Sociaal- cultureel werk: spoeling steeds dunner 13 'Satelliet wordt gestraft, terwijl er nog geen dader is' h West voert strijd tegen 'amateurs' van gemeente Streekmuseum is nu compleet FNV: 'Nog helemaal niet akkoord met ontslagen Passage' Goud voor Astrid van Irsen en Esther Brouwer Welzijnsplanning: herschikken van personeel is onvermijdelijk PvdA tast partijen af achter gesloten deuren Benzinedieven op de vlucht Stadsvernieuwing moet professioneler Drie nieuwe reconstructies bij Jan Anderson Johan Lycklama benaderd voor buffet Passage De drie van de nacom petitie verwijten KNVB onzorgvuldigheid Jubilarissen in 'l zonnetje Twee hekklappen Piet van de Mark iffl Vlaardingen Het pro gramma voor het sociaal- cuitureel werk voor 1983 dreigt een mager geheel te worden. Er is steeds minder geld beschikbaar voor het club- en buurt huiswerk, het jeugd- en jongerenwerk, de amateu ristische kunstbeoefening en de andere sectoren, die onder het hoofdstuk soci aal-cultureel werk vallen. De dreiging van nieuwe bezuinigingen is levens groot. Brouwer blijft fractieleider Schiedam Achter gesloten deuren heeft de PvdA tot nu toe overlegd met twee partijen: vorige week D'66, gisteravond de VVD. En vanavond zijn achtereenvolgens de PSP/PPR en het CDA aan de beurt. Het gaat om een 'rondje aftasten*: kijken hoe de andere partijen denken over de colle gevorming. Vanochtend wist Gé Brouwer, die overigens ook in de nieu we gemeenteraad PvdA-frac tieleider zal blijven, nog niet te zeggen of alle onderhandelin gen over de coalitie in beslo tenheid gevoerd blijven wor den. Het hangt mede af van wat de andere partijen willen. In dit verband wekt het bij ve len al bevreemding, dat D'66 heeft toegestemd in een eerste contact achter gesloten deuren, want die partij zei vóór de ver kiezingen dat zij alles in de openbaarheid wou doen. Vanochtend zei dan ook VVD- '.aanvoerder Gerard Verhuls- donk: „Van die partij verbaast -mij niets meer. Die wordt nog ;de risée van de politieke are na, ik vind het geen element ;meer om serieus te nemen." Zowel het CDA vanavond als de WD gisteravond zullen, in ieder geval in eerste instantie, vasthouden aan een zoge naamd 2:1:1-college: twee PvdA-wethouders en één van CDA en VVD elk. Verhuis- donk: „Het zal erg moeilijk voor de PvdA zijn om een ei gen man te offeren, maar ge zien de verkiezingsuitslag is dat toch niet onredelijk." De VVD wil niet uitgaan van een vijfde wethouder. „Dat zou alleen een politieke oplos sing zijn, om dc PvdA drie wethouders te laten," volgens Verhulsdonk, „maar boven dien kan je dat niet maken, als je het gemak ziet Waarmee de werknemers van het Passage theater worden weggestuurd." Het CDA heeft zijn onderhan delingsdelegatie gevormd uit de eerste vier personen op de kandidatenlijst, te weten Aad van Lingen, Els Heil wi g. Riet van Lambaigen en Rein van Kaalte. Er is geen adviseur be noemd, zoals bij de PvdA Jan Simons. Schiedam In een oud Volkswagentje zonder dak zijn twee benzinedieven vanaf ae Kreupelstraat de Spaanse Pol der in gevlucht, toen de politie hen bij toeval betrapte. Op de 'Spaanseweg konden zij inge haald worden. Een 20-jarige Rijswijker en een 17-jarige Rotterdammer mochten in de gevangenis overnachten- Op het parkeerterrein achter de Hema hadden zij met een plastic flacon en een tuinslang benzine afgetapt uit een ande re auto. Het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW), dat met het opstellen van het voorontwerp-programma is