12 Nederlander minister in Canada 7 'U spreekt met Ronald Reagan' Nederlandse Unifil-ers maken zich onmisbaar Jackets taptoe 'Herscholing' buitenlandse Nederlanders Redactie: Joke Korving Bijdrage: Codewijk Bronsdijk Roiierdams Nieuwsblad woensdag 28 juli 1S82 Nederlandse immigranten in Canada doen het over het al gemeen erg goed, zo wordt ge zegd. Voor William N. Vander Zalm, wiens naam weinig te gissen laat over zijn afkomst, geldt dat zeker Hij heeft het met alleen helemaal gemaakt m Canada, hij heeft er zelfs de touwtjes in handen geno men. Minister voor gemeentelijke aangelegenheden, zo staat op zijn kaartje onder het wapen van de provincie British Co lumbia, 'BC*. Provincies zijn m Canada niet alleen btjna-auionome staten met een eigen regering en parlement, ze zijn ook waan zinnig groot Canada is na de Sovjet-Unie het grootste land ter wereld William Vander Zalm is een soort minister van binnen landse zaken van een gebied zo groot als ongeveer heel West-Europa. Goedlachs, nog prima Neder lands sprekend en een gigant van een sigaar tussen de ka ken klemmend vertelt hij tus sen telefoontjes en bmnendra- vende secretai esses door dat hij ook nog een keten van acht tuincentra, een kwekerij en sinds kort een groot kas- senbedrijf runt. Vander Zalm kwam op z'n twaalfde in 1947 met zijn ou ders uit Noordwijkcrhout naar Canada Hij zit er nu al achttien jaar in de politiek Hij werd er mm of meer inge duwd. maar kreeg direct de smaak te pakken William Vander Zalm voor het parlementsgebouw in Victoria. In Surrey, nog steeds zijn woonplaats, wilde de overheid indertijd een gnnlufgraving beginnen in een natuurge bied Vander Zalm woonde er vlak bij en de tegenstanders van het project vonden dat hij het protest maar moest aan voeren. Vander Zalm deed het Tevergeefs wehswaai, want het plan ging door Maat Vander Zalm legde zo de basis voor een raadslidmaatschap en werd viet jaar later al bur gemeester van Suriey De ge meente heeft 150 000 inwo ners en is zo gioot als on/e provincie Utrecht In 1975 werd Vandei Zalm minister m de provinciale re gering, zetelend in de beeld schone hoofdstad van BC. Victoria, gelegen op een eiland voor de kust Samen met twee gee migreer de Westlanders. Mar Boers en Jaap Benne, probeert hij nu naast zijn politieke werk de aan 'ïceberg'-sla gewende Ca nadezen te winnen voor onze malse Hollandse sla, ver bouwd in 30.000 vierkante meter gloednieuwe kassen Het nieuwe project werd m juni van dit jaar geopend door prinses Maignei tijdens een bezoek aan Canada Drieën half miljoen kloppen sla per jaar is de productie van het kassenbedrijf en de malse sla gaat er bij de Canadezen best m, zo meldt Vandei Zalm Geslaagde nier transplantatie bij baby Westduitse artsen hebben een geslaagde niertransplantatie ver richt bij een drie maan den oude baby. De operatie die in een ziekenhuis in Munchen werd uitgevoerd, duurde vier uur. Een team van zes artsen stond onder leiding van prof. Waiter Land (op de foto links) De baby die ter wereld was gekomen met mis vormde nieren, kreeg via bemiddeling van Eu- rotranspiant ir* Leiden een nier van een 2Vz jaar oud kind. V erzetsst ri j ders naar Mauthausen Nederlandse oud-verzets strijders doen in septem ber mee aan oen interna tionale manifestatie voor de vrede in het voormali ge concentratiekamp Mauthausen tn Oostenrijk De manifestatie wordt ge houden op initiatief van de Franse verzetsbewe ging De Nederlandse or ganisatie 'Verenigd verzet 1940-1945' heeft gehoor ge geven aan de uitnodiging om naar Mauthausen te komen Mauthausen was tn de tweede wereldoorlog een