Ambtenaar bedreigd, bewoners murw en ziek Vakmanschap herken je zo. Justitie streng over autorijden op Ilarreweg VUARBIN6S DAGBLAD SGHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 9Affaire-Nieuwelaan beerput9 WÉmmiS Waak zame grutto's 1 Onderzoek naar aanleg gasleiding kost een ton Bezwaar tegen Ipg-overslag Sloopbesluit minachting van burgers9 Schokkende conclusies in onderzoek van TH Delft Eerste geldstraffen 75 gulden Belvedere 'Voorontwerp bezwaarschrift is niks' Ook langs Waterweg veel water overlast Weer verplichting tot sneeuwruimen CDA'ers bijten zich vast op gluuraffaire i »P9* •to, Hbreci leschfc winjj 3en,m ïumati 'i aöre 9. Ot ièrdïi eer dj ihaaii «6. 'IES It Je P* aran^ 81. sïite ifcma; cTai n oa ioefc«r. kteü vast 2W a CE Ktr» Ta stola Nfi» VI ■alri* Maa», "at? 3ch* WOENSDAG 23 ilFNÏ 1S82 Kethel-Noord èn Scheeres optimistisch Schiedam Alleen al een on derzoek naar de mogelijkheid om onder meer een gasleiding naar Kethel-Noord door te trekken kost de gemeente Schiedam ongeveer honderd duizend gulden. Eén fikse in vestering, die bij velen de in druk doet wekken dat de mensen uit Kethel inderdaad gas zullen krijgen. Wethouder Beinier Scheeres echter: „Dat wordt pas in augustus beslist, maar ik denk er zo positief 0ver, dat die ton het best waard is/* Volgens Scheeres zou het doortrekken van de gasleiding financieel haalbaar zijn, wan neer er een subsidie wordt ge geven. Het wachten is nu op goedkeuring van GS en de wethouder hoopt in september met een raadsvoorstel te kun nen komen. Schiedamse politici hebben reeds met verbazing kennis genomen van het bedrag, dat nu alleen al voor een onder zoek uitgekeerd moet worden, Van meerdere kanten is al ge steld, dat dit wèl moet beteke nen dat de leiding inderdaad wordt doorgetrokken. Die toe zegging is echter niet te krij gen. De gemeente onderzoekt alleen de mogelijkheden maar. Het onderzoek wordt gekop peld aan werkzaamheden, die ioch al uitgevoerd moesten worden. Electricileitskabels en waterleidingen zijn hard aan vervanging toe. Nu denkt de gemeente er over om dit met een maar te koppelen aan de aanleg van een gasleiding en wellicht ook de aansluiting op het cai-net voor de bewoners yan Kethel-Noord. Alles -wordt namelijk toch in één $teuf gegraven. '-De 'Kethellappers' voeren al jaren actie voor aansluiting op het gasnet. Negentig procent heeft kenbaar gemaakt van de .huisbrandolie af *c willen. Omdat het gebied at yelegen ligt en de versch ilcrvje boer derijen ver van elKctar verwij derd zijn, hikt de gemeente te gen de kosten aan. De nu te investeren honderdduizend gulden geven de bewoners echler goede rtioed. Hoek van Holland De decl- gcmeenteraad van Hoek van Holland heeft gisteravond con form het voorstel van het da gelijks bestuur besloten he rwaar aan te tekenen tegen de afgifte van een hinderwetver gunning voor Ipg-overslag van schip tot schip. Het dagelijks bestuur van Rijnmond wordt hiervan op de hoogte gesteld. Mundogas S.A. uit Bermuda, dat de aanvraag heeft inge diend, wil het vloeibare gas in de Achtste Petroleumhaven overslaan vanuit een opslag schip met een maximale capa citeit van 75.000 kubieke me ter. De vergunning is aange vraagd voor een periode van vijf jaar. De deelraad is hel met het dh eens dat de over slag veel gevaren met zich meebrengt en voor Hoek van Holland tevens slechts nadelen biedt. Vlaardingen Project leider Jan Does is woe dend op de bewoners van de Nieuwelaan. Hij laat ze in het vervolg links liggen. „Want het is nu zelfs zover geko men dat ze mij bedrei gen." De gemeente heeft de toezeggingen die aan de bewoners van de Nieuwelaan zijn gedaan op papier gezet. „Wat moeten we hier nou mee", roepen de bewo ners. „Daar zouden we voor donderdag op moe ten reageren, denken ze nou dat we gek zijn." Ook bij de bewoners is de toestand tot het kookpunt op gelopen. „Er is al iemand echt ziek van geworden, die zit