12 EXTRA I Zelfbouwers schieten aardig op i K Sotlerdems Nieuwsblad zaterdag i7 juli 1982 'Gelukkig staan mijn handen goed' i Peter van Duyvenbode ploetert voort. Hij hoopt in september zijn huis op te leveren. Botterdam De bouwplaats in Zeven kamp lijkt op de Sa hara. Veel zand, een felle zon en een tem peratuur, die in een sauna aantrekkelijk izou zijn. Aan een iuwhoutenvlaggemast hangt de vlag van een •Bekend biermerk. Li- ters moeten de bou wers er van nuttigen in deze verzengende hitte. Hier zijn sinds januari de 'zelfbouwers' bezig, een groep van 28 vee] al jonge mensen, die voor de aantrek kelijke prijs van 83.000 gul den eon premie A-womng hebben gekocht. Onder één voorwaarde, de gelukkige ei genaar moet het stulpje zélf bouwen. Het project startte op 26 ja nuari, toen de toenmalige -.minister van volkshuisves ting, Marcel van Dam. de eerste paal de grond in sloeg. - De voorbereidingen waren toen echter al lang getroffen. De gemeente coördineert en heeft ook de bewoners van de patio-woningen geselec- teerd. Aan de rand van het eigen I' wijkje is Jaap de Kramer -met ontbloot bovenlijf aan -het ploeteren. Hij bouwt het .buis, waar hij aan het eind Van dit jaar samen met zijn vrouw Truus en zijn jongste - zoon gaat genieten van de '.vrijheid. Hij is controleur van brand- blusapparaten en heeft dus nauwelijks bouwervaring als ^hij geselecteerd wordt. ,,Dat - wij uitgekozen werden ver- baasde ons eigenlijk. Het idee 1 sprak me enorm aan, maar ik ben al 50 jaar en ik vrees de dat men zich vooral zou - richten op jonge mensen. Ge lukkig hebben ze dat met ge daan. Ik ben dolblij dat ik in dit project ben opgenomen." Nog afgezien van de gezellig heid is het bewonen van .deze in hout opgetrokken pa- lio-woningen financieel erg 'aantrekkelijk. Omdat er een ■'.premie op zit betalen de be woners, met een belastbaar .inkomen van 28.000 gulden, rond de ƒ250,- per maand. En dat is zeker te overzien. Jaap de Kramer benut vanaf januari ieder vrij uurtje voor „d^ bouw. „We hebben met 'alle bewoners vaste tijden «dat we aanwezig moeten 2ijn. .Woensdag-, donderdag- en vrijdagavond van half zeven tot half elf en zaterdag de De 'modelwoning' in aanbouw. Een snelle jongen, die binnenkort zijn wandmeubel kan plaatsen hele dag van acht tot vijf uur. Dan zijn we er allemaaJ. de rest van de tiid zijn altijd wel mensen op de bouw plaats te vinden. Ik ook, als ik overdag wat uurtjes vrij door Marlijn Verwaaijen Foto's: Ben Blumers ben ga ik meteen weer aan de slag." Sfeer In de maanden dat de doe- het-zelvers nu bezig zijn groeide de sfeer. Bouwer Jaap: „Iedereen helpt elkaar. Er heerst een enorme homo geniteit. Er zijn bijvoorbeeld mensen die ergens min of meer in gespecialiseerd zijn. Die komen dan even helpen als je daar mee bezig bent. Als ik alleen ergens mee be zig zou zijn en ik heb hulp nodig is het geen enkele pro bleem." ..Gelukkig staan mijn han den goed, ik ben best we! handig", zegt Jaap de Kra mer. „En als ik iets niet weet dan kan ik altijd een beroep doen op de opzichter, Frans van Dijk. Een duizendpoot. Volgens zeggen loopt hij per dag 38 kilometer af. Hij is de man die alles controleert en inspecteert." En die controle blijkt streng te zijn. De Kramer- „Als je ergens mee klaar bent mag je niet doorgaan met het vol gende als het met door de opzichter is goedgekeurd. En dal gaat er streng aan toe. Een spijker krom, dan moet hij er uit. Ligt iets niet hele maal waterpas dan gaat alles weer uit elkaar." ,,Die man is inderdaad on misbaar", zegt Peter van Duyvenbode, die met zijn vrouw Bernadette en hun toekomstige kind in de nieu we wijk komt te wonen. „Overal vindt hij een oplos sing voor en als dat niet het geval is dan moei hei afge broken worden. En terecht want het is duidelijk dat het allemaal wel solide in elkaar moet zitten." „Bovendien ben je bezig aan je eigen huis. dat wil je toch wei mooi hebben", vult Jaap de Kramer aan. „Uiteraard ben ik ook razend nieuwsgie rig hoe het gaat worden. En ik heb daarbij het voordeel dat ik één van de laatste hui zen heb en de kleine foutjes die in het begin gemaakt zijn nu niet meer gemaakt wor den." Zwaar jaar „Toch zal dit een zwaar jaar gaan worden", verzucht Jaap. „Geen vakantie en je moet ieder vrij uurtje in je huis steken. Mijn vrouw gaat meestal wel mee. Zorgt voor een broodje, wat koffie en een pilsje op z'n tijd. DaPheb je hard nodig, zeker in deze periode. Want het is onvoor stelbaar heet." Via inspraakvergaderingen hebben de bewoners min of meer 2elf kunnen bepalen hoe met name de buitenkant van de huizen