14 ROTTERDAM Startfonds moet kleine onderneming nieuw leven inblazen Gorilla Gina kerngezon d Bioscoop haalt bingo in huis Zwaarste dag in Strandzesdaagse Rolstoel marathon ook door Rotterdam GRAAG GEDAAN f'fionT ^5,7 - l - S'*dh» Adviest I J 1 j werkloze ook een kans geren 'Ö/b dalende publieke belangstelling op te vangen Kunstenaars in vredeskamp Arrestaties na heroïne- transport Vrouw dood door val Nieuwe trams in reparatie o I Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 juli 1982 R2/RV/RY/RW mtfmm Rotterdam Het zusje van Gino, Gina, maakt het uitste kend. Gisteren mocht zij weer even naar diergaarde Biijdorp waar zij haar opwachting maakte voor de fotografen. Gina is nu twee maanden oud en het is de tweede gorilla die levend ter wereld kwam in de Rotterdamse diergaarde. Samen met Gino verblijft zij bij de familie Winterswijk die de baby elke dag de fles geeft en een schone luier, Gino is inmiddels al negentien maan den en roffelt al met flinke kracht op zijn borst, Af en toe mag hij bij zijn zusje komen, maar niet te lang anders gaat Gino zijn 'biceps' op zijn zusje uit prooeren en dat is immers niet de bedoeling. De vader van Gino en Gina. Ernst, is weer ondeugend ge weest en vrouwtje Sarah ver wacht nog deze maand een nieuwe gorilla op de wereld te zetten. De moeder van Gino en Gina. Salomé, wil nog even bijkomen van de bevalling van Gina. Immers, Salomé had evenals bij de geboorte van Gino, moeite om met Gina om te gaan, Zij had wel voldoende melk om de baby te zogen, maar zij is waarschijnlijk nog te jong om als een echte moe der haar baby's te verzorgen. Daarom zijn de gorilla's bij de familie Winterswijk gaan wo nen. Maar de gorilla Gina is niet het enige dier dat de diergaar de de afgelopen maanden in de BI ij dorpse Burgerlijke Stand kon bijschrijven. Er zijn onder meer een Wapiti hert, een giraffe, een addax antiloop en dieren die de zandige ge bieden tussen het Tsjaadmeer en de Nijl bewonen, geboren. Op de vogelafdeling zagen één Germaini pauwfazant, één Salvadori fazant, twee Pala wan fazanten en één strohals ibis het levenslicht. Het gaat goed met de gorilla Gina, nu twee maanden oud. I Rotterdam Om het beginnen van een eigen zaak Iaantrekkelijk te maken moet er een startfonds komen lom een aantal personen in de regio over de drempel Ivan een eigen onderneming te helpen. Ook moet het Ivoor werklozen mogelijk worden met voorlopig be- Ihoud van uitkering een eigen onderneming op te zet- Iten. I Deze aanbevelingen heeft de advies groep Midden- en Kleïn- Ibedrijf van het openbaar lichaam Rijnmond gedaan. In de notitie, die donderdag officieel zal worden aangeboden aan Ide voorzitter van Rijnmond, staan een aantal 'harde' maat- I regelen beschreven om het midden- en kleinbedrijf weer nieuw leven in te blazen. |De adviesgroep ziet in het Imidden- en kleinbedrijf een ■goede mogelijkheid om een ■deel van de werkloosheid op |tè lossen. Immers, zo constate- door Karin Kuijpers ren de adviserende heren, de laatste, jaren bestaat er een sterk toenemende belangstel ling voor het midden- en kleinbedrijf. Dit komt voornamelijk door dat het vertrouwen in grote bedrijven door de economische "crisis aan het wankelen is ge bracht. In de 'periode 1971- J.977 gingen in de industrie in Nederland gemiddeld 29.300 arbeidsplaatsen per jaar verlo ren waarvan slechts 5.000 per jaar bij bedrijven tot vijfhon derd werknemers. Hieruit kan worden afgeleid dat het ver lies aan arbeidsplaatsen ver houdingsgewijs hoger was bij de grote en zeer grote bedrij ven. Het midden- en kleinbe drijf vertoont daarentegen een stabieler verloop. Juist voor de werkgelegenheid en de technologische verryeu- wïng is het zaak de stijgende belangstelling voor het mid den- en kleinbedrijf te stimu leren en het klimaat hiervoor le verbeteren, aldus de advies groep. Zo zal Rijnmond bij het rijk moeten aandringen op het in het leven roepen van een startfonds, de mogelijkheid om werklozen met behoud van uitkering een eigen onderne ming te laten beginnen en er belastingfaciliteiten moeten komen om de aanloop verlie zen de eerste jaren te dekken. Startfonds Met de instelling van een itartfonds denkt de advies groep nieuwe ondernemingen te stimuleren, wat uit het oog- aunt van werkgelegenheid een niet te onderschatten belang' is. Ongeveer de helft van alle nieuwe banen komen tot stand in startende ondernemingen, die hel echter na een paar jaar weer moeten laten