14 ROTTERDAM 'De hele dag moesten we op het startschot wachten' Rolschaatswedstrijd voor Europese kampioenschappen EK-kampioen zeilen Eelco Blok: Proefschrift op stapel over 9De plotse dood bij sport9 w%mmsm m 'Losse salto boven de half pipe9 Rotterdams Nieuwsblad donderdag 5 augustus 1982 RZ/RV/RY/RW met Gits van Barneveid Stipendium voor uniek onderzoek VREUGDE en ook gepaste trots maken sinds juni van dit jaar deel uit van haar gemoedstoestand. Mevrouw Angeline J- Dolmans (34), tot voor kort praktiserend huisarts in Eindhoven, verklaart spontaan: „Die prijs was een geweldige gebeurtenis. Ik beschouw het als een persoonlijke eer dat ik hem gekregen heb". „Die pnjs" was een stipendium van tienduizend gulden, be schikbaar gesteld door een frisdranken labnkant m sa menwerking met de Neder landse Sport Federatie. Het stipendium wordt tweejaarlijks toegekend in afwisseling met de prijs voor de sportgenees kunde Dit jaar ging het sti pendium naar mevrouw Dol mans ter ondersteuning van haar onderzoek naar het ver schijnsel van de plotselinge dood tijdens sportbeoefening en tijdens trimmen. Dat on derzoek moet uitmonden m een proefschrift dat als titel krijgt „De plotse dood bij sport". Zij hoopt er in decem ber van dit jaar op te promo veren, maar. zo verklaart zij met verfrissende openhartig heid: „Dat doe ik niet voor de titel. Daar til ik niet aan. 1t Klootjesvolk dat zo'n titel wel interessant vindt, dat hoef ik niet". jV/et vooi de titel. Voor de hand liggende vragen wellen op. Waarvoor wel. wanneei begonnen, naar wiens idee en doei dokicr Dolmans zelf aan •sport Die laatste vraag is goed voor een Jachbuitje„Ja, ja. zeker wel m besturen van spor ''ties". Daarna, ern- ..Ik ben aan jazz- gymr,£»- gaan doen. nadat ik in IfiTM bij het skiën een been had gebroken. Dat was wat je noemt aan gruzelemen ten. Ja, ja. dat was Het Jaar 1979" Dat laatste zegt ze (zie de hoofdletters) op een toon van ..toen is er van alles ge beurd" en dat blijkt dan ook het geval ie zijn..„Jan Pool. professor in de wandeling, bood me een parttime baan aan". Dat was prof.dr.J, Pool, hoog leraar cardiologie aan de Era- sumus Universiteit in Rotter dam Hij vroeg haar onder meer het onderzoek naar de plotselinge dood op de sport velden te starten Was het zijn idee? Mevrouw Dolmans: „Ach, hoe gaat zo iets Er wordt over ge praat. De cardioloog Wim Mosterd, voorzitter van de Ned Vereniging voor Sportge neeskunde en adviseur van de Hartstichting, heeft wat je noemt aan de wieg gestaan. Pool vond dat het een univer sitair onderzoek moest wor den. Hij vroeg mij om het on derzoek op te zetten en hij is nu mijn promotor. Ik ga er op promoveren Mosterd, met wie ik in het bestuur zit van de Vereniging voor Sportgenees kunde, heeft me enorm gesti muleerd en hij doet dat nog steeds". Het onderzoek strekt zich uit over drie jaar. Een universitaire „erecode" ver biedt baar voor de promotie mededelingen te doen over de resultaten, maar die zijn er wel degelijk want, lachend: „Anders had ik die tiendui zend gulden niet gekregen". Over het onderzoek wil ze wel vertellen dat hei praten met de nabestaanden van de slachtoffers essentieel is Ze doet dat samen met een colle ga. Een student registreerde de gevallen. Mevrouw Dolmans: „Je moet klankbord kunnen zijn. Met verdriet kunnen om gaan" Naast de gesprekken met de nabestaanden, is er ook contact met de betrokken huisartsen om na te gaan in hoeverre de bekende risico - factoren (Veel roken, veel spannnmgen, te dik zijn, hard i Mevrouw A.J. Dolmans- Belofte aan nabe staanden... werken) een rol gespeeld kun nen hebben Ze noemt in dit verband de „manager - types", zegt: „Was er sprake van die factoren? Dat kun je alleen maar beweren