belast, heeft in een inleiding voor de bespreking van dat voorontwerp dat woensdag plaatsvinden er al voor ge waarschuwd, dat op de nu ge noemde bedragen nog wel eens een bedrag van zo'n tweehonderdduizend gulden bezuinigd zou moeten worden in het kader van de gemeente lijke besparingen op het be staande beleid. Daar komt bij, dat ook een deel van de kosten van de de mocratische planning, met drie personeelsleden, op het sociaal-cultureel programma komt te rusten. De minister van crm heeft onlangs laten, weten, dat de rijksbijdrage die tot nu toe voor die democrati sche planning werd verleend, is verlaagd en dat nog maar een bedrag van 50.000 gulden per personeelslid wordt uitbe taald. De meerkosten voor de democratische planning ko men voor rekening van de ge meente en die zullen waar schijnlijk gevonden moeten worden in het sociaal-cultureel werk. Het voorontwerp van het soci aal-cultureel programma, dat nu is opgesteld, kan als een volstrekt minimum-pakket worden gezien. Veel nieuwe activiteiten zitten er niet in. Met name het club- en buurt huiswerk had de nodige nieu we activiteiten willen starten, maar in het voorontwerp heeft het VCW geadviseerd voor deze nieuw'e activiteiten geen geld beschikbaar te stellen. Tijdens de vergadering van de commissie voor de democrati sche planning, die woensdag wordt gehouden in het gebouw van de VCW aan de Oostha- venkade, moet ook gesproken worden over de wijze waarop geld kan worden vrijgemaakt voor de aanstelling van twee beroepskrachten ten behoeve van het club- en buurthuis werk in Holy. Uitgangspunt is, dat daarvoor geen extra geld door de gemeente beschikbaar kan worden gesteld. Volgens het VCW kunnen die personeelsleden alleen worden aangesteld als binnen de club- en buurthuizen een herschik king van personeel plaats vindt. Tegen zo'n herschik king hebben de club- en buurthuizen zich tot nu toe fel verzet. Binnen de Vlaardingse buurt huizen zijn enkele formatie plaatsen, die boven de norm 2itten. Dat is het geval in de Veuenoordsepoider, waar een administratieve kracht met een halve dagtaak boven de normale sterkte werkzaam is, terwijl in het buurthuis De Haven in het centrum een for matieplaats van 10 uur in het cultureel werk en een leiding gevende formatieplaats van 30 uur boven de normale sterkte aanwezig is. Daarnaast heeft ook het buurthuis in Holy- Zuid een personeelslid teveel: de extra kracht die is aange steld ten behoeve van de bouwspeelplaats in Hoiy- Noord. Volgens het VCW zou her schikken betekenen, dat door natuurlijk verloop formatie plaatsen voor Holy-Noord zou den moeten worden vrijge maakt. Om van de bouwspeel plaats nog iets te redden zou volgens het centrum door con crete samenwerking tussen de instellingen in Holy-Noord en -Zuid een deel van de voorzie ning mogelijk kunnen worden voortgezet. Een deel van de Mariaslraat is al tegen de vlakte. Er moet echter nog veel meer gesloopt worden. West volgt het werk met angst en beven. Schiedam „Het zijn alle maal aardige plannetjes en het is ook leuk voorbereid, maar de practische afwikkeling...." Volgens John de Kievith van de bewonersvereniging Schie- dam-West gaat de gemeente erg amateuristisch te werk bij de afwikkeling van de stads vernieuwing m de oude wijk. Er is een brief naar het ge meentebestuur gegaan, waarin er op wordt aangedrongen „om in het verleden gemaakte fouten te herstellen en vanaf nu te voorkomen." ïn de Mariastraat is nu onge veer twintig procent van de Smid