Geen experiment met deeltijdarbeid bij Toeleveringsbedrijf Buurt achter Singelkerk op kwaliteit beoordeeld 'Je vernietigt meer dan alleen distels' FNV verwerpt klacht personeel Passage Stadsvernieuwing Oost wijk weer plat? Moestuintjes moeten wijken voor parkje V1AARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I 'Je moet toch terug naar oude situatie iEBBEN 'MAND i 'GEEN REPRESSAILLEMAA TREGELEN' Onverlaat pikt dames ondergoed Gemeente lapt verordening van provincie aan de laars Stellingbouwer verongelukt Wilde rit door De Hoek Wijnen heeft zijn best gedaan WOENSDAG 21 JULI 1982 Vlaardingen Het Toeleveringsbedrijf m Vlaardingen zal niet deelnemen aan een experiment met deeltijdarbeid dat het mi nisterie van sociale zaken wil doen. „Vlaardingen heeft voor dit experiment geen belangstelling, de voorwaarden zijn te ongunstig", zegt gemeentewoordvoerder M. Kouwenhoven. Het grootste bezwaar is dat de werknemers die in deeltijd gaan werken na het experiment weer terug moeten naar de oude situatie Ze zouden plotseling, een half jaar later, weer een volledige baan krijgen. En dat kun je vol gens Kouwenhoven niet maken. Het experiment ervaringsonderzoek zo als het ministerie dat noemt wordt maar op beperkte schaal gehouden. Per provin cie krijgt één sociale werkplaats, zo was het plan van de voormalige staatssecretaris van sociale zaken Dales, de gelegenheid om mee te doen. Het betekent alleen dat de mensen de kans krijgen wat korter te werken. Het mag geen extra geld kosten en er mogen ook geen extra arbeidskrach ten worden aangenomen. Kouwenhoven- „Organisatorisch geeft dat grote proble men, want het onderzoek zou natuurlijk wél geld kosten en je hebt er wél meer mensen voor nodig." Voor de directeur van het Toeleveringsbe drijf, A. E. M. van der Wiel, speelt bij het niet aanvragen van het experiment een grote rol dat Schiedam al een aanvraag heeft lopen. „Wat zouden we ons druk ma ken. Er is maar een beperkte pot. Je zou er alleen je collega's in Schiedam mee in de wielen rijden." Er is overleg met andere sociale werkplaatsen m de regio geweest Vlaardingen heeft geen problemen met het streven om deeltijdarbe J in te voeren Kouwenhoven: „Daar staan we niet afwij zend tegenover." Maar dan zou het niet zo moeten zijn, dat de werknemers een half jaartje mogen ervaren hoe het is om min der te werken, om vervolgens weer een volledige baan te krijgen. College stelt besluit opbouwwerker uit art*ch'- Vlaardingen De bewo- nersgroepen in de Oost- wijk dreigen weer alle overleg over stadsver nieuwing te staken, als de gemeente niet gauw de vacature voor een nieuwe opbouwwerker invult. De Stichting Buurthuis Oost heeft al in juni. voor hei vertrek van opbouwwerker Ed Glaudi op 15 juli, ge vraagd om een nieuwe, maar het college heeft dat voorlopig voor zich uit geschoven. „Geen stijl om zo'n vacature niet op te vullen", zegt Vera Streuper van de projectgroep Oostwijk. „Er zijn hier zoveel stadsvernieuwingspro jecten, dat we een op bouwwerker hard nodig hebben." Er zijn al twee aanvragen de deur uit gegaan bij buurthuis Oost: één voor het opvullen van de vacature en één voor een tijdelijke kracht totdat die vacature echt is opge vuld. Maar daar zijn burge meester en wethouders nog niet aan toe, zegt gemeente woordvoerder M. Kouwen hoven. „Eerst moet de ge meentebegroting voor 1983 in ontwerp klaar zijn. Daar bij speelt dan ook de grote bezuinigingsoperatie, die al 20 lang in de pen zit, een rol. En misschien is het oordeel van het nieuw te vormen college ook wel nodig.