huurjm 'Speelfilms Unifil: nog twee maanden Libanon «PTT maakt openbaar jbellen eenvoudiger Willem Buys stopt met radiowerk Muiters op Seychellen dreigen gijzelaars te doden Kleuter gedood onder vuilnisauto Gardeniers vangt vijftien forellen Heidemij: bijna 100 jaar Beel jongeren paspoort op achttien jaar' ambassade in Kaboel aan 'Si^öe.KbKaëiwhtNai Rollerddms Niejwsbtai woprusrJ.ig 18 augustus 1982 Mitterrand neemt actie tegen terreur New York De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond het man daat van de VN-vredes- maeht in Libanon, Uni fil, verlengd tot 19 ok tober. De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stem ming, de overige leden stemden voor. Ook het Nederlandse Uni- fil-bataljon kan voorlopig in Zuid-Libanon blijven. De Tweede Kamer verzet zich niet tegen een verlen ging van het mandaat. Dit bleek gisteren tijdens het overleg van de kamer commissie voor defensie met de ministers Van Agt (buitenlandse zaken) en Van Mierlo (defensie). Van Mierlo noemde het werk van het Nederlandse detachement in Zuid-Lïba- non in hoge mate efficiënt. Mitterrand Naast de zorg voor de orde en veiligheid houden de Nederlanders zich ook be zig met water- en voedsel voorziening en medische verzorging. Volgens Van Mierlo is het Unifil-gebied op dit mo ment het veiligste in Zuid- Lfbanon. Er zijn nu meer dan 10.000 vluchtelingen. Parijs De Franse president Francois Mitterrand heeft gis teren speciale maat regelen aangekon digd ter bestrijding van de terreur in zijn land. Politie- eenheden, die belast zijn met de openbare veiligheid, krijgen versterking. Een naaste medewerker van de president, Joseph Franceschi, is benoemd tot staatssecretaris voor openbare veiligheid. Een hoge politiefunctionaris sa 1 worden benoemd om acties tegen terreur te coördineren. Er komt een centrale opslag van gegevens over to ris ten. De bewaking aan de grenzen wordt verscherpt, de verkoop van bepaalde wapens woidt verboden en er zal nauwer met de politie in andere Euro pese landen worden samenge- i werkt. Nairobi In Victoria, de hoofdstad van de Seychellen - eilandengroep, zijn vanmorgen weer vuurgevechten uitgebro-i ken tussen regeringsgetrouwe en muitende militairen. De muiters zeggen meer dan tweehonderd mensen ie gijzef- len. De leider van de muiters, sergeant George Nichole, heeft gedreigd alle gijzelaars te do den als Zuid-Afrika geen hulp biedt. Hij zei dat cr veel slachtoffers waren. Onder de gijzelaars zijn de zqp huurlingen, die op de Seychel len zun achtergebleven na de mislukte coup tegen het be- tvind van president Rcné tn november vorig jaar. Nicholg zei dit gisteren in een telefoon gesprek met de Zuidafnkaanse krant Rand Daily Mail. Nichür le zei verder dat hij enkele mp; nisters gegijzeld houdt. t In een boodschap, ui tgezondep vanuit een door hen bezet ra diostation, drongen de muiters aan op het ontslag van een aantal hoge legerofficieren. Die officieren zouden regel ma tig hun ondergeschikten slecht behandelen en zelfs folteren.'. Een uitgaansverbod van 24 uur is afgekondigd voor de ger: hele eilandengroep die 92 ko raaleilanden omvat op 2.400 kilometer uit de kust van Oost-Afrika. Legereenheden hebben met rotsblokken tfc» wegen op het hoofdeiland Mabé geblokkeerd. Begin De extremistische aanslagen tegen joden in Parijs zullen Mitterrand niet dwingen tot wijziging van zijn Midde- n-Oostenbeleid. zo zei hij gis teravond in een ty-interview. Hij verwierp de béschuldiging van de Israëlische premier Be gin. dat Frankrijk leed aan een golf van anti-semitisme. Begin zou 2ijn tijd beter,ge bruiken, als hij werkte voor vrede in zijn regio, aldus de Franse president. De Israëlische premier Begin reageerde 'geschokt' op de op merking van de Franse presi dent dat 'de Palestijnen het recht hebben op een eigen staat'. Begin verklaarde voor de Israëlische radio: „Onze vriend de Franse president heeft verklaard, dat de PLO het recht op zijn strijd heeft verworven. Hij weet heel goed, dat de PLO vrouwen en kinderen doodt". Minister Gardeniers vervul de gisteren aan de rand van de Flevopolder een bijzonde re rol: ze hengelde in korte tijd vijftien forellen uit de vij ver van de Flevohof in Bid- dinghuïzert. Voor elke minis ter een, inclusief zijzelf. iiiiriimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiniiiiiiii tussen politici en journalis ten, maar overtroefde ze bo vendien vele mannelijke hen gelaars. Al kon ze niet ver hinderen dat de journalisten wonnen: 214 tegen 202. Den Haag De Heidemij, die thans uitstel van betaling heeft gekregen, bestaat bijna hon derd jaar. Zij werd in 1888 op gericht door een groep boeren, die deskundige adviezen wil den hebben over het beheer van gronden en viswater. In de loop der jaren ging de Hei demij zich steeds meer bezig houden met bos- en wegen bouw en waterbeheersing. Ook de eerste ruilverkaveling, in het begin van de jaren twintig, kwam tot stand dank zij de Heidemij. Tijdens de werkloosheidsgolf in de jaren dertig werd de Hei demij te hulp geroepen om via de 'werkverschaffing' werklo zen aan de slag te houden. Na de oorlog breidde de maat schappij zich sterk