'Al die tijd is er niets aan gedaan' I Bewoners komen toevallig achter sloopplan 1 Vooruitlopend op officiële aanleg Redders zee gered Stemlokalen nu ook toegankelijk voor invaliden Werkloosheid in één maand met 5% toegenomen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vertrek opbouwwerker Oost was al vijfmaanden bekend uit Huizen plat voor ophogen Deltadijk Dominee overwerkt na maandenlang alleen ploeteren Paard te water Boos op auto DONDERDAG 22 JULI 1982 Vlaardingen Projectcoör dinator Jan Landsheer van de stadsvernieuwing in de Oostwijk is boos dat de vaca ture van opbouwwerker in die wijk voorlopig niet wordt vervuld. „Het vertrek van Ed Glaudi was al vijf maanden tevoren bij de gemeente bekend. Er is al die tijd niks gedaan. We hebben alleen een nietszeg gend briefje van het college gekregen, waarin staat dat het nog wel een tijdje kan duren voor er een nieuwe opbouwwerker komt." En dat, terwijl de projectgroep op grote spoed had aange drongen, omdat er allerlei nieuwbouwprojecten op sta pel staan. Als de bewoners uit alle overleggroepen stappen en de stadsvernieuwing de stadsvernieuwing laten, komt volgens Landsheer de hele inspraakverordening op de tocht te staan. „Daar zou ik behoorlijk mee in m'n maag zitten." Dat kan volgens hem ook nooit de bedoeling zijn, omdat dat in strijd is met wat de gemeente zegt te willen: inspraak geven aan de bevol king. Een andere mogelijk heid is helemaal stoppen met het ontwikkelen van de plannen natuurlijk, maar die vertraging zou weer geld kosten. Het risico dat de projectgroep gewoon doorgaat en de bewo ners hun inspraak kwijtra ken als ze eruit stappen weegt voor Landsheer erg zwaar. „Zo'n stap doe je pas in allerlaatste instantie." Hij denkt dat het niet onmogelijk is om het een tijdje zonder opbouwwerker te doen. „Het zou wel een verzwaring van de taak van de vrijwilligers zijn. Die zouden iemand uit hun midden moeten kiezen die op vrijwillige basis, en dat zou veel kunst- en vlieg werk kosten, postbode te spe len. Want zo'n opbouwwer ker is in de projectgroep toch voornamelijk contactper soon." Landsheer kan zich goed voorstellen, dat de bewoners daar geen trek m hebben. Het zou betekenen dat zij de gaten vullen, die ontstaan door het gebrek aan geld bij de gemeente. „Je speelt de gemeente Vlaardingen op die manier argumenten in de hand, waarmee ze kunnen zeggen: kijk, er is helemaal geen opbouwwerker nodig in de Oostwiik." Als de zaak escaleert en de bewoners inderdaad het overleg, opschorten, komen er grote problemen in de stadsvernieuwing in Oost. Voor de nieuwbouw die de huizen in de Zeeheldenbuurt moet vervangen zou in sep tember een deelprojectgroep opgericht moeten worden. Dat wordt kort dag. Maar in één ding js Landsheer vast besloten: „Ik ga niet voor op- bouwwerkertje spelen. Daar pas ik voor." Schiedam stort vast i grond voor Deltadijk Hoek van Holland Twee vakantiekrachten van de strandwacht in Hoek van Holland zijn gisteren in moeilijkheden gekomen tijdens een poging een Noors echtpaar uit zee te redden. De reddingslijnen, waaraan het tweetal was bevestigd, raakten bekneld tussen de stenen van de Noorderpier. De stroming dreef de twee hulp-strandwachten Marcel Dijkhuizen en Yolanda Kuipers in de richting van de Noorderpier: Daar werden ze door de golven op de scherpe stenen gesmeten. De redders liepen snij- en schaafwonden over het gehele lichaam op. Wandelaars waarschuwden de politie dat een Noors echtpaar, ondanks de verbodsborden in allerlei talen, vlak bij de pier in zee was gegaan. Boten van de strandwacht haalden de Noren aan boord. Kort daarna bleek dat de zwemmende strandwachters zelf