ROTTERDAM 11 'Vereniging van j unkies en ouders kan impasse doorbreken Boek j e voor na het examenfeest GRAAG GEDAAN. ;bon KORTAF Doorliehlinji van drugbeleid op symposium: Van Duyvendijk verhuisd naar de Waalhaven Wie helpt Nicaragua? Jongeren weten nauwelijks wat hen te wachten staat "i Bloemen hulde voor wandelaars Poëzie-feest in Dordrecht Rotterdams Nieuwsblad maandag 14 juni 1982 Wijnand Sengers: „Men vraagt zich niet af: waarom wer ken we zo?" Rotterdam „Door de vereniging van druggebrui kers, via de junkiebonden, de vereniging van ou- ders en de werknemers in het veld kan er een ver andering in het drugbeleid komen. Zij kunnen de motor zijn van een beweging, waardoor de huidige impasse kan worden doorbroken." Deze conclusie trok de Rot terdamse hoogleraar straf recht prof.mr. Louk Huls man gisteren tijdens het j symposium 'Drugbeleid in een impasse?', dal donderdag !en vrijdag op de Erasmusuni- ;versiteit is gehouden. Hier- aan namen onder anderen politie- en justitiefunctiona- rissen, hulpverleners, weten - 'schappers en heroïnegebrui- kers deel. tVoor hen stond het vast, dat 'het huidige drugbeleid in een' 'impasse zit. „Ook de beheer sing van het probleem door de overheid lukt niet", ver woord- ;de dr. Wijnand Sengers, een 'van de organisatoren van de •conferentie. „Er komt r nood onder verslaafde*!, hel aantal gebruikers grow1* de 'jj 'Overlast wordt gróter en er 'ontstaat meer sociale onrust" Discussie voorkomen 'Oorzaak hiervan is volgens de deelnemers aan hel 'werksym- posium', die onder meer in 'achttien werkgroepen van tien personen praatten, dat 'een fundamentele discussie over 'hei drugbeleid op alle niveaus -ontbreekt'. Hulpverleners, po litiemensen en gcmeentc-amb- - tenaren vragen zich onvol doende af. waarmee zij bezig •zijn. „Niet alleen landelijk. maar bij elke instelling zie je dit terug", aldus Sengers. !„Men vraagt zich niet af: 'waarom werken we zo? Daar -discussieert men niet over. Het staat ook helemaal niet op de .agenda. De werksituatie voor komt elke discussie." duist dit gegeven stond cen- - traal tijdens het congres, geor ganiseerd door het instituut •voor preventieve en sociale psychiatrie en de vakgroep ■strafrecht en criminologie: het 'eigen belang van de verschil lende partijen als politie en ■justitie, hulpverlening en ge lbruikers. Iedereen is te veel met zijn eigen deeltje van het ;heroineproblcem bezig, aldus do deelnemers. „Er moet meer samenhang komen lussen al ■die instanties. Het zijn allc- |maal aparte kokers', riep Hulsman. ;Een andere deelnemer vertel de. dat hei nagenoeg onmoge lijk is om de ministeries van volksgezondheid, erm en justi tie op een lijn te krijgen. Ouders Een van de algehele conclusies van de conferentie is, dat het drugbeleid meer naar de men sen toe moet. die dagelijks met het heroïneprobleem worden geconfronteerd zoals ouders, buurtbewoners en gebruikers. Gericht op deze groepen moet de rijksoverheid, zo klonk het advies, de problemen, die de gemeenten met het drugbeleid door Robert van de Roer foto's: Ben Blumers hebben, gaan coördineren. Verder zou er een uitgebreid onderzoek moeten komen naar hetgeen de druggebruiker da gelijks beleeft en de achter gronden van verslaving. Louk Hulsman, voorstander van gecontroleerde heroïne verstrekking aan gebruikers zoals dat met sterke drank in Noorwegen gebeurt, wees er op, dat het drugprobleem in een breder verband moet wor den gezien, 'als onderdeel van de algehele jeugdproblema tiek'. „Het beleid richt zich nu meestal alleen op de neven verschijnselen van het drug probleem zoals dc openbare orde, maar niet op de versla ving zelf", merkte een andere congresganger op. Nico Adriaans van dc Rotter damse Junkiebond zei, dat de overheid meer aandacht moet hebben voor verslavingspro blematiek in het algemeen, dus ook voor alcohol en slaap tabletten. Hiermee zou in zijn ogen een stap in de goede rich ting worden gezet om de ver slaving aan heroïne