10 WATERWEG VVD: 'Nu moet PvdA kiezen tussen klein links of ons' Voor vijftig piek per jaar een kunstwerk aan de muur De SP is meer dan alleen Remi Poppe Mieke Paalvast (SP): Plantsoenen dienst wil hulp van tuinbezitters Veel inbraken voor de zomer Wilde stemming kan zelfs tot vier wethouders van PvdA leiden Brouwer j aloers op Vlaardingen en Maassluis DE NIEUWKOMERS Harreweg nog niet vrij van sluipverkeer Jongens gooien bij Lentefeest etalageruit in Meisje valt door dak van bakkerij JAMICO Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 27 juli 1982 RW Schiedam In de strijd te gen verschillende boomziek- ten staat de plantsoenen dienst vrij machteloos, zo lang niet alle Schiedammers met een tuintje zelf ook let ten op de ziektesymptomen. Vanaf de openbare weg kan de plantsoenendienst vaak lang niet alle gewassen zien en op hun gezondheid beoor delen, daarom wordt de me- dewerking van met name tuinbezitters onmisbaar ge noemd. De spintkever, die iepen ziek maakt, kan bijvoorbeeld enorm frequent bestreden worden, maar als er van die beestjes blijven zitten in par ticuliere tuinen, dan blijft de iepziekte een epidemisch ge vaar. Soms sneuvelen hele rijen iepen, omdat wortel contact al voldoende kan zijn voor het overbrengen van die kwaal. Het is net ge slachtsziekte voor bomen, zo merkt een plantsoenenwer ker op. Ook is bacterievuur een moeilijk uit te bannen ziekte. Vooral bij de familie der roosachtigen (lijsterbes, mei doorn, vuurdoorn en cotone- aster) komt deze ziekte vuor, de laatste jaren steeds vaker. Ook hier is in de bestrijding een. ernstig beletsel, dat de plantsoenenwerkers niet alle tuintjes in de stad in kunnen. De plantsoenendienst brengt daarom de ziektesymptomen onder de aandacht, opdat ie dereen een zieke boom kan herkennen en deze onder de aandacht kan brengen van de dienst: telefoon 154605. De iepziekte is te onderkennen aan het geel verkleuren en daarna snel afsterven van de bladeren, meestal in de kruin beginnend. Bacterievuur heeft als belangrijkste ken merk het plotseling afster ven van takken, waarbij de laatste paar blaadjes als vlag getjes blijven hangen. Schiedam De 58-jarige fo tograaf D.K. heeft inbrekers over de vloer gehad in zijn woning aan de Burgemeester Van Haarenlaan, en dat is hem komen te staan op een schadepost van ruim 7000 gulden. Zo duur was zijn ap paratuur, inclusief een paar sieraden en wat buitenlandse valuta. Voor de zomerperiode no teerde de politie toch al een opmerkelijk hoog aantal in braken. Bij de groothandel in vlees en kip van P. Groene- veld aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan ging het om 2700 gulden plus een radio van bijna even grote waarde, uit de vitrine van Verwaaijen aan de Mgr No- lenslaan verdwenen een ta felkleed en vier dekbedhoe zen en bij bewoners van de Mozartlaan en de Boerhaave- laan stal men voor bijna 1600 - gulden, een grote janboel in de woningen achterlatend. Een werkplaats van bedrijfs- gemeenschap Schiemond aan de Henri Polakstraat leverde de inbrekers voor 1400 gul den aan gereedschap op. En een plezierjacht in de Schie werd achtergelaten zónder de televisie, olielampen en j almanak. Schiedam Wat de VVD betreft, moet de PvdA nü kiezen tussen klein links óf verder onderhandelen met CDA en VVD samen. Neemt de PvdA in Schiedam op nieuw contact op met de liberalen, dan gaan dezen er van uit dat de PvdA de kleine linkse' partijen verder uitsluit van samenwerking in het nieuw te vormen col lege van B en W. Alleen op die basis wil de VVD nog overleggen. „Het wordt tijd dat de PvdA kiest," vindt VVD-raadslid Cor van Tilborg, die samen met Gerard Verhulsdonk de besprekingen voert voor zijn partij. Stel dat de PvdA