SG neemt geen genoegen met quasi-experts 'Zeggen wat ik denk en voel en verder niets' 15 KNVB wèl meer leden, maar minder clubs Schuitje varen, theetje drinken Ou wens betwijfelt of politiek wel de burgers kent Maarleveld op de bres voor Goudriaan Clubrecord Oefenen SPORTAGENDA Vier ontslagenen van Passage ziek DE NIEUWKOMERS Sportvierdaagse voor derde maal Rommelmarkt voor nieuwbouw GSS Groei georganiseerde sport is er uit m Schiedam Als de Schie damse Gemeenschap ooit nog eens een forum organiseert waar politieke partijen hun zegje kunnen doen over cul tuur, dan zou deze organisa tie toch wel graag zien dat de partijen hun deskundigen sturen. En niet, zoals het er in de week voor de verkiezingen aan toe ging, dat de politici maar zaten te improviseren. Want dit keiharde verwijt hebben zij gekregen van met name Piet Smit, vooraan staand lid van de stichtings- raad van de SG. Cor van Til borg, het VVD- raadslid dat zelf in het dage- Schiedam Oud-PvdA-raadslid Jo Ou wens, tegenwoordig bestuurslid van de Schiedamse Gemeenschap, is het volstrekt niet eens met burgemeester John te Loo dat de afstand tus sen politiek en burgerij tegenwoordig steeds kleiner wordt. Te Loo zei dal een week voor de verkiezingen van 2 juni In de Randstad- uitgave Het Nieuwe Stadsblad; eerst deze week zag Jo Ouwens alle aanleiding om er nog op terug te komen. Toen het SG-bestuur deze week sprak over de kwaliteit van het politiek forum, dat op 26 mei in Passage bij een kwam, werd erover geklaagd hoe weinig politici weten van het culturele leven in een stad en Jo Ouwens vond dat geen wonder. In haar afscheidsbrief als raadslid van de PvdA schreef zij het al, in 1980. Jo Ouwens vond dat de invloed van de burgers zo wei nig doorklonk in haar eigen fractie, waar zij toch heel andere verwachtingen van had ge had, dat het voor haar reden was om eruit te stappen. Overigens was haar hoofdmotief dat haar steun en toeverlaat Euurd van der Veer, de huidige PvdA-voorzitter in Schie dam, kori tevoren de gemeenteraad had ver laten omdat hij zich evenmin met het PvdA- beleid kon verenigen. Jo Ouwens herinnerde er deze week aan. „Het is mijn eigen ervaring, hoe mijlenver de politiek afstaat van het verenigingsle ven," zei zij. „Te Loo kan dan wel zeggen dat die afstand kleiner wordt, maar in de prak tijk blijkt dat helemaal niet, hoor." lijks hestuur van de SG zit, moest zelfs erkennen dat hij zijn lijsttrekker en fractielei der Gerard Verhulsdonk vlak voor het forum in Passage „een spoedcursus cultuur" had gegeven. Zelf wou Van Til- borg niet aan het forum deel nemen, omdat hij er dan zou zitten met een dubbele pet op: die van SG-bestuurder en ge meenteraadslid. De SG is van mening dat al leen de PvdA en de CPN hun culturele specialisten hebben afgevaardigd. Voor de PvdA vindt men dat geen wonder, want Herman Posthoorn zat er als lijsttrekker, maar is tevens wethouder voor culturele za ken, maar van de CPN vindt de SG het prijzenswaardig dat voor het forum pas de num mer drie van de kandidaten lijst is uitverkoren: Jolie Hak- kert, die zelfs bij de SG heeft gewerkt ook al is zij daar ontslagen. Piet Smit: „Het bleek het ama teurleven wel, hoe slecht de politici over ons geïnformeerd zijn." Smit vindt echter ook dat de onvoldoende diepgang van het forumdebat niet de SG verweten moet worden, maar de politieke partijen „want die vaardigen tenslotte hun specialisten af, zo zou je mogen verwachten." Als oplossing heeft SG-be stuurder Van Tilborg al aange dragen om de informatie van uit de SG ook eens via andere kanalen te laten verlopen dan de geijkte commissievergade ringen, want hij acht die een zijdige benadering inderdaad te beperkt. Het