ROTTERDAM/REGIO i; Rotterdam krij gt een broert j e op bezoek 'Ons vliegtuig doet niet onder voor die van Fokker m Lief zijn voor elkaar Duisburg toont ook zijn moeilijkheden Programma ia Joop Kraan en Piet Boers bouwen zelf m m Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 juni ISS2 De Rijn: tastbare band met Rotterdam Duisburg/Rotterdam Vandaag start in Rotter dam een Duisburg-week. De Maasstad probeert zich dan zeven dagen te ont worstelen aan het wereld kampioenschap voetbal len. In plaats van 's werelds meest populaire spelletje kunnen Rotterdammers dan gaan kij ken naar 's werelds grootste binnenhaven. Dat is ook inte ressant vinden de organisato ren. Vooral omdat de beide steden meer met elkaar te ma ken dan je op het eerste ge zicht zou zeggen. Rotterdam en Duisburg zijn door de Rijn met elkaar ver bonden als twee wielen van dezelfde fiets: draait de één niet, dan draait de ander even min. Wij zijn afhankelijk van hei Ruhrgebied zoals het Ruhrge- bied afhankelijk is van ons. Is er geen aanvoer van grond stoffen dan kan de staalindu strie in de omgeving van Duis burg niet werken. Minder bootjes Dat laatste werd duidelijk tij- dens de jongste Rotterdamse havenstaking. Het aantal sche pen dat met grondstoffen de Rijn afzakte naar de Duitse in dustrie in het Ruhrgebied liep sterk terug, zo sterk dat de ri vierpolitie uit Duisburg nau welijks meer wat te doen had. Er waren eenvoudig geen bo ten meer om in de gaten te, houden of te controleren. Duitse recreanten aan de oevers van de Rijn hebben de rivier nog nooit zo rustig voor bij zien stromen. Bootjes tellen werd wel een zeer slaapver wekkende bezigheid. Door die geringere aanvoer van erts konden fabrieken niet langer volop draaien. De staalfabriek van Thyssen bij voorbeeld, moest een deel van de produktie stilleggen omdat de duwbakken met erts weg bleven. Maar Rotterdam is ook afhan kelijk van zijn achterland. Want de naam die de stad heeft als wereldhaven is daar voor een belangrijk deel van afhankelijk. Als de grote in dustrieën immers een andere zeehaven kiezen om de grond stoffen aan te voeren, dan is het met de Rotterdamse haven gedaan. Antwerpen In het Ruhrgebied wordt na de jongste staking voorzichtig aan alternatieven voor Rotter dam gedacht. Niet om Rotter dam definitief de rug toe te keren, maar als reservehaven voor als er opnieuw gestaakt mocht worden. Bij Tyssen dacht men even aan Antwer pen. Maar omdat de havenar beiders daar solidair waren met Rotterdam, kon men in de Belgische haven niets begin nen. Antwerpen zelf zou graag een treinverbinding hebben met het Ruhrgebied. Als men lange ertstreinen tussen België en de Ruhr wil laten rijden moeten die echter door het Nederland- Vandaag start in Rotterdam de Duisburgse week. Een belangrijk deel is ongetwijfeld de expositie in het Rotterdamse stadhuis, die dinsdag tot en met vrijdag tus sen tien en vier te bezichtingen is. Maar, er zijn meer activiteiten: Zaterdag 11.00-17.00 uur: sportdemonstraties op het Schouwburg plein. Dinsdag tot en met donderdag: 11.00-16,00 uur: Theater, muziek of dans op het Stadhuis plein, voor de VVV. 10.00-16.00 uur: Diavoorstellingen in het Hulp-en infor matiecentrum aan de Coolsingei. 