BOTTERDAM Rotterdamse bingo levert 15 miljoen per jaar op Leerlingen dansen acht kilometer door Rotterdam Verlies RoCa-centrale omhoog Over stadsverwarming en stekelvarkens 'in de kou.... Onderwereld ligt al op de loer Voor Guinness Book of Records Geduld van Rotterdam is bijna op Vrijwillige berging havenslib moet in halfjaar rond zijn Rotterdams Nieuwsblad vnidag EZ/RV/RY/RW 25 iuns 1932 Tarief stadsverwarming omlaag Rotterdam De gebruikers van stadsverwarming in Rotterdam en Capelie/Scholievaar krijgen een korting van vijf procent op het stadsverwarmings- tarief. gen uiterst verdeelde Rotterdamse raad besloot hiertoe met 22 tegen 14 stemmen, waarbij de scheidslijnen dwars door de partijen liepen. De korting betekent, dat de prijs van een „gigajou- verlaagd wordt van 17.98 gulden naar 17,30. Voor een gemiddelde eengezinswoning geldt ver der een korting van 30,60 gulden op het vastrecht. Voor een gemiddelde flatwoning bedraagt deze korting 15,90 gulden. Na een uitvoerige, verwarrende en soms emotio nele discussie hakte de raad de knoop door. Voor beide kampen in de raad stond de toekomst van de Rotterdamse stadsverwarming op het spel. Door de korting toe te staan hoopt de meerder heid, onder leiding van wethouder ir. P.O. Ver meulen en raadslid E. Bakema (PvdA), dat voor de Rotterdamse bevolking onbetwistbaar duidelijk wordt, dat stadsverwarming nu echt goedkoper is dan gasgestookte verwarming. Daardoor zouden dan in de toekomst meer klanten voor de stad-c.v. gelokt kunnen worden. Bakema: „De overheid is gerechtigd het ene pro- dukt (stadsverwarming) goedkoper te maken dan het andere (gasverwarming), wanneer het een grote maatschappelijke waarde heeft." Die waarde is dan de besparing op primaire energie. De voorstanders van de korting hadden ook dui delijk een verzachting van de knellende woonlas ten op het oog. Raadslid D. Zijlstra (CDA): „We zitten steeds te roepen dat er iets gedaan moet worden aan die hoge woonlasten. Creatieve oplos singen zijn er van dit college nog niet gekomen. Nu kunnen we eindelijk iets doen." Wethouder Vermeulen had zich de afgelopen maanden indringend bezig gehouden met het ver gelijken van woningen met stadsverwarming en gasgestookte c.v„ „We zijn geweldig geschrok ken", aldus de wethouder voor stadsvernieuwing. Vermeulen: het gasverbruik was lager dan de be woners zelf dachten, het gebruik van warmte bij stadsverwarming veel hoger dan het GEB had aangenomen. Vermeulen: „Het was veel erger dan we dachten. Ais je zulke resultaten ziet, dan springen de tra nen uit alle gaten van je lijf." Verlies De minderheid, onder leiding van wethouder H. van der Pols en mevrouw A.M. Ridderhof-Strik (PvdA) had al evenzeer de toekomst van de stads verwarming voor ogen. In hun ogen is de korting een bedreiging voor de financiële exploitatie van de warmte-krach teen tra le in het RoCa-gebied. Volgens deze minderheid is het huidige tarief al niet duurder dan de kosten voor gasverwarming. Zij beroept zich daarbij op de uitslag van het NEOM-rapport, waarin staat dat het huidige tarief voldoet aan het niet-meer-dan-anders-principe. Met de recente stijging van zeven cent per kuub gas zou het stadsverwarmingstarief al wervend zijn. Wethouder Van der Pols rekende _de raad voor dat bij een stijging van de gasprijs tot negentig cent per kuub in 1990 de RoCa-centrale dan op een verlies staat van 226 miljoen gulden. „In het gunstigste geval is dit verlies pas in 23 jaar tot nul teruggebracht", aldus Van der