VVD-raadslid wijst erop dat ook de achter ban van elke partij in zekere zin 'benaderbaar' is. Vlaardingen Zondag gaat voor de eerste keer het 'schuit je varen, theetje drinken' op de Vlaardinger Vaart van start. Het is meer een variatie op dit oud-Hollandse liedje, want de Vlaardtngse wateren zullen per kano worden beva ren. Het wordt een gezelligheid- stocht, die in feite is bedoeld voor de deelnemers aan de in- troduktieeursus kanovaren. Maar ook degenen die zich deze tak van sport al hebben eigen gemaakt, kunnen mee doen. Een beetje kanovaren moeten de deelnemers dus wel onder de knie hebben. Het bureau sportieve recreatie van de gemeente heeft voor zondag tien eenpersoonskano's beschikbaar. Ook Vlaardingers met een eigen boot kunnen trouwens gewoon meedoen. Waar de tocht heen gaat. is evenwel nog onbekend. Dat weet alleen de instructeur. In ieder geval is het wel de be doeling dat er met enige regel maat bij één van de cafeetjes langs de vlieten wordt aange legd voor een bakkie koffie. De start vindt zondagochtend plaats op de dijk tegenover jachthaven Bommeer (aan de kant van Holy). Er zijn mo menteel nog enkele kano's on bemand. Wie liever vaste grond onder zijn voeten houdt, maar toch eens sportief wil zijn, kan zich opgeven voor trimactiviteiten. Wie te dik is, traag, en lui kan vier dagen in de week de spie ren een beetje losgooien. Het. gaat niet alleen om hardlopen. want ook kan er onder meer worden gevoetbald en. gebad mintond. En voordat iemand gaat trimmen, hoeft hij niet te ver te lopen, want het joggen gebeurt in de wijk. Voor meer informatie: tel. 355888 toestel 159/164. Schiedam Vier van de ne gen ontslagen werknemers van Passage, hebben zich ziek gemeld. Operateur Cor van Loenen, twjee ouvreuses en portier Ton Ivan de Have zeg gen overspannen te zijn van ae situatie ih het Schiedamse theater. Van de mensen die aanblijven is Conny Eggink, die promo veert tot assistente van een di rectie die er nog niet is, ook niet gelukkig met de situatie. „Het is niet zo aardig hoor, om bijna in je eentje over te blij ven," zei zij al eerder. Portier Anton Troelstra, die op uurba sis werkte, krijgt binnenkort een arbeidscontract aangebo den. Vlaardingen Wethouder opgenomen voor zijn collega- Arij Maarleveld heeft het in wethouder en partijgenoot Bas de commissie voor stadsher- Goudriaan. In de commissie stel, waarvan hij voorzitter is werd gistermiddag felle kri tiek geleverd op het besluit van B en W zesduizend gulden aan het fonds stadsherstel te onttrekken om een haan op de torenspits in het parkje bij de Touwbaan in Oost te zetten. „Er is op de man gespeeld en dat heeft meegespeeld bij mijn standpunt," hield de wethou der de commissie voor, daar mee doelend op het hobbyisme dat de commissieleden Goudri aan verweten. Zoals bekend is het idee om de torenspits van de onder de sloophamer geval len Rirmensingelkerk in het wijkparkje te zetten een plan netje van wethouder Goudri aan zelf. „Als je nu ziet hoe het is ge worden en je weet dat er ook een uurwerk in komt en je be kijkt het nuchter, dan zeg je toch 'ja' tegen de haan," ver dedigde Maarleveld het be sluit," De commissie stadsherstel legde zich gisteren morrend neer bij het besluit om zes duizend gulden uit 'hun' fonds te halen voor eert haan op de torenspits in het wijk parkje in Oost. Truusje Achterberg In september treden in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis nieuwe stadsbe stuurders aan. In Maassluis betekent dat niet alleen nieuwe gezichten, maar ook nieuwe partijen (RPF en PSP). Vandaag de vertegenwoordiger van de Pacïfistich Socialistische Partij: Truusje Achterberg. Maassluis „Van jongsaf aan dacht ik: je