ROTTERDAM 17 9'Prins Hendrik begint onderzoek Mataró-model Peper naar Kralingen en Hillegersberg/Schiebroek Koop met uitgestelde levering: een originele verkapte huurvorm «ET WAPEN VAN OUD BETERLAND Kerknieuws Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RV/R.Y/RW/RS 11 iuni !932 De huizenhandelaar maakt winst, terwijl de woningmarkt instort Rotterdam Begin november '79 koopt hui zenhandelaar E.C.J. den Biggelaar een pandje in de Rotterdamse Rozenlaan. Hij heeft het rotsvaste vertrouwen het met een aantrekke lijke winst te kunnen verkopen. Op de veiling in het Beursgebouw aan de Meent heeft hij het huis afgemijnd voor ƒ36.500. Een week daarvoor was het nog ingezet op een voorlopi ge koopsom van ƒ31.000. De Dordtse huizen speculant wil het pand hebben. Dat blijkt wel uit het extra bieden van ƒ5.500. Den Biggelaar, directeur van onder meer de Vereniging tot Verbetering der Huisves ting te Dordrecht, de Han del- en Exploitatie Maat schappij Petroneila BV en de Handel- en Exploitatie Maat schappij Hemog BV, laat de woning aan de Rozenlaan op naam van laatstgenoemde besloten vennootschap schrij ven. Den Biggelaar gokt erop, dat hij het pand wel eventjes snel kan verkopen. Maar hij "maakt een misrekening. Hij verkijkt zich op de malaise in de koopwoningenmarkt. "Potentiële kopers worden af geschrikt door de kennelijk te hoge vraagprijs. Degenen, die toch nog serieuze belang stelling koesteren, moeten 'afhaken, omdat zij de finan ciering niet kunnen rond- krijgen. Over verhuur pie kert Den Biggelaar niet. Huurders betekenen voor de professionele huizenhande laar alleen maar zorgen. Begin '82 ruim drie jaar na aankoop zit de Dordte- naar nog steeds met zijn pandje in de Rozenlaan (het is overigens niet zijn enige leegstaande speculatie-ob ject). Op 16 februari raakt hij uit eindelijk tóch van zijn ver liespost in het Kleiwegkwar tier af. Dat doet hij met be hulp van een steeds meer in zwang rakend foefje: hij sluit een koopovereenkomst .niet uitgestelde levering. Een echtpaar, dat ver buiten de regio Rotterdam woont en dus jarenlang had kunnen wachten op een betaalbaar huurhuis, gaat in het pand wonen. De partijen spreken een koopsom af van 59.500 gulden. Geld voor hei aflos sen van dit bedrag is niet no dig, omdat in de overeen komst wordt afgesproken, dat 'slechts' een rentevergoe ding moet worden betaald over de koopsom: één pro cent per maand, dus 595 gul den. De levering (lees: de werkelijke koop) wordt uit gesteld tot uiterlijk 1 april '87. De nieuwe bewoners van het pand worden wèl alvast met alle kosten opgezadeld, die zij gehad zouden hebben, als zij écht koper zouden zijn geworden. Zo moet het echt paar opdraaien voor de on derhoudskosten van het al jaren niet onderhouden pand, het extra deel onroe rend -goedbelasting, dat nor maliter de eigenaar van het pand (dat blijft Den Bigge laar) moet betalen. Voorts moet nog een waarborg van nogmaals één procent van de koopsom op rekening van Hemog BV gestort worden. De overeenkomst wordt ge tekend op het kantoor van notaris mr. J.B. van Nieuw- land aan het Haagseveer, Het ei van Columbus? Het bovenstaande voorbeeld kan .model staan voor een nog steeds groeiend aantal gevallen van koop met uitge stelde levering. Zowel in Rotterdam als Den Haag hebben de huizen handelaren deze constructie aangegrepen om, ondanks de instortende woningmarkt, winst te ma ken met hun onroerende handelswaar. Een 'broodno dig' succes voor de handela ren, van wie reeds vele BV's failliet zijn verklaard (het geen hen er overigens niet van weerhoudt om nieuwe soortgelijke besloten ven nootschappen op te richten). Koop met uitgestelde leve ring zoals zij het zelf noe men prijzen de huizen- handelaren aan als het ei van Columbus. Het zou dè oplossing zijn om in afwach ting van betere economische tijden alvast een huis te be trekken, dat pas later ge kocht hoeft te worden. Het enthousiasme van de