18 WflTERWïG 'Ik hoop dat mijn fractie die flut nota verwerpt Het eenzame huis in 't bungalowpark d ÉS 'H Het slotoffensief van raadslid Konings Sociale dienst: ^geldschieter of -;uithui!instantie Eigenaar Vermeer: vreemdste verhalen deden de ronde m Lokaal i Gemeentemuseum 3 weken dicht Bloedkoralen uit pension verdwenen Rotterdams Nieuwsblad donderdag 10 juni 1982 RW -Schiedam Onder de wethouders IEef Collé (CPN) en Riet Taverne ;(CDA) heeft de gemeentelijke sociale ;dienst van Schiedam, de GSD, be- -hoorlijk kunnen groeien. De stijgen- Ide werkloosheid noopte de dienst ook -daartoe. Steeds meer mensen kwa- »men om een uitkering vragen en dat Igaf flink wat extra werk; meer admi nistratie, meer gesprekken. IDe werkloosheid stijgt nog steeds, ;maar moet de dienst nu nog verder ^uitbreiden? De Sehiedamse politiek -vindt het al een jaartje of vier tijd om zich te bezinnen over de toekomst van de GSD en momenteel is de dis cussie erover nog in volle gang, aan de hand van een doelstellingennota die GSD-direeteur Gêrard Smits ver vaardigd heeft. Hierin spreekt Smits een voorkeur uit voor de variant, waarbij de sociale dienst niet alleen de functie heeft van 'uitkeringsfabriek' die de men sen aan geld helpt, maar die ook een sterke positie bekleedt in het Sehie damse welzijnswerk. Het geeft een uitzonderlijk groot gezag aan de bij- standsmaatschappelijk werkers, die de GSD in dienst heeft. Mensen kun nen er dan behalve voor geld ook, te recht om uit te huilen over Hun moeilijkheden. Het model, dat hier vierkant tegen- over staat, betreft de pure uitkerings fabriek, verder niets. Mensen met problemen kunnen tenslotte terecht bij instellingen zoals de stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, het "instituut Sociaal Raadsvrouwen en -het Bureau Alternatieve Hulpverle ning (BAH) van John Zwart. 'Er is ook nog een tussenmodel, va riant twee, dat ruimte laat voor zowel de materiële hulp (geld) als immate riële hulp (begeleiding van mensen in sociale nood). Hiervoor kiezen het CDA, de VVD, D'66 en ook de PPR, zo bleek maandagavond. Van de CPN is nog geen mening bekend. En -van de PvdA zijn alleen de meningen bekend van de twee socialisten, die zitting hebben in de raadscommissie voor sociale zaken. Hans Konings en Jos van der Lugt. -Zij hebben moeite "met die welzijnsfunctie van de GSD .en vooral Konings kiest «onomwon den voor variant één, die van de uit keringsfabriek sec. Hij vindt daarin de rechtswinkel, het BAH en ook het maatschappelijk werk achter zich. Konings gaat straks, in september, uit de gemeenteraad. Zijn strijd'om een GSD als pure geldschieter geldt daar om zo'n beetje als een slotoffensief. Schiedam „Ik hoop dat ik mijn fractie zover kan krijgen dat ze die doelstel lingennota van de sociale dienst verwerpen. Het is een flutstuk. En ik ben niet de enige die dat zegt. Ik ben ermee geweest bij len Dales, toen zij nog geen staatssecretaris was, maar directeur van de so ciale dienst in Rotterdam. En die zei het ook; bela chelijke nota, het gaat uit van een vooroorlogs be leid, van CD A-keuzen." Boude taal van Hans Ko nings, het 31-jarige raadslid dat in september de Sehie damse gemeenteraad zal ver laten, omdat hij behoort tot de linkervleugel van de PvdA die in april geen leng te meer kreeg van de rest van de partij. Boude taal, maar dat zijn ze in het stads bestuur wel van hem ge wend. Daarmee is zijn kri tiek niet tot onzin bestem peld. Konings vindt in zijn kritiek op het GSD-beleid instanties achter zich uit het Sehiedamse welzijnsveld. En langzaam wint die kritiek aan gezag. GSD-directeur Gérard Smits, zelf een partij genoot van wethouder voor sociale zaken Riet Taverne (CDA), kwam een paar maanden geleden al tot een