er helemaal niet uitkomt (en menig gerucht wil dat), dan zou het in september kunnen uitdraaien op een 'wilde stemming' over de wethou derskandidaten. En zelfs al zou dat vier PvdA-wethou ders in plaats van de huidige drie tot gevolg hebben, dan is de VVD daar allerminst ongelukkig mee. Het nieuwe college zou aan tenslotte een uiterst wankele basis hebben, met 14 van de 35 zetels. Het zou gaan om een minder heidscollege, dat veel kans loopt op averij. Van de PvdA valt niets wijzer te worden over de vorderin gen met de collegesamenstel ling. Als ook maar even de vraag wordt gesteld of er al schot in de coalitievorming zit, suggereert dat volgens PvdA- wethouder Herman Posthoorn dat hij „onnozel" is. Hij be doelt, dat er wèl ontwikkelin gen zijn. Maar wélke, dan kan hij niet zeggen, zegt hij. Waar om hij dat niet kan zeggen, laat hij evenmin los. „Het is een onderwerp, waar wij sa men niet veel mee uit de voe ten kunnen. Dan kunnen wij beter over koetjes en kalfjes gaan praten op het terras van 't Vierkantje," aldus Post hoorn, die algemeen gezien wordt als woordvoerder van de PvdA-onderhandelingsde- legatie. „Ach, ik fungeer wel eens min of meer als zodanig," zegt hij, „probeer Gé Brouwer misschien eens?" Brouwer, Pvd A-fractieleider, is aanmerkelijk toeschietelij ker. Een 'wilde stemming' in de raad, die tot een mïnder- heidscollege zou kunnen lei den, krijgt 2ijn voorkeur geenszins. „Tenzij door mijn strot. Nee, de PvdA krijgt al zo vaak het verwijt drammerig te zijn, en bij zo'n college loop je helemaal dat risico," zegt hij als zijn strikte privé-mening. Volgens hem frustreert het de besprekingen met PPR/PSP, CPN en D'66, dat zowel de wethouderskandidaat van klein links, communist Eef Collé, als PPR'er Herman Noordegraaf op vakantie zijn. „Je komt zo geen stap verder," zegt Brouwer. „Kon je zulke besprekingen maar vóór de zo mer voeren, dat zou een stuk makkelijker zijn." Brouwer geeft toe dat hij jaloers is op Rotterdam, Rijnmond, Vlaar dingen en Maassluis, waar al les allang in kannen en krui ken is. Hij noemt de VVD- Schiedam als uitzonderlijke af deling van die partij, omdat veel andere VVD-afdelingen „minder uitvluchten" zoeken om samenwerking met de PvdA te ontlopen. Brouwer wijst op Utrecht en Rijnmond, waar PvdA/WD-colleges be staan. De komende drie weken valt er volgens Brouwer „geen spa tje nieuws" te verwachten, we gens vakantie van enkele PvdA-onderhandelaars. Mocht de malaise in de onderhande lingen doorbroken kunnen worden met de benoeming van een vijfde wethouder, zodat de PvdA er toch drie behoudt, dan is Brouwers persoonlijke mening dat het strookt met landelijke ontwikkelingen die gaan in de richting van meer wethouders per gemeente. „Als sommige partijen dan keihard vasthouden aan vier, dan denk ik: jongens, wat loop je achter. Maar jk moet erbij zeggen dat er binnen mijn ei gen fractie ook tegenstanders zijn, hoor, van zo'n vijfde wet houder." Vlaardingen „Zonder dat ze het in de gaten hebben kiezen Vlaardingers meestal een werk uit van een Vlaardingse kunstenaar. Laatst kwam hier iemand die in Den Haag lid was van de artoteek en die zei goh jullie hebben hier veel leuker werk. Dat was ook een Vlaardïnger. Maar die kwam altijd in Den Haag omdat 'ie daar werkte." Erica van Dijk („schrijf maar beheerster of gastvrouw") van de galerie/artoteek aan de Oosthaven kade S noemt het opvallend dat Vlaardin gers voorkeur hebben voor werken van Vlaardingse kunstenaars. Ze vertelt dat ze van andere artoteken pre cies dezelfde geluiden hoort. „Terwijl je toch meestal niet kunt zien dat het om Vlaar- dings werk gaat. Eigenlijk ken ik maar een duidelijk voor beeld en dat zijn sommige schilderijen