ROTTERDAM IS Duizend Jeffry's Word ik dan niet oud mm Bewoners zij n sloop wij k zat GRAAG .GEDAAN m «sgSU. Seegher Koudijs bedeltvoor fibrose- kinderen JEFFRY (10) WEET DAT HET DEZE WEEK GEBEURD KAN ZIJN SA Zeeheldenbuurt dreigt met huuractie aterm'"~~ Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW/RS 30 juni 1982 In Nederland zijn er naar schatting duizend Jeffry's. Be een is wat ouder, de ander is wat jonger en ook de ernstigheidsgraad loopt uiteen. Per jaar sterft zes procent, maar doordat er evenveel gevallen bijkomen blijft het aantal kinderen met fibrosis op ongeveer duizend. Fibrosis is een onbekende ziekte. Bijna niemand weet er van. Zelfs de huisarts van Jeffry's moeder had aanvankelijk nog nooit van fibrosis gehoord. De stichting Fibrose Kind en Gezin op vakantie wil vakantie verzorgen voor de patientjes, het onderzoek naar geneeswijzen bevorderen, maar ook meer bekendheid geven aan de ziekte. Het doet dat door het uitgeven van folders, het verkopen van sluitzegels en het vragen van bijdragen aan bedrijven. ïn de winter wil men bingo's gaan spelen in bejaardentehuizen en op 11 juli vindt op het Schuttersveld in Crooswijk een toernooi plaats voor de Fibrose-stichting. Wie (financieel) wil helpen kan vandaag nog contact opnemen met Seegher Koudijs en zijn medewerkers. Tot elf uur vanavond zijn zij bereikbaar op de volgende drie telefoonnummers: 010-831035, 010-834788 en 010-834808. Rotterdam Auto's zijn de grootste hobby van de tienjarige Jeffry. maar misschien zal hij er zelf nooit in rondrij den. Het Rotterdamse jongetje lijdt aan cystic fibrosis en weet dat hij grote kans heeft heeft door Richard Stomp voor zijn twintigste ver jaardag te overlijden. De enige hoop die Jeffry en zijn familie hebben is dat er een geneesmiddel wordt ontdekt dat de ziekte definitief kan be dwingen. Seegher Koudijs zit achter een nieuw bureau m een klein kantoortje vlakbij zijn woning in Usselmonde. Voor het raam hangen posters van zijn zoon tje Jeffry met een zuurstof masker voor. 'Adem voor Jef fry" siaat er mei groie gele let ters op een zwarte ondergrond. Als je als voorbijganger even bij het affiche stilstaat krijg je het benauwd. Jeffry heeft het constant be nauwd. Een gevoel alsof er al tijd een graatje in zijn keel zit maakt hem het ademhalen las tig. Hoesten helpt niet. Een taai slijm is daarvan de oor zaak zeggen Seegher en de fol ders die er over fibrose zijn verschenen. Een slijm dat uit eindelijk tot dood door ver stikking leidt. Aartsbedelaar De ziekte van zijn zoon is Seegbers baan geworden. Dag en nacht bivakkeert de man, die hoorbaar uit Den Haag af komstig is, in het kleine kan toortje. „Ik ben een aartsbede laar geworden" grijnst Seeg her als hij de telefoon neerlegt. Elke avond om kwart voor acht moet Jeffry het nevelap paraat op. Altijd bellen met bedrijven of ze geen prijsjes beschikbaar kunnen stellen. Brieven sturen of men geen sluitzegels wil ko pen. Maar het is een bedelactie voor het goede doel De ogen van Seegher zijn zwart omkranst. Hij is moe, maar wordt gedreven door verbetenheid. Het licht in het kleine kantoortje gaat vaak pas tegen middernacht uit: de volgende dag wordt echter al om acht uur weer gewerkt. „Ik weet niet of je het wel een baan kunt noemen. Dal is toch iets van negen tot vijf?... Noem het maar een levenstaak. Mijn buren waren laatst verbaasd toen ze mij op de galerij tegen kwamen. Woon jij hier nog? vroegen ze." Vorig jaar december begon de actie van de familie Koudijs met een postzegelinzameling. „Gooi gebruikte postzegels niet weg, maar stuur ze naar ons" vroeg