ROTTERDAM 'Op een open wagen niet besmette mest de stad door, dat kan toch 9 GRAAfiüEDAAN. ,5=3Sff-- GEM en Frans Swarttouw denken aan uitbreiding Is WVr. BM 'Ami ter meulen natuurlijk RIJKSSERUM INSTITUUT VERLAAT ROTTERDAM iHiHitliniiiiitinmiiluiiiiiiiiiiiitiiiliiiniliin. Agent bewusteloos ï>ij vechtpartij IKONEN GESTOLEN Vier mille uit kas gestolen Schiedamse familie verongelukt in Frankrijk OP KOP VAN EUROPOORT Kaartjes voor de show en een plek voor Oude Willem Punkcon eert gestaakt Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/SY/RW 19 juli 1982 ll|i|l!!lllllllllllinil. J. IlllllllinilllimillllllUllllllllllllllllillllllllllllllimilllllllllllllll J. IIMlIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIltlllllllilll'IIIIIIUIIIIIIIIMI C. mm11111ihihiiim■iiihhmimiiiinmililllll iliiiiiiiriiii[iiiiiiiiiiiiliilM[iiiiiiiiifii[i[iti]|iiiiiiii]iiiiiiiiiiii[iiiiriiiii[iiiiiraiiiiiiiiii(iiiiiiimiiiiriMiirniiiiiiiiiiiiriiiiiriiiiiFiuimniiiiii[iiiiMiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiM[iiiiitriii[tiiiiii[|i!,'iiiniin[|[iNiiiiiimiiiiiiiiiiiiu]Uiiiiiiiiiii Hoofd van de afdeling proefdierverzorging J.H. van der Griendt: ,,We heb ben geluk gehad.." Rotterdam „Deze week heeft er nog een Turk geslapen bij een besmette koe. De bewa ker ontdekte hem 's morgens vroeg. De man ging er als een haas vandoor en is sindsdien spoorloos verdwenen. We vermoeden dat het één van de uit de Sche- veningse gevangenis ontsnapte criminelen was. De koe had geluk kig geen besmetting die overdraagbaar is op mensen..." Typerend voorval bij het Rijksserum Instituut, in de volksmond 'de Serum' ge noemd, aan de Professor Poelslaan in Rotterdam- West. J)e bewaking schiet te kort, dat weten we", zegt J.H. van der Griendt, hoofd van de afdeling proefdierverzorging. „Het Rijk heeft geen geld voor deze kostbare taak en draagt de verantwoordelijk heid aan ons over. Hoe wei tv;) dit redelijk kunnen op vangen, blijven er altijd ga ten". 'ïiet lang meer want het Seru- minstituut sluit de poorten. Eind dit jaar zal het gehele instituut gevestigd zijn in Le lystad, waar reeds de hoofd afdeling virussen zetelt. De bacteriën- en de parasiete- nafdeling, - dc Rotterdamse specialiteiten zitten dan in één centrum. .Deze gebouwen zijn onveilig voor mens en dierzegt Van der Griendt. „We hebben veel geluk gehad, maar ei genlijk is het onverantwoord om in een volle stadswijk te gaan zitten. De hokken wa ren niet goed geïsoleerd, be smet mest werd op een wa gen de stad door gereden en er waren niet genoeg be schermende maatregelen te gen de dieren onderling." Kamp Hij voegt er direct aan toe dat ^beschermende maatregelen "Jen afvalverwerking van ehe- >'niische stoffen een zaak is [idie nog veel denkwerk en Ij vooral geld vereist. „Eigen- Links: smette mest wordt openbaar afgevoerd m een vo e stadswijk. Rechts; de proefko nijnen'. lijk moet er een keer een ramp gebeuren om die bal aan het rollen te krijgen, In de ziekenhuizen worden al strengere maatregelen geno men om het afval af te voe ren, Maar zware metalen bij voorbeeld blijven ook na verbranding nog in het as zitten." Het milieu neemt in het Seru- minstiluut een belangrijke plaats in. Immers, de toene mende vervuiling heeft zijn invloed gehad op de gezond heid van de dieren. Van der Griendt: „Als de Rijn over stroomt en de dieren eten in de uiterwaarden het gras door Karin Kuijpers waarin dan enorm veel zwa re metalen zitten, worden ze ziek. De lever wordt aange tast en veelal gaan ze dood. Zo'n veehouder begrijpt dan met waarom zijn koeien