12 SPORT Wim Jansen als reddende engel NI UITSLAGEN12345678 Shirtreclame en minder geld Sparta verbaasd over omzetting 'WK voetbal moet Colombia dienen1* Middelburg wil onderzoek Studententeam uitgeschakeld Dames nog ongeslagen Laatste acht waterpolo teams Wij nands winnaar in Elsloo Verre discusworp van Wil kin s Louganis kampioen Tennistop op Leeuwenbergh Tijdens afwezigheid van Hans Kraay Autocoureur overleden EERSTE NEDERLANDSE WERELDKAMPIOENE ZWEMMEN Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 3 augustus 1982 Silverstone Jack Middel burg, die verwondingen opliep bij een botsing tijdens een trai ning voor de grote prijs van Engeland, heeft om een onder zoek verzocht naar de veilig heidsvoorzieningen op het cir cuit van Silverstone, Middel burg, die gisteren uit het zie kenhuis werd ontslagen, ver klaarde dat ten tijde van het ongeluk wel 100 motoren van allerlei formaten en klassen op de baan waren. Hij vindt dat een onderzoek moet uitwijzen of de hand is gelicht met de veiligheidsvoorschriften. Cuernavaca - Het Nederlands studententeam is in het Mexi caanse Cuernavaca bij het voetbaltoernooi om het we reldkampioenschap in de kwartfinales uitgeschakeld. De Nederlanders verloren met 2-4 van Uruguay. Mexico kwalifi ceerde zich voor de halve fina les ten koste van Madagascar (3-2). Guayaquil Het Nederlands dameszevental is nog steeds ongeslagen bij het wereldkam pioenschap in Ecuador. De Oranje-dames wonnen achter eenvolgens met 11-7 van Ca nada, met 8-7 van de Verenig de Staten en met 11-10 van Australië. Guayaquil - Naast Nederland hebben ook West-Duitsland, Spanje, Kusland. Verenigde Staten, Hongarije, Cuba en .Joegoslavië zich geplaatst voor de kwartfinales in hel wereld kampioenschap waterpolo. Het Nederlands zevental speelt vandaag tegen Cuba. Elsloo Ad Wijnands heeft na een opwindende koers de ronde van Elsloo op zijn naam gebracht. Hij won de eindspurt in twee uur. 19 minuten en 15 seconden. Theo de Rooy ein digde als tweede en Daniel Willems bezette de derde plaats. Goteburg De Amerikaan John mc Wilkins zorgde bij at letiekwedstrijden in Goteborg gisteravond voor de beste prestatie. Bij het discuswerpen overbrugde hij een afstand van 67.16 meter. Op de 800 meter realiseerde de Brazili- aan Alberto G ui mares, die vo rige week in Nijmegen onze landgenoot Rob Druppers naar een nieuw nationaal record trok, een goede tijd van 1.45-85 minuut. Guayaquil De Amerikaan Greg Louganis is wereldkam pioen schoonsprmgen van de 10-meterplank geworden. Het zilver was voor de Rus Sergei Koezmari en het brons ging naar diens landgenoot Alexan der Portnov. Leidschendam - Als laatste voorbereiding op de volgende week te houden nationale kampioenschappen werkt een groot gedeelte van de Neder landse tennistop deze week een toernooi op de banen van het Leidschendamse tennis park Leeuwenbergh af. Vanmiddag om 17.00 uur be gint daar een a-toernooi waar voor o.a. Nederlands kam pioen Louk Sanders en Hage naar Huub van Boeckel, de laatste tijd erg sterk op dreef en voor de 'nationale getipt als één van de belangrijkste concurrenten van Sanders, op het gravel verschijnen. Wed strijdleider Ed Knol heeft voor vanavond de volgende partijen op het programma staan: Ap pelboom - Scholtes, Luadin - Nevralka, Koek - Krullaards, Fleury - Tepper, Fufkes - Luykx Spelers als Sanders, Van Boeckel, Thung en Gorter sjoelen morgen de eerete ron de. Rotterdam Hans Kraay heeft de wens uitgesproken