privé-verzoeningspoging, toen hij de voor niets geble ken vrees had dat Konings misschien nog wel eens wet houder voor sociale zaken kon worden... „Smits ziet de GSD kennelijk als een instituut om de hele problematiek van de samen- eving mee aan te pakken," zegt Konings, na afloop van een vergadering waar net weer de doelstellingennota van de gemeentelijke sociale dienst besproken is. Het zit hem hoog dat zoveel belang wordt gesteld in een dienst, waar mensen een potje kun nen uithuilen omdat zij geen geld hebben. Volgens Konings kan de so ciale dienst, de 'soos', daar niet werkelijk bij helpen. „Daar word je toch geschift van, zo'n ambtenaar die èn de cliënten èn de staat moet helpen? Die ambtenaar moet aan de ene kant een client aan zoveel mogelijk geld hel pen en aan de andere kant ervoor zorgen, dat de staat niet te veel geld uitkeert. Hoe kan dat nou samen gaan?" Daarom ook zijn in Konings' ogen de GSD-ambtenaren per definitie ongeschikt om men sen in hun maatschappelijke ellende bij te staan. Dat moet overgelaten worden aan onaf hankelijke, neutrale instellin gen zoals de stichting Maat schappelijk Werk, die dat ove rigens zelf ook vindt. Konings verwijst naar het BAH van de alternatief hulpverlener John Zwart, die een bloeiend, overi gens onbetaald, praktijkje heeft op het Oude Kerkhof. Steeds meer mensen kloppen bij het BAH aan, omdat zij 2ich door de 'soos' niet goed behan deld voelen. En het uithuilen dan? Vindt Konings dat de mensen hun emoties niet bij de GSD op ta fel mogen leggen en moeten opkroppen? Zijn antwoord is boeiend: „Ik ontken die pro blemen. Oh, mensen zullen het best moeilijk hebben, maar niet in die zin dat zij dat in eens bij de GSD uitstorten. Hans Konings: „Daar word je toch geschift van, van zo'n ambtenaar die én de cliënten èn de staat moet nelpen? 'De mensen denken dat je meer krijgt als je zielig bent' Nee, als zij dat doen, is dat be rekend. Mensen gaan daar een potje zitten huilenomdat zij denken dat het zo hóórt! Om dat zij denken datje dan méér krijgt Dat komt door die Ar menwet uit 1920. Toen werd bijstand nog gezien als een gunst. Maar bijstand is allang geen gunst meer, het is een recht geworden. Maar je moei John Zwart maar eens vragen, hoe dat bij de GSD toch nog gaat. Als je daar op je rechten wijst, dan dóen die ambtena ren me daar toch autoritair en vanuit de hoogte. Nee, die mentaliteit heerst nog steeds, Je moet bédelen, je moet ken nelijk zielig zijn." Komen er bij de GSD bij- standsmaatschappelijk wer kers bij, dan wordt dat beeld door Kor Kegel volgens Konings alleen maar versterkt. „Smits zit daar mooie praat op te hangen over cursussen in gezinsbudgette ring, over hoe de mensen ge holpen moeten worden met het uitgeven van hun geld, Maar de GSD is er niet voor die cursussen, daar komen de mensen niet voor. Póen moe ten ze hebben! Dan gaan de meeste van hun problemen vanzelf wel over." En voor de rest kunnen ze dan bij de van de GSD onafhankelijke hulp verleners terecht. De doelstellingennota gaat daar bij lange na niet van uit. Wel zal de GSD om te begin nen een uitkeringsfabriek moeten zijn, maar dan om ver volgens aan maatschappelijke hulpverlening te kunnen gaan doen. Vier partijen in de raadscommissie voor sociale zaken hebben zich daarvoor al uitgesproken. Konings; rf spreken een intentie utr/vj zo en zo moet de sociale dkiv worden, zonder dat zij wete wat de personele en financiei consequenties zijn." Behah Konings vindt ook zijn partr genoot Jos van der Lugt di na september wèl aanblijft, dj de partijen zich er te gemakK kelijk van afmaken door uittf 1 spreken dat zij „streven naa1 een ontwikkeling in de rids- ting van". Van der Lub vraagt zich af. of het nog v* ger kan. Konings: „De direc- leur