Wa ter zoeken Hete zomer voor VS-EHG 1 5000 'Zuinig zijn met geelzucht- vaccin' HOOGOVENS BETER AF MET GESPLETEN EEG ter meulen natuurlijk Boer I verdient minder j Melina tocli op zondag Filmacteur en twee kinderen verongelukt k>'! Meer ongelukken op kazernelerrein Kort geding om tegenhanger van 'Firato' Meisje uit Middelburg ongedeerd in Zimbabwe Gegijzelde verpleegster wil reis afmaken BINNEN ENKE(J£ DAGEN veranderde de EEG dit weekein de, duid&Kijk een beetje wanhopig, voor de tweede keer van faktiek bij de besprekingen met de Verenigde Staten. To*t vorige week dinsdag onderhandelden de Tien geza menlijk via de Europese Commissie in Brussel met het Arrierikaanse ministerie van handel. Belangrijkste doel: opschorting van de aangekondigde heffingen op de Euro pee export van staal. Middel: een vrijwillige beperking van Europese kant nu in de VS bijna 60 procent van de hoo^OVens wegens gebrek aan orders stil is komen liggen, VORIGE WEEK veranderde de EEG van taktiek. De vier meest getroffen landen (Engeland, Frankrijk, België en Italië) zouden, gebruik makend van een artikel in de Amerikaanse wetgeving, afzonderlijk hun zaak in Was hington gaan bepleiten. Het voordeel was, zo verluidde rn EEG-kringen toen, dat men dan rechtstreeks bi] president Reagan kon aankloppen omdat de Amerikaanse wetge ving dat immers nadruk kei ijk o pen laat. ZATERDAG HEEFT de Europese ministerraad in Brussel met spijt moeten vaststellen dat de termijn, waarbinnen men het met Washington eens had kunnen worden over een compromis, was verstreken. Ten einde raad besloot men dan maar weer terug te vallen op het oude versleten wa pen van gemeenschappelijke onderhandelingen, hoewel dit in de afgelopen tien weken totaal niets heeft opgele verd. Wel is dit weekeinde (eindelijk) wat meer duidelijk heid gekomen over de grenzen waarbinnen een akkoord bereikbaar geacht moet worden, DE AMERIKANEN gaan onze staaluitvoer naar hun havens beperken omdat wij in Europa links en rechts hoogovens hebben staan die met overheidssubsidies worden ge stookt. Het aldus kunstmatig goedkoop gemaakte staal belemmert een eerlijke concurrentie met de Amerikaanse fabrikanten, zo is de redenering. Zij krijgt extra gestalte als men ziet hoe verfijnd de Amerikanen optreden. Een weinig gesubsidieerde staalindustrie als de Nederlandse Hoogovens wordt vrijwel onbelemmerd gelaten. Maar de zwaar concurrentievervalsende fabrieken van staai in En geland, Frankrijk, België en Italië krijgen zulke zware hef fingen opgelegd dat het exporteren voor hen deels onmo gelijk wordt. Geen wonder dat de EEG reageert met een aanbod tot vrijwillige beperking van onze uitvoer mits die heffingen van tafel verdwijnen. EIGENLIJK DRAAIT het allemaal nu nog om één miljoen ton staal op jaarbasis. Dit is af te leiden uit de offertes die de laatste dagen heen en weer over de oceaan vliegen. De Europese Gemeenschap exporteerde vorig jaar 6,9 mil joen ton. De Amerikanen willen dit jaar hoogstens 5,3 mil joen ton toelaten. De EEG biedt een beperking aan tot 6,3 miljoen. Zo moet komende weken over het verschil van één miljoen ton onderhandeld worden. Hierbij zal naar onze Indruk het uiteindelijke resultaat niet in het midden liggen, omdat van West-Europa de grootste concessies verlangd zuilen worden. INTUSSEN KAN deze kwestie als een test worden be schouwd voor de gespannen Atlantische verhoudingen van dit moment. Eerder hadden de Amerikanen zich niets aangetrokken van de Europese klachten over hun wereld