*' Het komt erop neer dal de ge meente nog niet weet hoe ze de vacature wil opvullen, De mogelijkheid om iemand voor twintig uur in de week aan te stellen wordt door Kouwenho ven in het midden gelaten. ,,Dat kan echt niet", zegt Vera Streuper. „Er zijn zo ver schrikkelijk veel projecten. Dat kunnen we als vrijwilli gers niet alleen runnen. Ik ben niet van plan om als onbetaald vrijwilliger voor de gemeente te gaan werken." Eerste slachtoffer In de Oostwijk is men bang dat hun opbouwwerker het eerste slachtoffer van de ge meentelijke bezuinigi ngswoe- de wordt. Streuper: „Je hoort wel zeggen dat het in de Oost wijk toch wel loopt met de stadsvernieuwing. Maar dat betekent natuurlijk niet dat we geen beroepskracht nodig hebben." De Oostwijk wil half septem ber duidelijkheid over de nieuwe opbouwwerker. Dan komt de vacaturecommissie van de gemeente weer bij el kaar. Die krijgt nog één kans. Valt er dan geen besluit, laat Vera Streuper weten, dan gaat de hele stadsvernieuwing in de Oostwijk weer plat. „Dat vinden we heus niet leuk, maar het schijnt niet an ders te kunnen. Het beleids plan voor de stadsvernieuwing moet besproken worden. Als die nieuwe opbouwwerker pas volgend jaar komt kunnen we daar niet op tijd mee begin nen. We hebben tijd nodig om de bewoners te horen over de plannen. En als er huizen ge sloopt worden, dan hebben de bewoners begeleiding nodig", zegt zij. W&> K',' De "wilde kaardebol": een zeldzame plant In de Broekpolder die door chemische middelen ook verdelgd zou kunnen worden (foto Jaap Rozema). Maassluis De drie moes tuintjes die bewoners van de Weverskade hebben inge richt op braakliggende ge meentegrond, moeten voor het eind van het jaar zijn ontruimd omdat daar een parkje is gepland. Enkele we ken geleden kreeg het drietal een door burgemeester en wethouders ondertekende brief, waarin stond dat het college 'geen genoegen kan nemen' met het gebruik van de gemeentegrond als moes tuintjes. Volgens wethouder Han Hummelen is er absoluut geen sprake van repressaille- maatregelen. De gemeente werd daarvan door de bewo ners beschuldigd. Boze wijk bewoners stelden dat de ge meente de tuintjes wilde af pakken als reactie op de ac ties voor verbetering van hun woningen. De brief kwam vrijwel gelijktijdig met een grote protestavond, waarop de bewonerscommis sie door middel van dia's de klachten over de gerenoveer de huizen onder de neus van uitgenodigde raadsleden en ambtenaren van het woning bedrijf wreef. „De gemeente slaat onder de gordel terug", concludeerden 49 wijkbewo ners in een aan de gemeente gerichte protestbrief. Wethouder Hummelen noemt het een toevallige sa menloop van omstandighe den. „De gemeenteraad heeft enige tijd geleden besloten een krediet uit te trekken voor een herinrichtingsplan netje voor het gebied rond de Weverskade met bomen, struiken, een speel plaatsje en dergelijke. Gedeputeerde sta ten zijn hiermee inmiddels akkoord gegaan. We zouden daar aan het eind dit jaar al kunnen beginnen, ware het niet dat die drie tuintjes dé realisering van het plan m de weg staan. Vandaar die brief, waarin we onze eigen grond terugvorderen. Ten slotte is die in gebruik genomen zon der het ons te vragen", aldus de wethouder. De wijkbewoners zitten evenwel nog steeds met de vraag waarom de gemeente niet eerder en op een wat sympathiekere manier heeft laten weien dat de tuintjes ontruimd moeten worden. Een meisje plukt bloemen op de hoek van Archimedes- straat en Laurens Coster- straat: een gezellige buurt met oude woningen van zeer uiteenlopende kwaliteit. Op de achtergrond staan de Sin gelkerk en het stadskantoor (foto Jaap Rozema). Schiedam Het oude buurtje van wethouder Posthoorn gaat bij de stadsvernieuwers in Schiedam onder de loep. De Laurens Costerstraat met zijn kleine, doodlopende zijstraatjes moet 'een mooie buurt met goede woningen' worden, staat in een huis-aan-huis verspreide informa tiekrant van het projectteam Schiedam-Oost. Maar dat betekent absoluut niet dat er massaal gesloopt gaat wor den. Deze maand begint een groot bouwtechnisch onderzoek naar de 240 woningen achter de Singelkerk, die bijna allemaal van voor de oorlog zijn, de meeste van vóór 1910. De ge meente wil een indruk krij gen, of zodanig herstel moge lijk is, dat de woningen ten minste nog 25 jaar gehand haafd kunnen worden, Uit een globale kwaliteitskaart van de gemeente blijkt dat de wonin gen sterk in kwaliteit verschil len. Er start een bloksgewijs on