uit op com mercieel gebied, ook in het buitenland, waarbij ook de aanleg van recreatie- en in dustrieterreinen, grondmecha nica en stedebouw in de activi teiten werden betrokken. Naaldwijk De vierjarige Frida Bisschop uit Naaldwijk is gistermiddag met haar fiets* je onder een optrekkende vuifj nisauto gekomen. Het meisje is op weg naar het ziekenhuis overleden. Leden van het Dierenbevrij dingsfront hebben voor de aanvang van de viswedstrijd geprotesteerd tegen dit jaar lijkse gebeuren. Hierbij werd een gedeelte van de uitrus ting in het water gegooid. Met die vijftien vissen was de bewindsvrouw voör volksge zondheid en milieuhygiëne niet alleen de beste dame in de jaarlijkse hengeiwedstrijd Sjimon Peres, leider van de Is raëlische Arbeiderspartij, heeft gisteren na een onderhoud met Mitterrand, gezegd dat zijn gastheer en hij het volle dig eens zijn over de meeste problemen in de Frans-Israeli- sche betrekkingen en de toe komst van het Midden-Oosten. Peres noemde het gesprek van anderhalf uur met de presi dent rijk en zeer vriendschap pelijk. Hij zei te geloven, dat de ontmoeting heeft bijgedra gen tot het verminderen van de spanning tussen Israël en Frankrijk. Hij verwierp de vo rige week door premier Begin gelanceerde beschuldiging, dat Frankrijk een land van snel groeiend anti-semitisme is. Den Haag Het PvdA-ka merlid Patijn wil het mogelijk' maken dat jongeren van acht tien jaar zelfstandig een pas poort kunnen aanvragen of 1 at ten verlengen. Bij premier Van Agt, teverik minister van buitenlandse za.- ken, heeft hij gisteren aange drongen op deze wijziging van de paspoort-instructie. Jonge ren hebben nog steeds een verklaring-van-geen-bezwaar nodig van beide ouders (of van hun voogd) om een paspoort te krijgen. Islamabad Het Afghaanse verzet heeft vorige week de ambassade van de Sovjet-Unie tn Kaboel aangevallen. Twee op wacht staande Afghaanse soldaten werden hierbij ge wond. Dit meldt een westerse diplomaat in de Pakistaanse hoofdstad Islamahad. Het vuurgevecht bij de ambas sade was hevig en duurde minstens een uur. De verzets strijders namen twee soldaten gevangen. De Sovjet-ambassade in Ka boel is sinds de Sovjet-invasie in 1979 herhaaldelijk doelwit geweest van het verzet. Volgens andere diplomaten in Islamabad is een poging van Russische troepen en het Af ghaanse regeringsleger om het stadje Bazarak te veroveren mislukt. Bazarak ligt in de Pansjir-val lei, ten noorden van Kaboel, waar al maanden hevig wordt gevochten Het verzet zou bet stadje aan vankelijk hebben moeten prijsgeven, maar slaagde erin het te heroveren. Tijdens de slag liep een groep Afghaanse regeringssoldaten over naar het verzet. Volgens diplomatieke bronnen had Mitterrand zijn vriend en socialistische geestverwant Pe res persoonlijk uitgenodigd omdat hij de sfeer wenste te zuiveren. „Frankrijk en Israel zijn het over de meeste aspec ten van het Midden-Oosten eens. Het voornaamste ver schil bestaat in de zienswijzen over een toekomstige Pales tijnse staat en de rol van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO", aldus Peres. Ben Haag De komende Jaren wordt het in 2500 >penbare telefoongclegen- !edBht waaronder telefoon cellen, mogelijk een aantal gesprekken achter elkaar te voeren. Er hoeven dan niet opnieuw munten te worden ingegooid, tenminste zolang er voldoende geld in het toestel zit. In Nederland staan ongeveer 7000 openbare telefoontoestel len, Wanneer die allemaal van de nieuwe mogelijkheid zijn voorzien, is nog niet bekend. Op de nieuwe toestellen zitten druktoetsen in plaats van kies- schijven. Bovendien komen er voor slechthorenden geluidsverster kers op. Met de installatie van de eers te toesteilen wordt eind deze maand begonnen. Een nog onbekend aantal van de toestellen worden 'drie munters', die behalve kwartjes en guldens ook rijksdaalders accepteren. Deze toestellen, zoals Schiphol die al enige tijd kent, komen vooral op plaatsen waar veel gesprekken met het buiten land worden gevoerd. Hilversum Willem Duys heeft de AVRO laten weten dat hij stopt met zijn radio werk voor deze omroep. Het was de bedoeling dat Duys in het winterseizoen het pro gramma 'Muziekmozaiek', dat hij meer dan twintig jaar heeft gepresenteerd, weer zou oppakken. Duys ziet hier echter van af, omdat hij gaat werken voor een inter nationale televisiemaat schappij. Het is nog niet bekend wie Duys als presentator van Muziekmozaïek zal opvol gen. In de zomermaanden wordt Duys al enkele seizoe-' nen vervangen door Pim Ja cobs. ADVERTENTIE DeheerliteVfc Al nieerdan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Het programma is door de' uitbreiding van de zendtijd van Veronica verhuisd van zondagochtend op Hilver-, sum 3 naar zaterdagochtend op Hilversum 4. Duys blijft wel zijn televisie werk voor de AVRO doen: het programma Babbeionië, drie shows in het begin van- 1983 rond de verkeersveilig- 2 heïd en tenniscommentaar. - RESTAU SCHOONHOVEN T«4e(oo«i 01623-2377 (keuken geroete das open) zonnetje..., terrasje... Mopje koffie! Uir2lCHT OP Ofc b! Vakmanschap is Meesterschap

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3