in eens sterven. Logisch, want dat ligt met aan de verzor ging van de boer maar aan het milieu." De technieken om dit soort milieukwalen op te sporen ontwikkelen zich snel. Men kan gemakkelijker en sneller onderkennen welk soort ziekten voortkomen uit be paalde milieu-situaties. He laas zijn infectie en virussen niet alleen te wijten aan het milieu. Ook de veefabrieken die zo goedkoop mogelijk willen produceren, denken soms te gemakkelijk over de verzorging van hun dieren. „Veelal krijgt het vee te wei nig ruimte en staat het ie vaak binnen, waardoor de temperatuur stijgt cn de in fect ied ruk wordt vergroot Ziekten als diarrhcc en adem ha! 1 ngsmoeil ijkheden zijn het gevolg. Wij onder zoeken de bacterie en maken vaccins om de bestrijding op te starten. Want zieke dieren die van economisch belang zijn zoals varkens, koeien en schapen, komen de vleeskeu ring niet door omdat zij scha de aan het voedsel toebren gen. De boer echter biedt de zieke beesten vaak genoeg aan. Bij de gewassen is het zelfde waar te nemen Dertig hectare aardappelveld is te genwoordig vanzelfsprekend, terwijl vroeger op de velden verschillende gewassen wer den verbouwd. De kans op infectie was daardoor gerin ger. Als er nu ergens één be smette bacterie in een veld zit, is alles binnen een paar dagen aangetast." Serum Het Seruminstituut \vordt pas aan het werk gezet als de veearts en de gezondheids zorg eraan te pas zijn ge weest. Wanneer bijvoorbeeld maag- en darmziekten bij zeugen een veel voorkomen de klacht is, gaat het Seru minstituut een zeug opereren onder een grote luchtgefilter- de ballon zodat de biggen ge heel beschermd via de trans portcontainer in de isolator gezet kunnen worden. In de gezonde dieren („voor onderzoek naar één speciale bacterie moet je immers alle anderen uitsluiten") wordt een levende of dode bacterie ingespoten van het virus dat heerst. Vervolgens gaat men onderzoeken hoe het dier anti-lichamen opbouwt. Deze onderzoeken kunnen jaren lang in beslag nemen voordat men een serum heeft gevon den dat doeltreffend werkt. In het Seruminstituut, dat vijf tig jaar bestaat, konden onge veer zestig runderen, hon derd varkens en veertig schapen worden onderzocht. De nieuwe vestiging in Lely stad is veel moderner en be ter ingericht. „Kijk maar naar de hokken", zegt Van der Griendt, „de roest is niet meer weg te krij gen en door de i amen is er een verhoogde kans op be smetting. Ook doen we alles nog met mankracht. Mest en eten geven. Hoewel we mondmaskers en speciale kleding dragen en na de be handeling onder de douche gaan, is er bij sommige ziek ten kans op besmetting. Niet dodelijk hoor, maar je kunt er hoge koortsen door krij gen. Aan de andere kant is het ook zo dat wanneer je lang met gevaarlijke stoffen werkt, er op een gegeven moment een soort zorgeloos heid ontstaat. In de nieuwe vestiging hebben we gasdich- te deuren en zijn er geen ra men in de hokken. Een stuk veiliger." Het grootste gedeelte van hei honderdvijftig mensen tel lende personeel zal 'meever huizen' met het Seruminsti tuut. De gebouwen zelf wor den eind dit jaar gesloopt, be halve het hoofdgebouw waar waarschijnlijk één- en twee persoonshuishoudens komen en een bijgebouw dat dier gaarde Blijdorp wil gebrui ken als quarantaine-inrich ting. Rotterdam Na een vechtpartij met tien jongens heeft de poli ce zaterdagavond drie knapen tussen de 18 en 20 jaar aangehou den. De jongelui hadden tevoren in een bar aan het Weena ruzie met twee andere barbezoekers, die vluchtten voor de •overmacht. •Pngeveer tien jongelui