uit de ta boesfeer te halen. Abortusklinieken Ook concludeerden de organi- Louk Hulsman: „Preventie is veel belangrijker dan de hele hulpverlening en opspo ring bij elkaar." satoren, dat er een ander ver- volgings- en straftoemetings beleid van justitie moet ko men, waarin 'decriminalise ring' van de junks voorop moet staan. Voor dit andere beleid is volgens hen geen wetswijziging nodig, wel een verandering van de richtlijnen van justitie. „Via andere richt lijnen van het openbaar minis terie kan je genoeg bereiken. Daar hoef je de wel niet voor te veranderen", zei Louk Hulsman, wijzend op onder meer een soepeler sepotbeleid. Hij verkondigde, dat men wel degelijk in een groeiproces de praktijksituatie kan verande ren, vóórdat men de wet gaat wijzigen. „Daar zijn voorbeel den van. Nederland stond al vol met abortusklinieken, toen er wettelijk over dit onder werp nog niets was geregeld." Wat hem bereft vormt ook het verdrag van de Verenigde Na- tics. waarop de verschillende landen hun drugbeleid base ren, geen belemmering voor een veel mildere aanpak door justitie van junks. De deelnemers aan het sympo sium, dat werd afgesloten met een forumdiscussie, waren het er ook over eens. dat in hel beslaande drugbeleid amper wordt gedacht aan preventie ofwel het voorkomen van ver slaving aan hard drugs. Huls man: „Preventie is veel be langrijker don de hele hulp verlening en opsporing van juqks bij elkaar. Er is echter geen aandacht voor. Het ligt op niemands terrein..." De organisatoren overwegen om over niet al ie lange tijd met eventueel een 'vervolg- congres' te komen. Rotterdam Opvallend veel schoolverlaters schatten de eigen kansen op de arbeidsmarkt veel te optimis tisch in. Zodra ze werkloos worden staan ze dan ook met de handen in het haar. Ze hebben in een uitbundige bui hun schooltas aan de vlag- gestok gehangen omdat na veel ploeteren het felbegeerde diploma is behaald, maar we ten vaak niet wat hen allemaal boven het hoofd hangt. Ze we ten met aan welke voorwaar den ze moeten doen voor een uitkering, kunnen de juiste in stanties niet vinden en weten met hun vrije tijd geen raad. Kortom: onbekendheid is troef, ook al omdat dc <-hool te weinig informatie gt-i Om aan die onbekendheid on der schoolverlaters tegemoet te komen heeft het Maatschap pelijk Advies en Informatiebu reau (MAI) samen met het NV V-jongerencontact een veertig pagina's tellend boekje uitgegeven dal vol staat met practische informatie. Het be handelt zaken als uitkeringen, strafkorting, vrijwilligerswerk, bijscholing, en vrije tijd. Bo vendien staan alle in dat ver band belangrijke adressen er in vermeld. Hard nodig Volgens Paulien de Vries van het MAI was een dergelijk boekwerkje hard nodig: „Je merkt bij ons aan de informa tiebalie dat jongeren een hele boel dingen gewoon niet we ten. Bijvoorbeeld dat je per 1 juli ingeschreven moet staan als werkzoekende om per 1 ja nuari in aanmerking ie komen vooreen uitkering. Door onbe kendheid blijven die jongeren dan te lang zonder uitkering zitten." Joh an Breukers van dezelfde organisatie: „De school licht de leerlingen vaak alleen *maar voor over de vrolijke kam van de zaak. Er wordt dan wel aandacht besteed aan de situa tie die jongeren ondervinden als ze een baantje hebben, maar werkloosheid komt nau welijks ter sprake. Echt vreemd is de houding van die scholen ook niet. Jc ziet dat zo zichzelf naar buiten toe verko pen om genoeg leerlingen te krijgen. Dan zullen ze eerder laten weten wat je allemaal met een diploma kunt doen en minder snel wijzen op het gro te aantal werklozen met een Mavo-papiertje Alternatief Werk maakt Goede Sier Rotterdam 'Goede Sier', één van de kleinschalige bedrijfjes voor mensen zonder baan die in Rotterdam zijn ontstaan met behulp van het Buro Alterna tief Werk, heeft zich met in gang van vandaag voor de zo mermaanden gevestigd aan het Schouwburgplein, num mer 26. 