's Middags Kinderen de dupe van bezuinigingen Passage klaagt bij hoofd- bestuur FNV Nieuwelaners willen wel 'li woning terug Ouders zitten met hun peuters omhoog Artsen noemen PvdA-raadslid onruststoker VLMRDINGS DAGBIAD SCHIEDAMI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Personeel voelt zich door dienstenbond in de maling genomen Oude gehucht Windas wordt opgekalefa terd Wolfs ontevreden over bezuiniging op service GGD Vlaardingen overweegt nog wat Schiedam niet meer wil Crema torium kan er komen Van der Lugt in PvdA-bureau Gemeente onderkent tekortmaar kan verder niets doen EHBO rekent op collecte 400 Bachplein- bewoners weigeren huur verhoging Toe zeggingen zwart op wit DONDERDAG 17 JUNI 1982 Vlaardingen Gaan de fracties in de Vlaardingse gemeente raad akkoord, dan zullen de vergaderingen van de diverse raadscommissies met *'ngar»g van de nieuwe raadsperiode 's mid dags worden gehoudt.-.. De gemeenteraad blijft dan gewoon 's avonds vergaderen. Voor commissievergaderingen, die niet 's middags kunnen wor den gehouden, zal een avond in de week worden gereserveerd. Het is een overweging, die in Schiedam al is gemaakt: daar heeft het voorstel echter bakzeil gehaald. De verschuiving van de avond naar de middag woi Vlaardingen Kinderen uit het oude gedeelte van de Vettenoordsepolder (VOP) zullen voortaan bij hun vriendjes in andere buurten moeten gaan spelen, want in hun eigen omgeving is er niets. De gemeente Vlaardin gen heeft geen geld om hun speelheuvel op het voormali ge Lamoen terrein, waar de jeugd zonder gevaar van au to's zich naar hartelust kon uitleven, weer op te knap pen. Die voorzieningen werden vorig jaar verwijderd tijdens de bouwperiode voor 64 wo- ringen en sindsdien is het een kale vlakte. „Er lagen bielzen; die zijn bij de aanne- mer van de nieuwbouw in zijn tuintje verdwenen. Met de rioolbuizen was het een sport om ze kapot te krijgen, anders moesten ze met kra nen worden vervoerd. En de bomen die hier stonden, 2ijn ondertussen her en der over Vlaardingen verspreid". merkte Peter van Nieuwen- brug van de wijkgroep VOP gisteravond tijdens de com missievergadering van stads vernieuwing op, En met eni ge wrevel: „En zo gaat het één groot hondentoilet wor den, terwijl alles toch in kan nen en kruiken was. Alle partijen hadden goedge keurd, dat er een nieuwe speelvoorziening zou ko men." Van Nieuwenburg voelt zich misleid en vraagt zich af hoe dat nu kan. Vorig iaar mei had het college schriftelijk nog laten weten: „Wij zijn van mening dat ter plekke van de voormalige speelheu vel weer (sp^l-Tgroen moet terug komen In dezelfde brief werd evenwel ook ver meld dat niets kon worden gegarandeerd. „Alle leuke dingen die je nog kon doen, zijn nu uitgesloten. Om de simpele reden dat ik niet meer weet, waar ik het geld vandaan moet halen", antwoordde wethouder Bas Goudnaan. Het enige dat hij kon aanbieden, was de VO- P'ers de mogelijkheid om ..mei gemeenteambtenaren rond de tafel te gaan zitten en een heel sober plan te ma ken. Met geld kan ik niet slingeren." gedaan uit bezuinigingsoogpunt. Jaar lijks valt er ruim 40.000 gulden mee te besparen doordat aan bodes, koffieserveersters en ambtenaren, die de vergade ringen bijwonen, geen overu ren meer betaald hoeven wor den. Enige maanden geleden is ai geopperd de commissieverga deringen naar de middag te verschuiven, maar daar is van afgezien, daar het voor meer dere raadsleden op problemen stuitte. Wel is afgesproken dat de nieuwè raadsleden met middagvergaderingen reke ning dienden te houden. Burgemeester Fred van Lier verwacht niet dat de verschui ving naar de middag nadelige gevolgen zal hebben voor de publieke belangstelling voor eomm issie vergader! ngen. „Mijn persoonlijke ervaring is en die wordt door velen in andere gemeenten gedeeld dat die maar weinig wordt be ïnvloed. Wanneer het voor ie mand belangrijk is, dan is hij aanwezig, of er 's middags of 's avonds wordt vergaderd. Avondvergaderingen geven voor bijvoorbeeld continu-ar- beiders weer problemen." In het voorstel dat aan de commissie voor algemene za ken wordt gedaan merkt Van Lier op dat een dergelijke be zuiniging een goede voor beeldfunctie heeft. „Reeds te vaak blijven mogelijke bezui nigingen