ROTÏERI AM B Vrijspraak voor politieman GEVECHT BIJ DE MAASTUNNEL OP 6 MEI 1945 'Alternatief werk' tegen ontkoppeling van lonen en uitkeringen De lange weg naar de bordjes naar het museum... HUIS Rotterdamse havenstaking kostte Westduitse industrie miljoenen Meisje (7) ernstig letsel fla botsing Bewijs voor ontucht niet geleverd Rotterdams Nieuwsblad vntdag R2/RV/RY/RW, 2 juli 1982 De onnodige rancune van de Kriegsmarine Botterdam Het is 6 mei 1945. Ons land is de dag daarvoor eindelijk bevrijd. De Duitse bezetter geeft zich over, Canadezen worden met rood-wit-blauwe vlaggen binnengehaald en het uitbundige feest dat Nederland na vijf moeilijke jaren viert is hartver warmend. Toch, die zesde mei 1915 zou voor enkele verzets mensen anders lopen dan men hoopte. Bij de in gang van de Maastunnel, aan de zuidzijde bij het Maastunnelplein, breekt een schietpartij uit die aan twee Nederlanders het leven kost. Rotterdam De schade die de Westduitse industrie als gevolg van de stakingsacties in Rot terdamse haven heeft geleden, bedraagt miljoenen guldens. Dat heeft een delegatie onder ieiding van havenwethouder drs. Roel den Dunnen en voor zitter mr. P.K.H. Meyer Swan- tée van de havenwerkgever sorganisatie SVZ tijdens een tweedaags bezoek aan het ach terland te horen gekregen. Meyer Swanteé wilde na te rugkeer uit West-Duitsland tiiel zeggen hoe groot de scha de nu precies is: „Die noem ik niet. Uit concur rentie-o ver we gingen. Anders gaat een haven als Antwerpen daar bijvoor beeld z'n voordeel mee doen." Het is de zes mah sterke dele gatie duidelijk geworden dat een aantal Westduitse afne mers van ijzerts, graan en vee voeder erover denkt om een deel van hun aanvoer van Rotterdam naar een andere haven te verleggen. De vier weken durende stakingsacties het massagoed en in de graansector hebben de be trouwbaarheid van de Rotter damse haven flink aangetast. De Rotterdamse delegatie heeft in DSseldorf en Duisburg 1 de vertegenwoordigers van de hoogoven- en staalbedrijven en in Bonn de importeurs van graan en veevoeder over de achtergronden van de staking verteld, Volgens wethouder Den Dunnen hebben de West duitsers er begrip voor dat Rotterdam uiteraard geen toe zegging kan doen dat er de ko mende lijd geen havenstakin gen meer zullen uitbreken: «Ons idee voor een meerjaren plan, waarbij de arbeidsrust voorop moet staan, is goed ge vallen. Men juicht 2oiets toe." Met de vakbonden heeft Den Dunnen overigens al een eers te gesprek over zo'n plan ge had. Met de werkgevers praat hij binnenkort. Blijvende schade Meyer Swantée: „Er is die twee dagen een golf van onge noegen over ons heen geko men. Dat er een stuk blijvende schade is, dat is evident. We lijn definitief een hoeveelheid erts van 500.000 ton op jaarba sis aan Antwerpen kwijt en het is ook zeker dat de West- auitsers een deel van hun graanaanvoer naar Antwerpen lullen verleggen. Wat er ver der gebeurt, moeten we maar ^wachten," Havenwethouder Den Dunnen vast van plan om in de toe- lomst meer bezoeken aan het Westduitse achterland te bren- ftn. „We zouden elkaar veel ^eer moeten zien en dan moe- praten over strategische doelen die voor beide partijen Tan belang zijn. Wij willen dit najaar wel weer", 2ei hij. Botterdam Een 7-jarige Meisje uit Blokland is gisteren ®et ernstig inwendig letsel in «SI Zuiderziekenhuis opgeno men, na een aanrijding met ten motorfiets. Het meisje zat °P de fiets toen zij door de mo- werd geraakt. Door de •tacht van de botsing werd ze «i meter weggeslingerd. Het Preval vond plaats op de van Dordtsestraat- eg. Enk en Wildzang en is ?lgens de politie te wijten aan iP^°<>rrangskwestie. «-jarige bestuurder van de ®otor werd licht gewond en na een behandeling ter huiswaarts keren. De voaan is 35 minuten afgeslo- en geweest over dat gevecht doen nog steeds de wildste verhalen de ronde. De ware toedracht lijkt niet of nauwelijks be kend te zijn. Want nog altijd denken velen dat de strijd losbarstte omdat de Raad van Verzet (RVV) die zesde mei streed voor de herovering van de Maastunnel. Lange tijd hebben de leden van de RVV zich gehuld in stilzwijgen. Nu echter, na