ROTTERDAM 1 131 Grote belangstelling voor Kadeloop Investering van één milj ard maakt Maasstad tot metropool 'Ik verwacht er veel van' 450 partijen op Spieringshoek PvdA wijst kandidaten voor Kamer aan Ain't misbehavin': verbijsterend Rotterdam krijgt Europa 's hoogste woontoren Verdachte beledigt rechtbank Geen voor schotten meer voor 'Sahara' HIC: 150.000 vragenstellers Socialisten zijn bijna klaar met beleids programma Frans Schaap moet Cor Peitsman doen vergeten Huub Rombouts beste visser van Schiedam - nu al 'de ponskaart' Een fotomontage met de woontoren van architect Klunder gezien vanaf de Lijnbaan. De woontoren - genoemd telt veertig verdiepingen en is honderd twintig meter hoog. Rotterdam Bouwplannen voor het Weena met een gezamelij- ke investeringswaarde van rond de één miljard gulden zullen Rotterdam de allure van een echte metropool bezorgen. Van een lege corridor wordt het Weena een boulevard met aan weerszij- den imponerende bebouwing. „enstad aan een chronische Aan de kop van de Lijnbaan aan de oostzijde van het Wee na zal het hoogste woonge bouw van Europa verrijzen. Maar liefst honderdtwintig meter hoog twintig meter hoger dan het Shell-gebouw op het Hofplein zal het straks boven de binnenstad uittorenen. Ontwerper van de imponeren de toren, die nu al de bijnaam 'de ponskaart' heeft gekregen, is architect H. Klunder. In. zijn veertig verdiepingen tellende woontoren komen 24? twee- en drie-kamerwoningen. De toren wordt gebouwd in op dracht van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. De bouw van deze flat bete kent een revolutionaire door braak in het Rotterdamse ste- debouw kundige beleid. Sinds de tweede wereldoorlog heeft Rotterdam wat betreft de bin- 'Rotterdam Het gewest Rot- terdam van de PvdA was gis teravond vrij snél klaar met ;-de opstelling van de kandida tenlijst voor de Tweede Ka- merverkiezing op 8 september. Slechts twee namen op de ont- i' werplijst werden gewisseld: de afdelingen zetten het zittende Kamerlid Piet de Visser één nummertje dichter bij een op- volgersplaats ten koste van - oud-staatssecretaris Saskia Stuiveling, die daardoor één plaats zakte. \De ervaring leert dat de eerste I-drie kandidaten na lijstrekker 11 Joop den Uyl op de Rotter- 'damse lijst voor een Kamerze- tel in aanmerking komen, ten- zij door het ingewikkelde kies- systeem Den Uyl op de Rotter- -damse lijst in de Kamer komt, want dan zijn het de eerste twee na de landelijke lijstrek- s ker. De Rotterdamse lijst luidt: |2 André van der Louw, 3 Hans -Kombrink, 4 Frans Moor, 5 ■|Piet de Visser, 6 Saskia Stui-' veling, 7 Elisabeth Schmitz, 8 |!Ria Jaarsma-Buijserd, 9 Nel I Barendregt, 10 Ien Dales, 11 II Elske ter Veld, 12 Joop Wolf, i ;13 Piet Hoogendoorn, 14 Arie ;.van der Hek, 15 Riet Hof- Brouwer. 1 Het gewest Zuid-Holland had •'beduidend meer tijd nodig - voor de opstelling van de lijst, <;A1 vrij vroeg werd Ien Dales .'tegen hoger geplaatste kandi- daten op de ontwerplïjst inge- -*zet. Ze kwam uiteindelijk op de achtste plaats terecht, de -1 plek waarop het bestuur van Zuid-Holland haar had ge- plaatst I Voor de rest werd ook de Zuidhollandse lijst conform het ontwerp vastgesteld. Hier maken de kandidaten tot en met de zevende plaats kans op I een Kamerzetel: 1. Joop den Uyl, 2 S. Patïjn, Voorburg, 3 A.v.d.Hek, Gouda, 4 K.G. de Vries, Pijnacker, 5 D. Dolman, Voorburg, 6 W. Jabaaij, Dor- drecht, 7 H. Veldhoen, Maas- dam, 8 I. Dales, Utrecht, 9 H. Roethof, 10 Elske ter Veld, 11 I -W. Vermeend, 12 mevr. P.C.J. van Schaveren, 13 Piet Ket- ting. hoogtevrees geleden. Dat lijkt nu radicaal te veranderen. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening bepleitte gisteren bij de presentatie van de Wee- na-plannen zelfs voor een her- halingf!) van het woontorenef- door Willem Nettïnga fect. De dienst Stadsontwikke ling heeft al een aantal locaties op het oog... Op de begane grond van de woontoren zijn winkels ge pland, zoals trouwens onder vrijwel alle nieuwe gebouwen aan het Weena. Bij voltooiing in 1986 omvat het Weena-centrum onder meer: Twee hotels, met eigen con gresruimtes en een directe verbinding vla een passarei met de Doelen. Ruim twaalfhonderd wonin gen. Zesduizend vierkante meter horeca. Ruim 86.000 vierkante meter kantoorruimte, waaronder het hoofdkantoor van Chevron Nederland en mogelijk het nieuwe provinciehuis van Rijnmond. Zesduizend vierkante meter winkelruimte. Ruim twaalfhonderd par keerplaatsen in parkeergara- Naast zakendoen en wonen, zal het Weena straks ook tal van mogelijkheden bieden voor mensen die houden van uitgaan. De eerste reacties van de rijks overheid op een hernieuwde aanvraag van Rotterdam voor een casino zijn gunstig. Dit Maasstedelijke gokpaleis zou dan naast het Hilton moeten komen. Op de hoek Karei Doorman straat/Lijnbaanhof in de hui dige Mercedes Showroom van automobielbedrijf Victoria komt een super-disco, die plaats biedt aan zo'n driedui zend bezoekers tegelijk. Een tweede disco komt in het tunneltje onder het Weena. De plannen hiervoor zijn al in een vergevorderd stadium. In het kantoorgebouw dat naast het Hilton wordt ge bouwd, zullen vier of vijf nieuwe bioscopen komen. Bio scoop Thalia met aangrenzen de bebouwing wordt gesloopt. De komende weken worden de bouwplannen voor het her tenkamp ter visie gelegd. In augustus volgen de eerste hoorzittingen en begin vol gend jaar gaat de eerste paal de grond. Ook voor de woon toren wordt begin volgend jaar de eerste paal geslagen. De bouwtijd van de Weenabebou- wing bedraagt ongeveer drie jaar. Voor verkrachting jaar gevangenisstraf geëist Rotterdam Een 23-jarige Rotterdammer, die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond wegens een verkrachting, heeft op zeer ongebruikelijke wijze gebruik gemaakt van zijn recht op het laatste woord. „Jullie zijn een stelletje ongedierte", voegde hij de rechtbank toe. Eerder al tijdens de rechtzaak had hij, nadat de president om een opmerking van de raadsman van de verdachte had moeten glimlachen, uitgeroepen: „Wil je daarmee ophouden, er valt hier niets te lachen, de zaak is serieus genoeg." Officier van justititie, mr. H. de Doelder, overweegt of hij de man zal vervolgen we gens belediging van de rechtbank. De man, die ontkende dat er sprake was geweest van verkrach ting, hoorde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Uitspraak op 27 juli. Verbijsterend getalenteerde artiesten- door Jaap Koopmans Rotterdam In Europa barst het van de ster retjes die, bijvoorbeeld door middel van het songfestival, snel populair worden en gehoor vinden bij een miljoenenpubliek. Ze zijn er bij gebrek aan beter en meestal geraken ze snel in het vergeetboek. In New York, op Broadway, biedt zich zo verschrikkelijk veel werkelijk groot talent aan, dat het koor in de musical veelal bevolkt wordt door artiesten die hier hoog bejubeld zouden worden als solist. In som mige cafés soleren de jongens en meisjes uit het koor, voor Europeanen zijn die cafés een open baring. „Ain't misbehavin"', „The New Fats Waller Musical Show" wordt bevolkt door Evan Bell, David Cameron, Pat Haeven, Michelle McCain en Adrienne West; de bezoeker voelt zich na de show een outsider, omdat hij moet toegeven nog nooit van één van deze vijf te hebben ge hoord. Het zijn solisten van de grootste allure, ze zijn van top tot teen muziek en beweging en ze maken van de toch in wezen simpele Fats Waller-songs even vermakelijke als ontroeren de opvoeringen. Een 'musical' is „Ain't misbehavin*" niet zoals wij ons meestal voorstellen: geen verhaaltje met liedjes, maar alleen de Fats Waller-songs, ge- Luxor Theater: „Ain't miabehavin*", muaical-ibow op grond van Fata Waller-songs. Aanvang 