huizenhandelaren is vanzelf sprekend. Tenslotte lukt het hen om met het afsluiten van deze overeenkomsten een veel hogere opbrengst uit hun onverkoopbare pan den te halen, dan waarop zij ooit nog hadden durven re kenen. Maar het rommelt aan het koop-met-uitgestelde-leve- ring-front! Dat komt, omdat de zogenaamde kopers hun ogen zijn gaan openen en in de gaten beginnen te krijgen, dat zij veel te veel betalen voor een zogenaamd koop huis, dat helemaal geen koophuis is. In Rotterdam en Den Haag worden de rechtshulpverle ners van Advokatenkollek- tieven en Bureaus voor Rechtshulp steeds meer ge confronteerd met klachten van mensen, die een huis hebben betrokken op basis van een koopovereenkomst niet uitgestelde levering. Het ziet er naaf uit, dat de rechter moet beslissen over de waarde van de overeen komsten. Want een zelf be dachte oplossing tussen 'ko per' en Verkoper* onderling lijkt vooralsnog geen haalba re kaart. Vandaag bijvoorbeeld loopt de termijn van acht dagen af, waarbinnen twee cliënten van het Haagse Advokaten- kollektief hun schulden van respectievelijk ƒ9.123,71 en ƒ5.765 hadden moeten beta len aan de eigenaar van hun 'koopflais'. Deze flats werden voorheen verhuurd, totdat zij (reeds) eind '80 werden ver kocht met uitgestelde leve ring, In plaats van een veel lagere huur ging de plotse ling tot 'verkoper' omgeto verde huisbaas sindsdien be dragen incasseren van ƒ750 en ƒ817 per maand. Deze verkapte huursommen wa ren afgeleid van afgesproken koopsommen van ƒ79.000 en ƒ99.000. Uiteraard werden de onderhouds- en overige kos ten ook afgeschoven op de nieuwe bewoners. Jurist An- dré Vermeij van het Haagse kollektief wacht nu op een dagvaarding aan zijn beide cliënten, voor wie hij tegen over de rechtbank zal beplei ten de vermeende koopove reenkomst in een huurover eenkomst om te zetten. In Rotterdam speelt een soortgelijk geval. Ton Rhijns- burger van het Maasstedelij- ke kollektief heeft deze week het kantongerecht de vraag voorgelegd of koop met uitgestelde levering ei genlijk gewoon als huurover-, eenkomst beschouwd moet door Kees Jonker worden. Hij deed dit in op dracht van een gebruiker van een pand, dat eigendom is van Stender BV uit Am sterdam. Wanneer het kantongerecht een uitspraak zal doen, valt nog niet te voorzien. Wèl valt te overzien, dat de hui zenhandelaren zich met hand en tand zullen verzet ten tegen ontbinding van de overeenkomst, of een moge lijke omzetting daarvan in een huurovereenkomst. Het voordeel voor de handelaar is te groot om zich dat zo maar te laten ontnemen. En een omzetting van de koop- in een huurovereenkomst is te 'rampzalig' om zich daar zomaar bij te neer te leggen. Opvallend in de hele discus sie over koop met uitgestelde levering is, dat ook de poli tiek zich ermee is gaan be moeien. Politici voelen nattigheid. In april vroegen Tweede-Ka merleden aan de toenmalige staatssecretaris voor finan ciën, Hans Kombrink, of het betalen van de rentevergoe ding (in bovenstaand voor beeld van het pand in de Ro zenlaan het bedrag van ƒ595 per maand) fiscaal aftrek baar zou zijn. 'Nee', ant woordde Kombrink, hoewel vóór die datum notarissen en makelaars/handelaren dat wel voortdurend hadden be weerd tegen de woningzoe kenden. In Rotterdam weigerde de dienst woonruimtezaken een woonvergunning aan een 'koper' van een huis, dat op basis van uitgestelde levering was betrokken. Woonruimte zaken claimde de woning op grond van de gemeentelijke woonru im teve ro rdc n i ng voor toewijzing aan een ur- gent-woningzoekende. De weigering werd aangevoch ten bij de beroepscommissie van de gemeente. Niet de 'koper' deed dat, maar de 'verkoper'; de 'verkoper* E.C.J. Den Biggelaar...! Bur gemeester en wethouders na men het advies van de be roepscommissie over: de woonvergunning werd ge weigerd. De zogenaamde ko per mocht dus niet in zijn zo genaamde koophuis wonen. Huurwoningen Daarnaast ontstond in Rot terdam mede