zetten de achtervolging m. Vlak bij het Ration Hofplein dreigden de twee knapen door de ovennacht tegenstanders mishandeld te worden Op dat moment kwam de politie ter plaatse, waarna de jongelui zich tegen de agenten keerden. Zij gooiden onder meer stokken naar de politie. Een agent werd getroffen en raakte korte tijd bewusteloos. Tijdens de daarop volgende vechtpartij kreeg een andere politieman een kap in zijn rug. Na de arrestaties keerde de rust terug. De twee getroffen politiemannen konden hun dienst niet voort ellen en moesten naar huis. Rotterdam Uit de woning van een arts aan de Oudedijk zijn vrijdagmiddag twee iko- nen gestoten met een waarde van 11.000 gulden. De kunst werken hingen aan een muur in de hal. Twee jongemannen zagen kans om de woning on gezien binnen te komen en de ikonen weg te nemen. Een be woonster zag de twee knapen nog juist weglopen. Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. j AdreS;._ Maak hem ol haar abonnee. Zo gefikst I PosicojT en goed beloond! Want voor die kleine» ty e" - moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. danjr vendel0*'demoeife "Jn-'atuur üreosWknadr f /^Plaats: lele/n Rotterdam Uil de kassa van een benzinestation aan hei Ben- tinckplein is zaterdag vierduizend gulden weggenomen, terwijl de pompbediende een klant hielp zijn auto te repareren Na de reparatie ontdekte de pompbediende de diefstal en waarschuw de hij de politie. Hij deed dat zo gejaagd, dat de politie dacht dat er van een overval sprake was. De pompbediende verdacht de inzittenden van de auto die hij had geholpen. Later bleek dat deze mensen niets met de diefstal te maken hadden. Rotterdam De frontale botsing vrijdagavond op de Autoroute du soleil in Frankrijk, ter hoogte van Limonest, heeft de levens geëist van een Schiedamse familie. Het zijn dc 47-jarige internist J.Snobl, zijn 42-jarige vrouw en hun twaalfjarige dochter, allen uit Schiedam, en de ou ders van de vrouw, de 80-ja- rige O. Popeek en de 68-jari- ge M. Popkova. De twee laat- sten waren in het bezit van een Tsjechoslowaaks pas poort, aldus een woordvoer der van de ANWB-alarm- centrale. De familie Snobl was na een vakantie in Zuid-Frankrijk op de terugweg naar Neder land toen de auto waarin zij reden tien kilometer ten noorden van Lyou frontaal werd aangereden door een tankwagen. Die was na een botsing met een bus door de middenberm beveii.'gmg ge schoten. Alle inzittenden van de Ne derlandse personenwagen waren op slag dood. Door het ongeluk zijn nog twee mensen ernstig gewond geraakt. Rotterdam De Graan Elevator Maatschappij (GEM) en het massagoedoverslagbedrijf Frans Swarttouw (erts en steenkool) zijn met het gemeentelijk havenbedrijf in gesprek over mogelijke bedrijfsuit breiding langs diep vaarwater en daarop gebaseerde voorzieningen. De gemeente Rotterdam heeft ïn principe op de kop van de Europoort een ter rein aangewezen, waar dan een nieuwe haven moet worden gegraven. „Die gesprekken zijn eigenlijk niets bijzonders en allemaal nog in een zeer pril stadium", volgens GEM-direcleur P. van der Vorm. „Je moet als bedrijf namelijk continu rekening houden met de toekomst en klaar zijn voor nieuwe ont wikkelingen. Inspelen op de verwachtingen, prognoses en geluiden die je links en rechts opvangt. Dat moet uiteraard tljd«g gebeuren, anders mis je de boot". Diepere havens Zo weet men in de graansector dat er in de Amerikaanse af- laadhavens aan de Mississippi en in Brazilië intensief wordt gestudeerd op verdieping van de vaarwegen. „Dal gaat echt gebeuren", meent Van