ilOTTERDAM 13 pi Mm HONDEIIVE Handenbinder Anja aanhankelijk en trouw Europees recordhouder Joop Kloos (61is niet te remmen 'ÜSttï r U ëliHiwÉS fé'—;,V,\ Iv- 'TT-min flmliïi nillO na liet asiel Buitenlandse studenten onderzoeken de haven 'Meer aandacht rol industrie in milieuplan' Automobilist 1000 gulden in slaap: boete geëist Spreekuur Raad en Daad Eoiterdams Nieuwsblad saterdag lOjuh 1982 'Leeftijd speelt geen rol' Rotterdam Onmiddellijk na het startschot maakt een kleine, grijze man zich los van de groep veteranen. Als een jonge hond schiet hij over de atletiekbaan, slechts voorafgegaan door zijn 'ingehuurde' haas. Als de schriele grijsaard in de eerste bocht zijn gangmaker op de hielen trapt, omdat deze niet snel genoeg naar zijn zin gaat, tiert hij in onvervalst Rot- terdams: „Man, wat doe je nou toch!" Noodgedwongen moet hij enkele passen buiten de baan maken. De eerste 400 meter van de vijf kilo meter gaan in 73 seconden en de gelegenheids-coach zou later verklaren, dat hij zich 'rot schrok'. Een fatale inzinking kon vol gens hem niet uitblijven. Van het zorgvuldig sa mengestelde schema klop te ineens niets meer. Na een afwezigheid van ze ven jaar uit het atletiekwe- reldje manifesteert de 61-ja- rige Joop Kloos zich hier na drukkelijk. Tot het uiterste geladen is de Rotterdammer in Zwolle aan de start ver schenen. Vooraf nog ru zieend met coachende Wim van der Zon en Dick de Jon ge, die het tempo zou maken. Hun goedmoedig gejen hing hem mijlenver de keel uit. In de laatste meters schiet Kloos zijn twintig jaar jonge re haas voorbij en werpt zich na 17 minuten en 17,3 secon den over de streep. Goed voor een nieuw Europees re cord in de veteranenklasse van 60- tot en met 64-jarigen. Een verbetering van het sinds 1973 op naam van de Westduitser Erich Kruzycki staande record met 5,7 secon den. Topsport Topsport of niet? De menin gen hierover 2ijn sterk ver deeld. Het steeds groter en sterker wordende legioen ve teranen in de atletieksport, dat vaak tot verbluffende prestaties komt, moet de op- door Jan van den Bos vattingen van de meewarig tegen het voorhoofd tikken de lieden logenstraffen. De in eigen land nauwelijks ge waardeerde marathonloper Piet van Alphen, in 1980 of ficieus wereldrecordhouder bij de vijftig-plussers met 2 uur 22 minuten en 49 secon den, is maar één voorbeeld. Toch beweren velen, dat top sport alleen door jungeien wordt bedreven. Joop Kloos heeft daar zo zijn eigen mening over. „Leeftijd speelt totaal geen rol. Als ze door je stijl maar kunnen zien, dat je een loper bent. Dat je iets uitstraalt en pres teert, zodat ze niet om je heen kunnen. Zo niet, dan kan je beter stoppen". De Nederlandse Atletiekunie kon moeilijk meer om de pe zige Rotterdammer heen. Al bij zijn verbetering van het nationale record werd hij uitverkoren om Oranje vol gende week tijdens de Euro pese kampioenschappen in Straatsburg te vertegenwoor digen. Zowel op de vijf als op de tien kilometer wil hij nog scherpere tijden realiseren. „Ik kan zeker beneden de zeventien minuten komen op de vijf kilometer", klinkt het wat overmoedig. Gezien zijn nog steeds stijgende vorm be hoort deze boude uitspraak zeker niet tot de onmogelijk er Trainingsarbeid van Joop Kloos in het Kralingse Bos. De 61-jarige Joop Kloos; ,,Er is veel te weinig bekend over sport op oudere leeftijd." heden. Als een geroutineerde topatleet beheerst hij de kunst van het 'pieken'. De beul Kloos is zeker geen groentje in de atletiek. „Ais veertien jarig knulletje turnde ik in de winter van '34 bij club huis De Arend. Die zonier gingen we atletieken op de Nenijto en kwam ik in aan raking met trainer Jan Wij burg, de latere saunabeheer der. Die leerde me stijllopen, waar ik nu nog plezier van heb. Vroeger letten ze daar goed op, tegenwoordig lopen ze meer te douwen, Wijburg heeft me naar Pro Patria ge haald, waar je toen de snel wandelaars Gubbels en En gelman had. Regionaal was ik geen onverdienstelijk lo per." Niet alleen de sport, maar ook de kunst greep hem in die vooroorlogse jaren. Aan de Academie van Beeldende Kunsten studeerde hij voor decorateur. Van zijn artistie ke gaven getuigen nog de vele doeken in zijn woning. Als trainer kneep hij in de jaren zestig bij AVR en PAC de midden- en lange af standslopers af. „Ze noemden me wel de beul, zo fanatiek was ik", lacht hij. „Maar in 'Vier jaar geleden heb ben wij een herdershond