van de beruchtste kam pen De Engelse militaire kapel The Royal Green Jackets', die deel uitmaakt van hetzelfde legerondet deel als de militairen die vorige Meek het slachtoffer werden van een bomaanslag in Hyde Park. treedt volgende maand op tijdens de ?e Nationale Taptoe Breda. Het is de eerste keer dat een Engelse groep aan de taptoe meedoet De deelname aan het muzikale festijn is twee jaar geleden, na een bomaanslag op een Engelse kapel m Brussel, voor onbepaalde tijd uitgesteld De taptoe die van 19 tot 28 augustus bij het kasteel van Breda wordt gehouden, telt dit jaar een record aantal deelnemers van 1950 DE BEZEM ERDOOR... De zestienjarige Mark Heemsber- gen, lid van de punk-pop-groep The Cannibals, doet sedert enkele dagen vakantiewerk in dienst van het gemeentelijk reinigingsbednjf van zijn woonplaats Amsterdam. Vier weken de bezem erdoor halen om met het daarmee verdiende geld een nieuwe versterker voor een basgitaar te kunnen kopen. Voor de tweede maal zal in het Haagse Congresge bouw een bijeenkomst worden gehouden voor m het buitenland wonen de Nederlanders: van 30 augustus tot en met 1 september De deelne mers krijgen informatie over onder meer de poli tieke ontwikkelingen m Nederland, over sociaal- economische aangelegen heden en over de Neder landse film. Op een informatiemarkt en met toespraken zal J aandacht worden ge schonken aan allerhande problemen die de Neder lander met zijn gezin m het buitenland kan te genkomen Het congres wordt geo- 1 pend door premier Van t Agt. Prins Claus zal een afsluitende toespraak houden Hei Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag is met de organisatie belast. In het buitenland wonen meer dan 600.000 Neder- landers. Naar de bijeen- t komst in 1979 kwamen 555 buitenlandse Neder- 1 landers uit 64 landen. Telkens weer ging de telefoon ten hur/e van de 76-jarige hoe denmaker Robert German in het Amerikaanse stadje Richmond Heights in Missouri, en telkens gooide de bejaarde man boos de hoorn op de haak als aan de an dere kant een stem meldde: ,,U spreekt met Ronald Reagan, de president van do Verenigde Sta ten" Een kwalijke grap dacht Ger man Tot hem duur de Ameri kaanse PTT werd verzekerd dat de telefoontjes wel degelijk af komstig waren uit het Witte Huis in Washington Reagan wilde mevrouw German zijn excuses aanbieden, omdat zij tijdens een bezoek aan St. Louis uren lang tevergeefs voor het ho tel had staan wachten, waar hij op dal moment verbleef Me vrouw German wilde een foto 1 van Reagan maken, maar kwam 1 er pas later achter dat de presi dent het hotel via een andere uit gang had verlaten. Bij wijze van vergoeding beloofde Reagan het bejaarde echtpaar een foto 'met opdracht' van hem en zijn vrouw Nancy De verbouwe reerde German kon niet anders doen dan de president een hoed m het vooruiticht stellen. De Nederlandse regering heeft de afgelopen we ken in het optreden van de christelijke militie van majoor Hadad in het Nederlandse Unifil- gebied aanleiding gezien ambassadeur Verkade opdracht te geven in Je ruzalem te protesteren. Op 26 juni kwamen Libanese dorpelingen op het hoofd kwartier van het Unifil-ba- taljon in Haris klagen, dat zij werden gedwongen hand- etl spandiensten voor Hadad te verlenen. Als de dorpelingen m het Nederlandse Unifilge- bied niet uit eigen beweging een burgerwacht zouden vormen dan zou de enclave van Hadad hun dorpen tol vijandig gebied uitroepen. De dorpelingen hebben hierop eieren voor hun geld gekozen door onze correspondent Rob Simons In Hans openden zij een kan toortje van de burgerwacht. Bataljonscommandant