16 ROTTERDAM] Gif in Hoogvlietse bodem *sRAAG£EDAAN. LI I N 149.- J^rittermeulen natuurlijk Lappendeken als slibscherm Uitbreiding warenhuis vertraagd 'Rotterdammer betaalt per jaar 400 gulden te veel' 'Umerkt niets van voorrijloon van brandweer.... Voor de konijnen Nóg een miljoen smokkel- sigaretten Rotterdamse wijken concurreren om hertenkamp Eerste diploma's voor buitenlandse onderwijzers Kans op lagere haven tarieven in Antwerpen Ketelfabrikanten over stadsverwarming: .1 i 1 1 Ex- hoofdagent vrijgesproken van diefstal Straatveger steekt collega neer Rotterdams Nieuwsblad donderdag 24 juni 1932 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Door een slibscherm in de monding van havens te plaasten kan het, baggerprobleem voor een deel worden opge lost. Zo'n lappendekken moet rivierslib, dat in de havens bezinkt, tegenhouden. In de Botlekhaven starten half juli de eerste proefnemingen met het scherm- Het honderd meter brede scherm 2al van de bodem tot halverwege de waterdiepte reiken; tot onge veer reven meter onder de waterspiegel. De lappendeken is gemaakt van een zacht en flexibel materiaal, zodat de passerende sche pen er geen last van ondervinden. De proef zal een jaar duren. Gaat het scherm niet kapot en vermindert de slibtoevoer met een kwart dan komt het on- derwaterscherm er financieel uit. Bij een minder rendement is uitbaggeren goedkoper. Dit heeft het samenwerkingsverband, die de kosten van de baggerwerken in de gaten houdt, berekend- Deze groep, die bestaat uit vertegenwoordigers van gemeentewerken Rotterdam, Rijkswaterstaat en het havenbe drijf heeft ook het idee geopperd. Het scherm bestaat uit een weefsellap, die is opgebouwd uit stukken van anderhalve me ter in het vierkant. Het wordt omhoog ge houden door drijvers, die aan de bovenkant van het scherm zijn bevestigd. De bodem is verankerd met boeïankers, die om de tien meter in de havenmonding zijn geheid. Kleinere schepen zullen het scherm niet ra ken. Schepen, die dieper steken, zullen het scherm wel raken. Laboratoriumproeven hebben uitgewezen dat het scherm schepen niet kan beschadigen. De lappendeken zelf is zo opgebouwd, dat een duiker beschadigin gen kan herstellen. Slaagt de proef dan zal het scherm ook voor andere havens worden gehangen. Ook in de grote stad moet een konijn eten. En zo'n beest is nu eenmaal gek op distels en die kun je tegen woordig in hartje stad ook vinden. Zoals hier op het Groenendaal. Rotterdam De douane-op sporingsdienst heeft eind vori ge week, naar eerst nu bekend is geworden, in een loods in Pijnacker, op het terrein van de voormalige groenteveiling, ruim -een miljoen niet-geban- dero lieerde sigaretten aange troffen. Een aantal mensen dat in de loods werkte is voor ver hoor meegenomen. Het vermoeden bestaai dat met de in Pijnacker gevonden partij slechts het tipje van de sluier is opgelicht van een om vangrijk internationaal smok- kelsyndicaat. Kort voordat de inval in Pijnacker werd ge daan werd in Rotterdam een partij van acht miljoen niet- gebanderolleerde sigaretten onderschept. Die werden in een vraehtwa gen combinatie vervoerd door een transportbedrijf uit Roo sendaal. De eigenaar van dat bedrijf is volgens een woord voerder van financien geen onbekende van de politie. Het transport was op weg naar Ita lië. De aanhouding zou pure toeval zijn geweest, „maar het is ook goed mogelijk dat wc getipt zijn", aldus de zegsman. Rotterdam Tussen de ver schillende wijken in Rotter dam lijkt een flinke concur rentiestrijd te ontstaan om de nieuwe vestigingsplaats voor het hertenkamp van het Wee na. Twee deelgemeenten Centrum-Noord en Charlois hebben zich ai bij burgemees ter en weihouders gemeld als nieuwe vestigingsplaats voor het hertenkamp. De deelgemeenten Hoogvliet en Overschie hebben eveneens grote interesse. De kans