ROTTERDAMS NIEUWSBLAD File door aanrij ding Twistgesprek over gevaren laait weer op yeti Jl^ Teleurstelling over afwijzen sexbotenplan Ballonaktie van 'Reinwater' sluit Petroleumhaven en monsterweek af Spilt SiSS S8f IH - PP:-:'r I Rijnmond wil praten over VS- reis Terlouw -t' Na opening mode-atelier geen kledingstuk meer te zien Lange files door botsing en gekantelde tankwagen Rijnmond wijst bouwplannen Hoogvliet van de hand Hoekse •strand feest al succes voor Werkelijke begin «O SsSjU 1 tm Schiedams echtpaar omgekomen op Volkeraksluizen Wel heethoofden, geen actie ROTTHHIAM ZATERDAG 10 IUL1 1982 'Schuld van architect' Rotterdam 'Gisteren open, vandaag gesloten, inbraak'. Dit spandoek hing gisteren \'oor de etalageruit van het mode- I atelier van Joke van Gastel op -de hoek van de Mauritsstraat en de Van Oidebarneveld- straat. Want in de nacht na de openingsreceptie hebben onbe kenden honderdvijfentwintig exclusieve kledingstukken ge stolen. „Ik kwam om kwart over ne gen de zaak binnen en dacht dat Joke alles keurig had weg gehangen", vertelt mode-ont- 'werpster Emmy. „Maar toen de kledingstukken nergens waren was het duidelijk. In braak." pe inbraak in het mode-atelier is niet de eerste in de nieuwe vvinkelbuurt. In alle etablisse menten is in de beginperiode ingebroken. „Wat wil je ook", zegt Joke van Gastel, „die deuren zijn met een kleine schroevedraaier open te ma ken en dan zie je nog geen krasje. Wie levert nu zulke sloten af. Ik ga de gemeente hiervoor aansprakelijk stellen en zal vt orlopig geen huur be talen. Je kunt die panden dan net zo goed zonder deuren af leveren." De verdwenen kledingstukken hebben een totaalwaarde van dertigduizend gulden. Voor Joke van Gastel is dit niet eens het ergste. Het maken van deze exclusieve kledij is twee maanden werk en om nu nog een zomercollectie samen te stellen is veel te Iaat terwijl een wintercollectie weer te vroeg is. Niettemin gaan Joke en Emmy met twee naaisters weer aan het werk. Teruggaan Joke van Gastel met haar lege rekken. Weg exclusieve kleding. naar het oude atelier in Delfs- haven, waar volgens Joke nog 'nooit een knoopje is gestolen', wil de mode-ontwerpster niet. „Ik zal nu extra maatregelen moeten nemen en hopen dat de politie de kleding terug vindt. Al mijn vrienden heb ik ingeschakeld om te zoeken. Een unieke leren jas van 2700 gulden valt heus wel op op straat. En ze kunnen 'niet zeg gen dat ze het kledingstuk bij mij hebben gekocht, want ik ben simpelweg nog niet open geweest." Rotterdam Tijdens het spitsuur is gisterav< nd op rijksweg 16 voor de Va,. Brie- nenoordburg richting Dor drecht een file ontstaan, die meer dan tien kilometer lang was. Oorzaak was een aanrij ding, waardoor de rijbaan twee uur lang was gestremd. De auto's stonden stil tot aan het Kleinpolderplein. De materiële schade bij de aanrijding was groot. Het on geval ontstond, toen een mo torrijder plotseling moest af remmen, de macht over het stuur verloor en op het weg dek viel. Een achter hem rij dende bus moest sterk afrem men. Een vrachtauto boorde zich daarop in de achterzijde van de bus. De brandweer moest de vrachtwagenchauf feur uit de cabine bevrijden. Niemand raakte gewond. Eerder op de dag had een ge kantelde tankwagen voor kilo meterslange files op de rijks wegen 16 en 21 gezorgd. De tankwagen, een aanhanger ge laden met zeven ton stookolie, kantelde ter hoogte van Rid derkerk op rijksweg 16. De aanhanger kantelde nadat een it- bout van de koppeling met de truck afbrak. Achterop ko mende automobilisten zagen het ongeval van tevoren aan komen, doordat de aanhanger hevig slingerde. Ze bewaarden daarom voldoende afstand om persoonlijke ongelukken te voorkomen. De gekantelde aanhanger ver sperde twee rijstroken van de rijksweg richting Dordrecht. Bij het overpompen van de la ding in een andere tankwagen en het op zijn wielen zetten De gekantelde tankauto. van de aanhanger werden alle rijstroken versperd. Hierdoor ontstonden files van acht kilo meter op rijksweg 16 en zeven kilometer op rijksweg 21. Rotterdam De Hoogvlietse woonwijk Ou deland staat opnieuw ter discussie, nu het openbaar lichaam Rijnmond weigert toestem ming te geven voor de bouw van een medisch kleuterdagverblijf en vierhonderd woningen in dat gebied. De milieurisico's zijn volgens Rijnmond onaanvaardbaar. Daarbij gaat het voorname lijk om een te hoge uitworp van zwaveldioxide, om de veiligheid van de industriële complexen van Shell, die op enkele honderden nieters van de woningen liggen en om het lawaai