Geer lmgs reageerde na ontvangst van de klacht van de dorpelin gen door een Nederlandse pantserwagen voor de deur te plaatsen. Het oorlogsrecht ver biedt namelijk dwang bij het verlenen van hulpdiensten Overste Geerlmgs diende bo vendien een protest in tegen de inmenging van Hadad bij generaal Drori, de Israëlische bevelhebber in Libanon. Via de rechtstreekse tel ex ver bin ding tussen het bataljons- hoofdkwartier in Haris en het Nederlandse ministerie van defensie werd ook Den Haag op de hoogte gesteld. Het ge volg van de protesten is dal het Nederlandse bataljonsge- bied in Zuid-Libanon het eni ge Unifilgebied is waar de zo genaamde burgerwacht niet actief is „De mannen van Hadad pro beren de bevolking regelmatig in hun richting te beïnvloe den. Maar dat woidt nogal straf door de bevolking afge wezen. Uit overwegingen van orde en rusthandhavmg sta ik de mensen van Hadad mei toe hier binnen te komen althans biet met wapens. Want wa pens maken hier over het al gemeen de macht uit", zegt overste Geerhngs. Wij handhaven de orde beter dan de 9 FOTO LINKS Controlepost in de hoogte. FOTO RECHTS Unifil- mannen - beheersen de aanvoerwegen. Schietpartij Een paar keer is het voorgeko men dat leden van de militie van Hadad bij een controlepost met wilden stoppen. Dan wer den de banden van hun auto lek geschoten Zo'n kordaat optreden wordt ook door de dorpsbevolking m dank afge nomen. „Ik ben een aantal ke ren door de hoogwaardigheids bekleders uit het gebied ge complimenteerd over de wijze waarop wij de orde en rust handhaven Wij doen dat dui delijk beter dan het kennelijk in de rest van het Unifilgebied gebeurt". Een ander incident heeft zich op 18 juli voorgedaan toen een verhitte Israëlische kapitein met zijn pistool op een Neder landse luitenant en soldaat heeft geschoten. De Neder landse Unifil-militairen had den bij een controlepost op de hoofdweg van Nakoura naar Tyrus een Mercedes met mili tieleden aangehouden De vier inzittenden werden volledig gevisiteerd. Op de hoofdaan- voerweg van het Israëlische leger was een grote verkeers opstopping ontstaan waarover de Israëlische kapitein zich bo venmatig opwond en zijn pi stool trok. Na een formeel protest van Unifit-commandanl generaal Caiiaghan heeft minister van defensie Sharon namens de Is raëlische regering zijn veront schuldigingen over de schiet partij aangeboden Sharon ver klaarde dat het hem in hoge mate speel dat dit incident mi litairen van het Nederlandse bataljon was overkomen De Israëlische legerkapitein zou worden gestraft Israëliërs weg De Israehsche aanwezigheid in het Nederlandse Unifilgebied is na de Israëlische invasie we kenlang een doorn in het oog van de Nederlandse militairen geweest De Israëliërs hebben zich nu teruggetrokken „Sinds een paar dagen valt er geen enkele Israehsche mili tair meer in ons gebied te be kennen. In de ons omringende gebieden van het Ierse en hei Fiji-bataljon zijn nog concen traties van Israehsche eenhe den. Maar wij zijn helemaal vrij van welke Isiaelische sol daat dan ook De Libanese po litie en Unifil zijn de enigen die be%*oegd zijn om orde en rust in het gebied te handha ven Tegenover Israel kan ik mijn bevoegdheden als orde handhaver namens de Libane se regering uitbuiten" Twee pelotons van het Liba nese leger zijn onder de hoede van het Nederlandse bataljon gesteld De zestig Libanese mi litairen bivakkeren in tenten en beschikken over oude voer tuigen Tijdens hun leertijd bij het Unifil-bataljon zijn hun kalatshmkof-ge weren en RPG-anti-tankgranatcn door hun Nederlandse gastheren in gezameld en opgeslagen