als gevolg van de publiciteit een tamelijk unieke, schriftelijke discussie tussen notaris mr. J.P.F. Kooijman en het Bureau voor Rechtshulp. Al spoedig werden afschriften van deze correspondentie gestuurd naar kranten, burgemeester en wethouders en de raads commissie voor stadsver nieuwing. Het Rotterdamse college is nu druk bezig om zijn visie op papier te zetten. Volgende week kan Kooijman die sinds juli van het vorig jaar zijn medewerking heeft ver leend aan hel opstellen van zo'n 55 koopovereenkomsten met uitgestelde levering de reactie van B en W ver wachten, gekoppeld aan een uitnodiging voor een gesprek met wethouder voor stads vernieuwing, ir. P.O. Ver meulen. Het standpunt var» Vermeu len laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij huldigt het principe, dat ie dereen voor zichzelf mag uit maken wat voor soort con tracten hij ondertekent. Maar dat wil nog niet zeg gen, dat daarmee de gemeen telijke woonruimteverorde ning omzeild kan worden. Ofwel: woningen, die be woond worden via koop met uitgestelde levering, blijft de gemeente beschouwen als huurwoningen. Mocht daar entegen tot levering (koop) worden overgegaan, dan zal de gemeente de nieuwe 'sta tus' van de woning aanvaar den en niet lastig doen met het afgeven van een woon vergunning voor de koper. Maar van alle koopovereen komsten met uitgestelde le vering, die tot op heden zijn afgesloten, heeft er nog geen één geleid tot een definitieve koop. Tot op heden hebben de koopovereenkomsten met uitgestelde levering er alleen maar toe geleid, dat woning zoekenden veelal buiten landers en/of starters op de woningmarkt een maan delijkse rentevergoeding be taald hebben, die véél hoger ligt dan de eigenlijke huui van de betrokken woning. Plus, dat zij daarbij de hui zenhandelaar bevrijd hebben van lasten, die hij normaal gesproken had moeten beta len. Van geval lot geval Volgens de in het burgerlijk recht gespecialiseerde profes sor W. Klein van de univer siteit in Leiden zal de rech ter in de op stapel staande rechtszaken van geval tot ge val moeten bekijken, in hoe verre sprake is van een koop- dan wel een huurover eenkomst. „Maar als blijkt, dat het de bedoeling is ge weest van de verkoper om onder de huurbepalingen uit te komen, dan denk ik, dat de rechter de koopovereen komst zal omzetten in een huurovereenkomst." De bewoners van het al eer der genoemde pand aan de Rozenlaan zullen in ieder ge val weinig moeite hebben om wannéér zij een rechtszaak zouden aanspan nen de rechter ervan te overtuigen, dat zij liever pakweg 250 gulden huur be talen dan een fiscaal niet-af- trekbare rentevergoeding van 595 gulden. Het Mataró- model. Rotterdam Met een grootscheeps aan te pakken onderzoek wil het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' binnen drie tot vier jaar zoveel mo gelijk feiten boven water zien te halen omtrent het model van een Spaans karveel. Dit zeer specialisti sche karwei is mogelijk nu het mu seum eigenaar is geworden van het unieke scheepsmodel, dat het oudst bekende model van de Westerse wereld is. 'Prins Hendrik' heeft dit model sinds 1930 in bruikleen van de fa milie Van Beuningen, maar dankzij een schenking (ongeveer 200.000 gulden) van de Rotterdamse G.Ph. Verhagen Stichting heeft men het onlangs kunnen kopen. Het vei linghuis Christie heeft de waarde trouwens veel hoger geschat: tussen de vier ton en twee miljoen gulden! Deze week is in het Hilton-hotel een kleine (tot 25 juni durende) ex positie geopend, gewijd aan dit 'Ma taró-model'. Het museum heeft, zo als bekend, (nog) geen eigen ge bouw en voor de tweede maal heeft men van Hilton onderdak gekregen voor het organiseren van een ten toonstelling; het model zelf is daar bij het middelpunt. Onderzoek Via onder meer historisch studie werk in Spanje en fysisch-che- misch onderzoek hier (van hout. tuig, spijkers en verfresten) wil het museum onomstotelijk zien vast te stellen