1 Bewoners nemen zelf organisatie ter hand Politiek Maassluis lijkt op Peyton Place LOKAAL Jeugdland (weinig geld) moet disco laten vallen Zonnehuis exposeert opnieuw eigen kunst SVV ontspannen aan het werk CPN vindt excursie per tram maar onzin Leo van der Holst (VVD): DE NIEUWKOMERS Toch weer meer woning zoekenden 'Ome Joop' voorspelt ook theater sombere toekomst If/llSIW JAM1CO Tiende haring- en bierfeest Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 13 jub 1982 - Schiedam Uiteraard met een informatief karakter, maar vooral ook bedoeld als ongedwongen samenzijn na een drukke periode van vier jaar, gaat de commissie voor ruimtelijke ordening (RO) uit de Schiedamse gemeente raad vrijdag op excursie per tram, metro en bus. CPN-raadslid Ulferd Bruseker zal er niet bij zijn. Hij houdt niet van 'dit soort onzinnige uitstapjes', die volgens, hem .al- leen maar bedoeld zijn 'om stadsbestuurders een excuus voor een borrel te geven; en dat in een tijd dat iedereen er in koopkracht op achteruit gaat en de gemeente zelf ook moet bezuinigen. Om die re den gaat Bruseker ook niet - mee als de commissie finan- ciën en economische zaken er begin september 'een uitstapje r aan waagt. Een reisdoel heeft de commissie nog niet, maar i het zal 'ergens buiten de stad' zijn. Vrijdag verzamelen de com missieleden, die aan RO doen, zich om half tien in het stads kantoor. Om tien uur vertrekt men met de speciale tram van het type ZGT-6 naar het ge combineerde metro/NS-station Blaak in Rotterdam, vanwaar men per metro naar de Kra- lingse Zoom gaat. Een klein bustochtje volgt naar de 's- Gravenweg, alwaar de RET de" film 'De nieuwe lijn' zal verto nen. Die film gaat over de aanleg van de oost-westlijn van het Rotterdamse metro- en tramnet. Een apéritief volgt, alsmede de lunch, en dan gaat men weer op Schie dam af: eindpunt Koemarkt. Stichting Lentefeest (Broers- feest 101 in Schiedam) houdf morgen weer een speeldag. Ditmaal is er onder andere een rolling-baan, een soort kegel spel, waaraan iedereen kan meedoen. Daarnaast is het 's middags pannekoeken eten. Bij mooi weer zullen de spelen op de binnenplaats worden ge houden. Wie gehaald wil wor den, moet 73.08.31 bellen. Een dag later, donderdag dus, houdt Lentefeest weer een bingo-avond. Om acht uur worden de eerste nummers af geroepen. Aad Zoutendijk speelt don derdag in de Grote Kerk van Vlaardingen tijdens zijn weke lijkse lunchconcert werken van Anthoni van Noordt, Abraham van den Kerckho- ven, Louis N.Clerambault en Herman Roelstraele. Tijdens de lunch van kwart voor tot kwart over een. Corrie van Beek (links), de heer A. Bos en Petra Stolk: de werkgroep expositie beeldende Mondschilderen ...het werk van medebewoners wordt door kunst. Zij hebben nu de organisatie van tentoonstellingen ïn handen. de anderen in het Zonnehuis erg gewaardeerd... Vlaardingen Al ruim drie jaren lang wor den er in het Ontmoetingspunt van Het Zon nehuis tentoonstellingen georganiseerd. Tot voor kort droegen de twee bezigheidsthera peutes daar zorg voor, maar in die opzet is nu verandering gekomen. Zo'n beetje onder het motto van 'Wat je zelf kan, moet je ook zelf doen' hebben de therapeutes dit werk uit handen gegeven. Voortaan nemen de bewo ners de organisatie van de tentoonstellingen in het Ontmoetingspunt voor hun rekening. Te beginnen met de expositie van eigen werk, die vandaag is geopend en een maand lang is te aanschouwen. „Het is iets wat we zelf kunnen, dus waarom niet", reageert de heer A. Bos. Samen met Corrie van Beek, Petra Stolk en Emma Frederik vormt hij de 'Werkgroep expositie beeldende kunst'. Deze vier bewoners hebben nu het heft in handen en zijn ongeveer een maand of twee intensief met alle voorbereidingen bezig. „Het woord democratise ring", vervolgt hij „dat wil ik niet gebruiken. Het is meer bedoeld om de ac tiviteiten onder de men sen aan te trekken. Wees actief ergens in. Doe maar wat. Daar gaat het om". Herkenbaar De tentoonstelling, die van middag door Petra werd geo pend, is de 35-ste in de reeks. Van alles is er al te zien ge weest in het Ontmoetings punt Bos: „Van de meest moderne abstracten tot