enige tijd rust te willen houden. Hoewel Feye- noords trainer de aanval van hy perventilatie, die hem zaterdag in Kassei trof, teboven is, voelt hij zich nog niet in staat zijn werk zaamheden bij Feyenoord te her vatten. „Het gaat een stuk beter met hem", aldus voorzitter Guus Couwenberg, „maar zijn verzoek om enige dagen rust willen wij graag inwilligen. Daarna zal hij zich melden voor een gesprek. Wij zullen het moment afwachten waarop Kraay zich daartoe bereid verklaart Zodra zijn gezondheid het toelaat, gaat hij weer aan de slag. We vinden de club erg belang rijk. maar de gezondheid van Kraay staat op dit moment voorop. De problemen moet hij aan het be stuur overlaten, heb ik hem ver teld, daar hoeft hij niet mee thuis te zitten". Voorlopig neemt hulptrainer Ab Fafié de training van de A-groep op zich. Vervolgens is na overleg met Hans Kraay een beroep gedaan op Wim Jansen, die zich spontaan bereid toon- door Piet Ocks de in te springen ep dat gisteravond meteen in de praktijk bracht. Hij zal gedurende de afwezigheid van Kraay de training van het tweede elftal en van de regionale jeugd op zich nemen. „Met Wim Jansen in ons midden zijn we bijzonder gelukkig", zo vertolkte Guus Couwenberg de gevoelens van heel Feyenoord. „Hij zal een enorme steun voor ons zijn". Over de duur van de aanwezigheid Wim Jansen in De Kuip valt niets te zeggen. „Het is nog te vroeg om over de toekomst van Hans Kraay te kun nen spreken. Dat weet hij zelf ook nog niet". Overigens mogen er geen verdere conclusies worden getrokken uit de (tijdelijke?) komst van Wim Jansen. „Het is niet zo", aldus Aad van der Laan, „dat Wim Jansen ook bij terugkomst van Kraay blijft. Dat is aan Wim Jansen zelf". Jansen, die in het bezit is van het D-diploma, kan mogelijk op onwil bij de WON (Vak bond van oefenmeesters) stuiten. „Maar dat probleem lossen we dan ook wel weer op", aldus Van der Laan, Toernooi Of Hans Kraay vrijdag en zondag al Wim Jansen ...terug in De Kuip... present zal zijn bij het vijfde Feye- noord-toernooi is nog de vraag. Het eerste lustrum-toernooi wordt vrijdag (aanvang 19.00 uur) begonnen met de wedstrijd Celtic-Austria Wien, om 21.00 uur gevolgd door de wedstrijd Feyenoord-Arsenal. Zondag begint de strijd om de derde plaats al om half 4, waarna de finale om 18.00 uur wordt betwist. Guayaquil Voor het eerst in de ge schiedenis van de zwemsport heeft Ne derland een wereld kampioene. Annemarie Vertappen ging vannachtna het zil ver op de openingsdag, ais een bezetene door het wa ter op de 200 meter vrije slag en dook als eerste Nederlandse onder de twee minuten (1.59.53) dook. De Oostduitse Birgit Mei- neke, de gedoodverfde fa voriete, noch Marybeth Linzmeier, de Amerikaan se kampioene, durfde niet mee te gaan in het moor dende tempo, waarmee de jongste deelneemster aan de 200 meter finale van start ging. Ze waren ge klopt, voordat de race goed en wel halverwege was. Verstappen keerde met een voorsprong van een volle lengte en hield dat verschil ogenschijnlijk moeiteloos vast Het Zuidamerikaanse publiek maakte van de laatste meters een compleet carnaval en toen ze aantikte was er zo'n orgie van lawaai, dat de nuchtere zwemster uit Rosmalen eerst enkele meter terugzwom, voordat ze een arm m de lucht durfde te steken. Ook in de Nederlandse kolo nie had niemand het voor mo gelijk gehouden dat het pas zestienjarige sterretje, voor de tweede keer in twee dagen tot een dergelijke krachtsexplosie