Bergeman verleent zijn medewerking aan Jan Andersons presentatie. Vlaardingen „Hier heb ik nou zo'n tien jaar naartoe gewerkt," zegt streekmuseumdireeteur Jan Anderson, wijzend op de gereconstrueerde locaties op dc benedenverdieping van zijn mu seum aan de Kethehveg. „Het heeft me ontzet tend veel tijd en moeite gekost, maar nu heb ik naar mijn gevoel de zaak wel compleet. Oh, er zal nog wel eens wat worden gewijzigd, maar de basis is er nu." Anderson presenteerde gistermiddag zijn drie laatste reconstructies aan de Vlaardingse pers. In de ruimte waar in de afgelopen jaren al een schilderwerkplaats, een schoollokaal, een snoepwinkeltje en een bakkerij uit de oude doos verrezen, is nu ook plaats gekomen voor een smederij, een drogisterij en een banketbak kerswinkel. „Het moeilijkst was de originele werksituaties te vinden. Er werden maar weinig foto's of af beeldingen gemaakt van mensen aan het werk. Met behulp van de adviezen van oude mede werkers ben ik nog een heel eind gekomen." Eén van die adviseurs was smid Bergeman, dio bijna vijfentwintig jaar aan de Kethelweg zijn eigen bedrijfje heeft gehad. Hij was er persoon lijk bij om het oude smidsambacht tot in de de tails toe te lichten. Jan Andersons Streekmuseum is iedere zater dagmiddag geopend. „Mensen hebben soms van alles gezien in Frankrijk of Italië, maar hier, m hun eigen stad, zijn ze nog niet eens binnenge- Werknemers verliezen vertrouwen in Wijnen Vervolg van pagina. 11 Schiedam Lou Wijnen, die ondanks eerdere berichten '«'an de FNV gisterochtend nog wèl belast is met de gang van Zaken rond Passage, zegt dat zijn vakbond nog helemaal niet akkoord is gegaan met de omslagen van negen werkne mers van het Schiedamse theater. „Ik wil er woensdag eerst met het personeel over praten," zei hij gistermiddag. Toch staat onderaan de ont slagbrief, die de stichting Pas sagetheater aan het personeel heeft overhandigd: „Een en ander is met de vakbeweging overeengekomen." En precies zo staat het in een persbericht van de stichting. Lou Wijnen van de dienstenbond FNV zegt echter over die mededeling van dé stichting: „Dat laat ik voor hun rekening." Wijnen zegt de afspraak ge maakt te hebben zijn mond hierover te houden, totdat woensdagmiddag de bijeen komst met het personeel heeft plaatsgevonden. Op de vraag of hij daarna nog vc^r com mentaar gevraagd kan wor den, zei hij: ..Ik kan u daarvan niet weerhouden." Het Pessage-personeel was hoogst verbaasd toen het inge licht werd over het welbevin den van de vakbond, want volgens woordvoerders is er al een tijd geen contact geweest tussen personeel en vakbewe ging. Wijnen ontkent dat eveneens: „Ik heb al vijf jaar contact met het personeel." Ook de laatste twee maanden? „Oók de laatste twee maan den." Van de zijde van het Passage- personeel wordt dat ontkend: „Ze zijn geschift bij de vak bond. Ze hebben wèl alles met het bestuur bekokstoofd, zon der met ons te overleggen Het lijkt wel alsof wij als een soort vakbond nu met de vakbond zelf moeten gaan onderhande len!" VVD-raadslid Cor van Tilborg reageerde fijntjes: „Dat geeft mij als VVD'er _su toch weer een nieuwe kijk op de vakbe weging..." woningen tegen de vlakte ge gaan. Dit moet zeventig pro cent warden. Volgens enkele bewoners van West gebeurt het wel eens dat een huis wordt gesloopt en het water nog niet blijkt afgesloten 'Prachtige fonteinen' zijn dan het gevolg. „Maar wat gebeurt er als ook het gas niet is afgesloten... Er spelen daar veel