de viering van het veertigjarig bestaan van de tunnel die Noord en Zuid met elkaar ver bindt, wil Dick Moerkerken de ware toedracht wel geven. Niet omdat hij als verzetsheld om erkenning schreeuwt, maar meer omdat het hem er gert, dat het ware verhaal niet of nauwelijks bekend is. Dick Moerkerken, voorzitter van de Raad van Verzet afde ling Charlois, maakte deel uit van de groep van ongeveer zestig man, die onder leiding stond van Arie Bijl (die als schuilnaam Kees van Zanten had) en Giel Damme. Beiden sneuvelden in het gevecht, de dag nadat men meende weer in vrijheid te kunnen leven. „Tijdens de oorlog hadden wij eigenlijk de taak ervoor te zor gen dat de Duitsers de Maas tunnel niet zouden opblazen", vertelt Moerkerken. „Wij wa ren als de dood dat zij de tun nel zouden laten springen. De andere partij kende dezelfde angst. Tenslotte zaten beide tunnelbuizen vol Duitse mili tairen en het zou een ramp voor hen betekenen als wij het zaakje zouden opblazen." Het 82ste bataljon 30ste com pagnie van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS) beraadde zich over het behoud van de tunnel, temeer daar de Duitsers voor 'alle ze kerheid' al een springlading hadden aangebracht. „We heb ben zitten prakkïzeren hoe we die tunnel konden behouden zonder te knokken", aldus Moerkerken. „Daarom zijn we maar eens gaan praten met de Duitsers die waehtliepen. Onze leiding slaagde erin een van de soldaten zo onder druk te zetten, dat hij de springlading onschadelijk heeft gemaakt. Die sabotage is nooit ontdekt. Maar we hadden er wel mee bereikt dat als 2e op de knop Dick Moerkerken, die deelnam aan het gevecht bij de Maastunnel: „Vijf jaar lang zijn we geconfron teerd met zinloze moord en doodslag." zouden drukken, er niets zou gebeuren." Voorspoedig De oorlogsjaren verliepen voor het achtse bataljon naar om standigheden redelijk voor spoedig. „Naast het bewaken van de tunnel hebben wij er ook voor gezorgd dat veel ver raders onschadelijk werden gemaakt. Die mensen vorm den een gevaar voor ons, maar eigenlijk voor het hele land. Die moesten dus maar stilletje verdwijnen." Tot zes mei 1945. Op het mo ment dat de bevrijding gevierd werd moest de RVV ander maal opdraven. De lezing van Dick Moerkerken: „Zaterdag 5 mei waren de stukken gete kend, we waren bevrijd. Op zondagavond echter hoorde ik dat het 'uur A* was. Enkele uren later werden we opgeroe pen om naar de graansilo aan de Maashaven te gaan. Daar was onze kazerne." „De toestand rond de Maas tunnel leek gespannen. Wij kregen echter de opdracht nog niets te ondernemen, wat naar later bleek ook maar beter was omdat het anders tientallen le vens had gekost. Wel moesten we naar de Kaatsbaan, waar bij bakker Klein een behoor lijk wapenarsenaal was opge slagen. Maar het meeste lag toch bij Gerrit Verschoor on der de vloer. Zijn vrouw, dat is een heldin geweest. Die heeft vijf jaar lang op een bom ge woond en bovendien alle risi co's gelopen die je je maar kan indenken." Groot alarm Bij bakker Klein werd een carrier volgeladen met muni tie en wapens. De tocht naar de kazerne kon beginnen. Moerkerken: „We liepen via de WoJphaertstraat waar een garage van de Kriegsmarine was. Daar kwamen we wel langs een paar soldaten, maar we werden niet aangehouden. Zij vermoedden echter wel iets en sloegen direct grcot alarm." Via de Habsbrugstraat bereik te men het Maastunnelplein, „We waren nog maar net het plein over", herinnert Dick Moerkerken zich, „toen vanaf het dak van de Julianaschool met mitrailleurs op ons werd geschoten. De Kriegsmarine had zich daar versehanst om zodoende een goed overzicht te hebben op de tunnelin gang." „Arie Bijl, on2e commandant, had achter een muur enig2ins dekking gezocht en schreeuw- Rotterdam De Federa tieve Vereniging Vrijbaan, het Buro Alternatief Werk in Rotterdam en de Stich ting de Nieuwe Aanpak in Den Haag zijn een handte keningenactie begonnen om te protesteren tegen de ontkoppeling van lonen en uitkeringen. De drie instellingen, die zich bezighouden met mensen zon der baan in Zuid-Holland, vin den dat in de bezuinigings plannen van het tussenkabinet