BUITENLAND FLO blijft wantrouwend Polen wacht nieuwe krachtmeting i Bonn noemt beschuldiging Moskou absurd Hoofdkwartier Solidariteit in Brussel Plan voor de invasie bestond al lang' Iraans olie-eiland Kharg doelwit Irak Ondanks Israëlische concessies Iraanse sportlieden lopen over naar verzet Ghotbzadeh ontkent moordplan Springstof in beslag genomen Verplaatsing troepen VS Aardschokken in Italië Demonstratie bij begrafenis Dipale Nkomo zoekt samenwerking met Moegabe F alkland-eilanden Noodtoestand in Somalisch grensgebied Toekomst arme landen slecht Vliegtuig ongeluk in Nicaragua Rotterdam* Nieuwsblad maandag 16 «uiaustus 1982 Warschau In Polen dreigt een nieuwe confrontatie tussen opstandige burgers en de militaire autoriteiten. Vandaag is in het land een periode van twee weken protest tegen de staat van beleg begonnen, die op 31 augustus in een massale betoging moet eindigen: een nieuwe krachtmeting tussen de ondergrondse leiders van de verboden vakbond Solidariteit en de militaire regering in Warschau. Poolse veiligheidstroepen hebben de bewaking van Gdansk, de havenstad waar twee jaar geleden de arbei ders van de Leninwerf de onafhankelijke vakbond So lidariteit bevochten, giste ren verscherpt. De roomskatholieke pri maat van Polen, aartsbis schop Josef Glemp, heeft gisteren gepleit voor het recht op een eigen organisa tie voor particuliere boeren in Polen en opgeroepen op tot 'eliminatie van de on zichtbare haat' en herstel van de dialoog tussen het Poolse volk en de militaire leiders van het land. Glemp sprak voor meer dan 120.000 gelovigen, die de tra ditionele pelgimstocht naar Czestochova hadden onder nomen. De pelgrimage stond in het teken van steun aan Solidariteit en de geïnter neerde vakbondsleider Lech Walesa. In zijn preek noem de Glemp Solidariteit niet één keer bij naam. De primaat sprak de hoop uit dat verdergaande norma lisering in het land (door de militaire leider generaal Ja- ru zelski als voorwaarde ge steld voor afschaffing van de staat van beleg) een he roptreden van de vrije boe- ren-vakbond mogelijk maakt. Hij noemde een ei gen vakbond voor particu liere boeren noodzakelijk om hen als producenten te verdedigen tegen de staais- cooperaties als kopers van hun waren. De uitspraken van Glemp volgen twee dagen na hefti ge demonstraties die het straatbeeld in Gdansk, War schau, Krakov en Vroclav beheersten. De demonstra ties leidden in alle gevallen tot botsingen met de in rui me mate aanwezige oproer politie. Volgens het officiële Poolse persbureau PAP wer den bij de betogingen vier mensen licht gewond en zijn 200 arrestaties verricht. Zaterdag, een dag na de rel len in Polen, werden al men sen berecht die tijdens de be togingen werden gearres teerd. In slechts één geval werd een gevangenistraf van drie maanden opgelegd. Enkele processen werden verdaagd en in de andere ge vallen konden de gearres teerden volstaan met geld boetes ter grootte van een gemiddeld maandloon in Po len. Zaterdag en zondag kwam het in Polen niet tot ongere geldheden. Wel was er spra ke van een zekere spanning, met name in de hoofdstad Warschau, waar honderden mensen, ondanks tegenwer king door de politie, een bloemenkruis legden op het 'Overwinningsplein'. Dit bloemenkruis geldt sinds de dood van kardinaal Wys- zinski een jaar geleden, als symbool voor verzet tegen de staat van beleg in het land. Aartsbisschop Glemp tijdens zijn toespraak tot de pelgrims. Beiroet De Palestijnen reageerden vanmorgen met groot voorbehoud op het optimisme in Jeruzalem over een spoedig akkoord over het vertrek van de PLO-strij- ders uit West-Beiroet. Eén PLO-functionaris in Beiroet, die anoniem wilde blijven, zei: „De laatste keer dat Ha- bib in Israël was zeiden ze ook dat ze zijn plan accepteer den, maar hij bleek terug te komen met een lijst van nieuwe eisen." Begin had gisterochtend een eerste gesprek met pendeldt- plomaat Habib. die zaterdag avond vanuit Beiroet in Jeru zalem was aangekomen. Het gesprek vond plaats in gezel schap van de ministers van buitenlandse 2aken en defen sie. Sjamir en Sjaron. Eenzelf de gesprek volgde gistermid dag. nadat het Israëlische ka binet over Habibs voorstellen had beraadslaagd. Een Israëlische regerings woordvoerder zei, dat een lijst met namen 'niet langer een lastig punt vormt'. Wel wil Is rael dat op een andere wijze wordt gecontroleerd, dal geen guerrillastrijders in West-Beï- roel achterblijven, aldus de functionaris. Het ministerie van buitenlandse zaken gaf de volgende uitsplitsing van groe pen. die uit het westelijk stads deel moeten verdwijnen: 7500 PLO-strijders. 