Super-scholier wint scheikunde- Olympiade Nieuwe Westen wi l politici wakker schudden Alibi in Rijnmond on bruikbaar in Rotterdam PLEïW Stipendium 1982 na onderzoek in Rotterdam Sofitel en Ibis bouwen nieuw Weena- hotel Kerknieuws Rob de Jeu weet een boel Genoeg redenen om uit projectgroep te stappen: Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 23 juni 1982 Botterdam Het stipendium '1982 is toegekend aan de Eind hoven se huisarts mevrouw ,A.J. Dolmans, ter ondersteu ning van haar - gedeeltelijk in Rotterdam uitgevoerde - on derzoek 'Plotse dood tijdens sportbeoefening en trimmen*. Het stipendium (10,000 gulden) wordt tweejaarlijks toegekend in afwisseling met de prijs •voor de sportgeneeskunde en 'is beschikbaar gesteld door een frisdrankenfabrikant in sa menwerking met de Neder landse Sportfederatie. Mevr. Dolmans wil met haar onderzoek proberen het aantal mensen dat tijdens sportbeoe fening overlijdt vast te stellen en de risicofactoren aan te to nen in de voorgeschiedenis van de slachtoffers. Rotterdam De Franse hotelgroep Sofitel en Ibis Hotel zullen samen een nieuw hotel bouwen op de kop van het Weena, tegenover het centraal station. De Ibisgroep zal een een voudige twee-sterrenac commodatie met hon derdtwintig bedden ont wikkelen. Sofitel zorgt voor een zeer luxe vier- sterrenhoiel, met zwem bad en congrescentrum. Andere gegadigden voor de bouw van het hotel waren British Calladonïa en Penta Hotels. Wethouder J. Mentink deelde gisteren verder mee dat de onderhande lingen met Chevron in een vergevorderd sta dium verkeren en voor Rotterdam de goede kant op gaan. Chevron is kan didaat voor de kantoren die op het hertekamp ge bouwd zullen worden. Aan de achterkant van het hertekamp, grenzend aan de Doelen zullen honderd premie-huurwo ningen worden gebouwd. Onder het hotel komt een grote centrale par keergarage. Onder de woningen en de kanto ren is plaats gereserveerd voor 2500 vierkante me ter winkelruimte. NED. HERV. KERK Be roepen te Ommen B. van 't Veld te Nunspeet; te Benne- broek H.C. van ïtterson te Gouda; te Ermelo (toez.) P. Vroegindeweij te Workum. Aangenomen naar Lange- zwaag (parttime) mevr. W. H. Roobol, kand. te Amsterdam; naar St. Laurens (toez.) mevr. E. de Boer-Hessel te Duiven- drecht; naar Lemele (toez.) A. Terlouw te Ballum-Hollum (Ameland); naar Ingen (toez.) L.F.W. Sterk te Kerkdrieh Be dankt voor Oud-Beijerland J. rKoolen te IJsselstein; voor Al- .melo G.C, Vijzelaar te Rijs- -wijk; voor Noordoostpolder (wijkgem. Emmeloord) (toez. •A. Terlouw te Ameland; voor .Oosterwolde-Fochteloo D. Penninkhof te Well-Ammer- zoden. GEREF. KERKEN VRIJ- GEM. Beroepen te Neede A.J, Mol, kand. te Zwijn- drecht; te Zwolle (2e beroep) C. Bijl te Groningen-Noord, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Er melo E. Woudt te Den Helder, die bedankte voor Assen-Zuid en Zwijndreeht. GEREF. GEM. Beroepen te Hoogvliet en te Nijkerk G. Mouw. kand. te Elspeet; te Rotterdam-Alexanderpolder 1 T.M, van Dijk, kand. te Dirks- ;land; te Brakel en te Werken- 'dam G. Mouw, kand. te El- speet; te Arnhem, te Utrecht en te Woerden C.J. Meeuse, kand, te Ridderkerk. Bedankt voor Moerkapelle J.J. van Eek veld te Zeist. Beroepbaar gesteld door de Theologische School te Rotterdam T.M. van Dijk te Dirksland, G. Mouw te Elspeet en C.J. Meeuse te Rid derkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-Oost J.P. Bos, legerpredikant te Hoevelaken. Aangenomen naar Noord wijk J J; Kuiper te Sneek; naar Papendrecht A. Griffioen te Rotterdam-Zuid. Beroepbaar gesteld door de classis Amsterdam T.J. Ouwe hand vh te Charlottetown (Ca nada) (Chr. Ref. Church). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen J.C.L. Starreveld te Delft. Aangeno men naar Noordeloos B. de Remph te Vlaardingen, Rotterdam blij ft tegen kerncentrale op de Maasvlakte Rotterdam Er mag op de Maasvlakte geen kerncen trale worden gebouwd. Deze bepaling wordt gehand haafd in het ontwerp-bestemmingsplan voor dat ge bied. Een meerderheid in de Rotter damse raadscommissie ruimte lijke ordening schaarde zich gisteren tijdens een hoorzitting over dat bestemmingsplan achter de opvatting van wet houder mr. Hans Mentink. De Stichting Europoort/Bot- lekbelangen had, daarin ge steund door de VVD, de ge meente gevraagd deze bepa ling te schrappen en te wach ten op de uitkomst van de bre de maatschappelijke discussie over kernenergie. Mentink wilde daar niet van. weten omdat 'een heel duide lijk meerderheid in de Rotter damse gemeenteraad tegen kernenergie is*. Rotterdam hoeft zich volgens Mentink dan ook niet veel gelegen te laten liggen aan de uitslag van de brede maatschappelijke dis- „De uitslag daarvan hoeft niet dezelfde te zijn als die voor de Rotterdamse regio. Allerlei af wegingen kunnen hier best tot Wethouder Mentink: 'Brede maatschappelijke discussie niet afwachten'. een negatieve beoordeling lei den", aldus Mentink, De gemeente heeft een aantal bezwaren tegen het ontwerp- bestemmingsplan gehono reerd. Het in de ogen van de Stichting Centrum Milieube heer Zuid-Holland meest prin cipiële bezwaar werd echter ook tijdens de hoorziiting ver worpen. De stichting vindt dat in het bestemmingsplan de zo genaamde demarcatielijn moet worden opgenomen die de re gering in 1964 heeft vastge steld voor de Maasvlakte. Deze denkbeeldige lijn ten westen en ten zuiden van de Maasvlakte geeft de grens aan van de uitbreiding van in dustriële activiteiten. Het Milieucentrum wil met de formele vastlegging van de lijn in hel bestemmingsplan een halt toeroepen aan mogelijke uitbreiding van het Rotter damse havengebied, waarover al jaren wordt gepraat. De ge meente stek daar tegenover dat de demarcatielijn voor hel bestemmingsplan geen juridi sche betekenis heeft. De stich ting bestrijdt dat op grond van vermelding van de demarca tielijn in het koninklijk besluit van juli 1965 te bevestiging van de eerder genomen rege ringsbeslissing voor de aanleg van de Maasvlakte en hei streekplan van Rijnmond uit 1974. De gemeenteraad zal het be stemmingsplan voor de Maas vlakte defmtief moeten vast stellen. Rotterdam Eén ding is ze ker, de familie De Jeu uit Pernis hoeft zich nauwelijks zorgen te maken over de toe komst van de beide zoons. Marcel (19) en Rob (17). De oudste studeert in Leiden wiskunde en natuurweten schappen, de ander slaagde cum-laude voor zijn vwo-di- ploma. Met een rapport dat klinkt als een klok. „Toch wel on verwacht hoog", zegt Rob lichtelijk verlegen. „Ik had één acht, één negen en zes tienen. Vooral met zoveel tienen had ik niet helemaal rekening gehouden." Rob de Jeu bewees onlangs nog dat zijn verstand op de juiste plaats zit. Hij werd glansrijk winnaar van de Ne derlandse Chemie Olympia de, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging tot Onderzoek der Natuurwe tenschappen. De knappe kop van de Scholengemeenschap Albert Einstein in Hoogvliet gaat samen met de twee an dere prijswinnaars van 3 tot 12 juli in Stockholm strijden op de internationale Olympi ade, waar uitgemaakt wordt wie in het scheikundevak de beste is. „En dat terwijl scheikunde eigenlijk helemaal geen fa voriet vak van me is", zegt Rob. „Vooral het prakticum vind ik maar matig. De theo rie gaat wel, dat is best inte ressant. Maar mijn hobby is scheikunde helemaal niet." Ondanks dat werd hij toch de Nederlandse troef in Stockholm, waar achttien landen zijn vertegenwoor digd. Over de overwinning in eigen land zegt het studie hoofd: „Het is begonnen met een voorronde op school. Daaruit