iHUNM Guillou is de Horowitz van het orgel I 25r mm* T uinbou wcongr es 'Van producent naar consument' Vol op de pedalen... ter meulen natuurlijk 1L L a Vier gewonden bij aanrijding Bram Peper heropent De Binnenhof Jongen redt vrouw uit kanaal Sinaasappels gestolen Schrijf- avonden Amnesty In ternational Hoorzitting kolenstook Maasvlakte v:i Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW 9 augustus 1982 overa ine[ Hoh dat. ievea an >gesb omdat n gs schoei 2n te. J jijt inden door- Bidin: chad: jfbon. Rotterdammers gaan naar EK rolschaatsen Rotterdam Vier rollende Rotterdammers zullen vol gende week deelnemen aan de Europese rolschaats- kampioensehappen in Londen. Lee Connor, de 18-jari- ge Rotterdammer die gisteren bij de open Nederlandse kampioenschappen de eerste prijs won op het onder deel half pipe rolschaatsen, zal volgende week ook zijn salto boven de rand vertonen. Nederlands kampioen mag noemen op de half pipe (de halve schil). Vijf jaar geleden begon hij als een van de eerste met skateboarden. Een jaar la- Het is de vierde keer voor Lee, dte deel uitmaakt van het beroemde AUicat team, be kend om het weghalen van alle eerste prijzen, dat hij zich ter volgde het rolschaatsen. „Toen ik het een keer op tele visie had gezien, was ik ver kocht", vertelt hij. „Van mijn vakantiegeld ben ik naar En geland gegaan en heb daar drie skateboarden gekocht. Het is jammer dat tk maar twee keer per week kan trai nen hier in de Menkenhal. De Engelsen kunnen dit elke dag. Maar ik heb goede hoop om volgende week bij een van de eersten te zitten." Uniek bij Lee Connor is de salto die hij boven de rand van de half pipe maakt. Lee heeft dit staakte bedacht toen hij vo rig jaar per sé de eerste prijs wilde binnenhalen, „Ik wilde winnen en moest iets goeds verzinnen anders zou ik het niet redden. Ik heb toen een draai geprobeerd van 540 gra den en die salto. Dat lukte." Het skateboard, dat hem vol gende week "terzijde* moet staan, is afkomstig van de De piste in de Menkenhal Amerikaanse kampioen Ed Nadalin die hem zijn skate board gaf vanwege zijn talent. 'Zorg goed voor deze plank en laat hem glijden' staat er on derop. Vrije stiji In de categorie vrije stijl rol schaatsen en skateboarden won 'Swinging' Willem Hom berg de eerste prijs. Hoewel Wim op het eerste gezicht de laatste zou zijn van wie je zo'n specifieke rolschaatstechmek verwacht, maakt hij volgens jurylid Frans Kleyweg een zeer goede kans in Londen. „Wim heeft het laatste jaar de meeste vernieuwingen in zijn stijl aangebracht. Het niveau in Nederland ligt op dit gebied al beduidend hoger dan dat van Amerika." De eerste prijs vrije stijl op het skateboard ging naar de Amsterdammer Massimo van der Plas. Bij het hardrijden won de fa voriet Paul Rollé. Hij zal ech ter volgende week niet mee doen aan de Europese kampi oenschappen in Londen omdat htj wedstrijden heeft in Belgïc, „Een veelbelovend talent, die als het even kan mee zal doen Vrij© stijl, een spektaculair onderdeel aan de wereldkampioenschap pen in Argentinië", aldus jury lid Frans Kleyweg. Hij reed de duizend meter in honderd twintig seconden. Ruby Newman won het har drijden bij de dames. Zij legde de afstand af in twee minuten en drie seconder». Bij de junio ren ging de eerste prijs naar Patrick. Het laatste onderdeel van de open Nederlandse kampioen schappen, georganiseerd door Rotterdam Sport Import, was de slalom op de rolschaats. De eerste prijs kreeg