ROTTERDAM 7 Snelheidscontrole op de Rotte als natuurbescherming: ter meulen natuurlijk mmmmm Feyenoord zet de deur open ter meulen natuurlijk Rolschaatsers in de prijzen i'tö WÜPIlüHiR-: Il - tv NVU vervalst handtekeningen Vechtpartij in metro RZ/RV/RY/RW Rotterdams Wift iwsbiod maandag ic ajansi js 1982 i Rotterdam „Dit is I een recordpoging: 39 seconden!" Het en- thousiasme over de |1 tijd van de Sita B. doet denken aan een supersnelle door- Ij komst op Duindigt of "f een 500 meter van I Hilbert van der Duim uit zijn begin- 1 jaren. Maar in meer opzichten lijkt deze zondagse sneiheidscon- I trote op de Rotte af en toe net een sport. Niet voor niets 5 verrekken sommigen vanuit hun woning aan de Linker 1 Rotiekade bijna hun nek of hanteren een verrekijker om maar geen moment te mis- sen. Kees Broos (32) legt onder- tussen glunderend zijn porto- I foon neer en wijst de Sita B. door Robert van de Roer na, die nog onwetend door- vaart. „Die is bekend van vo- rig jaar", weet de opsporings- ambtenaar van het hoog- I heemraadschap Schieland. I Zittend in zijn 'burgerkloffie' I op een krukje tussen het riet, met voor hem een hengel in het water, oogt Broos als een l echte visser. Zijn dienstover- hemd heeft hij echter zojuist i uitgetrokken en aan zijn hen- i gel zit géén snoer, j „Post 1, zegt u het maar", i spreekt hij gewichtig in de i portofoon, als de collega, die i 120 meter verder aan de wa- terkant zit, hem oproept. Er komen twee jachten aan. „Die achterste gaat wel zo ontzettend hard. Die wil ik hebben", kraakt het uit de portofoon. Kees Broos drukt zijn stopwatch in. Even later passeert de Joker, een iel motorbootje. „Die zit op 44 seconden. Die is rijp voor een prent", zegt de opsporings ambtenaar routineus. Hij meldt de tijd van de Jo ker aan drie boten van onder meer het bureau noord van de gemeentepolitie Rotter dam, die enkele honderden meters verder kriskras over de Rotte schieten. Af en toe raast een van de drie voorbij. Terwijl de steven zich hoog opricht en een enorme golf slag veroorzaakt, 2waaien of lachen de 'bemanningsleden'. Zij begeleiden de schippers, die de klos zijn, naar een stei ger, waar de bekeuringen, variërend van 50 tot zo'n 100 gulden, worden uitgedeeld. 'Een dijkdoorbraak is niet ondenkbaar' De schipper van de Sita B., 'recordhouder' op de Rotte met 39 seconden, krijgt te horen, dat hij moet afmeren voor een bekeu ring. 27 me De afspraak is, dat de boten, dte de 120 meter tussen Broos en zijn collega binnen de 45 seconden afleggen, een bon krijgen. De schippers, die tus sen de 45 en 60 seconden ge bruiken, ontvangen een schriftelijke waarschuwing. Boven de minuut gaat men vrijuit. De wettelijk toegestane maximumsnelheid is 7,2 kilo meter. De schippers, die op de bon gaan, hebben meestal een snelheid van tien kilo meter. Speedboat-snel heden zijn hier niet te meten of het moesten de snelheden van de controleurs zelf zijn. Dc negen mensen, die aan deze eerste aflevering van een nieuwe serie snelheids controles op de Rotte mee werken eerder dit jaar wa ren er vier controles zijn van de dienst Sport en Re creatie, de gemeentepolitie Kees Broos, een 'visser' tussen het riet, klokt een nieuwe overtreder met zijn stopwatch. van het bureau noord en het hoogheemraadschap Schie- land. Het recreatieschap Rot- temeren had deze zondag geen man vrij. Vorig jaar zijn de betrokken instanties begonnen met de snelheidscontroles. Kees Broos, die zich overdag bezig houdt met de controle van het oppervlaktewater, geeft tekst en uitleg: „De politie kreeg veel klachten van be woners langs de Rotte en van woonboten en recreanten. Bij Schieland en bij Sport en Re creatie kreeg men ook veel klachten. Wij hebben toen de koppen bij elkaar gestoken. De eerste controles mislukten compleet. Omdat we geen en kele ervaring ermee