ge wone lanschapsschilderijtjes. Weet ie, tentoonstellingen die herkenbaar zijn zoals nu onze eigen expositie daar wordt door de bewoners van het huis veel minder over gesproken dan als het iets abstracts is. Dat begrij pen de mensen vaak niet. Ze vinden het lelijk of zeggen; nou, mijn kleinzoon doet het nog beter". Al in mei elke maand is er een andere expositie hadden de bewoners van het Zonnehuis hun eigen creati viteit kunnen bewonderen. Omdat de animo daar zo enorm voor bleek te zijn, kon een aantal werkstukken zelfs niet worden opgehan gen. Daarom staat de maand juli opnieuw in het teken van de bewoners. „Het ge deelte, dat we vorige keer overhielden, was alleen niet voldoende voor nog een hele tentoonstelling", weet Bos. Gewaardeerd „We hebben de mensen dit maal echt moeten opporren om iets te maken", vult Pe tra Stolk, die evenals Cor rie van Beek zelf ook schilderijtjes exposeert, aan. „Ze zijn ook een beetje bang, dat iets van hun werk zal worden beschadigd". Toch zijn er weer zo n veertig werkstukken te zien. De heer Bos nogmaals; „Alles komt voort uit hobby, tijd verdrijf en huisvlijt. En zoals ik vorige keer ook al heb ge zegd; een enkele keer kan je van echte kunst spreken. Maar als de mensen zelf iets proberen, iets doen, dan kan je feitelijk al van kunst spre ken, niet?". En Petra Stolk: „Toch is de eerste tentoonstelling van ei gen werk door de bewoners erg gewaardeerd. Allerlei soorten kunst is er dan te zien en dat vinden de men sen juist fijn". In september komen er veel nieuwe men sen in de gemeenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De VVD-er Leo van der Holst is een nieuweling in de Maassluise raad. Hij houdt niet van politieke steekspelletjes. Een portret Maassluis „Ja, echte VVD-sporten", schatert Leo van der Holst, als hij zegt aat hij tennis en hockey speelt. Het nieuwe liberale raadslid in Maassluis zuigt het vuur weer in zijn pijp, die tij dens het gesprek herhaaldelijk uitgaat. Hij loopt naar de keuken om de thermoskan met koffie te halen, maar blijft doorpraten. „Ik vind het gewoon gezelliger dan voetbal. Tijdje laatste man gespeeld met voetballen, maar dan was het altijd: plat, die hap. Als je van het veld kwam lag je helemaal open. Nee, dat vond ik geen hoogstaande bezig heid," Leo van der Holst is met zijn 27 jaar de junior van de Maassluise gemeenteraad, maar hij heeft toch al de nodige bestuurlijke ervaring. Vier jaar lang heeft hij mede de kar getrokken bij het omstreden open jongerencentrum Coco, en landelijk werkte hij mee aan het opstellen van het liberaal manifest, het beginselprogram van de VVD. De politiek in Maassluis noemt Van der Holst, omdat er zo vaak over details gesproken wordt, „een soort Peyton Place. Maar dat heeft z'n charme", vindt hij. Van der Holst, die financiële administratie doet bij de Shell, kwam zeven jaar geleden met zijn vrouw Willie uit Waddinxveen naar 't Hoofd in Maassluis. Hij was in zijn vorige woonplaats al lid van de VVD, maar in Maassluis werd hij pas politiek ac tief. Net als zijn vrouw, die bestuurslid is van de plaatselijke afdeling van de liberale partij. Tijdens het gesprek zit ze aan de ronde salontafel bij het raam wat te lezen. Eén keer mengt ze zich erin. Als Vêin der Holst de draad kwijt raakt zegt ze: „Je kunt nu toch merken dat je al een week nacht diensten draait." Weinig slapen Naast zijn werk, de veie sporten en zijn studie voor registeraccountant, krijgt Van der Holst nu dus een raadszetel. Veel extra tijd zal het hem niet kosten, want hij geeft zijn baantje in de stuurgroep van Coco eraan. Het vele werk zal geen problemen op leveren, denkt de nieuwkomer. „Ik heb altijd erg Leo van der Holst met onafscheidelijke- pijp; „Plaatselijke politiek heeft z'n charme." veel dingen gedaan. Slapen doe ik weinig; heb trouwens ook niet veel nodig." En inderdaad, ondanks de gedraaide nachtdiensten blijft zijn aandacht bij het gesprek. Het enige wat hij steeds vergeet is de pijp in zijn rechterhand, die door Aad Rietveld foto Jaap Rozema hij keer op keer opnieuw moet aansteken. Zijn lin kerhand heeft hij vrij om zijn woorden kracht bij te zetten, maar