ROTTERDAMS NIEUWSBLAD] Angst voor wraak van Mobutu GRAAGGEDAAN. I bon Versnelde ontmanteling van terrein bij rijk bepleit Hegman van Eijk dient aanklacht in Op 480 wielen Erasmiaans Gymnasium neemt afscheid van docent en auteur Gemeente waarschuwt 'uitgestelde kopers' 'DE KAAP' t.26,50 'Miljonair' aangehouden Zaïre-tribunaal in Rotterdam: T ,"7 Klein links krijgt week de tijd ZATERDAG 26 JUNI 1982 EMK-tanks worden te gevaarlij k Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond en de gemeente Krimpen aan den IJssel hebben staatssecretaris Lambers van milieuhygiëne gevraagd uit veiligheidso verwegingen voortijdig te mogen beginnen met het verwijderen van de boven grondse opslag op het voormalige EMK-terrein. De tanks op het terrein en een voor de wal gelegen schip verkeren in een dermate slechte toestand dat bij te lang wach ten wordt gevreesd voor calamiteiten. 'Er is een noodsituatie ont staan. De tanks verkeren in een deplorabele toestand, en kele ervan zullen het binnen kort begeven', aldus de ge meente en Rijnmond in een te lex aan de staatssecretaris. Normaal zou Rijnmond moe ten wachten op net honoreren van een onlangs ingediend verzoek in het kader van het landelijke bodemsaneringspro gramma. Het rijk betaalt ne gentig procent de kosten, de betrokken gemeente tien pro cent De behandeling van dat bezoek kan echter nog enige tijd in beslag nemen. Raadsvergadering De gemeente Krimpen aan den IJssel zal de raad aan staande woensdag voorstellen akkoord te gaan met een ge meentelijke bijdrage van 750.000 gulden. Het ontmante len van de tanks en de verwij dering van het chemisch afval via de AVR kost drie miljoen gulden. Er ligt op het EMK-terrein 1500 ton vloeibaar afval en 2000 ton vast chemisch afval. Verder is in het programma 4,5 miljoen gulden opgenomen voor de exploitatie van een zuiveringsinstallatie, het slaan van damwanden en het aan leggen van een drainagesys teem buitendijks. De verwijdering van de bo vengrondse opslag is de twee de fase in het sameringspro- gramma van het EMK-terrein. Als de staatssecretaris een voortijdige toezegging doet, .verwacht Rijnmond nog deze zomer met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Na plakken van opruiende stickers: Rotterdam Bewonerslid van de projectgroep Katfendrecht Herman van Eijk heeft giste ren een aanklacht ingediend bij de politiepost Groot IJssel - monde. De aanklacht heeft be trekking op in de nacht van donderdag op vrijdag aange brachte stickers, waarin Van Eijk in een slecht daglicht ge plaatst wordt Met name op bordelen en bars in Katen- drecht is geplakt. Wie de verantwoordelijkheid durft op te eisen voor de tekst op de stickers is voorlopig nog onduidelijk. Ze zijn niet onder tekend. „Praten en beslissen is oprot ten" en „De mensen zijn je dictatuurschap spuugzat", zijn de anonieme verwensingen aan het adres van Van Eijk. 'Van Eijk hoopt, dat de recher che kan achterhalen welke groep de stickers heeft ge plakt, Zelf heeft hij daarover wel enige vermoedens. Eerder deze week meldde deze krant, dat zich in stadsver nieuwingsgebied Katendreeht een onverdroten 'dorpsruzie' aan het ontwikkelen is. Oor zaak daarvan is Van Eijk's ontslagaanvraag gedaan door de Aktiegroep Redt Katen dreeht (Areka). De Areka bezig het college van burge meester en wethouders ertoe je bewegen Van Eijk te wip- Hendrik Ido Ambacht Dé rijkspolitie heeft een 46-jarige man, die wordt verdacht van oplichting en flessetrekkerij, aangehouden. De man heeft inmiddels vijf gevallen be kend, waarvan één in Hendrik fdo Ambacht. Hij sloot contracten af voor het optreden van gerenommeerde artiesten en streek daarvoor geld op. Van een optreden van me artiesten kwam verder echter nooit iets terecht. He man handelde onder vijf verschillende namen. Met val- krante-arti keltjes trachtte ,hij ook nog eens de indruk te -wekken miljonair te zijn. Daarnaast