is groot, dal zij zich binnenkort ook officieel als gegadigde bij de gemeente zullen melden. Pet hertekamp moei van het Weena verdwijnen omdat de gemeente deze vrijwel loge strook tn de binnenstad stede lijke allures wil geven. Op de kop van hel Weena tegenover het Centraal Station komen twee nieuwe hotel*» van Ibis en Sofitel, kantoren, winkels en woningen. De plantsoenendienst en de dienst Stadsontwikkeling zul len binnenkort gaan onderzoe ken wel piek in Rotterdam het meest geschikt is voor een hertekamp. Staatssecretaris Van Leijenhorst reikt de diploma's uit aan het eerste buitenlandse onderwijzersechtpaar. Rotterdam Bij het winkelcentrum Hoogvliet ligt puur che misch afval in de grond. Het gaat om olie- en teerafval van een raffinaderij. Met 'een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid' is het afkomstig van Shell, aldus Jan Ros, coördinator bodemverontreiniging bij de gemeente Rotter dam. Het opruimen van het giftig materiaal gaat zeker een half miljoen kosten. Het afval is tussen 1945 en 1950 in Hoogvliet gestort bij het dempen van de haven. Aan de zuidelijke oever is toen een 'leerachtige, stroperige en stinkende massa' terecht geko men, die ongeveer een meter dik is. De bodemverontreiniging wordt bestempeld als zeer ern stig. De hoeveelheid polycycli sche koolwaterstoffen over schrijdt in ruim mate de wet telijk toegestane norm. Risico's zijn aantasting van de drink waterleiding en verspreiding Rotterdam Staatssecretaris drs. G van Leijenhorst, die in zijn portefeuille ook de coördi natie van het minderhedenbe leid heeft, heeft gistermiddag in het Rotterdamse stadhuis de eerste diploms uitgereikt aan zeventien buitenlandse onder wijzers, die hiermee volledig bevoegd zijn om in Nederland les te geven. De buitenlandse leerkrachten hebben een speciale cursus ge volgd van de gezamenlijke Rotterdamse pedagogische aca demies. De zeventien leer krachten (twaalf Turken, drie Spanjaarden, een Portugees en een Marokkaan) zijn in dienst van de gemeente Rotterdam. Toit nu toe gaven zij alleen les aan kinderen uit eigen Jand, door hen één dag per week een eigen pakket onderwijs te geven. De gediplomeerde on derwijzers kunnen nu les ge ven aan gewone (gemengde) Nederlandse schoolklassen, waarbij ze het voordeel heb ben dat ze hun landgenootjes extra kunnen bijstaan. Het Rotterdamse voorbeeld voor dergelijke cursussen is in middels nagevolgd in Eindho ven en Hengelo. Voor de cur sussen bestaat grote belang stelling. Voor het komende jaar hebben zich in Rotterdam al tachtig onderwijzers aange meld, terwijl er maar 25 kun nen worden geplaatst. Een van de gediplomeerde on derwijzers zei gisteren dat de cursus weliswaar een goed ini tiatief is, maar dat er nog veel ontbreekt. Hij pleitte voor een intensieve cursus in Neder landse conversatie. Ook zou er volgens hem een aanvullende opleiding moeten komen voor Nederlandse onderwijskrach ten. die immers nooit op hun taak zijn voorbereid om aan zoveel buitenlandse kinderen les te geven. Rotterdam De kans bestaat dat de Antwerpse haven de stuwadoorstarieven binnenkort gaat verlagen. Een commissie bestudeert een moeelijke herstructurering van het tariefstelsel, waardoor vooral de stukgoedoverslag goedkoper zal kunnen worden. In Antwerpen spreekt men van tien tot vijftien procent ten opzichte van Rot terdam. Volgens de Antwerpse Vereniging voor Havenbelangen wordt ernaar gestreefd de dienstverlening in de haven ook op andere vlakken te verbeteren. Voorzitter mr. P.K.H. Meyer Swantée van de Rotterdam se haven werkgeversorganisatie SVZ is op de hoogte van iie studie, maar hij denkt niet dat Antwerpen de tarie ven flink kan verlagen. „Daarvoor zijn ook daar de mar ges te klein", zegt hij. „Misschien dat de ontvangers van lading wat minder zullen moeten gaan betalen in Ant werpen, maar