in staat zou zijn en de gerouti neerde Annehes Maas die der de werd in 2.00.84, en de Oost- duitse Birgii Meineke die in 2.00.67 achter zich zou laten. In de series was ze namelijk lang zo snel niet gebleken en eerst als vierde in de finale ge komen. Goedlachs Vol ontzag had Annemarie Verstappen, sinds de Neder landse zwemploeg het trai ningskamp tn Guayaquil be trad, opgekeken naar de Ame rikanen en Oostduitsers, die voorbestemd waren wereld kampioen te worden. Dat zette het Brabantse meisje, die in twee jaar tot 28 geslaagde na tionale recordpogingen kwam. onder grote druk. Maar na de beslissende race op de 100 me ter vrij, toen zij eenmaal zilver op zak had en het mondiale ti telstrijd voor haar reeds ge slaagd was, viel een grote last van haar af. Zonder het wa kend oog van trainer Honk Veldman ontpopte ze zich zelfs als een vrolijk, goedlachs meisje, dat alleen bij de start wat nerveus bleef. Verstappen verrast concurren tie Dunne spriet De 'dunne spriet' uit Rosmalen gekeken, die op haar tiende jaar nauwelijks kon zwemmen, werd ooit door een vriendin netje meegesleept naar zwem vereniging De Treffers, bij wie ze haar eerste diploma haalde. Pas na het Europese kampi oenschap in Split, vorig jaar, ontdekte trainer Honk Veld man dat ze méér een sprintster was dan een allrounder. Dat leidde er toe dat zij dit seizoen niet meer. zoals voorheen op alle afstanden inschreef. Bij een onderzoek naar zwemsla gen in de universiteit van Leuven, werd zij gewezen op een verkeerde vlinderslag en werd geadviseerd aan kracht training te gaan doen. Dat en haar gave techniek heeft er in hoge mate toe bijgedragen dat 2ij nu al tot de wereldtop is doorgedrongen. Bromfiets En dat alles na een training de afgelopen maanden van nau welijks meer dan een uur per dag. Elke morgen werd ze door haar moeder op de brom fiets naar haar trainer ge bracht, die Annemarie Ver stappen met 2ijn auto vervoer de naar het Brabantbad in 's- Hertogenbosch. Daar trainde ze zo goed en zo kwaad dat mogelijk was tussen krioelen de zwemmers door. In de schaduw van de presta tie van Verstappen en Maas (die nog bijna het zilver greep) zwom Hagenaar Edward APPIE HAPPIE en DE ANTI-SHIRTRECLAME - DAME rT>^2^/ W*,T ie£RlOCU =vl MUM NAAM WC-34-H&P NCG DEUK 'N-£)4-FAKKi& RÖOtA- y3C7TER 04- NA4M M&S5T GaQslAAM Anneties Maas, die via een knappe eindsprint, bijna voor een dubbele Nederlandse zege zorgde, feliciteert de dolgelukkige Annemarie Ver stappen. Maasdijk naar een fraai zesde plaats in de finale van 100 me ter vlinderslag (Cees Vervoorn haaide de eindstrijd niet) en een zelfde positie was ook weggelegd voor de estafette ploeg heren op de 4 x 200 me ter vrije slag. Milwaukee Bij de training voor een 200-mïjlsrace is de Amerikaanse autocoureur Jim Hickman zaterdag m Milwau kee in de staat Wisconsin ern stig aan het hoofd gewond ge raakt. De 39-jarige Hickman moest in levensgevaarlijke toe stand naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar hij la ter aan zijn verwondingen be zweek. Eindhoven Het zou best eens kunnen gebeuren, dat de enige club in het Neder landse betaald voetbal, die niet naar een sponsor be hoefde te zoeken, PSV, de competitie op 21 augustus begint zonder shirtreclame. In ieder geval in het eigen internationale toernooi op 13 en 15 augustus zal er nog geen Philips prijken op de borsten van de PSV'ers. „Het komt wel goed", zo legt manager Kees Ploegsma uit. „In de komende competitie zullen