Weverskade roept ombudsman te hulp Ex-zijtak best comfortabel Eis: tuinen dit najaar afgraven VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Politie wilde geen agressie oproepen' 'PvdA is schijnbaar toch een aantrekkelijke partij' ;Renovatieperikelen:'Gemeente slaat terug onder de gordel' ILiefde en Vrede doet beroep op gemeenteraad Commissaris Spel over punk-rellen: Pannekoek bakker denkt aan nieuw bouwplan Botenbuurters vooral bezorgd over de plantjes Schiedamse chauffeur bekent verkrachting Schipper verliest vingertoppen Vlaardingen i verder terug Politie waarschuwt voor 'bedelaar' Bromfietser botst tegen trein WOENSDAG 7 JULI 1982 .Maassluis De bewoners- groep van het gerenoveerde •'wijkje bij de Weverskade heeft ,je hulp van Vara's ombuds man Frits Bom ingeroepen, iijSamen met het ombudsteam hoopt de buurt de gemeente te ^overtuigen van de rechtvaar- digheid van hun klachten over ^de gerenoveerde huizen. «De bewoners hebben al hun 3 hoop gevestigd op de ombuds man. Van de gemeente zelf en ook van de raadsleden ver wachten zij niet veel. Op een waslijst van klachten over de huizen is door de gemeente nog steeds niet gereageerd. Die klachten variëren van natte muren, slecht verfwerk, deu ren en ramen die klemmen, slechte ventilatie, tocht, slech te isolatie, waardoor de stook kosten extra hoog zijn tot een abominabele afwerking van de huizen, zoals die na de renova tie zijn "opgeleverd. Enkele weken geleden belegde de bewonersgroep een dia avond, waarop raadsleden en gemeenteambtenaren met hun neus op de feiten zijn gedrukt. maar aan de klachten is nog niets gedaan. „Ja, we kregen van het woningbedrijf een brief, waarin stond dat we klachten telefonisch konden doorgeven. Maar dat hebben we al zo vaak gedaan," stelt Jean Noel Labouré van de be wonersgroep. Wat vooral kwaad bloed heeft gezet in de buurt is een brief van B en W aan een van de le den van de bewonersgroep dat hij het lapje gemeentegrond naast het buurthuis dat hij ge bruikt als moestuin moet ont ruimen. „Enkele dagen na de dia- avond lag die brief pas bij hem in de bus. De dia-avond was op de zeventiende en de brief was gedateerd op de zestiende. Maar hoe komt hel dan dat die pas een paar dagen later wordt bezorgd? Die brief is volgens ons gewoon verstuurd als re- pressaille voor de actie van de bewonersgroep," meent La bouré. „Die man heeft dat stukje grond al dertien jaar in gebruik. Tijdens de renovatie is het gebuikt als opslagplaats en daarna heeft hij hei weer opgeknapt. Hij heeft toen een stukje van zijn voortuin afge staan. Daar staat nu een lan taarnpaal. En nu ineens zou 'ie daar zomaar wegmoeten. Een reden geven ze in de brief niet. B en W schrijven alleen dat zij er geen genoegen mee kunnen nemen. De gemeente begint onder de gordel terug te slaan." Om de eisen kracht bij te zet ten is de bewonersgroep een huuractie begonnen. Tot nu toe hebben 38 van de in totaal 53 bewoners de huurverhoging van vier procent geweigerd. wil terrein aan Bonnweg niet prijsgeven Vlaardingen De Christelijke Jeugdvereniging Liefde en Vrede voelt er niets voor, het aan haar toegewezen terrein aan de Vlaardingse Bonnweg op te geven, nu de gemeente 'geen geld heeft voor extra subsidie om op die plek een jeugd- gebouw te exploiteren. De CJV onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid om dit jeugdhonk toch te bouwen, zonder die extra subsidie. Daarbij wil het CJV niet uitwijken naar ;een andere locatie in Holy-Noord. Al een jaar of twee is de CJV j,n3ei de gemeente in onderhan deling om In Holy een jeugd honk te realiseren. Dat plan heeft te maken met de reorga nisatie, die Liefde en Vrede wil doorvoeren met betrek king tot haar gebouwen. In Holy heeft de vereniging drin gend behoefte aan een eigen onderkomen, vooral ook'om dat er in Holy-Noord geen en kele voorziening is voor de jeugd. Uit de onderhandelingen met de gemeente was het terrein aan de Bonnweg als een van de weinige plekken naar vo ren gekomen, waar een derge lijk pand zou kunnen worden neergezet De CJV wilde van de gemeente dan wel een uit breiding van de jaarlijkse sub sidie hebben, onder andere omdat er voor het beheer van het gebouw een extra beroeps kracht moet