1500 tot 2500 Syriers en 2500 tot 4000 leden van het onder Syrisch com mando staand Palestijns be vrijdingsleger. De Israëlische staatsrat o meldde gisteren, dat Israel mogelijk van de VS, Frankrijk en Italië brieven zal vragf n waarin de Israehiers toestem ming krijgen achterblijvende PLO'ers te verwijderen, die de PLO zelf niet heeft kunnen evacueren. Frankrijk het gis teren al weten dat het zijn eenheden onmiddellijk zal te rugtrekken als de Fhlestijnen na stationering van de vredes macht weigeren te vertrekken. De secretaris van het Israëli sche kabinet beperkte zich er gisteren toe te zeggen dat zijn regering „voorzichtig optimis tisch" is. Volgens waarnemers in Jeruzalem trekt Israel niet langer de wil van de PLO m twijfel Beiroet te verlaten. Wanneer de evacuatie van de Palestijnse guerrillastrijders precies gaat beginnen is nog niet duidelijk. De Libanese staatsradio meldde dal donder dag al een begin kan worden gemaakt. De eerste groep zal naar de Jordaanse havenstad Akaba worden overgebracht, aldus de radio. Het Libanese leger zal aan de zijde van de internationale troepenmacht 'een zeer belangrijke rol' spe len, zo werd verder gezegd. Inpakken Gisteren meldde de Libanese regeringszender, dat 'duizen den' ingesloten guerrillastrij ders bezig zijn met inpakken. Ook zouden tonnen aan docu menten worden verbrand. De zender van de rechtse Falange meldde, dat '2000 terroristen' valse papieren hebben gekre gen om na de aftocht van hun kameraden m West-Beiroet onder te duiken. In Beiroet heeft het bestand, dal na de bombardementen van donderdag van kracht werd, grotendeels stand ge houden. Volgens een Israëli sche legerwoordvoerder kwam het in Zuid-Beiroet tot een schotenwisseling met lichte wapens, nadat Palestijnen wa ren begonnen Israëlische stel lingen te beschieten. Ook bij het dorp Mansoera in het oosten van Libanon zou het tot een schotenwisseling tussen Israel en de PLO zijn gekomen. Volgens Israel be gon de PLO met schieten. Parijs Drie Iraanse voetbal lers en een Iraanse worstelaar hebben zich aangesloten bij de in Frankrijk in ballingschap levende Iraanse verzetsleider Radjavi. Worstelaar Kazem Gholami en de voetballers Hassan Naig Agha. Abas No- vin Rozeghar en Ashgbar Adi- bi hebben volgens een woord voerder van het verzet Iraanse sportlieden opgeroepen hun voorbeeld te volgen en zich te keren tegen het bewind van Khomeiny. Ghotbzadeh. Nicosia De voormalige Iraanse minister van buiten- i ndse zaken en vertrouwens man van ayatollah Khomeiny, c*degh Ghotbzadeh. heeFt za terdag 'ijdens de eerste dag van zijn proces ontkend Kho meiny te hebben willen ver moorden. Ghotbzadeh zou ech ter tegenover het militaire re volutionaire tribunaal hebben toegegeven dat hij van plan was de regering omver te wer pen. De voorzitter van hel tribu naal verklaarde dat de voor malige minister het brein was van een groep militairen en burgers die van plan waren het islamitisch bewind omver te werpen. Ghotbzadeh en zijn medewerkers zouden contact hebben gehad met contra-re volutionaire bewegingen, geld in het buitenland hebben inge zameld en hebben gecollabo reerd met leiders van opstan dige stammen. Ghotbzadeh heeft zijn eigen verdediging ter hand geno men. Als hij schuldig wordt bevonden, wacht hem de doodstraf. Wenen De Oostenrijkse politie heeft in Salzburg 175 kilo explosieven m beslag genomen van het soort dat in de afge lopen weken werd gebruikt bij verscheidene anti-joodse aan slagen. Een Oostenrijkse volgeling van de Westduitse reehis- extremist Ekkehard Weil bleek de eigenaar van de springs tof. Vrijdag werden twee verdachten in slaat van beschuldiging ge steld, omdat zij de vorige week aangehouden Weil onderdak zouden hebben verleend. Bagdad/Teheran De Iraakse president Saddam Hoessein