20.30 uur, tot 18 juli, zaterdagavond twee voorstelling en: 18.00 en 22.00 uur. In Scheveningen Circus Theater van 20 tot 27 juli, eveneens twee vooretellingen op zaterdag. dramatiseerd, gechoreografeerd en veelal in nieuwe, geraffineerde arrangementen gezet. De show begint sober en wordt opgebouwd naar een ijzersterke plot, vóór de pauze. Daarna pas demonstreert het gezelschap het totaal van zijn kunnen: de sterren die tot dan toe voornamelijk als gezelschap optraden soleren en tonen hun capaciteiten. Die zijn, zoals uit het voorgaande moge blijken, geweldig. De onderwerpen van de liedjes zijn typisch van toen, dat wil zeggen, de jaren twintig en dertig: de humor kan als nogal plat worden ervaren en de ontroering en de lach liggen vlak tegen el kaar aan, het hoort bij het Harlem waar het materiaal is ontstaan. „Ain't misbehavin'" is een prachtige, hoogstaande musical-show, be volkt door verbijsterend getalenteerde arties ten. Rotterdam Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten met ingang van 1 juli 1982 de voorschot-verle ning aan de stichting Sahara (Stichting voor Adekwate Hulp Aan Rotterdamse Al lochtonen Surinaamse Hin doestanen) te staken. Reden voor het besluit is dat de stichting niet heeft voldaan aan de gemeentelijke verorde ning algemene subsidie. In deze verordening staat dat ie dere gesubsidieerde instelling verplicht is jaarlijks een jaar rekening in te dienen en wel vóór 1 april. De stichting Sa hara heeft zich daaraan on danks het tweemaal verschui ven van de inlverïngsdatum, niet gehouden. De benodigde jaarrekening en de jaarversla gen van 1980 en 1981 zijn tot op heden niet bij de gemeente ingediend. B en w schrijven dat, als de vereiste stukken niet op korte termijn alsnog worden inge diend, zij het ministerie van crm zullen adviseren de subsi die-relatie met de stichting te beëindigen. Rotterdam Honderdvijftig- duizend Rotterdammers zijn het afgelopen jaar met hun vragen naar het Hulp- en In formatiecentrum in het post kantoor aan de Coolsingel ge komen. Vragen over wonen, werken of de sociale wetten en voorzieningen. Onder de vra genstellers waren veel buiten landers, die vooral door een taalachterstand zijn aangewe zen op hulpverlenende instel lingen. In het jaarverslag van het HIC staat voorts dat het bezoekers aantal het vorige jaar met 20.000 is toegenomen. Vooral bij die toename is het aantal buitenlanders enorm. Bij som mige afdelingen was het aan tal buitenlandse bezoekers zelfs meer dan vijftig procent. Het niet beheersen van het Nederlands bleek vooral bij de Marokkanen groot. Maar al te vaak bleken deze mensen voor het lezen of schrijven van brieven of formulieren te zijn aangewezen op hulp van der den. De medewerkers van het HIC menen dan ook dat meer moet worden gedaan om deze mi granten aan te zetten tot het volgen van taalonderwijs. De belangrijkste vragen, waar over de medewerkers van het HIC geraadpleegd worden, hebben betrekking öp het wo nen. Vooral het vinden van betaalbare woningen levert problemen op. Andere belangrijke vraagge- bieden zijn de werkgelegen heid en de sociale wetgeving. Door wijzigingen in sociale wetten of voorzieningen on- staat onzekerheid. Vooral ou deren, die via een afvloeiings regeling gebruik maken var» de wwv lieten hun angst blij ken over het ongewisse. Rotterdam De nieuwe fractie van de Partij van de Arbeid in de Rotterdamse gemeenteraad bespreekt vanmiddag de resultaten van de onderhandelingen over de vorming van een progressief college. Roel den Dunnen deelde gisteravond in de ge westelijke vergadering van de PvdA mee, dat het be leidsprogramma voor negen tig procent rond is. De laatste tien procent betreffen de fi nanciële paragraaf, niet het gemakkelijkste onderwerp. Op basis van de uitspraak van de fractie zullen verdere onderhandelingen moeten worden gevoerd met D'66, PPR/PSP en CPN over de samenstelling van het colle ge. Den Dunnen gaf niet aan hoe het er zal uitzien. (Het zou dan gaan om een 6-1-1- college: zes PvdA, één D'66 en één PPR, zo vernemen we - Red.RN). Roel den Dunnen deelde voorts mee, dat VVD en CDA kort en goed hadden meegedeeld alleen sémen met de PvdA te willen on- verleggen over twee zetels voor elk van beide partijen. Zo'n 4-2-2-college is voor de fractie 'onbespreekbaar', al dus de eerste onderhandelaar voor de PvdA. