LI 13 Ivo Janvier haalt weer 150 kermisklanten naar Schiedam Schiedam gaat niet schuin oversteken 'Emancipatie is iets voor elke wethouder' t Vrijwilligers blijven thuis li Fietsen door oer-Hollands natuurschoon Berken dreef zonder Jeu de Boules-baan Negen kinderen van Jeugdland helpen Te Loo met de opening Opzet Oostkroostweek veranderd, want... Ondanks tweede Vlaardingse plan Huttendorp in .Schiedam-Oost DE NIEUWKOMERS Truus de Nijs (PvdA Rotierdams Nieuwsblad donderdag RW 29 jub 1982 an h el UI iOr i, 'lyzie m he •n ij Jozef- Vlaardingen Voor de fiets- liefhebbers onder de Vlaardin- gers die na het aanschou wen van de Tour de France ook wel weer eens zin hebben in een flinke fietstocht, heeft de Vlaardingse Raad voor - Sport en recreatie een mooie route in petto. Voor cols en bergen van de eerste, tweede of wat voor categorie dan ook hoeven de pedalisten niet bang te zijn. De tocht op 1 augustus gaat dwars door oer-Hollands landschap. Het is een recreatief uitstapje voor het hele gezin. De start is *s morgens tussen tien en twaalf uur vanaf het Badpavil joen van het Kolpabad. Van daaruit kunnen de fietsers voor twee tochten kiezen. De langste route telt 42 kilometer en gaat richting Maasland en Schipluiden. Voor wie dat iets te lang is, voert een andere etappe van 25 kilometer langs Maasland en De Lier. De deelnemers zullen om de grotere steden heen worden geleid. Natuurlijk worden wel de landelijke dorpjes aange daan. Maar zoveel mogelijk is gekozen om de Vlaardingers van de in bloei staande natuur te laten genieten. Fietsers, die al eerdere tochten van de VRSR en fietstoerclub TC Rijnmond hebben afgewerkt, hoeven geen angst te hebben eenzelfde route te moeten af leggen. Na afloop kunnen de fietslief- hebbers rekenen op een herin ner ingsvaantje. Zij moeten dan wel weer voor vijf uur op het uitgangspunt terug zijn. mpiel rdplet 11. OP dePê in leurer ko: 5pm mptel rëptei 6348 Zulvt cm b p.m! 5St ■npte: l ore Ti, te WlttO rijs ii, fl 159 1«KT B, V2 Vlaardingen Bewoners van de Berkendreef in Holy- Noord krijgen, geen Jeu de Boules-baan in hun omge ving. In de avonduren, willen tal van bewoners nog weï- eens een balletje opgooien >in de zomer wordt zelfs fer- vvent gespeeld en één van hen had de mogelijkheid van -een baan bij het college van B en W aangekaart. ■De gemeente Vlaardingen ^hikt als zo vaak tegen het kostenaspect aan. Zij vraagt zich ook af, of er wel vol- doende behoefte en belang stelling aan een Jeu de Bou- le-baantje bestaat. De bewo ners willen in ieder geval zo graag spelen, dat ze zelf best voor de kosten willen op draaien om op een van de pleintjes zo'n baan te laten aanleggen. Schiedam De kleine stacaravan van Ivo Janvier is simpel ingericht. Een bureau met een rode telefoon, twee recht-toe-reeht-aan-bankjes langs de wanden, een kastje met alle telefoonboeken van het land, een kook- plaatje en een kraan. En een verbandtrommel voor de zekerheid, want op een kermis weet je 't maar nooit. Meer middelen heeft een or ganisator van kermissen niet nodig. Ivo Janvier, telg uit een oud en bekend kermis- geslacht, zoals hij zelf zegt, organiseert de Schiedamse kermis nu voor de zestiende keer. Voordien deden andere Janviers het. Het landelijk bureau De Kermisgids, waar van 39-jarige Ivo in 1966 het leiderschap overnam, werd in 1953 opgericht en organi seert tegenwoordig, met be hulp van vijf medewerkers, zo'n zestig kermissen in het land. De meeste daarvan hebben plaats in Zuid-Hol land en Gelderland, in het eerste geval omdat daar de Randstad het sterkst geagglo- door Kor Kegel mereerd is en wei wat ver tier kan gebruiken, in het tweede geval gewoon omdat de mensen daar gezelliger zijn. ,,Maar in Friesland en Lim burg doen wij ook wel kermis sen, hoor," vergoelijkt Ivo Janvier een beetje. De meeste vinden plaats tussen Pasen en oktober. „Zo rond april begint meestal wel het kermisseizoen in Nederland," zegt Janvier. Bureau De Kermisgids is uniek in zijn soort. Er zijn ook organisatiebureaus voor ker missen, die uit eigen initiatief handelen en met hun vergun ningen leuren in de hoop dat daar exploitanten op afkomen; maar De Kermisgids handelt alleen in opdracht van meestal gemeentebesturen. Het