruk, maar speelde HVO te angstig en waarom eigenlijk''om hier voor de volle honderd procent van de te prorinit Na een doelpuntloze et:-, helft, die het aanzien iuiua i Iijks waard was, nam Sanü.t zelfs de leiding toen Mart 1 Zeebrechts m z'n ientje <t HVO-iiefensie v>or sthut te HVO ueid wakker k" gelijk omdat Satelliet-iloet: Aric van der Windt te oog had voor Hen me Bron en daardoor de hoge .nzet Rtm D.mse miste maar toen weer behoudt nil op-at Het was en het bleet du- i. Heerjansdam Omdat HVO en Satelliet gis teravond de punten deelden, moet nu ook de ontmoeting HVO- WFB worden gespeeld. HVO had de voorkeur voor dinsdagavond, maar uiteindelijk werd besloten dat dit duel za terdag wordt gespeeld. Plaats van handeling is opnieuw het terrein van Hcerjansdam (sportpark Molenwei), waar om 15.30 uur wordt afgetrapt. Schiedam Gert Timmerman heeft zijn vorig veroverde ti- liel 'Open Schaakkampioen van Schiedam' weten prolon geren. In de laatste ronde speelde hij snel remise tegen Cor de Zwart en hij werd daarmee onbereikbaar voor de concurrentie. Cor de Wit werd uiteindelijk tweede door een overtuigende overwinning op Reitsma. Ron Heusdens was niet op dreef en verloor van Jos van den Dool, die zo beslag legde op de derde plaats. De eindstand in de hoofdklas se: 1 Timmerman (6 punten); 2 Cor de Wit (5,5 punten); 3 Jos van den Dool (5 punten); 4 Jan Dijkhuizen (5 punten); 5 Cor de Zwart (4,5 punten). In de eerste klasse legde Cees Troost door een snelle over winning in de beslissmgspartij tegen Jan Paszterig beslag op de eerste plaats Onink werd via een zeer eenvoudige over winning op Van Tienen derde. De samengevoergde tweede en derde klasse leverde Ron van Vuuren ais overwinnaar op. H ij ve r sloeg mede koplope r Wissels, die zo genoegen moest nemen met een derde plaats. Tweede werd Schollen die in de laatste partij Breddels ver sloeg. Schiedam Voor lu" NVd» lands-ft jeugd», m kettoan» Jan Bart VoHein egt DVS) en Ruud Bakker (Fa»'. sior '2(f) geseluvi d I lei 1'. a zal van 12 tot en met 23 u een tuur muk*-n dooi Eng land Voorafgaand aan do ir worden nog neb-rin ed-.tr. gespeeld tegen VOC 1.1 lui.i i Quick (9 juk) Kampioenen in het zonnetje Vlaardingen - TA v\ VI t. dingen sluit vrijdag hoi bülseizoc-n di-fuuu». t ,-if ft. <4 uiterst sfeervolk- kantine. 1, het clubgebouw in de ftFoe:' polder worden dan ai de »;a< pioenen van de veitiitgnig het zonnetje gezet Hit en elfde veld voet ba iel Lof ka mpioen ge word en-vc het eerste en tweede /n.d%OL balteam. Bij de jeugd sp/oi het kampioenschap van lu l 1 elftal eruti, Hot definitieve einde va' voetba Ijaa rga ng 19K l t9t houdt teven» in dal voorz: Wim van den Berg cr punt achter zet In mil kring heeft de voorzitter al .1 scheid genomen van zijn hm», tic. Met een geweld igfe barb cue. in de tuin bij hem thu.s Bodegraven, waar meer dan trouwe werkers van do Vlaardingen bij aanwezig w, ren, sloot hij zijn periode aj voorzitter af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3