Anja uit het dierenasiel gehaald. Zij is 'n handen binder, vraagt veel aan dacht en wij kunnen maar zelden xveg of uit. Toch zouden wij ze niet meer willen missenzo aanhankelijk en trouw is zij. Wij zouden het dan ook zeer op prijs stellen als u ook eens bij ons langs wilt komen Dat laatste hebben foto graaf Jaap Rozema en ik gedaan. Via het doolhof, dat dit gedeelte van Kra lingen momenteel voor het verkeer is, kwam ik in de buurt van de wo ning van de heer en me vrouw A. van der Kooi aan de Avenue Concor dia. In de buurt, want het was die middag niet mogelijk per auto tot in de directe nabijheid van het betreffende adres door te dringen. Bij het aanbellen kregen wij alvast een voorproefje van de waakzaamheid van Anja. Een oorverdovend geblaf, waaraan ook na her haalde sommaties van baas en vrouw niet spoedig een eind kwam. Nadat wij een maal waren gezeten, hield het blaffen op en snuffelde de herder nieuwsgierig aan onze broekspijpen. De heer Van der Kooi meldt, dat Anja ongeveer elf jaar is. „Wij het houden er maar op, dat zij in maart elf is geworden", zegt hij. „Ik heb zo'n idee, dat onze hond al heel wat bazen heeft gehad. Dit maakt, dat zo'n dier op den duur niet meer weet, waar het aan toe is. Toen wij haar in het door Ben Swaap asiel afhaalden, zeiden 2e daar, dat Anja vrij zeker kort daarvoor jongen had gehad. Trouwens, dat was wel aan haar tepels te zien. Waar die jongen waren ge bleven? Ze konden er geen antwoord op geven, De con-' dicie van Anja was niet zo beat. Ze was broodmager en zg zag er verwaarloosd uit. Yve hebben vier emmers, ja vier emmers, klitten, uit haar vacht gehaald." Mevrouw Van der Kooi be nadrukt, dat het zeker geen gemakkelijke hond is, maar zij gaat van het standpunt uit, dat het dier door de omstandigheden zo is ge maakt. Mevrouw Van der Kooi; „Het luisteren gaat nogal met ups en downs. De ene keer doet zij dat veel beter dan de andere keer. M'n man kan in verband met z'n gezondheid nog maar kleine eindjes lopen. Als hij alleen met Anja naar het bos gaat, gedraagt zij zich over het algemeen erg goed. Trouwens, ook zij kan niet ver meer lopen. Dan krijgt zij het benauwd. Als m'n man en ik samen met haar weggaan is zij door het dol le heen en slooft zij zich uit. Springen als een jonge hond, maar later moet zij die overmoed bezuren. Kat ten kan zij niet uitstaan. Als zij die ziet wil zij er op af. Ik ben twee keer door haar ondersteboven getrpkken en m'n man éénmaal, maar dat was in het begin. Nu zijn we er veel meer op be dacht." Slaap Wanneer de heer en me vrouw Van der Kooi *s avonds visite hebben, be gint Anja om een uur of half elf demonstratief te geeuwen. Zij wil slapen en maakt dat duidelijk ken baar. Zodra de visite weg is, loopt zij jolig en opgelucht door het huis alsof zij wil zeggen: „Ziezo, die zijn weg en nou kan ik naar bed." ,,'s Avonds na het eten moet 2ij altijd in de gang een partijtje met me voet ballen", aldus mevrouw Van der Kooi. „Als je het niet doet, gaat zij dreinen." Ondanks het feit, dat Anja, die broodmager bij hen kwam, maar nu wat aan de mollige kant is, een han denbinder kan worden ge noemd, zou het echtpaar Van der Kooi haar voor geen goud willen missen. „Dat dier kan het ook niet helpen, dat zij zo'n rot le ven heeft gehad, voordat zij bij ons kwam", verklaren de echtelieden nuchter. Mevrouw Van der Kooi moet na het eten een partij tje voetballen met Anja, die blijkt geeft een uitstekende keeper te zijn. 1972 moest ik stoppen door een zweepslag. Daarna heb ik privé een moeilijke tijd doorgemaakt, waar ik nu pas overheen kom. Voornamelijk door het lopen. Dat is voor mij een medicijn. Ik kan er alles in afreageren." Schrijven Zijn vorderingen houdt hij. secuur als een boekhouder, bij in een logboek. Gelopen, kilometers, polsslag, spierge- voeligheid, trainingsherstel, alles minutieus opgetekend. „Na het seizoen wil ik daar artikelen over gaan schrijven in 'De Veteraan'. Want er is nog veel te weinig bekend over sport op oudere leef tijd", meent hij. Wie Kloos woensdag in Straatsburg aan de start zal ontmoeten, is nog vaag. Mo gelijk de Westduitser SchottJ, die op de vijf kilometer 17.14,9 realiseerde. Maar dat was in 1980. toen hij nog in een jongere klasse uitkwam. Misschien de Franse Algerijn Alain Mimoun, vroeger de eeuwige tweede achter de le gendarische Zatopek? „Ik ben voor niemand bang. Mis schien loopt die