in moeilijkheden waren geraakt. Volgens W. Hamer van de gemeentelijke dienst voor sport en recreatie in Hoek van Holland hebben de twee strandwachten geheel volgens hun instructies gehandeld. „Ik word een beetje kwaad over de negatieve benadering van onze gediplomeerde vakantiekrachten. Zij hebben ontzettend hun best gedaan." Het inzetten van vakantiehelpers langs de Hoekse stranden zijn een gevolg van bezuinigingen bij de gemeentelijke dienst voor sport en recreatie. Het strand wordt ook minder vaak bewaakt dan vroeger. Dat gebeurt nu alleen als het in de vakantieweken mooi weer is en tijdens de weekeinden. Schiedam De gemeente Schiedam bouwt voort >aan de Deltadijk. Voor het ontbrekend stuk tussen Havendijk en Buïtensluis is nog geen goedkeuring binnen van de rijksoverheid, maar daar wil men niet op wachten. Zodra de bouwvakvakantie voor- i 'bij is, komen er meer lozingen van niet al te schone |grond op het tracé van de Deltadijk^ Dan ligt de igTOnd er vast en is het bouwen van de dijk in feite al een stuk gedaan, zonder dat het veel geld kost. De be wb n ers veren igi ng Schiedam-Zuid protesteerde enkele maanden geleden te gen de stortingen van de grond, die afkomstig bleek te zijn van de 'omgevïng-Stad- houdetslaan, jwaar aan riole ring werd gewerkt. De vere niging beklaagde zich erover dat die grond dicht bij de woningen aan de Rijnstraat werd gedumpt. Toen ging men er nog vanuit dat de grond over enige tijd waarschijnlijk weer verwij derd zou worden. Maar het krijgt nu toch een definitief karakter. De grond er zitten overigens geep gifstoffen in wordt 2eer geschikt genoemd om er een dijk van aan te leg gen. Tenslotte! zat Schiedam er toch mee in de maag. Dus is meteen de oplossing gevonden op de driehoek Rijnstraat/Ha ven dijk/Hoofdstraat. Daar zul len In de toekomst ook wonin gen worden gebouwd krach- tens de ISR-regeling voor uwii stadsvernieuwing. De meeste iwoningen in de bouwput ko men langs dé aan te leggen Deltadijk te staan. Bij jSchiedam is al een deel van! de Deltaplannen uitge voerd, maar er wordt weinig haast gemaakt met de uitbre kende schakels in de buiten- waterkering. Schiedam wil er nu }op de?e manier iets aan doen. De gemeente hoopte vo rig jaar al groen licht te krij gen van Den Haag; nu hoopt men dat het dit jaar zover komt. Als eenmaal het laatste stukje dijk tussen Havendijk en Buïtensluis er ligt, resteert in Schiedam alleen de verbre ding en ophoging van de Maasdijk langs de vroegere Gusto-werf nog. Hiervoor werden een paar jaar geleden 181 woningen gesloopt. Ondertussen blijft de bestem ming van de Deltadijk tvoor verkeer) de gemoederen in de Gorzen ook bezig houden. Via Maasdijk; Havendijk en West- tra nk elan dse weg zou een randweg om Schiedam-Zuid kunnen worden aangelegd. Een plan waar de wijk aller minst gelukkig mee is, maar Het kruidentuintje fangs de Hoofdstraat-Zuid zal lang zaam móeten wijken voor de te verjongen Deltadijk. waar sommige politici milder over beginnen te denken, om dat het yerkeer per slot van rekening ergens moet blijven. Schiedam Vijftien stembu reaus in Schie dam, een derde van het totaal, zullen voor de vervroegde ka merverkiezingen op 8 september toegankelijk ge maakt worden voor rolstoelge bruikers. Dat heeft de werk groep Schiedam van de Consu mentenbond be reikt met het eerder dit jaar gehouden onder zoek naar de toe gankelijkheid van de stemloka len. Vanzelfspre kend zou het ide aal zijn als alle bureaus aange past konden worden aan ge handicapte kie zers, maar dat blijkt wegens de hoge kosten niet mogelijk, vol gens de gemeen te Schiedam, die overigens pas laat met dit ini tiatief komt. In de aan te