ROTTERDAMS NIEUWSBLAI Zuiveringsinstallatie Oosthoek in gebruik Rijnmond: PvdA en VVD onderhandelen Buurtcafés en bioscopen lij den onder WK Driewerf hoera voor jubilerend dorp Club- en buurthuizen in de gevarenzone College met vier socialisten en twee liberalen Brandweer wil/150 'voorrijden' gaan rekenen Mr. Vrolijk houdt woord Gemeenten moeten bagger slikken ZATERDAG 19 JUNI 1S82 aS; Faillissementen door bezuinigingen Rotterdam Het Rotterdamse club- en buurthuiswerk ver keert in de gevarenzone. Door de gemeentelijke bezuinigin gen Staan vijftig banen op de tocht, voor enkele instellingen wordt een faillissement ge vreesd. Bij het club- en buurt huiswerk zijn ongeveer vijf honderd welzijnswerkers Ln dienst. „In onze financiële situatie kan uitsluitend bezuinigd kan worden door gedwongen ont slagen. In vrijwel alle begro tingen is er geen enkele ruim te meer om op andere zaken te besparen", aldus welzijnswer ker Jan Verkerk van Arend en de Zeemeeuw gisteren in Overschie. In deïe Rotterdamse wijk heb ben de buurt- en cluhuïswer- kers van vier verschillende in stellingen deze week dagelijks geprotesteerd tegen de drasti sche bezuinigingsplannen van de gemeente en de deelge- meenteraad van Overschie. Het gaat om een bezuinigings operatie van 350.000 gulden. Ook in andere wijken en deel gemeenten spreken welzijn- werkers met politieke bestuur ders over altenatieve bezuini gingsplannen om de pijn bij de club- en buurthuizen te ver zachten. v Gedrang De bezuinigingen brengen de kwaliteit van het werk in het gedrang, aldus de welzijnswer kers in Overschie, die vrezen dat vier part-timers door de bezuinigingsoperatie op straat komen te staan. Ook in andere Rotterdamse wijken zullen de mindere inkomsten leiden tot een kleiner aantal activiteiten bij het club- en buurthuis werk. „Mankracht en geld om accute problemen van de werklozen, schoolverlaters en migranten op te vangen zijn er niet meer", aldus één van de welzijnwerkers. In deelgemeenten komt de ge meentelijke bezuinigingsronde op het welzijn harder aan dan in de andere wijken. Oorzaak is de opbouw van het Rotter damse subsidiesysteem. „Fi nanciële verschijvingen van de ene wijk, waar het beter gaat, naar een andere of tussen sectoren, kan niet. Het inge wikkelde subsidiesysteem laat dat niet toe", aldus Verkerk. De grens, waarbij welzijns werk door een tekort aan mankracht en geld, niet meer verantwoord is, is volgens Verkerk nog niet aangebro ken. „Door de bank genomen kan het club- en buurthuis werk ook na de bezuinigings- ingreep, zij het met proble men, verder draaien", aldus de vertegenwoordiger van Arend en De Zeemeeuw. Met het omdraaien van een knop zet dijkgraaf P.S.D. Overwater van het waterschap de nieuwe zuiveringsinstallatie voor Nieuw-Beijerland en Piershil in werking. Piershil Met het in wer king stellen van afvalwater zuiveringsinstallatie De Oosthoek in Piershil heeft dijkgraaf P.S.D. Overwater van waterschap De Groote Waard gistermiddag een de finitief einde gemaakt aan het ongezuiverd lozen van rioolwater op Het Spui. Zuiveringsinstallatie De Oost hoek, bestemd voor Nieuw- Beijerland en Piershil, is ge bouwd in opdracht van zuive ringsschap Holïandsche Eilan den en Waarden, die begin vo rig jaar de zorg voor de water kwaliteit overnam van het waterschap. „De ingebruikne ming van deze installatie, zie ik als afsluiting van de periode van overgang", zei dijkgraaf Overwater gisteren. Ir. H.H. Tonkes van het zuive ringsschap legde er in zijn toe spraak de nadruk op, dat De Oosthoek een rib uit het lijf is van het schap. „Het is een dure installatie", aldus Tonkes. „Na aftrek van de rijksbijdra ge kost hij ons 5,5 miljoen gul den. Dat betekent, dat De Oosthoek jaarlijks drie keer zo veel kost, als door de inwoners van Piershil en Nieuw-Beijer- Iand aan verontreinigingshef fing bijeen wordt gebracht." „Om te voorkomen dat de hef fing nu al de hoogste in Ne derlandnog verder zal stij gen, moet het rijk de helpende hand bieden", vindt Tonkes. Burgemeester B. Kolbach van Nieuw-Beijerland en Piershil stond nog even stil bij de goe de samenwerking tijdens de bouw tussen waterschap, zui veringsschap en gemeenten. „Mede daardoor kon dit pro ject zo snel worden