PDVzet renovatie op de tocht poktor bedreigt al 't hout van Grote Kerk 1 Mooi, maar gevaarlijk laardingen wil et Scheur in iditel-systeem SP weer kwaad over huisvuil Stichting Sjop krijgt panden aan Boterstraat VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bestrijding gaat hervormden tienduizenden guldens kosten Sexbazen hebben oogje op Oost wijk Angst voor sloop hele Zeeheldenbuurt Bezwaren onzinnig [Geen schot in uitgifte bedrijfsterreinen Óroetjes uit De Goudsbloem uk Vlaardingse hotel BV geliquideerd Extra politietoezicht dwang- middel voor mislukte proef Reeks inbraken opgelost Boze automobilist stompt man op neus Politie mo et wildwest voor overgang staken 70 m OK •ff 4 vUe» *J1 ope «Jdah. At II* CÏpè «SU. Cta 'flaponj m h H 540, *»«nu J EWEi li: 'lillBlill VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 riaardingen De bewoners w" p2 an de 68 huizen in de Zee- ddenbuurt, die volgens de ^^42 Jannen gerenoveerd zouden porden- zijn bang dat de i®S"" »rovinciale Directie Volks- ÏtÏÏS loisvesting (PDV> alsnog Ca^» en spaak in het wiel gaat a%ï teken. In gesprek met PDV- nspecteur Smit bleken de 4 Wwj jezwaren zich vooral te rich- *tl* en tegen de scheefstand van •fc«fl 3( je huizen. Verder denkt KW >mit dat de te renoveren mizen door ophoging van de Ss2£ }èltadijk en door het heien »«ii«oS roor de nieuwbouw in de a£aË oekomst nog slechter wor- ien. ,Zo worden de resultaten van m m 'wee jaar praten gewoon van afel geveegd", zegt bewoner fclex Moret. Uit onderzoekin- gen van TN O, een architecten bureau en gemeen lewerken is gebleken, dat 68 huizen in de 'buitenste schil' van de Zeehel denbuurt op te knappen zijn. Over de rest van de huizen is het sloopvonnis al voltrokken. Maar nu staat ook de renova tie van die 68 woningen op de tocht. De bewonergroep vindt de be zwaren van de PDV onzinnig. De scheefstand, die aan de 2e Van Leyden Gaelstraat het meest in het oog springt, zegt volgens hen niets over de kwaliteit van de huizen. Alex Moret: „De meeste bewoners hebben gezegd er geen be zwaar tegen te hebben, dat die huizen een beetje scheef staan. Die scheefstand is alleen maar een esthetische kwestie. De blokken huizen vormen een stabiel geheel." Gemeentewer ken kwam na haar onderzoek zouden besluiten bestonden tot de conclusie, dat de daartegen bij gemeentewerken scheefstaande huizen aan de geen overwegende bezwaren. 2e Van Leyden Gael beter ge sloopt konden worden. Maar als bewoners en woningbouw verenigingen tot renovatie Het argument dat de verho ging van de Deltadijk sloop van de buizen noodzakelijk maakt is door het Hoogheem raadschap van Delfland al on dergraven. Het schap heeft in een brief aan het college toe-, gezegd, dat zij door de werk zaamheden veroorzaakte scha de zal vergoeden. De huizen worden voor en na de opho ging van de dijk door een on afhankelijk deskundig bureau opgenomen. Dat er in de buurt in de toe komst ook nieuwbouw moet plaatsvinden kan volgens de bewonersgroep geen probleem zijn. „In heel Nederland wor den projecten uitgevoerd, waarbij nieuwbouw naast re novatie wordt gedaan", zegt Moret. Maar ook al denken de bewo ners alle argumenten van de PDV om tot sloop over te gaan te kunnen weerleggen, toch willen zij alle politieke partij en bij elkaar roepen om zich sterk te maken voor renovatie. Dat zou moeten gebeuren op 25 augustus, op de vergadering van de werkgroep renovatie, waarvoor alle partijen worden uitgenodigd. Muret: „We moe ten met z'n allen duidelijk ma ken aan rijk en provincie, dat renovatie moet Dat is de enige manier om nog een paar goed kope hutzen te behouden." Schiedam De gevreesde boktor, die leeft in talrijke families, tast zienderogen het hout- verk van de historische Grote Kerk in Schiedam aan. De hervormde gemeente vreest dat de lestrijding tienduizenden guldens gaat kosten. Dat geld'heeft men niet en men spreekt in lichte paniek al van een ramp, omdat de bestrijding ook niet te subsidiëren valt door over- ieidsinstanties zoals gemeente of Monumentenzorg. De beestjes vreten in een snel "inpo: het hout verpulvert