'Goede Sier' is een atelier, waarin acht mensen naar ei gen ontwerp sieraden, kleding en accessoires maken en ver kopen. Ook worden er voor werpen gemaakt van glas in lood. Kwaliteit, originele ont werpen en lage prijzen zijn voor de medewerkers van Goede Sier belangrijke maat staven. Het oorspronkelijke atelier werd op 15 november vorig jaar geopend aan de Brede Hil- ledijk G? in Rotterdam Zuld. De werk- en verkoopruimte daar blijft gehandhaafd. Rotterdam Het scheepsre- paratiebedrijf Van Duyven dijk Rotterdam is verhuisd van Delfshaven naar pier 8 in de Waalhaven. Stralend van trots heeft eigenaar-di recteur P.J. van Duyvendijk (36) gisteren vele tientallen relaties ontvangen op de nieuwe werf, nadat zijn bei de kinderen onder veel ge loei van scheepstoeters de officiële opening hadden verricht. Op de kop van pier 8 was ja ren lang de demagnetiserings- Er zijn mensen die onze kranl nog niet lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even f Naarn. verandering in, Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst PoS(Cocj en goed beloond! Want voor die kleinef 1 moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. •nflee. "JWng; ■p-taafs; OJ,*gijjeje moejf Naam.- PerDlojeö eo zoüfVd, telefoon; u/ deb mM dienst van de Koninklijke ma rine gevestigd. Toen die ruim te vrijkwam, waren er dade lijk veertig gegadigden voor. Van Duyvendijk kreeg uitein delijk toestemming om er een reparatiebedrijf voor binnen schepen en kustvaarders in te richten, omdat daardoor aan de Voorhaven plaats werd ge maakt voor woningbouw. Sinds de oprichting in 1912 is Van Duyvendijk een familie bedrijf gebleven. De huidige eigenaar is een kleinzoon van de oprichter. In de verhuizing naar de Waalhaven en de bouw van een fabriekshal heeft de werf rond de drie miljoen gulden geïnvesteerd. „Uit eigen mid delen", aldus directeur Van Duyvendijk. „Ik heb geen bank nodig gehad". Gespecialiseerd in reparatie en onderhoud beschikt de werf over twee drijvende dokken en twee kranen. Het werkaan bod is zo groot dat ongeveer een derde van de machinale werkzaamheden (reparatie van krukassen, enz.) aan ande re bedrijven wordt uitbesteed. Van Duyvendijk is in ons land de enig overgebleven fabri kant van hogedruk-startcom- pressoren. Het bedrijf levert die apparatuur ook voor de cruiseschepen Nieuw Amster dam en Statendam dit de Hol land Amerika Lijn in Frank rijk laat bouwen. Het personeelsbestand van de werf telt veertig vaklieden. Er is plaats voor nog tien man. Meer personeel wil directeur Van Duyvendijk er niet bij. „Ik moet het bedrijf van ach ter de coulissen kunnen over zien. Ais het met de economie slechter gaat, doe je het als klein bedrijf beter dan grote ondernemingen", zegt hij. ISSÈê-'ê'- J-ê Krimpen aan den IJssel De avondvierdaagse in Krimpen aan den IJssel heeft de laatste dagen duizenden inwoners op de been gekregen. Bij de Vijverhoflai wachtte de ellenlange stoet gisteravond zoals elk jaar een bloemenhul de, waarna de deelnemers zich op het laatste stuk naar de fi nish wierpen. Ook Krimpen aan de Lek, Nicuwerkcrk en Capelle aan den IJssel stonden deze week in het teken van de wandel sport. In de laatste gemeente, waar overigens dit jaar voor de eerste maal de vierdaagse werd gehouden, werd zei fs ge sproken van een overstelpen de belangstelling. Rotterdam Tweehonderd doden, zeshonderd vermis ten. een schade van tweeën half miljoen dollar aan de koffiebonen-oogst, negentig procent van de bananen- plantages verwoestspoor wegen en bruggen vernield. Het is nog maar een deel van de trieste balans, opge maakt na de overstromin gen, die het Zuidamerikaan- se land Nicaragua kort gele- .den hebben getroffen. De totale schade aan de soci aal-economische structuur van Nicaragua wordt - nadat de hevige regenval op zon dagnacht 23 mei begon - in middels geschat op 180 mil joen dollar. De regering van nationale wederopbouw heeft de zwaarst getroffen gebieden uitgeroepen tot nationaal rampgebied. Zij heeft een beroep gedaan