passen stembureaus zullen ook verlaagde schrijfplankjes worden aangebracht. Wie In een district woont waar geen aangepast stembureau is, kan via het bureau verkiezingen komen, aan een legitimatiekaart, waarmee men na inlevering van de gewone oproepingskaart naar een ander district kan. Dat moet dan vóór woensdag 25 augustus geregeld zijn. Het bureau verkiezingen verstrekt inlichtingen via telefoonnummer 260500. De vijftien stembureaus, waar ook rolstoelgebruikers straks naar binnen kunnen, staan verspreid over de stad. In de binnenstad gaat het om het stadhuis aan de Grote Markt; in Zuid betreft het de kleuterschool aan de Dwarsstraat; in Oost het clubhuis aan de Galileistraat; in West het M.C.M. de Groothuis, huize Frankeland en het Sint Jacobsgasthuis; in Nieuwland bejaardencentrum Thurleue en de Albertus Magnusschool; en in Noord bejaardenhuis De Harg, de Blauwe Brug, dienstencentrum De Woud hoek, verpleeghuis Driemaasstede en de Sint Bernadette- kleutersehool. Schoolverlaters waken arbeidsbureau wanhopig Schiedam De maand juni heeft het gewestelijk arbeids bureau Nieuwe Waterweg-Noord in Schiedam somberder ge stemd dan ooit tevoren. In Schiedam,. Vlaardingen, Maas sluis, Rozenburg, JVÏaasland en Hoek van Holland samen steeg de werkloosheid in die ene maand met vijf procent, waarmee een totaal aantal werklozen van 5877 bereikt is. Belangrijkste oorzaak is de nieuwe stroom van schoolverla ters naar de regionale arbeidsmarkt. omhoog met ruim 2800. Vanaf 1 januari worden bijvoorbeeld ook al die mensen werkloos genoemd, die zoeken naar een deeltijdbaan van 20 a 25 uur per week. De jeugdwerkloosheid (werk zoekenden tot 23 jaar) zorgt dan ook voor 38 procent van het totaal en daar stóat een minimaal aantal van elf vaca tures tegenover. Resumerend stelt plaatsvervangend direc teur H.J. Steehouwer van het arbeidsbureau dat voor elke baan in dit gebied 22 mensen staan te trappelen. In de kan toorsector en de handel zijn die getallen nog alarmerender, meent hij, Een baantje als win kelbediende is slechts wegge legd voor één op de 58 werk zoekenden in deze sector. De aanbod van personeel (in geschrevenen bij het arbeids bureau) groeit gestaag, terwijl de vraag van bedrijven naar personeel vermoedelijk we gens de vakanties steeds kleiner wordt. En dan rekent het arbeidsbureau nog niet eens al die mensen mee, die ook als werkloos te boek ko men te staan, volgens de nieu we formule van de werkloos heid, die in 1963 ingaat. Dan vliegt het aantal werklozen Vlaardingen! Voor de op hoging van de Deltadijk in Vlaardingen moeten zeker vier panden! aan de Spoor singel en De Ruijterstraat tegen de vlakte. Hoewel de gemeente en het Hoog heemraadschap Delfland i belast met de ophoging van de dijk dat al bijna twee jaar weten, zijn de ei genaar-bewoners van de huizen er nu pas achterge komen. j „Het was puur toeval," zeggen Bram en Maija van de Berg, die tien jaar geleden een huis aan de Spoorsingel hebben ge kocht. „Op een vergadering van de projectgroep werd in het buurthuis over de Delta-- dijk gepraat. Ik zie daar papie ren liggen en daarin staat dat ons huis moet worden ge sloopt. Ik heb toen direct de bewoners opgebeld van de panden die ook tegen de vlak te moeten." „Eind 1980 kregen we nog een brief in de bus van de project groep met een kaartje waarop stond aangegeven dat ons huis kon blijven staan. Dat hebben we ,nog gevierd met een. eten tje. i In de jaren daarvoor wa ren' er al zoveel geruchten ge wéést over de toekomst van de Spoorsingel", vult Bram aan. Officieel weten de bewoners nog steeds van niets. Noch Delfland noch de gemeente hebben laten horen wat hen bovén het