vent nog geen deuk in een pakkie bo ter", snoeft hij, terwijl hij wat foto's tevoorschijn haalt, waarop hij met een vrouw aan het hardlopen is. Porto Rico „Hier, dat is mijn dochter Erna, die in Canada woont", klinkt het trots. „Ze is nu 37 en Canadees kampioene 800 meter bij de veteranen in 2.17. We hebben al afgespro ken om volgend jaar samen naar Porto Rico te gaan Naar de wereldkampioen schappen voor veteranen. Zij voor Canada en ik voor Ne derland. Dat zou een stunt zijn"! Soms lijkt hij net 16 in plaats van 61... Rotterdam Twaalf studen ten uit alle delen van de we reld (onder meer Japan, Mexico, Singapore. Canada en Finland) onderzoeken momenteel hoe en of Rotter dam zijn concurrentiepositie als wereldhaven kan verbe teren. Zij doen dat onder be geleiding van AIESEC. een internationale organisatie van economiestudenten die probeert de kloof tussen het bedrijfsleven en de studen tenwereld te overbruggen. De studenten, gespecialiseerd in haven- en ver\*oersecono- mie, onderzoeken twee as pecten die van groot belang zullen zijn voor de toekomst van de Rotterdamse haven: de problemen in de conven tionele stukgoedsector en de aantrekkelijkheid van de ha ven als vestigingsplaats voor nieuwe activiteiten. De onderzoeken worden af gesloten met twee discussie forums op 16 en 23 juli. Rotterdam In het nieu we milieubeleidsplan van Rijnmond moet de rol van de industrie dieper wor den uitgewerkt. Dit vindt Th. Bakkers, gecommit teerde voor economsïche aangelegenheden. „Het kan niet zo zijn dat alle economische activiteiten in Rijnmond vallen binnen de kaders van de milieuwetten. Andere sociaal-economische facetten als werkgelegenheid en toekomstverwachtingen voor de bedrijfstakken mo gen niet uit het oog worden verloren", aldus Bakkers, die zich in deze opvatting ge steund weet door economi sche experts uit de Rijnmon- draad. Een deugdelijke kosten-ba ten analyse is volgens Bak kers noodzakelijk, omdat daarmee bepaald kan wor den of het bedrijFsleven in staat is om aan alle milieuei- sen te voldoen. Daar waar milieumaatregelen beslist no dig zijn en waar bedrijven het niet kunnen betalen is een subsidie van de overheid op zijn plaats, aldus Bakkers. Wel vindt de gecommitteer de. dat het Nederlandse be drijfsleven onvoldoende in speelt op nieuwe technologi sche ontwikkelingen in het milieu veld. „Je zou kunnen denken aan een Japanse si tuatie, waar een technologi sche milieumarkt wordt ge- creeerd met exportmogelijk heden", aldus Bakkers, die daarbij aantekent dat in Ja pan de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven veel inniger is dan in Neder land. Rotterdam De Rotterdam se officier van justitie mr. W.F.H. Hendriks heeft een boete van duizend gulden en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geeist tegen een twintigjarige man uit Dordrecht wegens het veroorzaken van een onge luk met zijn auto, waardoor een passagier om het leven is gekomen. De officier achtte bewezen, dat de man op 20 december vorig jaar oververmoeid ach ter het stuur van zijn auto had gezeten, of in slaap was gevallen. De auto was daar door op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) ter hoogte van Berkel 's ochtends om vijf uur tegen een lichtmast gebotst en daarna in een sloot terechtgekomen. De enige passagier, een vriend, die naast hem lag te slapen, verdronk. Hijzelf liep een hersenschudding op, maar wist zich uil de auto te be vrijden. De president vond de verkla ring van de bestuurder tegen de politie na het ongeval aannemelijk. Hij had gezegd dat was afgesproken dat hij op een avondje uit in Den Haag niet zou drinken, om dat hij op de terugweg zou rijden. Toch was hij waar schijnlijk achter het stuur in slaap gevallen. Een latere veronderstelling van de verdachte, dat het on geluk veroorzaakt zou kun nen zijn door een klapband of een ander technisch man kement, vond de president minder geloofwaardig. De raadsman kon zich wel verenigen met de conclusie van de officier, maar had toch zijn twijfels over de technische staat van de auto, vooral over de conditie van een achterband. Op grond daarvan was vrijspraak wel op zijn plaats, vond hij. Uitspraak op 22 juli. Rotterdam Maandagoch tend voor 10.00 uur kunnen telefonisch (010-144144) af spraken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Coolsingel wordt ge houden. u

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5