he- jlëmaal!" aldus de noodkreet, Rita Mak-Krommenhoek t uitgaan In haar rubriek in BSf* Hervormd Schiedam, het maandblad van de kerkelijke gemeente. De boktor is een kevertje, dat berucht is in monumenten- gaardingen Het college Hat met bedrijfsterrein Het :héur adverteren via het Viditel-systeem. Sinds de ómstreden uitgifte van een ute lap grond aan Sanders ieubelstad zijn er alleen maar een paar kleine bedrij nen bijgekomen op het ter rein. Van de ongeveer 24 hectaren liggen er nog 17 on gebruikt te wachten. De be langstelling is kleiner dan [verwacht, en de uitgifte gaat .langzamer dan gepland. In de economische beleidsnota hond al, dat de gemeente een actiever beleid moet voeren bedrijven te werven. Nu staat ook vast hoe dat'gaat ge beuren. Het Scheur wordt in gevoerd in het Viditel-sy steem, zodat ondernemers die daar op aangesloten zijn met éfh druk op de knop de be langrijkste gegevens van het bedrijfsterrein op een scherm Kunnen krijgen. Het is de eers te keer dat Vlaardingen van «leze mogelijkheid tot adverte ren gebruik maakt. "erder wordt er een brochure gemaakt, waarin de ligging van het terrein op eenvoudige ^jze wordt aangegeven. De tekst van die brochure moet weer bruikhaar zijn als adver tentie in het blad Vastgoed markt. De ambtenaar voor «hnomische zaken van de ge beente, Arie van der Steen, .verwacht dat het bedrijfster- Schiedam: geen Reglement voor tropenroosters >Sébiedam Het Schiedamse gemeentebestuur voelt er niets yoor in de zomermaanden Voor scholen een tropenroos- terreglement vast te stellen. ®et schoolleidersoverleg wilde ..dat om een grotere uniformi teit te bewerkstelligen. Op ex treem warme zomerdagen wil len lagere scholen de leerlin gen weieens een half uurtje vroeger laten beginnen om vervolgens tot ongeveer half jjvee 's middags door te gaan. Burgemeester en wethouders Zien een reglement, waarin tij- den, temperatuur etcetera zijn opgenomen, niet zitten. Dit is ook geheel overeenkomstig het advies van gemeentelijk ^nderwijsconsulent Lex Tig- rein tegen het einde van 1985 helemaal volgebouwd zal zijn. Daartoe zou elk jaar vier hec taren moeten worden uitgege ven. land, maar tot dusver had de Grote of Sint Janskerk geen last van deze cerambycï'dea zoals de Latijnse naam luidt. Sinds kort echter is de boktor ren familie zich flink aan het uitbreiden in het eeuwenoude kerkgebouw aan de Lange Kerkstraat. Het effect is dat van de houtworm; alle balken zijn ernstig aangevreten, aldus het kerkelijk bureau, „Met een sneltreinvaart zal de bestrijding ter hand moeten worden genomen," zegt me vrouw Mak in haar oproep aan de gemeenteleden om geld te schenken voor dit doel. Dit moet snel gebeuren, meent zij, „want anders is de ver nieuwing van dak en ramen voor niets geweest". Ook voor die restauratie had de her vormde gemeente gedurende enkele jaren telkens een duif in het zakje gedaan. Over de manier van bestrijden van de boktor is overleg gaan-' de binnen het college van kerkvoogden, aldus de heer J.A.van de Peppel van hel kerkelijk bureau. Het Rotterdamse groep Spot the Loony. Schiedam De vele honderden ansichtkaarten aan de muren en het plafond van het podium van het jongerèneafé De Gouds bloem hingen er waarschijnlijk .niet voor niets. De stichting Ska- la Lokala heeft voor de komende week tien popconcerten in de voormalige Schiedamse mouterij georganiseerd. Om de jeugd in vakantietijd ook een verzetje te gunnen. De jeugd lijkt het echter zo slecht nog niet hebben en gaat ge woon met vakantie. Dat was gisteravond (toen het eerste concert in de serie werd gegeven) wel af te leiden uit de iets tegenval lende belangstelling èn de ansichtkaarten uit Mallorca, Beni- dorm, Kreta en Beekse Bergen. De Rotterdamse groep Spot the Loony (ontdek de gek) mocht gisteravond het spits afbijten. De zevenmansformatie slaagde er de swingende muziek ten spijt echter niet of nauwelijks in het publiek in beweging te krijgen. Vakantie is toch om uit te rustenï 3S Vlaardingen De BV Hotel Exploitatie Maatschappij Vlaardingen, die indertijd het Deltahotel heeft laten bouwen, wordt