er uit gaat zien. Voor het overgrote deel was men het wel met elkaar eens. Alleen de kleur aan de buitenkant, dat leverde enige problemen op. Jaap de Kramer: „Op een ge geven moment kwam een kleurdeskundige ons advise ren, Maar die wilde de re genboogkleuren aan de bui tenkant. Dat zagen wij in eerste instantie niet zo zitten. Nu zijn we toch overeenge komen dat mijn huis groen wordt, dat van de buurman een tintje lichter en dan wordt het steeds minder fel. Het laatste huis is dan uitein delijk oranje. Op zich is dat best aardig. Bovendien is dit een project dat, als het een maal klaar is, best wel pu bliek zal trekken. Dan mag het er van mij best wat kleu rig en anders dan anders uit zien." Avondstudie Zo ver is het allemaal echter nog niet. Er zal nog flink ge werkt moeten worden. Bouwkundig tekenaar Peter van Duyvenbode, al aardig gevorderd, beseft dat ook. „Ik lig momenteel wat ach ter op mijn schema, maar dat is binnen een week ingelo pen. In wezen zijn wij alle maal fanaten, eigenlijk een klein beetje gek. Hel is te vergelijken met een avond studie. Daar moet je ook ver schrikkelijk veel vrije tijd in steken wil je succes hebben. Dat geldt hier ook voor. Maar ik heb het er graag voor over. Je leert de men sen enorm goed kennen en daarbij komt dat ik graag loop te klussen. Een betere combinatie is er niet." Die onderlinge betrokken- hied bij het 'produkt' blijkt inderdaad vrij groot. Zet twee zelf-bouwers naast el kaar en de vaktermen vlie gen je om de oren. En Jaap de Kramer deinst er niet voor terug een deskundige uitleg te geven. „De eerste vloerlaag is door een aanne mer gestort. Maar dan moet je zelf de grondregels leggen. En alles natuurlijk wel wa terpas, Want ga je eenmaal scheef dan merk je dat wel als het dak er op moet." Waarbij hij zal beamen dal het 'pannenbier' in dat geval aanmerkelijk minder zal smaken. Isolatie „Alles is ook meteen goed geïsoleerd", vervolgt hij. „Onder de vloer is speciaal materiaal bevestigd. Het is eigenlijk een soort proef van een bedrijf dat het materiaal gratis beschikbaar heeft ge steld. Is trouwens nog een heel werk om dat te bevesti gen. Daar heb je zeker twee man voor nodig." Neen, wat dat betreft zijn de toekomstige bewoners er ze ker van dat het allemaal piekfijn in orde is. En vol gens de regels van de bouw. „Want", zegt Peter van Duy venbode, je kan echt niet zo maar doen wat je zelf leuk vindt. In de bouwkeet hangt een schema en een tekening en je moet precies doen wat de voorschriften vermelden. Dat kan ook niet anders want, tenslotte moet het huis wel aan alle bouwvoorschrif ten voldoen." Daarom, als de bewoners hun 'huiswerk' hebben ge daan, komt de 'meester' het allemaal nog eens goed con troleren. Pas dan is de ople vering een feit. Jaap hoopt aan het eind van dit jaar, zo rond november, de verhuis wagen voor te laten komen. Verbouwen Peter is wat dat betreft een snellere bouwer. „In septem ber moet het opgeleverd worden", klinkt het, alsof hij echt een aannemer is. „Wat ik dan ga doen? Dan ga ik gelijk verbouwen. Want die oplevering is leuk en aardig, maar in de bouwtekening is bijvoorbeeld in de badkamer geen ligbad gepland. Dat ga ik er meteen inleggen." Halverwege de houten wijk heeft één van de zelf-bou wers het tempo nog eens ex tra opgeschroefd. Zijn huis is 'dicht', de aluminium-kozij- nen zitten er in, de schuif wand ook en nog even en het wandmeubel kan ge plaatst worden. Een snelle jongen, die met erg veel hulp zijn eigen 'model-woning' heeft neergezet. „Dat huis wordt ook als voorbeeld ge steld", klinkt het ietwat be wonderend uit de mond van Jaap de Kramer. „Die is zo razendsnel, dat is haast niet bij te benen." Maar geen mens die met ja loerse blikken naar een an der kijkt. Het is eigenlijk een klein dorpje in de gestaag groeiende wijk Zevenkamp, waar op een steenworp af stand betonnen blokken in een mum van tijd omgeto verd worden tot huizen. Maar de zelf-bouwers zullen in dat geheel een heel aparte plaats innemen. Een homo gene groep, boordevol erva ring, die met gemengde ge voelens de oplevering zal be leven. Maar het mag niet te veel tijd in beslag nemen, want er is nog voldoende te doen. De naam van de straat is nog niet bekend, maar daar vinden ze ook wel wat op. Misschien 'Een fluitje van een cent'? Desnoods ma ken ze zeli het straatnaam bordje... S r. „Het wordt een zwaar jaar", zegt Jaap de Kramer, 2elf-bouwer en van beroep controleur van brandblusapparaten. i De houten wijk in Zevenkamp, waar bouwers zelf hun huis neerzetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4