10.00-16.00 uur: Duisburg presentatie in een bus naast de Doelen. Bovendien wordt alle dagen toeristische informatie over Duisburg gegeven door de VVV op het Stadhuisplein. se Limburg. En dat is onder druk van Rotterdam door Ne derland geblokkeerd. De ijze ren Rijn, zoals die treinverbin ding liefkozend door de Bel gen wordt genoemd, 2al er voorlopig dus niet komen, Ook voor Duisburg is dat voordelig. Ga maar na: de grootste binnenhaven van de wereld die plotseling haar aan voer per spoor 2ou moeten la ten plaatsvinden? Dat is nau welijks denkbaar. Hoewel Rotterdam en Duis burg elkaar broederlijk op de schouder slaan, blijven er nog wel degelijk dingen over die men graag verbeterd zou zien. Zo is de Rijn nog niet geschikt voor de duwvaart met zes gro te bakken en dat is iets wat met name de Duisburger in dustrie graag zou zien gebeu ren. Het is een Duits verlan gen dat ongetwijfeld aan de orde zal komen tijdens de Duisburger week, Ook de krotten Het aardige van het program ma in de komende week is dat de gemeente Duisburg niet al leen haar paradepaardjes mee wil nemen om aan de Rotter dammers te tonen, maar ook haar problemen. Zo zullen bezoekers van de ex positie in het Rotterdamse stadhuis niet alleen de mooie Duisburger gebouwen afge beeld zien, maar ook de krot tenwijken die op sommige plaatsen voor honderd procent door Turkse gastarbeiders be woond worden. Zoiets maakt de Duisburgse week werkelijk interessant voor de Rotter dammer die over zijn eigen grenzen heen wil kijken. Wie inderdaad de blik in Duit se richting wil werpen zal re gelmatig kreetjes van herken ning slaken: immers zo erg verschillen de problemen van de beide steden nou ook weer niet. Gastarbeiders Zoals al gezegd heeft Duisburg problemen om haar gastarbei ders goed te huisvesten. Bijna allemaal wonen ze m de krot- tenbuurten van de stad. Volgens Duisburgs voorlichter Dieter Wolf proberen ze steeds meer die krotten te ontvluch ten naar betere stadsdelen. Ve len zijn 2elfs bereid om voor een woning achthonderd Duit se Marken per maand neer te lellen. Maar omdat de huisei genaren de buitenlanders bot weg weigeren lukt dat niet. De gemeente probeert de men taliteit van die huiseigenaren te veranderen, maar boekt daarin nog nauwelijks succes. Een spreidingsplan zoals in Rotterdam bestaat er niet Wolf: „Daar is hier geen den ken aan. Dat 2ou op grote pro blemen stuiten in de ontvan gende wijken. De bevolking daar zou fel protesteren." Dus veranderen sommige stadsde len van Duisburg steeds meer in ghetto's City-vorming Zoals veel grote steden heeft Duisburg moeite om de leeg loop van de stad tegen te gaan. Men wil vooral de binnenstad aantrekkelijk maken. Zo aan trekkelijk dat mensen van buiten de stad met plezier over de Koningstrafte banjeren en bij zichzelf denken: 'Goh, toch leuk om weer eens in de bin nenstad te zijn; daar zou ik best willen wonen*. Het is de zelfde filosofie die Rotterdam toepast om haar inwonertal op peil te houden. De binnenstad probeert Duis burg zoveel mogelijk autovrij te maken. Het openbaar ver voer moet een belangrijke im puls krijgen. Onder Duisburg ligt een schitterend U-bahn complex (metro). Duitse grap- door Richard Stomp penmakers wijzen er graag op dat die ondergrondse uniek is in de wereld: het is immers de enige metrobuis, waarin de reizigers moeten lopen naar hun bestemming. De tunnels liggen er wel, maar er was geen geld meer om de treinen te laten rijden. De rijksoverheid had geen centen meer. Nu hoopt men in de ne gentiger jaren de ondergrond se te kunnen nemen. Havenstad Hoewel elke Duitser op de la gere school al leert dat Duis burg de grootste binnenhaven ter wereld is, ervaren de inwo ners van de arbeidersstad dat nauwelijks Het woon- en werkgedeelte is sterk geschei den, In de binnenstad hoopt men nu woningen langs de binnenhaven te bouwen, waardoor in ieder geval het idee ontstaat dat Duisburg iets met bootjes van doen heeft. Duisburg noemt zichzelf cl< grootste binnenhaven van d< wereld. Stadsvernieuwing is ook i Duisburg een groot probleen I Men ziet wat dat betreft d Nederlandse aanpak van d stadsvernieuwing als een hei- te nd