dat het modej. inderdaad uit circa 1450 stamt. Een karveel was een seheépstype dat .in de periode van Hendrik de Zeevaarder werd gebruikt en dat als overgang gold tussen kustvaart en grote zeevaart; het was een voorloper van het type schip waar mee Columbus naar Amerika voer. Volgens de overlevering moet dit inmiddels broos geworden en sterk vervuilde model heel lang in een kapel in Mataró, een kustdorpje bij Barcelona, hebben gestaan. Mis schien is het model een zogenaamd votiefschip, dat een zeeman uit dankbaarheid voor een veilige te rugkeer van een gevaarlijke reis aan de kerk heeft geschonken. Mis schien is het rondgedragen bij pro cessies voor zeevarenden. In de 19e eeuw is het model bij een Spaanse familie terecht gekomen en in de jaren twintig van deze eeuw bij een Amerikaanse antiekhandelaar, van wie kunstliefhebber D.G. van Beu ningen Sr. het in 1929 kocht. Na het onderzoek van dit laatmid deleeuwse model wil museumdirec teur Pieter van Empeien opnieuw een expositie inrichten. „Maar dan in ons nieuwe museum aan de Leu- vehaven en zinvoller dan ditmaal", zei hij tijdens een toespraakje bij de opening van de expositie. ADVERTENTIE, Café-Restaurant Weekend-menu; Cocktail Meloen met Pon Steak Rossini Garni Pêche Mel ba (vanille-ijs - perzik - slagroom) f 32.- <SLV.p. tijdig reserveren) Openingstijden CAFE: dagelijks 10-0!. RESTAURANT Dagelijks 12-21 uur za. zond. 15-22 uur. dinsdag gesloten. PEPERSTRAAT - OL'D-BEIJEKIAND TELEFOON' 0186Ö-23JJT iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHNifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiMNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiitiiiiitHimntfiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEREF. KERKEN - Beroepen te Franeker F. Buit- ink kand. te Eenrum, die dit beroep heeft aangeno men; te Papendrecht A. Griffioen te Rotterdam- Zuid. Aangenomen naar Castrieum H. Appers te Heer Hugowaard; naar Dokkum A. Treurniet te Woerden; naar Hillegersberg/Terbregge (t.b.v. de Evangeklische broedergemeente Rotterdam) B.F. Drewes te Pijnacker-Nootdorp. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT - Beroepen te Spakenburg-Noord J. v.d. Wetering te Harkstede- Overschild. GEREF. GEMEENTEN - Bedankt voor Terneuzen Chr. v.d. Poel te Yerseke. NED. HERV. KERK - Beroepen te Bennekom (toez.) E.K. Teygeler le Scheveningen; te Staphorst (toez.) S. de Jong te Katwijk aan Zee; te Wierden R. van Kooien te Zeist; te Baarn R.E. da Costa te Wol- phaartsdijk; te Burgwerd en Lollum (toez.) Chr. Bakket kand. te Groningen. Aangenomen naar Bemmel de benoeming tot past. medewerker W.Th. Hollart past. medewerker te Marum; naar Haast recht (toez.) W. Hoekstra te Uithoorn. Bedankt voor Vaassen R. ten Napel te Giessen-Oudekerk; voor Dinxperloo L. Westland te Hellendoorn. ii]i!Jiiijiiir!iiiiJiiJt!iji!ijijfriiiiiiinj!(nniuirTiiiiiiitiiiiiiiiiiiijifijjniijfifi!iiiijfimiiijiitiitiiiiiiifiiiimiiiifJiimiiiiifiirtiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitf!iHiititjii[iiiiimijfiiitiijjiniii Rotterdam Burgemeester Bram Pe per vervolgt volgende week zijn serie oriëntatiebezoeken aan de Rotterdamse wijken. Op woensdag 16 juni zijn de wij ken Hillegersberg/Schiebroek en Kra lingen aan de beurt. 's Morgens om tien begint zijn bezoek aan Hillegersberg/Schiebroek in wijk centrum De Duikelaar met een bijeen komst met vertegenwoordigers van de wijkraad. Om elf uur volgt een korte rondrit door de wijk. Om kwart over twaalf is de burgemees ter in de deelgemeentesecretarie van Kralingen. Hier zal hij met vertegen woordigers van de deelgemeente een in formele lunch gebruiken. Om kwart over een gaat het gezelschap met de nieuwe sneltram van de Gerdesiaweg naar de Kralingse Zoom en vervolgens naar het DWL-terrein en de Esch. Pe per besluit zijn visite aan Kralingen met een bezoek aan het projectbureau voor stadsvernieuwing.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5