werd de eerste selee- Super scholier Rob de Jeu vertegen woordigt ons land in de internationale Chemie Olympiade. tie gemaakt. Later kregen de gekozenen een voorberei- dingsweek in Leiden en het werd besloten met een prak ticum- en theoriezitting." De scheikundekenners von den de opgaven in feite niet eens zo moeilijk. „Alles was zodanig opgezet dat je eigen lijk teveel opdrachten kreeg voor de toegestane tijd. Dat is om te zien of je een beetje snel kunt werken, Alleen, de theorie was te makkelijk, dat vond iedereen." Dat Rob het hoogste aantal punten binnensleepte ver wonderde hem toqh wel. „Neen, dat had ik niet ver wacht. Tenslotte hebben veel jongens een scheikundedoos thuis. Die zijn bijna dagelijks bezig met experimenteren. Ik begin daar niet aan. Ik doe aan prakticum niets thuis, als het moet dan op school." Getraind Rob de Jeu is dus minder ge traind dan de anderen wa ren. Maar een belemmering betekende het niet voor de scholier, die zijn broer ach terna gaat en ook in Leiden wiskunde en natuurweten schappen gaat studeren. Hij vindt het toch jammer dat zijn succesvolle schooltijd achter de rug is. „ïk ben al tijd met plezier naar school gegaan, heb het nooit verve lend gevonden. Natuurlijk komt dat voor een groot deel omdat het allemaal erg ge makkelijk is gegaan." En dat blijkt, want in de zes jaar dat hij op de middelbare school heeft gezeten haalde Rob nooit een onvoldoende. Een zesje, waarschijnlijk voor gymnastiek, was het laagste cijfer wat hij haalde. De voorbereiding voor zijn verhuizing naar Leiden is nog niet getroffen. Eerst maar even naar Zweden. Wat hem daar te wachten staat weet hij nauwelijks. „Ik weet alleen dat er maar één theorie- en één prakticumzit- tmg is. De rest van de tijd wordt gevuld met excursies. En daar heb ik niet zo veel bezwaar tegen. Het gaat er tenslotte om dat je weer eens wat andere mensen leert kennen. Want de winnaar krijgt volgens mij niets". In de Rijnmondraad zijn ze er snel uit. Zo de kaar ten nu liggen komt er in september een nieuw da gelijks bestuur, dat uit vier PvdA'ers en twee WD'ers bestaat. Dat was natuurlijk voorspelbaar. Bij de jongste verkiezing verloor de PvdA evenveel zetels als de VVD won. Dan kun je het er snel over eens zijn, dat de PvdA één gecommitteerde Inlevert bij de WD. Maar, zo zal de meeleven de kiezer zich afvragen: hoe zit dat nu met het streven van de VVD naar een breder samengesteld dagelijks bestuur? Er was toch sprake van, dat de li beralen naar een DB wil den met drie gecommit teerden van de PvdA. twee van de VVD en één van het CDA? Heeft de VVD zich daar sterk voor gemaakt? Is dat 'uitonder handeld'?, om er nog eens wat vakjargon tegenaan te gooien. Reken maar. Het moet ongeveer zo ge gaan zijn: PvdA: Beste VVD, we heb- ben dc afgelopen vier jaar zo duidelijk en constructief samengewerkt: kunnen we het voor de komende vier jaar weer samen eens wor den? VVD: Lieve PvdA, dat zal moeilijk gaan, want we willen het CDA erbij heb ben. U weet, dat we op de lijn drie-twee-één zitten. PvdA: Wat jammer nou. want dat doen we niet. Met minder dan vier gecommit teerden nemen we geen ge noegen. Als jullie niet mee doen gaan we naar 'klein links'. Liever niet maar als het moet... VVD: Ho. ho. niet zo haas tig. Als drie-twee-één voor jullie onbespreekbaar is, dan moeten we wel met zes twee genoegen nemen. Het CDA zal dat ook wel wil len begrijpen En zo is het gekomen. Het CDA begrijpt het niet en is boos. 