voorbeeld Voor de gemiddelde toerist ze j Duisburg met de meest mt« j ressante stad zijn om te bezoc 1 ken, maar dat is Rotterdar ook niet. Natuurlijk zal men m Duis burg wijzen op het vele groe j dat de stad rijk is, en mdei daad 2al de gemiddelde trirr mer daar veie groene rondje kunnen maken. En ook kur^f* nen de Duisburgers trots zi/'i op de uitstekende sportvooi* zien in gen die de stad rijk is. yflfc SP et Charme Maar net als Rotterdam onvl leent Duisburg zijn charm* voor een belangrijk deel aa het on ver bid del lijk ritme va^ de industrie. En de Duisburg.' industrie is misschien w;1 spectaculairder om te zien. Z staalindustrie, met roodgloe end gesmolten ijzer dat dwa door de fabriek heen stroon i spreekt immers sneller tot c verbeelding dan de chemie i Rotterdam. Je hebt steden waar het gei gemaakt wordt en je hebt si» den waar het kan worden ui gegeven. In Rotterdam c Duisburg wordt het gemaak En zoals al eerder gezegd 2i ze daarbij voor een deel va elkaar afhankelijk. f Schiedam Icarus was eigenlijk niet zo'n goed voorbeeld. Al vliegende kwam hij, zo wil de legende, te dicht bij de zon. De was van zijn, aan de armen verbonden, vleugels smolt weg en de jongeman stortte in zee. Velen probeerden het beter te doen, maar de één kwam nog heldhaftiger aan zijn eind dan de ander. Joop Kraan en Piet Boers pakken het anno 1982 al veel professioneler aan. Ruim een jaar werken ze nu aan hun vliegtuig en van het uiteindelijke resultaat moeten ze zelfs bij Fokker staan te watertanden. De benedenwoning van Joop Kraan fungeert als mini-fa briek en twee avonden per week ïs het duo druk in de weer met tekeningen, gaatjes boren etcetera. Bijna hun hele leven zijn ze al gek van vlie gen. Elektrotechnicus Piet Boers (42) stopte een groot deel van zijn vrije tijd in het ma ken van (soms radiografisch bestuurde) modelvliegtuigen. „Het begon met die hele klein tjes, toen werden ze een halve meter, toen een meter en zo ga ie eigenlijk steeds verder." Zelf vloog hij niet, of het moest richting vakantiebe stemming zijn. Schiedammer Joop Kraan daarentegen was één van de eerste Nederlandse beoefenaars van het zoge naamde zeilvliegen. Iets dat vaak in de bergen wordt ge daan. Kraan ging echter naar het strand van Oostvoome. Een auto trok hem voort en als dan de wind onder het zeil sloeg ging hij de lucht in. „Maar op een gegeven mo ment verslapte de interesse. Er was geen spanning meer. Dan wordt 't ook levensgevaarlijk en is het tijd om te stoppen." Eigenwijs Ondertussen was ook de Ne derlandse Vereniging van Amateur Vliegtuigbouw (NVAV) opgericht en het tweetal werd meteen lid. Ber door John Bunte keiaar Piet Boers: „Vroeger mocht het niet eens, zelf een vliegtuig bouwen. Ze zeiden dat het levensgevaarlijk was als je dan de lucht in ging." Pionier Cor Duikers was vijf tien jaar geleden eigenwijs. Hij bouwde een vliegtuig en vloog er meteen maar even mee van Beverwijk naar Laag Zestien hoven. Hij en zijn kist kregen kort na de landing een vlieg verbod opgelegd door de rijks luchtvaartdienst. Duikers ging door en anderhalf jaar geleden kreeg hij een vergunning. Zijn PH-COR-D is momenteel nog het enige eigengemaakte vliegtuig dat door het Neder landse luchtruim scheert. De NVAV heeft echter zo'n vijftig bou waan vragen liggen. Kostbaar „Vliegen is natuurlijk een kostbare aangelegenheid", zegt de 36-jarige Joop Kraan. „Maar je wilt het toch. Het is een 'tic', 't laat je niet los. Dan ga je op zoek naar een vorm, die wel binnen je budget past." Die vorm werd gevonden in de zelfbouw. Piet Boers had wel eens ge hoord van de Franse vliegtui gontwerper Jean Pottier en de goede man werd met een be zoek vereerd. Met een