opgeheven. In de vijfti ger jaren werd de BV opge richt om Vlaardingen aan een hotel te helpen. Oud-burgemeester Heusdens was een van de initiatiefne mers van het project, In het kader van de Marshall-hulp werd na de oorlog een bedrag van circa een half miljoen be schikbaar gesteld om in Vlaar dingen een hotel te bouwen. Dat was niet voldoende en om het ontbrekende bedrag op ta fel te krijgen werd de BV op gericht, waarin bedrijven uit de omtrek en ook de gemeente Vlaardingen deelnamen. De Clingendaelgroep die In dertijd het" Deltahotel heeft overgenomen, kreeg bij die transactie gelijk de BV in han den. Clingendael Holding BV heeft nu besloten de BV Hotel Exploitatie Maatschappij Vlaardingen te laten liquide ren. Sinds enige jaren behoort het Deltahotel, het enige hotel ter wereld met een. aanvarings verzekering, tot de Crestgroep. Vlaardingen In een brief aan de gemeenteraad heeft de SP zich weer kwaad gemaakt over het een maal per week huisvuil ophalen. De Soeialis- tiese Partij noemt het extra politietoezicht om het vroegtij dig langs de stoeprand zetten van vuilniszakken tegen te gaan „een dwangmaatregel om de mislukte proef met het een maal ophalen voort te zetten". „De sterke arm van oom wijk agent mag de gevolgen van uw politieke besluit weer opknap pen", stelt de partij in de brief. „Politie optreden is het bestrij den van de negatieve gevolgen van een verkeerd genomen besluit met dwang," aldus de SP, die aankondigt dat burgers die een bekeuring krijgen voor het te vroeg buiten zetten van vuilniszakken juridische bij stand kunnen krijgen van de hulp- en informatiedienst van de partij. Volgens de SP kun nen de bewoners, zeker met dit mooie zomer weer, hun huisvuil niet hygiënisch ver antwoord een hele week in huis houden. De SP begrijpt niet hoe B en W tot de conclusie kunnen ko men de regeling om eenmaal per week huisvuil op te halen voort te zetten, nadat de reini gingsdienst heeft geconsta teerd dat de straatverontreini ging er door is toegenomen. Het zou beter zijn de oorzaak weg te nemen, meent de SP, door weer twee maal per week op le gaan halen. Vlaardingen De sexwereld heeft interesse in de Vlaar dingse Oostwijk. Door diverse sexbazen wordt naarstig gezocht naar woningen die zij willen inrichten als sex- huis. Een Rotterdamse sexbaas adverteert de laatste, tijd zelfs in een groot landelijk dagblad in de rubriek 'Clubs' met de tekst woningen gevraagd voor 'privé'. Volgens sexkringen in de Maasstad is de Oostwijk, vlak bij de haven, een ideale plaats. Bovendien wordt de con currentie in Rotterdam, waar steeds meer sexhuizen de* kop op steken, ai maar groter. „Het is ook een kwestiè van de klanten opzoeken," aldus een zegsvrouw, die anoniem wenst te blijven en er op wijst dat er in Vlaardingen op sexgebied nauwelijks iets is. Er zijn weliswaar enkele dames in Holy die aan huts ontvangen en ook in de Oostwijk is een adres, waar re gelmatig mannenbezoek over de vloer komt. Maar inge wijden zeggen dat de markt in Vlaardingen veel groter Dit onnederfandse land schap is gevaarlijk. Het ligt op een kwartiertje fietsen vanaf de bebouw de kom van Schiedam, Rotterdam en Delft en het heet de Oostabtspolder. Er komt in dB toekomst industrie. Maar voorlopig ligt er nog havenslib, dat niet al te lang geleden opgespoten is en dus 20 moerassig is als in de oertijden. Fotograaf Jaap Roze ma was er bijna zijn schoen in verloren, toen hij een eerste schrede zette op deze onwerkelij ke vlakte. De grond zuigt enorm en zolang hij dat doet, is er nog niets mee te beginnen. Omwonen den drukken hun kinde ren ernstig op het hart hier ui! de buurt te blij ven, Maar mooi om te zien is het wel van een afstandje. Vlaardingen De recherche heeft met de aanhouding van vijf mensen van rond de twin tig jaar een reeks inbraken m Vlaardingen opgelost. De vijf hebben samen 36 diefstallen op hun geweten, waarbij zij m totaal goederen ter waarde van 18000 gulden buitmaak- ten. 2e richtten voor ongeveer 4500 gulden schade aan De diefstallen werden ver spreid over de hele stad ge pleegd. Het vijftal, dat vaak