hadden. Die hebben we nu wel," De schippers inmiddels ook, zo blijkt. „Kijk, die heeft ons ge2ien", glimlacht Broos wij zend naar een passerende motorboot, „die is de controle voorbij en geeft ineens vol gas: Die anderen, die eerder 'i/: voorbij gekomen zijn, geven namelijk via de 27 rac door, waar we zitten. Kom, we gaan een stuk verder." Brigadier D, Knoester van bureau noord: „Ik denk, dat ze op de plassen allemaal al via de bakkies zijn gewaar schuwd. Dan heeft dit toch weer preventief gewerkt..." Ook de man, die 120 meter naar rechts zit, moet nu op schuiven, „Ik had juist zo'n goed plekkie", bromt hij. Kees Broos neemt zijn plaats» in, half verscholen tussen de bosjes. De collega loopt langs de kromming van de Rotte ongeveer 120 meter door met een meetlat op een wiel. Al snel zijn er nieuwe 're cordpogingen' te melden. „En hier hebben we de Lady Ann op 42 seconden en daarachter komt de Talassa op 43 secon den", roept Broos alsof het paarden betreft. Dan glijdt het plezierjacht de Maria voorbij. „Die zit op een mi nuut. Haast geen golfslag. Prima." Hij erkent, dat de spanning er een beetje af is. „De eerste keer was dat wel anders. Maar het was toen ook geen h eksenjacht. Het gaat niet om de prent. Voorop staat, dat het water rustig blijft en daar hebben wij verschillen de belangen bij. Een snelheid van tien kilometer lijkt op zich niet hoog, maar de golf slag is dat wel. Als er nou een fuut of een eend onder de waterkant met een nest zit, dan zijn wel mooi die eit jes weg. En wat denk je als je op zo'n woonboot zit. En de soep vliegt ineens over tafel. Of de karbonade valt op je schoot. Of de vla zit aan je gezicht. Dat is toch niet leuk." AOW Naast zware schade aan het riet kunnen te hoge snelhe den op het water op den duur hele stukken kade wegslaan. Het hoogheemraadschap Schieland moet volgens Broos per jaar ongeveer an derhalve ton neertellen voor het onderhoud van in totaal een kilometer aan kaden, waaronder ook de gewone waterkant wordt verstaan. De snelheidscontroles kosten daarentegen maar tien mille per jaar, becijfert hij snel. „Wat denk je", vervolgt hij, „als je van je aow de oever moet onderhouden. Mooi, dat je wel ieder jaar de schoeing aan de waterkant moet repa reren. Dat is een dure lief hebberij. En als je die niet re pareert, krijg je ruzie met Schieland. Logisch, dat zo'n bewoner dan toch zegt: dan moet Schieland maar de snel heden gaan controleren." Onbetamelijk vaargedrag op de Rotte kan op lange ter mijn wel degelijk grote risi co's inhouden, zegt Broos bloedserieus. „Een dijkdoor braak is niet ondenkbaar. Door golfslag kan het water onder de stenen van de wa terkant doorspoelen. Dan kan je uitslijping van de dijk- versteviging krijgen. Als er dan ergens een gat valt, ben je meteen een heel stuk stabi liteit van een dijk kwijt. Al is cfat gat maar twee meter, dan brokkelt toch die dijk heel gauw weg. Nu zijn die dijken over het algemeen zwaar ge noeg. Maar je zal maar toe vallig zo'n combinatie heb ben van een hoop water, een hoop wind en zo'n gat..." Het gaat er naar zijn zeggen veel schippers om zo snel mogelijk bij de sluizen te zijn aan de Bergse Plas, of de Kralingse Plas of het Noor derkanaal. „Daar is het: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Ze willen allemaal nog net Studio Sport zien." Niet alleen snelheidsovertre ders krijgen de volle aan dacht. Ook op mensen, die vervuilen of op het water ge vaar opleveren, wordt gelet. Zo wordt deze middag een motorbootje, volgestouwd met tten Hindoestanen, van wie zes in het vooronder, ontruimd. Er zijn onvoldoen de zwemvesten aan boord, terwijl een aantal niet kan zwemmen. Even later komen er zeven passagiers van het bootje voorbij. Te voet volgen zij de weg langs de Rotte. Over het water komt, zicht baar aan de golven, de boot van bureau