worden aange trokken. Die extra subsidie is afgewezen, en meteen heeft het college van Ben W het be treffende terrein aangewejen als bouwlocatie. Tegen die beslissing heeft Liefde en Vrede in een brief aan de gemeenteraad ernstig bezwaar gemaakt. Als de raad met chet collegebesluit ak koord gaat, gaai er een locatie verloren die uitermate ge schikt is voor zo'n jeugdge- bouw. In haar brief aan de raad, die vanavond in de raadsvergadering besproken zal worden, kondigt Liefde en Vrede aan ernstig te overwe gen, om 'van alle beschikbare procedures' gebruik te maken om woningbouw op het terrein te voorkomen. Daarbij wordt onder meer gedacht in de rich ting van een Arob-beroep bij de Raad van State. Vlaardingen De manier waarop de Vlaardingse politie na af loop van een punkconcert in het ÓJC Summerstrect de onlusten rondom de Markt de kop heeft ingedrukt kan in grote lijnen de goedkeuring van de commissie voor algemene zaken wegdragen. Escalaties voorkomen en geen provocatie van de kant van het xgezag uitlokken door een openlijk en groots machtsvertoon, daar was het optreden van de politie op afgestemd- Afwachten en praten. „We hebben", trachtte commissaris Ton Spel gisteravond duidelijk te maken, „bewust afgezien van de Mobiele Eenheid en het gebruik van helmen. Dat zou alleen maar een stukje agressie hebben opgeroepen". In een extra commissievergadering van algemene zaken bogen de politieke partijen zich tot in den treure over de gevolgde tac tiek. Of het niet anders had gekund en hoe dal dan wel had gemoeten. Het waren vragen, die nooit boven het niveau van welles-nietes uitstegen. De bewoners, die de relletjes aan den lij ve hadden ondervonden, kon in ieder geval geen bevredigend antwoord worden gegeven. „Wat moet er dan wèl gebeuren, voordat de politie optreedt?", vroegen de mensen van de Zomer straat en de Markt zich af. En: „Waarom heeft men 's middags al niet ingezien, dat dit uit de hand zóu lopen?" Natuurliefhebbers zullen er wellicht een traantje om hebben gelaten. Het is na tuurlijk niet niks om de trots van het Schiedamse florabestand zo maar een gigantische tak te zien ver liezen. Bewoners aan de Tuinlaan misten iets in het park van de Plantage, maar wat? Spelende kin deren ontdekten het 't eerst. Wat was er ge beurd? De vervaarlijk wie belende tak dreigde naar beneden te kieperen en vorige week greep de ge- meentelijke plantsoenen dienst in. De cirkelzaag ging er door en de jeugd had er een speelobject bij: een beetje klauteren, zon der een fikse smak te ma ken, of er comfortabel op gaan liggen. De kinderen hopen dat de plantsoenen dienst niet zo kordaat zal zijn met opruimen. Ze zou den het zonde vinden. Schiedam Hans Visser, de ,dgenaar van het pannekoek- ,buis in het Schiedamse Bea- •(tnxpark, heeft zijn plannen een dergelijk etablissement ook aan de Maasboulevard te -gaan exploiteren nog niet la- 'ten varen. Burgemeester en weihouders, besloten onlangs door Visser aangevraagde «iuwvergunning af te wijzen. Het bouwwerk zou niet passen in de 'grootschalige stedelijke ruimte' van de Schiedamse boulevard. Hans Visser betreurt de beslis- van het college, maar Iaat net er waarschijnlijk niet bij Htten. Hij overweegt serieus ,ajn bouwplan nog een keer in sf.ufen* wellicht ingrijpend gewijzigd om toch enigszins 330 de verlangens van de ge beente en vooral de wel standscommissie tegemoet te «°nren. Daarnaast bestaat de \rees nog dat de bewoners van 00 Z-flats aan de Maasboule- vard niet zo happig zullen zijn op een horecavoorziening in Qun nabije omgeving. P® pannekoekenbakker is nu in overleg met de gemeente om te bekijken welk ontwerp de meeste kans van slagen ttseft. Het lijkt erop, dat dit qua architectuur in een ander j 1 zal moeten worden gego- Hoe dat gaat gebeuren wil nog niet zeggen, omdat T33*" momenteel nog druk ®yer gepraat wordt en hij zijn 1Egers niet wil branden. l Schiedam Een verontrus te moeder was de teneur van de hewonersvergadcring van de Botenbuurt zat. Het ging toch om de verontreinigde grond in de tuinen? Fel: „Wat zijn nu eigenlijk de ge volgen voor spelende kinde ren? Die bodem is gevaar lijk. Het moet niet voor niets zo snel mogelijk weg. Dan gaat het er toch niet