Pols. De levens duur van de centrale schat -hij op 20-25 jaar. Verstoppertje „Dit project kost het rijk 55 miljoen gulden. Als we nu nog met vijf procent beneden de prijs gaan. dan bestaat het gevaar dat het rijk zegt: Wiens geld deelt u eigenlijk uil?", vervolgde de wethou der. Ook toekomstige stadsverwarmingsprojecten lopen door de korting volgens hem gevaar. Die projecten moeten het doen zonder een gega randeerde rijksbijdrage. Zonder de2e subsidie, maar met het gekorte Rotterdamse tarief als maat staf, zouden toekomstige stad-c.v's onmogelijk rendabel kunnen worden. De bewoners uit het Oude Noorden hebben hier in ieder geval geen boodschap aan. Hun woord voerster Hennie de Vries noemde het 'verstopper tje spelen met getallen'. „Wat voor u miljoenen mogen wezen, zijn voor ons de guldens, de kwar tjes en de dubbeltjes, waarmee wij elke maand rond moeten zien te komen", hield zij de wethou der voor. Een groot deel van de Rotterdamse raad heeft eveneens nog twijfels over de ren la bil i te its bereke ningen van Van der Pols en het GEB. De raad had vorig jaar al om een duidelijke berekening ge vraagd. Raadslid mr. H-C.G.L. Polak (VVD) moest tot z'n ongenoegen constateren dat die berekenin gen „op een bijzonder armoedige wijze zijn uitge voerd". Met grote meerderheid nam de raad een motie aan van Bakema. waarin het college verzocht wordt binnen zes maanden een begrijpelijke ren- tabiliteitsberekemng te overleggen, die zich uit strekt over een periode van 25 jaar. Lukt dal niet dan zal er een onderzoekscommissie uit de ge meenteraad worden samengesteld. Met de nieuwe tariefvastelling is voorlopig voor drie jaar een eind gekomen aan de spraakmaken de spraakverwarring in de raad Daarbuiten zal die nug enige tijd voortwoeden: De bewonersorga nisatie van het Oude Noorden kondigde aan bin nenkort met een zwartboek te zullen komen Rotterdam In Rotterdam wordt per jaar vijftien mil joen gulden omgezet op bingo-avonden. Dat meent H. Wander, brigadier van de afdeling bijzondere wetten bij de gemeentepolitie. Wander vreest dat het bingos- pel, dat is ontaard van een onschuldig volksvermaak tot een keihard miljoenenbedrijf, alleen nog maar ver der zal afglijden, nu ook de onderwereld interesse be gint te tonen in het zeer lucratieve spelletje. De Rotterdamse brigadier wijst in een artikel in het Al gemeen Politieblad vooral op de rol van de 'quizmaster* die zich geheel ten eigen voor deel met bingo bezig hotidL Volgens Wander is het goed' gebruik dat dergelijke spel leiders de wet op de kansspe len ontduiken door zoge naamd bingo tc spelen voor een bepaalde vereniging. Als tegenprestatie ontvangt de betreffende vereniging dan een van tevoren vastgesteld bedrag. De quizmaster gaat met de fikse winst naar huis. Maar de huidige quizmasters zijn nog vrij onschuldig ver geleken bij de grote gokba- zen die, als de voortekenen niet bedriegen, zich een weg aan het banen zijn in Bingo- iand. Volgens Wander wordt er hoogstwaarschijnlijk nu ai geïnvesteerd in verenigin gen. Gokbazen laten nieuwe verenigingen inschrijven bij de Kamer van Koophandel om later ten behoeve van die nep-elubs bingo te kunnen spelen. Huishoudgeld fn Rotterdam leidt de bingo koorts tot grote sociale pro blemen. Steeds vaker verzoe ken mannen de politie een eind te maken aan de bin go's, omdat hun echtgenotes er een groot deel van het huishoudgeld aan kwijtraken (volgens Wander blijken vooral vrouwen bevangen door de bingo-koorts). Ais die vrouwen drie of meer keer