noord aange sneld. „We kunnen het niet aan. We moeten alleen de ex cessen aanpakken", hijgt bri gadier Knoester. „Wat wij hier te hard varen, weegt met op, tegen wat hier voor bij komt", beweert hij. Uit eindelijk gaan deze middag elf schippers op de bon voor een snelheidsovertreding. Knoesten „De meesten ma ken nooit problemen. Een klein beetje ervaren schipper weet of hij 40 of 74 kilometer gaat. Van een watersporter heb je ook meer plezier dan van een automobilist. Ook als je verbaliseert." Toch reage ren de meeste schippers lang met allemaal even vredig. Felle kritiek is er op de me ting De eigenaar van de Energon bijvoorbeeld, goed voor een tijd van 42 secon den: „Ik te hard gevaren? Er voer een schip voor me en dat heb ik niet ingehaald en dat mag verdergaan!" Een familielid van de man komt met zijn jacht voorbij. „Ik heb 10 kilometer geva ren", roept de bekeurde schipper. „En die dan, die vaart wel 15 kilometer", schreeuwt de ander en hij maakt een wegwerpgebaar naar een een van de contro- leboten, die hard tussen hen door vaart. „Je moet hem ge woon stil leggen of achteruit varen, als je bij de controle bent", adviseert dezelfde man schaterend. Een andere schipper protes teert op een rustige toon. In de combi van de politie zegt hij bedeesd: „Ik ken de voor schriften, maar ik weet met hoe hard 7,2 kilometer is. Kijk maar m mijn boot, ik j heb geen snelheidsmeter. Het i lijkt mij, dat ze die verplicht j moeten stellen." Als de man vertrokken is en j het weer even rustig is op het i water, mompelt een van de vrouwelijke pohtie-agenten verongelijkt tegen haar colle- ga's op de controleboten: „Jullie varen hier iedere keer met dertig kilometer op en neer en ik sta hier men sen te bekeuren voor 10 kilo- j meter. Zo voel ik me wel een j beetje lullig..." ADVERTENTIE Diepvriesdozen... Om levensmiddelen in te vrie zen tot mm 40 graden Celcius in wit met blauwe deksel in- toud Vi liter Vier stuks voor maar gQ Vt liter vier voor 2,50 1 liter laag vier voor 3,95 1 liter hoog vier voor 3,95 Rotterdam De Rotterdam mer Wim Homberg heeft afge-. lopen weekeinde in Londen tijdens de Europese rolschaats- kampioenschappen een eerste prijs in de wacht gesleept. Homberg kreeg deze prijs op het onderdeel vrije stijl. Vori ge week behaalde de Rotter dammer bij de open Neder landse kampioenschappen ook de eerste prijs op dit onder deel. Juryleden gaven hem een grote kans in Londen. De 18-jarige Rotterdammer Lee Conner kreeg een tweede prijs op het onderdeel 'radicaal rolschaatsen' in de half pipe. Sensationeel was Connor's sal to boven de rand. Toch moest hij de eerste plaats afstaan aan de Engelsman Andy Peerless. „Engelsen kunnen elke dag oefenen, terwijl wij maar twee keer per week op de halve schil kunnen trainen", zei Lee vorige week. De vierde plaats op dit onder deel ging naar Michiel Ooster-. veld. Bruno Peeters behaalde een vierde plaats bij het skate boarden op de half pipe. I Rotterdam Feyenoord heeft duidelijk een andere koers ingeslagen. Voor het eerst in de geschiedenis werd door de club een open huis gehouden, waartoe de suppdrters tuel alleen de gelegenheid kregen om de training van de spe lers bij' te wonen, maar ook alle hoeken van de Kuip te bezichtigen, die 45 jaar geleden als de trots van Rotterdam werd gebouwd. En het publiek kwam er massaal op af. Feye noord schatte het bezoek van de supporters op zo'n zevenduizend aanhangers, die de 'Feye- noord-dag' niet ongemerkt voorbij lieten gaan. Op de tribune voor de training, maar daarna uitzwermend over het grote complex, waar voorheen een suppoost altijd juist de toegang verbood tot de heilige grond, de kamer of gang waar slechts spelers, genodigden of officials toe gang hadden. Of een wandeling door du speicrstunnel met z'n befaamde klep. De meest effictonte oplossing voor