gereali seerd", aldus de burgemeester. Op zaterdag 26 juni zal open huis worden gehouden in de zuiveringsinstallatie. Van ne gen tot twaalf uur kunnen be langstellenden De Oosthoek bezichtigen. De Nieuwbeijer- landse en Piershilse schoolkin deren kunnen op 6 juli kennis nemen van de manier waarop hun afvalwater wordt gezui verd. Rotterdam PvdA en VVD in de Rijnmondraad zien mogelijkheden om de ko mende vier jaar weer met elkaar samen te werken. In het nieuw te vormen college moeten vier socialisten komen en twee liberalen. Onderhandelingen over de portefeuilleverdeling en het beleid starten volgende week. Vanochtend zijn de fractievoorzitters in de Rijnmondraad op de hoogte ge bracht van de pogingen van beide partijen om tot een akkoord te komen. In de laatste raadsperiode mond. Dat op basis van een ze- tweede zetel, omdat zij bij de vormden PvdA en VVD al het telverdeling van vijf tegen laatste verkiezingen zeven dagelijks bestuur van Rijn- één. De VVD claimt nu een raadszetels won. De onderhan delingsdelegatie van de PvdA erkent deze eis. Constructief Rotterdam - Om een gat van één miljoen in de begroting te dempen wil de brandweer een bijdrage van 150 in re kening gaan brengen in de kosten van hulpverlening en brandbestrijding. Bij een aantal uitrukken van 7000 per jaar zou dat precies het miljoen opleveren, dat de Brandweer in het kader van de bezuinigings- en ombui- gingsoperatie nog moet inle veren. Zover is het overigens nog niet. Weliswaar acht de direc teur Eeononomische Zaken, de heer W.L.van Sehaiek, een dergelijke heffing te verdedi gen, maar de raadscommissie voor bedrijven moet eerst nog haar mening geven. Stemt de raadscommissie er ook mee in, dan gaat een werkgroep onder leiding van de commandant van de Brandweer een rege ling uitwerken. In Nederland is het ongebrui kelijk, dat de brandweer zich laat betalen als in noodgeval len hulp wordt ingeroepen bij branden en verkeersongeluk ken. In het buitenland wordt, wel voor de hulpverlening van de brandweer betaald. De directeur Economische Za ken zegt, dat het principe ook in Nederland niet ongebruike lijk is. De GG en GD brengt Wel de kosten bij een hulpver- lening in rekening en de RO- TEB verhaalt ook de kosten, van bijvoorbeeld oliebestrij- ding op het water op de ver- oozaker. Heerjansdam „U moet nog maar eens een keer terugkomen". Met deze woorden nodigde voorzitter Janus van Peenen van voetbalvereniging Heerjansdam de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, rar, Maarten Vrolijk, uit toen deze anderhalf jaar geleden een werkbezoek aan Heerjansdam afleg de. „Dat zal ik zeker doen", kaatste de commissaris terug, „maar dan moeten jullie wel eerst kampioen worden. Je moet dan wel opschieten, want in 1984 ga ik met pensioen". Belofte maakt schuld. Daarom bezocht mr. Maarten Vrolijk gis teravond de kampioensreceptie van de kersverse eersteklasser. Een receptie, die ondanks de concurrentie van het WK-voetbal, opvallend druk bezocht werd. Mr. Vrolijk beklom, evenals een aantal andere genodigden, onder wie burgemeester burgemees ter Trap van Heerjansdam, het spreekgestoelte, en beloofde in een uiterst geestige toespraak, dat hij indien Heerjansdam vol gend seizoen opnieuw kampioen mocht worden de receptie an dermaal zou bezoeken. In de brief aan de fractievoor zitters zegt de PvdA dat de laatste vier jaar 'constructief' met de liberalen is samenge werkt. Fractievoorzitter S.J.R.de Monchy van de VVD laat in zijn brief een korte door Nico de Vries evaluatie van het vorige beleid achterwege, maar gaat wel uit voerig in op het onhaalbaar heid -op dit moment- van een coalitie tussen PvdA, VVD en CDA. De VVD is voorstander van zo'n breed programcollege en heeft aanvankelijk een drie- twee-een-verdeling voorge steld. Na de verkennende ge sprekken heeft PvdA deze combinatie afgewezen, omdat zij zo sterk mogelijk vertegen woordigd wil zijn in het dage lijks bestuur. Op deze wijze is meer van het programma van de PvdA in het uit te voeren beleid terug te vinden, aldus fractieleider mevrouw drs.L.van Rijn-Vellekoop. Een combinatie met VVD en CDA sluit de PvdA ïn dit stadium van de onderhandelingen niet uit. Voor een coalitie met 'klein-links', PPR, PSP