ROTTERDAM 11 Frisol boekhouder voelde zich veilig in Zürich Flipperkast voor fibrose Eerste paal dagverblijf I! Slager krijgt gewichten terug Pa trimoni um is potje los '3 Uitlevering kan nog maanden duren Extra brug voor drukte bij Ahoy' Steun voor coalitie Rijnmond Atlantis opnieuw uit de lucht Zeilrace in New York hervat f;~«<erc!dms Nieuwsblad zaterdag 10 juJ: 1982 Dordrecht De Dordtse politie en justitie zijn bij zonder nieuwsgierig naar de verklaring die de gis termorgen in alle vroegte nabij Zürich gearresteer de veertigjarige hoofdboekhouder van het Dordtse olieconcern Frisol gaat afleggen. De hamvraag is: neemt de verdachte boekhouder alle schuld op zich of zal hij verklaren, dat de directie van zijn dubieu ze handelingen afwist? De boekhouder, die volgens de in België wonende Frisol di recteur Nico de Vries alle ver trouwen genoot, heeft met geld van het concern op de in ternationale valutamarkt ge speculeerd en daarbij miljoe nen verloren. Maar hoeveel geld hij nog op een bankreke ning in Zwitserland beeft staan, weet de recherche met. Hij maskeerde zijn verliezen, door geen BTW af te dragen. De belasting eist nu van Frisol alsnog de dertig miljoen gul den op. Bovendien staal het bedrijf een boete van dertig miïjoen gulden te wachten we gens belastingontduiking. Een open vraag is nog steeds of Frisol een aderlating van zes tig miljoen gulden kan door staan. Uitlevering De Dordtse politie vermoedde al enige tijd dat de tijdens de jaarwisseling verdwenen boekhouder in Zwitserland verbleef. Afgelopen dinsdag stapten de Dordtse recher cheur, brigadier S. van Keu len. in gezelschap van een rijksaccountam op het vlieg tuig naar Zurich, met in de ba gage het vermoedelijk schuil adres van de verdachte. Na overleg met de recherche in Zwitserland werd besloten om de woning, in de directe omge ving van Zurich, een tijdje te observeren. Vrijdagmorgen zagen de pos tende rechercheurs, dat de boekhouder op het punt stond om te vertrekken. Dit plotse linge vertrek verraste de poli tiemannen. Er werd besloten om hem meteen aan te hou den. „Hij maakte een overdonderde indruk, toen hij begreep dat het huis door de politie was omsingeld. Hij voelde zich in Zwitserland kennelijk veilig. In eerste instantie wilde hij niets zeggen", vertelt de leider van het pohtle-onderzoek, hoofdinspecteur J.F. Heijde- mann. Het onderzoek, dat al maan den duurt, zal vermoedelijk nog minstens zo lang gaan du ren. De boekhouder kan zelf min of meer bepalen hoeveel tijd zijn uitleveringsprocedure gaat vergen. Hij wordt ver dacht van verduistering, en valsheid in geschrifte. Voor deze beide delicten is uitleve ring mogelijk. Indien de boek houder bezwaar maakt tegen zijn uitlevering, zal een Zwit serse rechtbank zich buigen over de vraag of Nederland te recht daarom vraagt. In dat geval kan het nog maanden duren, voordat hij aan de Ne derlandse justitie wordt over gedragen. Indien hij geen be zwaar aantekent, is het een kwestie van enkele dagen. Officier van justitie mr. A.C.M. Welschen verwacht dat de verdachte bezwaar zal aantekenen. „Al die lijd mag de Nederlandse politie hem met verhoren. Ik heb ook niet aan de Zwitserse autoriteiten verzocht of wjj hem daar mo gen verhoren, omdat ik persé wil dat hij aan ons wordt uit geleverd", verklaart hij. DS'79 De veertigjarige in Rotterdam wonende boekhouder verraste vriend en vijand, toen hij be gin dit jaar plotseling ver dween. In zijn omgeving stond hij bekend als een kundig man, die het had gemaakt. Be- halve hoofdboekhouder bij Frisol, was hij penningmeester bij Je voetbalclub DS"79 en bij de stichting Proftoer Neder land. In deze beide organisa ties zwaait Frisol-directeur Nico de Vries de scepter. Be boekhouder genoot een goede reputatie. Tegen de kerst 1981 meldde hij zich Plotseling ziek. Pas na tien da- .gen kreeg Frisol argwaan. De boekhouder bleek al dagen niet thuis te zijn geweest. Ach- teraf is gebleken, dat hij wist dat de belastingen van plan waren een onderzoek bij Frisol te gaan instellen. Zijn fraudu leuze handelingen zouden dan raan het licht komen. ..Door zijn verdwijning werd nog