wijd rente-opdrijvende economische politiek. In San Fran cisco heeft bondskanselier Schmidt gewaarschuwd dat dit tot een 'explosieve situatie' kan leiden. Zojuist hebben de Fransen, Britten. Duitsers en Italianen laten weten Jak te hebben aan het Amerikaanse verbod om firma's uit die fanden te laten meewerken aan de bouw van een reuzepij plijn voor Russisch gas naar Europa. Bij het wereldhandel sakkoord GATT in Genève bestoken VS en EEG elkaar met officiële klachten. Kortom, Europa en de Verenigde Staten zitten momenteel economisch op totaal verschil lende golflengten. POLITIEK IS het beeld identiek. Over cruciale kwesties, zo als de aanpak van de problemen in het Midden-Oosten of de positie van Europa en de Derde Wereld in de Oost- Westrelatie lopen de meningen ook al fors uiteen. Bij de lopende internationale onderhandelingen, waarbij onze verhouding met de communistische wereld ter discussie staat, in Genève, Wenen en Madrid hebben Europa en de VS hoewel bondgenoten momenteel de grootste moeite met eikaars opvattingen. Zou nu een kwestie als die van het staal met de overzichtelijke export van één miljoen ton als onderhandelingsobject al mislopen dan moet erger gevreesd worden. Er ligt dan een gevaarlijke hete zomer in het verschiet in de relatie tussen de bondge noten aan beide kanten van de Atlantische Oceaan. J.W. EEG vormt nieuw front tegen V S Unanieme afkeer van maatregelen Reagan Brussel De Eropese partners hebben diweek- einde besloten orr zowel bij de maatregele rond het staal als de aikoop van Russisch ardgas dwars tegen de Aierika- nen in te gaan. In Brussel vormen de EEG-ministers, zij jet pas op het laatste rupertje, één front in de vodgaan- de actie tegen Amrikaan- se heffingen op ore staal uitvoer. In Rome en Bonn erd be kend dat men in tvolging van Frankrijk en ngeland het Amerikaanse verbod naast zich neeriegom mee te werken aan de fcuw van een Russische pijpjn voor de aanvoer van iberiseh aardgas. Ma het verstrijken vn de on- deihandelïngstermijr zondag ochtend is het vripel zeker da: de verkoop vanEuropees door onze correspndent Jan Werts in Brusel Utrecht Van het nieuwe vaccin tegen hepatitis B (geelzucht) zullen voorlopig nog slechts geringe hoeveel heden beschikbaar zijn. Dit meldt de Gezondsheids- raad aan het ministerie van volksgezondheid en milieu- hygiene. De raad adviseert de minister het vaccin vooralsnog alleen te laten toedienen aan mensen die grote risico's lopen: „Uit sluitend wanneer de betrokke ne nog geen antiliehamen beeft opgebouwd", aldus de raad. Het geelzucht-vaccin is ont wikkeld door de Amsterdamse bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Voor het vaccin zijn de schaarse antistoffen no dig uit het bloed van patiënten die chronisch met het hepatitis B-virus zijn besmet. De Gezondheidsraad noemt als belangrijkste risicogroepen: mensen die vanwege een an dere aandoening een grote kans op besmetting hebben en zij die door hun leefwijze of m hun werksituatie een meer dan gemiddeld risico op be smetting lopen. Tot de eerste groep behoren merdialyse-pa- tüenten en mensen die gere geld grote hoeveelheden bloed krijgen toegediend. Tol dej tweede groep behoren mensen die intensief contact hebben| met werkers in de gezond heidszorg. De Gezondheidsraad voegt hieraan toe, dat besmetting in de medische praktijk voor een groot deel kan worden voor komen door hel strikt in acht nemen van hygiënische maat regelen. Tegen hepatitis B bestond tol nog toe geen medicijn. Gemid