Bouwplan Gorzen wéér afgekeurd Rijnmond wil nog meer huizen in broekpolder Polderwegen voorlopig niet'op slot' 'i Herman Posthoorn: 'Operatie- Passage was onver mijdelijk' Patrimonium start na de vakantie opknapbeurt Op de helft VLAARQINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Even wennen... Kruisvereniging onder druk gezet Brand in snackbar Slaperige chauffeur achter stuur vandaan gevist Bromfietser (14) kreeg geen voorrang D'66 wil alleen in het openbaar onderhandelen Vlaardingen heeft veel kritiek op herzien streekplan Raad van State schorst besluit WOENSDAG 16 JUNI 1982 Schiedam Wethouder Herman Posthoorn heeft vanochtend gezegd dat de operatie-Pas sage ook had moeten plaatsvinden, als de ge meenteraad geen financiële ombuiging ge presenteerd had gekregen. Volgens Posthoorn moet het volstrekt duide lijk zijn, dat het zo raet het Passagetheater niet langer kon. Wethouder Posthoorn noemt dan ook de ontslagbrief aan het personeel, die hij in een andere hoedanigheid als voorzitter van de stichting Passagetheater Schiedam ondertekend heeft, een 'te rechte zaak'. Hij acht het vinden van een alternatief voor de ontslagen werknemers, zoals CPN'er Ulferd Bruseker wil, 'niet haalbaar'. Ook de kritiek van onder anderen Luud Snel (CDA), Cor van Tilborg (VVD) en Ton de Vos (PvdA), dat met de ontsla?.' n op zijn minst even gewacht had kunnen worden totdat de gemeente raad zich op 28 juni over de bezuinigingen heeft uitgela ten, deelt Posthoorn niet. De ontslagen waren toen, hoe dan ook, onvermijdelijk geweest, aldus Posthoorn. Vanavond vergadert de Schiedamse Gemeenschap. Posthoorn, die lid is van de stichtingsraad, zal er niet bij zijn. Het is niet bekend, ot de SG zich in openbaarheid over Passage wenst uit te laten. Het wasgisteravond even wennen voor mevrouw MiekeBloemendaal- Lindhout. De nieuwe burgemeester van Maasland zat haar eerste vergadering van de gemeenteraad voor. Zij moest nog even inspelen op het gebruik van de microfoon en het trekken van de stembriefjes, maar verder had zij het tijdens haar debuut niet moeilijk. Vlaardingen Na de bouwvakvakantie, in de tweede week van augustus, zal Patrimoni um Woningen beginnen met de opknapbeurt van enkele straten m de Vlaardingse schrij ve rsbuurt. In buurthuis De Haven hadden zo'n zestig bewoners een gesprek met Patrimonium over het broodnodige onderhoud. Het gaat om 138 woningen in complex zes (Brederostraat, Roland Holststraat, Huygens- straat en de Vondelstraat), waar voorname lijk ramen en kozijnen moeten worden ver vangen of vernieuwd. Daarnaast zullen alle buitendeuren in de huizen tochtvrij worden gemaakt. Ook aan de bedradingen en de sanitaire voorzienin gen mankeert het één en ander, maar dat komt nog niet aan de orde. In eerste instantie was er sprake van renova tie. De bewoners hadden hier echter tegen geageerd zij zagen mets in de extra huur verhogingen en spraken hun voorkeur uit voor een onderhoudsbeurt De bewoners waren na afloop van de verga dering met Patrimonium Woningen redelijk tevreden. De 'potjes met vet' vlogen je gisteravond weer om de oren in Schiedam-Zuid, Door deze buurt voerde namelijk de route van de tweede dag van de avondwandelvierdaagse en door middel van olijk gezang hielden de deelnemers 'van je hela hola' de moed er in. De wandelaars hadden geluk, dat er gisteravond niet zo veel wind stond. In voorgaande jaren wilde de route door Zuid (met vaak daarin opgenomen die venijnige Westfrankelandsedijk en Maasboulevard) wel eens tot de zwaarste dag uitgeroepen worden. De deelnemers zijn nu in ieder geval halfkoers en morgenavondwacht hen de feestelijke inhuidiqing, compleet met medaille. Schiedam Omdat hij sinds de vorige avond half zeven niet de wettelijk vastgelegde rusttijd tn acht had genomen is> een 2 3-j a r i ge vrach l \v age n- chauffeur uit Delft gistermid dag door de Schiedamse politie een rijverbod van acht uur op gelegd. Er moest een telefoontje naar het transportbedrijf worden gepleegd om een nieuwe chauffeur de vrachtwagen, ge laden met verf en thinner, op te laten halen Schiedam Een 14-jarige bromfietser is gisteravond rnot een hersenschudding en oen gebroken aim in het Sc hit land/) eken huis opgenomen, nadat hij op de kruising Har re weg''Woudweg geen voor rang had gekregen van een j Vlaardingse dame op de fiets De jongen, die van het cros- sterrein af kwam. zal gezien zijn leeftijd de brommer waai- I sehijnlijk vaarwel kunnen zeg gen. Schiedam