dat verschil zal wellicht dan weer op de rederijen worden verhaald." De haven van Antwerpen is. in vergelijking met de Ne derlandse havens, als gevolg van de recente devaluaties van de franc in ruim een jaar tijd al ongeveer vijftien procent goedkoper geworden. Meyer Swantée: „Dat is in derdaad heel wat. De praktijk leert echter dat zoiets later weer wordt ingelopen." van de giftige deeltjes via het grondwater. De schadelijke stoffen bedreigen de winkels en woningen in het centrum nog niet. Oost-Duitsiand De verontreiniging kwam aan het licht bij de voorbereidin gen voor de nieuwbouw van Galeries Modernes. Een onder deel van het Beijenkorf-con- cern, dat haar activiteiten in Hoogvliet dit jaar nog wil ver groten. Om de uitbreiding van het warenhuis mogelijk te ma ken, wordt bïnnekort een deel van het afval afgevoerd naar Oost-Duitsland. Om alles weg te werken zijn honderd vrachtwagens nodig. In het to taal gaal het om een twee- tot drieduizend kubieke meter. door Nico de Vries Het resterende deel wordt op geruimd binnen het bodemsa- neringsprogramma van het openbaar lichaam Rijnmond. Volgens Ros kan het nog en kele jaren duren, voordat dat gebeurt. Als tijdelijke maatre gel zullen de randen van het verontreinigde gebied met een kleilaag worden opgevuld. Shell, die Rotterdam heeft Ia- ten weten zich moreel verant woordelijk te voelen, heeft aangeboden alle faciliteiten beschikbaar te stellen om een oplossing te vinden. De olie raffinaderij zal niet bijdragen in de opruimkosten. Het be drijf is juridisch niet aanspra kelijk. omdat het storten van chemisch afval in de jaren veertig er. vijftig niet aan wet telijke regels was gebonden. Rotterdam Rotterdammers, die zijn aangewezen op stads verwarming, betalen de ko mende tien jaar gezamenlijk honderden miljoenen guldens méér voor warmte dan nodig is. De Vereniging van Neder landse Fabrieken van Ketels voor Centrale Verwarming (VFK) schrijft dit in een open brief aan de Rotterdamse ge meenteraad. Vandaag beslist die raad over een nieuwe aan passing van het tarief voor stadsverwarming. De Rotterdamse consument betaalt volgens de VFK vier honderd gulden per jaar te veel, als de gemeenteraad de voorstellen van burgemeester, en wethouders aanneemt. Een belangrijk binnen het college omstreden onder deel van de tancfaanpassing is een extra korting van vijf pro cent. Die korting moet de con sument ervan overtuigen dat stadsverwarming vanaf 1 juli definitief goedkoper is dan Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Atl, Vlaak hem of haar abonnee. Zo gefikst I *n goed beloond! Want voor die kleine, noeïte krijgt u een originele uepermolen en zo.utvat. o*:ern".v. futo^Usch' e h"«'**ubo res:^_ F°stcode w°°ipUais. J r»Woon;_ stoken met gas. De VFK noemt dit een verkeerde voor stelling van zaken. Na zorgvuldige berekeningen constateren de ketelfabrikan ten dat het Rotterdamse stads verwarmingstarief 35 tot 45 procent verlaagd moet worden om te voldoen aan het 'niet- meer- dan-anders-prineipe'. Volgens de VFK gaan B en W en het energiebedrijf ten on rechte voorbij aan de sterk verbeterde rendementen van cv-ketels. De uitgangspunten van de gemeentelijke tarieven zijn gebaseerd op een vergelij king van stadsverwarming met laag-rendement ketels. De ketelfabrikanten gaan uit van een situatie waarbij in de wo ningbouw ketels met een hoog rendement tot negentig pro cent worden toegepast. Geen cent wijzer De stadsverwarming kan daarom volgens de ketelfabri kanten niet op tegen verwar ming mei een individuele hoog-rendement cv-ketel. Te genover een investering van tienduizend gulden bij stads verwarming per afnemer, staat een investering van 6500 gulden voor individuele ver warming, aldus de VFK. In dit laatste bedrag zijn de kosten voor isolatie inbegrepen. De collectieve energiebespa ring