deld stierf ongeveer een pro cent van de patiënten aan de ziekte. staal aan de VS dooidu land net zware heffinge belem- nerd wordt. Dffideel kdn er vcgens de Amerikaanse wetgeing nu nog een maand ondchandeld worden. Zaterdagavond beslten de Europese ministers an bui- enlandse en econorasch za ten dan ook om di beraad naar weer voort t< zetten. lun actie lijkt echte hope- oos. Van af nu g '-h tamelijk te regel dat de ngen op ■ns staal alleen nugkunnen vorden ingetrokken vanneer *e Amerikaanse staalfibnkan- en daarmee instemmm. n de Verenigde Statn staat lomenteel 57 procent van de abri eken bij gebrek aan or- ers stil. Daarom heiben de taal producenten var Was- ington gedaan gekre»en dat nen de Europese exprt van taal met heffingen d'els on- logelijk zal maken, lierbij speelt ook een rol dat ommige Europese lanlen on- erlijk met gesubsidietrd staal oncurreren. Reagan lan het esluit om onze uitvoer met .effingen te belasten /olgens djn wetgeving nu md: meer op eigen houtje intreklen. Nadat de Amerikanei hun maatregelen in juni oekend maakten is wekenlang tever geefs onderhandeld. taterdag deed Washing on een iatste aanbod. Daarbij zou de Jritse staaluitvoer mar de rerenigde Staten met 14 pro ent verminderd moeien uor- ten, de Belgische met 28 pro ent, de Franse niet 35 en de taliaanse met 22 procent, In >laats van een gemiddelde tien irocent vermindering van de vier genoemde landen waartoe de EEG bereid is, eisen de Amerikanen aldus 35 procent Verdeeldheid ■De vergadering in Brussel .toonde zaterdag het vertrouw de beeld van een verdeelde Europese Gemeenschap waar iedere partner op de eerste plaats zijn eigen belangen ziet. i 1 Terwijl de bewindslieden hier bijeen waren zaten in Was- hington hoge vertegenwoordi gers van de regering uit.Lon- rden en van British Steel ijve- rig over een akkoord te onder handelen buiten de EEG om. Pas toen in de loop van de avond duidelijk werd dat een overeenkomst Washington- Londen er niet in zat koos men weer voor een gemeen schappelijke benadering. De Europese Commissie (dage lijks bestuur EEG) in deze aangevoerd door de bekwame Belgische commissaris voor de industrie burggraaf Etienne Davignon stelt de komende dagen een nieuw onderhande- lingsplan op. Het gaat o.n een vrijwil ige be perking via de EEG van zeven belangrijke staalsoorten. Vol gens zijn woordvoerder heeft Davignon overigens bij zijn ïerdere beraad ginds de in- iruk gekregen dat met de Amerikanen niet te praten 'alt. n Brussel rekent men er dan »ok al mee dat de heffingen ■nvermijdelijk doorgaan. Brussel Op het eerste ge zicht wordt onze Nederlandse -uitvoer van staal naar de VS niet ernstig door de Ameri kaanse maatregelen getrof fen. Maar bij nader inzien kan de komende maanden de situatie voor de Nederlandse Hoogovens toch vervelend worden. Men voorziet ais ge volg van de Amerikaanse maatregelen m IJ muiden na melijk een snel oplopend overschot van staal Dat kan een nieuwe ineenstorting van de prijzen in Europa veroor zaken. Volgens een woordvoerder van Hoogovens, in de wan delgangen in Brussel aanwe zig. exporteert het bedrijf tien tot vijftien procent van zijn produktie naar de VS Het leeuwedeel van die leve ranties, koud en warm ge walst staal, wordt voortaan belast met een heffing van 0.6 procent van de waarde. Dit is buitengewoon laag in vergelijking met de tut veer tig procent oplopende belas tingen die sommige Belgi sche. FranseBritse en Ita liaanse fabrikanten ts opge legd In EEG-knngen rekent men