ook wij met shirtrecla me spelen, maar de ontwer pers hebben nog wat moeite om een aardige combinatie te vinden van de bedrijfskleur blauw en de rood-witte stre pen van onze voetbalshirts". De echte reden is, dat zowel bedrijf als vereniging niet stonden te dringen om de door Peter Dijkgraaf shirtreclame snel in te voeren. De leiding van de multinatio nal gaat ervan uit, dat ieder een in Nederland weet dat Philips en PSV bij eikaar ho ren en dat gerichte reclame in het buitenland veel meer ef fect heeft. Bovendien is de gloeilampen- firma bevreesd voor een ave rechtse werking. Zelfs in het afgelopen seizoen, toen PSV met 51 punten uit 34 wedstrij den een knappe tweede plaats bereikte achter het ongenaak bare Ajax, keerden de suppor ters zich nog vrij vaak tegen trainer Thijs Libregts en som mige spelers na een minder goed resultaat Het is slechts een klein stapje verder en boze fans keren zich tegen het be- drijf. Het bestuur van PSV van zijn kant had ook geen haast met het aanbrengen van reclame teksten, omdat het bedrijf al lang geleden had aangekon digd, dat shirtreclame geen ex tra geld zou opleveren voor de voetbalclub en de spelers. Sterker, manager Ploegsma heeft van 'bovenaf' de op dracht gekregen aan Libregts duidelijk te maken, dat ook in Eindhoven de bomen niet lan ger tot in de hemel groeien en Koolhof en Ophof voorlopig de laatste spectaculaire aanko pen zijn geweest. Het toeschouwersaantal liep vorig jaar bij PSV met zeven procent terug en voor het ka mend seizoen zijn slechts 9000 seizoenkaarten verkocht tegen 12.500 het jaar ervoor. M.a.w., in tegenstelling met alle ande re clubs die sponsors hebben gevonden, gaat PSV er qua in komsten toch op achteruit. Helmond Sport Helmond Sport, dat er als tweede vereniging van de ere divisie in slaagde een sponsor aan te trekken, zal geen shirt reclame dragen zo lang er geen goede afspraken zijn ge maakt over de verdeling van de gelden tussen de clubs on derling. De FBO, de federatie betaald voetbalorganisaties, is van me ning dat de clubs die gelden zelf moeten beheren en verde len. Het ministerie van CRM, daarin schoorvoetend gevolgd door het sectiebestuur betaald voetbal, wil de verantwoorde lijkheid voor de verdeling van die extra gelden leggen bij het BBI, het Budget Bewakmgs Instituut, dat het gezondma- kingsproces van het betaald voetbal begeleidt. Rotterdam Sparta is hoos over het feit dat competitie leider Jan Huybregts toe stemming heeft verleend aan Excelsior om zijn eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen in de eredivisie als thuiswedstrijd tegen Feye noord in het Feyenoord-sta- dion te spelen. Voorzitter Cor van Rijn vindt dat er sprake is van concurrentie vervalsing, omdat Feye noord in feite door de omzet ting achttien thuiswedstrij den speelt, Hij is van me ning dat Feyenoord het, wanneer de wedstrijd Excel- sior-Feyenoord op Woudes- tein zou worden gespeeld, moeilijker zou krijgen tegen de derde Rotterdamse eredi visieclub. Het is voor Excelsior niet mo gelijk tegen Feyenoord op ei gen terrein te spelen, omdat er nog werkzaamheden op Wou- desleïn moeten worden ver richt. Sparta zal bij de KNVB om opheldering vragen en overweegt zelfs om op zater dag te spelen als Excelsior- Ajax eveneens (op zondag) in De Kuip wordt afgewerkt. „Dan moei de KNVB ons daarvoor maar toestemming verlenen", vindt bestuurslid Ad Lam. Sparta beraadt zich vanavond verder over de spelersstaf. Nu Ray Gooding