moei voor de minderheden opkomen. De PSP heeft daar altijd achter gestaan. Noem ze maar op: homofielen, woonwagenbewoners. Ik denk dat de PSP de enige partij is waar ik mijn ei kwijt kan. Tenslotte behoor ik als alleenstaande vrouw met drie kinderen en een uitkering ook tot een minderheid." Aan het woord is Truusje Achterberg (31 jaar), die in Maassluis namens de PSP de volgende raadspe riode samen met Jaap van der Griend de progres sieve PPR/PSP-fraclie vormt. Politieke ervaring heeft ze niet. „Het is tot nu toe alleen maar geble ven bij praten en schelden. Van jongsaf aan heb ik van veel dingen gedacht: die kloppen niet en dat moet zus en zo. En op een gegeven moment zag ik: verrek.dat moet je via de politiek doen," Al doende zal ze het politieke spel dat in de raad wordt gespeeld onder de knie proberen te krijgen. Daarbij zal ze voortdurend zichzelf proberen te blij ven. „Ik zal zeggen wat ik denk en voel en verder niets. Je hoort het hier in de raad ook vaak. Hele lange, ingewikkelde verhalen. Maar de essentie is in tien woorden samen te vatten. Misschien dat de mensen daarom niets van de politiek moeten heb ben?" Veel tijd Via de vrouwenbeweging is ze bij de PSP terecht gekomen. Eerst bij de afdeling Vlaardingen, waar Maassluis oficieel nog steeds onder valt. „Ik deed alles met het openbaar vervoer of met de fiets en dat heen en weer gerij naar Vlaardingen ging ont zettend veel tijd kosten. Daarom hebben we een half jaar geleden besloten hier in Maassluis een af deling op te zetten. Niet eens met het idee om aan Truusje Achterberg: zelf ook een minderheid... de verkiezingen mee te doen, maar gewoon om hier met acties aan de slag te gaan. Maar het pakte heel anders uit. In enkele maanden is toen het besluit genomen met de PPR samen te gaan en dat liep nog goed af ook, want in de komende raad zijn we al vertegenwoordigd. Wat dat betreft, word ik ge lijk voor de leeuwen geworpen." Noodgedwongen is ze in Maassluis terecht geko men. Na haar huwelijk kwam zij naar Maassluis, omdat het paar in de toenmalige woonplaats Den Haag geen geschikt huis kon krijgen. Sinds een half jaar woont ze met haar kinderen in de Dennenflat. Ze ziet het niet als bezwaar dat ze als gescheiden vrouw met drie kinderen het raadswerk erbij krijgt „Voor mijn werk in de vrouwenbeweging was ik al veel weg. We hebben een prima oppas, die altijd klaar staat. Ik heb een brede rug en kan ontzettend veel regelen. Als ik goed ben ingewerkt moet het gewoon lukken. Anders ligt het aan me zelf, dan ben ik niet goed genoeg voor het raads werk." Voorbeeld Ze hoopt dat veel vrouwen in haar een voorbeeld zullen zien.,. Als huisvrouw heb je tijd genoeg om met politiek bezig te zijn. Wat dat betreft "heb ik heel wat vóór op mannen met een vaste baan. Als ik Jaap hoor, dat die tussen de middag nog even een rapport doorneemt om 's avonds naar een ver gadering te kunnen..." Dingen aan de kaak stellen en invloed hebben op het beleid. Dat is wat Truusje wil in de gemeente raad. Ze heeft niet het idee dat 2e dingen kan ver anderen. Wel dat ze beslissingen kan beïnvloeden. Belangrijk voor het raadswerk acht ze vooral het contact met de bevolking. De komende periode zal ze dan ook veel te zien zijn bij bewonersvergaderingen en plaatselijke belan genorganisaties. Sinds haar verkiezing is ze daar al mee begonnen. Loopt sinds enkele weken a) diver se bijeenkomsten af, zoals van de week die van een werklozengroep en de bewoners van de Weverska de, die klagen over de renovatie, „Als nieuw raadslid was ik daarvoor nog niet uitge nodigd. Je kunt wel in de stukken lezen wat er aan de hand is, maar ais het daar bij blijft schiet je als raadslid tekort, denk