Voor de derde maal is de SSSW door de provinciale di rectie van volkshuisvesting terug naar huis gestuurd, omdat het bouwplan voor de locatie-Bethelkerk in de Gorzen te duur is. De commissie volksgezondheid van wethouder Riet Taverne is hier heel bedroefd om, want het betekent opnieuw vertraging voor het sociaal- medisch centrum in Schiedam-Zuid. Snackbar Leonie op de Markt in de Maassluise binnenstad is gisternacht in vlammen opgegaan. Hoewel de brandweer in eerste instantie weinig vat op het vuur kreeg, hadden zij de uitslaande brand toch binnen twintig minuten onder controle. Het interieur van de snackbar, die zich pas in de oude binnenstad had gevestigd, was toen echter al grotendeels uitgebrand. De politie heeft het vermoeden dat er sprake is van brandstichting. Een onderzoek in het pand, dat gisteren de gehele dag was gesloten, volgt nog. Armand van fuyveide, opoouwwericer van Schiedam-Zuid, heeft zich tamelijk honend uitgelaten over de stichting samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW). „Zijn we al jaren bezig met ze te onderhandelen over de huurprijzen en dan dienen ze nog een rotplan in!" Wethouder Taverne noemt „de grote fout van de SSSW" dat de stichting destijds de grond voor veel te veel geld heeft gekocht van de hervormde kerk. De grondprijs was zó hoog, dat de gemeente Schiedam er zelf niet instapte. Taverne heeft de indruk dat door die hoge kosten nu een verantwoord plan met sociale woningbouw uiterst moeilijk wordt. Bij de SSSW was vanochtend nie mand voor commentaar bereikbaar. Los van deze ontwikkelingen wil de commis-; sie volksgezondheid toch verder werken aan het sociaal-medisch centrum, want er zijn ook nog andere obstakels uit de weg te rui men. Schiedam D'66 heeft gisteravond besloten om de verdere on derhandelingen over het nieuwe college uitsluitend in de open baarheid te voeren. Mochten andere partijen dat onmogelijk maken en een be sloten overleg voorstaan, dan zal D'66 afhaken bij de onder handelingen. De democraten vinden, dat een programvergelijking liefst met alie partijen tezamen een openbare aangelegen heid moet zijn waar geheim zinnigheid niet aan te pas komt. Ook de latere invulling van het college van ben w dus de besprekingen over wel ke kandidaten er moeten overblijven voor de wethou- dersposten is voor D'66 een kwestie, die geen enkele ver trouwelijkheid behoeft. Een eerste orienterende af spraak tussen PvdA en D'66 is achter gesloten deuren nage komen, maar een tweede keer mag dat van de D'66-leden niet voorkomen. De partij zal voorlopig verdere uitnodigin gen van PvdA of van andere Partijen afwachten, maar sluit n|et uit dat er zelf Initiatieven hiertoe worden genomen. De leden kozen gisteravond Marcel Houtkamp als voorzit ter Up de kruisvereniging Schie dam wil men nu meer druk uitoefenen om eindelijk eens te vernemen, waartoe het kruiswerk bereid is. „Ik wil keiharde cijfers op tafel zien", zei PvdA-raadslid Lou van der Stel daarover. I De kruisvereniging maakt al langere tijd bezwaar tegen de hoge huur, die voor het cen trum in Zuid te verwachten zal zijn. maar de commissie van Taverne wil nu duidelijk horen tot welk bedrag de kruisvereniging bereid is. Taverne heeft haar verba zing erover uitgesproken, dat het kruiswerk bij voorkeur het onderkomen aan de Wes terkade gerenoveerd wil zien. Het gaat hier immers om een noodpand op een tij delijke plek. Vlaardingen Het college van b en w heeft namens de gemeenteraad op diverse on derdelen bezwaar gemaakt tegen het ontwerp van de herziening van het streek plan van Rijnmond. De kri tiek van Vlaardingen richt zich onder meer op het feit, dat Rijnmond het aantal wo ningen dat in de Broekpolder gebouwd zou moeten worden in de herziening van het streekplan nog eens heeft op gevoerd. In de huidige versie van het streekplan staat voor de Broekpolder een bouwlocatie van 3600 woningen gepland. 