COMMENTAAR mijn stad9 sr~n Stutters, praters en kletsers f OORLOG IRAN - IRAK BEPERKT TOT BASRA f ter meulen natuurlijk VREDESDEMONSTRANTEN IN RUSLAND OPGEPAKT JASSER ARAFAT IN BELEGERD BEIROET: Habib 'Ex-keizerin Iran welkom in Frankrijk' Brit acht jaar onder de grond Deur naar GDA e« VVD op een kier t Betoging tegen inval in Libanon f SOMMIGEN SPRAKEN zaterdag bij het D'66-congres over 'Dries' en niet over 'Jan' Terlouw, De taktïek die hij liet zien, leek als twee druppels water vonden zij op die van Van Agt destijds: speculeren op wat de positie van de 'underdog' heet. de man die de klappen krijgt en daardoor de steun van een meerderheid weet te verkrijgen. Met an dere woorden: men verdacht de nieuwe lijstaanvoerder plus een deel van zijn onmiddellijke omgeving er van dat zij een taktisch-magistrale, maar tegelijkertijd laakbare coup hadden gepleegd om D'66 van de PvdA los te weken. Als buitenstaander moet men er maar van uitgaan dat het hier om een niet te voren bedachte manoeuvre ging, maar dat de zaak een wending nam die zelfs de hoofdrolspelers niet hadden voorzien. DE VRAAG IS NU hoe de kiezer zal reageren. Dat D'66 de meest chaotische partij van Nederland is, wist iedereen wel, het congres van vrijdag en zaterdag hoefde daar niets aan toe te voegen. Evenmin is het royement en het door halen van dat royement van het Zuidhollandse D'66-sia- tenlid Pieters in staat om nog verbazing te wekken. Maar hoe reageert de kiezer: bestaat de bereidheid om een stem te geven aan een partij, die eerst haar lijsttrekker laat vallen als een baksteen om hem vervolgens jubelend in te halen? Dat toch is nog wel wat anders dan het houden van onordelijke vergaderingen of onzorgvuldig te werk gaan ten aanzien van een kandidaat. EERST HEEFT de achterban van D'66 de man die deze partij weer op het politiek toneel had gebracht, aangezegd dat hij maar beter kon weggaan. Tijdens een onofficieel con- gresje in Amsterdam was 2ijn reputatie gebroken en er was gebrek aan vertrouwen gebleken bij een voorstem- ming, maar toen het er echt op aankwam, bleek dat de man als een verloren zoon werd binnengehaald. Terwijl zijn taktiek om zich niet bij voorbaat alleen aan de PvdA te binden kort tevoren nog woedend afgewezen met meerderheid van stemmen werd aanvaard. Deze aanvaar ding was kennelijk het gevolg van een interventie, die de omstreden Terlouw kort tevoren had gepleegd. Hij lichtte zinvol en redelijk toe waarom hij tegen de blokkade van de combinatie CDA-WD is. Deze toelichting maakte duidelijk dat hij de afgelopen jaren heel wat meer van de politiek heeft geleerd dan de vele heethoofden in zijn partij. DOOR DIT ALLES ontstaat een vreemd beeld van D'66. De leiding figuren als Terlouw, Zeevalking. Brinkhorst en Lambers-Hacquebard voeren een zo consistent moge lijk beleid, maar de achterban verkeert nog altijd in de sfeer van de actiegroep. Op zichzelf kan dat aardig en amusant zijn en in bepaalde gevallen zelfs stimulerend, maar het is tevens levensgevaarlijk. Zaterdag had het ook anders kunnen uitpakken: Terlouw de woestijn in en psy chiater Mik in zijn plaats. Op dat ogenblik zou de kiezer vermoedelijk zich van D'66 hebben afgekeerd, zodat zij als een uiterst kleine fractie zou zijn teruggekeerd, terug naar af. Nu mag een oude groep getrouwen proberen het ver trouwen te herstellen. Of dat lukt? HET ZAL ER van afhangen of Terlouw en de groep rond hem in staat zijn het beeld van D*66 te restaureren. De afgelo pen weken heeft het heel wat barsten opgelopen. In de eerste jaren van D'66-maakte deze partij de indruk nieuw elan te kunnen geven aan de parlementaire democratie, maar het vuur doofde al