ik." Nog sleeds shit Terwijl ze uit het raam van haar flat wijst, dat uit zicht biedt op het complex gerenoveerde woningen, zegt ze met stemverheffing: „Dat zie je aan de We verskade. Er is gerenoveerd en de huren zijn opge trokken. Op papier ziet het er mooi uit, maar het blijkt nog steeds shit te zijn. De PSP is ook geen partij die mooie dingen belooft. Er wordt alleen ge zegd: wij willen invloed op het beleid krijgen. Van thuis heb ik het zeker niet meegekregen. Ik kom uit een groot katholiek gezin en daar werd volgens mij alleen KVP gestemd vanwege de K van katho liek. Het idealisme speelt natuurlijk ook een rol. Want helemaal zonder ideaal, daar moet ik niet aan denken..." Rotterdams Nieuwsblad vnjdag gW 16 juni 1982 Schiedam Voor de derde maal In suc cessie wordt in Schiedam de recreatieve sport- en spel vier daagse afgewerkt. Van 28 juni tot en met 1 juh kunnen de de met georganiseerde sporters naar harte lust het sportieve hart ophalen. Veel Schiedamse sportverenigingen verlenen aan het vierdaagse evenement hun me dewerking. Het geheel start op 28 juni met kanova ren in het Beairixpark. Een dag later worden in samenwerking met toerclub Rijnmond twee fietstochten verreden. De eerste is de zogenaamde Delftsehout- tocht over een afstand van ongeveer 40 kilometer en de tweede rit is een foto puzzel rit over een afsLand van ongeveer 15 kilometer. Aan de laatste tocht kun nen ook gehandicapten meedoen. De deelnemers aan de fietstochten vertrek ken vanaf de kantine van de Wieler baan aan de Olympiaweg in het Harga sportpark. Op 30 jun zijn de wandewlaars aan de beurt, waarna de vierdaagse op 1 juli wordt afgesloten met een groot aantal spelletjes in sporthal Margriet. Een ieder die deel wil nemen aan de sportvierdaagse kan starten met de eve nementen tussen 18.30 uur en 19.00 uur. De kosten voor deelname aan de vier avonden bedragen zes gulden. Deelna me per avond kan ook. Dan kost het twee gulden Schiedam GSS wil zo snel mogelijk de nieuwbouw realiseren. Om het pro ject een nieuwe, finaciele impuls te ge ven, zal op zaterdag 26 juni een grootse rommelmarkt worden gehouden op het Museumplein in het centrum van Schie dam. GSS wil zich voor de realisering van het nieuwe clubgebouw annex kleed ruimte niet onnodig in de schulden ste ken. Hierdoor duurt de realisering van de bouw langer, maar stap voor stap komt het einddoel nu toch in zicht. Leden en vrienden van GSS zijn de laatste weken al druk doende om de rommelmarkt tot een grandioos succes te maken. De meest wonderbaarlijke zaken zijn van zolder en uit de kelder gesleept. Ra dio's. tafels, stoelen en ander huisraad, serviesgoed, potten en pannen en zeer veel kleding kan voor een schappelijk prijs van eigenaar verwisselen. De rom mei ma rktcom missie, die bestaat uit Nel Bunte, Ma Idema, Nico Mout, Gré Jansen en Ria, Jolanda en Susan Coster, rekenen bij voorbaat op veel be langstelling, van de Schiedamse bevol king, zeker nu de club het geld zo hard nodig heeft. Veel turnertjes hielden het voor gezien en kozen een andere hobDy. ■Ei# Vlaardingen Het ledental van de bij de NSF (Nederlandse Sport Federatie) aangesloten bonden is vorig jaar niet of nau welijks gestegen. Weliswaar kan nog van een lichte groei worden gesproken, maar duidelijk is, dat aan de spectaculai re aanwas van het aantal georganiseerde sporters een einde is gekomen. Uit het gepubliceerde cijfer materiaal springt onmiddellijk de terugloop van het aantal jeugdleden bij de drie gymnas- tiekbonden (KNGV, de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond en de KNCGB) in hel oog. Niet minder dan 22.425 turners en turnstertjes hielden paard, brug en rekstokken voor gezien. Ook