derzoek, dal in november af gerond moet zijn. De bewo nersvereniging Schiedam-Oost en opbouwwerker Antoon van Bijnen hebben voor elkaar ge kregen dat deze buurt naar Vlaardingen Vrouwen in Vlaardingen moeten goed op hun ondergoed gaan passen. Een onverlaat heeft het spe ciaal op dameslingerie gemunt. Uit een tuin achter een wo ning in de Indische buurt werd damesondergoed, dat aan de waslijn hing te drogen, meegepikt. De politie stelt een onderzoek in. voren geschoven is in de plan ning van de stadsvernieuwing, die volgens de interim-saldo regeling (ISR) gesubsidieerd zal worden. Het projectteam, waarvan naast ae bewoners vereniging en Van Bijnen enkele gemeen teambtenaren deel uitmaken, heeft inspraak hoog in het vaandel staan. Dat zal ook wel moeten. Van de 240 woningen zijn er maar 44 van de ge meente. En Schiedam heeft het geld niet om de rest op te kopen. Een uitvoeringsplan, dat helemaal samen met de be woners zal worden gemaakt, moet in 1984 klaar kunnen zijn. Het gebiedje is verdeeld in vijf blokken. Het eerste bestaat uit de Lange Singelstraat, inclu sief de pandjes aan het kleine plantsoen bij de Singel. Blok nummer twee is een stukje Laurens Costerstraat, inbegre pen het rustieke hofje erach ter. De "Laurens Coster' is ver der opgedeeld in de andere blokken, samen met de Chris- tiaan Huygensstraat en de Si mon Stevinstraat in het derde, de Archimedesstraat in het vierde en de Copernicustraat en het Copernicusplein in het vijfde blok. In oktober gaat de ISR-tretn in dit stukje Oost pas goed rij den. Dan vinden de eerste gro te bewonersavonden plaats. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen ligt met de provincie in de clinch over de bestrijding van de akker distel in de Broekpolder. Deze plant tiert welig en staat momenteel in volle bloei. Volgens de distel verordening van de provincie had de akkerdistel echter allang ver delgd moeten worden. „Dat hebben we dus bewust ver zuimd te doen", reageert gemeenteambtenaar Ruud Blom, die zich met de Vlaardingse flora en fauna bezig houdt. „In het belang van dit natuurgebied." Al in de maanden april of mei had de gemeente de akkerdis tel met chemische middelen moeten laten bestrijden. Even als in voorgaande jaren liet men de Broekpolder evenwel de Broekpolder en werd er mets gedaan Blom: „Als je chemische middelen moet ge bruiken, vernietig je veel meer dan alleen die akkerdistel. Er groeien momenteel zeker wel vijftig, zestig verschillende plantensoorten in de Broek polder en er heerst een enorm vogelleven 't Zou zonde zijn in zo'n natuurgebied in te grij pen." In de Broekpolder hebben zich ander andere de "wilde kaar debol' en de 'Spaanse ruiter' planten met paarse bloemen, die een vrij zeldzame verschij ning m Nederland vormen weten te aarden. „De kaarde bol", weel de gemeenteambte naar. „is een beschermde plant. Tol voor kort kwam die soort alleen m Limburg voor en nu bloeit-ie ook in de Broekpolder. Dat willen wij met aantasten. Dan moet je dus wel eens een beetje onge hoorzaam zijn." De provincie blijkt die onge hoorzaamheid echter weinig op prijs te stellen. In een brief van Gedeputeerd^ Staten kreeg Vlaardingen voor zijn kiezen opnieuw in gebreke te zijn gebleven. GS is van me ning dat de plant verdelgd moet worden, vóórdat het zaad over de akkers wordt ver spreid. De gemeente stelt dat de boeren zelf best adequaat het disteizaad op de cultuur gronden kunnen bestrijden Een eerdere chemische bestrij ding zou helemaal niet nood zakelijk of gewenst zijn Vlaardingen heeft op een ge sprek met de provinciale over heid aangedrongen. Zij voelt zich in haar standpunt ge sterkt door verscheidene land bouworganisaties, die nu ook in de pen zijn geklommen. De landbouwers gaan ongeveer van dezelfde gedachte uit als Vlaardingen en willen zich in zetten voor afschaffing van de d istel ve rorde n i ng. Rotterdam De 37-jnrige stel lingbouwer W A.Janssen ui Schiedam is gisteren dodelijk verongelukt. Met een vooi personenvervoer verbod er goederenlift het de