spoedig. Terlouw bleek de con stantefactor in het geheel: hij eiste bepaalde voorwaarden van zijn partij om door te gaan en verwierf het vertrouwen. De laatste tijd was er de opstand van een nieuwe lichting: ze betoogde dat het verkeerd ging, zonder overigens pre cies aan te geven waar en bovendien bleek zij trouweloos. Trouweloos aan de groep rond Terlouw, trouweloos vooral aan haar eigen opvattingen, want die slikte zij in om het applaus voor de oude garde in te zetten. ZO GAAT DAN D'66 de verkiezingen in: als een partij met een uitstekend, maar klein kader, waarvan de leden goed op elkaar zijn ingespeeld. Daarachter een labiele achter ban, die de ene keer zus roept en de andere keer zo han delt. Indien D'66 op de achtste september nog enig nfesul- taat weet te bereiken, zal dat te danken zijn aan de inmid dels oud geworden garde, die de achterban enigszins in bedwang weet te houden. Daardoor ziet D'66 op dit ogen blik naar buiten er als een echte politieke partij uit, maar zodra men er binnentreedt blijkt die mooie gevet een to neeldecor dat door Zeevalking, Terlouw en nog enkele an deren wordt gestut. Achter dit decor houden anderen zich met ruzie-achtige en loze discussies bezig. Stutters, pra ters en kletsers: tijdens de campagne zal het op de eersten aankomen. DEKOK Moskou Twee leden van een niet-officieel vredescomité zijn in de Sovjet-Unie gearresteerd en hebben vijftien dagen gevan genisstraf gekregen. Dit heeft een lid van het comité gisteren bekendgemaakt. Pro fessor Joeri Medvedkov en zijn collega, Joeri Kronopoelo, wer den opgepakt wegens dronkenschap en 'straatschenderij' toen ze op weg waren naar westerse correspondenten. De twee wilden contact zoeken met een groep van 200 Scandinavische en 100 Sovjet-vrouwen, die in de Sovjet-Unie demonstreren voor vrede en tegen kernwapens. Deze groep vredesactivisten krijgt overigens officiële steun van de Russische autoriteiten. De leuzen op hun spandoeken en de demonstratieroutes moesten wel vooraf worden goedgekeurd, Medvedkov en Kronopoelo zijn leden van een klein vredescomi té. dat sinds zijn oprichting in mei wordt vervolgd. Een paar van de oorspronkelijk elf leden hebben uitreisdoeumenten gekregen een ander kreeg huisarrest opgelegd. De vijftien dagen hechtenis die de twee comité-leden kregen, komen overeen met de tijd dat de westerse demonstranten nog •n de Sovjet-Unie zijn. Op 29 juli verlaten de Scandinavische vrouwen de Sovjet-Unie. Rotterdams Nieuwsblad I maandag 19 juli 1982 0 0 Beiroet Met korte driftige passen komt hij plotseling aanlopen, omringd door een achttal lijfwachten: voor zitter Arafat, leidei van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie. Eon siddering gaat door het handjevol journalisten dat al een paar uur suffend op luie stoelen achter een barricade van olietonnen en zandzakken in het smoezelige PLO-pers- centrum op de mogelijke komst van 'de voorzitter' heeft zitten wachten, Jasser Arafat is onmiddellijk bereid de journalisten te woord te staan. Midden op straat geeft hij zijn nietszeg gende antwoorden, elke vraag eerst na een wedervraag be antwoordend. „Waarom zou ik Beiroet verlaten? Dit is mijn stad". Arafat spreekt zenuw achtig, in korte afgcbroker zinnen. Klein van stuk, ge kleed in een groen uniform, een pel met een FLO-speldje boven dë klep op zijn kale hoofd. Brede, zwarte wallen onder 2ijn ogen en een overja rige stoppelbaard. Zo maakt de zichtbaar oververmoeide lei der van de Palestijnse revolu tie weinig indruk. Zijn trillende handen zet hij, houvast zoekend, in zijn zij. zodat de revolver die hij in een holster om zijn middel draagt zichtbaar wordt. In de verder