CDA'er op kruistocht tegen lastenverzwaring bedrij ven GRAAGGEDAAN. bom Spoor van vernielingen in Vlaardings centrum Jeugdland kostte veel schone was Veel minder bezoekers voor Streekmuseum 'LEGES VAAK ONEIGENLIJK GEBRUIKT' VLAAROINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT f NIEUWE WATERWEG COURANT Negen vandalen vast op bureau Vergadering '410' gaat niet door Ooggetuigen grijpen tasjesdieven Topjaar 1981 niet geëvenaard In juli minder ernstige ongelukken 'Het circus is geen goede zaak meer' Jongen geeft agent klap en smeert 'm n 1 1 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 Vlaardingen Negen jongelui hebben de zaterdagnacht op hel Vlaardingse politiebureau door moeten brengen. Zij had den een fikse wandeling dooi de stad gemaakt en daarbij tal van vernielingen aangericht. Met name /erkeersborden en bloembakken waren de jonge ren een doorn in het oog. Op het Emaus moest ook een ver kiezingsbord het ontgelden. De politie had echter niet te maken met één baldadige groep jongeren. Twee keer moesten er wagens op uit om vandalen in de nekharen te vatten De ene groep, beslaan de uit drie jongelui, was vooral in de omgeving van de Twee de Van Leyden Gaclslraat ac tief. De andere zes hadden, na een avondje stappen, een nachtelijke route huiswaarts, die hen langs het Delfsevcer en hei Emaus voerde. Toen ar- r:«eerde ook daar de Vlaar- dingse politie en kwam het zestal weer bij het Delfscveer terecht. Na nog een korte blik op de aangerichte vernielingen te hebben mogen werpen, konden de vandalen hel poli tiebureau in, waar zij gister middag (na een nachtje cel) weer weg mochten. Een bewoner van de Spoor- wijk ergerde zich m het week end wat al te duidelijk aan de geluidsoverlast van zijn buren. Hij pakte een steen en wierp die zonder aarzelen door de ruil van de uitbundige buren. Hij moest mee naar het bureau om daar verder zijn beklag te doen. De politie onderzoekt nog wie nu het meest schuldig Vergeefs hebben agenten ge zocht naar de persoon, die in Holy de achterband van een gestalde motor heeft lek gesto ken en de iweewieler vervol gens op de grond heeft ge gooid. De eigenaar spreekt van een schade, die ongeveer drie honderd gulden bedraagt. Jaap var» Katwijk. Vlaardingen De voor van avond geplande vergadering van de projectgroep voor de 410 semi-permanente wonin gen in de Babberspolder is uit gesteld. De heer Even huis van het gemeentelijk woningbe drijf, die op deze avond de no dige informatie over het pro ject moest leveren, is nog niet terug van vakantie. Waar schijnlijk zal de bijeenkomst nu donderdag plaatsvinden, waarvoor dan nog nieuwe uit nodigingen zullen worden ver zonden. Het gaat om een zeer belang rijke vergadering voor 'de 410*, zoals het complex in de wandeling wordt genoemd. Het bestek, de tekeningen en de begroting voor het instand houdingsplan zijn klaar. Zoals het er nu uitziet kunnen alle werkzaamheden die bij het rijk waren aangevraagd wor den uitgevoerd, inclusief daki solatie. Door de projectgroep moeten nu de laatste details van het plan worden vastge legd. Daarnaast moet de aannemer, die het instandhoudingsplan mag gaan uitvoeren, worden gekozen. De bedoeling is dat het woningbedrijf en de archi tect een voordracht doen van enkele aannemers, waaruit de projectgroep een keuze kan maken. Schiedam Een oudere vrouw is in de Willem Pastor straat door twee jongens van haar tas beroofd. Énkele men sen, die de brutale diefstal za gen gebeuren, zetten onmid dellijk de achtervolging in op het tweetal, dat verschillende richtingen uitvluchtte. Een 14-jarige jongen werd aan de Johan de Witsingel bij z'n lurven gepakt en zijn twee jaar oudere vriendje kwam tot de Parkweg. Het duo werd overdragen aan de Schiedamse politie. De twee jongens be vonden zich vanmorgen nog op het politiebureau. Het is oog niet duidelijk of zij soms meer tasjesdiefstallen op hun geweten hebben. Vanaf een treintje kon de jeugd het spektakel op het Exsel-sior '20 terrein bekijken. Schiedam Het meest suc cesvolle Jeugdland dat in Schiedam ooit plaatsvond is vrijdag op een al even glans rijke manifestatie op het ter rein van Excelsior '20 afge sloten. Jeugdconsulent Joop van Broekhoven, die als blij- gemoed man toch al nooit weigert de loftrompet over iets uit te steken, prees deze keer zelfs de oneindige me dewerking van de zon, die het drie Volle weken niet had laten afweten. Hoewel de schijn ervan soms iets té fel is geworden, zodat de on vermoeibare jongens en meisjes, die Joop