1 Instellingen gezondheidszorg enthousiast over project Vooral buitenlanders de dupe VLAARDIN6S DABBlAi SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam bijna verdreven uit grote steden-Top 30 Gezondheid en ouderenin oktober van start Oudheid - undige vondsten mogen niet opnieuw iverloren gaan Stormschade in Vlaardingen Ulferd Bruseker krijgt gelijk Nieuwe bedreiging komt uit IJsselmeerpolders Hele wijk kan opening postkantoor meevieren Schiedamse VVD wijst PvdA- voorstellen af Meiden rechts, knullen links? Scholen financieel in de knel DONDERDAG 15 JULI 1982 Vlaardingen In de drie Vlaardingse dienstencentra start in oktober een project over ouderen en hun gezond heid. De commissie voorlich ting van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk en de vrouw die bij de regionale GGD gezondheidsvoorlich ting en opvoeding (GVO) voor haar rekening neemt, Marja van Houten, zijn zo goed als kiaar met de voorbe reidingen. De bedoeling is, zegt Hans Kolden hof van de stichting „dal ouderen samen de problemen met hun ge zondheid, |die ze gemeen schappelijk! hebben, bespre ken." De huisartsenvereniging, de apothekers, en het instituut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg zijn maar een paar van de instellingen die meedoen. „Alles wat maar een beetje naar gezond- heidszorg ruikt doet mee", zegt Kolden hof. „En ze zijn allemaal erg enthousiast over het project." Vanaf oktober zijn er eens in de twee weken j thema-bijeenkomsten in de drie dienstencentra, j „Met soortgelijke bijeenkom- i sten in andere steden is ge- bleken, dat je toch wel op vijftig deelnemers per mid- j dag mag rekenen. En mis schien zelfs wel meer", aldus Kolden hof. Een paar van de thema's zijn: slapen en! slapeloosheid, al ternatieve! geneeswijzen, me dicijngebruik en ziekenhui sopname. :Elk thema wordt; weer anders behandeld, met inleiders, film, dia's, spelle-. tjes en dicussies over stellin gen. Koldenhof: „De bedoe ling is, dat:er later over door gepraat wordt, dat dingen be- j spreekbaar worden." In een reactie op de nota over gezondheidszorg in de regio Nieuwe Waterweg- Noord heeft de raad voor het ouderenwerk gevraagd om meer aandacht voor ouderen. Vooral gezondheidsvoorlich ting aan die bevolkingsgroep zou hard nodig zijn, en daar wordt in de nota niet over geschreven. De makers van de nota hebben zich tegen die kritiek verdedigd, door te zeggen dat het een algemene nota over gezondheidszorg is. „Maar zo algemeen is die nota niet", zegt Koldenhof. „Er wordt wel speciaal over kinderen geschreven, over gezondheidsvoorlichting aan kinderen. Nou, aan de ge zondheidsbeleving van oude ren kan ook wel iets gedaan worden. Het is bijvoorbeeld de groep die de meeste medi cijnen gebruikt. Daar mag welecns wat voorlichting over gegeven worden." Over samenwerking met de GVO-functionaris van de GGD aan do Soendalaan heeft de raad voor het oude renwerk niet te klagen. „Er wordt in Vlaardingen wei aandacht besteed aan oude ren". is de gelukkige conclu sie van Koldenhof. „Dat zie je aan dit project over oude ren en gezondheid." 'Amateur-archeologen profiteerden Vlaardingen Vlaardingen 'albinnenkort een overleg groep krijgen, die zich gaat be zighouden met oudheidkundig bodemonderzoek in de stad. Vooral culturele zaken is zeer tevreden met dit resultaat. )Vat de taak van deze eofdina- jïegroep op aandrang van wethouder Goudriaan tot vijf leden teruggebracht precies rnoet worden, is nog niet vast gesteld. In ieder geval zullen zij een beter overleg tussen de gemeentelijke afdelingen cul tuur en stadvemieuwjng moe ten bevorderen. Volgende vondsten, zoals scherven van potjes en botten, mogen niet opnieuw verloren gaan. Doordat coördinatie tot nu toe te vaak is uitgebleven, zijn heel wat oudheidkundige vondsten verdwenen. Ama teur-archeologen hebben in de Joop der jaren danig geprofi teerd van de slordige gang van taken. In hun vrije weekendje tonden zij naar hartelust g ras- tuin eh op plekken, waar grofe<Av<frkzaamheden werden vélrilht zonder dat de oud heidkundig adviseur van de gemeente ervan op de hoogte was. De nieuw te vormen groep zal aider meer bestaan uit wet houder Maarleveld, de ge meentearchivaris en de pro vinciaal archeoloog. Zij zullen moeten