sneller met het onderzoek ibegonnen. Toch duurde het - nog maanden, voordat met ze kerheid kon worden vastge steld, dat geen BTW was afge dragen en dal er in de boeken was geknoeid. Hoofdinspecteur Heijdemann daarover: „Frisol is opge bouwd uit talloze B.V.'s. De administratie is nogal ondoor zichtig". Zelfs nu, na een half jaar de boekhouding te hebben doorzocht, is het administratie ve onderzoek nog niet afgeslo ten. door Dirk Mellema - Nadat zeker was dat de boek houder had gefraudeerd, werd zijn opsporing bij Interpol ver zocht. Dat betekent in de praktijk, dat hij in vele landen in het opsporingsregister wordt opgenomen, dat bijvoor beeld bij grensovergangen nogal eens wordt geraad pleegd. Ongeveer half januari schreef de boekhouder vanuit Zuid Frankrijk een brief naar Fri sol, waarin hij verklaarde, dat er niets was gebeurd, dal on rechtmatig was. Daarna liet hij niets meer van zich horen. In Dordrecht deden inmiddels de meest wilde geruchten de ron de. De boekhouder zou contacten onderhouden met de maffia, hij zou zijn ondergedoken bij zijn Franse vriendin, een mil- jonaire, hij zou naar Zuid Amerika zijn gevlucht. Die miljonaire bleek achteraf een Parijse verpleegster te zijn. die haar salaris hard nodig had. De woning in Zwitserland deelde de boekhouder met een andere vrouw, die vooralsnog nergens bij betrokken lijkt te zijn. Ook van contacten met internationale criminelen is tot nu toe niets gebleken. Bij de Ahoy' hallen hebben mannen van de genie gisteren een extra brug gelegd. Jeugdland, het grote vakantiefestijn van Rotterdam, begint maandag en men ver wacht een enorme druk te nu er ook activiteiten voor de oudere jeugd plaatsvinden. Speciaal voor die ouderen komt er een aparte ingang en daarvoor was de extra brug nodig. Met een zogenaamde 'brugleggertank' hadden de genisten het belang rijkste deel van het kar wei in iets meer dan een kwartier geklaard. Rotterdam Keurslager Antes, wiens blok met ne gentien koperen gewichten afgelopen dinsdag door sur veillerende agenten in be slag werd genomen, krijgt zijn 'antiek' volgende week weer terug. De slager had de gewichten niet-geijkt voor de sier in zijn etalage staan. Iets, wat formeel volgens de ijkwet verboden is, al had Antes ze niet in gebruik. De gewich ten en het blok werden in beslag genomen waarna de keurslager een eenmansactie voerde. Hij zette een bord voor zijn winkel met het op schrift: de politie van Rot terdam is ziek. Op het bord prijkte ook het proces ver baal. „Inmiddels ben ik door een adjudant van bureau Ooster- vantstraat gebeld en werd mij verteld dat ik de gewichten te rug krijg", zegt een tevreden Antes. „Een fijne oplossing Want het was al met al toch een behoorlijk vervelende zaak". De politie blijft er wel bij dat de slager in overtreding was „Maar", aldus een woordvoer der. „in sommige gevallen overdenken we de zaak later nog eens. En dan kom je nogal eens tot de conclusie dat het ook we! anders op te lossen is In dit geval leek het ons juist om gewoon schappelijk te zijn en de gewichten terug te ge ven". De politie heeft zich niet ge stoord aan de eenmansactie van Antes. „Hij heeft het ei genlijk nog netjes geformu leerd". aldus de politie. „Wij hebben wel andere kreten naar ons hoofd geslingerd ge kregen. Natuurlijk is het met leuk maar je leert er mee le ven". In de loop van de volgende week zal de politie de gewich ten weer m de slagerij afleve ren. Wel met de uitdrukkelij ke toevoeging dat de gewich ten niet meer in de etalage uit gestald mogen worden. Maar Antes heeft teveel meege- 1 maakt om daar nog eens aan. te beginnen... De naam is bekend en vcr^ trouwd in Rotterdam: Pa trimonium Woningstich ting Delfshaven, een klei ne zeventig jaar een begrip in de volkshuisvesting-, Delfshaven is allang niet meer de thuisbasis. De projecten van Patrimoni um zijn over de hele stad verspreid. Patrimonium staat de laatste tijd in het gerucht. De stichting zit knap in de financiële zorgen. Je schrikt toch wel van de mededeling deze week in de raadscommissie Stads vernieuwing, dat de alge mene bedrijfsreserve mid den '82 een tekort vertoont