achterwege, omdat het om ie kleine bedragen zou gaan", aldus Van Lier. Schiedam Het hoofdbestuur van de FNV krijgt een klacht op tafel over Lou Wijnen van de Dienstenbond FNV. Het ontslagen personeel van het Passagetheater voelt zich door Wijnen „beduveld" en voor het blok gezet. De werknemers noemen het schandalig dat de Diensten bond, zonder de mening van het personeel te vragen, een akkoord heeft bereikt met het stichtingsbestuur van Passage. Schiedam Niets staat de bouw van een crematorium op de algemene begraaf plaats in Schiedam meer in de weg. De schorsing van het raadsbesluit om een cre matorium te bouwen is op geheven. Het besluit werd twee jaar geleden door de Kroon ge schorst omdat de toenmalige staatssecretaris van binnen landse zaken. De Koning, van mening was dat er eerst een onderzoek naar de be hoefte van een nieuw crema torium diende te komen. Gevreesd werd dat door de vestiging van een crematori um in Schiedam de beide Rotterdamse crematoria in de rode cijfers zouden ko men. Omdat er sindsdien geen nieuwe gegevens boven tafel zijn gekomen meent de Tweede Kamercommissie voor Verzoekschriften dat er geen aanleiding is de schor sing van het raadsbesluit, dat op 29 mei afliep, te ver lengen. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Schie dam tekende beroep aan te gen de schorsing. Schiedam Tot veler verba zing is Jos van der Lugt, re presentant van de linkervleu gel van de PvdA, benoemd tot lid van het fractiebureau van die partij. Uit dat bureau ver trekken, ook tot niet geringe bevreemding van politieke in siders, Aad Wiegman en Hans van Kleef. Het dagelijks bestuur komt verder te bestaan uit Gé Brou wer (fractievoorzitter), Yvon ne Siljee (secretaris) en Joop de Jong, met Arie Verlinde als Brouwers plaatsvervanger. Vlaardingen Meer ouders in Vlaardingen zouden hun kind graag enkele uren in de week naar een speelzaal of kinder dagverblijf willen brengen. Schiedam De volgende week te starten collecte is erg belangrijk voor de Schiedamse afdeling van de EHBO. Ook deze instelling is namelijk niet ongeschonden uit de bezuinig- soperatie van de gemeente Schiedam gekomen. De subsidie voor 1983 is al ge halveerd en de 'eerste-hulpers' zijn nu meer dan ooit afhanke lijk van wat de plaatselijke be volking in de collectebussen wil stoppen. Met het geld dat de EHBO in de week van 21 tot en met 26 juni huis aan huis hoopt op te halen denkt men nieuw oefen materiaal en verbandmiddelen aan te schaffen. Schiedam Bijna zeventig procent van de bewoners van het Bachplein heeft besloten de huurverhoging, die op 1 juli ingaat, te weigeren en een tientje per maand op een spe ciale, geblokkeerde, rekening te storten. Dit is het gevolg van een al ja- onlang slepend conflict tussen de bewoners en de huiseige naar, de SSSW. De woningcor poratie wordt ervan beticht "eel te veel geld voor stook- in servicekosten in rekening te brengen. Vorige maand be sloot de bewonerscommissie "an het Bachplein 'als repre saille' geld vast te gaan hou ten. Hier hebben nu vierhon derd vah de 572 bewoners ge- 'oo-f aan gegeven. Het komt er alleen niet van, omdat de opvangmogelijkhe den! te klein zijn, De gemeente heeft ooit het plan gehad twee nieuwe peu terspeelzalen te bouwen, maar door het ontbreken van de fi nanciën is dat bij een voorne men gebleven. Ook al, omdat Vlaardingen van. crm geen geldelijke steun heeft te ver wachten. Volgens een onderzoek van het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW) be schikken slechts de peuter speelzalen in het Centrum en de Oost wijk over voldoende capaciteit; andere wijken ko men zo'n vijftig tot zestig plaatsen tekort. Het college van B en W heeft dit onderkend, de gegevens voor kennisgeving aangeno men, maar doet er verder wei nig mee. Op korte termijn heeft de gemeente wel een ge sprek met het welzijnscen- trum. Het VCW zal enige dui delijkheid moeten verschaffen over de uitkomsten van het onderzoek; het gemeentelijk cijfermateriaal komt tot ande re, minder sterke conclusies. Vooral voor speelzalen voor peuters tot vier jaar blijkt, vol gens het welzijnscentrum, gro te belangstelling te bestaan. Er zouden ongeveer 180 plaatsen extra bij de huidige 900 moe ten komen om in de behoefte te