het Leo Horn-pad. gebouwd nadat een treffen tussen Feyenoord en Spana de gemoe deren weer eens fel had doen oplaaien En wat te denken van de UEFA -beker, de Europa Cup en de wereldbeker. De jeugd, die de sportieve prestaties in 1970 niet of niet bewust had mee gemaakt verdrong zich voor dc prijzenkasten, waar deze pronkstukken een plaats tn hebben gevonden. Voor de ouderen een hang naar het verleden. Nostalgie, waarvan de fervente club aanhangers blijven hopen dat deze tijd snel zal herleven. Dromen in de middencirkel, van dat doelpunt in die zinde rende finale De jeugd is stille bewondering Europa Cup Rotterdam De politie heeft de 43-jarige voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Volksunie (NVU) aangehouden wegens valsheid in geschrifte. De inwoner van Hoogvliet wordt er van ver dacht in totaal 27 van de der tig handtekeningen op de kan didatenlijst te hebben vervalst De lijst was door de partij in juli ingeleverd bij het hoofd stembureau van de kieskring 5 (Rotterdam) als ondersteuning voor toelating tot de verkie zingen van Tweede Kamer op fi september. Toelating van een partij kan slechts gebeu ren indien er minimaal \ijfen- twintig geldige handtekenin gen zijn geplaatst. Het hoofdstembureau van de kieskring Rotterdam consta teerde tijdens een eerste on derzoek dat er in zeven geval len sprake was van ongeldige stemmen Hierbij ging het om handtekeningen die zowel op de lijst van de NVU als op de lijst van de Centrum Partij voorkwamen, terwijl een aan tal personen had laten weten dat hun naam ten onrechte op de lijsten waren geplaatst. Na het schrappen van deze onge ldige handtekeningen resteer de de lijst van de NVU nog slechts 23 namen* twee te wei nig om te worden toegelaten Naar aanleiding van de door de NVU ingediende lijst deden bij de politie vijf personen aangifte van vervalsing van hun handtekening Een aantal indieners van bezwaarschrif ten tegen de NVU en de even eens ultrarechtse Centrum Partij - die na aftrek van on geldige handtekeningen wel het vereiste aantal overhield - kondigde eind vorige maand aan stappen tegen de partijen te gaan ondernemen Overwo gen werd in beroep te gaan bi^ de Raad van State op grond van valsheid in geschrifte. Rotterdam In en rond het metrostation Rijnhaven heeft zich tiidens het weekeinde een massale vechtpartij voorge daan tussen twee grote groe pen jongeren, waarbij de poli tie herhaaldelijk met de wa penstok moest optreden Twee jongens van achttien jaar uit Poortugaal werden aangehou den wegens vernieling in de metro. Nadat tegen hen pro ces-verbaal was opgemaakt, konden zij naar huis. De vechtpartij tussen de twee groepen begon omstreeks mid dernacht op de Hillelaan, toers een paar jongeren tegen de fiets trapte van een passerende- vrouw. In het metrostation kon de politie de partijen schelden. Boven in de metro gingen de jongeren echter ver der, waardoor het voorste me trostel niet kon vertrekken Dit gedeelte, waarin talrijke vernielingen werden gepleegd, werd losgekoppeld en ont ruimd. Hierbij sloegen en schopten de jongeren naar de politiemensen. In bar Las Palmas aan het Delftseplem vond zaterdag avond eveneens een massale vechtpartij plaats Enkele tien tallen aanwezigen raakten siaags met agenten, toen deze een verdachte van mishande ling wilden aanhouden. Deze 36-jarige man uit Amsterdam, die later toch werd aangehou den, verzette zich hevig. De agenten hanteerden de wapen stok om de menigte uiteen te drijven Talrijke barbezoekers bekogelden de politiemensen met bierglazen- en blikjes Twee agenten raakten licht gewond. ADVERTENTIE Als je véél winkelt... dan moet je beslist deze blitse "BIC SHOPPERkopen in felle kleuren en lekker ruim uitge voerd Kies uit blauw, rood of beige Nu voor een weggeef- pnjsje voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7