Sinds de Israehsche verove ring van Zuid-Libanon heeft het Nederlandse bataljon geen last meer van n fill ral lepogin- gen van Palestijnse comman do's. ,,In mijn gebied zitten geen Palestijnse commando's meer We verwachten wel dat hier en daar in een wadi, een diep ravijn, nog enkele groep jes zitten, die gevlucht zijn en zich de komende tijd nog wel gedekt zullen houden In de wadi's kunnen zc voldoende voedsel vinden Volgens on/e gegevens zitten in een wadi m het Ierse gebied nog tien PLO'ers Wij moeten rekening houden met achtergebleven Palestijnse commando's die in een wilde gemoedstoestand erg fanatiek kunnen zijn". 'Helemaal uitgekleed' Bij de volledig bemande con troleposten op de kronkelig bergwegen, op patrouilles en door instelling van de avond klok wordt scherp op verbo den wapenbezit gecontroleerd ..Als we de zaak niet vertrou wen wordt iemand helemaal uitgekleed". Als er wapens worden aangetroffen worden ze afgepakt. Alleen met schrif telijke toestemming van Israel kan iemand, die een door Is rael uitgegeven geel identi teitsbewijs heeft, onder bege leiding van een Israëlisch offi cier zich gewapend in hei Uni filgebied ophouden Volgens het oorlogsrec bt. dat m bezeLte gebieden van toepassing is. mogen gewapende lieden in Israehsche hulpdiensten wor den opgenomen Dooi fors op treden van de Nederlandse Umfil-mihtdiren zitten er in het Nederlandse bntaljonsgc- bicd vrijwel geen gewapende heden onder auspiciën van de Israehsche bezemngsm.icht De avondklok in het Nedei- Iandse Unifilgebied geldt van tien uur 's avonds tot vier uur 's ochtends en is vooral gericht tegen terugkerende PLO'ers Maar ook tegen Libanezen die allerlei 'zaken' willen gaan doen Bij de controleposten worden voortdurend wapens op Libanese burgers gevonden. Meestal zijn het Russische ka- ia ishmkof-geweren, die nog in grote aantallen in het Unifil gebied voorhanden zijn „Die wapens worden in beslag genomen en aan de formele autoriteiten in het gebied overgedragen De wapens van de mi hue van H.iddd gaan naar de Isiaelische bezettings macht en de wapens van de overige Libanese groepen naar de Libanese politic in het Uni filgebied Dat is piecies zoals we het in het verleden deden Toen werden de wapens van de Palestijnse commando's aan de PLO overgedragen" Smeekbeden De Libanese dorpelingen m het Unifilgebied vinden hel voor hun bescherming tegen groepen die gewapenderhand invloed proberen te werven noodzakelijk dat het Neder landse Unifil-bataljon'op post blijft „Wanneer we maar spreken over zelfs het tijdelijk weggaan uit dit gebied om er gens anders in Libanon taken te gaan verrichten wordt on middellijk gesmeekt om tochl maar te blijven De bevolking V is tegen de komst van de man nen van Hadad en als de dooc I voor de terugkeer van dt I PLO" Als Nederlandse Unifil-mili-1 tairen voor de evacuatie van I de Palestijnse commando't I naar Beiroet zouden worden I overgeplaatst zal volgens over-1 ste Geerlmgs een deel van hel Nederlandse bataljon in Zuid- Ltbanon achterblijven. „Het is I niet de bedoeling van de Ne derlandse regering dat wij in I ons geheel naar Beiroet gaan I om de PLO naar buiten te lei-1 den. Per slot van rekening 1 hebben we hier nog grote I voorraden liggen. Die moeten I ook bewaakt worden. En onze 1 verlofregelingen gaan door. Ik I zie voor Libanon voorlopig I geen andere mogelijkheid voor I het handhaven van orde enl rust dan hier VN-eenheden te| laten zitten. Die eenheden zul len in de nabije toekomst I noodzakelijk blijven om Liba-!| non op poten te helpen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3