Ronald Sin- gerling. lists- van i heb ÏUJ) SC. riehoek Met als thema „Van producent naar consu ltent" hebben de drie centrale landbouworganisaties en alle bij de Nederlandse Tuinbouwraad aangesloten organisaties voor woensdag 8 en donderdag 9 september het nationaal luinbouwcongres 1982 uitgeschreven. Een dergelijke gebeur tenis wordt eens in de drie jaar georganiseerd. Voor de twee dagen zijn de samengesteld uit de secties landbouwattachés van ver- groenten, snijbloemen, fruit, schillende landen uitgenodigd, "vena ls vertegenwoordigers het Landbouw Eeono- Instituut (LEI), ver schillende ministeries en de landbouworganisaties. Als voorzitter van het congres zal tftr.R. Troost fungeren. De eerste' ochtend houdt prof. drs. J. i Weitenberg, ad- fimct-direcleur van het Cen traal Planbureau een inleiding ever het congresthema. Daar- |ta wordt er gediscussieerd in jljverse groepjes, die worden ADVERTENTIE Ceef uw tafel charme... niet dit sfeervolle Italiaanse /anten kleed met een rijk opengéwerkt bloemdessin. In écru of wit. 120 x 170 cm of 140 cm rond Van 39,50 voor t 175 cm rond of 145 x 190 cm slechts 39, bloembollen en boomkwekerij. 'Onderwerpen zijn: verbruik- sontwikkeling en concurren tiepositie en afzetmethoden en marketing, 's Middags praten de deelnemers aan het congres de zaak nog eens gezamenlijk door. Op het programma van de eerste dag staat ook nog een rondvaart door Amsterdam en een bezoek aan de Floriade. De donderdag wordt besteed aan een centrale discussie met een forum van zes deskundi gen. Hierin nemen zitting dr. W. Kemmers van het Landbouwschap, drs. G. Hoge- woning van de Vereniging van Bloemenveilingen Neder land, ir. W. L. A. G. Tacken van het ministerie van land bouw, drs. J. J. Schouten voor zitter van de KNBTB, mr. R. Troost en ir. J. E. C. Spitho ven, voorzitter van het Pro- duktschap voor Groente Fruit en Siergewassen, Rotterdam Drie mensen zijn zwaar gewond en een licht gewond door een aanrijding op de Groene Kruisweg bij Hoog vliet, Alle vier zijn opgenomen in Rotterdamse ziekenhuizen, Het ongeval vond gisteravond omstreeks negen uur plaats op de splitsing van Groene Kruis weg en Laning. De auto van twee Joegoslaven kwam in de bocht op de verkeerde weg helft terecht en botste frontaal op een tegenligger. Een ach teropkomende auto schoot daar weer bovenop. De 30-jarige Joegoslaaf N. Bo- saneic moest met inwendig let sel in het Dijkzigt ziekenhuis opgenomen worden; zijn land genoot S. Capic (25) werd ter observatie opgenomen in het Claraziekenhuis. Rotterdammer L. Borst (52) raakte door de botsing be klemd; hij moest door de brandweer uit zijn auto wor den bevrijd. Met beenletsel en verwondingen aan zijn borst is hij opgenomen in het Clara ziekenhuis. Zijn moeder raak te zodanig gewond dat zij op de intensive care van Dijk- zicht moest worden opgeno men. De inzittenden van de derde auto kwamen met de schrik vrij. Zo'n jaar of drie maakt de Franse organist Jean Guillou, vaste bespeler van het orgel van de St. Eustache in Parijs, een korte toernee door Neder land, waarbij hij vriend en vij and verbaast door de manier waarop hij de meest uiteenlo pende voorbeelden uit de or gelliteratuur aanpakt. Want Guillou is niet overtuigd van de onaantastbaarheid van wat Bach, Handel, Liszt etc. op papier hebben gezet. Hij vindt het orgelrepertoire kennelijk te klein. Zo vervaardigde hij een bewerking van 'Das musi- kalische Opfer' van Bach en hij bouwde