voorzien. Meer dan de helft van de ouders die opvang wensen, geven ontplooiing van hun kind en het leren omgaan met leeftijdsgenootjes als de belangrijkste verklaring af. Die opvang zou dan niet lan ger als een paar uur drie da gen in de week hoeven zijn. Ouders van kinderen tot en met elf jaar zouden hun telg liefst halve dagen vier maal per week in een dagverblijf onderbrengen. Zij noemen meestal de mogelijkheid om te werken, of een studie te vol gen als reden. De behoefte aan opvangmogelijkheden voor kinderen op de lagere school is trouwens een stuk lager als op de kleuterschool. Voor ouders, die het niet nodig vinden hun kind naar één van de centra sturen, geldt in hoofdzaak het antwoord dat er altijd wel ie mand thuis is. Gistermiddag heeft overleg plaatsgevonden tussen bestuur, personeel en vakbond. De werknemers spreken van „een verloren zaak" en zagen geen andere uitweg dan formeel protest aan te tekenen tegen hun ontslag. „Alsof wij kwa jongens zijn omdat we het niet met de gang van zaken eens zijn, zo werden wij toegespro ken", zegt een woordvoerder van het personeel. De werknemers vinden dat over hen heen is gewalst. Zij hebben het gevoel dat de ont slagkwestie al een hele tijd aan de orde is geweest op bestuur lijk niveau, maar dat zij om de tuin zijn geleid door onder meer uitspraken van wethou der Posthoorn vóór de verkie zingen, dat Passage open zou blijven. „Ja, Passage gaat in derdaad niet dicht, maar het blijft wel veel minder vaak open dan het altijd was. Had Posthoorn dat dan niet kun nen zeggen?", vragen de werk nemers zich af. Al vier jaar Lou Wijnen ontkende gister avond op het Rotterdamse kantoor van de Dienstenbond FNV, dat er geen contact met het personeel is geweest. „Ik ben al vier jaar met Passage bezig." Maar de laatste maan den niet? „In april nog", zegt hij. Maar volgens Arie Ouwe- neeï, woordvoerder van het bestuur, was er toen „totaal nog niets aan de hand". Wijnen noemt het „hun goed recht" om bij het hoofdbestuur te klagen. Hij zegt het nog steeds niet eens te zijn met het in Passage gevoerde beleid, maar meent dat de vakbond er niets méér uit heeft kunnen slepen dan de huidige afvloei ingsregeling. Ook zegt hij zich te baseren op „de duidelijke uitspraak van de gemeenteraad, dat er Passage twee ton bezuinigd moet worden." Echter, de gemeenteraad spreekt hierover eerst op 28 juni. Het Windas is met de Kandelaar het oudste nog bestaande gehucht van Kethel. Schiedam Het zeer oude gehucht bij Kethel, het Win das, ooit bedreigd met sloop, wordt door huisbaas G.A. Bouwens grondig ver nieuwd. Al enkele malen is de man met zijn plannen bij de welstandscommissie ge weest. Bouwens is drie wo ningen van het Windas aan het samentrekken tot twee. Het gaat om de panden Kerkiaan 148-154, die nabij de Kwakelbrug over de Pol dervaart staan. De eerste plannen tot de re novatie dateren uit 1977, toen er nog driftig gespro ken werd van sloop van dit oude stukje Kethel. Het had er schijn van dat het Windas moest wijken voor de stads uitbreiding in Spaland. Maar langzamerhand groeide de aandacht voor het histori sche Kethel en nu ziet het er dan ook naar uit, dat het Windas voorlopig tientallen jaren is gered, althans, als lo catie, Want ook aan de bui tenkant is er het nodige ge sloopt. Bouwens wil de pandjes geheel vernieuwen en verbouwen. Vlaardingen De bewoners van de Nieuwelaan zijn in principe bereid hun straat aan de sloophamers van de ge meente Vlaardingen op te of feren. In het nieuwbouwplan voor de kaalslag in Centrum- Zuid moet dan echter heel dui delijk gelijksoortige woningen worden aangegeven. De toezeggingen van wethou der Bas Goudriaan gisteravond in de commissie voor stadsver nieuwing hierover vonden ze allemaal wel erg fijn, maar de Nieuwelaners willen eerst zien alvorens nog iets te geloven. „Zwart op wit moet ik het zien staan. Er is ons al zoveel toe gezegd. We worden al jaren aan het lijnde gehouden", rea geerde Jan Vons. Vons, bewoner van één van de 27 huizen op de Nieuwelaan, wilde daarna ook best toege ven, dat Goudriaan een heel stuk van de grieven heeft we ten weg te nemen. „Dit is een buurt met toch een heel eigen sfeertje. Lekker in het cen trum en zo. Goedkoop, dat vind je nergens. Als de