voordeel is dat een ge meente enig toezicht op de kermis kan uitoefenen. B en W controleren de lijst van in geschreven kermisexploitan ten dan en hechten daar in de praktijk doorgaans zonder mokken of maren hun goed keuring aan. Het bureau van Janvier, ge vestigd in zijn woonplaats Al phen aan de Rijn, brengt het gelijknamige vakblad De Ker misgids uit, waarvan Ivo zelf hoofdredacteur is. Elke twee weken een verantwoord stuk schrijven over de kermis ,,soms komt het echt mijn neus uit," geeft Ivo Janvier grif toe, „dan wil ik wel eens wat an ders." Eén nieuwe attractie: de topper Gisterochtend begonnen de eerste exploitanten op het Em- maplein met het opbouwen. De Schiedamse kermis, die za terdagmiddag geopend wordt door burgemeester Te Loo S&- men met negen kinderen van Jeugdland, telt deze keer der tig attracties. Hoewel er zich gistermiddag één exploitant meldde met een langere wa gen dan geregeld was, dus die valt wellicht uit de boot. Want naast de hem toegewezen plek was al een grote stellage in aanbouw, het zogenaamde lu napark. „En ik kan die man toch niet vragen om het spul letje maar weer af te breken en een meter of twee op te schuiven," vindt Janvier. De kermis, die behalve het Emmaplein ook deze keer weer de Huis te Riviereweg bestrijkt, heeft welgeteld één nieuwe attractie, althans voor de Schiedammers, Dat is de 'topper', volgens Janvier het best te vergelijken met een boot die spiraalsgewijs vooruit schuift. Zodat je daarna hard toe bent aan een stevig maaltje in de poffertjestent. „Of juist niet!" schatert Janvier, die zelf nooit zeeziek geweest is. Dat kan op een kermis niet. Niet helemaal nieuw, maar ze ker al tien jaar niet meer in Schiedam te zien geweest, is de 'cakewalk'; een omhooglo- Ivo Janvier1 middenop de| kermts-in aanbouw, „ik' heb nog niet gehoord hoelang wij hier nog kunnen staan." Foto; Jaap Rozema. pende band met centrifugale werking, die moeilijke caprio len over bruggetjes en door tunnels. Een afschuwelijk ding dus voor tere magen. Verder-komt er het gebruike lijke spul: behalve botsauto's, draaimolens, schiettenten, lo terij- en suikerspinnen- en no- gakramen ook een autoscooter, de calypso (een molen met drie armen met elk twee bak ken, die elk eigen circulaties volbrengen) en de berg- eh dalbaan. Het reuzenrad ont breekt deze keer. Dat ding heeft een vast stekkie nodig, maar daar staat dit jaar de pof fertjeskraam. Bij deze kermis zijn, zo rekent Janvier voor, ongeveer 150 mensen betrokken. De dertig exploitanten reizen heel vaak samen met hun gezin, dus vrouw en oudere kinderen ste ken de helpende hand uit, plus wat los-vast personeel. Het kermisvolkje heeft ook nu zijn woonwagens gestationneerd op de Parallelweg, tussen het spoor en rijksweg 20 in, Via de Singel is de kermis voor hen gemakkelijk en snel bereik baar. Alternatieven nog niet bekend Ivo Janvier zegt nog niets te weten van de bebouwing, die Schiedam in de niet al te verre toekomst wil uitvoeren op het Emmaplein. Hij kijkt er van op en weet zo gauw geen alter natieve locaties in Schiedam. „Ach, maar zo goed ken ik de stad nu ook weer niet, hoor. Ik kijk nooit verder dan mijn kermisneus lang is. Wij heb ben het wel eens gehad over het Stadserf, aan de voet van het stadskantoor, maar dat zul len die ambtenaren wel met leuk vinden, 2eg, als zij hun parkeerplekje voor een week kwijtraken. Nee, ik heb nog niet gehoord hoelang wij hier nog kunnen staan." Janvier vindt de suggestie om in del toekomst middenop de Broers-1 vest een kermis te houden I minder geschikt, dus de win-" keiiers boffen, die hoeven inl de toekomst geen overlast tel verwachten. Tot nu toe staan er twintig ex- ploitanten op het Emmaplein te bouwen. Morgen verwacht Janvier de laatsten, zodat za terdagochtend net op tijd alles klaar 2ai zijn voor de opening door Te Loo. En dan duurt 't een week. Vlaardingen Buurthuis Oost heeft zijn vakantie-activitei ten voor de kinderen in de wijk danig moeten aanpassen, omdat er niet of nauwelijks vrijwilligers konden worden ge vonden. De ouders gaven niet thuis, toen een beroep op hen werd gedaan om het één en ander mee te helpen organise ren. Het buurthuis had uitgerekenc zo'n dertig buurtbewoners