de ontkoppeling van Ionen en uitkeringen een feit dreigt te worden. Direct gevolg van deze maatregel is dat de uitke ringen minder zullen stijgen dan het minimumloon. Vrijbaan, Aiternatiez werk en de Nieuwe Aanpak vinden dat de uitkeringstrekkers niet de dupe moeten worden van de bezuinigingen. „Immers, het is niet de schuld van de mensen zonder baan dat zij werkloos zijn." De verzamelde handtekenin gen tegen het beleid van de regering zullen in september worden aangeboden aan de minister van sociale zaken en werkgelege n heid Vrijbaan, Alternatief Werk en de Nieuwe Aanpak houden zich intensief bezig met de op vang van mensen zonder baan en proberen door opvang-, werk-, vrijwilligers- en EAJ- projecten mensen om te scho len of actief te houden voor de arbeidsmarkt. Ook hebben deze instellingen ai diverse projecten opgezet, waarin mensen zich bezig houden met 'alternatief' werk zoals fietsen makerijen en kledingbedrijf- jes. Uit sommige projecten zijn zelfs loon vormende bedrijfjes ontstaan. de ons toe dat die carrier weg moest. En inderdaad, als daar op geschoten zou worden zou het zaakje de lucht ingevlogen zijn. Dan was de ellende niet te overzien. Dan had niemand van ons het overleefd." Precies op dat moment barstte het gevecht in alle hevigheid los. Moerkerken: „Vanaf de Doklaan kwamen drie wagens van de Kriegsmarine In onze richting. De soldaten groeven zich in in het plantsoen, wij hadden dekking achter een muur gezocht. Arie Bijl zat achter het tunnelhuisje en gaf van daaruit orders." Minder dan een uur later ver scheen ineens een Volkswa gentje met Duitse officieren op het slagveld. Het bleek de doorbraak tot de beemdiging van het gevecht. Moerkerken: „Met een bren werd het dak van die Kever afgeschoten. door Martijn Verwaaijen Daar schrokken die officieren zo van dat ze zich overgaven. Vanaf dat moment kwam ook geen vuur meer vanuit het plantsoen." De Kriegsmanniers gaven zich echter pas over, toen leden van de RVV vanuit een be machtigde Duitse tank losse flodders in het plantsoen lie ten neerdalen, Toen de Duitse soldaten zich leken over te ge ven voltrok zich echter toch nog een drama. Moerkerken: „De Duitsers kwamen tevoorschijn en de strijd leek voorbij. Waar we echter geen rekening mee hadden gehouden was, dat één van hen de Doklaan over was gegaan. Hij heeft Arie Bijl en Giel Damme op laffe wijze neergeschoten. Enorme triest, net op het moment dat de be vrijding een feit is, na vijf jaar alle risico's genomen te heb ben, op een dergelijk laffe wij ze neergeschoten worden." Aan Duitse zijde waren meer slachtoffers gevallen. Moer kerken over het gevecht, dat ongeveer anderhalf uur duur de: „Nog steeds denken veel Rotterdammers dat het ging om de herovering van de Maastunnel. Maar die hadden we al in ons bezit. Het was ei genlijk een onnodig gevecht tegen Duitsers die zó fanatiek waren, dat ze zich niet bij de overgave wilden neerleggen. Ze konden het niet verkrop pen, dat was duidelijk. Ze heb ben vier van onze mannen nog opgepakt. Ton Damme, Wim Jansen, Ad Niemansverdriet en Antoon Visser. Ze hebben geprobeerd die mannen gek te maken, maar dat is gelukkig niet gelukt" Nasmaak Nog altijd blijft het gevecht in de herinnering van de overle venden als een strijd met zo'n enorme wrange nasmaak. Mis schien daarom ook wel dat Dick Moerkerken eindelijk eens wil praten over de ware toedracht. En wellicht ook daarom, dat de huidige leden van de RVV teleurgesteld zijn over het feil dat die ware toe dracht ook bij de viering van het 40-jarig bestaan van de Maastunnel onbesproken bleef. „Vijf jaar lang zijn we gecon fronteerd met zinloze moord en doodslag. Wat heeft dat ei genlijk ontzettend veel gekost Het is heel erg moeilijk te ac cepteren dat die twee jongens op de dag van de definitieve vrijheid het leven verliezen. Vijf jaar hebben we alle ge daan wat in ons vermogen lag, en binnen een kwartiertje is het voor hen voorbij. Die ge dachte, die laat mij nog steeds niet helemaal los." De Raad van Verzet afdeling Charlois bestaat nog steeds. Geregeld komen zo'n vijfen twintig leden bij elkaar. In ie der geval om de vijf