14 ROTTERDAM Rotterdam kiest voor 'dubbele' Van Brienenoordbrug 'Goederenoverslag te sterk gedaald' mk Maastunnel nog altijd toonbeeld van visie Bon op straat betalen kan niet meer Nedlloyd mogelijk naar Capelle smi* Roltrappen voor fietsers overbodig ■Mill Bouw RET- tramrïj tuigen naar Nederlands bedrijf Nassaubrug tijdelijk afgesloten Havenwerkgeversorganisatie SVZ over 1981: aaaaaaaaaaeaaaaaaaflBa^ Zwaar gewonden door arbeids ongevallen t cf/ll.f SS. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 30 juni 1982 RZ/RV/8Y/RW Rotterdam De gemeente Rotterdam kiest voor een 'dubbele* Van Brienen oordbrug. Dit betekent dat de verbre de brug overspannen zal worden door een tweede boog, die gelijk is aan de huidige. Visueel is dit een veel aan trekkelijker oplossing dan het toevoe gen van enkele rijbanen aan de huidi ge brug, waarbij slechts een gedeelte van de uitbreiding zou worden over spannen door een aan de huidige boog 'geplakte' constructie'. Rotterdam Het Rotterdamse vervoersbedrijf RET gaat de Verenigde Machine Fabrie ken /Hainje in Heerenveen in schakelen voor de interieur- bouw van nieuwe tram rijtui gen. Nu de RET toestemming heeft van het rijk om het tramlijnennet uit te breiden, wil hel vervoersbedrijf meer Nederlandse bedrijven betrek ken bij de vervaardiging van de rijtuigen. Voorheen tannceeröe het Duitse wagon bed rijf Duewag in Dusseldorf de tramrijtuigen voor het Rotterdamse ver voersbedrijf. Na onderhandelingen met Duewag en VMF.'Hamje in Heerenveen is besloten dat de Verenigde Machine Fabriek voorlopig de interieurbouw van de tramrijtuigen voor zijn rekening gaal nemen. Verdere ontwikkelingen worden echter niet uitgesloten. De RET-order betekent een belangrijke uit breiding voor dit Heerenveen- se bedrijf, dat tot nog toe de carosser ie van de rode stadsau tobussen heeft gefabriceerd. Directeur B. Hainje schat, dat er twaalf, dertien man extra kunnen worden aangenomen als in 1985 de serie 'gaat aanlo pen'. Opzet is. dat dan jaarlijks twaalf tranis worden gereno veerd. Het bedrijf zal dit jaar al twee prototypes krijgen om proef te draaien De komende jaren zal de RETT vijftien nieuwe tramnjtuigen aan het beMand toevoegen en vijfennegentig bestaande trams renoveren. De te reno veren trams krijgen nieuwe rijtuigbakken van hetzelfde type als bij de nieuwe RET- trams wordt toegepast. 1 Ook het rijk geeft de voor- I keur aan een dubbele brug- constructie, die niet duurder wordt dan een centrale brug boog. Na de verbreding heeft de Van Brienenoordbrug acht rijstroken en drie vluchtstroken. Hoewel de verbreding van Ne derlands bekendste verkeers knelpunt de gemeente Rotter dam geen cent kost, plaatste de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening gisteren toch en kele kritische kanttekeningen bij de financiering ervan. In 1978 werden de kosten van de verbreding geraamd op 160 miljoen gulden. Nu bedraagt de kostenraming 242 miljoen gulden. Deze verhoging is voornamelijk te wijten aan in flatie. Daarnaast is er 6,5 miljoen uit getrokken om de brug met rol trappen en windschermen toe gankelijker te maken voor fietsers. Voor het bouwen van een kunstwerk is nog eens 2,5 miljoen gulden uitgetrokken. Roltrappen en windschermen voor fietsers zijn overbodig, oordeelde de raadscommissie gisteren. „Toen de brug werd aangelegd, mocht er geen fiet ser over. Het illegale gebruik is nu gelegaliseerd, maar dat betekent met dat je er nu nog eens 6,5 miljoen gulden aan moet besteden. De fietsers, die Rotterdam In verband met de afsluiting van de Nassau brug zal de route van buslijn 66 tijdelijk worden omgelegd. De omleiding heeft plaats op 1 juli van 9.00 tot 16,00 uur en geldt voor beide richtingen. De volgende halten komen tij delijk te vervallen. Richting Pendrecht: Roentgenstraat voor Nassaubrug