Schiedam komt niet aan wegwerken woningnood toe Parkeerrouiatieplan moet reinigingsdienst helpen Redelijk perspectief in Maassluis Open School Oost wij k kan niet starten GRAM .GEDAAN. VLAIRDINGS DAGBLAD SGHHDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I' m Extra geld voor stads vernieuwing in Schienoko Gemiddelde gezinsgrootte blijft erg snel slinken Auto op stenen WN-bus naar Rotterdam populair Dp heterdaad VOP wil schoonste stadswijk worden Dankzij de nodige verschuivingen in meerjarenbegroting: Oranje Nassau opent clubhuis Botenbuurt heeft zelfde advocaat als Lekkerkerkers Verkeerde foto Voor 50.000 gulden aan kleding weg Uren^fi^; WOENSDAG U AUGUSTUS 1982 Schiedam Geheel in de lijn der verwachting heeft het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening het gebied Schie noko/ Brandersbuurt nu ook officieel erkend als ISR-ge- bted. Dit betekent dat erf in het kader vande interim saldoregeling, extra wordt bijgedragen in de kosten die Schiedam maakt voor stads vernieuwingsactiviteiten. Tot 1986 zal het rijk 52 mil joen gulden bijdragen in de op te treden tekorten. Dit bedrag wordt over de vier ISR-gebieden die Schiedam heeft (West, Zuid. Oost en nu dus Schienoko) worden verdeeld. Na 1986 heeft Schiedam vier stadsdelen, die (in het kader van de dan in werking zijnde Wet op de Stadsvernieuwing) voor extra geld in aanmer king komen. De gemeente Schiedam hoopt in het najaar met con crete bouwplannen voor Schienoko te komen, waar na in de zomer van 1983 met de daadwerkelijke uit voer kan worden begonnen. Voor het eerste deelgebied wordt voorlopig uitgegaan van 445 woningwetwonin gen. De eerste schetsen voor de omgeving van het Spin huispad zijn er al. Hier ko men nogal wat winkels en showrooms omdat dit ge bied als doorloper van de binnenstad geldt. Volgend jaar zijn in vier oude gebieden in Schiedam stadsvernieuwingsactivitei ten aan de gang. Dit bete kent een zware belasting van het ambtenarenkorps, dat echter niet uitgebreid zal worden. Wethouder Chris Zijdeveld voorziet dat er meer werk uitbesteed moet worden en de ambte naren zich nog vrijwel uit sluitend met de coördinatie bezig kunnen houden. Schiedam De 45-jarige eige naar van een Mercedes rea geerde vanmorgen verbaasd toen hij bij zijn auto arriveer de. die aan de Havendijk ge parkeerd stond. Onbekenden hadden de twee rechterwielen (waarde 1800 gulden) ont vreemd en hier enkele stenen voor in de plaats gelegd. Vlaardingen De streek bussen van Westnederland „winnen steeds meer aan po pulariteit op hel traject Rot- imiam-Maassluis. Reiziger- ^iMlmgen hebben uitgewe- 'zen dat het aantal passagiers ■in de richting Rotterdam in een jaar is gestegen met 21 procent. In omgekeerde rich- 'ting was de stijging tien pro cent. 'Die stijging werd vooral ge boekt in de spitsuren. Op een gemiddelde werkdag maken maken bijna drieduizend rei zigers gebruik van de bus verbinding naar Rotterdam. Volgens een woordvoerder van Westnederland heeft de busmaatschappij de stijging vooral te danken aan de hui dige economische situatie, waarin steeds meer mensen de voorkeur geven aan de bus boven de auto. Boven dien wijst hij er op dat de trein veel minder stopplaat sen hee.ft dan de bus. „Men sen die niet in de buurt van een stal ion moeten zijn, kie zen de bus." Een van de po pulairste haltes op de lijn is het. Liesveld viaduct in Vlaardingen. „Dat is kenne lijk een heel goed overstap punt", aldus de woordvoeder. Schiedam Twee jongelui (van zestien en negentien jaar) zijn vanaeht op heterdaad be trap! loen zij probeerden in ie breken bij de firma Heilker aan de Gustoweg. De twee Schiedammers liepen over het - dak toen de politie arriveerde. Zij waren nog niet binnen ge weest. De woonstraten in de VOP moeten beter schoongeveegd kunnen worden, vindt