10 IER WEG B en W komen niet toe aan het te besparen bedrag Oude kraakbuurt gaat aan vlammen ten onder Goede start vacaturebank in Maassluis °p Casimirschool speelt vier dagen wereldspel Vreemde eenden op Van Hogendorplaan Brandweer doet kalmpjes aan Partijen zetten kritiek papier Ook videobanden bij* bibliotheek P Bezuinigingsoperatie loopt moeizaak Bhagwan- ketting in vreemde handen „Mislukte James Bond Handelsgeest in onderwijsproject voor brugklas ètel Alle merken AUTOBANDEN 1 jMPgghn^EjEXglM Rotterdams Nieuwsblad maandag J4;uml982 RW Tientallen toeschouwers zien toe, hoe een felle brand korte metten maakt met een verpau perd stukje oud-Schiedam. Schiedam Meer dan een den bespaard Als over elke half uur sprak burgemeester bezutnigingsgulden zo lang Te Loo met zijn commissie vergaderd zou worden, had de voor algemene en bestuurlijke Sehiedamse gemeentepolitiek zaken (ABZ) over kopietjes, er bijna 72 vergaderdagen Stei dat er nu voortaan eens non-stop voor nodig. Maar Hen minder notulen worden ver- volle weken dag en nacht ver spreid: het zou een besparing gaderen zou een te grote pres- opleveren van 5000 gulden per tigesl'ag zijn Uitgaande van jaar. Meer dan een half uur die vergadertijd, verdeeld over over 0,029 procent van wat er avonden van acht tot elf uur totaal in Schiedam moet wor- van maandag tot en met vrij- Schiedam Luuk Peeters stond zaterdagochtend gela ten naar de resten te kijken. „Ik heb vroeger in deze buurt gewoond," zei hij, op een moment dat de brand weer net een paar uur met het nablussen klaar was en de zon alweer scheen op de half verwoeste gevels, „en ik heb ervan gehouden. Maar op een gegeven moment slo pen ze een pand en dan valt er een gat. Het wordt zo'n ander perspectief, dat het je buurt niet meer is." peeters, nog steeds bewoner van de Sehiedamse binnen stad een Empeo-woning biedt sinds 1976 zijn thuis verwoordde zo'n beetje wat tegenwoordig misschien' wel heel Schiedam vindt: sloop de kraakbuurt maar. Met de huisjes aan de Laan, de Kor te Achterweg en de Lange Achterweg is toch weinig meer te beginnen, en het ka rakteristieke is er allang vanaf gegaan. Er is niets moois, nostalgisch of histo risch meer aan. De geest is eruit- De buurt waar krakers in die flitsende jaren '74 en '75 voor streden, daar wordt nu korte metten mee gemaakt. Is het niet door gemeentelijke slo- persploegen, dan wel door on voorzichtigheid met vuur van de krakers zelf of. zoals vrij dagmiddag, door vandalisme. De vandalen beperkten zich ook d©2e keer met tot ruitjes ingooien. De vlammen laaiden hoog op uit drie pandjes aan de Laan 38, 40 en 42 alle onbewoond. Waren hei in vonge keren de leao-school op het Oude Kerk hof en het aangrenzende, voormalige gebouw van de so ciale dienst aan de Nieuw- straat, deze keer stak de 'jerry- clan' de verlaten kraakwo- mnkjes in de hens. Brandstich ting: dat stond voor de Sehie damse politie haast al vast. voordat het onderzoek naar de oorzaak nog begonnen was. Al vaker is het korps de laatste maanden geconfronteerd met k rotpy rom an ie' De vele tienlallen toeschou wers vrijdagmiddag konden het aan de brandweer zien: geen enkele lust om de vuur zee zo snel mogelijk te be dwingen. Wei zorgden de spuitgasten ervoor dat de hui zenhoge vlammen met konden overslaan naar andere gebou wen, waaronder het Zolder- theater m de Teerstoof, maar verder maakten zij geen haast. In de sioopbuurt van de Mari- astraat hebben zij hun lesje wel geleerd: je kunt in die krotten wel blijven blussen, maar telkens steekt er een vandaal weer een lucifer aan en is het opnieuw uitrukken nf 'SA dag. komen we op een mara thonzitting van tweeënhalf jaar, overigens een jaarlijks re- cès van vier weken m