de orkestpartituur van het symfonisch gedicht 'Orfeus' van Liszt om tot een kleurrijk orgelwerk. Ook maakte hij een zogenaam de syncretische verste van Fantasie en Fuga over de no ten BACH, ook van Liszt, Dat wil zeggen: de twee versies van dat stuk. één voor orgel en één uitgebreider en vir- tuozer voor piano, schoof hij in elkaar. Met als resultaat een orgelwerk waarin het flink dondert en bliksemt, zo als zaterdagavond in de Lau- renskerk weer duidelijk werd na een wijdingsvol Preludium door Aad van der Ven van Bruckner, waarmee Guil lou het programma opende. Je kunt je afvragen of al die donderende octaven en dat flitsende toon! ad der werk nu wel effectief zijn. In een grote kerkruimte loopt dat alles snel door elkaar en er ontstaat een kluwen van geluid. Maar Guil lou heeft iets fascinerends in zijn spel. Iets wat je btj dc meeste organisten tevergeefs zoekt. Qua stijl, qua registratie (vaak buitennissig) is er m zijn interpretaties soms sprake van excessen, hij legt sommige din gen er nogal dsk bovenop, maar hij is altykd boeiend en zijn techniek is fabelachtig. Kortom hij is de Horowitz van het orgel. Guillou als improvisator is een discussie apart waard. Hij kreeg in de Laurenskerk twee thema's overhandigd en hij had van tevoren aangekon digd, dat hij daarover een symfonische improvisatie zou produceren, bestaande uit de delen 'Introduction et Aliegio', 'Andante', 'Scherzo' en 'Final' Hij deed dat heel vaardig, met veel vuurwerk, soms afgewis seld met een bezonken episo de. maar het was al met al, twintig minuten lang, toch wat doordra vorig en eigenlijk ook een beetje naïef. Voor zijn Nederlandse toernee had hij, bij wijze van rode draad, de zelden gespeelde or gelwerken van Schumann ge kozen. In Rotterdam het hij daaruit drie canons en drie fu ga's horen. De fuga's zijn geba seerd op de tonen BACH., zo dat daarmee weer een relatie met het werk van Liszt was gelegd, Knap verzonnen, knap gespeeld. Guillou heeft niet alleen in Frankrijk, maar ook in ons land een grote kring van be wonderaars Dat bleek ook za terdagavond weer. FOTO BOVEN Vol op de pedalen; een ge spannen blik recht vooruit en een krachtige greep aan het stuur; zaterdag werd bij A hoy een grote f ietscross verreden. De cross maakte onderdeel uit van het Midzo merfestival en trok vele jeugdige waaghalzen die de spectaculairste stunten uit haalden om als eerste aan de finish te komen. FOTO ONDER Opperste concentratie voor de start: nog maar een paar seconden voordat het star thek naar beneden gaat en de verbeten fictsstrijd van start gaat. Toch kan er ook dan bij een van de kleinste deelnemers nog een spoor van een glimlach in de rich ting van fotograaf Henk Speksnijder af. Rotterdam Het winkelcen trum Dc Binnenhof in Om moord gaat weer open. Op donderdag 19 augustus, om drie uur 's middags, zal burge meester Bram Peper aan de Arrheniusweg tegenover de Spaarbank Rotterdam hiertoe de officiële handelingen ver richten. Het complex werd op 9 januari van dit jaar voor een groot deel door brand ver woest, Een groot aantal win kelbedrijven werd toen in as gelegd, terwijl andere bedrij ven werden getroffen door rook- en waterschade. De meeste winkels werden al op 9 juli weer in gebruik genomen, maar pas na de officiële hero pening zal het totale complex weer voor het publiek zijn opengesteld. Papendrecht De 17-jarige R. Akkerman uit Papendrecht heeft door snel te reageren een 66-jarige vrouw van de