per week bingo spelen en gemiddeld 35 gulden per keer uitgeven, loopt hel be drag dat wordt vergokt flink op, constateert Wander. ConLroIe op het ontduiken van de wet is nauwelijks mo gelijk. Als opsporingsambte naren een bijeenkomst con troleren wordt een normale bingo gedraaid en blijken de baten voor vereniging in wier naam wordt gekiend plots hoger te zijn. De orga nisatoren verklaren dat sim pelweg door te zeggen dat de opkomst die ene avond toe vallig groter was dan anders. Door de vingers Volgens de Rotterdamse bri gadier dreigt de zaak de poli tie als los zand door de vin gers te glippen. Talloze maat regelen zijn voorgesteld, maar niets heeft nog gehol pen. Juist omdat er zoveel noodlijdende verenigingen zijn die een 'bijdrage' in de clubkas goed kunnen gebrui ken. hebben de quizmasters vrij spel. De brigadier wijst op de re gelingen die in Engeland be staan en - die Nederlandse toestanden onmogelijk ma ken. Een systeem met licen tiehouders, een onafhankelij ke controle-instantie, in de fabriek genummerde bingo boekjes en een verplichte be lastingafdracht maken dat daar niet kan worden gerom meld. Wander verwacht niet dat Nederland op korte ter mijn de Britse maatregelen overneemt, maar hoopt wel dat door zijn artikel een dis cussie op gang komt. Leerlingen van de dansa- cademie trainen om zaterdag dansend acht kilometer af te leggen. Rotterdam Vijftig leerlingen van de Rotterdamse dansacademie zullen zich zaterdag acht kilometer dansend door de stad begeven. Met deze stunt willen ze de opening van de nieuwe vestiging aan de Tandwielstraat in Rotterdam- Zuid en het vijftigjarig bestaan van de dansacademie vieren. Tevens proberen zij een plaatsje in het wereldberoemde 'Guinness Book of Records' te hemachti- gen. Om in dit boek te komen, moet er een notaris aanwezig zijn om vast te leg gen dat alle leerlingen de afstand inder daad dansend hebben gehaald. „Waarschijnlijk gaat hij op de fiets", vermoedt danseres Carla van Drie!, „want ons danslempo is toch behoorlijk snel. Hoewel er geen ingewikkelde dansmanoeuvres zijn ingebouwd en we betrekkelijk eenvoudige combinaties maken, is het vooral de afstand van acht kilometer, die een uitdaging is." Het inititatief voor deze danskaravaan komt van jazzdocente aan de Rotter damse dansacademie. Hannah de Leeu- we. Zij is bekend als actrice bij het Am sterdams Volkstoneel, waar zij rollen speelde in onder meer 'Rooie Sien' en 'Keetje Tippet'. Als jazzdocente bedacht zij de karavaanstunt. Directeur Remi Seeler kwam daarna op het idee om een record lange-afstanddansen voor het Guinness book te vestigen. Aan de stunt doen. alle leerlingen mee die daar zin in hebben. Carla van Driel en Jacqueline Drentje vinden het echter schaamteloos dat er zo weinig docenten hun medewerking verlenen. „Een aan tal docenten vindt dat dit niets met dans te maken heeft, anderen hebben de con ditie niet om mee te doen. Maar wij vin den het een leuke stunt." Betonnen vloer De danskaravaan vertrekt zaterdag om 13.00 uur vanaf de oude dansschool aan de VoorschoterJaan en zal via het Oost plein, Groenendaal, de Willemsbrug, de Oranjeboomstraat en de Rosestraat on geveer twee uur later eindigen bij de Tandwielstraat in de buurt van het Zuidplein Een gcluidswagen begeleidt de danse ressen Hannah de Leeuw e loopt voorop en zal de combinaties aangeven. Naast deze combinaties is ook ruimte gemaakt voor improvisaties. De leerlingen heb ben deze week anderhalf uur lang voor de dansacademie