om wanneer je je plantjes weer terug krijgt..." Ze kreeg bijval. Bijna een uur lang was er gepraat over de planten in de tuinen. Wanneer een plant nu een jaar na de werkzaamheden door gemeen tewerken dood ging, wie was er dan aansprakelijk? „De ge meente natuurlijk", zei ieder een. „Maar", werd daar on middellijk tegenin gebracht, je kunt pas na een paar jaar bekijken of een plant het doet. Zullen we er maar vijf jaar van maken..." Zo ging het nog even door. Het bestuur van de bewoners vereniging had een twaalf punten omvattend eisenpakket samengesteld, dat er op neer kwam dat alle te maken kos ten op de gemeente verhaald kunnen worden. De Schie damse gemeenteraad heeft al een krediet van 817.000 gulden beschikbaar gesteld om de bo venste laag van de tuinen af te graven. De Botenbuurt is van plan alle zijdelings te maken kosten bij de gemeente te deponeren, Daar gingen de eisen ook over en gisteravond kwam er r.og één bij: in het najaar moet met de afgravingen begonnen wor den. Het eisenpakket zal eerst bestudeerd worden door een advocaat („eentje die met gif bekend is. niet één voor echt scheidingen") en dan pas door gestuurd worden naar hel ge meentebestuur. De bewoners van de nieuw bouwwijk in Schiedam-Noord wachten met spanning de re-" sultaten van het tweede bo demonderzoek af. Bureau Oranjewoud uit Heerenveen vond bij het eerste onderzoek concentraties van veronreinig- de stoffen. Het ging hier met name orn pesticiden en PCB's. Dit gif zat in het opgehoogde gedeelte, afkomstig van bet terrein beneden de Maassluise- dijk, waar nu de Groote Lucht wordt gebouwd. De resultaten van het tweede onderzoek zijn officieel nog niet bekend, al vermoedt het bestuur van de bewonersvereniging dat het rapport al op het Schiedamse stadskantoor ligt. Hieruit zal moeten blijken of het gif soms is doorgezakt naar de niet ver ontreinigde grond. „Dat is de hamvraag. En ook hoe het zit met het zand in de wijk. Zitten daar soms ook pesticiden in", vraagt het bestuur zich af. Gemeenteraad, Rijnmond en het ministerie van volksge zondheid willen dat er op heel korte termijn met het afgra ven van de verontreinigde grond wordt begonnen. Reden voor enkele bewoners het niet te vertrouwen. „In andere ge meenten duurt het jaren eer ze aan de bodemsanering begin nen. Hier willen ze het waar schijnlijk binnen een half jaar afgraven. Dat moet betekenen dat de verontreiniging veel er ger is dan ons nu wordt voor gespiegeld!" Bewoners van de Schiedamse Botenbuurt in de rij voor de microfoon. Toen ging het er nog om wiens schuld het was als de plantjes na het afgraven van de verontreinigde tuingrond tóch dood gingen. Onderhandelingen nu in stroom versnelling Vlaardingen De onderhandelingen over een Vlaardings ge meentebeleid zijn duidelijk in een stroom versnelliung gekomen, nu de VVD heeft afgehaakt. „Dat zijn de partijen ook wel ver plicht", stelt Kees van der Windt, samen met IJsbrand van der Velden, woordvoerder van de PvdA bij de collegebesprekingen. „Gezien de programma's van de overige drie partijen moeten we binnen veertien dagen toch een heel eind op streek zijn". De reus met de lemen voeten, zo noemt Van der Windt de VVD. En dat de liberalen op nieuw uit de boot zijn geval len, dat hebben ze volgens hem helemaal aan zichzelf te wijten. De socialist: „Het was bijzonder onverstandig van de VVD om het verkeerscircula tieplan tot inzet van de verkie zingen te maken. Ze zijn er groot door geworden, maar daar hebben zij zich ook van het collegebeieid verwijderd". De manier waarop de libera len het VCP hebben gebruikt, zat de PvdA hoog, erg hoog. Niet voor niets werd er in de partij soms snerend over een 'Bulvariaans Tijdperk' gespro ken. En dat onbehaaglijke ge voel was constant terug te vin den in de starre houding van de socialisten tijdens de colle gebesprekingen. Kees van der Windt ziet het echter anders: „We hebben in het begin van de onderhandelingen duidelijk ons standpunt bepaald. Bij ons was verder de bereidheid om concessies te doen niet aanwe zig. De kwestie van de erf pacht, het VCP, dat zijn geen zaken waai" wij water bij de wijn doen". Zijn partij heeft zich tijdens de beraadslagingen tot nu toe aar dig op de