volkomen uitgestorven straat weergalmen voortdu rend schoten tegen de muren van onbewoonde huizenblok ken. Kinderen zijn ergens in de buurt met geweren aan het spelen of moslims vieren de Ramadan, de islamitische vas tenmaand, door schoten af te vuren. „Dit is beschaving?", vraagt Arafat, „met Amerikaanse ge schenken worden de Palestijn se cn Libanese volkeren aan gevallen. Ik heb stellig het recht om. mij te blijven verde digen. Amerika voert als grote mogendheid een smerige en beschamende oorlog. Zo zal deze oorlog in de geschiedenis worden beschreven. Vergeet de rol van generaal Haig hier in niet", 'Op doortocht' De PLO-leider ontkent de be richten in de Libanese pers dat hij met een voorlopige evacua tie van de Palestijnse com mando's naar Tripoli in hel door onze correspondent Rob Simons in Beiroet noorden van Libanon zal in stemmen. „Beiroet is niet mijn woonplaats. Ik ben alleen op doortocht naar mijn land Pa lestina. Ik blijf daaraan vast houden!". De eerste vragenronde is a fge lopen. Samira, een Palestijnse vrouw uit Nicaragua die de Sandinisten in hun revolutio naire strijd tegen dictator So- rnoza heeft gesteund, wordt in nig door Arafat omhelsd. Sa men met Arafat bekijken we een kleine verzameling op de Israëliërs buitgemaakt oorlogs tuig van Amerikaanse makelij. Als we voor zijn voelen lopend dicht bij granaten cn andere projectielen komen. waar schuwt hij bezorgd ..wees voorzichtig, dit kan allemaal ontploffen!". In de hal van het flatgebouw waar het PLO-persrentrum is gevestigd, gaat Arafat in een leunstoel zitten. Het journalis tieke vragenuurtje wordt voortgezet. Verkramp! Evenmin ontspannen als op straat, heeft hij zijn handen nu verkrampt ineengeslagen. ..Waarom blijft u aanhou den?", vraagt Arafat als wij ten tweede male willen weten waarover na al die weken ei genlijk nog wordt onderhan deld. „Deze onderhandelingen worden lussen de PLO en Li banon gevoerd. We spreken over de bilaterale betrekkin gen. Er zijn Palestijnse strijd krachten en meer dan een half miljoen mensen in Beiroet". iiiiiiniiiiriniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiilHiiiiiiiiiiiniii Jasser Arafat kust een Kind, goed in de internationa le populariteitsslag. iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiriiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiii Over de positie van de PLO bij de onderhandelingen over de evacuatie v.»n de Palestijnse commando's uit de Libanese hoofdstad worden we niet veel wijzer. „Waarom toont u geen belangstelling voor de genoci de van Israël en de slachting die zij met Amerikaanse steun aanrichten? De Amerikaanse regering gaat voorbij aan dit belangrijkste feil. Er zal geen vreedzame oplossing in dit ge bied worden gevonden wan neer onze rechten worden ge negeerd". In haar streven naar politieke erkenning door de Verenigde Staten probeert de PLO in eerste instantie tot recht streekse onderhandelingen met de Amerikaanse bemidde laar Philip Habib te komen. Die onderhandelingen worden tot dusver via de Libanese premier Wazzan en oud-pre mier Sa lam gevoerd. „Tenein de de tijd van Habib te sparen en ook mijn tijd, zou het beter zijn geen andere kanalen te gebruiken", verklaart Arafat. Als we hem tenslotte naar zijn mening vragen over de hou ding van zijn Arabische broe ders in deze moeilijke tijden, kijkt hij ons met een brede grijns aan. „Ik denk dat ik ge noeg vragen heb beantwoord". Uil het niets wordt een baby aangereikt en in de internatio nale populariteitsslag voor hel oog van een televisiecamera door voorzitter Arafat geknuf feld. Op enkele tientallen meters van het perscentrum staan en kele auto's te wachten. Arafat slapt zelf voorin een zwarte Mercedes 280-S met Libanees nummerbord en een Hongaars landenteken. De auto stuift weg. gevolgd door een Volvo 245 met de lijfwachten van de PLO-lcider. Arafat heeft in een half uurtje de onwrikbare standpunten van hel Palestijns verzet verkondigd. De onder handelingen over de evacuatie van de Palestijnen in West- Beïroet blijven in een diepe impasse. 