van rond 53 miljoen. En als er niet fors wordt inge- grepeij zal het tegen het eind van de jaren '80 zijn verdubbeld tot ƒ110 mil joen. Patrimonium is potje los. De vraag is hoe dat heeft kunnen gebeuren. Bekend is, dat Patrimonium een voortrekkersrol heeft ge speeld in de stadsvernieu wing. Wordt daarvoor nu de prijs betaald? Of is er meer gebeurd? De oorzaak is nooit toe te rekenen aan één tegenval ler of misrekening. Dan zouden alle woningbouw corporaties in de puree moeten zitten. Niet dat die het gemakkelijk hebben, maar bij Patrimoniums collega's is het niet (zo erg) uit de hand gelopen. De eerste vaststelling is, dat Patrimonium een am- door Koos de Gast. bitieuze leiding heeft. Een op resultaat gerichte aan pak heeft de plezierige ei genschap dat men het werk onder zijn handen ziet ontstaan. Het heeft ook enorme nadelen. Er is geen tijd alle consequen ties te overzien en op toe gesneden subsidieregelin gen te wachten. Men wil - en moet op een gegeven moment - doorgaan. Zo ontstaan de problemen. Die worden dan nog ver sterkt als de directie we gen inslaat, die niet voor woningbpuwcorporaties begaanbaar zijn. Patrimo nium heeft indertijd een aparte BV opgericht, die zich-met projectontwikke ling ging bezighouden. Wo ningen bouwen en verko pen. Dat is mooi, zolang er leven in de woningmarkt zit. Maar Patrimonium startte op het ogenblik, dat de klad ïn de huizen handel kwam. Een project in Rergschenhoek - dus buiten Rotterdam nota bene - leverde forse verlie zen op. Een verkooppro ject op de St. Jacobsplaats liep stuk en moest van koop naar jiremiehuur worden omgezet. De op richting van een eigen BV voor projectontwikkeling leidde ook tot een te dure bezetting van het kantoor apparaat. Op deze wijze rijgen de stroppen zich aaneen tot een debacle: een tegenval ler van twintig miljoen doordat, het rijk minder aan het onderhoud van het woningbezit bijdroeg dan waarop Patrimonium had gerekend; vijftien miljoen ging de mist in doordat de rijksregelingen onvoldoen de zijn afgestemd op de praktijk van alle dag; drie miljoen per jaar wordt toegelegd op het beheer- sapparaat; vijf a tien mil joen bedroeg het verlies op het projectavontuur in Bergsehcnhoek, meerwerk op moeilijke projecten, de oplopende rente en huur achterstanden, die alleen bij Patrimonium al meer dan vier miljoen bedraagt. Het heeft niet zoveel 2in natuurlijk schuldigen aan te wijzen. Men kan direc tie en bestuur van Patri monium verwijten, dat zij onvoldoende de financiële consequenties van alle ac tiviteiten in de gaten heb ben gehouden. Maar even goed kan worden vastge steld, dat de gemeente Rot terdam in de persoon van wethouder drs. J.G. van der Ploeg het prachtig vond dat Patrimonium zijn nek uitstak toen stadsvernieuwing nog een begrip moest worden. Bij herhaling werd Patrimoni um om zijn pionierswerk in de oude wijken gepre- zen- Daarvoor wordt nu de re kening gepresenteerd. Stadsvernieuwing blijkt nog duurder dan we al wisten. De les leert ook, dat woningbouwcorpora ties met een vooral oud woningbezit snel interen op huq algemene reserve, waaruit de tekorten op re novaties en onderhoud worden gefinancierd. Pa trimonium heeft onder zijn 12.000 woningen veel oud bezit en daardoor een snel krimpende reserve: er gaat veel uit en er komt weinig bij. Corporaties met veel nieuwbouw heb ben veel minder proble men, doordat door de nieuwbouw de algemene reserve groeit. Vandaar dat Rotterdam ter leniging van de nood bij Patrimonium een deel van het oude woningbezit weghaalt en elders onder brengt en de woningstich ting aan meer nieuwbouw wil helpen. Dat zal overi gens in competitie met de andere corporaties gaan, want bij de verdeling van de bouwcontïngenten is er een ware strijd om de nieuwe projecten. Een tweede conclusie kan ook zijn, dat renovatie een duurdere onderneming is dan slopen en herbouwen. Immers: bij renovatie wordt zwaar op de reser ves ingeteerd doordat de subsidieregelingen tekort schieten. De sloop van wo ningen Is financieel veel heter geregeld en boven dien levert nieuw woning bezit weer de mogelijk heid op 'te gaan sparen'. Knelpunten