in huis en laat niemand meer binnen." Projectcoördinator Jan Does vindt dat de bewoners er heel wat toezeggingen heb ben uitgesleept. Voor hem is de zaak afgehandeld. Hij Iaat de bewoners die buiten de projectgroep opereren, vanaf nu links liggen. „Wij hebben het heel open gespeeld en het door Aad Rietveld enige wat je krijgt is wan trouwen, Ik krijg nu zelfs als ik thuis zit telefonisch be dreigingen naar m'n hoofd geslingerd." De beschuldigingen van de bewoners slaan volgens Doeis nergens op. „Die zitten maar te beweren, dat de plannen voor sloop en nieuwbouw al lang klaar lagen. Die zou ik ergens in een la hebben. Ik heb gezegd: kom maar kij ken, trek alle laden maar open." En heel kwaad zegt Does: „Je denkt toch niet dat ik een jaar lang al dat werk voor niks gedaan heb. Maar als ik zei dat er geen plannen waren hadden ze hun oren dicht, ze wilden het gewoon niet horen." Volgens de projectleider had den de bewoners er verstan dig aan gedaan om met de projectgroep samen te blijven werken. Daar zijn ze al heel vroeg uitgestapt, omdat ze niet geloofden dat ze nog iets in te brengen hadden. De sloopplannen zouden al klaar liggen. „Als de bewoners er bij gebleven waren hadden we hun verhaal meer naar voren kunnen halen. M.'-.- schien was er dan helemaal geen sloopbesluit gevallen." Maar Does vindt dat hij ge daan heeft wat hij kon: „Ik heb ze gewaarschuwd." Het sloopbesluit is nu zo goed als genomen. De bewoners kunnen tot donderdag zeggen dat zij het met de toezeggin gen niet eens zijn. Maar Does kan zich dat niet voorstellen. „Ze zaten erbij toen er in de commissie over gesproken werd." Als ze bezwaar ma ken wordt er een notitie bij het stuk over de toezeggin gen gevoegd, maar zal B en W naar verwachting toch tot sloup besluiten. Niet alleen Does, ook de be woners zijn des duivels. Over het papiertje met de toezeg gingen vooral. „Dit is wel heel grof. want het lijkt wel of er een sloopbesluit geval len is, terwijl er niet eens met de bewoners onderhan deld is." Dat ze voor morgen moeten reageren vinden ze helemaal grof. „Minachting voor de burgers. Hier zie je weer eens hoe je belazerd wordt." De enige passende reactie lijkt hen, om snel een paar kranteknipseltjes te sturen: hier, kijk maar hoe we ero ver denken. Alvorens echt antwoord op het briefje te ge ven willen ze de toezeggin gen analyseren. Vo' foor de projectleider mag de zaak afgelopen zijn, de Nieu- welaners zijn niet van plan het hoofd in de schoot te leg gen. Maandag gaan ze naar het spreekuur van burge meester Van Lier om zich te beklagen over wat hen nu wordt aangedaan. Jan Does is blij dat er eindelijk een be sluit gevallen is. „Nu hebben we even rust en daarna kun nen we verder gaan denken over wat er in die buurt moet gebeuren." Hij noemt de hele affaire een beerput. „En die beerput is ontstaan door het wantrouwen van de bewo ners." H uisbazen storen zich niet aan toewi j zingsbeleid "U y/ Schiedam Uitzonderlijk hoge geldstraffen zijn door de officier Van justitie in Rotterdam toegekend aan overtreders van het rij verbod op de Harreweg in Sehiedam-Kethel, Bedraagt de nor male bekeuring voor zo'n overtreding 35 gulden, de automobilis- terr die zich begaven op het stuk Harreweg tussen Noordeinde Scheepvaartweg kregen van justitie een straf van 75 gulden. voor de foute automobilisten en motorrijders. Van den Hen gel beschouwt de overtredin gen op die plek ook als een veel zwaarder vergrijp dan een gewone verkeersfout. „Dat stukje weg maakt deel uit van park Kethel, maar sommi gen rijden er zo knoerthard: fietsers zijn er hun. leven niet zeker," aldus Van den Hengel gisteren. Ook justitie is die mening toe gedaan. Volgende straffen zul len dan ook vermoedelijk ho ger uitpakken, volgens het re glement verkeersregels en -te kens (rvv) tot een maximum van 300 gulden of twee maan den hechtenis, met als uiterste consequentie een ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Jongen in het nest en vermoedelijk een wezeltje in de buurt... Dan is er aile reden tot actie voor de grutto's, die in de polders van de Aiblasserwaard huizen. Met veel lawaai reageren ze op de alarmsituatie om zo de belager van de jongen af te leiden en af te schrikken. de Schiedamse hoofd inspecteur van politie Piet van Hengel zal justitie nóg brenger rijn, als een automo- °«ist opnieuw gesnapt wordt. P® eerste dertig prenten 2ijn nu uitgedeeld. De politie ögert transacties aan te stot, opdat de procedure via wSutie zwaarder kan uitvallen ADVERTENTIE CAFE I SCHOONHOVEN I T«)«foon 01923-2377 I Iheuken oehöe dag openl I iwiaai weekend-menu L- 3 f 37.SO pp. fc^fcÜjjjaTZiCHT OP ol}** Vlaardingen De 117 bewo ners van de omgeving van de Put hebben niet massaal gevolg gegeven aan de uitno diging, om gisteravond naar de vergadering van de com missie stadsontwikkeling te komen. Daar werd het ant woord op hun Voorontwerp bezwaarschrift' tegen de bouwplannen voor de Put behandeld. De commissie week speciaal uit naar de grote raadzaal. Die bleef leeg. Er kwamen twee bewo ners, toen het punt al bijna afgehandeld was. „Tja, het is een voorontwerp bezwaarschrift, en dat is niks. dus daar kan ik kort over zijn", zei wethouder Bas Gou- driaan. De bewoners vinden de geplande huizen te hoog, maar volgens Goudriaan kun nen ze niet lager. „Dan komen de stichtingskosten rond de honderd veertigduizend gul- Bouwplannen de Put: den, dus dan wordt er niet ge bouwd." De commissie vond dat Gou driaan de bewoners al heel ver tegemoet gekomen is. PvdA- fractievoorzitter Hans Ver- sluijs wilde daar zelfs nog in de antwoordbrief de nadruk °P loggen. „De wensen van de bewoners zijn voor negentig procent gehonoreerd." Alleen Mariëtte Hoogendijk van de VVD vroeg, of Goudriaan de bewoners niet nog verder te gemoet kon komen. „Want we krijgen als het plan ter visie ligt natuurlijk een stroom van bezwaarschriften", voorzag zij. Waterweg Ook in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is gister avond op diverse plaat sen de nodige water overlast ontstaan, na de flinke regenbui die hal verwege de avond naar beneden kwam. Straten en kelders liepen onder. Hier en daar moest de brandweer in actie ko men om het overtollige water weg te pompen. In Vlaardingen ontston den vooral in Holy pro blemen. Zo kwam de kruising Holysingel- /Frederik Hendriklaan blank te staan, terwijl ook op de Albertine Ag- neslaan enkele centime ters water bleven staan, omdat de riolering het niet aankon. In de Van Maerlandtlaan werd door overtollig water een gat in de wegdek geslagen. Ook op ande re plaatsen gebeurde dat. In Maassluis konden de rioleringsbuizen het vele regenwater niet verwerken. Op diverse plaatsen stonden straten onder water en moest het verkeer worden omgeleid. Op de Rönt- gendreef en de Albert Schweitzerdreef begaf het hoofdriool het. On dergelopen straten en een vieze stank waren het gevolg. Brandweer, gemeentewerken en de woningstichting hadden hun handen vol met het leegpompen van onder gelopen kelders. Schiedam had nog de minste last van het he melwater. Alleen op de Hargalaan moest de brandweer in actie ko men. Die stond blank en dat water werd op verzoek van de politie weggepompt. Verder konden de putten in Schiedam het vele wa ter wel verwerken. Schiedam Particuliere huiseigenaren in Schie dam trekken zich niets aan van het gemeentelijk toewijzingsbeleid. In een zeer klein aantal gevallen helpen de huisbazen urgente bejaarden, maar in veruit de meeste gevallen selecteren zij zelf wel wie er in hun woning mag komen wonen. Ontstaan daarover conflicten met het gemeentelijk bureau huisvesting, dan winnen de particuliere eigenaren toch in 95 procent van de gevallen. Dat blijkt uit een onderzoek, dat aan de Technische Hoge school Delft is gehouden voor de afstudeerrichting volks huisvesting. De Delftse inge nieur