kocht hij goederen zonder te betalen. De man had een kantoortje in Rotterdam, ntaar heeft geen vaste woon- °f verblijfplaats. Herman van Eijk bij het po litiebureau IJsselmonde met in zijn hand het gewraakte pamflet. pen ais bewonerslid in de pro jectgroep. In die projectgroep bepraten ambtenaren en be woners hoe de stadsvernieu wing op het schiereiland gere geld moet worden. Areka wilde eerder deze week geen commentaar geven op de het verzoek tot ontslag van Van Eijk. De sanering van het EMK-ter rein is een ware lijdensweg. Na het uitbrengen van een rapport (mei 1981) waarin de aard en de omvang van de vervuiling duidelijk werd, zou in ieder geval begonnen wor den met de aanleg van een drainagesysteem op het terrein om verdere verspreiding van de verontreiniging tegen te gaan. Op 1 januari 1982 zou begon nen worden met de aanleg van dat systeem. Het rijk 20wel als de gemeente Krimpen hadden het geld ervoor beschikbaar gesteld en de provinciale wa terstaat was gereed het werk te laten uitvoeren. De eigenaar van het terrein, de Capelse aannemer Van Hoorn, was echter niet bereid de werkzaamheden zonder meer toe te laten en verlangde een schadeloosstelling. Daar over kon de afgelopen maan den geen overeenstemming worden bereikt. De onderhan delingen zullen door Rijnmond en de gemeente Krimpen wor den voortgezet. De aannemer kan echter het opruimen van het gif op het terrein niet blokkeren omdat de overheden daarvoor over bevoegdheden op grond van de hinderwet beschikken, al dus Rijnmond. De aannemer kan wel de aanleg van het drainagesysteem tegenhouden. Interim wel De inwerkingtreding van de interimwet bodemsanering - in mei 1981 door de toenmali ge minister Ginjaar bij de Tweede Kamer ingediend - kan de problemen met Van Hoorn uit de wereld helpen. Deze wet omvat namelijk een gedoogplicht, waardoor de ei genaar van een terrein sane rende maatregelen moet toe staan. Naar verwachting zal deze interimwet begin septem ber in de Tweede Kamer wor den behandeld en mogelijk op 1 januari 1983 in werking kun nen treden. Verwijdering van de veront reinigde grond in de bodem van het EMK-terrein is overi gens niet aan de orde. Dat is veel te duur, zo heeft minister Ginjaar al geconcludeerd. De ambtelijke werkgroep ging er van uit dat een totale schoon maak van de bodem driekwart miljard gulden zou gaan kos ten. Op 480 wielen werden gisteren twee modules behoed zaam op een ponton bij Grootint in Zwijndrecht gereden. De beide modules gaan onderdeel uitmaken van een boorplatform, dat wordt geassembleerd op het Noord west-Hutton Field van het continentale plat in de Noord zee. De modules, met een gewicht van 1400 ton ieder, be vatten tankruimte, opslagruimte, een modderlaboratori- um, werkplaatsen, moddermengapparatuur en hoge en lage druk modderpompen. De modder is een hoofdbe standdeel van het boorbedrijf. De beide modules worden op de Noordzee door een 2000 tons kraan op het onder stel van het platform gehesen. Volgende week worden voor hetzelfde platform de twee onderstellen van de boortorens versleept. Deze onderstellen wegen 850 ton per stuk. Grootint bouwt de platforms voor Amoco Enge land. Den Haag Het 'Volkerentri- bunaal' over het dictatoriaal regime in Zaïre (het vroegere Belgisch Congo) wordt op 18 en 19 september in het Groot handelsgebouw in Rotterdam Burgemeester Bram Peper ontvangt het eerste exemplaar van het boek 'Florislegïum'. Au teur drs, N. van der Blom kijkt tevreden toe. Rotterdam Leerlingen, oud- leerlingen, oud-docenten én burgemeester Bram Peper hebben gisteren afscheid geno men varv drs. N. van der Blom, die op 65-jarige leeftijd af scheid nam op het Erasmïa- num Gymnasium en met pen sioen gaat. De komst van de Rotterdamse burgemeester was de grootste verrassing voor de leraar klas sieke talen, die vooral bekend heid kreeg door zijn talloze publicaties in verschillende