Koudijs. Het resultaat was de grootste postzegelcol lectie ter wereld: in totaal 6 tot 8 miljoen zegels, die weer kon den worden omgezet in geld voor de strijd tegen de fibrose. Nu is Seegher Koudijs voorzit ter van de stichting 'Fibrose Kind en Gezin op vakantie'. Zoals de naam van de stichting al doet vermoeden verzamelt ze geld om fibrose-kinderen op vakantie te kunnen sturen. Volgend jaar kunnen daardoor 75 gezinnen, waar de ziekte heeft toegeslagen, naar hel Vennebos. Aan een van de wanden hangt een bladzijde uit de vakantiefolder van Sporthuis Centrum. Als een verre belofte vooralsnog, want het benodigde geld is nog lang niet bijeen. „Ik heb tussen 250.000 en 500.000 gulden nodig" zegt de Als hij niet wordt geklopt en gesprayd is Jeffry een normale jongen die speelt met zijn radiografisch be stuurde auto. Maar het is on zeker of Jef ooit een echte auto zal rijden... voorzitter met een besliste blik. Dan kunnen we tachtig bungalowtjes huren. Maar er moet ook een arts mee die van de ziekte op de hoogte is, een fysiotherapeut voor de dage lijks behandeling van de kin deren en zes tot acht verpleeg sters die op de kinderen willen passen als dat nodig is." Voor veel fibrose-patientjes is vakantie nog een onbekend begrip. Vaak durven de ouders niet weg, omdat er op het va kantieadres misschien geen deskundige medische hulp is In noodgevallen. Als Koudijs slaagt wordt aan dat probleem tegemoet gekomen. Op de derde verdieping van een flat aan de Groene Tuin in IJsselmonde speelt Jeffry met zijn radiografisch bestuurde auto. Zijn moeder berispt hem: het zoemende geluid van de auto maakt een gesprek bijna onmogelijk. Als Jeffry door gaat krijgt hij stevig op zijn kop. Op het eerste gezicht een gewone situatie in een gewoon Nederlands gezinnetje. Toch ziet de dag van Jef er iets anders uit dan de dag van zijn vriendjes. Want als ieder een buiten speelt moet Jeffry geklopt worden en als overal de televisie aanstaat moet hij sprayen. Dat kloppen gebeurt bij een therapeut. Twintig minuten lang tikken op zijn borstkas moeten bij Jeffry bet' taaie slijm een beetje losmaken. Als dat niet gebeurt krijgt Jeffry geen adem meer en is kans op stikken levensgroot aanwezig. „Echt pijn doet het kloppen niet, maar het ts wel verve lend" zegt Jef terwijl hij even opkijkt van zijn radiografisch bestuurde auto Kwart voor acht 's avonds is een tijdstip waartegen Jeffry het meest opziet. Dan moet hij 'sprayen', Drie kwartier lang een masker op van een neve lapparaat om geneesmiddelen in te ademen Daardoor moet het slijm worden verdund. Als na het sprayen dan opnieuw wordt geklopt komt het slijm makkelijker los. Het sprayen is voor Jeffry het vervelendst. Crossen en voetballen Maar op de momenten dat met wordt geklopt en gesprayd heeft Jeffry by na een zelfde leven als een gewone jongen. Hij gaat buiten crossen op zijn fiets, hij gaat voetballen of hij speelt met zijn radiografisch bestuurde auto. Alleen moet Jef zich daarbij rustig houden omdat anders ademhalingspro blemen ontslaan. De vriendjes zijn op de hoogte en houden rekening met Jef fry's mogelijkheden. En als hij ademhalingsmoeilijkheden krijgt weten zij dat zij moeten kloppen. „Dat heb ik ze ge leerd". zegt Jeffry. AUeen in het begin vonden de vriendjes de ziekte een beetje eng Nu zijn ze er aan gewend. Word ik niet oud? Jeffry's moeder hoorde van zijn ziekte toen hij twee was. ,,lk kon het eerst met verwer ken. Ik wilde ook niet geloven dat het zo was. Daardoor heeft hel vier jaar geduurd voordal ik aanvaarde dat Jeffry zo was. Maar ik heb het nu geac cepteerd... Wat moet je an