zijn echter, dat cr l. per jaar niet meer dan 2000 woningen in stadsvernieuwingsgebie den tegen de grond kun nen omdat er te weinig tij delijke her huisvestings mogelijkheden zijn voor de gezinnen, die de sloop- woningen verlaten, en 2. gerenoveerde woningen een lagere huur doen, die gemakkelijker behapbaar is dan de veel hogere prijs van een nieuwe huurwo ning. Het zal nog jaren duren voordat men het lek hij Patrimonium boven watc heeft. Het is een uitvloei sel van achterstallig fi nancieel onderhoud en uit de praktijk weten we maar al te goed hoe lang durig dat doordreint. Feest voor de toekomstige bewoners. Rotterdam De actie voor fibrose-patïëntjes verloopt Aan de Grïeksestraat in Oud-Mathenesse is gisteren de eerste paal geslagen voor een dagverblijf voor geeste lijk gehandicapte kinderen van vier tot veertien jaar, die speciale zorg behoeven. De Stichting Huize Thomas be hartigt deze zorg volgens het anthroposofische principe van dr. Rudolf Steiner. Archi tect A. A. Kasbergen te Krim pen a.d. iJssel heeft de vormgeving van het gebouw aan de anthroposofische bouwstijl aangepast. Het voor 32 pupillen t-estem- de dagverblijf bevat vie/ zes hoekige groepsruimten, die rond een grote centrale ont moetingsruimte zijn gelegen. Verder komen rondom deze hal o.m. kamers voor massa- ge/fysiotherapie, heii-euryth- mie/muziektherapie en een rustkamer, een zwembad, kamers voor de arts/psycho loog en het hoofd, een hart- denarbeidlokaal, sanitaire ruimten, de keuken en ber gingen. Op een gedeelte van de tweede bouwlaag komen een vergader- en medewer kerskamer, technische ten bergruimten. In deze bojw, die wordt uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf v.h. Fa. F. W. Zonneveld te Rot terdam, wordt in totaal een bedrag van ƒ2.470.000.- ge ïnvesteerd. Rotterdam De achterban van.de PvdA in Rijnmond heeft zich gisteravond voor de vernieuwde coahtje met de VVD uitge sproken. Eerder had de fractie van de PvdA zich al achter een dagelijks bestuur met vier socialisten en twee liberalen geschaard. Binnen drie kwartier gaf de kieskringvergadenng het fiat aan het nieuwe beleidsprogramma. Kritische kanttekeningen waren er nauwlijks. Rotterdam De politie en de radioconiroledienst van dc PTT hebben gisteravond voor de veertiende keer de radiopi raat 'Atlantis" uit de lucht ge haald. De uitzendingen wer den verzorgd vanuit een pand in de Rochussenslraat. Alle ap paratuur is in beslag genomen, In de woning was niemand aanwezig. De politie verklaart dal zij in actie is gekomen, na vele klachten van omwonen den. De krachtige zender zou storingen veroorzaken op de t.v.'s en radio's ïn de buurt. bijzonder succesvol. Nog steeds komen er talloze te lefoontjes binnen bij de stichting 'Fibrose kind en gezin op vakantie', waar van Seegher Koud ijs voor zitter is. „Het belangrijk ste is misschien wel dat door het artikel in het Rot terdams Nieuwsblad veel meer mensen weten wat de ziekte voorstelt" vindt Koudijs. Maar ook materieel krijgt de stichting steun Zo stelde een importeur van speelapparaten een flipperkast ter beschik king voor de vakantie van de fibrose patiënten. Koudjjs: „Juist deze kinderen vinden dat prachtig. Ze kunnen door hun moeilijkheden met de ademhalingswegen immers nooit in een café of zo komen, waar flipperkasten meestal, 'staan opgesteld." Rotterdam De zeilrace van Rotterdam naar New York be gint vanavond met de terug vaart. Tot gisterochtend was het onzeker of de race zou worden hervat, maar op het laatste ogenblik bleken zeven schepen gereed om alsnog deel te nemen aan het tweede deel. Eén daarvan is d'Oranjeboom. de namen va tl de andere zes schepen waren vannacht nog onduidelijk. Vrijwel alle zeilboten hebben de eerste ronde gehavend af gerond. De race was door het stormachtige weer onver- wach ts zwaar. D' O ra njeboo m had onder meer scheurtjes in de huid De laatste van de ze ven boten was gisteren gerepa reerd. Vanavond om half acht Ne derlandse tijd is het startschot voor de hervatting gegeven. Het eerste deel van de race werd gewonnen door de Pro- dent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3