de wijk- vereniging. Door een parkeerrouiatieplan op de eerste en derde woensdag van de maand zou de veegwagen beter zijn werk kunnen doen. Vlaardingen De VOP is vast van plan, de schoonste wijk van Vlaardingen te worden. In het buurthuis van de Vette- noordsepolder is, in samenwerking met de gemeentelijke rei nigingsdienst, een plan ontwikkeld om de veegwagens die de wijk enkele malen per maand aandoen de kans te geven be ter hun werk te doen. Door d'* vele geparkeerde auto's in de woonstraten is het voor de automatische veegauto's nauwe lijks mogelijk, de straten vlak langs de stoepranden te reini gen, terwijl daar meestal het meeste vuil te vinden is. Het plan, dat is ontwikkeld door Bram Vlasblom, een van de medewerkers van het buurthuis, is even simpel als doeltreffend. De wijkvereni- ging gaat proberen de bewo ners van de wijk zover te krij gen, dat zij twee maal per maand hun auto's overdag op een andere plek parkeren. Op elke eerste woensdag van de maand zou geparkeerd moeten worden aan de zijde van de oneven huisnummers in de straten, terwijl op iedere derde woensdag van de maand aan de even zijde geparkeerd zou moeten worden, Bij straten en pleinen waar de huisnummers doorlopen, zoals het Mendels- sohnplein. worden de bewo ners verzocht de eerste woens dag van de maand aan de hui zenkant te parkeren en de derde woensdag aan de zijde waar geen huizen slaan. De bewoners van de VOP zijn deze week door middel van een huis aan huis verspreid stencil om hun medewerking gevraagd. Het veegplan gaat op 1 september in. Een woordvoerder van de rei nigingsdienst geeft aan. en thousiast te zijn over het initi atief vanuit de wijk. „We wer ken er graag aan mee en ho pen dat het slaagt. We moeten het natuurlijk wel beschouwen als een experiment. Als het zou slagen, dart zouden we kunnen kijken of zoiets ook in andere delen van de stad uit voerbaar is", aldus de betref fende ambtenaar. Maassluis De gemeente Maassluis kan de komende jaren op financieel terrein met redelijk optimisme tegemoet zien. pe meerjarenbegroting voor de jaren tot en met 1985, die zo juist door het college van B en W is gepresenteerd en die e'nd deze maand door de gemeenteraad moet worden vastge steld, geeft alleen voor 1984 nog een klein tekort aan. Alle andere voorziene tekorten zijn weggewerkt. pe consequentie is wel dat heel wat gewenste investe ringen op de prioriteitenlijst j'oor na 1986 zijn geplaatst. Dat zijn zaken, waarvoor de perste jaren geen geld te vin den is. k» de periode tot en met 1985 san de gemeente Maassluis, volgens de huidige opzet van de meerjarenbegroting, nog yoor gemiddeld 1,6 miljoen per jaar aan nieuwe activiteiten ontwikkelen of investeringen doen. Daar zitten overigens nauwelijks schokkende zaken dij: veelal gaat het om de nor male vervanging van appara tuur of inventaris, die is afge schreven of noodzakelijk on derhoud, dat aan de gemeente lijke eigendommen moet wor den uitgevoerd. Slechts enkele posten betreffen zaken, die het leven voor de Maassluizers wat aangenamer maken, zoals de herinrichting van Sluispol- der-West, die over enkele ja ren uitgesmeerd bijna zeven ton gaat kosten, de nodige kleine aanpassingen in woon wijken en de reconstructie van het hoofdveld van Excelsior die nog dit jaar moet plaats vinden. Afgevoerd van de planning voor de komende ja ren zijn onder andere uitgaven voor uitbreiding van het aan tal verkeerslichteninstallatïes, het asfalteren van de Indus trieweg, de Mozartlaan en de Lange Boonestraat, de recon structie van de aansluiting Maasdijk Burgemeester £1- senweg, groenvoorzieningen op diverse plaatsen in de stad, het herstel en de herinrichting van de kademuren van het Kerkeiland en de Hellmgkade, de uitbreiding van het ge meentemuseum en de inrich ting van