ders?" In januari van dit jaar is Jef fry verteld wat hem man keert. Het kmd kent nu ook de consequenties van zijn ziek te. Zijn moeder: „Hij weet nu dat hij nog jaren kan leven, maar dat het ook volgende week gebeurd kan zijn." Toen het hem verteld werd is Jeffry erg geschrokken. En nu vraagt hij ook nog weieens. „Mam, word ik dan met oud?" Wal is het nut? Nogmaals Jeffry's moeder: „Jeffry ts zelf nogal gesloten over zijn ziekte. Wij weten niet wat er in zijn hoofdje om gaat als hij 's nachts in zijn bed ligt. Ik denk dat ik mijzelf zou afvragen wat het nog voor zin heeft om bijvoorbeeld naar school te gaan En dat vraag jk mijzelf toch weieens af: wat heeft school voor zo'n jongen voor nut, wat heeft zo'n kind aan zijn leven..." Lange tijd hebben de vader en moeder van Jeffry geld opge spaard voor de toekomst van de jongen. Nu hebben ze van dat geld maar een stereo-toren gekocht. De tweede grote uit gave was de radiografisch be stuurde auto en nu wil Jeffry sparen voor een boot met af standsbediening. „Je weet met of het wel zin heeft om voor de toekomst te sparen" zegt Jeffry's moeder. ..En als hij er door komt..., als hij gaat trou wen, dan kunnen we altijd nog wel zien... Vlaardingen In het deel van de Vlaardingse Oostwijk dat is bestemd voor de sloop staat een huuractïe op sta pel. De bewoners van de Zeeheldenbuurt dreigen voor taan nog maar twintig gulden huur per maand te beta len als er door de diverse instanties geen vaart wordt ge zet achter het aanbieden van vervangende woonruimte. Het woonklimaat ïn de buurt (Van Kinshergenplaats en omgeving) is de laatste maanden tot een dermate diep peil gezakt dat de nog overgebleven huurders vinden dat hun huizen geen cent meer waard zijn. Diehtgemestelde en dichtge timmerde huizen overheersen het straatbeeld en geven de buurt een verpauperde indruk. De leegstaande panden bezor gen de bewoners de koude ril lingen. Als er hiernaast maar geen brand wordt gesticht, denken veel bewoners naast leegstaande huizen voordat zij naar bed gaan. Sommigen vooral ouderen— durven 's a- vonds niet meer over straat te lopen bang voor vreemde indi viduen die door de wijk en de leegstaande huizen struinen. Er zijn er die zelfs de deur met open doen voor vreemden. door Hans van Reeuwijk foto's Jaap Rozema Het kraakwezen tiert er welig. Menige deur in de buurt wordt opgesierd met een briefje "Hier wordt gewoond'; om krakers duidelijk te maken dat ze er niet terecht kunnen. Sommige bewoners schuiven de schuld in de schoenen van die kra kers, anderen zien liever een gekraakt dan een dichtgetim merd huis. Het regent in de wijken klachten over het on derhoud van de woningen. Ze doen alleen het allernoodzake lijkste, zoals een lekkage, 2egt de een. Een buurvrouw weet te vertellen dat ze wel twintig Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f verandering in. AdreS; Waak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sf goed beloond! Want voor die kleine^ ®oeite krijgt u een originele >Pepermolen en zoutvat Zoui<Waaa,- f Naaai: P penBolm Teie/oi f Sfn Urdeb -• -jr keer heeft gebeld, maar dat het nog steeds lekt. Maar een grief die voor bijna iedereen geldt is de lakse hou ding van de huiseigenaren Pa trimonium en Samenwerking *77 bij het aanbieden van een andere woning. Met de ge meente is weliswaar pas nog afgesproken dat de bewoners extra aandacht zullen krijgen bij het zoeken naar vervan gende woonruimte, maar bij de beide plaatselijke woning stichtingen kregen de huur ders tot nu toe nul op het re kest. Vooral daarom is beslo ten tot de huurinhoudingsactie die volgende