jaar, als op de Charloisse begraafplaats de beide leiders Arie Bijl en Giel Damme worden bezocht. „We hebben van onze spaar centen een klein monument voor hen laten neerzetten. Eens in de vijf jaar gaan we daar een kwartiertje naar toe. Dat is eigenlijk het minste waf we voor ze kunnen doen..." In Rotterdam, die grote stad.... Uit de discussies rondom zaken als stadsvernieu wing, verkeer, milieu en wat al niet weet U onge twijfeld, dat Rotterdam niet over één nacht ijs gaat. En helemaal in deze tijd van ombuigingen en bezuinigingen wordt elk woord gewogen en elke gulden omgekeerd. Tot in het absurde. Dit Is zo'n geschiedenis, waar bij je je afvraagt: hoe is het mogelijk? Komt dit soort pietepeuterigheid nog voor bij het besturen van de tweede stad van Nederland met de groot ste haven van de wereld? Wegen de kosten van zo'n formele procedure nog op tegen de bedragen waaro ver in feite een beslissing moet worden genomen? Laten we maar bij het be gin beginnen. Het mu seum Boymans- van Beu- ningen staat voor een dikke dertien miljoen op de begroting van Rotter dam. Toch komt de direc teur van het museum in de grootste problemen als hij twintigduizend gulden wil uitgeven om in de stad bordjes op te hangen, die de richting naar zijn kunsttempel wijzen. Hij heeft er al in 1980 zijn directie Perso neel en Financiën bij her haling om gevraagd, maar in dat hele bedrag van dertien miljoen Is geen stuiver te vinden. Het Fonds Bohré is in zo'n geval dc grabbelton, waaruit iedereen voor wat extra dingen in de stad zijn deel probeert te graaien. Een paar banken in een park of de aanleg van een strookje groen spreekt natuurlijk meer tot de verbeelding dan een stel richtingwijzers naar het rinuseum. De Boy mans-borden kregen plaats elf op de lijst van prioriteiten en werden dus geschrapt Die plaats bleek typerend voor de weg. die het voorstel van directeur Beeren vervol gens is gegaan. In februari van het vorig jaar(!) schreef hij een briefje naar het college van burgemeester en wet houders, waarin kort en krachtig werd gemeld hoe de vlag erbij hangt: 'De bewegwijzering naar mijn museum verkeert in een verloederde staat. Wilt u mij maar aange ven hoe ik aan twintig mille voor de vervanging moet komen.' Het hoofd kunstzaken, Frans Hengeveld, pakte de kwestie met grote voortvarendheid aan. Al een maand later, maart 1981, stond het voorstel op de agenda van de raadscommissie kunstza ken, waarin hij uitvoerig beschreef hoe de beweg wijzering naar Boymans er uitziet. Een ratjetoe is het: - groen-witte borden, ge heel of gedeeltelijk ge roest, uit de tijd van de Floriade in I960; - wit-zwarte borden, kort geleden zonder enig over leg door Gemeentewer ken en Verkeersdienst neergezet; - en blauwe bordjes op quasl-raee rpalenook al zonder enige logika ge plaatst. Het hoofd kunst zaken 'kon zich vinden in de kwalificatie 'verloe derd', die de directeur voornoemd voor dit ge heel had gebruikt'. Zijn voorstel: de afdeling financiën vragen om twintig mille ter vervan ging (houdt dat woord even vast) van de ver roeste puzzel. Met houdt het niet voor mogelijk: Kunstzaken stemde ver deeld. Voor twee leden hoefde het allemaal niet, de rest ging ermee ak koord. Hier begint het borden- probleem 'een kwestie' te worden. De afdeling fi nanciën op het stadhuis oordeelde, dat het hier gaat om een nieuw pro ject en dat van vervan ging van de oude borden daarom geen sprake is. Nu is een vervangings krediet vrij gemakkelijk te regelen, maar met nieuwe projecten komt men veel moeilijker aan de bak. U begrijpt het al; geen geld. Pas op 13 mei jongstle den - meer dan een jaar later - kwam het ant woord van financiën bij kunstzaken binnen. In tussen was het bedrag van ƒ20.000 al gehalveerd, doordat de VVV in het door Koos de Gast kader van de plaatsing van toeristische borden de helft van de kosten voor haar rekening wilde nemen. Op basis van een stuk van drie kantjes kreeg de raadscommissie kunstza ken de borden gistermid dag weer op haar bordje. Met twee alternatieven voor de financiering, ten laste overigens van de bijdrage van Rotterdam Promotie aan de Dienst Kunstgebouwen