no- ^•dig te hebben om het kroost -.van Oost volgende week opti maal bezig te houden en mei - allerlei spelletjes te amuseren Slechts een bejaarde dame, die wat slecht ter been is, heeft haar hulp aangeboden. Buurthuis Oost wijt de passie ve houding van de mensen. die ten koste gaat van hun ei gen kinderen, aan het ontbre ken van geld. In voorgaande jaren kregen de vrijwilligers een kleine vergoeding voor hun hulp. De subsidie voor de speelweek, die tot een derde (tweeduizend gulden) van het bedrag van vorig jaar Is terug gebracht, is nu echter niet eens genoeg,om alle activitei ten te verwezel ijken. De Oost kroostweek is dit jaar van tien naar vijf dagen teruggebracht. Hoewel het programma is ge wijzigd, gaat de Oostkroost week vanaf maandag onver minderd van start. De dertien vaste medewerkers van het buurthuis staan wel voor de jeugd klaar. Met de kinderen zullen zij nu een circus opzet ten, waarmee woensdag en donderdag op verschillende plaatsen in de wijk wordt op getreden. Het maken van kunstwerken op de laatste dag blijft gehandhaafd. -'Schiedam/Vlaardingen J Ook als het 'schuin overste- Éh Aen\ zoals in Vlaardingen is toegestaan op de kruising ^Schiedam In de laatste twee weken van de zomervakantie js er in Kluphuis Oost aan de ■KJalileïstraat een huttendorp voor kinderen van vier tot -twaalf jaar. Binnen? Ja, maar dat mag de pret niet kreuken, tenslotte kunnen de kinderen er behalve hutten en tenten .bouwen ook timmeren, verven en spelletjes doen. De duur is van dinsdag 9 tot en met vrij dag 20 augustus, elke middag van twee tot vier. In dezelfde Periode wil het wijkcentrum ook zorgen voor activiteiten elders, zoals fietsen, zwemmen -|n sporten. ^'Het sluit aardig aan op Jeugd land. van de Gedempte Biersloot en de Korte Hoogstraat, tot de wettelijke mogelijkheden gaat behoren, zal Schiedam dit voorbeeld van de buur stad niet volgen. De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld „zou zo gauw geen" kruispunt kennen" waar het tot een bevredigen de oplossing van het ver keersprobleem zou leiden. „Wijs mij nu maar eens één punt aan, waar het diagonaal oversteken nu werkelijk ïou leiden tot een serviceverbe tering voor het publiek," zei Zijdeveld, peinzend over eventuele locaties. Verkeersreglementair is het schuin oversteken nog geen aanvaard middel. In afwach ting van een uitspraak van het rijk wil Vlaardingen nochtans binnenkort over gaan tot aanleg van een tweede diagonale kruising: de Blokmakersplaats, bij de brug over de Oude Haven, voor de Vïsbankflat. Dat wordt meer een financieel dan een verkeerstechnisch probleem. De reconstructie wordt ge raamd op 2,5 ton, dat is maar liefst zeventig keer zo duur als de andere kruising bij de Gedempte Biersloot was. Daar ging het tenslotte slechts om het trekken van lijnen met de verfkwast, het plaatsen van een paar bord jes en het anders afstellen van de stoplichten. Voor minder dan vierduizend gul den was daar de verandering gepiept. Bij de Blokmakers plaats zullen stoepranden veranderd moeten worden en hekken verwijderd; een veel ingrijpender reconstruc tie. Op 7 september worden de nieuwe gemeen teraden geïnstalleerd. De nieuwkomers in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wor den in onze krant stuk voor stuk belicht. Vandaag Truus de Nijs. De PvdA viel in Schiedam nogal terug, met drie zetels, maar voor haar „als vrouw" was er ruime plaats. Schiedam Mevrouw De Nijs-Loos hoor je nooit iemand zeggen, 't Is altijd Truus. Zij is een type dat afstand tussen mensen maar heel vervelend vindt, daar komt 't door. Openhartige tante, praat tegenwoordig met dat vleugje bekakte wat je bij mensen in de politiek wel meer ziet toenemen. Het is de spraak die standvastigheid geeft. Truus had dat vijf jaar geleden minder, toen zij gevraagd werd om contactvrouw te worden van de Rooie Vrouwen in Schie dam. Door de politiek veranderd? „ïk zeg zelf nee. Maar er zijn wel mensen om mij heen, die menen te proeven dat er iets ver anderd is." Menen te proeven hoort u het? „Ik denk dat ik in die jaren meer zelfstandig heid gekregen heb." Zij ziet de emancipatie in haar zelf dan ook duidelijker dan in de maat- door Kor Kegel schappij. Noemt de gang van zaken