Nieu welaan wordt gesloopt, wil ik niet ergens hoog in een flatje op de Maasboulevard terecht komen. Daar hoeven ze mij niet naar toe brengen. Dan moet ik er hetzelfde voor te rug krijgen." Die handreiking deed Goudri aan aan de geemotioneerde Nieuwelaners. „De mensen", aldus de wethouder, „kunnen een vervangende woning in de nieuwbouw krijgen. Hoewel niet precies op hetzelfde plek je, maar de mogelijkheid be staat om vijftien eengezinswo ningen met een tuintje voor en een tuintje achter te ontwikke lingen. Én de huidige huur ders kunnen straks ook een huis huren." Tegen de kost prijs zouden zij het dan voor hun gereserveerde onderdak kunnen betrekken, r Het was voor Goudriaan zelf ook erg belangrijk om snel tot overeenstemming te komen. Zouden de bewoners zich echt met hand en tand tegen sloop hebben blijven verzetten, dan zou het bouwplan door de ver tragingen aardig in het slop raken. Naar de subsidie van crm kon waarschijnlijk wor den gefloten, En de plannen om de Nieuwelaan te omsinge len met nieuwe huizen kost geld, woningen en stedebouw kundig heel wat hoofdbre kens. Ook andere problemen wer den tijdens de commissiever gadering opgelost. Lagen de verwijten van de betrokkenen bij de slechte informatie over de toekomst van hun laan; Koos van der Hout van ge meentewerken meende daar entegen dat .jullie uit de deel- projectgroep zijn gestapt, voor dat we er over konden pra ten". Gebrek aan communica tie dus, dat tot allerlei misver standen bij beide partijen leid de. De bewoners zegden even wel toe weer regelmatig de vergaderingen van de deelpro- jectgroep te bezoeken, terwijl de gemeente hen beter bij de plannen zou betrekken. Jonge huisarts lonkt naar Schiedam-Zuid Schiedam PvdA-raadslid Lou van der Stel heeft de commissie volksgezondheid la ten weten, dat Schiedamse huisartsen hem hebben be stempeld tot 'onruststoker'. Hij had een jonge arts, die in het Vlaardingse Holyziekenhuis werkt, maar in Schiedam-Zuid wel een praktijk zou willen beginnen, doorverwezen naar de huisartsenvereniging Schie dam. Maar omdat deze tot nog toe niets gedaan heeft om Zuid aan een huisarts te helpen, had Van der Stel de arts ook gewezen op huisartsen met een afwijkend standpunt. „En prompt wordt mij verweten, dat ik onrust stook in die vere niging", zei Van der Stel. Hij vreest dat het voor nieuwe huisartsen erg moeilijk zal zijn om zich in Zuid te vestigen, hoewel de jonge arts met be hulp van de bewoners vereni ging Schiedam-Zuid zou wil len doorzetten. Het lijkt Van der Stel onzin, dal er tn Noord meer behoefte zou 2ijn aan huisartsen dan in Zuid. zoals in medische kringen wordt be weerd. Hel PvdA-raadsliö noemde in de commissie het gcval-Rom- bout. Enige jaren geleden ves tigde zich aan de Smetanalaan in Sehiedam-Noord een huis arts, P.A.R. Rombout, die in het begin grote moeite moest doen om een praktijk op te kunnen bouwen. Steun van collega's kreeg hij nauwelijks en Rombout bleef met een praktijkje van slechts een paar honderd mensen op de rand van een faillissement, zo weet Van der Stel. Tegenwoordig gaat het hem beter, omdat art sen zoals Ruurd van der Veer en Wim Kentie toch de hel pende hand gingen uitsteken. Maar die situatie wijst er vol gens Van der Stel niet op, dat er in Noord zo'n grote behoef te aan nieuwe artsen zou be staan. Schiedam Het bevalt GGD-directeur E.H.E. Wolfs helemaal niet, dat de bezuinigingen van de gemeente Schiedam in zijn sector meteen tot verslechtering van de dienstverlening moet lei den, terwijl andere diensten via allerlei finan ciële foefjes en vermindering van minder be langrijke activiteiten er nog aardig uit weten te springen. Wolfs noemt in dit verband een noodzakelijke bezuiniging op de schoolartsendienst, die het Bachplein nu zal moeten verlatene De GGD-di recteur is hier allerminst gelukkig mee, maar vindt het nog ernstiger dat er in komende jaren nog meer klappen in zijn dienstenpakket zullen vallen. De leden van de commissie volksgezondheid hopen overigens, dat het in de praktijk wel zai meevallen. Tenslotte zijn er ook steeds minder scholieren en dan kan je een schoolarts op deq duur misschien wel missen, zei CDA-raadslid Riet van Lambalgen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1