zou dan in beide gevallen even groot zijn. Alleen bij stadsverwarming wordt de consument daar volgens de VFK geen cent wijzer van. Open brief Reeds eerder hebben de ketel fabrikanten de gemeente Rot terdam geconfronteerd met hun berekeningen. De ge meente heeft deze steeds gene geerd. Voor de «fabrikanten is dat reden om nu vlak voor de raadsvergadering de ge meenteraadsleden in een open brief en met een begrijpelijk studie van de laatste ontwik kelingen op de hoogte te bren gen. Rotterdam De rechtbank heeft een ex-hoofdagent (35) van de Rotterdamse politie wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken van diefstal van 200 gulden uit een portemonnee, die aan hem als gevonden voorwerp was overhandigd. De man had de portemonnee vorig jaar september aangeno men als ponier van het poli tiebureau Groot-IJsselmonde. Hij voerde ter zitting aan, dat het geld uit de portemonnee moet zijn gestolen, terwijl hij koffie aan het zetten was. Ook kende hij naar zijn zeggen niet de inhoud van de portemon nee. Het meisje, dat de vondst aan hem had overhandigd, ge tuigde, dat hij dat wel wist. Ze had hem in de portemonnee zien kijken. Mede op grond van haar ver klaringen en van. een vriendin had de officier van justitie een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen en een geldboete van 500 gulden ge eist. Daarnaast vroeg hij toe wijzing van de vordering van de eigenaar van de portemon nee, die zich in deze zaak 'als civiele partij had gesteld'. De inmiddels werkloze hoofd agent had voor dit incident al besloten ontslag te nemen, Rotterdam Een 17-jarige werknemer van de Roteb uit Rotterdam heeft gistermiddag na een hevige ruzie zijn 16-ja- rige collega E. Mosch uit Hel- levoetsluis in de hartstreek ge stoken. Het slachtoffer is ern stig gewond opgenomen in het Dijkzigt-zïekenhuis waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. Dader en slachtoffer waren me: nog een derde collega aan het vegen in de Zoutman straat. De twee kregen ruzie met elkaar, waarna een van hen een mes pakte en de an der er mee stak. De dader gooide het mes na zijn daad weg en vluchtte aanvankelijk. Later meldde hij zich toch zelf bij de politie. Wat zal de Rotterdammer er van merken als de Brandweer ƒ150 voorrij- loon gaat berekenen? Het antwoord van de com mandant van de Brand weer, Ben Vossenaar, Is indrukwekkend van een voud: niets! De raadscommissie Be drijven, die gisteren van harte met deze nieuwe heffing instemde, zat sprakeloos. Niets dus. Vossenaars simpele ver klaring: 'Niemand ge looft, dat hem een brand kan treffen. Niemand houdt er rekening mee dat er bij hem brand kan uitbreken, ledereen Is er van overtuigd, dat brand alleen zijn buurman kan overkomen. Niemand zal dus iets van onze vergoe dingsregeling merken'. Ja ja: zo lusten we er nog wel een paar. Toch, hoe weinig serieus het ant woord lijkt: er zit een kern van waarheid in. Onze zorg houdt op met het afsluiten van een brandverzekering en zo lang de premie op tijd be taald wordt kan je weinig overkomen. Dat heeft ook te maken met het automa tisme, waarop men op hulpverlening rekent. Bij dreigend onheil grijpt men de telefoon en politie en brandweer staan voor je klaar. Die wetenschap heeft ook een preventieve betekenis: men kent geen aarzeling om hulp in te roepen. Maar zal dat ook het ge^ val zijn als men erbij* dient te bedenken, dat de brandweer voor het sim pele voorrijden ƒ150 gaat rekenen? Vossenaar is daar niet zo bang voor: 'In geval van nood zal altijd de eerste reactie zijn hulp in te roepen. Men denkt dan niet aan geld'. Trouwens: 'de winst' van een snelle hulpverlening is' oneindig veelgroter dan die honderd daalders. Vossenaar weer: wel of niet voorrij kosten invoe ren betekent het verschil tussen binnen de gegaran deerde zes minuten voor de deur staan of pas