als je het on derzoekt". Bij het verwerken van de ge gevens via de computer wordt mevrouw Dolmans terzijde ge staan door de cardioloog Henk Ritsema van Eek. adviseur van de Rijks Geneeskundige Dienst (RGD) in Den Haag. In hoeverre heeft dit onder- zoek haar persoonlijke belang stelling Gaat ze zich speciali se eerste vraag voert terug tot haar keus voor de medicijnen studie, gedaan in de derde klas van een gymnasium in Den Haag, haar geboortestad, waar haar vader, Limburger van origine, ambtenaar is. Ze koos voor de medicijnen vanwege haar interesse in mensen, in het leven, verklaart met een bijna meisjesachtige, ontwape nende eenvoud: „Ik heb er de pest aan als het leven zo maar ophoudt". Waarmee tegelijkertijd haar belangstelling voor dit onder zoek is verklaard en in feite ook de titel van het proef schrift, „De plotse dood bij sport", waarvan ze zegt: „Dat plotse heb ik niet eens nageke ken bij Van Dale (die het wel vermeldt, v.B.), maar 't geeft beter weer wat er gebeurt dan plotseling. Pats, dood". Van *67 tot '74 studeert ze me dicijnen in Rotterdam, vertelt met de voor haar karakteris tieke openhartigheid: „In zes jaar en drie maanden was ik arts. Ook al deed ik bijna al mijn examens twee keer. Ik ben geen studiehoofd, maar als er iets georganiseerd moest worden, was ik er bij". Aanvankelijk wil ze kinder- Foto Henk Speksnijder arts worden, kon in Eindho ven terecht en doet een jaar kindergeneeskunde, maar...: „Dat was me toch te beperkt". In '76 stapt ze in Eindhoven de huisartsenij in en wordt dan naar eigen zeggen een huisarts „Van professie en confessie". Via een relatie, die haar vraagt mee ie werken aan een rapport voor de Sportraad in Eindhoven, raakt ze geïnteres seerd in de sportgeneeskunde, meent: „Daar moest ik maar eens een cursus in gaan vol gen". doet dat. is nu onder meer bondsarts van de Ned. Rolschaatsbond en bestuurslid van de Ned. Vereniging voor Sportgeneeskunde en over- weegt wel degelijk zich m sportgeneeskunde te gaan S| cialiseren; een vierjarige opl„. ding met als vakgebieden car diologie, fysiologie, algemene sportgeneeskunde en orthope die. Geen huisarts meer dus... Mevrouw Dolmans, Ien voor de intimi en Pien in studen tenkringen, meent: „Je moei niet zo ver de toekomst in kij. ken. Ik ben nu alleen tnei mijn promotie bezig en wat dat betreft was het stipendium zeer welkom. We mikken op december en daar word ik besi wel eens galliseh van". Even later, opgewekt: ,,'t Omslag voor het proefschrift is al klaar. Dat mag je best zien Ben ik wel trots op" Eerder ai heeft ze het ingelij ste certificaat, behorend birf „de prijs", laten zien met dé bemerking: „De secretaris heeft het niet getekend. Gaat terug, maar ik wilde eerst dit bezoek afwachten". Ze erkent na enig nadenken bepaalde opzichten en zeker haar werk perfection isle te zijn...: „Ja, ja, dat denk ik wel Ik heb dat vooral geleerd bij mijn werk in het Thoraxcen trum in het Dijkzigtzieken huis". Ceen selectie Terug naar het onderzoek. Drie weken geleden bezocht ze het in Wenen gehouden we reldcongres over sportgenees kunde, vertelt dat er in Ame rika, West - Duitsland en Fin land in zekere zin vergelijkba re onderzoeken zijn gehouden, maar dat Nederland een vrij unieke positie inneemt, dank zij de goede gezondheidszorg Bovendien werkte men elders met geselecteerde groepen van sportbeoefenaars, waarbij ze, hardop denkend, constateert..