heeft gisteren verklaard dat het Iraanse olie-eiland Kharg doelwit zal zijn van Iraakse aanvallen. Hoessein waarschuwde dat tankers Van onverschillig welke nationaliteit' het risico lopen in de grond te worden geboord als ze Kharg proberen aan te doen. Vorige week wer den een Griekse en een Zuid- koreaanse tanker tot zinken gebracht, die door de Traakse luchtmacht werden aangezien voor Iraanse vaartuigen. Kharg. een eiland m de Perzi sche Golf. fungeert als over slagstation voor Iraanse ruwe olie. Voor de revolutie iri Iran had het een capaciteit van 5 miljoen vaten olie per dag. In het voorjaar van '82 was die capaciteit tot minder dan de helft teruggebracht. Moeder Teresa, de door paus Johannes Paulus II als afgezant naar Beiroet gestuurde non en winnares van de Nobelprijs voor de Vrede in 1979, heeft zaterdag persoonlijk geholpen bij de evacuatie van 37 gehandicapte kinderen uit West-Beiroet. Het ziekenhuis waar zij verbleven was zwaar beschadigd door Israëlsiche bombarde menten. De kinderen zijn in een schoolgebouw ïn Oost-Beiroet ondergebracht. Bonn De Bondsrepubliek heeft de beschuldiging van de Sov- jet-Ume, als zou de stationering van Amerikaanse troepen in de buurt van de grens met Oost-Duitsland zijn bedoeld als voorbe reiding op een oorlog, als 'absurd' van de tafel geveegd. Rege ringswoordvoerder Lothar Ruhl noemde de reactie van Moskou Verwijderd van elke realiteitszin*. De reactie van de Sovjet-Unie volgde op een bekendmaking dat Bonn en Washington overleg voeren over de herstationering van Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Ongeveer 15,000 soldaten zouden posities in gaan nemen, dichter bij de grens met Oost-Duitsland. Er is nog altijd geen overeenstemming over de vraag wie de kosten van de operatie moet gaan betalen. Er zijn in totaal 250.000 Amerikaanse militairen in de Bondsrepubliek gelegerd. Napels In het zuiden van Italië hebben zich gistermid dag twee flinke aardschokken voorgedaan. Slachtoffers zijn daarbij niet gevallen. De schokken, waarvan de sterkste een kracht had van 4,2 op de schaal van Richter, deden zich voor in hetzelfde gebied waar een bijzonder zware aardbe ving in novenber 1980 het le ven kostte aan ongeveer 3.000 mensen. t Honderden mensen renden in paniek de straat op, maar bij het vallen van de avond was de rust weergekeerd. Johannesburg Naar schat ting 500 mensen hebben zater dag, ondanks een verbod, ge demonstreerd tijdens de begra fenis van de 21-jarige zwarte student Ernest Dipale, die vo- .rige week dood in een politie cel werd aangetroffen. De be togers zongen vrijheidsliede ren en staken hun gebalde rechtervuist omhoog tijdens de plechtigheid in de zwarte stad Soweto. Volgens de politie pleegde Dipale zelfmoord. Een rechter in Johannesburg had tevoren elke manifestatie bij de begrafenis verboden. Hij beriep zich hierbij op een en kele weken geleden aanvaarde nieuwe wet op de binnenland- se veiligheid. Het was de eers te keer dat de wet werd toege past, ongetwijfeld met het oog op de emotionele taferelen die zich afspeelden tijdens de- be grafenis van de blanke vak bondsleider Neil Aggett die in februari in hetzelfde politiebu reau zelfmoord zou hebben ge pleegd. Harare De ZAPU, de par tij van ex-minister en voor malig guerrillaleider Nkomo, heeft gisteren gepleit voor samenwerking met de ZANU, de partij van premier Moegabe van Zimbabwe. De ZAPU wil 'de ernstige pro blemen regelen waarmee Zimbabwe wordt geconfron teerd Nkomo werd in februari uit de regering gestoten op ver denking van het voorberei den van een staatsgreep. Be gin dit jaar werden in Zim babwe wapenopslagplaatsen gevonden, aangelegd door aanhangers van Nkomo. Bo vendien zijn oud-guerrilla strijders van Nkomo ervan beschuldigd de hand te heb ben in een aantal recente aanslagen en de ontvoering van zes buitenlandse toeris ten, die nog altijd spoorloos zijn. Brussel Sinds vandaag heeft de in Polen verboden vak bond Solidariteit een buitenlands hoofdkwartier in Brussel Tot directeur is benoemd de 46-jarige natuurkundige Jerzy Milewsky, een vluchteling uit Gdansk, de stad waar de vak bond twee jaar geleden is ontstaan. Hel besluit om een internatio naal hoofdkwartier