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 14 juli 1S82 Schiedam Frans Schaap wacht geen geringe opgave bij SVV. De spits, die vorig sei zoen m ongenade viel bij De Musschen trainer Wolter Bos, moet op Harga Cor Peitsman doen vergeten. De bonkige spits vertrok naar Waregem voor een nieuw avontuur en SVV was er snel bij om Frans Schaap, die ook in de belang stelling stond van Excelsior, als zijn ovolger te contracte ren. „Ik heb er echt zin in", klinkt het strijdlustig uit de mond van de Schiedammer, die eerst carriere maakte bij Hermes DVS. „Het is natuurlijk alle maal vrij onverwacht afge rond. Sinds februari had ik helemaal niet meer gespeeld» Toch kwamen ineens SVV er* door Chris Woerts Excelsior op de proppen. Uit eindelijk heb ik voor SVV ge kozen, omdat ik uit Schiedam kom en al een aantal spelers van SVV kende. Dat maakte het allemaal wat gemakkelij ker voor mij." Gek Ai op achttienjarige leeftijd had Frans Schaap de mogelijk heid om contractspeler te wor den bij SVV. Die kans liet hij welbewust lopen. „Ik was in die tijd helemaal gek van Her mes DVS. Ging altijd met het eerste elftal mee en ik had maar één droom: eens zelf in het eerste van Hermes spelen. Dat stond bij mij voorop. Toen dat eenmaal lukte vond ik het echt geweldig. Daarom debu teer ik ook pas laat in het be taalde voetbal. Ik ben tenslotte alweer vijentwintig." Ook voor het komende seizoen had Frans Schaap al weer heel andere plannen: „Ik heb nogal veel contact met Jeroen Roo- vers, waar ik bij Hermes DVS mee heb gespeeld. Hij vertrok naar TSB. maar wilde daar ook wel weer weg. Ik opperde toen het plan om samen naar Neptunes te gaan. Ik zou daar ook gelijk jeugdtrainer wor den. Dat is allemaal niet door- tgegaan omdat SVV mij con tracteerde. Ik trainde af de jeugd bij DHS en deed het met enorm veel plezier. Echt, in de toekomst wil ik zeker weer aan de slag als oefenmeester. Dat werk is mij uitstekend be vallen." Spits Frans Schaap zal of op de lin kerflank terecht komen, of in de spits. Zelf gaat zijn voor keur uit naar die spitspositie. „Ik ben natuurlijk wel een heel andere voetballer dan Cor Peitsman. Die was sterk in de lucht, ik moet het meer van mijn spel over de grond hebben. Ik weet nog niet pre cies wat Nol de Ruiter met me wil. We wachten het allemaal maar af. Kijk, als spits-speler ben je afhankelijk van de bal len die van de flanken komen. Krijg je van de vleugelspitsen geen bal, dan kun je het eigen lijk wel vergeten op die plek. Ik heb het voordeel dat ik ze ker niet 'statisch ben, ik be weeg veel en dat moet zonder meer een voordeel zijn." Frans Schaap: toch nog be taald voetbal. De eerste kennismaking is Frans Schaap in ieder geval meegevallen. Ontspannen be woog hij zich tussen de inmid dels overbekende selectie van de Schiedammers. Als Schie dammer voelde hij zich direct thuis op Harga. „Ik ben wel gevoelig voor sfeer. Als die goed is, is dat alleen maar be ter voor de prestatie. Als je be taald voetbal speelt is alles na tuurlijk veel beter geregeld Kijk alleen maar eens naar de medische begeleiding. Toch dingen die allemaal erg be langrijk zijn. Nee, ik ben blij dat ik toch een kans krijg om bij SVV te spelen. Ik verwacht er veel van." Schiedam - Op Tennispark Spieringshoek in Schiedam wordt deze week het jaarlijkse B,C en D-tennistoernooi ge houden. Na niet minder dan 