rond de Schiedamse emaneïpatiewerkster „een gebed zonder einde". „Minder aardig, vinden ze mij soms. Natuurlijk af en toe maar, maar of dat een verschil is, ik vond dat vroeger ook al. Ik ben nu wel minder meegaand. Ik ben nu best al een aardig eindje met mijzelf te ontplooien en dat kan ik eigenlijk alleen maar gunstig vinden." Truus vindt dat je moet uitkijken in de politiek, anders verhardt je. „Ik zal dat niet toelaten voor mijzelf. Binnen mijn eigen partij schuwen som mige mensen niet om je keihard op je bek te la ten vallen, daar zie je die verharding." Durft het niet aan om voorbeelden te noemen. De kans is dan zo groot, zegt zij, om tot een bepaalde partij gerekend te worden. „En dat wil ik niet." Zij merkte het al toen zij in november aftrad als se cretaris van de PvdA-Schiedam. Zij complimen teerde toen uitgebreid en in het openbaar de in middels ook vertrokken PvdA-afdelingsvoorzit- ter Hans Bakker. Vond hem persoonlijk een heel goeie. Maar veel mensen dachten ineens: hé, zit Truus ook bij die kliek rond Bakker en Konings? „Ja, dat is dan zo jammer in mijn partij, hè, datje zoiets via-via moet horen. De mensen zouden hun bevreem ding tegenover elkaar eens directer moeten uit spreken en niet stiekum achter eikaars rug om Truus de Nijs: „Doldriftig, omdat capabele vrouwen in de wachtkamer zijn gedonderd." etiketjes opplakken. Je hebt helaas altijd die kampen, die tegenover elkaar staan, en dan gaat er zoveel energie liggen in het bijleggen van vetes? 't Is toch te dol?" Dat er veel energie gaat steken in het politieke bedrijf, dat aanvaardt zij. „Al vind ik het wel eens jammer dat ik niet meer toekom aan piano spelen, of het lezen van boeken. Maar die keus voor politiek betekent vaak dat je uitsluitend daarmee bezig bent. Ja, en dan heb ik daarnaast de gezinsactiviteiten toch nog," Dat gezin telt verder echtgenoot Gerard, administrateur, twee studerende zoons, Frank (22) en Mark (19) en dochter Daphne (11). 't Was destijds niet dat het gezin haar een gevoel van onbehagen gaf, hele maal niet, maar zelf kon zij als huisvrouw geen kant meer op. „Dan zit je tussen vier muren, maatschappelijk heb je weinig ruimte, en dan kan je wel achter je tafel blijven kniezen, maar je kunt ook wat gaan doen." Kwam dus, van huis uit sociaiiste, bij de Rooie Vrouwen terecht. Deed het als contactvrouw kennelijk leuk en werd daarom gevraagd secretaris van de afde ling te worden. Nu toe aan de gemeenteraad. „Ik had niet in mijn hoofd dat het hierop zou uitdraaien. Ik had niet zo'n carrièreplanning." Truus moet zelf lachen om dat woord. Op de kandidatenlijst voor de nieuwe fractie stond zij hoog genoteerd; nummer drie. Belang rijk punt in haar voordeel was, dat zij vrouw is. Eén van de twee maar, die de PvdA in dc raad krijgt. Betreurt aan de ene kant de geringe be reidheid bij vrouwen om actief mee te doen. Is aan de andere kant „doldriftig" op haar eigen partij en dan gaat het om landelijke zaken dat bij de kandidaatstelling voor de Tweede Ka mer „zeer capabele vrouwen zoals len Dales en Saskia Stuiveling zomaar in de wachtkamer zijn gedonderd". Heeft er moeite mee dat haar eigen partij, die wel gelijke behandeling van mannen en vrouwen voorstaat, er in eigen gelederen kennelijk steeds maar niet in slaagt om dat ge stalte te geven. Truus wil dan ook overtuigd „vanuit mijn vrouw-zijn" de gemeenteraad in. Dat gaat ge paard met een voorkeur voor politieke zaken zoals welzijn, sociale zaken. Heeft reeds een stokpaardje om mee te beginnen, dat is de in stelling van een aparte emancipatiecommissie {ex artikel 61, met een redelijke autonomie dus). Maar een aparte wethoudersportefeuille met emancipatie, daar is zij tegen, „anders krijg je weer dat afgebakende, dat andere wethouders er niets aan doen. Dan verkokert het, terwijl het overal in moet doorwerken. Emancipatie is iets, waarmee elke wethouder zich bezig zou moeten houden." Heeft als tweede item in ieder geval de invoe ring van een alarmsysteem voor bejaarden, om die groeiende groep Schiedammers zo lang mo gelijk zelfstandigheid te laten. „Duur, zo'n sy steem? Ach, opname in een bejaardentehuis is toch veel duurder?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3