'Klein links' is nog bozer. In hun naïvi teit hebben PvdA en WD de andere in de Rijnmon draad vertegenwoordigde partijen In het vooruit zicht gesteld, dat ze straks hun commentaar op het beleidsprogramma mogen leveren. Duidelijk, dat zij bedanken voor die eer. Te recht. Waar twee partijen met zoveel machtsvertoon de andere, even democra tisch verkozen, fracties buiten spel zetten, kun je moeilijk op enige samen spraak rekenen. PvdA en VVD maken de dienst uit en de rest zit er voor spek en bonen bij. Veel boeiender is natuur lijk de vraag wat er in Rotterdam gaat gebeuren. Dezer dagen heeft de PvdA aan CDA, VVD en SGP laten weten, dat on derhandelingen zijn geo pend met PPR/PSP, CPN en D'66. Het doel is na te gaan of er een progressief links college valt te for meren. Hoe serieus dient die po ging te worden opgevat? Heel serieus. Het CDA mag dan wat smalend eta leren niets in een 'volks- front'achtige combinatie te zien, vooral in de ach terban van de PvdA leeft het verlangen zoveel mo gelijk partijgenoten in het college te zetten. Een zeven-één-college zou een prachtige score zijn. De vraag is welke prijs alle betrokkenen willen betalen. D'66 ongetwijfeld niet veel: de democraten zien liever een breder sa mengesteld college. Maar of ze dat nog zeggen als ze die achtste wethoudersze tel mogen bezetten? Rondom de raadsverkie zing is er zeer de nadruk opgelegd, dat de opvattin gen van 'klein links' nog al van die van de PvdA verschillen. PPR en PSP zijn immer getuigenispar tijen geweest, die zich zeer aan hun principes konden houden. Ze staan voor de moeilijke keuze die lijn voort te zetten (en dan maken zij ongetwij feld de weg vrij voor een 'breed college') óf de ver antwoordelijkheid voor praktische politiek te aanvaarden en zo een pro gressief links college in het zadel te helpen. De afloop van die onder handelingen is ongewis, maar het zou van weinig realiteit getuigen op voor hand van een mislukking uit te gaan. Maar als er géén PvdA-klein-Iinks- college komt, wat dan? Zowel de VVD als het CDA heeft zich uitgespro ken voor een college, dat uit vier PvdA'ers, twee WD'ers en twee CDA'ers bestaat Beide partijen re aliseren zich, dat zij daar- door Koos de Gast in alleen kans van slagen hebben, als zij elkaar bij de onderhandelingen ste vig vasthouden. Vier-twee-twee is voor de PvdA onaanvaardbaar. Het uiterste bod zou zes een-een zijn. JUie stelling berust overigens alleen op een vermeende machtspo sitie: als overleg met klein-links niets oplevert ontbeert de PvdA de macht van het getal. Op basis van 21-16-8 is zes één-één niet te verdedi gen. Gemakshalve gingen we er maar van uit, dat de PvdA met VVD én CDA aan de tafel wil gaan zit ten. Reken er echter op, dat dc PvdA al het moge lijk gaat doen om VVD en CDA uit elkaar te spelen. En wat gebeurt er dan, als Den Dunnen (PvdA) bij Koning (VVD) komt en voorstelt: laten we het sa men eens worden op vijf- drie. En hoe gaat het dan verder als Koning 'neen' zegt en Den Dunnen bij Bohré (CDA) te biecht gaat en zegt: vijf-drie, oké? In Rijnmond ligt het be wijs. hoe snel partijen het met elkaar eens worden als ze samen aan tafel zit ten. Voor de PvdA is vijf drie, met welke van de twee ook (maar er lijkt een voorkeur voor de VVD te bestaan) voordeli ger dan vier-twee-twee. De vraag is dus helemaal hoe snel onderhandelaars zullen zeggen, dat 'iets on haalbaar' is. In Rijnmond gebeurde dat al snel als alibi. Hoe snel laat in Rotterdam de één de an der vallen. Want vijf mag voor de PvdA meer dan vier zijn, drie is voor CDA en VVD meer dan twee. Zo VVD en CDA elkaar niet loslaten - en het zou voor de geloofwaardig heid van de politiek een goede zaak 2ijn als politi ci zich eens een keer aan hun uitspraken hielden - en de PvdA zijn geringe overwicht (21-18) toch tot gelding wil brengen, dan is een vijf-twee-twee colle ge altijd nog beter dan zes-één-één. Het aantal wethouders zou tot negen moeten worden uitge breid, maar dat zal, gelet op de enorme hoeveelheid werk die er te doen staat, geen probleem