van Remi Boppe. Die heeft veel gemaakt met de Vlaardingse haven als onder werp. Toen ik dat voor het eerst zag was ik heel verbaasd. Als je de Rotterdamse haven op schilderijen ziet is het altijd prijs; bij Poppe zag je erg veel kleuren op zijn havenschilde rijen. Maar bij de rest zie je met dat het om Vlaardingse kunstenaars gaat." Vlaardingen heeft nu vier jaar een artoteek. Voor vijftig gul den per jaar kun je er kunst werken lenen. Heb je er ge noeg van dan kun je het na drie maanden weer inruilen voor een andere. De maximum uitleentermijn is zes maanden, maar is iemand helemaal ver knocht aan een bepaald werk dan kan daar volgens Erica van Dijk best van worden af geweken. Er is keus uit 450 werken voornamelijk schil derijen, maar ook tekeningen, etsen en beeldhouwwerk van Vlaardingse en Rotter damse kunstenaars. Het gaat om werken die zijn gemaakt in de regeling voor beeldende kunstenaars. Zo kan het ko men dat een schilderij dat het anders niet verder "had ge bracht dan een stoffige opslag plaats toch bij iemand aan de muur komt te hangen. Daarom oordelen kunstenaars over het algemeen ook positief over de artoteek. Hun werk komt ten minste onder de mensen. Smaak Een werk kopen nadat je het een tijd als leenstuk in huis hebt gehad, zoals bij de Rotter damse artoteek wel kan, mag niet. „Het gaat ook niet om ko pen. De opzet van de artoteek is mensen met kunst laten kennis maken. Een schilderij lenen en dat enkele maanden in huis te hebben is natuurlijk een prima mogelijkheid om je eigen smaak te ontdekken en te ontwikkelen. Er zitten na- Afë de klant een keuze heeft gemaakt haalt Erica van Dijk het schilderij van de opslagzolder. tuurlijk ook mensen bij die al een eigen smaak hebben. Ik wil tenslotte niemand beledi gen," stelt Erica van Dijk. Voorkeur voor bepaalde wer ken heeft ze nog niet kunnen ontdekken bij de Vlaardingers. Er wordt van alles geleend. De afmetingen en de kleur zijn meestal doorslaggevend. „Als je iets leent moet het toch bij je interieur passen," vertelt Erica van Dijk. „De meeste mensen nemen het toch als decoratie in huis. Dan ga je uit van de beschikbare ruimte en de kleuren die je thuis al hebt." Slechts een heel klein deel van de 450 werken hangt in de artoteek. De meeste staan op zolder. De lener kan een werk uitkiezen vanaf een dia. „Vooral de eerste keer is dat heel moeilijk. Als ze er eentje hebben uitgekozen en ik het naar beneden heb gehaald, krijg ik vaak te horenmee toch maar niet. In het vierjarige bestaan is het ledenbestand van de artoteek op 175 beland. Erica van Dijk spreekt meestal over abon- nemmenten, want er zijn ook mensen die voor 75 gulden dubbel lid zijn en twee kunst werken van de artoteek in huis hebben. Volgens de gast vrouw 2ijn veel mensen nog niet op de hoogte dat er in Vlaardingen een artoteek is. Ook heeft ze het idee dat er nog steeds mensen zijn die niet weten wat een artoteek is. „Omdat dit pand onder monu- menlenorg valt mogen we ook geen reclame maken buiten op de muur. En de gemeente doet er niet veel aan om er meer bekendheid aan te geven." De artoteek is gevestigd aan de Oosthavenkade 8 en is da gelijks (behalve zondag) geo pend van 12.00 (zaterdag vanaf 10.00) tot 17.00 uur. Op vrijda- fen bovendien van 19.00 tot 1.00 uur. Vanaf september zijn er in de gemeentera den van Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis weer heel wat nieuwe gezichten te zien. In Vlaardingen schoot, naast de VVD, ook de Socialistische Partij (SP) een eind omhoog. Het resultaat is dat Mieke Paal- vast'haar intrede in de raadszaal maakt. Vlaardingen Van het hele circuS rondom de verkiezin gen heeft Mieke Paalvast maar weinig meegemaakt. De nummer twee van