het Schuurkerkje, Ook het jongerencentrum voor de Burgemeesterswijk staat pas voor de periode na 1985 op de investeringslijst. De diverse raadscommissies gaan zich de komende weken buigen over de meerjarenbe groting, zoals die door het col lege is samengesteld. De ge meenteraad, nog in de oude samenstelling, moet de meerja renbegroting op 31 augustrus vaststellen. Weihouder Izaak van der Knaap (financien): „De raadsleden kunnen na tuurlijk nog een heleboel schuiven met posten, die ze liever eerder gerealiseerd wil len zien. Maar dan zullen ze wel tegelijkertijd posten voor heizelfde bedrag moeten aan geven, die van het programma voor de komende jaren afge voerd kunnen worden. Het moet wel budgettair neutraal, zoals dat tegenwoordig heet." Vlaardingen In recordtijd hebben de bouwer en de leden van de Vlaardingse korfbal vereniging Oranje Nassau het nieuwe clubgebouw in elkaar gezet en klaargemaakt voor gebruik. De offieiéle opening van de nieuwe accommodatie heeft vrijdag 20 augustus plaats aan de Claudius Civilis- laan 25 te Vlaardingen, aan vang 19 30 uur. Een week later, vrijdag 27 au gustus, wordt het splinternieu we onderkomen door de afde ling Rotterdam van het KNK.V benut voor een infor mele bijeenkomst met de (re gionale) media. Gastspreker is vanaf 19.30 uur Joop Bloem- heubel, hoofd voorlichting, pu bliciteit en propaganda van het KNKV. Schiedam De voortvarendheid, waarmee momenteel in Schiedam huizen uit de grond worden, gestampt, helpt de gemeente niet uit de woningnood. Jongeren gaan steeds vroeger het huis uit; een snel groeiend aan tal mensen gaat alleen wonen (onder andere door echt scheidingen), en het gevolg is dat de gemiddelde ge zinsgrootte bijzonder snel slinkt. Alleen hiervoor al zullen een kleine zesduizend huizen extra gebouwd moeten worden. Het Schiedamse gemeentebe stuur twijfelde onlangs of heel Spaland (zo'n ^vijfduizend wo ningen) wel zo nodig vol ge bouwd moest worden, maar nu zegt wethouder Chris Zijde veld dat dit pure noodzaak is. Een bewijs hiervoor ziet hij in de belangstelling voor hel deelplan 2a in de Woudhoek- Noord, waar over twee maan den de eerste woningen wor den opgeleverd. „Dat loopt ge woon voortreffelijk", aldus de wethouder. Was de gemiddelde gezins grootte in Schiedam enkele ja ren geleden nog 3,2; vorig jaar was dit al gezakt naar 2,8. Dit betekent dat het Schiedamse woningbestand alleen hiervoor a! van 30.000 naar 34.000 zal moeten stijgen. De laatste cij fers komen al in de buurt van gemiddeld 2,6 inwoner per huis. Dit zou dan al weer de bouw van nog eens tweedui zend woningen noodzakelijk maken. Zijdeveld: „Vroeger had je gezinnen met dne, vier kinderen, die dan ook nog eens tot hun 26ste thuis bleven wonen. Nu hebben ze er hoog uit twee, die op hun achttiende het huis uitgaan." De momenteel voorspoedige woningbouw in Schiedam (Woudhoek-Noord, binnenstad en straks waarschijnlijk Schie noko en het GTB-terrein in Zuid) zal er dan ook niet toe leiden dat het aantal woning zoekenden snel afneemt De bouw houdt ongeveer gelijke tred met de kleiner wordende gezinshuishoudens Er bestaat mede om die reden weinig hoop op dat de leegloop van Schiedam snel een halt toegeroepen zal kunnen wor den. Op dit moment heeft deze gemeente ruim 72.000 inwo ners, en iedere maand worden het er wel weer honderd min der, De 'magische' grens v^n 70.000 inwoners (waarbij bij voorbeeld ook de gemeente raad in zal moeten krimpen) nadert met rasse schreden. Zij develd weigert het echter al te negatief te zien. „We zullen voorlopig moeten proberen hel inwonersaantal te stabiliseren. Die 80.000 zullen we wel met meer halen. Terwijl we daar vroeger toch op hebben geze ten." Schiedam De Rotterdamse advocaat H F.Th Penna ris zal de wijk- en bewonersvereni- ging Botenbuurt bij