krijgt nu van Taverne"^ opdracht om een rekenmodel te ontwikkelen voor die oht wikkeling naar model twee Dat er personele uitbreidt» mee gemoeid zal zijn, zit er na. tuur lijk dik tn. Straks krijg hup weer tien man erbij bij w GSD, zo gaat het al jaren Maar," en nu citeert Konings zijn fractiegenoot Van der Lugt, „ik daag iedereen uit om het miljoen, dat daarvoor no- dig is, in deze lijd van bezuini gen op tafel ie leggen Doe maar eens. Oh, weten ze rfa; niet? Hoe kan je dan in Jezt$' naam een intentie uitsprekhf voor een streven naar iets, wjt je nog niet kent?" Het is de vraag, of de huidige gemeenteraad cr nog mee le maken krijgt. Het 2ou ook ra september kunnen worden Uitgaande van eensgezindheid bij alle partijen, is de PvdA er beter vanaf wanneer het nog vóór september aan de ordt zou komen. Want mèt CPN- raadslid Ulferd Bruseker, die op Konings' hand lijkt, haalt de PvdA dan net de meerder heid, met 18 van de 35 zetels.; Wordt het een kwestie voorde nieuwe gemeenteraad, dan ha len PvdA met de als gelijkge stemd ingeschatte partner CPN slechts 16 plaatsen en zijn alle andere partijen toch jn meerderheid voor de variant, waarbij de GSD ook aan materiele hulp gaat doen. Lei wel, bij gelijkgezindheid van alle partijen. Konings nog' maals: „Ik hoop dat ik mijn fractie zover krijg, dat die flut- nota van de GSD verworpen -Vlaardingen De bungalow ligt er nogal opvallend. Daar op het uiterste puntje in Holy-Noord; tegenover de Vlaardingse 'Drevenbuurt en de begraafplaats; apart van elke andere wo ning. Wit en een wat afwijkende bouwvorm; midden tussen de amper ontgonnen wildgroei, die aan de andere kant van !de Albert Schweitzersingel het natuurgebied van Midden- ^Delfland inluidt. Het eenzame huis in Holy. Het is genoeg om de nieuwsgierigheid van busreizigers en andere passanten te trekken. „Het is alsof je in een wei land woont", grinnikt eige naar Ger Vermeer (42) goed geluimd. Het bevalt hem best zo, als één van de weinige bewoners van wat het bun galowpark moet voorstellen. „Eindeloos fijn hier. Is net "Vrij wonen". "Want veel bungalows zijn er in de afgelopen jaren nu niet 'bepaald gebouwd. Architect Vermeer» in Vlaardingen on der andere bekend van de 'instandhouding van de 410 in de Babberspolder, is eèn van de weinigen geweest. Slechts een heel eind verder op en minder in het oog ■springend, liggen nog vijf an dere luxe optrekjes. Vandaar -dat zijn 'juweeltje*, ruim en 'licht ingericht, tamelijk afzij dig en alleen boven het on kruid uittornt. meer meewarig rond. „Op het stadhuis", haalt de rasechte Vlaardinger herinneringen op, „leefde de mening dat een der gelijk stukje grond weg zou vliegen. Hoogmoed, Hoewel... dat is niet het juiste woord. Het was ook in een periode dat alles in elkaar klapte. De eco nomie zag er niet florisant uit, de erfpacht steeg sterk. Het stadhuis holde achter de feiten aan. Die dachten dat de bomen nog tot in de hemel groei den..." „Er kwamen tenslotte maar zestig gegadigden en achteraf blijkt dan nog dat slechts zes kavels zijn verkocht. Ik had minstens verwacht, dat we toch wel buren zouden krij gen". Dat bleek dus geenzins het geval. De familie Vermeer woont nu al bijna twee jaar op zichzelf in het bungalowpark. Feiten Het is nooit goed van de grond gekomen, de uitvoering van het bungalowpark. De plannen spraken van tachtig kavels, waarvoor schatte de ge meente indertijd toch wel zo'n 300 tot 330 geïnteresseer den op af zouden komen. Een luttel ogenblik kijkt Ger Ver- Verhalen Verhalen doen er ondertussen wel genoeg de ronde over de door Vermeer zelf ontworpen split-level woning. De eige naar van het architectenbu reau Ridder en Vermeer zakt verder onderuit in zijn leren bankstel. Weer speelt die wat jongensachtige