en de Nijver heidstraat bij Zmkerstraat en richting Stieltjesplein de halte bij de Persoonsdam bij Per- 1 soonshaven en de Nijverheids straat bij Zinkerstraat. Vervangende halten worden geplaatst bij de Nassauhaven voorbij de Roentgenstraat en de Persoonshaven voorbij de Persoonsdam. dat willen, komen er toch wei over", aldus raadslid J. Kerst- holt (VVD). Kerst holt deed de suggestie om het rijk voor te stellen drie ton per jaar te reserveren voor het fiets- en voetgangerspontje bij Krahngseveer, in plaats van 6,5 miljoen te besteden aan voorzieningen aan de brug. Wethouder J. Mentmk was het hier helemaal mee eens: „het pontje is veel goed koper en charmanter". Overigens heeft de Rotterdam se raad in het verleden zelf verbetering van de toeganke lijkheid van de brug voor fiet sers als voorwaarde gesteld voor een verbreding. 'Waslijn' Kerstholt had nog meer bezui nigingsvoorstellen voor het rijk. „Ik heb geen enkele be hoefte aan een waslijn zoals bij de Willemsbrug", verkondigde hij. Wat hem betreft mag het rijk de 2,5 miljoen voor een kunstwerk bij de Van Briene- noord in de zak houden. De verbrede Van Brienenoordbrug met acht rijbanen en drie vluchtstroken Ook bij dit voorstel vond hij wethouder Mentink aan zijn zijde. Mentink: „Van die één- procentsregeling voor kunst moeten we maar eens af. Openbare werken behoren op zichzelf al kunstwerken te zijn". De overige raadsleden hadden evenmin behoefte aan 'een tweede waslijn'. De raadscommissie besloot dat Rotterdam wel de rest van de in het verleden gestelde voor waarde moet handhaven. Die houden onder meer in: goede gel u ids werende voorzieningen, geen toename van het verkeer in de stad, en de verbreding van de brug mag Rotterdam geen cent kosten. Zo moet de verbrede Van Brienenoordbrug er volgens de commissie gaan uitzien Rotterdam De Raad van bestuur van Nedlloyd beslist morgen of deze gerenomeerde scheepvaartmaatschappij zich blijvend in Rotterdam zal vestigen. Nedlloyd heeft voor een nieuwe kantoorvestiging twee aanbiedingen gehad van de gemeente Capelle aan den IJssel. Op de vraag van VVD-raads- lid J. Kerstholt wat de ge meente gedaan heeft om de scheepvaartgigant voor Rotter dam te behouden, antwoordde wethouder mr. J. Mentmk, dat Rotterdam Nedlloyd zeven al ternatieve locaties heeft aan geboden. Daarvan heeft Ned lloyd nu nog twee in beraad. Nedlloyd vestigde zich nog maar slechts enkele jaren gele den aan de Houtlaan in Rot terdam. Volgens Mentink bestaat er een goede kans dat de raad van bestuur donderdag ten gunste van Rotterdam beslist. „De vestigingsplaatsen die wij te bieden hebben, winnen het wat betreft allure van die in Capelle", aldus de wethouder. De raadscommissie voor ver keer en vervoer zei het even tuele heengaan van Nedlloyd vanuit het oogpunt van status van Rotterdam als wereldha ven nummer één, zeer te zul len betreuren. Rotterdam De havenwerk geversorganisatie SVZ vindt dat de goederenoverslag in de Rotterdamse haven in verge lijking met andere Europese havens vorig jaar te sterk is gedaald: van 279 miljoen naar 253 miljoen ton. Die achteruit gang is voor een groot deel verklaarbaar uit flinke terug slag in de olie-aanvoer, maar de SVZ noemt die ontwikke ling in hel jaarverslag „daar om nog niet aanvaardbaar als men ernst wil maken met het streven 's werelds eerste ha ven te blijven". De SVZ —die vanaf 1 juli niet langer Scheepvaart Vereeni- ging Zuid heet, maar Samen werkende Vervoer- en Zeeha venondernemingen"— schrijft dat dit streven wordt belem merd door toenemende con currentie van andere havens, het tegenzittend economisch tij en ook door de recente ar beidsconflicten. Stakingen tas ten volgens de werkgevers niet alleen de verhouding met de werknemers aan. maar ze bemoeilijken ook de promotio nele activiteiten en ze jagen de