'Gebit niet te vaak fotograferen' Den Haag Röntgenfoto's van het gebit van jongeren mogen niet te vaak worden gemaakt. Systematische toe passing kan het gevaar inhou den van overmatige bestraling. Incidenteel kunnen foto's van het gebit wel worden gemaakt, mits op zorgvuldige wijze. Dit zegt een commissie uit de Gezondheidsraad in een advies aan de minister van volksge zondheid én milieuhygiëne. ApVERTENTIE Geweldige aanbieding! Schoudertassen in alle zomer- kleuren en nu voor de helft van de prijs. schoudertasje. In marine/wit of wit/marine, van 12,95 voor Schoudertas. Ook in marine of wit. Van 16, schoudertasje. Met extra zijvak met rits. in marine of wit. van 18,95 Kaïro - Ex-keizerin Farah van Iran wil en mag zich perma nent vestigen in Frankrijk, pit meldt het Egyptische tijd schrift October. Volgens het blad heeft presi dent Mitterrand een besluit van zijn voorganger Giscnrd d'Estamg. die Farah niet :n Frankrijk wilde heblx-n. hor- i'i »epen. De ex-keizcrin womiii met haar vier kinderen in de Egyptische hoofdstad Volgens October heeft Farah een land goed aan dc Cóte d Azur ge kocht. Wigan Do 42-jarige Brit Nor man Green heeft acht jaar in een gat van 60 centimeter bij 2 meter onder zijn huis ge zeten. omdat hij hang was voor de politie. Alleen zijn vrouw kende zijn geheim cn voorzag hem van eten en drin ken. Toen hij na twee jaar voor het eerst uit zijn schuil plaats k want. was- zijn haar 60 centimeter lang en waren zijn voortanden uitgevallen. Zijn ogen waren rood. Hij heeft de verzekering gekregen dat hij niet zal worden vervolgd. In 1974 had de politic hem ver hoord wegens een misdrijf te gen een bejaarde vrouw. Amersfoort Jan Terlouw is weer lijstaan voerder van D'66 bij de verkiezingen. Na een chaotische en spannende vergaderdag wees het D'66-congres hem zaterdagmiddag in Amersfoort onder donderend applaus en hier en daar boe-geroep voor de derde keer aan als lijsttrekker. Terlouw had zich zaterdag morgen, ontgoocheld doordat hij bij een schriftelijke stem ming onder D'66-lcden uit de gratie bleek te zijn, terugge trokken. Nadat het congres echter een dringend beroep op hem had gedaan, besloot hij zich toch weer kandidaat te stellen. De weg voor Terïouws terug keer was open. nadat hei D'66- congres met een krappe meer derheid (856 tegen 816 stem men) de deur naar regerings samenwerking met CDA en VVD op een kier had gezet. Opheffing van de blokkade van een CDA-VVD-D'66-kabi- net was voor de D'66-voorman een absolute voorwaarde. Terlouw werd door het D*66- congres met 966 van tie 1484 stemmen tot lijstaanvoerder gekozen. Zijn voornaamste te genkandidaat. hei kamerlid Mik, vertegenwoordiger van de linkervleugel, haalde 476 stemmen. Doorslag „Op het congres heb ik de overtuiging gekregen dat de partij me weer echt wilde. Dat gaf uiteindelijk de doorslag om me toch weer kandidaat te stellen", zei Terlouw na zijn verkiezing. „Aanvankelijk had ik de indruk dat mijn verschil len met D'66 te groot waren". De partijtop deed in de loop van zaterdag diverse malen een dringend beroep op Ter louw om te blijven. Uiteinde lijk nam hel congres zelfs een resolutie aan afkomstig van de ministers Zeevalking en Van Mierlo, fractieleider jiiüiJiijfUfiiiiiHiuiiiJifiFiuuiHirirriHiiiiiiiiifi Laurens Jan