geoefend. „Je moet namelijk een heel andere con ditie opbouwen", zegt Jacqueline Dren tje. „Onze danstrainingen bestaan ge woonlijk uit spieroefeningen. Nu moe ten we een conditie opbouwen om de af stand vol te houden. En natuurlijk pro beren alle passen gelijk uit te voeren." „Daar komt bij", vult Carla van Drie! aan, „dat de vloer waarop we zaterdag dansen van beton is en niet de flexibele houten vloer die we gewend zijn. Daar moet je je ook op aanpassen." Hoge bakken De leerlingen voeren combinaties uit van show en iazz en dragen korte broe ken, een T-snirt en gympies. „Dansen op hoge hakken is op die ondergrond bijna onmogelijk'zegt Carla. „Je hebt kans dat je overal blijft haken." De stoet wordt verder begeleid door een wagen van de GG en GD en een fysio therapeut. De nieuwe vestiging aan de Tandwielstraat, hei eindpunt van de- dans, zal begin september worden be trokken Hiermee is een einde gekomen aan et n jarenlang tekort aan oefenruim te voor de dansers. De nieuwe school telt elf studio's van vijftien bij twintig vierkante meter. „Op deze manier komen de. Rotterdam mers ook eens te weten dat er m Rotter dam een dansacademie is", besluit Car- Rotterdam Rotterdam wil de resterende maanden van dit jaar nog een laatste poging doen om met andere gemeen ten in Rijnmond overeenstem ming te bereiken over de ber ging van baggerspecie. Zijn deze gemeenten dan nog niet bereid om vrijwillig baggerde- pots beschikbaar te stellen, dan moet het rijk die gemeen ten daar toe verplichten. Mocht het rijk de gemeente m het uiterste geval ook nog m de kou laten staan, dan zal Rotterdam noodgedwongen de bagger weer in zee gaan stor ten. Deze unanieme uitspraak van de gemeenteraad, gistermid dag uitgelokt door een amen dement van Mr, H.C.G.L. Po lak (VVD), is een aanzienlijke verscherping van het oor spronkelijk veel vrijblijvender collegevoorstel. „We moeten in ons besluit dui delijk maken, dat we het wachten moe zijn. We kunnen niet tolereren, dat voor een zo'n vitaal onderdeel van ons beleid als de haven, geen op lossing komt", aldus Polak. Steun m tic rug Wethouder H. van der Pols wap bepaald niet ongelukkig met dit steuntje in de rug. Stad en iand heeft de wethouder de afgelopen jaren afgelopen om een bergplaats te vinden voor de bagger, die de Rotterdamse haven dreigt te verstikken. Van der Pols: „Overal ziet men het belang in van die ha ven. Iedereen heeft begrip voor het baggerprobleem. Moar als het om oplossingen gaat verwijst men naar de buurman". Op z'n vroegst in 1987 heeft Rotterdam een oplossing voor het op grote schaal bergen van baggerspecie middels een sluf- terdam voor de Maasvlakte. Tot die tijd moet jaarlijks voor ruim vijf miljoen kubieke me ter havenslib elders ruimte worden gevonden. Cadering De D'66'er G. Faasen vond dat het rijk direct maar moest to nen wat zijn begrip voor het Rotterdamse baggerprobleem waard is. Via een motie nodig de hij het rijk uit om het vijf tig hectare grote rijks zandde- pot op de Maasvlakte voor de berging van havenslib be schikbaar te stellen. Deze sug gestie werd door de wethouder toegejuicht en unaniem door de raad aanvaard. De bezwaren van Hoogvliet tegen berging van slib in de Gadering, werden door de raad afgewezen. Berging van de baggerspecie voor de kust van Hoek van Holland werd dour wethouder Van der Pols als onhaalbaar van de hand gewezen. De wet houder houdt wel nadrukke lijk vast aan de mogelijkheid om het Oostvoornse meer als stortplaats voor bagger le ge bruiken. Bestemming