André M. Klooster gaf zijn rapport de titel 'Schiedam verdeeld' en komt hierin tot meer verbijsterende conclu sies, die weinig heel laten van de woonruimteverdeling in Schiedam. Kunnen woningzoekenden met een hoge sociale of medi sche urgentie al helemaal niet terecht bij particuliere huisba zen, van het bureau' huisves ting valt ook niet al te veel te verwachten: want van de mensen, die ïn een woning van de gemeente of de wo ningcorporaties terechtkwa men. gold slechts 40 procent als urgent „Bureau huisves ting selecteert relatief weinig urgente bejaarden," consta teert Klooster. Inkomens Ook mis is het met de woning toewijzing naar inkomen. Wo ningzoekenden met hogere in komens krijgen heel vaak goedkope huurwoningen, en dat geldt zowel voor particu lier woningbezit als voor wo ningen van de gemeente Schiedam en van de corpora ties van de SSSW. „Ondanks het feit dat volgens de woon ruimte verordening minstens een bepaald percentage van het inkomen aan huur besteed' moet worden," aldus André Klooster. Volgens hem is bij de toewij zing .slechts willekeurig de hand gehouden aan dit mini mumpercentage". Het gevolg ervan is, concludeert hij in zijn rapport, dat woningzoekenden met lage inkomens in dure huur- of koopwoningen te recht komen. Én dan betaalt men onevenredig veel aan wo nen, of er moet een beroep worden gedaan op individuele huursubsidie, aldus Klooster. Vorderen Ir.Klooster richtte zich spe ciaal op Schiedam, omdat deze gemeente als een der eerste ging werken met een woon ruimteverordening met richt lijnen voor de toewijzing. De praktijk ermee valt tegen. Klooster draagt wel suggesties aan om alles beter ie laten verlopen. De gemeente zou de particuliere huisbazen minder ruimte moeten laten om hun eigen zin te doen; de gemeente kan haar positie versterken door woningen te gaan vorde ren, als huisbazen niet mee werken aan het toewijzingsbe leid. Klooster doet de gemeente de aanbeveling regelmatig de toe wijzingen te evalueren. De op handen zijnde automatisering van het bureau huisvesting moet dal goed mogelijk kun nen maken, meent hij. Ook pleit hij voor betere informa tieverstrekking aan de inge schrevenen, vooral over wachttijden voor verschillende woningen. En tenslotte zou de gemeente moeten stimuleren, dat iedereen die een woning zoekt zich ook laat inschrijven. Vlaardingen In de aange paste Algemene Politieveror dening Vlaardingen (APV) is één artikeltje, dat enige tijd geleden vervallen werd ver klaard, opnieuw opgenomen: de verplichting voor bewo ners om voetpaden in de winter Ijs- en sneeuwvrij te houden. Dat mag alleen met de schep of desnoods met keukenzout gebeuren. Het zout kan de bevolking tijdens witte winters gratis halen bij de gemeente. Wie zijn stoepje trouwens niet schoon schrobt, kan op een maximum straf van twee maanden gevangenisstraf of 300 gulden boete rekenen. Schiedam Het bevreemdt het CDA, dat het Schie damse college van B en W niet wil ingaan op de be schuldiging van PvdA-voorzitter Ruurd van der Veer aan het adres van ambtenaren van de sociale dienst. Teleurgesteld, omdat het college niets doet aan de be schuldiging dat er glurende GSD-ambtenaren zijn, hebben de CDA-raadsleden Hellwig, Van Lingcn en Van Kaalte nieuwe schriftelijke vragen afgevuurd. Vraag één geeft aan dat het CDA achter de ambtena ren staat, want gevraagd wordt of het college „met ons" van mening is dat de door de sociale dienst uit gevoerde controle op normale en toelaatbare wijze wordt verricht. Vraag twee is minder duidelijk, want die behelst het verzoek of, als er toch gegluurd mocht worden, de richtlijnen dan aangepast kunnen worden. Dat zou evengoed kunnen inhouden, dat het CDA wil dat glu ren formeel mogelijk gemaakt wordt. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Groisch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap li

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1