van die fa brieken. „De problematiek is sinds 1974 niet zodanig verbeterd dat je door Nico de Vries er nu rustig woningen kunt bouwen", aldus Rijnmond-ge committeerde Joh, de Jong (ruimtelijke ordening). Met dit «standpunt is hel twistgesprek ;,"rnet Rotterdam weer opge laaid. Rotterdam vindt, dat "'.woningbouw in het bewuste i'gebied wel kan. :£,Er wonen nu ook mensen", ^ldus een woordvoerder van de gemeente. Het op niveau houden van de winkelvoorzie ningen en de behoefte aan de Teensgezinswoningen zijn voor met Rotterdamse gemeentebe stuur de doorslaggevende re- jdenen om voorbij te gaan aan «het milieubezwaar. De wonin gen in Oudeland, die rond 4960 zijn gebouwd, zijn relatief vklein £Tegen de weigering van Rijn mond om goedkeuring te ge- «Ven aan de bouw van het me- .rdiseh kleuterdagverblijf heeft ^Rotterdam al bezwaar aange- ,iekend bij de Raad van State. -Desondanks heeft het bestuur -,Van de stichting Kleuterdag verblijven al een andere loka- jlie gevonden aan de zuidelijke 3'jde van de Groene Kruisweg, jïij de scholengemeenschap AI- diert Einstein, Men denkt in d985 gereed te zijn met de .'vouw. „Dat is in overeenstem- 'itning gebeurd met de deelge meente Hoogvliet", aldus een ^oordvoerder van de stich ting, Het nieuwe dagverblijf .biedt plaats aan zestig kinde- ^cen en er komen ongeveer >vijftig mensen te werken. pnderzoek |en ambtelijke werkgroep van «Rotterdam en Rijnmond heeft ?ieh inmiddels over de kwestie Van woningbouwlokaties gebo gen. Onderzocht wordt of in Hoogvliet andere lokaties voor handen zijn. Ook wordt geke ken of de milieuoverlast in Oudeland kan worden terug gedrongen. Maar dat lijkt haast onmogelijk, aldus ge committeerde De Jong. Verbe teringen bij Shell zijn vrijwel ondenkbaar, omdat daarmee honderden miljoenen guldens gemoeid zijn. Terwijl een ge luidswal rond Hoogvliet op be zwaren stuit van milieu-des kundigen. Joh.de Jong: „In wezen is het Oudeland een planologische blunder, evenals Rozenburg, Heyplaat en Pernis. Voor deze gebieden is het nog te vroeg om over saneren te praten, maar als je dat deed zou je er aan moeten denken om ze van de kaart te vegen. Met die re strictie dat je de bewoners een concurrerend alternatief kan aanbieden". Uitbreidingsplannen in het Oudeland en de aangrenzende Gadering zijn volgens het streekplan van Rijnmond niet mogelijk. Dat streekplan werd in 1974 vastgesteld, nadat zes jaar eerder een explosie bij Shell voor een ravage had ge zorgd in Oudeland. Een paar jaar terug is eenmaal goedkeu ring gegeven voor woning bouw. Het ging toen om een woonhuis met parktijk voor' een arts, die zich in de wijk vestigde. „Dat gebeurde met opgetrok ken lip en was niet het sein voor verdere plannen", aldus De Jong. Over enkele maan den stelt Rijnmond een nieuw streekplan vast. Daarin is weer de zogenaamde zonering opgenomen, de zone rond het industriegebied, waarbinnen woningbouw onverantwoorde lijk is. 1 y.Jt* Hoek van Holland De strandbezoekers vrijdag genoten van het 2eer warme weer en dat waren er in Hoek van Holland en kele tienduizenden en hebben alvast een voorproefje genomen op wat er dit week einde op het strand staat te gebeuren. Gisteren bleef het strandfeest nog enigs zins beperkt tot een braderie met énkele tientallen kramen, op zich al een aantrek kelijk gezicht voor de bezoekers in vakan tiestemming. Vandaag en morgen zal er in Hoek van Holland nog meer gebeuren met muziek door verschillende ensembles, shows van majorettes en demonstraties. Hoogtepunt van het strandfeest belooft zondag het standwerkersconcours te worden, waar- Tienduizenden badgasten In Hoek van Holland op eerste vakantiedag voor al vele standwerkers hebben inge schreven. Vanavond geven vele strand ten thouders in hun zaken levende muziek om het Hoekse strand aan het begin van de zo mervakantie nog meer aandacht te geven. Steenbergen De 65-jarige M.J. Bouwer en zijn 59-jarige echtgenote J. Bouwer-van As zij gistermiddag op de A-29 op de Zeeuwse Volkeraksluizen door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hun per sonenauto werd van achteren aangereden door een vracht auto. De chauffeur van de vracht wagen en zijn bijrijder zijn in een shocktoestand naar een ziekenhuis overgebracht. Na enige tijd konden zij op eigen gelegenheid weer vertrekken. Rotterdam Rijnmond wil met het ministerie van economische zaken van gedachten wisselen over de reis, die minister J.Ter- louw onlangs maakte aan de Verenigde Staten en waarbij hij contacten leg den met het Amerikaanse bedrijfsleven. In een brief aan staatssecreta ris ir.W.Dik zegt Rijnmond, dat bij het gebruik van het motto 'Nederland, Poort van Europa' ongetwijfeld het eerst gedacht is aan het Rotterdam se haven- en industriegebied. „Het hoeft in de huidige tijd geen betoog dat mogelijkheden tot nieuwe investeringen met beide handen moeten worden aangegrepen. Daarom stellen wij het op prijs om mogelijke investeringen van het Ameri kaanse bedrijsleven in Neder land te bespreken, zodat het één en ander kan worden ge concretiseerd", aldus het dage lijks bestuur van Rijnmond. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal het tot een gesprek komen. „Maar of dat tot resultaten leidt is de vraag. De minister heeft dui delijk gemaakt dat het nog de vraag is of Nederland Ameri kaanse invetseringen krijgt. Pas als dat duidelijk is kan er over de regio, waar dat gaat gebeuren, worden gepraat". Rotterdam De stichting Exploitatie en Beheer Eros- en Vermaakcen- trum is diep teleurgesteld nu de Raad van State het sexbotenplan van de ge meente Rotterdam heeft verboden. Volgens woord voerder Fred Baars zijn er uit de wereld van de pros titutie echter geen acties te verwachten. Baars: „Er zijn wel een paar heethoofden, maar over het algemeen wordt vrij gelaten gereageerd. Natuurlijk moe ten wij eerst nog de stukken bestuderen waarin het be sluit van de Raad van State wordt gemotiveerd. Want ook wij hebben de uitspraak uit de krant moeten verne men." De woordvoerder van de stichting noemt de nieuwe ontwikkeling ccn slechte zaak. met name voor de wijken die nu veel overlast hebben van de prostitutie. Hij vindt de protesten van die wijken tegen het sexbotenplan enigzins kortzichtig: „Misschien krijgen ze wel veel meer overlast nu het botenplan is afgewezen. De prostitutie gaat toch wel door; daar kun je niet tegen optreden. Het was daarom voor iedereen beter geweest als er sluitende afspraken had den kunnen worden gemaakt met alle instanties. Dan was de prostitutie overzichtelijk ge weest en had de overlast kun nen worden beperkt. Door de uitspraak van de Raad van State is dat onmogelijk ge maakt. Volgens Baars is de eerste stap nu het zoeken naar andere manieren van concentratie, „We zullen moeten gaan over leggen met deelgemeenten en wijken om een geschikte loca tie te vinden. Dat overleg zal moeilijker worden nu de ge meente zich er van de Raad van State niet meer mee mag bemoeien. En als de wijken niet meewerken gaan we op eigen houtje een oplossing zoe ken." Botterdam Een goed bedoelde maar niet ge slaagde aktie van het milieuschip Reinwater heeft gisteren een einde gemaakt aan de 'mon sterweek' in de eerste Petroleumhaven in Rot terdam. Met tientallen rood-gele bal lons aan een touw probeer den aktievoerders van de Aktievoerders laten de bal lons los. Stichting Reinwater, de Waddenvereniging en de kerngroep Rotterdam, de eerste petroleumhaven (bij de Shell) symbolisch af te sluiten. Maar de ballonlijn was te kort om de hele breedte af te sluiten. De 'Reinwater' heeft deze week honderdvijftig monsters genomen van het water in de eerste Petroleumhaven. Uitsla gen van de monsters zullen onder meer op het watertribu naal dat volgend jaar april ge houden wordt, worden bespro ken. Met de aktie protesteerden zij tegen de Shell die doorgaat met het lozen van zogenoemde drins. Dit zijn stoffen die in ontwikkelingslanden worden gebruikt voor het onschadelijk maken van de Tsee Tseevlieg en onder meer zijn aangetrof fen in de Vlaardingse Broek polder. Een tijdlang mochten groenten uit dit lozingsgebied niet worden verkocht wegens hel giftige gehalte. Aan de ballonlijn waren giste ren ook briefjes vastgemaakt waarop het verzoek stond om adhesiebetuigingen. 'Beste vin der, dit is een noodkreet uit de eerste petroleumhaven in Rot terdam. De haven is volledig vergiftigd door Shell. Shell maakt hier drins. Dit zijn le vensgevaarlijke stoffen. Ze mogen bijna nergens worden gebruikt. Wij vinden dat Shell niet met levens mag spelen. Als u die mening met ons deelt, stuur dan dit kaartje naar de Stichting Reinwater, Vossiusstraat 20 in Amster dam.' Helaas, de actievoerders had den er geen rekening mee gehouden dat gestencilde brieven in water zinken. Op straat zullen dus weinig mensen een dergelijke brief onder ogen krijgen. Hooguit een verdwaalde duiker of een nog levende vis zal het verzoek tegenkomen. Het milieusqhip vertrekt vol gende week voor een Maas- en Rijntocht en komt via Ba sel in september weer in Ne derland terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1