grijns op gezicht. „De verhalen die zijn over dit huis zijn ontstaan... Dat het bijvoorbeeld een kindertehuis zou zijn. Eentje wist te vertel len, dat we gouden kranen hadden. En er kwamen zelfs mensen bij ons aanbellen of ze even naar ons zwembad in de woonkamer mochten kijken..." Hij schudt zijn hoofd: „Waan zin. Op zich is dat allemaal niet zo erg, maar in het begin had ik er wel moeite mee". Maar, voegt hij er ook aan toe, zijn woning bleek toch ook een positieve uitwerking op zijn architectenbureau in Naaldwijk te hebben. „Wel licht ben ik door dit huis als architect bekender geworden", bedenkt hij. Inbreng Want, hoewel hij voornamelijk in het Westland woningen, winkelcentra en bedrijfshallen heeft ontworpen, wordt zijn inbreng in de Vlaardingse bouwwereld steeds groter. Vermeer is bezig geweest met de 410 en heeft nieuwe projec ten op til staan voor 129 wo ningen op de Touwbaan en 206 woningen vlak bij hem in de buurt in Holy. Ook heeft hij de tekeningen voor het pandje naast de Hema ontworpen. Binnen afzienbare tijd 2ou het zelfs tot de mogelijkheden be horen huizen voor zijn eigen buren te creëren. De gemeente laat steeds meer de plannen voor het bungalowpark varen en neemt de interesse voor premie-koopwoningen in dat gebied toe. Daar hebben ook al een aantal bewoners van de Drevenbuurt als alternatief op aan gedrongen. Architect Ger Vermeer plus hond voor zijn zelf ontworpen bungalow; „Buren had ik toch wel.verwacht". Een probleem vindt Vermeer deze ontwikkelingen, die een einde van zijn rust zouden be tekenen, zeker niet. „Oke, de waarde van mijn huis deva lueert iets. In die vorm vind ik het minder pAettig" steekt hij niet onder stoelen of banken. „Maar het hoeft geen pro bleem te zijn, zolang het hele plan maar op de aanwezige bungalows wordt afgestemd. Het vele groen moet je dan respecteren. Met premie-koop woningen zal het wat voller worden, maar dat betekent a priorie niet slechter. Stede bouwkundig is het best moge lijk. Heel goed zelfs..." t _i In het Ontmoetingspunt van Het Zonnehuis in Vlaardingen is een droogbloemenexpositie van mevrouw K. G. de Man- Thurmer te zien. Het gaat om schilderijen, prentbriefkaarten en bloemstukken. Het ken merk van haar werk is, dat het fleurig, zonnig en blij oogt. Haar werk op het doek va rieert van boeketjes tot land schappen. De tentoonstelling duurt tot 11 juli en Het Zonne huis (Dillenburgsingel 5) is da gelijks geopend van tien tot acht uur 's avonds. In het Vlaardingse open jon geren centrum Summerstreet aan de Zomerstraat spelen vrijdagavond twee bands uit Rotterdam: J. Dops met eigen werk op Nederlandse en En gelse teksten en Bandruis, een tweemansformatie die experi menteert met muziek. Het OJC is om 19.00 uur open. Het eerste optreden begint om 19.00 uur. Sjoerd Tamminga, stadsbeï- aardier van Goes, verzorgt vrijdagavond in de toren van de Grote Kerk in Maassluis het tweede beiaardconcert in de reeks zomeravondconcer ten. Het concert begint om acht uur. Luiste raars kunnen terecht aan boord van de Furie. Maassluis Het Maassluise Gemeentemuseum aan de Zuiddijk is vanaf aanstaande maandag drie weken gesloten. De periode zal worden ge bruikt om de tentoonstelling 't Is er van halen', die handelt over de Maassluise haringvis serij rond 1900, in te richten-- De tentoonstelling over het visserijverleden van Maasslib3 start op zaterdag 3 juli en duurt tot en met 29 augustus. Schiedam In het oude pen sion Telstar aan de Nieuwe Maasstraat zijn gouden juwe len en bloedkoralen ter waar de van duizend gulden gesto len uit het kamertje van een 44-jarige mevrouw. De deur naar haar kamer was niet af gesloten en zo heeft de dj°\ kunnen binnenkomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2