* „Wat ik heb gedaan, is toch wel nieuw. Ik nam het hele Nederlandse volk. Geen selec tie". Bij haar onderzoek gaat het om de omvang van hel probleem en om de vraag wal er over de slachtoffers verteld kan worden. Mevrouw Dol mans: „Dat is de wetenschap pelijke achtergrond. Privé hou ik er nog een soort filosofie op na. waarbij ik het leven zie als zo'n melkkrukje op drie poten Dat staat altijd stevig. Er is een wisselwerking tussen de poten „privéleven" en „beroepsle ven". De derde poot kan sport zijn. Of de zangvereniging. Of het amateurtoneel. Daar kun je je in uitleven en dat heeft ook sociaal positieve aspecten. Aan die poot moot niet door iets geknabbeld worden". Tenslotte, nog steeds hoogsi ernstig..,: „Ik moet het afma ken. Die belofte heb ik gedaan aan de nabestaanden". v*yv -v: Rolschaatsen vrije stijl... Rotterdam Rolschaatsen en skateboarden in de frees tyle, half pipe, slalom en hardrijden. Dit is zondag te zien in de Ton Menkefthal, waar rolschaaisfanaat Hans Veldhuizen de open Neder landse rolschaatskampioen- schappen houdt. De win naars van deze wedstrijden zullen hoogstwaarschijnlijk volgende week uitkomen in de Europese rolschaatskam- pioenschappen in Londen. Veldhuizen zelf zal dan mee doen aan de heuvelslalom. „Probleem in Nederland is natuurlijk dat je niet kunt trainen," verklaart hij. „Ik heb een paar keer op de vlakke weg geoefend maar je hebt geen gang, dal gaat niet." Zondag kan iedereen die wil. meedoen aan de wedstrijden rolschaatsen vrije stijl, slalom, hardrijden en het zogenaamde 'radicaal rijden'; de half pipe. Dit is een skateboard stunt- baan waar levensgevaarlijke trucs worden uitgehaald Zo zal de Rotterdammer Lee Con nors, favoriet op dit onderdeel, een losse salto aan de rand van de 'half pipe' maken. Een stunt, die volgens Hans Veld huizen (en die zou het kunnen weten) nog nooit eerder is ver toond. 'Zelfs in Amerika met." Hij geeft Lee Connors dan ook een goede kans om volgende week in Londen bij één van de eersten te eindigen. Temeer omdat het onderdeel half pipe voor het eerst is ingesteld. Een ander die een zeer goede kans maakt voor deelname aan de Europese kampioen schappen in Londen 15 de 17- jarige Paul Roller uit Rotter dam. Vorig jaar wilde hij deel nemen aan de wereldkampi oenschappen in Belg ie. maar kreeg geen startlicensie omdat de Nederlandse Rolschaats Bond het onderdeel hardrijden op de schaats, zijn specialiteit, niet erkende. „Dat is nog altijd een pro bleem", verklaart Hans Veld huizen (29). „Deze bond erkent de moderne rolschaats niet en beperkt zsch tot ktmstrijden en roilhockey. Nu is er wel een federatie van verschillende landen voor de moderne rol schaats, maar die functioneert momenteel niet zo goed. Als het even kan, probeer ik Paul Roller naar de wereldkampi oenschappen te krijgen. Hij is namelijk écht goed Bij de open kampioenschappen kan iedereen meedoen. Of btj of zij goed is of slecht, maakt niet uit. De wedstrijden zijn gratis maar de toegang tot de hal kost vijf gulden. Tussen de wedstrijden door kan er ook gewoon gerolschaatst worden. „De wedstrijden zijn leuk door de strijd die je Legen elkaar le vert. Verder is het aardig om te zien wat je kunt bereiken op die acht wieltjes." Hans Veldhuizen doet zelf met mee. Niet omdat hij laf is, zegt hij. maar omdat hij niet heeft getraind en op de dag zejf wei nig tijd heeft. Veldhuizen zal immers met knuppel de scep ter zwaaien. Wel zijn er andere coryfeeen op de schaats te zien, De Ame rikaanse Ruby Newman, één van de weinige vrouwen die aan de wedstrijden meedoet, zal haar kunsten laten zien bij de vrije stijl en Wim Homberg doet dit namens de heren. De jury bestaat uit een aantal ervaren rolschaatsers. De prij zen zijn bekers. Men kan zich inschrijven tussen 11 en 12 uur zondag m de Menkenhal. De wedstrijden beginnen onge veer 12.30 uur en zullen tot 19 uur duren. De Flying Ju nior van Eelco Blok. Rotterdam Rotterdam is weer een Europees kampioen rij ker. Op de Oostzee bij het West-Duitse Lübeck wist Eelco Blok met bemanningslid