acht ge nomen. Het komt een stijgend aantal gemeentebestuurders inmid dels voor. dat de ombuigingso peratie, die tot 1987 ruim 17 miljoen gulden aan besparin gen moet opleveren, nogal hap-snap wordt gepleegd Toen PvdA-raadslid Aad Wiegman begin vorig jaar de noodzaak aangaf om 'om te buigen', moet hij mei gedacht hebben aan een fantasieloos korten op de bestaande uitga ven. Nu de ombuiging nadert op 28 juni komt de giganti sche operatie in de gemeente raadkunnen steeds meer raadsleden hel kortweg snoei en niet zien als echt een ande re koers varen en dat is toch wat 'ombuigen' eigenlijk wiï zeggen. Bijvoorbeeld* werke- door Kor Kegel en John Bunte Een brandweerman zet zijn spuit op de uitslaande vlammen aan de achterzijde van de kraakwoningen. geblazen terwijl de wonin gen toch gesloopt moeten wor den. Het vuur duurde dus vrijdag middag net zolang, totdat de brandweer zonder gewetens bezwaren een en ander kon neerhalen, om gevaar voor in storten te voorkomen. Het was zaterdagochtend, toen de rust was weergekeerd, een feno meen vol ironie: pal naast de afgebrande krakerswoningen worden momenteel honderd nieuwe woningen door Muijs De Winter neergezet. Ver loedering en opleving gaan er nu hand in hand. lijk ombuigen zou hei zijn, als een stadsbestuur zegt dat allo bestaande sportclubs minder subsidie gaan krijgen en dat alle nieuw op te richten eman- cipatiegroepen gegarandeerd geld zullen krijgen. In zo'n .si tuatie wijst een gemeente aan toonbaar aan waar de priori teiten liggen. Steeds meer raadsleden zijn van mening, dat B en VV ner gens durven aankomen. Een kopietje hier en daar minder, dat scheelt in stencil- en porto kosten. Maar is het ombuigen9 Het zijn achtereenvolgens Eef Collé (CPN). Gerard Verhuls- donk (VVD), Nikolaj Diele- mans (PvdA). Rob Hijmans» (D'66) en Herman Noordegraaf (PSP/PPR) die zich al in die zin hebben uitgelaten. Met name Noordegraaf mist een beleidsvisie van het geachte college, en hij vindt dat essen tieel. Het is de houding van: laat maar eens zien, waarom je niet tegen een sportclub durft te zeggen dat hij minder geld krijgt en dat de leden maar iets meer contributie moeten betalen. Maar, vinden de raadsleden. B en W doen dat niet. Verhulsdonk: „Geen en kele politieke durf." Noorde graaf: „Volstrekt nalatig." Een tientje minder hier, een tientje minder daar, het is uit het boven water gekomen col legevoorstel duidelijk gewor den, dat op die man ter de taakstelling van 17 miljoen gulden besparen niet gehaald kon worden Het is met name CDA-wethouder Riet Taverne, die bij lange na niet aan hel bedrag toekomt, dat zij in haar portefeuille had moeten bezui nigen. Zij vindt dat de andere wethouders, van de PvdA, maar boven hun taakstelling uit moeten gaan. Daar blijkt uit. aldus tenmin ste tien raadsleden, dat B en VV geen integrale afweging hebben gemaakt. Zij hebben niet gezegd, dat Taverne in derdaad ontzien moet worden ten koste van de andere wet houders B en W doet het voorstel om het voor wat be treft Taverne zo te laten, zon der dat alternatieven voor verdere bezuiniging elders worden aangegeven Op dte manier is het college van B en VV niet verder geko men dan een besparing van 15,4 miljoen gulden lot en met 1987 Het aankomend PvdA- gemeenteraadslid VVini Oom en zei vorige week nog. dat hij geen enkel zicht heeft op waar B en W met op bezuinigd heb ben Waar de raad dus het res terend anderhalf miljoen van daan moet halen, is met be kend De raadsleden storen zich er uitermate aan, dat B en W met met voorstellen daaitoe zijn gekomen, maar dat zij wel het is D'66 er Hijmans die dat zegtde meest onmogelij ke voorstellen hebben gedaan om zelf buiten schot te blijven en het vuile werk aan