zijn. En wat de kosten betreft: een goed college in een tevre den raad is nooit te duur. Het Nieuwe Westen De projectgroep Het Nieuwe Westen ligt uit elkaar. De ambtena ren zullen voorlopig zonder de bewoners vertegenwoordiging van de Aktiegroep Het Nieuwe Westen moeten vergaderen. Tijdens de laatste, vergadering van de com plete projectgroep besloten de bewoners op te stappen. Dat deed men naar aanleiding van de behandeling van het Plan van Aan pak. In dit plan staan de richtlijnen ver meld, op basis waarvan het stadsvernieu wingsproces in Het Nieuwe Westen geregeld zou moeten worden. De actiegroep blijft bij haar eerder ingeno men standpunt, dat het Plan van Aanpak getuigt van 'veel plan, maar weinig aanpak'. En voortbordurend op deze ironische bena dering heeft men geconcludeerd, dat het geen 2in meer heeft om in de projectgroep de schijn op te wekken, dat de stadsvernieu wing in het Nieuwe Westen ook maar enige serieuze kans van slagen heeft. De bedoelingen van het Plan van Aanpak vinden de Nieuwe Westenaren nog best aar dig, maar zij beseffen veel beter dan de poli tici, dat een eventuele verwezenlijking er van zo zoetjes aan onmogelijk wordt ge maakt. Extern deskundige en tevens wijkbewoner Rian Peeters daarover: „Ik vraag me af of de raadsleden weten welke kant bet met de stadsvernieuwing in on2e wijk uit gaat. Over Rotterdam rust nog een aureool, dat de stad zo ontzettend goed bezig is met de stadsvernieuwing. Maar laat de heren en dames politici eens een keertje wakker wor den. Want zonder dat er duidelijk voor ge kozen is, stevent men nu regelrecht af op sloop en nieuwbouw van het Nieuwe Wes ten," De overeenkomsten met het gewraak te beleid uit de periode Thomassen/Jetting- hof lijken om de hoek te gluren. Geen greep Dat het Nieuwe Westen geen greep op de stadsvernieuwing in eigen wijk kan krijgen is te wijten aan een aantal factoren, dat groot genoeg is om een opstappen uit de projectgroep te rechtvaardigen. Allereerst zijn er te weinig gemandateerde ambtenaren. Gemandateerd wil zeggen, dat ambtenaren dingen kunnen doen zonder daar eerst hun chef over te raadplegen. Géén gemandateerde ambtenaren betekent dus, dat het nemen van beslissingen overbo dig lang kan duren. In de tweede plaats is het Nieuwe Westen opgezadeld met het - voor alle gloednieuwe stadsvernieuwingsgebieden geldende - pro bleem, dat de gemeente de meeste perspec tieven ontneemt door de aankoopacties op een laag pitje te zetten. Door ongewenste prijsopdrijving van huizen, die nog niet als „kooprijp" zijn aangemerkt, kan de project groep precies zien, dat zij nooit meer aan een haalbaar renovatiepian hoeft ie denken voor die straten, waar nu gespeculeerd wordt. Ten derde. In het Plan van Aanpak staan fraaie verhalen over het op peil brengen van de wijkvoorzieningen. Daaraan is nu - evenals veel andere oude wijken - een te kort. De actiegroep is realistisch en zet dan ook hele grote vraagtekens bij het creëren van deze nieuwe voorzieningen. Als vijfde - en voorlopig laatste - punt kan het gedoe rond de woningcorporaties wor den aangehaald. In het kader van het zoge heten gemeentelijke herverkavelingsplan zal Patrimoniums Woningstichting moeten verdwijnen uit het Nieuwe Westen. Ervoor in de plaats komt Woningstichting Onze Woning, die - zoals het RN al eerder meldde - haar directeur op non-actief heeft gezet en mede daardoor met ernstige organisatoo-i- sche problemen kampt. De Aktiegroep Het Nieuwe Westen gaat naar de stuurgroep stadsvernieuwing (daar in zitten pblitiei) toe om de bovenstaande waslijst van knelpunten te bespreken. Af hankelijk daarvan zal beoordeeld wordenof de Nieuwe Westenaren weer gaan mèe- draaien in de projectgroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5