Via een motie van de PvdA'er Jan Rotrneijer bepaalde de raad, dat binnen Rotterdamse grondgebied pas bepaalde be stem in mgen aan met haven slib opgespoten grond mogen worden gegeven, als een uit voerig milieu-onderzoek heeft plaatsgevonden. Wanneer er over de milieu-effecten nog twijfels bestaan zullerj agrari sche-, sport- en recreatieve- en woonbestem mingen moeten worden uitgesloten. Op aandrang van Rotnieijer. die daarbij de steun kreeg van de hele raad, gaal het college bij het rijk aandringen op een regeling voor de financiële ri sico's voor gemeenten, die bag gerspecie op hun grondgebied bergen. Vliegas Rolmeijer vroeg de aandacht van de raad ten slotte nog voor het toekomstige probleem voor de berging van vliegas, .afkomstige van de Maasvlakte Centrale, als die binnenkort kolen gaal gebruiken. In een door de hele raad on dersteunde motie, werd het college verzocht de voorberei dingsgroep voor de slufter de mogelijkheid te laten onder zoeken om hel afval van de centrale samen met een groot schalige berging van haven"Hb op te lossen. Wat een ingewikkelde, on doorzichtige, ondoorgronde lijke en opwindende kwestie js toch die stadsverwarming in Rotterdam. AI een jaar of v^r, vijf gooien diensten, raadsleden, bewonersorgani saties en adviesbureaus el kaar dood met cijfers, verger lijkingen, beweringen en ontkenningen. En elk jaar verslikt de raad zich op nieuw in het tarief. Hoe ver- kit en emotioneel kwesties «ggen blijkt uit het feit, dat zo ongeveer iedereen en al les verdeeld is. Tweespalt in het college van burgemeester en wethou ders. Blokken in de fracties van PvdA, CDA en VVD. Alleen CPN eu SGP weten wat ze willen, maar daar zijn het eenmansfracties voor. En dat allemaal, hoe wel stadsverwarming onbet wist een goede zaak is. Stadsverwarming bespaart de gemeenschap alleen al in Rotterdam 98 miljoen m3 aardgas per jaar. Maat schappelijk is de winst van de stadsverwarming onom streden. Het probleem is al leen, dat de Familie Rotter dam vindt, dat ze er zelf geen fluit mee opschiet. Stadsverwarming voorde lig? Vergeet het maar. 'Je moet academicus zijn om het te kunnen begrijpen', zei Heiltje de Vos (CPN). 'En om bet te kunnen betalen', voegt *t 4ft-ste er aan toe. Daarover ging dus de strijd. Vastgesteld mag worden, dat het beleid om de stads verwarming zeker niet duur der te laten zijn dan de aard gas gestookte e.v., aardig ge lukt is. Maar de meerder heid van dc raad heeft daar nog een schep boven op ge daan. Stadsverwarming moet ook wervend zijn en daarom werd de prijs met vijf procent verlaagd. Dat is mooi meegenomen, zult u zeggen. Maar het bete kent wel, dat Rotterdam nu meer op zijn stads-c.v. moet toeleggen. En is dat nu hele maal billijk? Wethouder Henk van der Pols en dertien fervente vol gelingen vinden van niet. Op welke gronden wil je 'neen' zeggen als bewoners van tochtige woningen kor ting op het aardgas komen vragen, omdat zij meer aan stookkosten kwijt zijn dan de gelukkige bewoners van een beter te verwarmen huis? Wethouder Pim Vermeulen en 21 overtuigden verdedig den met vuur hun visie, dat je stadsverwarming alleen populair kunt maken als je haar goedkoper maakt en de mensen de kans geeft te kunnen kiezen. Wat boeiend is een raadsver gadering als er zo met verve en overtuiging wordt gede batteerd. En wat spannend ook als je weet, dat iedereen binnen zijn partij mag stem men wat hij wil. Zelfs bin nen de fractie van de PvdA- Niettemin bleef het een in gewikkelde kwestie. Om met Minus Polak (VVD) te spreken, die ook na het le zen van de stapel stukken de rillingen nog over de rug lie pen: 'ïk ben nog steeds ont hutst, maar duidelijk op een hoger niveau.' Trouwens: de allerbeste ty pering van het debat kwam ook op naam van Polak, constaterend dat de stand punten over en weer vastla gen en niemand bereid was zich te laten overtuigen: 'Het Is voor stekelvarkens moei lijk vast te stellen hoe dicht zij bij elkaar kunnen krui pen als ze het koud heb ben....'