de So cialistische Partij (SP) in de Vlaardingse gemeenteraad moest zich noodgedwongen lange tijd op de achtergrond houden. Een ernstige ziekte hield Mieke Paalvast maan den buiten de verkiezings rompslomp. Zelf heeft zij zich zodoende maar weinig politiek actief in kunnen zetten om zieltjes en stem men te winnen. Pas één en kele keer is ze sfeer gaan proeven in de raads2aal en woonde ze als toeschouwer de collegebesprekingen bij. Geen juichkreten ook in 2e Van Leijden Gaelstraat ten huize van Mieke Paalvast, toen de lokale radio de huis kamer inschalde, dat voor haar een blauwe zetel in de raadszaal staat gereserveerd. „We hadden op twee zetels gerekend", zegt ze gedeci deerd. „Bleek al uit een on derzoek, dat we in die tijd in wijken hebben gedaan, 't Was dus geen verrassing voor mij. Nee, dat niet En omdat ik me toen ook niet lekker voelde, was er geen reden om uitgebreid feest te vieren." Maar ze vindt het wel een „prima zaak. Een beetje een frisse wind door de raad is nooit weg." Acties Ze vertelt, dat ze al zo'n zes jaar lid is van de Socialisti sche Partij. Hoe lang precies, weet Mieke Paalvast ook niet meer, „Via allerlei ac ties ben ik in de SP terecht gekomen. Het ging destijds om een fabriek, die nogal een hoop lawaai maakte in onze wijk. En alleen de SP zette zich actief voor de be woners in. Bij huurproble- men acties in straten, ge luidsoverlast, voor dat soort dingen." En, voegt ze er onmiddellijk aan toe, „daarvoor was ik wel geïnteresseerd in poli tiek en links natuurlijk maar deed verder niets." 'Links natuurlijk', het zit in de familie, zegt ze. De gebo ren en getogen Qostwijkse, die voornamelijk in de 'zachte sector' (welzijn) is ge ïnteresseerd: „Je ziet het on recht, dat mensen wordt aangedaan. Daar wil je je te gen verzetten en dan is de dbor Cock Rijneveen SP een logische keus. Dat wat de partij zegt ze lul len tenminste niet zo maar uit hun nek en doet... vind ik erg belangrijk. Op komen voor de arbeiders." Huis aan huis Naast de politieke ideeen sprak het haar erg aan dat de SP regelmatig in de wij ken colporteerde; met het partijblad de Tribune langs de deur kwam. „Kom je ont zettend veel mee te weten. De Partij van de Arbeid of de CPN, die zie je gewoon nooit aan de deur. En de problemen waar de mensen mee kunnen zitten, vang je echt niet op door thuis te blijven of ergens een verga dering te beleggen. Er moet wat gaan veranderen in de raad. Eigenlijk moet alles worden veranderd," „Wij willen", vervolgt Mieke Paalvast, „het standpunt van de gewone man met een mo daal inkomen naar voren brengen. Daar zitten we ook voor. Wij moeten het van het huis aan huis werk heb ben. Zo hebben we onze meeste stemmen gehaald. En het zijn geen loze kreten die wij slaken. De SP is overal met sprongen vooruit ge gaan. Grandioos." De technisch assistente bij de Stichting Ontwikkelings Samenwerking (SOS) schudt dan maar eens even wat verkiezingsleuzen uit haar mouw en voert een puur stukje par tijpro paganda op. „De SP", stelt de 28-jarige donkerharige nieuwkomer, „die is duidelijk is al zijn standpunten. En dat kan je van de meeste partijen toch niet zeggen. Is 't geharrewar en gedoe. Ze zitten in Den Haag nu allemaal om het hardst te schreeuwen voor bezuinigingsmaatregelen. Willen wij juist niet. De mensen hebben het al moei lijk zat zo." Het kan best anders, vindt Mieke Paalvast: „Neem de gasprijzen... Shell en Esso maken enorme winsten, maar de gasprijs gaat wel omhoog. Dat zou de gemeen te moeten weigeren. Laat de bedrijven, die zoveel winst maken, maar wat meer beta len. De huisvuilbelasting idem dito. Die is onnodig hoog, terwijl het een stuk la ger zou kunnen." Ze wordt een tikkeltje nijdig