op te rich ten is genomen door onderge doken bestuursleden van Soli dariteit die nu als clandestiene leiding opereren. Men koos voor Brussel, mede omdat daar ook de drie federaties van gro- door onze correspondent Jan Werts in Brussel te internationale vakcentrales hun hoofdkwartieren hebben: het IVVV (Internationaal Vakverbond), het Europees Vakverbond en het Christelij ke Wereldberaad van de Ar beid. Directeur Milewsky was een van de leiders van Solidariteit die op het moment dat de Poolse leiders in december vo rig jaar de vakbeweging in de ban deden, in de VS verbleef Hij is voorzitter geweest van- de werkgroep die het pro gramma van de vrije vakbe weging heeft geschreven. In het allereerste begin was Mi lewsky ook Üd van het sta kingscomité op de scheepswer ven in Gdansk. In een interview met de Brus selse krant Le Soir zegt Mi lewsky dat zijn bureau zal blij ven functioneren totdat Soli dariteit thuis weer vrij mag optreden. Het bureau dient vooral om de Polen op de hoogte te brengen van de steun die hun acties in het Westen krijgen en anderzijds om betrouwbare informatie uit dat land hier te verspreiden Solidariteit heeft al bureau's m ondermeer Amenka en Am sterdam. Washington - Argentinië had de invasie op de Falkland-ei- landen al voorbereid, voordat Argentijnse meteorologen en schroothandelaren de nationale vlag hesen op Zuid-Georgie. Dit heeft de Washington Post gisteren gemeld. De krant citeerde militaire bronnen in Buenos Aires, die zeiden dat de Argentijnse mili taire junta al in september 1981 een plan tot inname van de eilanden ('via diplomatieke kanalen of met geweld') had goedgekeurd. In januari werd besloten tot een militaire inva sie. Volgens de Washington Post meende de junta lot een derge lijke actie te kunnen overgaan, omdat zij ervan overtuigd wa» dat de Amerikaanse regering aan haar zijde zou staan bij een conflict. Met name de Ar gentijnse marine zou dc toen malige president Leopoldo Galtieri, ertoe hebben overge haald hel invasieplan te aan vaarden. Mogadishu/Nairobi Presi dent Siad Barre van Somalië heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in het grensge bied met Ethiopië, waar sinds anderhalve maand weer regel matig gevechten zijn uitgebro ken met - volgens Somalië - Ethiopische troepen, Ethiopië ontkent voortdurend elke be trokkenheid bij de strijd en zegt dat het Somalische op standelingen zijn die tegen het bewind strijden. Op grond van de noodtoestand kunnen de strijdkrachten voertuigen of ander materieel vorderen voor de oorlogsvoe ring. Bovendien behelst de maatregel dat alle Somaliers zich gereed moeten houden voor de verdediging van hun land. De afgelopen dagen werd zwaar gevochten in en rond twee grensplaatsen. Volgens het ministerie van defensie in Mogadishu hebben Somalische troepen een verrassingsaanval uitgevoerd op Ethiopische troejjen in het gebied. In de afgelopen dagen sneu velden volgens een Somalische bekendmaking meer dan 350 Ethiopische militairen. Aan Somalische zijde zouden 64 do den en 157 gewonden zijn ge vallen. Wereldbank Washington De economi sche vooruitzichten voor de ontwikkelingslanden zijn zeer slecht. Dat staat in een rapport van de Wereldbank. Volgens de president van de bank, A Clausen, zullen deze landen tol 1990 slechts een zeer geringe groei doormaken als gevolg van de slechte situatie van de wereldeconomie. De greet wordt nadelig beïnvloed dooi de hoge rente en het gebrek aan liquide middelen. Ongeveer vijftig landen zijr voor hun vooruitgang vol led if aangewezen op ontwikkeling* hulp. Vijftig andere lander kunnen dank zij die hulp hur afhankelijkheid verkleinen Volgens net rapport zullen d' allerarmste landen zich moe ten toeleggen op de ontwikke ling van iandbouw en veeteell Op die manier kunnen zij d ergste armoede uitbannen. Managua Bij een vliegtuig ongeluk in Nicaragua zijn z* terdagavond 19 mensen, ond* wie 14 militairen, om het If ven gekomen. Een transpor vliegtuig van de Nicaraguaan se luchtmacht stortte nee vlak bij een woonwijk, kö' nadat het was opgestegen va de luchthaven van Managu; Twee overlevenden werde met ernstige verwondingen een ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4