de raadsleden te laten. Er is slechts één ombuiging, die de Sehiedamse politiek haast niet meer miskent. Dat is die van het PvdA /CD A-col lege. Voor Taverne staan er anderen te trappelen. Bij ande re partijen Schiedam De kritiek op de voorgestelde bezui nigingen wordt door de zes in de Sehiedamse ge meenteraad zitting heb bende partijen op papier gezet. Aan het eind van deze week moeten de no tities op het stadskantoor liggen en op het uitdruk kelijke verzoek van de opstellers van de beztnni- gmgsnota zullen ook sug gesties moeten komen waar het snoeimes dan wèl in kan, In diverse commissies hebben politici al hun oordeel gegever. over de voorgestelde bezuinigin gen. Op voorstel van VVD-raadslid Cor van Tilborg zullen nu echter de kritische kanttekenin gen en mogelijke voor stellen gebundeld wor den. De gemeenteraads vergadering op 28 juni zou dan, aldus Van Til borg, veel soepeler verlo pen. Burgemeester Te Loo en financieel wet houder Scheeres lieten zich enthousiast over het idee uit. De vertegenwoordigers van de zes partijen van zelfsprekend ook. Zij ho pen zo meer invloed op de bezuinigingsoperatie te hebben. Er was name lijk al wat kritiek op de gevolgde procedure. Met name Ulferd Bruseker (CPN) betichtte het colle ge ervan, dal in het voor stel te weinig rekening was gehouden mei de po litici in de gemeenteraad. Schiedam Voor korte tijd »s een Sehiedamse volgeling van de Indiase meester Bhagwan Shree Rajneesh zijn halsket; ting kwijt geraakt. In een café op de Lange Haven bleek de 38-jarige Schiedammer Ben S. er schik in te hebben de hals- - ketting, met het portret van de Bhagwan. van de rustig bhj- v vende sannyasm af tc nemen en in zyn zak te stoppen, H*j - wilde Wel eens zien hoe tole rant aanhangers van ee» 0^- roe kunnen zijn- liet de Bhagwan-ler* diefstal met blij ge' Pas uren later, zaï» ier»d om half vijf, kon S. er in een volgend café toe komen de waardevolle halsketting aan een vriend van de sannyasin terug te geven. Vlaardingen In een soort James Bond-stijl heeft de Vlaardingse politie vrijdag nacht de achtervolging op een personenauto ingezet. De be stuurder negeerde op de Mo- zartlaan een stopteken, maar de man bleek bij lange na geen 007 te zijn, Bij de kruising met de Dirk 'Schaferstraat schatte hij de bocht verkeerd in en nam daarop ijlings de benen, zijn drie medereizigers in de wa gen achterlatend. Het overge- bleven drietal, onder wie de eigenaar van het voertuig, weigerde de politie de naam ^/van de bestuurder mede te de- Ien- De auto zonder kente- - kenbewijs en niet verzekerd - jen de eigenaar werden naar het bureau gebracht. Vlaardingen Bij de gemeentebibliotheek van Vlaardmgen be staat nu ook de mogelijkheid videobanden te lenen. Het gaat wel uitsluitend om videofilms met populair wetenschappelijke in houd. zoals onder meer de Teleaccursussen. Geen speelfilms dus. Voorlopig zal men alleen terecht kunnen in de centrale biblio theek aan de Fransenstraat. De banden zijn niet voorradig, maar worden opgevraagd bij de landelijke bibliotheekcentrale. Er zijn banden voor de diverse video-systemen die bestaan. Het lenen van de banden is gratis. Men dient slechts de gebruikelijke 1,50 gulden te betalen die ook is verschuldigd bij het aanvragen van boeken. Indien er genoeg belangstelling is zullen ook in de filialen van de bibliotheek catalogi worden neergelegd, waaruit men een keuze kan maken Vlaardingen Voor de vierde maal in successie start morgen op de Vlaardingse scholengemeenschap Casimir een project voor de brugklassen. Ongeveer tweehonderd leerlingen zullen vier dagen lang in'een Landenspel een competitie spelen, waarbij de handelsgeest voorop komt te staan. Ook wordt cr een alternatieve