Brinkhorst praat in op Jan Terlouw: ,,Doe het nou toch maar". iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllil Brinkhorst en andere D'66- kopstukken om Terlouw te verzekeren dat hij nog altijd de beste kandidaat was. Onder die druk zwichtte hij. Kort daarvoor had het D'66- congres Terïouws belangrijk ste voorwaarde voor het lijst trekkerschap hel niet lan ger uitsluiten van een kabinet met CDA en VVD vervuld. Na een hevige strijd dolf de linkervleugel, die onder geen beding wilde toetreden tot een 'conservatieve coalitie', het on derspit. De hele D'66-tup moest er aan te pas komen om te voorkomen dat de blokkade gehandhaafd bleef. Speciaal congres Wel sprak D'66 een voorkeur uit voor een kabinet met CDA en PvdA of met PvdA en VVD. Komt het echter toch tot een coalitie met CDA en VVD. dan mag de D'66-fraetie pas over toetreding beslissen nadat een speciaal congres is bijeen geroepen. „Het is buitengewoon onwaar schijnlijk dat wij na de verkie zingen met CDA en VVD gaan regeren", zei Terlouw na af loop. „Maar na de kabinetscri sis zou het moeilijk uit te leg gen zijn als D'66 uilsluitend met de PvdA wil samenwer ken". Zie ook pagina 2 Amsterdam Ongveer drie honderd mensen hebben zater dagmiddag in Amsterdam meegedaan aan een demon stratieve optocht tegen de in val van Israël in Libanon, De betoging was georganiseerd door het comité 'Israel uit Li banon, Nu'. De betogers willen dat Israël zijn invasiemacht in Libanon terugtrekt om zodoende een bloedbad in Beiroet te voorko men. De deelnemers Hepen van het Museumplein naar de Dam. waar de demonstratie ontbonden werd. Er deden zich geen incidenten voor. Teheran/Bagdad/New York De oorlog tus sen Irak en Iran lijkt voorlopig beperkt te blij ven tot de strijd om de Iraakse stad Basra. Vol gens Teheran versterken de Iran rise troepen hun posities en zijn bij recente gevechten twee Iraakse brigades, een bataljon, meer dan hon derd tanks en andere voertuigen uitgeschakeld. Meer dan 850 Irakezen zouden zijn gedood of gewond. Irak geeft echter een heel ander beeld van de strijd: de Iraanse troepen zijn ten oosten van Basra op de terugtocht en hebben 2300 soldaten verloren. „De Iraanse troepen zullen desnoods oprukken naar de Iraakse hoofdstad Bagdad om het be wind van president Saddam Hoessein ten val te brengen Uit heeft de opperbevelhebber van de Iraanse landstrijdkrachten, kolonel Sayad Chirazi, gisteren gezegd. De Israëlische premier Begin, die in de eerste fase van de oorlog Teheran wapens leverde, waarschuwde zaterdag ayatollah Khomeiny voor diens streven "Jeruzalem te bevrijden'. Als de Iraanse strijdkrachten naar Jeruzalem zou- D'66 kiest toch voor Jan Terlouw den oprukken 'zouden ze halverwege in de pan worden gehakt', aldus Begin. De leider van de Iraakse delegatie op de minis tersconferentie van n iet-gebonden landen ver klaarde dit weekeinde dat Irak bereid is tot ie dere directe nf indirecte dialoog met Iran om de oorlog te beëindigen. Aanslag Op de Iraakse president Saddam Hoessein is vorige week vlak voor het Iraanse offensief te gen Basra een moordaanslag gepleegd. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek deze week. Volgens het blad slaagden verschei dene personen erin tot Saddam Hoessein door te dringen en doodden zij een aantal van zijn lijfwachten. Zij slaagden er echter niet in de president te doden cn sneuvelden tenslotte door kogels van andere soldaten die Hoessein be schermden. Newsweek geeft geen datum en plaats van de poging tot moord. Wel laat het blad doorschemeren dat Sji'itische moslims voor de aanslag verantwoordelijk waren,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3