Victor de Schepper, beiden van de zeilvereniging Aegir, deze titel in de Flying Junior-klasse te bemachtigen. In een veld van 42 boten wist het tweetal drie overwinningen te behalen, waardoor hun eindzege niet in gevaar kwam. Maar dat de wedstrijd allerminst voorspoedig verliep valt uit het relaas van Eelco Blok op te maken. „Vooral tijdens de eerste series heersten er langdurige wind stiltes. In Nederland varen ze dan gewoon door en ontstaan die walgelijke drijfpartijen. maar de Duitsers hielden de boten wijselijk binnen. Dat bad overigens wel tot gevolg dat we de hele dag op het startschot moesten wachten. Voor je concentratie is dat fnuikend. Om negen uur zat je in de boot en op vier ging de toeter pas, In die tussentijd verveel je je kapot. Een paar broodjes eet je, af en toe drink je een blikje fris en maar ho pen dat dan niet alsnog het startsein wordt gegeven, want bij windstilte ben je zo geklopt met die Italianen. Die zijn dat gewend en hebben vaak lich tere bootjes. Wij moeten het van pure snelheid hebben. Bij windkracht vier of vijf hebben we de minste problemen". Het Rotterdamse duo had wat dat betreft niet te klagen. De Duitse organisatoren waren op alle wedstrijddagen erg gedul dig, waardoor de Aegir-boys hun klasse konden bewijzen, „Toch had het op de laatstse serie mis kunnen gaan", weet fokkenist Vic de Schepper. door Pieter van der Laan Voor de start kwam er een Belg veel te dicht naast ons liggen, terwijl onze weg vrij moest blijven. Wh' dus schreeuwen en tiere, tegen die Belg, maar die blt^r stug volhouden dat hij recht op die startpositie had. Hij was ge woon niet op de hoogte van de regels. Dat soort zaken had je wel het verlies van je titel kunnen kosten. Gelukkig kon den we het tijdverlies aan het eind goed maken". Eelco Blok, in het wintersei zoen ijshockeyer op het hoog ste niveau bij net Haagse HIJS, pleit, hoe gek het ook mag klinken, voor meer pro testen na de race. „Dan zouden er meer fouten aan het licht komen. Nu ga je niet voor elk wissewasje naar de jury. Je hebt hei voor en tijdens de wedstrijd druk genoeg. Alleen als je echt flink benadeeld wordt, ga je papieren invul len". Samenwerking Een goede samenwerking lus sen de stuurman en zijn fakke nist is voor topzeilen in twee- mansboten een vereiste. De wisselwerking tussen Blok en De Schepper staat garant voor menig succes. De boot is volle dig op het gewicht van het tweetal afgstemd en tk com mando van de stuurman wordt ogenblikkelijk en met enorme precisie uitgevoerd. Behalve de pas behaalde Europese titel, boekten Blok en De b»hepper tijdens de wereldkan. "oen schappen in *80 een knappe vierde plaats. 14 augustus staan de Nederlandse kampi oenschappen te wachten °P het IJsseimeer (bij Worküiu) en volgend jaar de WK in Ita lië, wat voor hen tevens het laatste optreden is m de Flymg Junior-klasse. Eelco Blok: „We willen over gaan op een Ynling-boot. h2 acht jaar wil je wel eens anders. In Italië proberen vve natuurlijk af te sluiten met de wereldtitel, maar dat zal uiter aard niet mee vallen. De 0rf nisatie in zuidelijke lam probeert wegens de commer ciële belangen hun landgno'en nogal eens te bevoordelen- Corruptie van het zuiverste soort. Daar hoef je hier met voor op te letten, maar daar eist het zeilen dubbele waa*' zaamheid. Het is wel eens beurd dat een Nederlanod"- die eerste lag, door drie kans loze Italiaanse boten werd in gesnoerd, waardoor een ano« er op z'n gemak vandoor ko& gaan. Protesteren helpt «a)J* welijks. Er is tegen een im* spraak van de jury tijdens in' ternationale evenementen geen beroep mogelijk, Dat s: jammer, maar waar. Ik ons echter ondanks alles een goed kans".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4