en CPN, is volgens de PvdA een te smalle basis. Namen voor een nieuw dage lijks bestuur zijn nog niet inge vuld. Rotterdam Bioscopen en vooral ook buurtcafé's hebben nogal te lijden van de televisie-uitzendingen van het Wereld kampioenschap voetbal. Bij de bioscopen hangt het er vooral van af wat voor films er draaien. Films die nogal in de interes sesfeer van de vrouw liggen lopen toch nog wel aardig. Heel wat vrouwen kun nen zich niet vinden in de passie van hun man voor de WK-beelden uit Spanje. Vandaar, dat sommigen maar een bios- coopje pikken. Dat is althans de mening van bijvoorbeeld de bedrijfsleider van Lumière. Lijnrecht daartegenover staat de ervaring bij onder andere Corso. In die bioscoop kwamen donderdag in totaal niet meer dan 44 bezoekers. Tijdens de Wereldkampioen schappen in Argentinië, waaraan Neder land in tegenstelling tot thans wel deel nam, werd in Corso wel eens een avond- voorsteling afgelast. De bedrijfsleider meent, dat dit, als het allemaal erg inte ressant gaat worden, ook nu wel kan ge beuren. „Normaal hebben we 's avonds zo'n kleine driehonderd bezoekers," zei hij, „Behalve als Dallas op de tv is. In dat geval is het aantal aanzienlijk lager. Dit alles bewijst wel, dat de televisie wel de gelijk nog altijd van invloed is op het bio scoopbezoek." Na informatie bij een aantal buurtcafé's kan worden gesteld, dat de omzet sinds het begin van de WK met dertig tot veer tig procent is gedaald. De exploitant van een bekend café: „Na vijf uur zie je hier bijna geen kip meer. De twee biljarts, die 's avonds altijd zijn bezet, staan leeg. Het gekke is, dat vier jaar gele den tijdens de wedstrijden in Argentinië, de vaste klantjes juist bij ons in het café kwamen kijken. Ze wilden met elkaar het wel en wee van Nederland beleven en op een doelpunt of een gemiste kans wat drinken. Dat was hardstikke gezellig, maar dat is het nou allesbehalve. Mis schien spelen er plotseling nog andere fac toren mee, zoals de slechtere inkomsten, die vooral zelfstandigen hebben." Bij een groot horecabedrijf als Engels in het Groothandelsgebouw, dat zoveel ver schillende zaken onder één dak verenigt, door Ben Swaep ondervindt men niet zo'n grote terugslag. Er zijn twee televisietoestellen opgesteld, maar er wordt nauwelijks naar gekeken. Jan Engels: „Dat hadden we ook gedaan tijdens de W.K. vier jaar geleden. De mensen, die in de vergaderzalen bijeen waren, kwamen om het kwartier of zo kijken, vooral als Nederland speelde. Mo menteel blijven ze rustig doorvergaderen. We zien het wel in de samenvattingen, zeggen ze. Ik meen dat er wat meer dames voor een kopje koffie of een drankje ko men. Ik denk dat ze het zat worden om de hele avond die mannetjes over het scherm te zien rennen." Een ander hpofdstuk vormen de hotels, waar veel buitenlanders komen. De beer A. Philipsen van Hotel Central aan de Kruiskade is nu helemaal content met zijn besluit indertijd op alle kamers een t.v.- ontvanger te plaatsen. Vooral gasten uit landen, die aan de WK deelnemen, tonen zeer grote interesse. Philipsen: „Anders wordt er elke avond via ons gesloten circuit een film vertoond. Daar hoef je nu niet aan te beginnen. Het moet voetbal zijn. Ik krijg tal van verzoe ken om wedstrijden op video op te nemen. Die kunnen ze dan nog eens in een verlo ren uurtje bekijken. De roomservice draait 's avonds op volle toeren, want heel wat gasten komen voor het einde van de uitzendingen niet van hun kamer." Bij andere hotels, waar de gast een televi sietoestel op zijn kamer heeft of kan laten plaatsen, heeft men soortgelijke ervarin gen. De meeste televisiehandelaren zijn zeer tevreden over de omzet in mei en juni. Elke twee jaar is er wel een grote piek waar te nemen. De ene keer tijdens de Olympische Spelen en de andere keer tij dens de WK voetbal. Nu had men echter, gezien de economische'recessie, niet zo'n toename van de verkoop van ontvangers verwacht. Maar die is er toch gekomen, zoals dat ook het geval is met de verkoop en verhuur van video-installaties. Eén van de grotere handelaren: „We kun nen het gewoon niet bijbenen. De video banden gaan als warme broodjes over de toonbank. Verschrikkelijk gezellig hoor, want je vergeet er elke doem gedachte