samenwerkte, brak in in au to's. winkels en winkelwagens en stal vijf fietsen Tegen hen werd proces verbaal opge maakt. Schiedam Op de Boerhaa- velaan heeft oen onbekend ge bleven autorijder gistermiddag om tien over twaalf iemand klemgereden, nadat zij op de Horvathweg al last van elkaar hadden gehad, De onbekende had zich er kennelijk zo aan geergerd, dat hij daar niet sneller had kunnen passeren, dat hij de achtervolging had ingezet. Op de Boerhaavelaan haalde hij de 25-jange Schie dammer R.J.M.T. achter het stuur vandaan om hem een stomp op diens neus te verko pen. Daarna reed hij vliegensvlug weg. 'Schiedam Twee zondagsrij ders hebben gisteravond na een lange en woeste achter vol ging aan de politie weten te ontkomen, hoewel niet hele maal ongeschonden, Nadat 1 tet tweetal door heel Groenoo.rd en Kethel was achtervolgt!, waarbij de politie constant he t zwaailicht en de sirene ge bruikte, konden zij hun voor sprong vergroten, toen de poli tiewagen moest wachten voor de spoorwegovergang van Jop- pelaan naar Kerklaan in Ke thel. Toch vond de politie later hun auto terug. Het bleek dat zij aan het begm van de Pol derweg, nabij de jachthaven van watersportvereniging De Schie, tegen een lantaarnpaal op waren geknald. Van de bei de inzittenden ontbreekt ech ter elk spoor. Aan de hand van het kentekennummer valt het voor de politie moeilijk na te gaan. want de wagen blijkt enkele malen doorverkocht te zijn. De wilde rit, soms met snelhe den van 120 lot 150 kilometer binnen de bebouwde kom, be gon toen de twee surveillance- agenten stonden te wachten voor het stoplicht op het Nieuwlandplein en zij daar de wagen pijlsnel de kruising za gen nemen. De chauffeur ne geerde daarbij het rode licht. De politie zette prompt de ach tervolging m over de Nieuwe Damlaan richting Groenoord. Posthoorn wii Trechter niet betrekken bij herstelproject Schiedam De stichting voor 'alternatieve werkgelegenheid, Sjop, heeft van PvdA-wet houder Herman Posthoorn zwart op wit verno men dat de twee panden aan de Boterstraat 45 en 47 het best in aanmerking komen voor een herstelwerkplaats. Hier zouden in eerste instan tie werkloze bouwvakkers aan de gang kunnen gaan, waarna vervolgens vooral jeugdige werk lozen er terecht kunnen voor alternatief werk, zoals het repareren van allerlei goederen, van fietsen tot oude radio's en schemerlampen. Op het stadskantoor spreekt men van een herge- bruikersproject. Posthoorn schrijft Sjop-oprichter John Zwart, dat in zijn visie het werklozenproject Trechter hier geen invloed in zal hoeven krijgen. De wethouder zou de taken liever gescheiden hou den, hoewel zijn voorkeur wel uitgaat naar een coördinerend figuur tussen Sjop en de Trechter. Posthoorn denkt zelf aan Leo Herwig, die be stuurslid is van de Trechter en voorts coordina tor van de federatie van Schiedamse instellin gen voor sociaal-cultureel werk en samenle vingsopbouw. Zwart zei gistermiddag zeer tevreden te zijn met Posthoorns brief, waarin de wethouder de. toezegging doet in het college van B en W deze kwestie aan de orde te brengen. Zwart denkt dat Sjop op deze wijze voorlopig kan uitgroeien tot een instïtuutje van vijftig a zestig werklo zen, die daar hun tijd zinnig kunnen besteden. Tot nu toe heeft Sjop twee projecten onder de hoede, te weten het punkwinkeltje Belle N<;a, nu gevestigd in een onbewoonbaar verklaard pandje aan de Baan, en het bureau alternatieve hulpverlening (BAH) op het Oude Kerkhof. Hierbij zijn met wisselende inzet tien a twaalf mensen actief. Bij de Trechter is projectleider Hans Verlinde niet gelukkig met Posthoorns schrijven aan John Zwart. Ook Herwig had erop gerekend meer betrokken te worden bij Sjop dan alleen als medium naar de Trechter toe. Maar de wet houder zou er in overleg met Zwart en andere Sjop-vertegenwoordigers de voorkeur aan heb ben gegeven, dat de nog jonge stichting zoveel mogelijk autonomie ontwikkeld om overorgani- Mtie te voorkomen. Sjop vindt dat prima, want men wijst teveel inmenging van Trechter en federatie af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1