maand van start moet gaan. „Het is levensgevaarlijk hier," meent Miep van den Berg. die op de Spoorsingel woont. „Er lopen hier 's nachts mensen rond die de huizen proberen leeg te halen. Mijn buurvrouw doet zelfs overdag de deur met meer voor vreemden open. Nee, het zijn niet de krakers. Die weten precies waar men sen wonen en die houden ten minste een oogje in het zeil. Vervangende woonruimte is me nog nooit aangeboden. Ik ben zelf drie keer bij woorv- ruimtezaken geweest omdat ik een leeg huis wist, maar ze vonden me niet urgent ge noeg." Puinhoop Mevrouw Hoogstad uit de Piet Heinstraat zegt dat de krakers er een puinhoop van maken. „Ze maken voortdurend her rie. En 's nachts lopen ze over de daken om te kijken welke huizen er leeg staan. Maar mooi dat je dak er van gaat lekken." Over een maand hoopt ze te verhuizen, „We hebben zelf voor een nieuw huis moeten zorgen. Dat we het hebben gekregen komt denk ik wel doordat we in een sloopbuurt wonen. Maar als we zelf niet hadden gezocht zouden hadden we nog geen ander huis hebben." „Hoe sneller ik hier weg kan, hoe beter," zegt Piet Hein- straatbewoonster mevrouw L.F.Verkerk-Geerlings. „Al een paar keer ben ik bij Patri monium geweest om naar een ander huis te vragen, maar daarvan heb ik nooit meer iets gehoord. Een jaar geleden ben ik hier komen wonen, maar toen is me met eens verteld dat de buurt hier wordt ge sloopt. Ik voel me goed beso demieterd. Indertijd hadden wij wel het eerste recht voor de nieuwbouw op de kaalslag. Maar voor mij is dat veel te duur. Ik hoor nu trouwens al van mensen die er weg willen. Die kunnen die hoge huren niet opbrengen." Over het on derhoud is ze helemaal niet te spreken. „Van de winter kreeg ik boven lekkage en ze moeten het nu nog komen repareren. Toen ik de rekening kreeg van het GEWB en moest ik* Miep van den Berg.„Er lopen hier 's nachts mensen rond die de huizen proberen leeg te ha len." bijna dertienhonderd gulden bij betalen. Dat kon niet, dus ik bellen. Kwam er iemand langs die zei dat alles hier on der de kortsluiting zit. Het zijn nog leidingen van ver voor de oorlog." Houten gordijnen „Je zag hier op een gegeven moment steeds meer houten gordijnen komen," zegt Wil van Zanten, die een eindje verderop woont, over de dicht getimmerde woningen. „Gelukkig is daar de laatste tijd verandering in gekomen nu de krakers erin trekken. Geef mij die krakers maar, die houden de boel tenminste schoon. Hoewel het best frus trerend is dat wij huur betalen en die krakers voor een zelfde huis geen cent. Met de vakan ties voor de deur houd ik mijn hart vast. Als de jeugd in die leegstaande panden gaat spe len heb je natuurlijk om de ha verklap brand." Over het onderhoud van haar huis heeft Wil van Zanten met te klagen ,,lk woon hier ai 28 jaar en ze kennen me wel. Ik heb altijd op tijd de huur be taald en ze weten wat ze aan mij hebben. Dus als ik bel ko men ze wel. Maar ik weet dat er mensen zijn die twintig keer moeten bellen voor er iets gebeurd. Als ze tenminste komen." Niet urgent „De kaalslag was voor ons veel te duur", zegt ook Wil van Zanten. „We hadden ons een paar jaar geleden daarvoor eerst wel ingeschreven, maar die tijd wordt nu ineens niet meegerekend. Vorige week kreeg ik een brief van de ge meente. Voor de toewijzing van een nieuwe woning heb ik nu 38 punten. Dertig omdat we economische gebonden zijn aan Vlaardingen en voor elke maand dat we opnieuw zijn in geschreven een. Als je in een sloopbuurt zoals hier woont schijnt je dat geen urgentie- verklaring op te leveren,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5