dat doet hij zelden. Leo van der Holst is een rustige prater, niet iemand die naar het puntje van zijn stoel komt. „Waarom ik voor de VVD gekozen heb? De begin selen vrijheid en verdraagzaamheid spreken me aan. Dat je probeert om de mensen zoveel mo gelijk vrij te laten. In andere partijen zie je wei eens, dat een politicus door een hogere in de partij teruggefloten wordt. Bij ons komt dat niet voor." Robbertjes Dan valt hij even stil, hij duwt met zijn wijsvinger de tabak wat verder in de pijpekop. „Het viel me ineens op dat ik het alleen maar over de vrijheid binnen de partij heb. Maar die vrijheid geldt na tuurlijk ook voor de bevolking. Je moet in de poli tiek pas dingen gaan regelen als vrijheden van verschillende mensen met elkaar in conflict ko men." Op wat hij zelf „politieke robbertjes" noemt is Van der Holst niet gesteld. Hij is blij dat die in de Maas sluise gemeenteraad niet vaak worden uitgevoch ten. „Je moet in de gemeentepolitiek gewoon de winkel runnen. Dat kun je je ook veroorloven, want in politiek op dit niveau heb je weinig in vloed op de kiezersgunst. Toeters en bellen om in de gunst te komen heb je niet nodig." De VVD-er is voorstander van een afspiegelingscollege. „Kijk, er zijn weinige politieke steekspelletjes, maar het is ook weer niet zo, dat het college alles kan doen. Dat hebben we kunnen zien toen er opeens een heleboel bomen gekapt werden aan de Waterweg in Maassluis. Dat heeft B en W toch wel uitgemeten gekregen in de raad." Paradepaard Paradepaardjes heeft hij volgens eigen zeggen nog niet. Of het zou vrijwilligerswerk moeten zijn. Van der Holst vindt dat werklozen met behoud van sa laris een vrijwillig baantje moeten kunnen hebben. „De gemeente moet de vraag en aanbod op dat ge bied coördineren. Ze moet voor mensen die dat vrijwilligerswerk willen doen bereikbaar zijn, en die mensen stimuleren." Van der Holst gaat niet alleen ïn de politiek om zich nuttig te maken voor anderen, maar ook en dat weegt even zwaar om iets naast zijn dage lijks werk te doen, om zichzelf geestelijk te verrij ken, om meer te leren hoe de maatschappij in el kaar steekt. „En dat kan als je op de plaats zit waar de beslissingen genomen worden." Hoe zijn weg in de politiek verder zal gaan. weet hij nog niet, hij heeft nog geen plannen. „Ik ben wel gewend om voor mezelf iets uit te stippelen, maar ik ga niet in de raad zitten om politiek carrière te maken." Schiedam De in april inge zette daling van het aantal wo ningzoekenden in Schiedam blijkt inderdaad van kortston dige aard te zijn geweest. In middels is de hoeveelheid in geschrevenen bij het bureau huisvesting weer opgelopen tot ver boven de 7000, om precies te zijn 7247, en dan de laatste maand nog niet eens meegere kend. De korte daling was het ge volg van verlopen inschrijvin gen, maar dat lost uiteraard de bestaande woningnood niet op. Dus na korte tijd laat iedereen zich weer gewoon opnieuw in schrijven. Het is een gebruike lijk lentebeeld. Het optimisme, waarmee sommige gemeente raadsleden er nu tegenaan ke ken, was dan ook voorbarig. Schiedam Het eerste Jeugdland nJ de financiële ombuigingsoperatie van de gemeente Schiedam ziet er nog tamelijk ongeschonden uit. Op bekende activitei ten. zoals sport- en spelinstuiven, creativiteit, fietseros sen, bloemschikken en vissen hoefde jeugdconsulent Joop van Broekhoven nog niet te beknibbelen, en met een beetje mooi weer zal Jeugdland dan ook wel weer een succes worden. Maar de voortekenen van een so berder aanpak zijn er. Pop, of disco, kon er voor dit seizoen niet af. Dat betekent voor de oudere jeugd, dat er in de hele zomer alleen maar wat te beleven valt bij het popfesti val dat in augustus onder au spiciën van een andere instel ling wordt georganiseerd of de jongeren moeten natuurlijk vrijwilliger worden bij het Jeugdland-werk, dan heb je de tijd niet om je te vervelen. „Het hakt er financieel te veel in, als je voor de jongeren van pakweg 17, 19 jaar meer wilt doen," zei gistermiddag Joop van Broekhoven, toen hij sa men met wethouder Herman Posthoorn en zijn collega van het bureau Jeugdland, Riet Immerzeel, het programma