achtergrond gehou den. Voornamelijk CDA en D'66 gingen met de VVD in de clïnche en haalden de kastan jes uit het vuur. „Klopt wel. Maar ik constateer ook dat an dere partijen compromissen zoeken, formuleringen probe ren te vinden die ons aanspre ken", gaat Van der Windt daar op in. Dan kan je als PvdA een makkelijkere positie inne men. Wij schijn schijnbaar toch een aantrekkelijke part ner". Toch stelde vooral de christen democraten zich gisteravond iets harder op, toen de punten maatschappelijke dienstverle ning, onderwijs en kunst en cultuur ter sprake kwamen. En ook de democraten zijn niet van plan zomaar een nieuw college te steunen. Van der Windt: „Wij willen het be leid, dat in gang is gezet, conti nueren. Alleen zal je het pro gram ten aanzien van D'66 een beetje moeten bijspijkeren. Desnoods iets inleveren om hun gedoogsteun te krijgen". Pijnacker/Schiedam De po litie heeft een 29-jarige chauf feur uit Schiedam gearresteerd die heeft bekend langs de pa rallelweg van rijksweg 13 ter hoogte van Delft onlangs een 35-jarige vrouw uit Vlaardin gen te hebben verkracht. De man had vanaf Delft tot Schiedam met knipperende koplampen achter de vrouw aangereden. Toen het slachtof fer uiteindelijk bij de oprit naar de Beneluxtunnel stopte, zei de man dat de auto van de vrouw olie had verloren. Hij wilde het voertuig wel even controleren en adviseerde de vrouw in zijn auto te stappen om onderweg nieuwe olie te kopen. Onderweg naar een benzinestation vergreep hij 2ich aan de vrouw. De man heeft verklaard de zelfde dag in Bleiswijk even eens een liftster te hebben wil len verkrachten langs rijks weg 12. hetgeen uiteindelijk niet is gebeurd. Wel stal bij hierbij 25 gulden van de vrouw. De man blijft in voor lopige hechtenis. De politie wil meer van hem weten. Schiedam Bij het overtake- len van een auto op zijn mo torschip is een 30-jarige schip per drie vingertopjes kwijtge raakt. Het schip lag afgemeerd aan de Voorhaven. De vingers van de man kwamen bij het werk klem te zittentussen de hy draulische takel. Hij is in aller ijl naar het Sc hi elandzieken huis vervoerd, rriaar het is nog niet bekend of de drie topjes er weer aangezet konden wor den. Vlaardingen De bevolking van Vlaardingen is in de maand mei weer met 78 perso nen teruggelopen. Liefst 48 ge zinnen hielden de stad voor gezien, waarvoor er maar 20 terugkwamen. Aan het begin van dit jaar zat Vlaardingen nog ruimschoots boven de ach tenzeventigduizend inwoners, nu zit het daar al ver onder. Het begin van de zomer geeft, net als in Schiedam, een groot aantal huwelijken te zien: 61. Schiedam De Schiedamse politie waarschuwt de plaatse lijke bevolking voor mensen, die met zielige verhalen aan bellen en zo proberen wat geld los te troggelen. Gisteren beproefde een onge veer veertigjarige man zijn ge luk bij een kerk. Hij vertelde geen dak boven het hoofd te hebben en bovendien geen cent op zak. Het ging hem vooral om het laatste. De man zag er gedistingeerd uit en de mensen van de kerk ver trouwden het niet. Ze zonden de 'zieiepoot' heen en waarschuwden de politie. Enkele agenten gingen de buurt rona en hoorden dat dergelijke verhalen wel vaker door één of meerdere perso nen werden opgehangen. Hoofdinspecteur Van Hoff: „Misschien toch wel handig om de mensen te waarschu wen. Want er zijn er, wellicht, die er toch in trappen." Hij zegt niet de indruk te hebben écht met een 'zielig' persoon te maken te hebben. Hoek van Holland Op de spoorwegovergang Schenkels- dijk bij Poortershaven op het grondgebied van Hoek van Holland is een ongeveer 18-ja- rige bromfietser vanmorgen aangereden door een trein en met zwaar lichamelijk letsel naar het Rotterdamse zieken huis Dijk2ïgt overgebracht- De botsing gebeurde vanoch tend even na half acht. Voor de spoorwegovergang stonden twee bromfietsers te wachten op een trein uit de richting Hoek van Holland. Toen deze trein was gepasseerd reed een van de twee door het rode knipperlicht de spoorwegover gang op, waar ook van de an dere kant nog een trein aan kwam rijden. De jongeman, waarvan de po litie vanmorgen de personalia nog niet kende, verkeert in le- vensgevaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1