kus onjs van de dienstverle ning m de haven op. „Daar mee knagend aan de levens aders van de getroffen bedrij ven", aldus het verslag. De SVZ wijst ook nog eens op de feit dat Rotterdam's uitsteken de geografische ligging toch kwetsbaar is. Goederenstro men zijn volgens de werkge versorganisatie zeer flexibel en kunnen „op commando" worden verlegd. Het bedrijfsleven en de over heid moeten samenwerken om protectionistische maatregelen van buitenlandse regeringen en havens zoveel mogelijk te kunnen tegengaan. De SVZ zegt nogmaals dat men samen met de gemeente Rotterdam de regering en de Tweede Ka mer zal blijven opwekken om de duwvaart met zes bakken mogelijk te maken. „Het is een van die vele stappen die geza menlijk moeten worden geno men om de toekomst van de Rotterdamse haven veilig te blijven stellen", zo zegt het verslag. Als de handen niet ineen wor den geslagen en deel- en groepsbelangen de voorkeur krijgen, dan maakt de SVZ zich ernstig zorgen omtrent de toekomstmogelijkheden van de haven. ADVERTENTIE Rotterdam In Rotterdam zijn gisteren twee mensen ern stig gewond door arbeidsonge vallen. De 50-jarige M. van Geel uit de Maasstad liep ern stig hersenletsel en andere verwondingen op door een val van twintig meter uit een bouwkraan. De 55-jarige D.van de Kee uit Fijnaart viel tijdens hijswerk zaamheden van de eerste etage van een pand aan de Kobe- laan, waardoor hij hersenletsel opliep. De man kreeg ook twee nog twee ijzeren binten op zich, die eveneens waren gevallen. De man is opgeno men in het Dijkzigtziekenhuis. ADVERTENTIE 8 Het is met de oeverver bindingen in Rotterdam 'altijd wat' geweest, 't Is nooit van een leien dak gegaan. Het is al begon nen vóór de bouw van de eerste Willemsbrug en de spoorbruggen, toen er zo ongeveer een koninklijke aansporing aan te pas moest komen om de vita le noord-zuidverbinding er door tc krijgen. En nog vandaag de dag zijn we bezig moeilijk te doen over de verbreding van de Van Brienenoordbrug. Er mag daarom best eens worden vastgesteld, dat Rotterdam het met de voor de oorlog ontwor pen Maastunnel eigenlijk best getroffen heeft. Het feestje rondom het feit. dat de tunnel veertig jaar bestaat, is alleszins ver diend. Het tunneltracé dwars door Rotterdam getuigde voor die tijd van een visie, die heden voor het verkeer, zo moet men vaststellen, niet meer wordt opgebracht. Een illustratie van de kwaliteit van de Maas tunnel is, dat er heel wat meer verkeer doorgaat dan door menige vier- strooks tunnel. Een uitge kiende beheersing van de files op de toegangswe gen zorgt er voor, dat de tunnel gemiddelden haalt, die nergens in de wereld worden vertoond. Een aantal van 90,000 voertuigen per dag, zoals in de jaren '70, door een tunnel van deze afmetin gen is een unicum. Schat- tenderwijs komt men dicht tegen het miljard auto's, dat in al die jaren door de Maastunnel is ge reden. De Van Brienen oordbrug en de Benelux- tunnel zijn natuurlijk van invloed geweest op het gebruik van de Maas tunnel. Dat neemt niet weg, dat de Maastunnel 'zijn beste jaren' heeft ge had toen beide nieuwe oeververbindingen al in gebruik waren. Het heeft natuurlijk al les te maken met de toe neming van het verkeer in het Rijnmondgebied. Twintig jaar geleden lag het totaal van het rivier- kruisende verkeer nog onder de 100.000 voertui gen per jaar. Het ligt nu net onder de 300.000. Daarvan neemt de Van Brienenoordbrug het leeuwendeel voor zijn re kening: rond 110.