2oals bekend wil Vlaardin gen in de polder niet bou wen, maar een bos aanleg- Vlaardingen De afdeling geschillen van de Raad van State heeft een besluit van de provincie, om twee polderwe gen tussen Delft en Schiedam tijdens de spitsuren voor auto verkeer te sluiten, geschorst. Vanmiddag publiceert de Raad de motieven die tot die beslis sing hebben geleid. In de praktijk komt die beslis sing erop neer, dat de wegen geopend blij 'en voor alle ver keer. De Kroon zal nu een uit spraak moeten doen over de bezwaarschriften die onder meer door de gemeenten Schipluiden, Vlaardingen en een vijftiental particulieren zijn ingediend. De behandeling daarvan kan vele maanden in beslag nemen. Het provinciebestuur besloot enkele weken geleden om met ingang van afgelopen maan dag de Schieweg en de Harre- weg/Abtswoude tijdens spitsu ren 's morgens in noordelijke richting en 's middags in zui delijke richting voor alle auto verkeer af te sluiten, met uit zondering van bezorgend ver keer. Daartegen rees veel ver zet. De gemeente Schipluiden ging tegen dat besluit in be roep, omdat zij vreesde dat daardoor de polderwegen in die gemeente een verviervou- ding van het normale verkeer te verwerken zouden krijgen. De verkeersveiligheid zou in gevaar komen, zo vreesde men. Vlaardingen tekende om dezelfde reden beroep aan bij de Kroon. Ook vijftien particulieren kon den zich niet verenigen met de stop in de polderspits. Zij ma ken dagelijks van die wegen gebruik om zich van huis naar het werk te verplaatsen. On der hen was ook een aantal bewoners van de betrokken wegen. Schiedam en Delft steunden de beslissing van dc provincie. Schipluiden, dat ook in het vooroverleg was betrokken, kon daarin geen overeenstem ming met de andere partijen bereiken. Met name het ont- heffingsbeleid stuitte voor Schipluiden op onoverkomen- Iijke bezwaren, omdat die ge meente de belangen wilde la ten meetellen van mensen die in Schipluiden werken, maar elders wonen. gen. Enkele jaren geleden is met Rijnmond het compro mis gesloten, dat wanneer Vlaardingen er in zou slagen voor 1986 4000 woningen el ders in de stad te ontwikke len, het bos doorgang zou kunnen vinden. Bas Goudri- aan, de Vlaardingse wethou der van stadsontwikkeling: „Die afspraak hebben we toen gemaakt. Inmiddels is duidelijk dat we voor 19S6 makkelijk plannen klaar hebben liggen voor die 4QQÖ woningen, en nu gaat Rijn mond plotseling het aantal woningen verhogen. Dat is natuurlijk niet zo netjes. Daarvan hebben we dus ge zegd: daar tekenen we be zwaar tegen aan. Maar voor lopig maak ik me niet zo druk, want als alles volgens plan verloopt dan hebben we straks 6000 huizen gebouwd, of er de plannen voor klaar liggen." Lege plekjes Naast de grote aantallen wo ningen die in Vlaardingen momenteel al in voorberei ding zijn hebben b en w gis teren In de collegevergade ring een nota besproken, waarin werd aangegeven dat alle huidige bestemmings plannen voor de stad nog eens nauwk zouden moeten worden bekeken, of er nog meer bouwlocaties te vinden zijn. Goudriaan: „Er zijn nog diverse plekken waar bijzondere bebouwing is aangegeven. Veel van die bijzondere bebouwing kun je met de huidige financiële problemen natuurlijk ge woon vergeten. Nou, dan moet je die plekken niet braak laten liggen, maar pro beren ook daar huizen te bouwen." Hoeveel woningen extra een dergelijke operatie zou kun nen opleveren is op dit mo ment nog niet bekend, maar waarschijnlijk is dat alles bij elkaar nog een flink aantal. Andere punten Het college heeft ook dp tal van andere punten bezwaar gemaakt tegen de voorgestel de herziening van hel streekplan van Rijnmond Vlaardingen is het bijvoor beeld niet eens met de aan- wijzing van een terrein van 30 hectare ten westen van de Vergulde Hand als bedrijfs terrein. In het Vlaardingse structuurplan heeft dit ter rein de bestemming volkstui nen. Ook het aanwijzen van de Holiérhoekse Polder als gebied voor openluchtrecrea tie wordt door Vlaardingen afgewezen. In het structuur plan heeft du gebied de be slemming open weidegebied. Ook maakt het collego er be zwaar tegen dat Rijnmond vasthoudt aan het vestigen van een psychiatrische in richting in de Broekpolder, precies op de plaats waar de velden van de hockey vereni ging Pollux gelegen zijn. Volgens Vlaardingen kan daar best een andere plek in de gemeente, of anders in Schiedam, voor gevonden worden. Schiedam Een reparatie- ploeg van de ONS is gister avond en vanmorgen bezig geweest met een kapotte stroomleiding bij flatgebouw Over de Veste. In de hele omgeving van dit stukje Nieuwe Haven cn Warande hadden de bewoners en de bedrijfjes geen elektriciteit. Zo moest tandarts J.B.T.G. Schümmer vanmorgen al zijn clienten, waarmee hij een afspraak had, afbellen. De boor deed het niet. Vanochtend rond half elf was men nog bezig om de stroomstoring te verhelpen. Bij de openbare nutsbedrij ven Schiedam kon men, vooruitlopend hierop, nog niet de precieze oorzaak noe men. -art

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1