door." „Leve Nieuw-Beijerland, hoera, hoera, hoera!!" Burge meester Kolbach opent de feestweek. Nieuw-Beijerland Met een driewerf hoera heeft de bevolking van Nieuw-Beij erland gisteravond de spits afgebeten van een acht da gen durende viering van het 400-jarig bestaan. „Laten we er met z'n allen een heerlijk feest van maken", wenste een in prachtig historisch kostuum gestoken burge meester B. Kolbach zijn 'burgers, boeren en buiten lui' toe. Wat de bevolking betreft, kan het feest al niet meer stuk. Massaal stroomden zij toe. De leden van de ge meenteraad, gestoken in een kledij die de vroegere vroe de vaderen droegen, beeld schone jonkvrouwen aan de arm van statige officieren in fluwelen uniformen, monni ken, deftige heren, zondagse boeren en zelfs een marskra mer, die eruit zag alsof hij na afwezigheid van een eeuw Nieuw-Beijerland nog eens aandeed voor het slijten van zijn spullen. Klokgelui en trompetgeschal vanuit de toren kondigde klokslag zes uur het begin van de feestelijkheden aan. Een spectaculair vuurwerk, volgende week zaterdag aan de over van het Spui, vormt het sluitstuk. Daar tussenin ligt een week, zoals Nieuw- Beijerland er nog geen één_ heeft gehad. ££1| 01 Niet vrijwillig dan verplicht Rotterdam Als de Rijn- mondgemeenten een depot voor gifug havenbagger bin nen hun grenzen niet accepte ren dan zal het openbaar li chaam hen daartoe verplich ten. Dit voorstel komt maan dag 'm de Rijnmondraad. Rijnmond denkt aan zes nieu we bergplaatsen. Het gaat om depots, die binnen afzienbare tijd dienst moeten doen. Sinds 1979 is er volgens het dagelijks bestuur van het openbaar li chaam nauwelijks vooruitgang geboekt in het in gebruik ne men van nieuwe stortplaatsen! Het tekort aan bergingsmoge lijkheden is inmiddels opgelo pen tot veertien miljoen ku bieke meter. Op de nieuwe lokaties is plaats voor meer dan twintig miljoen kubieke meter. Deze zijn de landtong in het Calandkanaal, de Maasvlakte, de Gadering m Hoogvliet, de Put van Heen- vliet, de bufferzone tussen Geervliet en Spijkenisse en in Capelle-west. De fractie van D'66 wil daaraan nog een nieuwe lokatie toevoegen. Eentje die een 1700 meter voor de Maasvlakte ligt, op het hui dige zanddepot. Komt daar goedkeuring voor dan zou dat een definitieve uitbreiding van de Maasvlakte betekenen. Met het uitbreiden van de oude bergplaatsen in de Oost- Abtspolder, de Broekpolder, de buiten Nieuwlandsepolder en het Spaland is plaats gevon den voor nog eens vijf miljoen kubieke meter havenslib. Haringvliet Op de middellange termijn wil Rijnmond komen tot een bag- gerdepot voor de kust van Voorne. dat kan of voor Maas vlakte of in de mond van het Haringvliet, waar dan een i eiland komt te liggen. Voor de lange termijn dient er in de opvatmg van Rijnmond een blijvende oplossing te ko men. Daarbij wordt gedacht aan het schonen van het slib en het nuttig verwerken er van, onder meer in de bak- steenindusme. Havenslib stor ten in zee is volgens het open baar lichaam onverantwoord en de minst aanvaardbare op- 1 lossing. i Rijnmond heeft het plan laten varen om baggerspecie te stor ten in het Gostvoornes Meer.1 Het veelvuldige recreatieve gebruik van dat meer staat deze mogelijkheid voorlopig in de weg. D'66 wil tevens een stortverbod voor depots, waar woningbouw te verwachten is. Dat gaat onder meer op voor Capelle-west. Deze gemeente tekende gisteren in een ge combineerde vergadering van de Rijnmondcommissies van milieu en van ruimtelijke or dening protest aan tegen de bergingsplannen. „Omdat het de woningbouwplannen in de weg staat en omdat we al vol doende verontreinigd gif heb ben ontvangen", aldus een woordvoerder van Capelle. De PvdA konidgde aan maan-- dag met twee moties te komen, waarin de natuurgebieden van Voorne beschermd worden. De PvdA wil niet dat er bag- gerdepots komen ten zuiden van de zogenoemde demarca tielijn. „Tenzij milieueffecten- rapportages uitwijzen dat bag-»' ger voor Voorne geen schade lijke invloeden heeft", aldus i Umberto van Rijn, die aan-? kondigde dat zijn fractie in grote lijnen achter het voorstel van het dagelijks bestuur staat. Ook de andere fracties toon den weinig bezwaren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1