heeft gekozen voor Sunderland, is ook deze kandidaat voor het midden veld definitief afgevallen. Ste wart Pearson, spits van West Ham United, heeft zich inmid dels op Spangen gemeld. Ad Lam: „Maar ook over hem valt nog niets met zekerheid te melden". Bogota Columbia heeft de eerste echte stap op weg naar de organisatie van het wereld kampioenschap voetbal 1986 gezet. President Betancur heeft Roberto Ordonez opge dragen een commissie samen te stellen voor de organisatie. In de commissie zullen leden van de regering en zakenlie den een plaats moeten krijgen. Betancur heeft tevens het be stuur van de nationale voet balbond uitgenodigd voor een gesprek waarin de situatie met de FIFA moet worden duide lijk gemaakt. De internationale voetbalfede ratie had tijdens zijn vergade ring van 8 juli in Madrid be paald dat Columbia nog tach tig dagen de tijd kreeg om orde op zaken te stellen en de garanties rond te krijgen voor de organisatie. Een definitieve beslissing over het doorgaan van het toernooi in Columbia valt op 18 december, als het dagelijks bestuur van de FIFA in Zürich vergadert, Betancur, die in zijn functie van staatshoofd een tegenstan der was van het houden van het toernooi in zijn land om fi nanciële en politieke redenen, heeft zijn standpunt nog eens naar voren gebracht met de woorden: "Het wereldkampi oenschap voetbal moet Colum bia dienen en niet omge keerd". ZEILEN Nationaal kampioenschap regen ts oogklasse: l. Jan van Staveren (Lei- muiden), 2. Rienk Alberda (Sneek) 3 Kees-Jan van dor Vlug! (IJmufden), 4. Erik Bruin (Wormerveer), 5. Ulrik Jas per (Lemmer). Stand na vfBr races: 1. Jan van Sta veren 0 punten, 2. Erik Bruin 8 pun ten, 3. Martin Heineke (Loosdrecht) 10 punten, 4. Harrie Amsterdam (Sneek) 14 punten, S. Rienk Alberda en Peter Kempeneers (Warmond) 16.7 punten. WIELRENNEN Amateur* EU loo: 1. Herman Winkel (Schalkwijk) 60 km in 1.56.11., 2. Johan Lammens (Bergen op Zoom), 3. Gerard Tabak (Veidhoven). Ummen 1. Jan Spijkers (Kampen) 80 km in 1.5B.49.. 2. Luit Ottema (Veen- dam), 3. Piet Pompstra (Lutjegast). Wereldkampioenschappen in Guayaquil 100 meier vlinder*lag heren: 1. Matt Gribble (Vst) 53.88; 2. Michael Gross (Wdl) 54,26; 3. Bengt Baron (Zwe) 54.47; 4. gell|k; Chris Rives (Vst) en Aleksel Markovski (Sov) 54.59; 6. Edward Maasdijk (Ned) 55.06; 7. Par Arvidsson (Zwe) 55.10; 8. Dawd Lopez-2ubero (Spa) 55.33 200 meter vrije slag dames: 1. Annemarie Verstappen (Ned) 1.59.53 (Nederlands record); 2. Blrgit Meineke (Odi) 2.00.67; 3. Annelies Maas (NBd) 2.00.84; 4. Carmela Schmidt (Odi) 2.01.10; 5. trina Gufif- rasimmova (Sov) 2.01.13; 6. Marybeth Linzmeier (Vst) 2.01.51; 7. June Croft (Gbr) 2.01.52; 8. Tittany Cohen (Vat) 2.02.16, 400 meter wisselslag heren: 1. Ricardo Prado (Bra) 4.19-78 (we reldrecord): 200 meter school slag dames: 1, Svetlana Varganova (Sov) 2.26.« (record voor wereldkampioenschap pen); 4x200 meter vrije slag estafette ren: 1. Verenigde Staten (Float. Towne, Worden en MiMer) 7.21.09; 2. Sovjet- Unie (Stokoelkine, Krassioek. Senw- nov en Krtlov) 7.24.91; 3. West-Duits land (Knust. Korthals, Henkei ah Schmidt) 7.25.46; 4. Italié 7.29.31; 5. Zweden 7.29.56; 6. Nederland (Kroe- se, Sehlingemann. Drost en Vervood») 7.30.75; 7. Brazilië 7.36.13. Canada gediskwalificeerd. Eindstand schoonsprmgen, heree a meter-plank: 1. Greg Louganis (Vst) 752.67 puntök 2. Sergei Koetsmns (Sov) 636.15;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4