vakbladen over de meest uit eenlopende onderwerpen. Vandaar dat het 'Comité Af scheid Van der Blom', geleid door de docenten Smit en Spoelder, op het idee kwam een deel van de ruim 130 wer ken van hun collega te bunde len in het boek 'Florislegïum Uit handen van rector A, W. Baan kreeg zowel de auteur als burgemeester Peper giste ren het eerste exemplaar uit gereikt. Drs. N. van der Blom wierp zich in de loop der jaren op als een groot kenner van Eras mus, hetgeen in 2ijn veertien verhalen tellende bundel dui delijk tot uiting komt. Zijn boek zal worden aangeboden aan alle huidige leerlingen van het Erasmiaans Gymnasi um. Buitenstaanders kunnen de bundel in hun bezit krijgen door overmaking van 30,- op girorekening 5248529 t.n.v. Co mité Forislegium Gymnasium Erasmianum te Rotterdam gehouden. De organisatoren zijn bang dat president Mobutu zich op de kleine 10.000 nog in zijn land wonende Belgen zal wreken als de bijeenkomst in België wordt gehouden. „Mobutu bedrijft gangs ter di plomatie en daar moeten we rekening mee houden", zei door Robert Schouten Bernardin Mungui-Diaka, voorzitter in ballingschap van de Zaïrese oppositiepartij CLC (Conseil pour la Libération du Congo-Kinshasa), gisteren in Den Haag. In het feit dat maandag in Kinshasa een poli tiek proces begint tegen 13 van samenzwering tegen de staat beschuldigde parlementsleden van het UDPS (Union pour la Démocratie et le Progrès Soci al) zag Diaka echter geen re den om de bekendmaking van het tribunaal uit te stellen. „Mobutu heeft de vonnissen toch al klaar liggen", zet hij. Het Permanente Volkeren Tribunaal is voortgekomen uit het tweede Russell Tribunaal dat beperkter van opzet was en zich alleen op Zuid-Ameri- ka richtte. Leden zijn hoofdza kelijk juristen, filosofen, schrijvers en sociologen uil verschillende landen. Lid van de jury, die Zaïre zal 'berech ten* is de Nederlandse oud hoogleraar internationaal recht en vredesdenker Roling. Het tribunaal baseert zich op de zogenaamde verklaring van Algiers, waarin de uitbuiting en onderdrukking van vele volkeren een direct gevolg worden genoemd van een im perialistische wereldorde. De aanklacht door Diaka te gen het regime van Mobutu omvat onder meer massamoor den door het leger, marteling van gevangenen, politieke ter reur en diefstal van staatsgeld door de president die daardoor een van de rijkste mannen ter wereld zou zijn geworden, ter wijl zijn volk verhongert. Het secretariaat van het Per manente Volkeren Tribunaal heeft de ambassadeurs van Zaire in Rome en Den Haag uitgenodigd zich tegen de aan klacht te verdedigen. De Ne derlandse particuliere ontwik kelingshulporganisatie NOVIB en de Belgische zusterorgani satie NCOS stellen mankracht en financien ter beschikking voor het tribunaal, 'omdat dit een belangrijke bijdrage voor de ontwikkelingskansen van het Zaïrese volk is'. Woonruimtezaken-direeteur Clayden: 'Koopcontracten zijn zeer onvoordelig' Rotterdam De dienst woon ruimtezaken van de gemeente Rotterdam is sinds kort begon nen met het waarschuwen van nieuwe gebruikers van wonin- Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Naa^.. verandering in. - Adr, Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p0st en goed beloond! Want voor die kleiner - C moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurens kerk. e afsefcr.. I Woo^plaats- St Geo verzih Uj©nsJcerjf 0°apia 6Iefo0ö; ®'uuir<feH Ua3Bierjt%< Rotterdam Binnen een week zal bekend zijn of Rot terdam een college krijgt met PvdA en klein links, D'6G, PPR.PSP en CPN. Tn de on derhandelingen is volgende weg zaterdag als uiterste da tum genoemd, waarop de defi nitieve beslissing moet vallen. Met D'66 afzonderlijk is giste ren afzonderlijk gesproken over de financiële paragraaf van het nieuwe beleid. PPR, PSP en CPN spraken met de PvdA-delegatie daar al eerder over. De kansen op een links meer