kinderen en er breekt nog weieens brand uit. Dan zijn de gevolgen toch niet te overzien?" West volgt de werkzaamheden met angst en beven. Volgens de bewoners zijn er nog veel meer voorbeelden van 'het amateuristische werk' van de gemeente Schiedam Zo zou een aantal bomen ten dode zijn opgeschreven orfidat 2e te laat. onzorgvuldig of he lemaal niet verplaatst zijn West zou ook veel te weinig bij de stadsvernieuwing betrok ken zijn. Het wordt wel gepro beerd. maar het komt er niet c-cht van. is de grief. In de ver volgfasen van de woningbouw en daaraan gekoppelde sloop, moet er daarom meer naar de bewoners geluisterd worden, vindt West. „Wij zijn erg te leurgesteld", staat er in de brief, „dat de gemeente nog steeds zo weinig aandacht blijkt te hebben voor de pro blemen van de bewoners." Schiedam De benoeming van Adnaan Stigter tot direc teur van het Passagetheater- Zo ld er theater in de Teerstoof is nog helemaal met zeker. Dat zei gistermiddag Ane Ou we ncel, voorzitter van de Schie damse Gemeenschap en giste ren woordvoerder van de stichting Passagetheater Schie dam. ,,De sollicitatieprocedure moet nog gaan lopen," aldus Ouwe neel, „maar als je mij nu vraagt of er mensen zijn die op voorhand al sollicitatiebrieven hebben gestuurd, dan moet ik zeggen: ja." Ouweneel zegt echter dat die brieven op de grote hoop gaan en pas behandeld zullen wor den als alle sollicitaties straks binnen zijn. Over de berich ten, dat Teerstoof-bestuurder Stigter grote kans zou maken, zei Ouweneel: „Grote twijfels moet ik daarover hebben.' Behalve Stigter, die architect en belichtingsadviseur is, heeft ook Rob Lutz, eigenaar van zaal Irene, een balletje opge gooid voor Passage. Lutz had de Passage-foyer willen pach ten. Hiervoor is echter Johan Lycklama, de buffetexploitant van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal, benaderd- Het is Ou weneel nog niet bekend, hoe Lycklama hierop zal reageren. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag gW 15 jum 1992 Rotterdam De vierde van de ZRO-zwemkampioen- schappen heeft voor VZC slechts twee gouden plakken opgeleverd. Astrid van Irsen toon de zich de snelste op de 100 meter vlinderslag voor de allerjongste meisjes. Haar tijd, 1.33.1 was echter net iets te langzaam om een startbewijs voor de NK, straks in Amers foort, te bemachtigen. De li miet. die de KNZB daarvoor heeft gesteld is 1.32. De tweede plak ging naar Esther Brou wer, die op dezelfde afstand, maar dan voor meisjes geboren in 1S69 1.16.7 nodig had Er waren overigens toch nog wel succesjes voor de Vlaar dingse équipe Zo raffelde de 4x200 meter vrije slag-ploeg door Karei Strack van Schijn- del van de meisjes de afstand ai in 10.03.5, ruim achter Nautilus en ZPB, maar ver voor De De- vel en derhalve goed genoeg voor brons. Diezelfde prestatie bereikte ook Annemiek van Driel Op de vlinderslag meisjes geboren in 1971 kwam zij uit op 1.23.5 Die tijd is goed genoeg voor 'de Nederlandse', zodat Van Driel straks ook m Amersfoort te zien is. Carolien van Neuren kwam tot zilver op de vlinderslag. Haar 1.22.0 was echter veel te langzaam voor een plaatsje bij de nationale titelstrijd. Esther de Koning pakte de derde plaats in de categorie 1968 in 1.19.7, terwij! Mirjan Hagestein zilver scoorde (jaargang '671 met 1 16.0. Op de wisselslag voor meisjes waren er in totaal drie bron- Carolien van Neuren pakte een zilveren en een bronzen plak tijdens de ZRO-zwemkampioenscbappen. zen plakken voor de