andere sport bonden zagen veel jeugd afha ken. De geboorte-afname, aan het begin van de jaren zeven tig ingezet, zal de concurrentie tussen de verschillende takken van sport in de komende jaren dan ook aanzienlijk doen toe nemen. Nederlands grootste sportbond, de KNVB, die in 1980 slechts 1.500 nieuwe leden kon regis treren, vormt uitzondering op deze regel. Van de bijna 30.000 nieuwe leden vallen er im mers 8.339 onder de categorie jeugd. Overigens kan 'King Soccer' deze ledenwinst voor het grootste deel aan het als maar populairder wordende zaalvoetbal toeschrijven. De .winnaars' van 1980, de KNLTB, de NeVoBo en de KNHB, kenden ook vorig jaar nog een redelijke groei. De tennisbond kon 12.955 nieuwe lingen in de boeken bijschrij ven, de volleyballers zagen het ledenbestand met 10.299 toene men, terwijl 6.627 sportenthou- siasten naar de hockeystick grepen. De Nederlandse Bad minton Bond (plus 11.210), de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (plus 12.000), de Neder landse Ski Vereniging (plus 10.768) en de Nederlandse Squash Rackets Bond (plus 2375) groeiden procentueel het sterkst. 'Verliezers' Zoals gebruikelijk in de sport zijn er ook Verliezers'. De KNAC bijvoorbeeld verloor door de afsplitsing van de Ne derlandse Rittensport Federa tie 15.768 leden, ofwel ruim 95%. De drie reeds hierboven genoemde gymnastiek bonden moesten met een totaal verhes van 24,061 leden een flinke veer laten. Ook de KNSB moest nogal wat leden afboe ken. 27.348 leden, onder wie 11.658 jeugdschaatsers gaven de pijp aan Maarten. Vreemd genoeg nam het aan tal verenigingen in 1981 toe. Deze groei kan op conto van de NeVoBo, de Nederlandse Hippische Sport Bond, de Ko ninklijke Base- en Softball Bond en de KNLTB worden geschreven. Merkwaardig is dat de 'reus' onder de nationa le sportbonden, de KNVB, 143 clubs zag afhaken. De Koninklijke Nederlandse Automobielclub kende 86, de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond 61 en de Nederland se Motorsportbond 42 'opstap pers'. Bij dit alles dient te wor- den bedacht, dat het hier niet alleen om opheffingen gaat, maar er ook fusies, afscheid in en afstoting van bepaalde sportonderdelen in het spel zijn". Vlaardingen Marius de Snaayer heeft het ctubrecord op de 25 kilometer van atletiekvereniging Fortuna scherper ge steld. De talentvolle atleet verbeterde het oude record, dat al dateerde van 1972 en dat op naam stond van Hans van Kas- teren. tijdens een loop met vele prominente deelnemers. De nieuwe recordtijd is nu 1.20.52. uur. Schiedam Het oefenprogramma van de Schiedamse afde lingsclub DRZ telt in totaal zeven wedstrijden. De eerste wedstrijd spelen de Schiedammers op 7 augustus tegen Vlaardingen. De oefenreeks wordt afgesloten met een con frontatie tegen St Lodewijk op 24 augustus. De competitie voor de RVB-efitallen gaat dit jaar op zaterdag 28 en zondag 29 augustus van start. Het totale oefenprogramma van DRZ ziet er als volgt uit: 7 augustus Vlaardingen-DRZ; 12 augustus DVO '32-DRZ; 15 augustus DRZ-Nado V: 17 augustus DJS-DRZ; 18 augustus DRZ-Voorwaarts; 19 augustus DSS'26-DRZ, 24 augustus DRZ-St Lodewijk, Op 22 augustus is er nog een sportdag voor de selectie. Vrijdag 18 juni: Sollbal: 19.00 Vlaardingen Holy-Schiedam (h). Zaterdag 19 Juni: Vissen: Schiedams jeugdkampioen schap. Zondag 20 juni: Wielrennen: 9.30 en 11.30 Clubcompetitie bij De Pedaalridders {m.m.v. De Coureur): Honkbal: 14.00 Nado/V-Vlaardingen Holy, 14.30 MSV'71-Schiedam; Cric ket: 11.00 Asvion-HTCC, 11.00 uur Excelsior '2G-ACC. Maandag 21 juni: Tennis: Dis trictskampioenschappen D en veteranen op park Holy Vlaar dingen;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3