derheidscollege zijn tamelijk groot, is de inschatting. Maar het klein linkse kamp sluit niet uit, dat D'66 tijdens de rit alsnog zal afhaken. Een me ning, die de PvdA-onderhan delingsdelegatie niet deelt. De achterban van de PSP heeft zich inmiddels achter de hoofdlijnen van het beleid ge schaard. Over details moet van de leden verder worden ge praat. De fractie van de PvdA spreekt zich woensdag uit over de onderhandelingssituatie. Ook de andere partijen zullen zich in de loop van de week buigen over de resultaten. ADVERTENTIE Eea boeiend documenf overeen van de Verkrijgbaar aan de balie van het Rotterdams Kieuwsblad, Telefonisch bestellen; 010-128231. U hijgt het boei per post toegestuurd. 110 van het Evenene rienpaspoort '82. door Kees Jonker gen, die zijn betrokken op ba sis van de zogeheten 'koopcon tracten met uitgestelde leve ring'. Iedere keer wanneer iemand om een woonvergunning vraagt voor het mogen bewo nen van een huis, dat met uit gestelde levering is 'verkocht', stuurt woonruimtezaken direct een standaard-brief terug. In deze brief wordt de opzet van de koopcontracten gekraakt. Woonruimtezaken-directeur, drs. R.J.A. Clayden schrijft in deze brief: „Naar mijn mening is het contract zeer onvoorde lig voor u. In feite betaalt u voor het enkele gebruik van de woning een onredelijk hoge prijs, de rentevergoeding, en hebt u andere onredelijke ver plichtingen op u genomen, zo als de zorg voor het groot on derhoud en de betaling van (sommige) vaste lasten, die in een normale h uursituatie voor rekening van de eigenaar ko men". Volgens Clayden stelt de beti teling 'koopakte' weinig voor. „Ook al staat bovenaan het contract het woord 'koopakte' of iets dergelijks, voor wat de werkelijke betekenis betreft, zal uitsluitend naar de inhoud ervan moeten worden geke ken. Daarbij is belangrijk, dat u in de woning mag wonen, niet als eigenaar, maar als ge bruiker, tegen betaling van een periodieke vergoeding", aldus de directeur. Hij vindt de bedoeling van de 'koopcontracten' dan ook pre cies hetzelfde als een huursitu atie; „Met uitzondering, dat u op grond van uw contract tot een bepaalde datum het recht hebt om het afgesproken be drag aan de eigenaar te beta len en zo juridisch eigenaar te worden". Clayden gaat zelfs nog een stapje verder door in zijn brief te stellen, dat alle bepalingen in het Burgerlijk Wetboek ter bescherming van huurders ook van toepassing zijn voor de 'uitgestelde kopers'. „Dit heeft als consequentie dat u. naar mijn mening, zo nodig aanspraak kunt maken op huurbescherming en dat u, voorzover de hoogte van de te betalen rentevergoeding de reële huur te boven gaal (wat meestal het geval is), zich kunt beroepen op de bescherming van de Huurprijzenwet woon ruimte. U kunt dan via de Huurcommissie (en soms rechtstreeks) op een lagere huurprijs uitkomen. Als u zich contractueel hebt vastgelegd om de kosten van het groot onderhoud op u te nemen, zou dit bij een (eventuele) aan vraag om huurprijs verlaging eveneens in aanmerking moe ten worden genomen", is de mening van directeur Clay den. In zijn waarschuwingsbrief adviseert de directeur van de dienst woonruimtezaken de 'uitgestelde kopers' naar het bureau voor rechtshulp toe te stappen voor het ondernemen van actie tegen het betalen van de als rentevergoeding be titelde verkapte huur. Over het al of niet afgeven van een woonvergunning meldt Clayden niets. Voor alle duidelijkheid: de dienst woon- ruïmtezaken beschouwt 'koop woningen met uitgestelde le vering' als doodgewone huur woningen. Dat betekent, dat de kans niet is uitgesloten, dat woonruimtezaken de zoge naamd 'verkochte' woning kan claimen ten behoeve van een toewijzing aan een urgent- woningzoekende. De 'koper' zal dan geen woonvergunning krijgen. Met andere woorden: de 'koper' mag dan niet in zijn eigen huis wonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1