Vlaardm- gers. Annemiek van Driel (71), Carolien van Neuren ('70) en Esther de Koning ('68) hadden voor de 200 meter respectieve lijk 3.03.5, 2.57.6 en 2.47 3 no dig. De mannen van VZC bleven dit keer zonder eremetaal Het dichtste bij kwam nog Remier van de Bend, die op de 400 meter wisselslag slechts 1.4 se conden voor een plak te kort kwam. Nu werd hij m 5.24.5 vierde. De wedstrijden in Rotterdam worden vrijdagavond voortge zet, waarna op zaterdag en zondag het sluitstuk plaats vindt. door Donald Bax Vlaardingen Het is zo goed als zeker dat de uiterst onver kwikkelijke degradatiecompetitie tussen Satelliet, HVO en WFB een bijzonder roerige voortzetting krijgt Nog voor Sa telliet, via een 1-1 deling tegen HVO en een 4-1 nederlaag tegen WFB, tot een al dan niet voorlopige 'afstijger' werd bestempeld, deden de drie betrokken clubs op krachtige wij ze kond van hun onvrede over de door de verschillende RNVB-instanties gevoerde handelwijze. In de aangetekend verzonden protestbrieven, die alle de veel te trage afhandeling van de gestaakte ontmoeting Alexan- dria'66-SNS met alle daaraan verbonden konsekwenties als uitgangspunt hebben, wordt zonder uitzondering gerept over onzorgvuldige en foutie ve informatie van de KNVB. Gezamenlijk vragen de bestu ren van Satelliet, HVO en WFB zich af waarom de tucht- commissie eerst na het beëin digen van de competitie zowel Alexandria'66 als SNS schul dig heeft verklaard „Daar door", zo luidt de inhoud van het schrijven dat HVO m Zeist deponeerde, „hebben een spe ler van Alexandria'66 en van SNS de competitie kunnen uit spelen. Zo is er sprake van competitievervalsing". „Bo vendien', vult het bestuur van Satelliet aan, „is het restant uitgespeeld op een moment dat de belangen van beide vereni gingen duidelijk anders lagen, En was Alexandria'66 door de late berichtgeving van de KNVB niet in staal de sterkste ploeg op te stellen". „Wij kunnen ons mei aan de indruk onttrekken dat de KNVB na het staken van Alexandria'66-SNS in de ver onderstelling verkeerde dat Satelliet en Zuidland toch wel zouden degraderen", is de stel lige mening van WFB „De be paling van de strafmaat tegen Alexandria'66 en SNS zou dus uitgesteld kunnen worden, omdat die toch geen verdere konsekwenties zouden behel zen De uit het veld gestuurde spelers hadden, zoals gebrui kelijk bij de KNVB.binnen één week een telegram moe ten ontvangen waarin te ken nen werd gegeven dat zij voor- lopig geschorst werden m af wachting van de behandeling van deze strafzaak", i Een dubieuze rol in dit geheel wordt voorts unaniem toege kend aan competitieleider Jan Baardman, die met zijn infor matie de nodige verwarring heeft gezaaid. Zo schetst Satel liet in chronologische volgorde het verloop van de ontwikke lingen, waaruit blijkt dat men op 10 en 27 mei bericht kreeg definitief veilig te zijn, maar dat deze mededeling op 29 mei werd geannuleerd, omdat Alexandria'66 en SNS te recht-— in beroep waren ge gaan, Baardman stelde voor op 1 juni bijeen ie komen voor de loting van de toch noodzakelij-j ke nacornpeutie HVO-voorzit ter Joop Hekkema: „Wij heb ben om uitstel van die loting gevraagd, omdat vrijdag zou worden beslist of de commissie van beroep het verweer van Aleandria'66 en SNS in behan deling zou nemen". Satelliet cn HVO verwijten de KNVB dat Neerlands grootste sportbond geen rekening heeft gehouden met andere nadelige gevolgen. „Diverse mensen hebben eieren voor hun geld gekozen", aldus Hekkema „Zij wilden niet