en het Museum voor Land- en Volkenkunde. Het zal dus nu wel lukken. Dat is het punt niet meer. Waarom het wel gaat is de vraag hoeveel tijd de directeur van Boy mans van Beuningen, de Direc tie Personeel en Finan ciën, de ambtenaren bij kunstzaken, financiën, weer kunstzaken en da delijk weer financiën aan besprekingen en het schrijven van brieven, rapportjes. commissie stukken en agendaposten hebben moeten besteden. Waarom het wel gaat is de stapel papier die aan zo'n in feite onbenullij Uig ila. voorstel wordt verspil) Want U houdt het niet voor mogelijk, maar het dossier, dat de raadscom missie gisteren op tafel kreeg, is al tien pagina's dik. En als men dan ook nog weet, dat die com- missiestukken in zestig- voud<!> worden ver spreid, dan vergt deze pa pieren afhandeling al leen al rond driehonderd gulden! 't Zou best kun nen, dat als men alle ambtelijke tijd en tik- en kopiëerkosten zou gaan berekenen men een eind in de richting van tien mille komt. Daarvoor hadden die bor den er een jaar geleden al kunnen staan! Inderdaad, in Rotterdam die grote stad.... Rotterdam De recht bank in Rotterdam heeft een 42-jarige Ridderkerkse politieman vrijgesproken, die ervan werd beschul digd ontuchtige handelin gen te hebben gepleegd met drie minderjarige jon gens. De rechtbank achtte het bewijs voor deze han delingen niet geleverd. Hevig geëmotioneerd hoorde de politieman het oordeel van de rechtbank aan. Hier mee was een einde gekomen aan een periode van tien maanden, die de man „kilo's lichter heeft gemaakt t en mijn vrouw grijze haren heeft bezorgd". De zaak tegen de Ridderkerk- se politieman werd in de open baarheid behandeld, ondanks een verzoek van de advocaat, mr. J. van der Linde, om de deuren van de rechtzaal geslo ten te houden. Rechtbankpre sident mr. P. Broekhoven vond echter dat de openbaar heid er mee is gediend als pu bliek wordt toegelaten, juist omdat de verdachte een poli tieman is. De Ridderkerker was met de jongens in aanraking gekomen door zijn werk als wijkagent. Door het overlijden van een man in zijn wijk werd hij be trokken bij het reilen en zeilen van diens familie. Bij deze fa milie kwamen de beide jon gens regelmatig over de vloer. Een van hen was een neefje van het gezin, de andere een buurjongen. Het neefje ging vaak bij zijn tante op bezoek, omdat de sfeer thuis beide ouders drinken nogal zwaar volgens de politieman hem daar verjoeg. Volgens de jongens zou de man ontuchtige handelingen met hen hebben gepleegd, ge stimuleerd door bet lezen van sex-boekjes. De politieman ontkende dit ten stelligste).-Hij had naar zijn zeggen nog nooit sex-boekjes in huis gehad met het oog op zijn eigen opgroei ende kinderen. Fantasie Ook een van de dochters van de vrouw waar de politieman vaak kwam, hecht weinig ge loof aan de woorden van haar neefje. Volgens haar fantaseert hij erg veel om zichzelf op de voorgrond te plaatsen. Zij wijt dit aan de situatie bij de jon gen thuis. Volgens de politieman heeft de buuijortgen het verhaal ver teld, „omdat die jongen zelfs zijn vader zou aanklagen". De derde tenslotte was een oude buurjongen van de agent, waarmee hij vaker problemen had gehad. Deze had in de krant gelezen over de beschul digingen, die tegen zijn oude buurman waren geuit en ging ook met een soortgelijk ver haal naar de politie. Slepende zaak Officier van justitie mr. D. Hart wilde de zaak aanhouden om de jongens alsnog als getui gen te dagvaarden en hen met hun eigen woorden te con fronteren. De verdachte en 4 zijn raadsman wilden echter niet meer van uitstel weten, omdat de zaak al lang genoeg sleepte naar hun mening. Ook de president van de rechtbank was het hiermee eens. Volgens de verdediger is de straf van de verdachte al begonnen op het moment, toen hij tien maanden geleden werd ge schorst als politieman. Hij achtte geen enkele beschuldig ging bewezen en vroeg dan ook vrijspraak. De officier had een maand voorwaardelijk^ met twee jaar proeftijd, geëist: Daarbij had hij rekening ge houden met het feit, dat dé man door zijn schorsing al was gestraft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5