van Broek hoven en Riet Immerzeel hebben geholpen, flink be zweet thuis kwamen. Jeugd land heeft wat schone was gekost! Hoewel regen en blubber ook niet alles is en er dan veel meer kinderen thuis blijven. Organisator Joop had dus alle reden tot jubel. Steltlopen kon ook. Maar dat leverde heel wat meer problemen op. Vlaardingen Het streekmu seum Jan Anderson aan de Kethelweg in Vlaardingen beeft vorig jaar aanzienlijk minder bezoekers getrokken dan een jaar daarvoor. De re sultaten van het topjaar 1980, toen ruim 8500 belangstellen den het museum bezochten, zijn in 1981, toen er 4815 be zoekers kwamen, niet geëven aard. Dat was eigenlijk ook niet te verwachten, omdat in 1980 extra veel bezoekers wer den getrokken door de grote expositie over de tweede we reldoorlog, die in dat jaar in het streekmuseum werd ge houden. Op die tentoonstelling kwamen bijvoorbeeld alleen al 72 schoolklassen naar het mu seum, hetgeen het bezoekers aantal natuurlijk flink op voert. Een dergelijke 'trekker' had Jan Anderson in het afge lopen jaar niet in huis. Toch kan het streekmuseum, als het effect van de topexposi- tie in 1980 even wordt verge ter, 2ich in een groeiende be langstelling blijven verheugen. Vergeleken met 1979, even eens een 'normaal' jaar voor het streekmuseum, kwamen er in 1981 toch ruim 1500 bezoe kers méér. Het streekmuseum heeft in het afgelopen jaar haar collec tie weer aanzienlijk kunnen uitbreiden. Het aantal voor werpen dat in het museum te zien is nam met 1815 stuks toe. Daar waren diverse bijzondere stukken ander, zoals diverse stukken oud gereedschap, oude schooltassen, een reken penning uit 1596, gevonden in de Zuidbuurt en twee pakken van een gearresteerde verzet strijder uit Ruchenwald. Ook de prenten- en boekencollectie werd weer flink uitgebreid. Als bijzondere aanwinsten zijn in het jaarverslag van het mu seum verder genoemd een brief van keizer Wilhelm aan een Vlaardingse reder en een akte op perkament, verstrekt aan de Bank van Lening van Arnold Hoogvliet uit 1770. In het afgelopen jaar is Jan Anderson in zijn museum ge start met een nieuwe vorm van geschiedschrijving: het op zetten van een geluids- en vi deo-archief. Diverse TV-opna- men zijn op band vastgelegd, zoals de TV-uitzendingen rond dokter Moerman en twee uit zendingen over het te realise ren Geuzenmonument Voor het Vlaardingse streek museum bestond in 1981 niet alleen belangstelling van de zijde van het publiek. Het mu seum werd diverse malen ge vraagd bepaalde voorwerpen uit te lenen voor exposities en manifestaties elders. Schiedam Het aankomend CDA-raadslid Jaap van Katwijk is een ware kruistocht begonnen tegen wat hij noemt 'de oneigenlijke lastenverzwaring voor het be drijfsleven'. Van Katwijk stelt in een dik dossier met allerlei overheidsstukken en een 'onuitgesproken rede voering', dat de overheid zowel rijk, provincie ais gemeente veel te vaak onkosten doorschuiven naar particulieren, die van dit beleid extra de dupe worden. Van Katwijk begon zijn strijd tegen het schrijfgeld, dat de overheid vaak vraagt voor het uitschrijven van vergunningen en dergelijke, nog in zijn pe riode als statenlid voor het Zuidhollandse CDA. Maar hij keert niet in provinciale staten terug; wel begint hij in sep tember in de Schiedamse ge meenteraad. Maar juist in de zelfde maand behandelt hel provinciebestuur een voorstel met betrekking tot de zoge naamde leges. Van Katwijk: „Jammer dat ik mijn stand punt nu zelf niet kan verwoor den." Zijn redevoering blijft dus waarschijnlijk onuitge sproken. Niettemin wil hij een machine in gang 2etten. Bekend is het Schiedamse voorbeeld, dat hem ergerde. In hun bezuinigingsdrift hadden B en W voorgesteld om Schie dammers, die als woningzoe kende ingeschreven willen worden en die een sociale of medische urgentie willen heb ben, geld te vragen; respectie velijk veertig en dertig gulden. De raad kwam hiertegen in opstand en dat viel Van Kat- Schiedam Do maand juli gaf in Schiedam minder ernstige verkeersongelukken te zien dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De politie noteerde 113 ongevallen; twee minder dan over juli 1981. Hierbij kwam niemand om het leven. Vorig jaar stierf wel iemand aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Bij de 113 ongevallen liep vijf auto's zware schade op. In juli 1981 werden nog 25 wagens zwaar beschadigd. De n eeste ongelukken waren een gevolg van onoplettendheid; het niet verlenen van voorrang en te dicht volgen. wijk alleszins