ver drinkingsdood gered De vrouw was onwel geworden en in het Gantelkanaal geval len. Dit werd gezien door Ak kerman. d:e haar direct na sprong. Hij wist het hoofd van de vrouw boven water te hou den en door hard te roepen de aandacht te trekken van om wonenden, De gewaarschuwde politie en brandweer haalde het tweetal op het droge. Rotterdam De dief die dit weekend zijn slag sloeg in de Rotterdamse haven hoeft voorlopig niet neusverkouden te worden door een gebrek aan vitamine C. Maar liefst 2283 kartons sinaasappelen werden gestolen uit een loods aan de fruitpier m de Merwe- haven. De waarde van het fruit bedroeg 68 500 gulden. Rotterdam Amnesty Inter national Rotterdam heeft op verschillende plaatsen in Rot terdam petities met handte- keingenlijsten neergelegd. Hot doel van deze actie is om de autoriteiten in Marokko ertoe te bewegen de politieke gevan gene Gortat Elghazi Ben Lah- ce vrij te laten. Amnesty In ternational is van mening dat 2ijn gevangenhouding in strijd is met de rechten van de mens. Bovendien is de licha melijke toestand van de Ma rokkaan zorgelijk: htj heeft een maagzweer en lijdt aan reumatiek. De actie van Amnesty Inter national richt zich tegen het schenden van de mensenrech ten in Marokko, waar mensen worden gemarteld tijdens poli- tie-onderzoeken, gevangenen geen eerlijk proces krijgen, terwijl er mensen "verdwijnen* zonder dat de familieleden op de hoogte worden gebracht van hun verblijfplaats. Een be paalde mening of overtuiging kart in Marokko al aanleiding zijn voor gevangenisstraf. Om deze gang van zaken aan de kaak te stellen organiseert Amnesty Internationa! Rotter dam zogenaamde sehrijfavon- den, waarbij Rotterdammers zich per brief rechtstreeks richten tot de Marokkaanse autortiteiten. In dit geval gaat het om de vrijlating van Gor tat. De sehrijfavonden worden gehouden op acht adressen: op 9 augustus in het wijkgebouw BOF. Persoonsstraat 14-16, op 10 augustus in het clubhuis Stereo, Brabantsestraat 6, 11 augustus EHBO-gebouw Wol- phaertsbocht 70. 12 augustus wijkgebouw De Larenkamp Slinge 303, wijkhuis Jaffa Frits Ruysslraat 17, wijkge bouw Centrum Noord Schie- kade 93, wijkgebouw Croos- wijk Pyperstraat 37, en op 13 augustus in het wijkgebouw Spangen Mathenesserdijk 113. Voor inlichtingen over de sehrijfavonden van Amensty Internationa) Rotterdam: G.van der Lee, Roscstraat 28b* Rotterdam, telefoon 010- 843992. Rotterdam Het Gemeente lijk Energiebedrijf van Rotter dam (GEB) heeft bij Rijnmond vergunningen aangevraagd voor het ombouwen van de centrale op de Maasvlakte voor het stoken van kolen. Het gaat hier om vergunningen voor de hinderwet en de wet inzake de luchtverontreini ging- Vanaf woensdag 11 augustus liggen deze aanvragen en de bijbehorende stukken ter inza ge bij de secretarie van de ge meenten Rotterdam. 's-Gra- venzande, Westvoorne, Brielle, de deelgemeente Hoek van Holland en in het gebouw van het openbaar lichaam Rijn mond aan het Vasteland 96- 104. Tot en met 13 september kan men tegen deze omschakeling op kolenstook bezwaar aante kenen bij het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. Mondelinge bezwaren kunnen kenbaar worden gemaakt tij dens een hoorzitting, die op woensdag 1 september om drie uur "s middags in het Rijn mondgebouw wordt gehouden. Tijdens deze hoorzitting be staat de mogelijkheid am over de aanvraag van gedachten te wisselen. t» i i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3