als wordt gesteld, dat lijst trekker Remi Poppe in feite de SP is en de SP Poppe. Met een plotselinge felheid: „Dat wordt altijd door jullie gezegd. Dat is helemaal niet zo. Er zijn zo'n hoop leden. Tuurlijk, hij heeft een grote mond en je hoort hem vaak. Maar een overheersend fi guur in de partij, dat is hij niet. Remi is 'toevallig' ook lid van de SP. En daarnaast, ja, hij heeft zijn ervaring in de raad al opgedaan." Mieke Paalvast: hu is-werk hebben...' ..We moeten het van het huïs-aan- Ad Sonneveld AI gaat het huidige Sehiedan> se gemeenteraadslid Ad Son neveld (CDA) dan de plaaü lïjke politiek uit om in Rj; mond actief te worden, J.u blijft wel „nevenklusjes" doen E en W hebben hem benoemc in de commissie voor de socia. Ie werkvoorziening (Seine, mond), waar Sonneveld verte genwoordiger zal zijn van vereniging van ouders var geestelijk gehandicapte (VOGG) en de protestante christelijke vereniging van ders en vrienden van het wijkende kind Philadelphia afdeling Waterweg-Noord Sonnevelds plaatsvervanger wordt Th.M. de Kievith. Schiedam Met een aanta van zeventien processen-ver baal heeft de politie aange toond, dat de Harreweg steeds gebruikt wordt doo autorijders die daar volgen de voorschriften niet moger komen. Bij de zondag gehouden con trole werden in totaal 43 au tomobiïisten naar hun papie ren gevraagd. Het merendee bleek bestemmingsverkeer zijn. en mocht doorrijden maar bij zeventien was sprake van illegaal wegge- bruik. De politie voelt zich ir deze controle-acties gesteris door de officier van justitie die extra hoge geldstraffen uitdeelt voor het sluipver keer op deze weg lussen Schiedam en Delft. Schiedam Met een brom fietswiel hebben twee jeugdig personnages een grote etalagf ruit van stichting Lentefee? ingegooid. Zij deden dat louter ballorighcid. De 19-jan ge Schiedammer E. de R. be kende grif, maar zijn vriend die door hem als J. werd aan gesproken, weigerde de po/int ook maar iets te vertellen zelfs zijn naam niet. „ba komt wel," zei hoofdinspet teur Jan van Hof gisteren coniek. Schiedam De plastic kot pels over het dak van bakken Van der Krogt op het Broers veld konden het elfjarig meisjf niet dragen, dat daarbovenof aan het spelen was. Het kind tjoepte er pardoes doorheen et kwam op haar hoofd terecht Met een hersenschudding lig: zij nu in het Schielandzieken: huis. Voor de vijfde maal komen de American Musical Ambas sadors naar Schiedam. Woens dag 28 juli geeft de Ameri kaanse studentenband eer show op de Grote Markt, deze keer onder auspiciën van de Schïodamse Gemeenschap Dat optreden maakt deel ui! van een tournee door heel Eu ropa, zo zien de studenten nog eens wat, en in Nederland ko men ze ook in Amsterdam Ede en Hoek van Holland - in het laatste geval op dezelfde avond als in Schiedam, maat dan met een ander gedeeltf van de jeugdige big band. aanvang is zeven uur. De vereniging Oecumeni sche Jeugd verzorgt, in samen werking met de commissie va- ka ntiebesteding Vlaardingen ook dit jaar weer een 23 dagen durende vakantie-inn. Vanai zaterdag 31 juli kunnen d« Vlaardingse jongeren voor al lerlei activiteiten terecht in het Jeugdcentrum (Rotterdam- seweg 1) van de VOJ- Var 's morgens tien tot 's avond; tien uur wordt er dan een varieerd programma afge draaid. Een greep uit de activi teiten: tafeltenniskampioeR schappen, pannekoekeetwed strijden, een disco en eet dropping. MOTORRIJSCHOOL Jest in Voorne- Putten en Rotter dam. Opstap plaats: Rozenburg. Spi|kemsse en Rotterdam. Voor verdere mlichtingen- Laan v. Nw. Blankenburg 146, ROZENSURG Tel 01819-13971. hc Di be du he ho go m< de de Ee pei ste er lei bet Bei om kw dei T] di< Ooi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2