op internatio nale hulporganisaties en be vriende regeri ngen N eder- land heeft drie ton beschik baar gesteld) om steun te ge ven. Ook het Nicaraguaanse Rode Kruis heeft om hulp gevraagd bij het hoofdkan toor van deze organisatie in Genève en andere nationale afdelingen. Uiteraard is het niet zo, dat alleen officiële instellingen de getroffen Nicaraguaanse bevolking moeten en kun nen helpen. Iedereen kan een steentje bijdragen. Het Nicaragua Komitee Nederland te Utrecht heeft daarvoor een speciaal gironummer 3580163 - beschikbaar ge steld. Wïm Slootweg van hel NVV- jongerencontact bevestigt dat. Hij wordt regelmatig uitgeno digd om op scholen informatie te komen geven. „Vaak hoor je dan van leraren dat leerlin gen van hun school bijna alle maal een baantje krijgen. Dal zal dan wel zo zijn. maar die man vergeet dan te zeggen dat velen na drie maanden weer worden ontslagen. Op die ma nier proberen scholen te doen voorkomen dat ze erg goed zijn." Mogelijkheden Volgens Johan Breukers heb ben de scholen vaak ook te weinig mogelijkheden om leerlingen goed voor te berei den op werkloosheid. „Ze heb ben er dc financiële middelen niet voor. beschikken niet over terzake kundige leer krachten, of komen In de knoop met het verplichte les programma. Je kunt dus niet alle schuld bij hen leggen." Dat de situatie van de jonge ren schrijnend is cn steeds slechter wordt, daar zijn de mensen van het MAI en het NVV-jongerencontacl het over eens. „In Rotterdam alleen al lopen nu twaalfduizend jonge ren werkloos rond. En opval lend is dat een vrij grote groep daarvan na een half jaar nog steeds werkloos is. Daar moei je rekening mee houden: die jeugd moei erop worden gewe zen dat er ook zonder een baantje nog voldoende te doen is. Ook aan die informatie ont breekt het nog teveel, vandaar dat wij dit boekje gcmaakl hebben." Het werkje van MAI/NVV draagt als titel 'van schooi en dan...?' Het kost drie kwartjes en kan worden besteld bij het MAI, Mauritsweg 58 telefoor 135252. Bovendien zijn exem plaren gezonden naar de deca nen van alle scholen, naar dc redacties van schoolkranten naar het arbeidsbureau en naar club- en buurthuizen. Dordrecht In samenwer king met de Dordtse Culturele Raad presenteert Bulkboek vandaag een poezie-feest. dat wordt aangekondigd als 'het eerste Nederlandse perfor- mance-dichtersfestivaJ'. Jules Decider, Ton Lebbink. Simon Vinkenoog, Bart Chabot, Dia na Ozon, Herman Brand, Cas per v.d.Berg, Rob Schol te en Johnny van Doorn verlenen hun medewerking, Er zullen bovendien muziek-theater groepen optreden. Bulkboek, een literaire uitge verij die voor scholieren goed kope overdrukken van Neder landse romans en verhalen bundels maakt, hoopt in de na bije toekomst meer van derge lijke festivals te organiseren. Het spektakel begint van avond om 20.15 uur in de bo venzaal van gebouw Kunstmin aan de St.Jorisweg te Dor drecht. Vanavond acht uur houdt de Scottish Country Dance Club van de Scots Church een 'End of season Dance' in de Church-hall Schiedamsevest 119. Voor deze avond is een aantrekkelijk programma sa mengesteld van traditionele en moderne Schotse dansen. Zo wel dansers als belangstellen den zijn van harte welkom. En wilt u de Schotse dansen zelf aktief gaan beoefenen, dan kunt u terecht op de* dansa vonden welke de eerste en derde donderdag van de maand in de Church-hall wor den gehouden. Verdere inlich tingen kunt u verkrijgen bij dhr. L.M. Boode, tel: 070- 943028. In de koffiebar "De Acker' ie Pijnackerstraat 56b, draait vanavond acht uur de film 'Joni'. Deze film gaat over het zeventienjarige meisje Joni dat na een ongeluk verder moest leven in een rolstoel. Zij speelt zelf de hoofdrol en laat zien hoe zij dit ongeluk heeft aan vaard met Gods hulp. In de Youht for Christ kof fiebar aan de Jan van Loons- laan 6, treedt vanavond acht uur het muzikale duo 'Benedi- camus" op. De toegang is gra tis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1