der Vorm. „En dat betekent grote re scheepstypes die wij moeten kunnen ontvangen. Bovendien door Ger Bestebreurtje is de verwachting dat de be hoefte aan opslag toeneemt. Ook daar moet je de mogelijk heden voor hebben Over dit soort zaken heb ik een keer met Molenaar, de directeur van het gemeentelijk havenbe drijf. gesproken en omdat Sjouke van Frans Swarttouw ook met dergelijke toekomst verwachtingen bij hem was gekomen, zijn we met z'n drieen rond de tafel gaan bit ten. Daarbij is een nieuw ter rein op de kop van de Euro poort als voornaamste gebied naar voren gekomen". Tol 300.000 ton De eventuele uitbreiding bete kent overigens niet dat be staande locaties worden afge stoten. De GEM behandelt mo menteel ruim de helft van de graanoverslag in de Europese havens en kan schepen tot 200,000 ton ontvangen. Op het nieuwe terrein moeten buik carriers tot 300 000 ton gelost kunnen worden. Op de vier locaties van Frans Swarttouw wordt een kwart van de Westeuropese kole- n aan voer behandeld uit sche pen tot tachtigduizend ton. Bij de toekomstige Maasvlakte Coal Terminal, waaruit Frans Swarttouw zich heeft terugge trokken, kunnen schepen Lol 250,000 ton binnenkomen. De nieuwe ruimte voor Swart touw is ook nodig voor dc op slag van steenkool en ertsen. Vandaag op 't plein ook een beetje uitverkoop. Ie mand, die onlangs met va kantie in New York was, vroeg zich af waarom Rot terdam niet probeert wat meer inkomsten te verwer ven voor zijn theaters door onverkochte kaartjes op de dag van de voorstelling voordeliger aan de man te brengen. Hij had dat op Times Square gezien: thea ters, die vrezen 's avonds een matig bezette zaal te hebben, bieden de toe gangsbewijzen in een spe ciale kiosk in het hartje van de metropool aan te gen half geld. Er is altijd belangstelling voor; soms moet je er voor in de rij staan. Dat rechtvaardigt ook het prijsverschil tussen heel en half geld: wie zeker wil zijn van plaatsen, wie snel geholpen wil worden of wie op een bepaalde rij wil zitten, zal echt naar een bespreekbureau of het theater zelf dienen te gaan. Wie wat risico neemt - als voorstellingen goed lopen is er bij zo'n kiosk natuurlijk nooit een kaartje voor te krijgen - maakt gebruik van 'de op ruiming'. Er waren twee aanleidin gen voor deze tip. De eers te is de verbazing over zelfs maaj de gedachte aan sluiting van het Hof plein- of het Luxortheater, omdat er in dc kunstsector nog drieënhalve ton moet worden bezuinigd. Je kunt een gat in de begroting ook kleiner maken door je inkomsten te vergroten: dus door onverkochte plaatsen - 'restanten', zoge zegd - tegen een heel aan trekkelijk prijsje aan te bieden op een vast plek ïn de stad, het Schouwburg plein of ons vertrouwde Stadhuisplein. Alles wat een voorstelling meer op levert dan de normaal ver kochte kaartjes is meege nomen. De directe aanleiding tot dc suggestie was dc mati ge bezetting van Luxor bij de voorstellingen van 'Aint't misbehavin', met de weergaloos mooi ver tolkte muziek van Fats Waller. Als het lukt op de dag van de voorstelling nog wat kaartjes extra te verkopen aan de impulsie ve beslissers, die afgaan op het zachte prijsje, is dat ook aantrekkelijk voor dc bezoekers, die de volle mep betaald hebben. In een goed bezette zaal ge niet je meer dan tussen lege stoelen. In New York wordt het sy steem al jaren toegepast. Het theateraanbod is er zo groot, dat men er zelfs keuze te bieden heeft in musicals, toneelvoorstel lingen en concerten. Soms bestaat het aanbod uit niet meer dan enkele tientallen kaartjes voor moeilijk