voorkomen, dat bij nieuwbouw in voornamelijk le oude kern van Vlaardingen - ongeveer vanaf De Molen :ot de Grote Kerk nog meer vondsten verloren gaan. In een rapport van hel rijk wordt Vlaardingen beschreven als ben stad. waar het oudheid kundig bodemonderzoek ern stige schade is toegebracht. Culturele zaken stelt zelfs dat Je stad, wat betreft bodem vondsten. een achtergebleven gebied is. Daar zal de coördi natiegroep verandering in «oeten brengen. Vlaardingen In een woning de Vlaardingse Wagner- ■traat eiste de plotseling opge stoken storm gisteren de tol •'an vier gebroken ramen. Ook xmien kregen het zwaar te 'ehduren. Op de westelijke rij- Ijaan van het Veerplein moest Ie politie een flinke afgebro ken tak verwijderen. En op de «arathonweg versperde een naif omgewaaide boom het Jeispad. (amen werden er in de afge- "pen dagen overigens toch •'eel vernield. Maar liefst zes- ruiten van de LEAO op de -uraQaolaan moesten het ont- plflen. Qe politie tast omtrent fedaderts nog in het duister. dienst gemeentewerken leeft de school gisteren wel "gedicht. Sfhiedam De uitkeringen de gemeentekas gaan In 1983 opnieuw omhoog- Ook ^°r Schiedam betekent dat *n toename van de financiële 'olume met 0,75 procent- Dat L overeenkomstig hetgeen -PN-raadslid Ulferd Bruseker •uid juni'na mens klein links 'e Schiedamse gemeenteraad «Her de neus wreef. Bruseker !^"d toen nog tegengesproken I°£r vvethouder Reinier «neeres, die uitging van een mame van het volume-accrès net één procent. Bruseker lc*mde dat een zeer onterecht ^imisme en hij sprak van •«zuinigen met de natte vin- ler". aan grote Vier kinderen op een slaapkamertje van nog geen twee bij vier meter. Een groot probleem waar geen directe oplossing voor is door; het gebrek aan grote goedkope grote huizen. Schiedam In enkele jaren tijd is Schiedam niet alleen verdreven uit de Top 20 van grote Nederlandse gemeenten, maar zelfs is de jene- verstad bijna geschrapt van de lijst van de eers te dertig: Schiedam is in orde van grootte mo mentcel de dertigste plaats toebedeeld. In de tijd dat Schiedam een grote stad genoemd kon worden, stond de gemeente nog stevig in de Top 20. Dal was ongeveer tien jaar geleden, toen Schiedam zijn maximum aantal inwoners van 83,313 inwoners behaalde en daarmee een eervolle zestiende plaats bekleedde op de rang lijst van Nederlandse gemeenten. Maar de 'leegloop' zette geleidelijk in en Schie dam zakte enkele plaatsen. Volgens Marcel Houtkamp, ex-voorzitter van D'66 in Schiedam en sinds enige jaren werkzaam bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten VNG), stond Schiedam een paar jaar geleden geruime tijd op de drieëntwintigste plaats. Maar ondertussen is ook dat veranderd. In het kader van het inrichtingsbeleid van de over heid, zoals dat heet, zijn er in Nederland groei kernen aangewezen die de vertrekkende bevol king uit de grote steden moesten opvangen. Van die steden werd wel! verwacht, dat zij Schiedam zouden passeren. Haarlemmermeer is bijvoorbeeld zo'n stad die Schiedam heeft inge- haald. Maar dat de teruggang zo spectaculair zou zijn dat Schiedam straks niet eens meer meetelt bij de eerste dertig, dat was toch niet verwacht. Nieuwe bedreigingen komen vanuit de IJsselmeerpolders: Lelystad en Almere zijn twee gemeenten die Schiedam in de nabije toe komst zullen beconcurreren op die dertigste piaats. De laatste tien jaar verloor Schiedam gemid deld duizend inwoners per jaar. Nu staat Schie dam op do valreep nog in de Top-30 met 73.000 inwoners. De teruggang had veel gevolgen. De gemeenteraad ging terug van 37 naar 35 zetels, de exploitatie van veel voorzieningen liep scha de op (een bekend voorbeeld Is het Sportfond- senbad, dat te kampen heeft met een behoorlijk exploitatietekort). En ook de winkeliers in de binnenstad kunnen niet meer zo goed draaien als ze tien jaar geleden verwacht hadden. Zeker voor winkels met een hoge drempelwaarde tdat wil zeggen winkels die veel klanten nodig heb ben zoals meubel- en vloerbedekkingwinkels) wordt het steeds moeilijker. De gemeenten, die Schiedam in grootte van hel aantal inwoners vooraf gaan, zijn. in alfabeti sche volgorde: Amersfoort, Amsterdam. Apel doorn, Arnhem, Breda, Den Haag, Den Bosch, Delft, Dordrecht, Ede, Eindhoven. Emmen. En schede, Groningen, Haarlem, Haarlemmer meer. Hengelo, Hilversum. Leeuwarden, Lei den, Maastricht. Nijmegen. Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Vlaardingen. Zaanstad, Zoetermeer en Zwolle. 0 Teken wedstrijd op scholen Geschiedenis- boekje van PTT De bouw van het PTT-kantoor op het Bachplein vordert zienderogen. Nog drie maandjes en dan gaat het open. Schiedam Het nieuwe postkantoor op het Bach plein gaat in de tweede helft van oktober open. De PTT is van plan dit te vieren met een open dag voor de hele wijk, een tekenwedstrijd voor de lagere scholen en de uitgave van een boekje over de postale geschiedenis van Schiedam. Dat laatste is ove rigens nog niet helemaal ze ker, zei vanochtend Co Stee houwer, de waarnemend di rectrice van de PTT-Schie- dam, nu directeur A.C. van Broekhoven per 1 augustus in Dordrecht is benoemd. In september zal de Bataafse Aannemingsmaatschappij het nieuwe postkantoor opleveren, daarna is het voor de PTT nog een kwestie van inrichten. De technische installatie zal een klein maandje in beslag ne men. Op het nieuwe kantoor komen vijftien tot twintig mensen te werken. Het kan toortje dat tien jaar lang als noodvoorziening dienst gedaan heeft, aan de Willem Andrtes- senlaan, wordt dan opgeheven. De eerste paal voor de PTT werd op 22 september vorig jaar geslagen. In totaal zitten er 62 palen in de grond. Het ontwerp was van de Rotter damse architecten Elffers Partners BV, een vast bureau van de Rijksgebouwendienst. Het is afgestemd op het aan grenzende kruïsgebouw (ont werp: Stem Goslinga) en wijk centrum Blauwe Brug (ont werp: Gert Rook). Het kunst werk van de Hagenaar Flin terman zal vanuit de Blauwe Brug doorlopen in het PTT- kantoor, tot zelfs op de par keerplaats buiten. Het nieuwe PTT-gebouw is goed beveiligd en geheel toegankelijk voor mensen in een rolstoel. Vlaardingen Er zijn in Vlaardingen veel te weinig huurhuizen met vijf ka mers. Vooral buitenlanders zijn hier van de dupe, omdat hun gezinnen doorgaans groter zijn dan Nederland se. j In de meeste nieuwbouwplannen! zitten wel vijf kam er woningen, maar voor ;veel grote gezinnen zijn de huren te hoog. Vooral bui tenlanders hikken tegen de hurerj van meer dan zevenhonderd gulden aan, omdat zij zich vaak genoodzaakt zien honderdén guldens per maand naar de familie in hef. thuisland over te maken. j „Als ik rijk was, was ik niet naar Nederland ge komen". zegt M.Vildirim die met vrouw en vijf kinderen een driekamerwoning in de Oostwijk bewoont. Tot voor kort bestond het gezip nog uit zes personen, maar vorige week werd het Turkse echtpaar verblijd met nog een zoon. De baby slaapt nu op de ouderslaapkamer, terwijl de andere twee dochters en twee zonen het met een kamertje moeten doen van nog geen twee bij vier meter. t(ik stuur veel geld naar Tur kije. Van de 1800 gulden die ik verdien kan ik niet meer dan 350 gulden huur betalen. In dertijd kon ik naar een nieuw huis op de kaalslag, maar dat was veel te duur." Vijfkamerwoningeh met hu ren van drie- a vierhonderd gulden zijn er echter nauwe lijks. En voor duurdere huur huizen kan huursubsidie ook hier geen oplossing bieden, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met het geld dat de buitenlandse werkne mers overmaken naar de ach tergebleven familie. De chef huisvesting van de gemeente Vlaardingen C.A. Kalf kwali ficeert hel als een landelijk probleem. „Als gemeente heb ben wij geen financiële midde len om te helpen. Als noodstap bieden we wel eens een goed kopere vierkamerwoning aan, maar dat is ook niet ideaal na tuurlijk." Yildirim zegt dat hij al vijf jaar staat ingeschreven voor een woning. Op het bureau huisvesting weet men echter te vertellen dat het er pas twee zijn. Navraag leert dat al leen de jaren tellen dat de wo ningzoekende bij de dienst huisvesting van de gemeente is ingeschreven. De periode dat men zich bij een woning bouwvereniging heeft opgege ven voor een ander huis tellen niet mee. „De woningbouw*- verenigingen zeggen tegen woordig ook dat je eerst naar ons moet voordat je bij hen op de lijst kan. En de laatste tijd geven we daarover ook mede delingen uit in de mensen hun eigen taal." aldus Kalf. Hij heeft niet de indruk dat buitenlanders worden