handvol tekeningen kwamen ze terug in Nederland. Bezoekjes aan Fokker volgden. Daar werd veredeld aluminium gekocht, het enige materiaal dat voor vliegtuigen gebruikt mag wor den. Mazzel hadden Kraan en Boers toen zij van een particu lier „voor een prikkie" een vliegkist konden overnemen. Het vliegtuig was nog nauwe lijks gebruikt, maar had eens een slechte landing gemaakt Opknappen was te duur voor de eigenaar, ook voor Kraan en Boers. Maar de motor, pro peller en instrumentarium konden ze best gebruiken. Kroeg duurder Ze zijn nu goedkoop uit. Piet Joop Kraan en Plet Boers (met baard) in de tuin bij" hun vliegtuig in aanbouw: „Een goedko pe hobby, in de kroeg hen je duurder uit Boers: „Als je het bouwen over een lange tijd uitsmeert, zoals wij nu doen, is het eigenlijk best een goedkope hobby. Treintjes zijn ook duur en als je in de kroeg gaat zitten, ben je zeker ook niet voordeliger uit.." De twee vliegtuigbouwers doen het op hun gemak. Ze hebben ongeveer drie jaar voor het project uitgetrokken. „We hebben tijd genoeg", zegt Boers. „En daarom zal ons vliegtuig beslist niet slechter zijn, als die ze bij Fokker ma ken. Wij beoefenen onze hob by. En je moet er straks zelf inzitten, dus zorg je er wel voor dat hij mooi wordt. In kwaliteit doet ons vliegtuig echt niet onder voor andere. Alles is alleen wè! veel sum mierder. Er komt bijvoorbeeld geen automatische piloot m. Het 2al een vliegtuig in z'n simpelste vorm zijn. Eigenlijk te vergelijken met die dingen waarmee men voor het eerst de oceaan over ging Joop Kraan vult aan: „Ons* vliegtuig is straks ook vele malen lichter, dan die ze tn de fabriek maken. Hij weegt dan 225 kilo. 600 kilo is normaal. Dit betekent dat we veel snel ler de lucht ingaan, gemakke lijker vliegen en dat gaat je wel schelen in de benzine." De topsnelheid moet straks rond de 210 kilometer per uur lig gen. Er komt natuurlijk wel het één en ander voor kijken voordat je met je zelfgemaakte vliegtuigje het luchtruim in mag. Beiden zijn druk doende hun vliegbrevet te bemachti gen. En dat is eigenlijk nog het eenvoudigste. Het vliegtuig wordt namelijk tot in de klein ste puntjes op zijn degelijkheid gecontroleerd. De rijkslucht vaartdienst en een (deels uit Fokker-medewerkers bestaan de) speciale commissie van de NVAV komen regelmatig kij ken, bestuderen de tekeningen en zullen straks als de kist 'vliegrijp' is pas écht kri tisch worden. Monsieur Pottier De twee vliegfanaten krijgen erg veel steun van meer er, ren mensen. Van monsii Pottier bijvoorbeeld, waar vorige week nog langs zijn weest, van mensen bij Fok! en iemand, die bij de KI werkt wipt eveneens regeh- tig langs. Vaak is er ook zoek van de Delftse TH. Ji1 Kraan: „Die mensen kon zelf nooit aan bouwen toe. geven alleen maar onderr» En dan horen ze opeens da hier écht een vliegtuig wc gebouwd. Dat willen ze eens met eigen ogen zien 1 De romp van het vliegtuu nu voor tachtig procent af/ staartstuk bijna helemaal aan de vleugels wordt hard werkt. Het gebeurt allemaa fasen. Want in die beneden* rung is de kist natuurlijk i in elkaar ie zetten. Dat m op het vliegveld gebeuren. „Eigenlijk had je hier pas o een half jaar met je fotogr moeten komen. Want nu is nog niet veel aan te zien. I kan net zo goed één of an raar bootje zijn", verontsel digt Joop Kraan zich. 1 Om het „toch iets te doen ken", wordt het vrijetijdsp dukt de tuin ingedragen fj| worden er enkele losse st ken, zoals de staart, prov.Si'* risch op gezet. Piet Boers \'a dan even zoek. Glimlach^) wandelt hij even later de weer in met een luchtkaa „Ja, dat hoort er toch ook t Hij moet echter nog even duld hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5