er mee dat vanaf een heffing van meer dan tien procent de staal export vrij wel onmogelijk js. Dit omdat de Amerikaanse gebruiker dan met meer wil A'open Nederland en ook West- Dui island ontspringen de dans grotendeels Dit aange zien zij hun staal fabricage veel minder dan andere EEG-partners met overheids hulp steunen Voor Neder land (en ook West-Duitslandl was het eigenlijk beter uitge komen wanneer de EEG- partners zaterdag gescheiden waren blijven optrekken Binnen zon verdeelde EEG had men van onze Neder landse industrie geen aparte offers kunnen vragen in het kader van een gezamenlijke exportbeperking Nu de tien tesamen toch weer front vor men zullen de sterkste pro ducenten m West-Duitsland en Nederland ook offertjes moeten brengen. De Griekse actrice Melina Mercouri destijds vooral beroéhnd geworden door de film 'Nooit op zondag' is als de huidige minister van cultuur en wetenschappen een felle pleitster voor de oude waarden van Grieken land. Ze kwam gisteren dus dit keer wèl op zondag aan in Mexico Stad voor de tweede wereid-cultuur- conferentie van de Verenigde Naties. En met gebalde vuist eiste ze daar op een pers conferentie, dat alle oudheid kundige schatten, die in de loop der eeuwen uit Grieken land^ zijn weggesleept naar buitenlandse musea aan haar land worden teruggegeven. Hollywood De Amerikaan se acteur Vic Morrow en twoe Vie'namese kinderen zijn in het weekeinde om het leven gekomen bij de opnamen voor The twilight zone', een tv- film-die speelt m de Vietna mese oorlog. Morrow en de twee kinderen werden voor een scène in deze film gebracht met een heli kopter. Door een foutieve lan- dingsmanoeuvrc werden Mor row en de twee kinderen wer den ..uit de helikopter geslin gerd en dodelijk getroffen door de wentelwieken. ADVERTENTIE De voordeligste... vitrage vindt u by ter Meulen En nóg mooie kwaliteiten ook" Deze witce vitrage met abscrakt dessin verkopen wij nu nog voordeliger1 180 cm hoog Per meter van 6,25 3r - v&A. v Japanse vrouwen gaan onder bescherming van de paraplu met keteltjes en pannetjes op pad om drinkwater te zoeken. Tragisch contrast iïi Nagasaki, de havenstad die voor het ene deel blank staat en voor het andere bedekt is met een decimeters dikke laag modder. De overstromingen, veroorzaakt door een niet aflatende regen, hebben in Nagasaki en op het eiland Kyoesjoe aan zeker 380 mensen het leven gekost. De waterstroom veroorzaakte aardverschuivingen, waardoor wegen in het niets verdwenen en meer dan zestig bruggen werden weggeslagen. Bijna veertigduizend woningen staan onder water. Het trein- en luchtverkeer is uitgeschakeld. Het leger is ingezet bij het reddingswerk. Ook in 1957 werd Nagasaki door een overstromingsramp getroffen. Toen verloren 856 mensen het leven. Den Haag Bijna de helft van alle verkeersongelukken waarbij legervoertuigen zijn betrokken vindt plaats op een kazerneterrem Dit blijkt uit een jaaroverzicht van de ko ninklijke landmacht over 1981 De meeste brokken werden gemaakt bij het achteruit rij den. Bovendien waren volgens het verslag betrekkelijk veel jeeps en personenauto's be trokken bij een botsing door 'te hard rijden'. In vergelijking met 1980 is dit aantal gestegen met 34 procent. De kosten die alle ongevallen met zich mee brachten waren zesenhalf miljoen gulden. Amsterdam De naam van een 'alternatieve Firato' is de inzet van een kort geding, dat de organisatoren van de 22e tentoonstelling van tv- en ge luidsapparatuur tn de RAI hebben aangespannen tegen