hoofd hangt. De ge meente schuift de verantwoor delijkheid af. Projectcoördina tor voor de Oostwijk Jan Landsheer: „Wij verkeerden in de veronderstelling dat Delfland de mensen wel zou inlichten. Het hoogheemraad schap is tenslotte verantwoor delijk voor de ophoging van de dijk. Maar daar zullen ze wel hebben gedacht, dat wij het zouden doen." i Volgens TNO, dat in opdracht van Delfland een onderzoek deed, zal de ophoging van de spoordijk met anderhalve me ter tot Deltahoogte fataal zijn voor de vier woningen. Omdat de belasting in de ondergrond door de ophoging toeneemt ontstaan er bewegingen in de ondergrond, waar tegen de funderingen niet bestand zijn. Om ongelukken te voorko men, dienen de huizen dan ge sloopt te worden. Bij zes ande re panden kan de ophoging scheuren in muren veroorza ken. TNO is van mening dat de ge volgen voor alle woningen voorkomen kunnen worden. Hoe? Daarop geeft het insti tuut geen antwoord. Delfland heeft daar niet naar gevraagd en is ook niet van plan om maatregelen te treffen om de sloop van de vier panden en schade aan zes andere panden Volgens de planning zal de dijk over enkele jaren worden opgehoogd. De spoorbaan schuift bij die operatie zes meter naar de huizen op. Voor zeker vier woningen dreigt sioop, omdat de funderingen niet zijn bestand tegen de bewegingen die zullen optreden in de grond. te voorkomen, is uit overleg met de gemeente gebleken. Het zit de eigenaar-bewoners van de vier huizen goed dwars dat Delfland zomaar beslist dat hun huizen tegen de vlakte moeten. „Waarom onderzoe ken ze eerst niet wat er aan te doen is om de woningen'te be houden?", vraagt Bram van de Berg zich af. De bewoners van de huizen hebben de handen ineen gesla gen en zijn van plan een be roep op de gemeente te doen. Van de .Berg nogmaals: „Het zou leuk zijn als het college zich voor ons zou willen inzet ten. Wethouder Goud ri aan kan er bij Delfland misschien op aandringen dat de huizen gehandhaafd moeten blijven. Laat Delfland eerst maar eens onderzoeken wat voor maatre gelen er genomen kunnen Schiedam Het is dominee L. de Ru teveel geworden om maandenlang als enige predi kant voor hervormd Schiedam ie staan. Hij is lichtelijk over spannen geraakt en volgens zijn vrouw heeft hij 'een klei ne inzinking'. De Ru heeft zeer dringend een full-time- collega nodig, anders dreigt het predikantenwerk een tijd lang op de tocht te komen te staan. Sinds het vertrek van de her vormde dominees Baart, Van Blanken, Spaling en Tijmstra stond De Ru nog betrekke lijk kort in Schiedam actief er alleen voor. Weliswaar kreeg hij veel steun aan zijn Vlaardingse collega J. Lalle- man, die vaak insprong en een flink deel van hervormd Schiedam waarnam, maar het werd voor één predikant alle maal toch wat veel. De hervormde gemeente kampte met twee vacatures, waarvan er één na noodzake lijke bezuinigingen is opgehe ven. Voor de enig overgeble ven post wordt nu een predi kant gezocht. De kerkeraad heeft hier vorige week het groene licht voor gegeven. Men zou drie dominees op het oog hebben, die binnenkort beroepen zullen worden. Vlaardingen De brandweer moest eraan te pas komen om een paard, dat in de Broekpol der in de sloot was geraakt, weer op het droge te krijgen. Het paard, dat in het aangren zende weiland thuis hoorde, zag geen kans om zichzelf weer op1 de'kant te hijsen. Schiedam In het stille straatje naast Schiecarton, de Paulus Buijsstraat, hebben on bekenden tot tweemaal toe ge probeerd benzine te stelen uit auto's. Het lukte niet Uit boos heid sloeg men bij één auto wat deuken in het wagenblik rond de tankdop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1