afwachten of HVO nu wel of niet "etltg was en hebben overschrijving aange vraagd. Bij ons zijn dat zelfs vier sel eet icspe Iers en zo'n groot verloop hebben we m ja ren niet gehad" De drie clubs verzetten zich. resumerend, met hand en tand tegen de door de KNVR ge volgde procedure. ZeKer nu deze instantie schriftelijk heeft medegedeeld de clubs 'er wel licht ten overvloede op te wij zen dat deze naeompelttie ach teraf misschien overbodig blijkt te zijn1 Satelliet vindt dan ook dat de KNVB de ge volgen voor eigen rekening dient te nemen en niet moet afwentelen op de verenigin gen, „Wij menen", aldus Satel liet, „het recht te hebben u te verzoeken het slachtoffer van deze affaire te vrijwaren van degradatie" Nu inderdaad Satelliet het kind van een eigenlijk nog lang niet degedatailieerde re kening is geworden, blijven ook HVO en WFB resoluut achter hun eerder geventileer de mening staan „Wij hand haven dit protest onverkort", zegt Hekkema krachtig ..Wij vinden nog steeds dat de KNVB verkeerd heeft gehan deld. Het is nu eenmaal zo dat iedere iedere degradatie naar de afdeling een geweldige te rugslag op die vereniging heeft En nu zou dat kunnen gebeuren door fouten van de KNVB Satelliet moet voorlo pig een straf ondergaan, ter wijl de dader nog met bekend Vlaardingen Vlaardingen heeft met een uttbundigc feestavond definitief een punt achter het slopende seizoen ge zet. Grote afwezige op de avond, waar de kampioenen en de jubilarissen in hel zon netje werden gezet, was trai ner Joop Molendijk, die ook in de hulde zou worden betrok ken Sjaak Maat, die tol no vember als voorzitter ad-inte- nm fungeert, babbelde het ge heel aan elkaar, terwijl voor de muzikale omlijsting werd gezorgd door de 'Sound- Tracks'. Het vierde, het tiende en elfde elftal werden kampioen op het veld, terwijl net eerste en tweede zaalvoetbalteam eerste werden Tot leden van ver dienste werden benoemd oud- voorzillcr Wim van den Berg en het bestuurslid Aad van Unmk. De jubtlaricsen waren Kees van den Berg, Sjaak Hermius, Cees Westerhout, Karei van der mark, Aad van der Windt, Albert Western (10 jaar lid), Arnold Berger. Aad van Un- nik, Wim Vink (15 jaar lid), Wim van den lende, Jan Vis ser (25 jaar lid). Bert Simonds, Jeroen Willigen en Cor van der Wmdi (35 jaar lid). Tilburg Vlaardingen Holy maakte gistermiddag in het Bra bantse land korte metten met SAT Tigers. DeTiIburgse formatie kon in de eerste vier mnmgs nog op een redelijk resultaat ho pen, maar moest toch binnen zeven slagbeurten met 18-3 een diepie kmebutging maken voor de formatie van coach Dick La- met. Vlaardingens heuvelaas Ab Bruinekool kon het zich derhalve permitteren liefst zeven maal vier wijd te gooien. Niettemin werd hij vrij eenvoudig winnend werper met de cijfers 11 maal drieslag, 7 maai vier wijd, 5 honkslagen tegen, terwijl zijn veld hem tweemaal in de steek liet. Piet van de Mark ontwikkelde zich in het slagperk opnieuw tot de beste Vlaardingse honkbalier. De twee honkslagen die hij af leverde werden ruimschoots in de schaduw gezel door de twee knetterende homeruns die hij over het circa honderd meter ver wijderde hek van zijn knuppel liet stuiten. Holy steunde al in de derde slagbeurt op een riante 10- L voor sprong en bouwde deze marge successievelijk uit tot de latere monsterscore. De Vlaardingers bezetten thans de derde plaats, met een achterstand van vier punten op koploper Tilburg. iml

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3