staan in gesprekken die gevoerd gaan worden over de bodemsane ring van de met landbouwgif verontreinigde nieuwbouw wijk in Schiedam-Noord. Pennaers. die- deel uitmaakt van het Rotterdamse Advoka- tenkollektief. werkt ook vooi bewoners verenigingen in Lek- korkerk, Gouderak en Dor drecht: 'gif-bolwerken* in de/o regio In de Botenbuurt zal dp giond van de tuinen afgegra ven moeten worden. De bewo ners vereniging vindt dat hier nog dit najaar mee begonnen zou moeten worden Deze kans word» echter gering geacht De resultaten van het tweede bo demonderzoek zijn namelijk nog steeds niet officieel be kend. Een foto van Willem Leusink van de ENFB sierde in onze krant van gisteren een artikel over Jan Bul va, inspreker te gen het verkeerscircula tieplan. Vooral Leusink zelf zal hiervan hebben opgezien, want in tegen stelling tot Bulva is Leu sink wel gelukkig met de belangrijkste delen van het het plan. Schiedam Uit modezaak Cartouche aan het Nieuwhmd- plein is een grote hoeveelheid lederen en suèdc kleding ge stolen. De waarde van het ont vreemde wordt geschat op 50.000 gulden. De dieven leeg den ook de kassa. Hierin zat een paar honderd gulden. Vlaardingen Het bestuur van buurthuis Oostwijk stelt in een protestbrief het college van B en W verantwoordelijk voor de consequenties van het uitblijven van een nieuwe op bouwwerker. De kwaliteit van stadsvernieuwing en welzijns werk zouden ernstig gevaar lopen als die vacature niet wordt opgevuld. In de Oost- wijk kan als gevolg van het ontbreken van een opbouw werker niet opnieuw begon nen worden met de Open School. Het bestuur noemt het beleid van. B en W 'domme en blinde bezuinigingspolitiek'. Het bestuur vraagt het college op korte termijn te mogen be ginnen met een sollicitatie procedure. Vanaf 1 september zou er, totdat de vacature op gevuld is, een tijdelijke kracht in dienst genomen moeten worden. „Er slaat geld voor op de begroting", zegt Vera Streuper. „Dat steken ze nu gewoon in hun eigen zak." Met het uitstel legt het college volgens het buurthuis een zware verantwoordelijkheid op de schouders van de wel zijnswerkers, „Zij voelen zich niet meer vrij om zomaar op te stappen, want als ze weggaan is het helemaal niet zeker meer of er vervanging komt", aldus Vera Streuper Het be stuur is verbaasd over de 'ver- tragingstaktiek' van het colle ge: „Voorheen hebben wij nimmer vernomen dat een op bouwwerker voor de Oostwijk eigenlijk overbodig was Met het uitblijven van de op bouwwerker, die de naar Rot terdam vertrokken Ed Gloudi moet opvolgen, lopen niet al leen de vele siadsvernieu- wingsprojecten, maar ook het welzijnswerk gevaar. Er kan niet gestart worden met de Open School tn de Oostwijk. waarbij de opbouwwerker een begeleidende tank heeft, aldus het bestuur. „Dit zien wij als een zeer kwalijke zaak." De sociaal-cultureel werker kan deze bezigheid er mei b«j heb ben. Ifij heeft zijn mak al ver zwaard gezien door liet ver trek van de opbouwwerker. Het overdragen van de taak van de opbouwwerker aan de be wo n ers ve r tegc n woo rd igi ng in de projectgroep, aan project- coordinator Jan Landsheer of aan de bcwoncrsdeskundigon wijst het bestuur in haar brief resoluut van de hand Die heb ben allemaal al een andere taak die veel tijd kost. De be woners en Jan Landsheer heb ben ook al laten weten met be reid te zijn die vracht op hun schouders te nemen. Er zijn mensen die onze krant nog niet le2en. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. m Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f P0stQ en goed beloond! Want voor die kleine» y/0 6' moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurexiskerk. dJs daxjjc v°ordo u"rvandeIa Adres; f ^°sfcbwe" ®füUr<fe I ^röJC 300oveT'ad- I -I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1