mee. Ook hij was tegen. In zijn visie heeft het overheidsbeleid er schuld aan dat er woningnood is, dus hoeven woningzoekende bur gers daarvoor niet extra te be talen. Maar veel minder vaak heeft Van Katwijk politici aan zijn zijde als hij erop wijst dat hel bedrijfsleven op een soortgelij ke wijze de dupe wordt van overheidsbeleid. Hij noemt als voorbeeld een willekeurig be drijf, dat vergunningen nodig heeft. De aanvraag en de in spraakprocedure kosten een bedrijf geld. Maar hetzelfde bedrijf betaalt ook milieuhef fingen. Dat vindt Van Katwijk dubbel Hij redeneert dat de overheid de ondernemers geen keus laat, want alleen bij de overheid kunnen zij terecht voor de benodigde vergunnin gen. Dezelfde overheid die al lerlei regeltjes en verboden in stelt, waardoor die vergunnin gen nodig zijn. Van Katwijk: ;,De overheid wil alles zo Jeuk regelen, maar het bedrijfsle ven draait er voor op." Hij vraagt zich af of mensen in de politiek wel kaas gegeten hebben van de grote lasten verzwaring voor ondernemers. Juist in een moeilijke econo mische tijd past in zijn ogen zo'n beleid niet, want vaak zijn de opgevoerde legesbedra gen de druppel die de emmer doet overlopen voor de onder nemers, aldus de CDA'er. Het is hem een grote grief dat in veel gevallen geen maxima voor leges zijn genoemd, wat er volgens hem toe kan leiden dat bepaalde bedrijven ex treem hoge lied ragen moeten betalen. „Ook dat werkt als een rem op investeringen," zegt hij. Een saillant detail is dat veel CDA'ers in het provinciebe stuur van Van Katwijk af wil den omdat hij te veel de belan gen van de grote ondernemers gediend zou hebben. Van Kat wijk werkte bij de Shell (nog één maand, dan pensioneert hij). De man zelf vindt dat verwijt onzinnig. Hij denkt dat de politiek te weinig kijkt naar de gevolgen van haar daden. Bass ie en Adriaan weer ais duo het land in Vlaardingen „We heb ben drie jaar goed ge draaid met het circus Bassie Adriaan", zegt woordvoerder Burgers van theaterproducent Joop van den Ende. „We moeten stoppen voordat we afglijden m de grau we middenmoot." Vanaf 7 november gaan de gebroeders Bassie en Adriaan van Toor weer als duo door het land trekken, los van Van den Ende. Die blijft wél de televisieseries van de clown en de acrobaat produceren. „Het circus is geen goede zaak meer". beweert Burgers. „U kunt het aan alle circussen vragen; het draait niet meer." Het circus Bassie en Adriaan staat op dit ogenblik in Belgie en haalt volle ten ten. „Het produkt Bassie en Adriaan blijft voor de kinderen leuk", zegt Burgers, „maar voor een circus heb je een ander publiek nodig. De kinde ren zitten niet te wach ten op een trapezenum mer Bassie en Adriaan zelf hadden genoeg van de drukte, de vele voorstel lingen per jaar, met daar naast de televisieserie en de grammofoonplaatop namen. Ze gaan vanaf november het land in met voorstellingen van anderhalf uur. Door het stoppen van het circu's krijgt Bassie genoeg vrije lijd om zelf als manager op te treden. Over een grote slot voorstelling be staan bij het theaterbu reau Joop van den Ende nog geen plannen. Bur gers: „Maar een happe ning wordt zo'n laatste voorstelling altijd." Schiedam Een politie-agent heeft zaterdagnacht een klap in z'n gezicht gekregen en zag even later de dader het haze- pad kiezen. Hij had de jonge man in de kraag gegrepen om dat hij ervan verdacht werd de voorband van een politie wagen te hebben lekgestoken. Er stonden twee auto's van de politie geparkeerd op de Grote Markt. De vier agenten waren een stukje de Hoogstraat opge wandeld. Toen hoorden zij dat enkele jongeren bij de politie wagens stonden en aanstalten maakten vernielingen aan te richten. Toen de agenten te rugkwamen, was een voor band lekgestoken en liep een achterband langzaam leeg. Eén jongen zat nog gehurkt bij een auto. Hij werd gegrepen waarna een kort gevecht ont stond, waar meerdere mensen aan meededen. Hierbij slaagde de jongeman er in zich los te rukken en te maken dat hij weg kwam. De politie heeft een nauwkeurig signalement en weet waarschijnlijk met wie men te doen heeft gehad. Eén van de agenten moest zich met een spierblessure in het Schielandziekenhuis laten be handelen. K xr - ■r zijn mensen die onze krant nog niet j B lezen. Uw beste vriend of vriendin B misschien. Breng daar even jJïi verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een originele pepennole^ en zoutvat, D-SfCOd 0ufv*f.na AdrQS. I P°slcode Ta,ehoü:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1