de 'Novirato'. Deze expositie zal tegelijk met de Firato worden gehouden in het nabij de RAI gelegen No- votel in Amsterdam. De organisatoren ervan zetten zich af tegen de Firato, omdat zij een eigen publiek willen trekken voor hun markt van veelal tot de duurdere hifi-ap- paratuur behorende produk- ten. De Firato eist. dat de verwar rende naam 'Novirato' wordt veranderd, en dat men op houdt met het geven van ne gatieve publiciteit aan de Fira to. Het geding dient woensdag middag voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Rotterdams Nieuwsblad maandag 26 (uli 19821 piiimmiiminiiimiiniiiiiiiiiiiiiinffliimg 1 Den Haag De s Nederlandse boeren S gaan volgens het =s S Landbouw- economisch instituut (LEI) nog steeds snel in inkomen achteruit. 2 Vorig jaar waren de inkomens weer lager B 2 dan in 1980. Het bedrag dat de |j boer door zijn werk S en door de besteding 55 van zijn geld uit zijn bedrijf haalde was, zo 2 berekent het LEI, ij vorig jaar gemiddeld 22.300. ruim ƒ5000 2 lager dan in 1980 en ƒ12.500 minder dan in 1979. Het besteedbaar inkomen ligt daar weliswaar boven, onder meer als gevolg van inkomsten buiten het boerenbedrijf, maar zakte verleden jaar toch ook tot gemiddeld ƒ45.100 per boerengezin, dus H inclusief de S meewerkende 5 B gezinsleden. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Middelburg - „Het was een angstig avontuur, maar ik wil de reis gewoon afmaken. Ik ben wel erg bezorgd over de jongens die nog worden vastgehouden". Dit meldde gistermiddag tele fonisch de 23-jarige verpleeg ster Petra Trimpe aan haar ouders in Middelburg, nadat zij een dag gegijzeld was ge weest door een groep guenlla- sirtjders in Zimbabwe. De in een Oostenrijks ziekenhuis werkzame Nederlandse ver pleegster, acht andere toeris ten uil Oostenrijk, Engeland en Amerika en hun Australi sche gids werden vrijdagmor gen ontvoerd toen ze op weg waren naar de Victoria-water vallen. De ontvoerders schoten op hun bus. maar niemand werd gewond. Zaterdagmorgen werden de gids en de drie vrouwen van de groep vrijgelaten. Ze kre gen van hun belagers een brief mee waarin de vrijlating werd gecist van ex-guernlastrijders van Nkomo, die gevangen zit- De ex-guerrillastrijders wer den begin dit jaar gevangen gezet nadat grote hoeveelhe den wapens waren gevonden in gebouwen van Nkomo's ZAPU-partij. Premier Mugabe zette na de wapenvondsten Nkomo uit zijn regering. Vermoeden ..Ondanks dit bange avontuur wil Petra gewoon doorreizen naar Johannesburg om van daar uit enkele in Zuid-Afrika wonende familieleden van ons te bezoeken", vertelt Petra's vader. „We hoorden zaterdag avond op de tv pas dat er een Hollandse bij die ontvoering was betrokken. Toen ver moedden we al dat het om Pe tra 6'ng- We kregen eigenlijk echt zekerheid toen we later op de avond werden gebeld dat er ook een Oostenrijks meisje werd vermist". ..Gelukkig belde Petra al zon dagmiddag op om te zeggen dat alles goed met haar was. De ontvoerders hebben Petra niets gedaan. Ze is alleen haar camera kwijt geraakt en ze moest haar horloge afgeven". Leger en politie in Zimbabwe hebben met verkenningsvlieg tuigen, helikopters en speur honden een grootscheepse zoekactie ingezet. In het wes ten van de provincie Matabe- leland is een uitgaansverbod ingesteld. Ex-minister Joshua Nkomo heeft de ontvoerders opgeroe pen hun gijzelaars ongedeerd vrij te laten. Hij heeft de ont voering veroordeeld en aange boden te bemiddelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3