Olympische Spe len gehouden. „Zulk grootschalig projecton derwijs", vertelt docent Arie Keijzer, „is uniek in Neder- Maassluis De vacaturebank in het Maassluise stadhuis trok op de eerste dag veel belang stelling. Enkele tientallen Maassluizors neusden vrijdag in de mappen met vacatures rond. „Het loopt goed," conclu deerde Gerrie de Jong van de afdeling voorlichting na de eerste dag. Op sommige momenten ver drongen tien mensen zich te gelijk voor de vacaturebank m het informatiecentrum van het stadhuis. Zo'n 25 mensen wil den vrijdag meer weien van een bepaalde vacature in het aanbod en vroegen om een co- pie, zodat ze het thuis op hun gemak nog eens konden bekij ken. Een vertegenwoordiger van het arbeidsbureau toonde zich aangenaam verrast over de drukte. Tot vorige week w&s de Maas- sluise bevolking aangewezen op de vacaturebanken m Schiedam (gewestelijk arbeids bureau), Vlaardingen (V&D) en Rozenburg (gemeentehuis). De komst van de vacature bank naar Maassluis is het re sultaat van het overleg tussen het arbeidsbureau voor het ge west Waterweg-noord in Schiedam en een door het ge meentebestuur van Maassluis in het leven geroepen werk groep 'bestrijding werkloos heid'. De coördinerende werkzaam heden voor de vacaturebank worden uitgevoerd door de af deling voorlichting/VVV van de gemeente. De arbeidsbe middeling blijft normaal in handen van het arbeidsbureau in Schiedam. Eendjes rusten in het zon netje,moe van het waggelen Vlaardingen Ze stonden langs de hele Van Hogendor plaan verspreid opgesteld, een stuk of 25 eendjes. De 2 CV- tjes sierden zaterdag de straat en de door de winkeliers geor ganiseerde rommelmarkt in Vlaardingen op. En aandacht trokken de leden van de Ci- troenclub Waggel zeker. „Vreemde eenden in de bijt, hoor", mompelde een bejaard echtpaar glimlachend, terwijl ze bij een tot camper omge bouwde Eend stilhielden. Het was een van de meest excen trieke modellen in de rij. Maar ook de Steeneend (een met stenen beklede 2 CV) en *t Huxske (met Schoorsteen en al) kregen genoeg bekijks. Voor de rest waren de Eenden op één of andere wijze veran derd een uitgebouwde neus, een doorgetrokken achter kantof mooi opgepoetst. Het enige wat een beetje tegen viel, was het aantal. De een den op de Van Hogendorplaan stonden nogal ver uiteen. land. Ik begrijp ook wel waar om het niet vaker voorkomt het vergt een gigantische orga nisade. Docenten en ouder zijn al in november met dt voorbereidingen gestart". Lol hebben ze er in ieder 0. val wel in; de onderwijzers niet minder dan de leerlinger zelf. Groepen van zo'n viifuer kinderen vormen twaalf fictie ve landen. Hel is de bedoehni dat die landen elk met eer eigen president, een minister van financiën, in- en verko pers met elkaar gaan han delen. Daarnaast zijn er zot 25 kinderen, die als journalis ten het gebeuren verslaan. Z maken drie onafhankelijk kranten, die elke dag zuller uitkomen Er is een beurs, een handels bank en zelfs de Verenigde Naties is in het leven geroe pen. Ook is eigen geld, 'Snor ren', met de beeltenis van A conrector erop ontworpen- Een echt economiespel du> waarin drie machtsblokker zijn gevormd en ook de tegen stellingen tussen arm en PP tot uitdrukking komen. eersteklassers moeten op maquette in die dagen hun e> gen land creeren Vlaggen moeten ontwotj*; worden, evenals een volkslifi en affiches. „Het gaat om samenwerking", vertelt An Keijzer. „In voorgaande jar0 moesten de leerlingen tevee leren. We willen ze nu met elkaar laten spelen. Dat het belangrijkste van dit p& jectonderwjjs". NIEUW COVER SPECIALE PRIJZEN GEBRUIKT AUTOBANQENl¥ Tel. 700069-708976 b.g.g. 708328 Zwaluwlaan 84 - Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3