450 partijen zal pas blijken wie de punten in het kader van het Sijthoff Circuit in de wacht zal slepen. Dat 2al ech ter geen drijfveer vormen voor een groot aantal uit Maastricht afkomstige spelers, leerlingen van een Limburgse tennisschool, die voor het eerst kennismaken met dit circuit. In het herenenkel B is de Maastrichtse Bart Theelen als eerste geplaatst, terwijl de eveneens uit het zuiden des lands afkomstige Paul Dassen als derde is genoteerd, zodat de plaatselijke favoriet Mike Verkerk, als tweede geno teerd. wat nieuwe gezichten tegenover zich zal zien. Ook in het herenenkel C is een Limburger als grootste kanshebber genoteerd, de der tienjarige Roel Swakhoven. Merkwaardig is, dat dezelfde Swakhoven. die ook in D heeft ingeschreven, bij de D- heren als tweede geplaatst is, waaruit de verkeerde conclu sie getrokken zou kunnen worden dat D een niveau ho ger is dan C. Het benadrukt echter voor de zoveelste maal, dat er op zijn zachtst gezegd een gebrek aan coördinatie is tussen de regionale tenmsbon- den voorzover het de plaatsing op de verschillende klasse- ringslijsten betreft. Bij de 3-dames werd eerste klasse-speelster Henrietle Knols (Maastricht) bovenaan het schema geplaatst. Zij stond gisteren in een toernooi in Bakkum in de eindstrijd. Joke Ritman (KSVV) en Lucien Sigmond (KSVV) werden als derde respectievelijk vierde geplaatst. Een trede lager is Li tali a Vrijland, winnares van het districtstoernooi, als kans hebster getipt. Schiedam Huub Rombouts uit Maassluis slaagde erin x>m algeheel viskampioen van Schiedam te worden. In het laatste van de drie concoursen won hij niet, maar 2ijn totaal over de wedstrijden was toch het beste Hij kwam uit op een 794 centimeter. Het laalse con cours was overigens een prooi voor J van den Akker, die 514 centimeter op de kant wist te halen. In totaal namen aan de laatste wedstrijd 34 vissers deel. De einduitslag van hei laatste concours- 1 J. van den Akker (514 centimeter); 2 N. van Dongen (288 cm), 3 M Marlijn (287 cm); 4 H. Rombouts (265 cm); 5 E. Krabbendam (265 cm), 6 A. van Kemmeren (24J cm); 7 H. van Emden (221 cm). 8 G Slavenburg (221 cm); 9 W. Bos (202 cm). 10 H van Zetten (191 cm) De uitslag na drie wedstrijden. 1 H. Rombouts (794 cm); 2 M. Marlijn (792 cm), 3 H. van Zet ten (734 cm); 4 D. Boomsma (727 cm); 5 M. van Tintel (716 cm), 6 G. Slavenburg (702 cm), 7 T. Balster (633 cm); 8 K. \jan Roy en (616 cm); 9 J Krabben dam 603 cm). 10 H. van Erftb- den (597 cm). Vlaardïngen Burge meester Van Bruggen van Schipluiden zal vanavond het startschot lossen van de traditionele Kadeloop van Schipluiden. Vorig jaar trok dit festijn maar liefst 700 deelnemers en de organisatoren verwachten dit keer een record-op- komst. De organisatie is in handen van tnmclub 'De hardloper', die op de medewerking mag rekenen van AV Fortuna uit Vlaardïngen en Olympus *70 uil Naaldwijk, In het verleden behaalden Jo- han Kijne (1978 en 1979); Jac ques Valentin (1980) en Kees Langelaan (1981) een eerste plaats. Ook dit jaar zullen weer vele regionale prominen ten aan de start verschijnen. De Kadeloop gaat door de Schipluidense polders en langs de Vlaardingse Vaart. Recrea tielopers kunnen gewoon star ten tussen de wedstrijdlopers, iets wat uniek mag worden ge noemd. Er kan een keuze wor den gemaakt uit drie afstan den. T>? anderhalve kilometer voor de kinderen tot en m'et twaalf jaar, de vier kilometer en de elf kilometer. De startlij- den zijn respectievelijk 1930 uur, 19.30 uur en 20.00 uur. In totaal zijn meer dan 40 prij zen te verdienen voor damfes, heren en veteranen, terwijl ie dere loper na afloop een fraaie medaille in ontvangst mag ne men. Inschrijving, prijsuitreiking èn kleedgelegenheid vinden plaats bij de kantine van SV Schipluiden aan de Goudenre genstraat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3