afweten omdat het bedrijf niet winstge vend is. De adviesgroep heeft Rijn mond het voorstel gedaan om starters de mogelijkheid te ge ven hun aanloopverliezen te compenseren door de voor gaande loon- of uitkeringsin- komens te garanderen. De verliezen kunnen dan In een periode van winst worden te rugbetaald. Het argument van concurren tievervalsing (de starters krij gen het gemakkelijker dan de gevestigde ondernemers) wim pelt de adviesgroep af met het oogpunt dat vrijwel alle stimu leringsregelingen concurren tievervalsend werken. Maar wil men de werkloosheid ver minderen, zal men toch derge lijke stimuleringsmaatregelen moeten nemen, vindt de ad viesgroep. Bovendien is er de mogelijk heid dat na enkele jaren de ge vestigde ondernemers kunnen profiteren van de sociale pre miesfeer. Dit zou kunnen ko men door het feit dat 'werklo ze starters' op hun beurt weer andere werklozen in dienst nemen en de vraag naar in- vesterings- en consumptiegoe deren vermoedelijk zal stijgen. Huurgewennings- bij dragen Naast deze aanbevelingen op financieel terrein, heeft de ad viesgroep van Rijnmond ook aandacht besteed aan de scho lingsactiviteiten. Veelal heb ben de kleine bedrijven niet de mogelijkheid hun werkne mers te scholen. Het verdient volgens de adviesgroep aanbe veling om bij de kleine- en middelgrote ondernemingen na te gaan of er interesse be staat voor het ontwikkelen van gezamenlijke scholingsac tiviteiten. Hierbij zouden ook de bedrijfsscholen van grote ondernemingen ingeschakeld kunnen worden. Wat betreft de bedrijfsruimten in het Rijnmondgebied, vindt de adviesgroep dat er meer goedkope gelegenheden moe ten komen. Door de intense stadsvernieuwing de afgelopen jaren is het aantal goedkope bedrijfsruimten aanzienlijk te ruggelopen. Om dit te onder vangen denkt de adviesgroep aan meer bedrijfsverzamelge bouwen, het geschikt maken van kleine bedrijfsterreinen aan de rand van woonwijken en de mogelijkheid van een huurgewenningsbijdrage, zoals dit reeds werkt bij de woning bouw. Bovendien zal er een meer praktisch beleid moeten ko men ten aanzien van erfpacht of koop bij gronduitgifte. Rotterdam Om de dalende belangstelling voor de bioscoop op te vangen, gaat het Tuschinskytheater in Rotterdam beginnen met bingospelen. In de Corsobioscoop aan de West-Kruiskade wordt zondag 15 augustus gestart met het bingospel. In juli is het Tuschinsky theater reeds begonnen met bingo in het Rembrand pleintheater in Amsterdam. Volgens een woordvoerder is de pu blieke belangstelling redelijk. Rotterdam is de tweede stad waar een bioscoop wordt gebruikt als bingo-ruimte. Het kansspel is overgewaaid uit Engeland, waar de moedermaatschappij van Tuschinsky, Rank, negentig bingodubs exploiteert. Het Corsotheater zal elke zondagmiddag en maandagavond wor den ingericht als bingo-ruimte. Met het legale kansspel zijn geld prijzen te winnen tot een maximum van vijftienhonderd gulden. Tuschinsky streeft naar tweehonderdvijftig tot vierhonderd bin gospelers per keer en hoopt hiermee uit de kosten te komen. Ex tra inkomsten komen ten goede aan de Stichting Bio Kinderre- validatie. De toegang kost 3,50 gulden per persoon en voor een bingoboek je betaalt men tien gulden. De bingo wordt gespeeld via het zo genoemde iüttosysteem. Een elektronisch scorebord toont de cij fers cn controle is mogelijk door de opgestelde televisietoestel len. Als de belangstelling in Rotterdam groot is zullen ook bioscopen in Utrecht, Den Haag en Hilversum worden ingericht als bingo- club. In de Metrobioscoop in Zuid wordt al enige tijd elke maandag avond bingo gespeelt. Rotterdam Het Rotterdamse kunstenaarscollectief houdt van 7 tot 28 augustus een vredeskamp. Aan het kamp neemt een groep van twintig mensen deel. In het Oude Westen, Crooswijk en Middelland zal de groep muurschilderingen maken, waarin het vredesthe- ma wordt verwerkt, In het Park aan de Westzeedijk komt een huizenkamp, gebouwd uit afvalmatrialen. In het vredeskamp zelf wordt er volop gediscusssieerd. SS- Opgetogen vertrokken ze maandag uit Hoek van Holland, die duizend deelnemers aan de Strandzesdaagse. Maar de mars, die afloopt in Den Heider, is géén kleinigheid, zo bleek gisteren tijdens de zwaarste etappe. Rotterdam Dertig rolstoelatleten uit Nederland, Duitsland en België, nemen van 7 tot en met 14 augustus deel aan een mara thon voor lichamelijk gehandicapten. Per dag zal een afstand van veertig kilometer worden afgelegd. In