man ziel bij Hunter Douglas aan d« Piekstraat tot een hoogte var zestien meter vervoeren orr daar werkzaamheden te ver richten. Door vooralsnog onbekende oorzaak raakte de bak van dt lift los en stortte naar bene den De man kwam op he^ wegdek terecht. Met spoec werd hij naar het Dijkzigtzie kenhuis vervoerd, waar hij la ter op de avond aan zijn ver wondingen overleed De ar beidsinspectie heeft een onder zoek ingesteld Hoek van Holland Na eer wilde achtervolging heeft dc politie in Hoek van Holland kans gezien een 19-jarigt Hoekse automobilist aan te houden. De jongen reed met snelheden tot honderd kilome-i ter per uur door de straten van het dorp. De bestuurder werd tot stil stand gedwongen door een verontwaardigde wielrijder die dreigde zijn fiets voor de auto te gooien. Schiedam De dienstenbond FNV meent dat zijn afgevaardigde Lou Wij nen het ontslagen personeel van het Pas sagetheater correct heeft behandeld. In tien brieven aan de Passage-werknemers schrijft bondsvoorzitter Freek Thomas- son dat het samenvallen van het monde ling overleg tussen Wijnen en het perso neel met de bespreking van de afvloei ingsregeling „meer het gevolg is geweest van de situatie bij Passage, dan dat het terug te voeren is op de wijze, waarop wij leden bij het te voeren beleid plegen te betrekken". Op die manier schuift de FNV de zwartepiet door naar het bestuur van de stichting Pas- sagetheater. Eerder al had Wijnen gezegd dat het niet zijn taak mag worden geacht dreigende ontslagen bij het bedrijf bekend te maken, maar dat de werkgever dat in eerste instantie behoort te doen. Volgens voorzitter Thomasson hij heeft de behandeling van de klacht overgenomen van het vroegere Schiedamse PvdA-raadshd Appie Engelsman, die tegenwoordig bij de dienstenbond FNV zit heeft Wijnen aan toonbaar zijn best gedaan voor de ontslagen Passage-werknemers, getuige bijvoorbeeld de overeengekomen uitkering ineens voor de gehuwde vrouwelijke werknemers, „Als politici nu tot een bepaalde actie komen, is dat wat aan de late kant," aldus Thomasson. „Zij hadden dat ook eerder kunnen doen. Maar goed, als zij achteraf alsnog hun ver antwoordelijkheid willen nemen, dan is dat als een goede zaak meegenomen."" De negen ontslagen werknemers plus por tier Anton Troelstra, die een tijdelijke be trekking is aangeboden, vinden die laatste opmerking van de FNV-bestuurder niets zeggend. Volgens hen heeft Wijnen wel de gelijk laks gehandeld en heeft hij met het Passage-bestuur alles al op een akkoordje gegooid, voordat de FNV-leden bij Passage waren ingelicht. Het handelen van de vak bond wordt zwaar bekritiseerd. Volgens de FNV wist men echter afdoende dat Wijnen al sinds 1978 met het Passage-bestuur on derhandelde. Hij heeft zich 'bij voorrang' met Passage beziggehouden, aldus Thomas son. Er zou veel telefonisch overleg geweest zijn en nader overleg zou plaatsvinden op het moment dal er meer duidelijkheid zou zijn. „Op zich een aanvaardbare aanpak", vindt de FNV. Dat dit overleg samenviel met de bijeenkomst met het stichtingsbe stuur van Passage, is dus niet de schuld van Lou Wijnen, vindt men bij de dienstenbond. Het ontslagen personeel verbaast zich ero ver dat Thomasson zijn brieven begint met een terechtwijzing. De protestbrief van de werknemers was namelijk niet met handte keningen ondersteund, iedereen zou dus zo'n klacht kunnen indienen bij de FNV, laat de bondsvoorzitter weten. De tien brie- ven zijn gestuurd naar het huisadres vaf'sj Troelstra, die het raar vindt dat hij kenne >i:, lijk als actieleider wordt gezien. Hem is geyj vraagd de brieven door te speten naar zij/,* ontslagen collega's. Troelstra heeft als enigt II inhoudelijk protest aangetekend tegen heft1 Passage-besluit, de negen anderen hebber* volstaan met een formeel protest bij het ar^ beidsbureau. t f Overigens schrijft de FNV dat hij het toege ff juicht had als de werkgelegenheid veilig ge t§ steld was door politieke besluitvorming, iff

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1