ÖÖO. De Maastunnel is met 85.000 een uitstekende tweede. De Beneluxtunnel begint sinds er geen tol meer be hoeft te worden betaald angstig snel 'vol te lo pen': 65.000. Fileberichten komen steeds vaker voor. De nieuwe Willemsbrug is met zijn 'moedwillig' beperkte capaciteit een echte lokale brug gewor den met een dalend ge bruik: van 40.000 passa ges per werkdag in 1975 is het aantal al op 30.000 gekomen. De urgentie van de ver breding van de Van Brie nenoordbrug is nauwe lijks te weerleggen. De fi leberichten brengen Rot terdam vrijwel dagelijks In het nieuws. De strop pen aan verlies van tijd en energie lopen in de miljoenen. Niettemin is de verbre ding van zo'n brug inzet van politieke dogma's. Zo mag in de visie van de PvdA de verbreding van de Van Brienenoordbrug niet ten koste gaan van de bouw van de nieuwe spoortunnel, want 'per trein kunnen veel meer mensen de rivier kruisen dan per auto via bruggen en tunnels'. Alsof er één passagier op het perron achterblijft als de Spoor wegen zouden besluiten de spoorbrug voorlopig niet te vervangen. Dat politiek gedram gaat zover, dat toch hoge amb tenaren van stadsontwik keling suggereren de Van Brienenoordbrug maar niet te verbreden en van het vrijkomende geld de duurdere lange spoortun nel in Feijenoord te bou wen in plaats van de goedkopere korte, die niet in het stedebouw- kundige plan past. Het is een politiek le vensgevaarlijk spelletje. Men behoeft bij deze mi nister van verkeer en wa terstaat maar enige twij fel te tonen over het nut van een duur werk, of hij haalt het rode potlood door het plan. Het is trouwens toch frappant hoe weinig uitspraken van lokale politici uit richten. Drie jaar geleden nam de PvdA in de raad een motie aan, waarin werd vastgelegd, dat Rot terdam pas aan de ver door Koos de Gast breding van de Van Brie nenoordbrug zou mee werken als de minister een positieve beslissing over de verbetering van de spoorwegverbinding zou hebben genomen. Toen was het de PvdA, die op die manier op een snelle beslissing, over de spoorverbinding aan drong. Nu is het diezelfde PvdA, die het besluit over de spoorverbinding uitstelt tot het najaar. Los daarvan is gelukkig toch groen licht gegeven voor de verbreding van de Van Brienenoordbrug. Intussen verschijnen nieuwe problemen aan de horizon. De vraag of de Beneluxtunnel moet wor den verdubbeld is actu eel. Er zal een tracé voor moeten worden gereser veerd naast de bestaande tunnel. Het ziet er naar uit. dat men cr ruim te tijd voor gaat nemen. Er is een reeks vragen be dacht, waarop de ant woorden evenveel belem meringen kunnen gaan betekenen. Want je moet vooral niet de indruk wekken voor het verkeer een vooruitstrevend be leid te willen voeren. Toch duiden dc grafieken van het rivïerkruisende verkeer er op, dat de stro men via de lokale verbin dingen Willemsbrug en Maastunnel uitwijken naar Van Brienenoord brug en Beneluxtunnel. Dat past volmaakt in het Rotterdamse beleid om doorgaand verkeer bui ten te stad te willen hou den. Alleen: je moet ver keer dan niet dwingen weer sluiproutes door de stad te gaan kiezen om dat die zonder files snel lere doortocht gaan verle nen.... Rotterdam Met ingang van 1 juli aanstaande is het niet meer mogelijk een opgelopen bekeuring bij een politieman of -vrouw op straat te betalen. Vanaf die datum is het alleen mogelijk bij enkele politiebu- reau's in Rotterdam te betalen. Een verkeersovertreding wordt 'beloond' met een gele kennisgeving. Betaalt de over treder binnen veertien dagen, dat ontloopt hij een schikking, die in de meeste gevallen duurder uitvalt. Mocht niet direct betaald wor den, dan krijgt de overtreder van de Rotterdamse politie als nog een stortings/acceptgiro kaart. Blijft betaling dan nog achterwege dan gaat de offi cier ven justitie zich over het delict buigen. Dat zal dan duurder uitvallen. De gele kennisgeving en verschuldigde boete kunn^ op kantoortijden worden inge leverd op de bureau's Noofl (Pr. Fr. Hendrikstraat), zemsingel, Marconïpk^ Groot IJsselmonde, Slin?e Hoek van Holland, Hoogvbe en bij het hoofdbureau aan he Haagse veer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4