na tien minuten of een kwar tier. En dan moet je eens nagaan hoeveel verschil dat uitmaakt als je later de *vhade moet gaan op maken. Logische vraag van Jean ne Ridderhol (PvdA): Waarom proberen we dan niet de verzekeringsmaat schappijen dat ontbreken de miljoen te laten beta len. Die hebben het mees te belang bij een snelle hulpverlening. Daar is echter van alles tegen. Rotterdam is tot dusver de enige grote stad, die lot de heffing overgaat. Maar verzeke ringsmaatschappijen kun nen niet Rotterdam wel wat toestoppen en alle an dere gemeenten met een eigen brandweer niets. Trouwens: reken erop dat de maatschappijen derge lijke kosten inmiddellijk in de premies gaan door berekenen. Overigens zul len de meeste maatschap pijen toch voor het mil joen kunnen gaan op draaien, want het is best mogelijk dat men de aan de brandweer te betalen vergoeding als door brand ontstane schade bij de verzekering kan claimen. Zo zitten er dus heel wat aspecten aan zo'n zaak, die voor Nederland nieuw is. We zijn het niet ge wend voor de hulp van de brandweer te betalen. Be langrijker is de vraag of het onbillijk is. Eigenlijk is het enige on billijke in het hele %'oor- stel, dat het bedrag van ƒ150 min of meer toeval lig is ontstaan. Vossenaar had nog een miljoen no dig, zijn wagens rukken zevenduizend keer per jaar op een serieuze mel ding uit en voila: ƒ150. Nog een geluk dat hij niet de volle ƒ55 miljoen, die 2Ïjn dienst jaarlijks kost, hoeft door te berekenen: het tarief zou op een klei ne ƒ8000 zijn gekomen.... door Koos de Gast Het aardige van zo'n dis cussie is, dat men met de neus op feiten wordt ge drukt, die men als de nor maalste zaak van de we reld beschouwt. Want vijf-en-vijf tig miljoen is natuurlijk een enorm be drag. Ruim ƒ35 miljoen is gemoeid met de perso neelslasten voor 530 man. Het ontbrekende miljoen bezuinigen betekent een man of zestien de straat op, daardoor onderbezet ting in de continudienst op de verschillende pos ten en dat kan alleen ge compenseerd worden door opheffing van een enkele brandweerpost. Hier nog wat cijfers over' 'de waar', die u straks voor uw geld krijgt. De brandweer investeert jaarlijks rond twee mil joen aan nieuw materieel. Daarbij wordt nog eens vier miljoen aan materia len, grond- en hulpstoffen uitgegeven, dik zes ton aan blusmiddelen, dik zes ton aan blusuitrusüng, ruim één miljoen aan ver bindingsmiddelen, ƒ1,7 miljoen aan het op de weg houden van het automate- rieel en ga zo maar door. Ter bescherming van uw eigendommen staat er voor een waarde van ƒ25 miljoen in ,de boeken. En u bent straks niet de eni ge, die ƒ150 moet betalen om de poes uit de boom te. laten halen: er komt al een miljoen of drie bin-, nen aan vergoedingen voor aan particulieren verleende diensten, zoals, anderhalf miljoen voor- particuliere alarmlijnen," die in de centrale meldka-- mer uitmonden. Daarom: ergens voor te moeten gaan betalen wat. gratis was, is altijd verve lend. Maar er zijn minder serieuze zaken, waaraan, men met meer genoegen zijn geld uitgeeft. ADVERTENTIE Agfa optima kamera-set... De volautomatische Agfa kleinbeeidkamera om pro bleemloos foto's/dia's mee te maken. De volautomati sche belichtingsregeiing stelt zelf de korrekte lensope ning en sluitertijden in. Waarschuwingssignaal in de zoeker voor te weinig licht. Verder kompleet met kompu- terflitser, die altijd zorgt voor goed belichte opnamen. Agfa ontspanknop voor bewegingsvrije opname. Ge schikt voor 15 tot 27 DIN (25-400 ASA). Kompleet in geschenkverpakking, met komputerflitser, tasje, kleuren- fotoroiletje (24 opnamen), batterijen voor kamera en 3 jaar garantie. Vrijdag en zaterdag wordt er bovendien een speciale demonstratie door Agfa gegeven op de afdeling. Normaal 298,- Nu slechts oliSsTR^r v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4