de laatste tien kilo meters van de etappes wordt het wedstrijdelement ingevoerd, waarbij groene en gele truien veroverd kunnen worden. De eerste roelstoelmarathon is georganiseerd door de Stichting Organisatie Gehandicaptensport. Uitgangspunt is dat de mara thon zal uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend evenement, dat zal bijdragen tot een beter begrip voor de rol van de gehandicap ten in onze samenleving, Omdat de financiering van het project nogal wat problemen op leverde, stak People tot People Nederland een helpende hand toe, door de marathon tot sponsorproject uit te roepen. De baten van de door deze organisatie gehouden concerten - waarin ook het Amerikaanse Musical Youth International met veel succes optrad in De Doelen en Delf shaven - komen geheel ten goede aan het sportieve evenement. De proloog van de marathon vindt plaats op zaterdagochtend 7 augustus in Rijnsburg, voorafgaand aan het bloemencorso waar aan alle atleten zullen deelnemen. De volgende dag gaat de ma rathon echt van start. De route loopt van Aken naar Maastricht, via België naar Weert, Eindhoven, Waalwijk, Schoonhoven, Rotterdam, Zoetermeer, Den Haag naar Oegstgeest. Daar vindt op zaterdag 14 augustus de finish plaats. Parijs Een 42-jarige vrouw uit Rozenburg is door de Fran se politie in het bezit van 965 gram zuivere heroïne (han delswaarde ruim 100.000 gul den) gearresteerd. De heroïne werd in de auto van de vrouw op de tolweg tussen Parijs en de Belgische grens gevonden. Na haar ar restatie is op het vliegveld van Londen een 32-jarige Pakis- 'aan aangehouden. Hij heeft a-> heroïne volgens de politie in Parijs aan de vrouw ver kocht, waarna hij naar Enge land vloog. In verband met het heroïne- transport 2ijn gisteren in Ne derland een 37-jarige inwoner van Rozenburg en een 40-jjari- ge inwoner van Hoogezand ge arresteerd. Rotterdam De 23-jarige Rotterdamse vrouw, die in de nacht van dinsdag op woens dag dood werd aangetroffen in haar woning aan de Moerker kenstraat, is vermoedelijk overleden ten gevolge van een valpartij. Aanvankelijk werd door de politie rekening ge houden met een misdrijf, maar sectie heeft gistermiddag uit gewezen dat daar geen sprake van is geweest. Rotterdam Zes nieuwe trams van de RET zijn uit de roulatie genomen voor een kleine reparatie. Bij alle wa gens liepen de tandwielen vast waardoor de rijtuigen in de bocht teveel spanning opliepen en blokkeerden. Het is twee keer voorgekomen dat een nieuw tramrijtuig niet verder kon en moest worden wegge sleept. De RET heeft nu alle wagens in de remise Kralingen en verwacht dat begin volgende week de reparatie klaar is. Dan zullen de rijtuigen weer worden ingezet op lijn 1. De RET heeft nu veertien nieuwe tramrijtuigen binnen, die ech ter nog niet allemaal in de roulatie zijn. De reparatie zal ook worden verricht op de nog niet in bedrijf zijnde rijtuigen. Volgens een woordvoerder van de RET behoort de repa ratie tot de bekende kinder ziekten van nieuwe wagens en komen de onkosten voor reke ning van de maker, de firma Duewagg in Dusseldorf. Vredesmars in Rotterdam: zeker vijfduizend demonstranten verwacht Rotterdam Op de vredes mars, die zaterdag 4 september in Rotterdam wordt gehouden en waaraan alle vredesgroe pen uit de Randstad deelne men, worden zeker vijfdui zend demonstranten verwacht. „Maar het kan ook een veel voud daar van zijn. Kijk naar Amsterdam. Op die landelijke manifestatie werd daags voor de tocht honderdvijftigduizend mensen verwacht, later bleken het er vierhonderdduizend te. zijn geweest aldus Nico Sie- wert, één van de organisato- ren. De vredesmars begint op het Grote Kerkplein bij de Lau- renskerk en voert via het stadscentrum en Kralingen naar het Kralingsebos, waar een grote manifestatie wordt' gehouden. Met de mars, die kort voor de kamerverkiezingen is, willen de organisatoren de mensen erop wijzen, dal zij met het uitbrengen van hun stem eveneens kiezen voor vrede of oorlog. De Nederland regering heeft nog steeds geen besluit, genomen over de plaatsing van Amerikaanse kernwapens In ons land. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Ad; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0 en goed beloond! Want voor die kleine» w S Code-" moeite krijgt u een verzilverd f J miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. Wateer Q I P°s!codo;^ TeWa0a. f Sfuurdflto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4