te verkopen rangen, soms loopt tijdens zo'n lun- chuur, waarin de topver koop ligt, nog een halve zaal vol. Men zou het in Rotterdam gewoon eens moeten proberen. Dc tweede opmerking uit de lezerskring betreft de oude Willemsbrug. Scheep vaartkwartier: nu niet di rect naar de rechter ren nen. de suggestie is er se rieus genoeg voor. Waar om al die toestanden mei een stichting om dat laat ste brugdeel nog overeind te zetten? Het kost schep pen met geld en de vraag is nog maar of zo'n restau rant in de top die miljoe nen kan opbrengen. Tot nu toe is dat kennelijk nog niet gelukt. Het idee: waarom maakt men van de kade van de Boompjes niet iets moois met als centraal 'monu ment' het overgehouden deel van de oude Willems brug. Zo'n brugdeel in zijn vertrouwde stand als her innering aan het karakte- restieke riviergezicht is toch veel aantrekkelijker dan het als een nauwelijks meer te herkennen ijzeren kolos overeind te zetten? Het moet vast mogelijk zijn iets met het brugdeel 'te beleven', 't Kost wat in ventiviteit, maar er moet wat te bedenken zijn. Wel licht kan het brugdeel on derdeel worden van een at tractieve, wat toeristisch- achtige route langs de ri vier, overgaand naar de historie van haven en scheepvaart, die langs de Leuvehaven en Churchill- plein wordt geconcen treerd. 't Gaat ongetwijfeld ten koste van het aantal par keerplaatsen voor het Scheepvaartkwartier, maar daar moet overheen te komen zijn. De wijk is toch 'in beweging'. Dezer dagen worden plannen ge publiceerd om van de Ca- landstraat een mooie laan te maken met een prome nade in het midden en dat zal ook parkeerplaatsen gaan kosten. door Koos de Gast Tussen haakjes: het ïs op vallend hoe allerlei hore cabedrijven elkaar in dit stukje oud-Rotterdam op zoeken. De levendigheid in het Scheepvaartkwartier komt niet alleen meer voort uit de vele kantoren, maar ook uit het uitgaans- wezen. Van lieverlee 'groeit' er wat en het aar dige is. dat het spontaan gebeurt. Voorwaarde voor een verdere ontwikkeling is, dat men van hoger hand zo weinig mogelijk ingrijpt en wie hier wat aandurft zijn gang laat gaan. Teveel initiatieven her en der ïn de stad wor den gesmoord door beper kingen cn belemmeringen uit de buurt zelf. Heel wat Rotterdammers spreken met vertedering en verlangen over de ge zelligheid op en rond de Haagse Dennenweg. Om tegelijk te constateren, dat daar heel wat Rotterdam mers met hun handel zijn neergestreken, die in Rot terdam zelf het leven te lastig is gemaakt. Het is best aardig ïn de nieuwe plannen voor het Weena een uitgaangskwar- tier te tekenen. De prak tijk van alle dag bewijst nog immer dat gezellig heid zich niet Iaat projec teren cn programmeren. Ze ontstaat gewoon op plekken, waarop onderne mers met een gouden idee elkaar vinden en de kans krijgen wat te doen. Te hard... Rotterdam De jxthtic- heeft zaterdagmiddag ven einde gemaakt aan de op tredens van een aantal punkgroepen op het Schouwburgplein Hij de pohiiemeldkamer kwam een honderdtal telefoon tjes binnen van woedende omwonenden, die klaag den over de te iutde mu ziek Om verdere moeilijk heden te voorkomen, be sloot de politie een einde te maken aan de optre dens Dit tot groot onge noegen van het publiek, onder wie ongeveer hon derd punkers. Na enige tijd werd het rustig op het Sehouwburgplein. Er de den zich verder geen moeilijkheden voor. ADVERTENTIE zomerse kleuren... Breigarens in diverse vlotte kleuren Van 100% acryl Ge schikt voor naald 3V?-4 nu per bol slechts

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 9