. Er was genoeg te doen tij dens deze raad. In evenveel kwartieren als de Rijnmon- draad er uren aan had be steed werd de berging van baggerspecie behandeld. Wethouder Van der Pols moet zo langzamerhand de wanhoop nabij zijn: waar maar een geschikte lokatie ligt om slib te bergen, stoot hij het hoofd. Het gevolg is, dat Rotterdam gedwongen wordt de allerslechtste op lossing toe te passen: storten op zee. En dat is uitgerekend voor een wethouder voor het milieu een uiterst verdrieti ge zaak. De boodschap van de raad is duidelijk: Rotterdam is het zat. Binnen een half jaar moet er enig zicht op een op lossing zijn, anders moet het rijk het eindelijk maar eens zeggen. Van der Pols gaf aardig de problematiek weer. 'Toen we het Oost voornse Meer hadden gegra ven eisten de natuurbescher mers het tachtig meter diepe water te verontdiepen. En nu we er graag op verant woorde wijze slib in willen storten om het meer minder diep te maken, hoor je: het water is zo mooi, dat moeten we voor de watersport zo houden'. Zo is er altijd wat. En dan hadden we de Voor jaarsnota nog, een stuk waarin nieuwe tegenvallers tot een bedrag van dik zestig miljoen werden gemeld. En daar zit dan het douceurtje van vijf procent op de stads verwarmingstarieven nog niet eens in; dat Irost in de loop van de jaren ook nog eens enkele miljoenen per jaar (oud-wethouder Riezen- kamp vroeg zich per inter ruptie terecht af of gedepu teerde staten het raadsbe sluit met een ingebouwd verlies niet zuilen schorsen). Bertus Bohré (CDA) zag zelfs kans aan de behande ling van de voorjaarsnota een politiek stunt je op te hangen: per motie liet hij de raad uitspreken dat er aan vullende bezuinigingen no dig zullen zijn en dat de voorjaarsnota de basis dient te zijn voor de opstelling van de begroting 1983. De dubbele bodem in dat verhaal is, dat ook de CPN vóór stemde. In het kader van de college vorming zal Bohré straks terecht vragen hoe dat te rijmen is met de uitspraken die de CPN vóór de raadsverkiezing heeft ge daan, nl,: Rotterdam mag nog meer bezuinigen. Ach, antwoordt 't 46-ste dan maar vast voor de CPN: toen was er nog geen sprake van, dat de communisten in het college zouden komen. Die kans zit er nu dik in. De overhandelïngen tussen PvdA en CPN en PPR/PSP en PvdA en D'66 verlopen zo voorspoedig, dat nog niets er op wijst dat er géén college met vier PvdA'ers, éen CPN'er en Rïes Jansen (D'66) komt. Ook van dat laatste behoeft U niet op tc kijken. U moet maar vergeten, dat hij op de avond van de verkiezings dag zei 'niets In een college met klein links te zien', maar pleitte voor 'een colle ge van een zo- breed mogelij ke samenstelling'. Hij zal nu wel zeggen, dat een college met PvdA-D'66-CPN- PPR/PSP niet minder dan vijf partijen telt en dus heel wat breder is dan de combi natie PvdA-VVD-CDA, die maar op drie partijen steunt. Nou ja» met 27 tegenover 36 zetels, dat wel. Maar daarbij zat Kies Jansen niet.... 't 46-s-ie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5