gedis crimineerd bij de toewijzing van huizen door de woning bouwverenigingen. „Dat zal eerder gebeuren bij een kleine huisbaas. Maar als die een huurder voorstelt die niet ge noeg punten heeft, grijpen wij in en dragen wij zelf' iemand voor die wel in aanmerking komt." Kalf steil dat de huisvesting van buitenlanders in Vlaar dingen noch op spreiding noch. op concentratie gericht is. „Te grote concentraties proberen we wel tegen te gaan. We stre ven naar niet meer dan twee buitenlandse gezinnen op een trappenhuis. Maar in urgente gevallen willen we daar wel eens van afwijken." CDA wit sneaan de bel trekken Schiedam De PvdA heeft de VVD onofficieel benaderd niet het verzoek om een coali tie in overweging te nemen met drie PvdA-wethouders en twee VVD'ers. Ook is door een PvdA-gedelegeerde gevraagd de mogelijkheid van 3 PvdA, 1 VVD en I CDA eens te onder zoeken. Beide voorstellen zijn door de VVD resoluut van de hand gewezen. De liberalen willen, evenals het CDA, een afspiegelingscollege van 2:1:1 op basis van de verkiezingsuit slag en zijn bovendien fel ge kant tegen de benoeming van een vijfde wethouder. Het CDA voelt ook wel voor een 2:2-verhouding. maar dat kost de PvdA zijn meerder heid in het college. Volgens VVD-raadslid Cor van Tilborg kan het CDA niet rekenen, als hel voor 2:2 pleit. ..De PvdA heeft tweemaal zoveel zetels als het CDA", schampen hij. Van Tilborg vindt het CDA- idee overigens ook niet Zo net jes. Aad van Lingen (CDA) ver baast zich er uitermate over, dat de PvdA nog geen fnrmele schreden heeft gezet op tic weg naar een nieuw college van B en W, „Als ik uiterlijk deze maand niets gehoord heb, ga ik zelf aan de bel trekken. Ik vind dat de grootste partij het voortouw behoort te ne men, maar als dat niet ge beurd. nemen wij zelf het ini tiatief", aldus Van Lingen. Nu de PvdA kennelijk offi cieus [al een vijfde wethouder in o vér weging neemt, kan aan een 3:2-comhinatie met het CDA; gedacht gaan worden. Voor het CDA zou dat aan trekkelijker zijn dan een 2:1:1- variant met PvdA en VVD, maar Van Lingen doet grote moeite zijn geloofwaardigheid bij de VVD in tact te houden. Hij heeft toegezegd „zijn poot stijf te houden" en uit te blij ven gaan van 2:2 of 2:1:1. I j Schiedam Kantoor Noord - hoek bp de Warande heeft oen bordje buiten hangen, waar je echt even twee keer naar moei kijken. „Meiden rechts de trap op", staat erop in grote kapita len. Dus je denkt automatisch: knullen links? Dat klinkt echt te ongelooflijk, anno 1982. Dus. nog eens van dichterbij gekeken naar hei bordje. Dan komt de aap uil de mouw. Van de L, die er aan vankelijkgestaan moet heb ben, is hel voetje afgevallen. Bedoeld -was dus: melden rechts de trap op. Voor jon gens én meisjes. L eermiddclenbudget moet omboog Vlaardingen Als het leer middel en budget niet wordt op getrokken. komen de openba re scholen financieel in de knel te zitten. Dan dreigt de situatie te ontstaan dat noodza kelijke leermiddelen, zoals on der meer boeken, pennen, pot loden en handenarbeidmalerï- alen, niet meer tijdig kunnen worden aangeschaft. Die som bere voorspelling doet het da gelijks bestuur van de verga dering van hoofden van de Vlaardingse openbare scholen. De scholen dringen in een brief aan B en W aan op ver hoging van het budget voor het volgende jaar. Het budget is dei laatste jaren niet meer verhciogd door bezuinigingen. Die bevriezing begint zich,nu echter te wreken. Het rijn vooral de oudere scholen 'die in de (problemen raken, omdat daar de leermiddelen hard aan vervanging toe zijn. Bij de nieuwere scholen speelt het problèem minder. Daar wordt gewerkt met boeken die voor lopig nog mee kunnen. Secretaris van het bestuur Leo Vogelj: „In het begin van de ja ren zeventig zagen we een spectaculaire stijging van 'het budget. Toen ging het allemaal prima. De laatste jaren zijn: de prijzeh echter enorm gestegen, terwijl daar geen verhoging van jhet budget tegenover stond: Dat gaat nu drukken op de budgetten. Het gaat ons er niet' om dat we meer willen aanschaffen. De scholen wil len alleen gelijke tred houden met de prijsstijgingen. We heb ben een prijsvergelijking ge maakt van de jaren 79 en '82 en die zegt genoeg."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1