toelichtte. Jeugdland het begint vol gende week maandag heeft voor tweeéneenhalve week vakantieactiviteiten kunnen beschikken over een budget van 54.000 gulden, ruim een halve ton. De begroting voor een heel jaar bedraagt zeven tig mille, maar daar gaat ruw gerekend tweemaal 8000 gul den voor herfst- en lentever- maak vanaf. Wat overblijft is voor de zomer en met name voor die Schiedamse jeugd, die niet met vakantie gaat. Daar komen steeds meer buiten landse kinderen bij. De Rama dan weerhield veel Turkse kinderen er vorig jaar van om te komen, maar dit volksfeest valt nu iets eerder in het jaar, dus volgens Van Broekhoven mag het geen punt zijn. Hij wijst erop dat toegangsprijzen voor theater zo laag mogelijk gehouden zijn, vooral om de 'derde generatie' buitenlanders iets te bieden. Buitenlandse kinderen hebben zoveel zak geld niet, aldus de jeugdconsu lent. Om het voor die kinde ren allemaal nog iets aardiger te maken maar vooral ook om de verschillende culturen te integreren zijn evenals vorige keren buitenlandse vrouwen gevraagd om exoti sche gerechten te bakken. De tortilla's zullen weer over het stadserf vliegen, als Jeugdland aanstaande maandag geopend wordt. Van Broekhoven voegt eraan toe, dat er vorig jaar geen hapjes op de grond ge vonden zijn, „dus de kinderen zullen het wel lekker gevon den hebben." Experimenten Lage toegangsprijzen voor theater, het was al gezegd. Jeugdland puilt deze keer uit van de theaterattracties. Maar als ergens in geschrapt gaat worden, onder de druk der be zuinigingen, dan zal dat vol gend jaar wel in het theate raanbod zijn, denkt wethouder Posthoorn. Al te bezorgd maakt hij zich nog niet, want er is sprake van dat samen met sportraad en gehandicap tenorganisaties, en met subsi die van de provincie, nieuwe experimenten voor recreatie en sport kunnen worden ge daan. Jeugdland zal vrijdag 6 augus tus aflopen, die dag komt An dre van Duins Ome Joop show, goed voor 2700 gulden van de begroting, maar dat heeft 'ome Joop' van Broekho ven wel over voor zo'n slot dag, want dan komen er veel kinderen. Dat leert de erva ring op het Excelsior '20-ter- rein. Zeventig activiteiten, noemt de jeugdconsulent. De gebrui kelijke plaatsen voor sport en. spel, handarbeid enzovoorts zijn gehandhaafd: Rozenbur gerplein, Wilhelm inaplein, Bachplein, Dr Wibautplein, Marconistraat, Fabnplein, Beatrixpark, Frans Halsplein, Edisonplein, Maasboulevard en Vlaardingerdijk. Aankondi ging van de programma-on derdelen zal steeds tijdig plaatsvinden. Ontspannen begon SW aan de voorbereiding voor het nieuwe seizoen. Nol de Ruiter, die Rob Jacobs opvolgde, liet de spelers, waarbij John Maarevee, John Bos, Rob Koever mans en Leen Warnaar ontbraken wegens vakantie, rustig een partijtje vier tegen twee spelen, gevolgd door een partij tennlsvoetbal. Na ruim een uur zat de training er dan ook weer op. Vanavond zullen de spelers het zwaarder krijgen afs het Kraüngse Bos wordt opgezocht voor een duurloop. Nieuw in de selectie was Frans Schaap, die op do foto een partijtje speelt met Nol de Ruiter en routinier Bas van Noortwijk, die In de Tapijtcorner van Ton van den Berg een persoonlijke spon sor heeft gevonden. ADVERTENTIE MOTORRIJSCHOOL lest m Voorne- Puttenen Rotter dam. Opstap plaats: Rozenburg, Spijkentsse en Rotterdam. Voor verdere inlictitiogen- Laan v. Nw. Blankenburg 146, ROZENBURG. Tel. 01819-13971. Vlaardingen Het is dit jaar alweer de tiende keer dat het haring- en bierfeest wordt gehouden. De tot een echte Vlaardingse traditie uitgegroeide dag wordt ook deze keer op de eerste zater dag in september gehouden. Naast bier en haring in over vloed staan moddergevech- ten, een reddingsdemonstra tie met een te water geraakte auto, demonstraties van vechtsporten, een visafslag, straatdansen en diverse kin derspelen op het programma. Ook zal een grote jubileu moptocht van versierde be drijfswagens worden georga niseerd en krijgt een ieder de gelegenheid zich uit te leven in een playbackwedstrijd. Opgeven voor de laatste twee activiteiten kan men op de telefoonnummers 347481 en 346711.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3