f Arrestaties na actie Surinaamse boeren Verhit debat in de VN over Palestina Weer betoging in Warschau Senaat VS akkoord met nieuwe immigratiewet Taiwan noemt Amerikaans besluit misstap Honderdduizend I dakloze Palestij nen 1 in Libanon' I Beurs van Amsterdam 'Aanslag op joods restaurant geen daad van Action Directe' Tass: 'Alleen gek gelooft in overwinnen in een kernoorlog' Bom doodt bestrijdster i ipartheid Pretoria laat Angolezen vrij Ierse premier denkt niet aan aftreden - 0AM 13 Baten burq iBaek.-van - -Bprkel p DDR pakt 'spionnen voor CIA' ET* Poolse vrouwen klagen over behandeling Vermindering wapenverkopen Sjaron: 'Eerst piloot vrij' Egypte laat 1900 gevangenen 5*^yy- Rotterdams Nieuwsblad woensdag m' 18 augustus 1982 Paramaribo/Den Haag tn Nickerie (West-Surlna- ie) zijn maandag op last Van het militair gezag tien bestuursleden gearresteerd Van de boerenbond FAL (Federatie van Arme Land bouwers), nadat rijstver- bouwers met tractoren en combines wegen en het plaatselijk vliegveld had den geblokkeerd. De tien werden gearresteerd, om dat zij volgens de politie tot de blokkade van de we gen hadden aangezet. De boeren wilden met hun actie kracht bijzetten aan hun eis aan de overheid, een voor hen aanvaardbare minimum garantieprijs voor rijst vast te stellen. Onderhandelingen daar over tussen regering en boeren waren mislukt. On der de gearresteerden is de voorzitter van de FAL, Ji- wan Sital, een invloedrijk boerenleider. Alle arrestanten zijn giste ren overgebracht naar Pa ramaribo. Volgens een woordvoerder van de LO- SON (de landelijke organi satie van Surinamers in Nederland) is ook de Suri naamse journalist Bram Behr, die bij de acties aan wezig was, gearresteerd. De arrestaties volgden na dat garnizoenscomman dant Roy Horb maandag met een militair detache ment in Nickerie was aan gekomen om orde op zaken te stellen. De gebeurtenis sen hebben in Paramaribo voor opwinding gezorgd. De FAL heeft dinsdag in een verklaring 'ernstige af keuring' uitgesproken over het 'gewelddadig optreden van de militaire leiding'. Volgens de FAL moest voorzitter Jiwan Sital rake klappen incasseren. De problemen rond het vaststellen van rijstprijzen keren in Suriname elke keer terug wanneer de oogsttijd is aangebroken. Het is echter voor het eerst dat tegen demonstrerende boeren met geweld is opge treden en dat arrestaties zijn verricht. ?r- e- de jssabon Ruth First, een ran de meest 'vooraanstaan- |e bestrijdsters van het toidafrikaanse apartheids- 5 «wind, ïs gisteren omgeko- f neirbij een bomexplosie in !e Mozambikaanse hoofd- i Ud-Maputo. Dit heeft het t ifficiëïe persbureau van Mo- s ambiquc, AIM, bekendge- r naakt. Volgens een door AIM geci i terde- veiligheidsfunctionaris i it waarschijnlijk Zuid-Afrika ichter-de moordaanslag. Je vrouw First kwam om toen en .pakje dat ze openmaakte jiplqdeerde. Ze bevond zich nen.~in haar kantoor op de imversiteit van Maputo. Vol- éns, AIM werden drie ande- Én gewond, onder wie de rec- orvan de universiteit, Aquino leBraganca. Hij is een naaste nedewerker van president Sa- mra Machel en staat bekend is "stands belangrijkste mar- istiéche ideoloog. te'51-jarige mevrouw First ras een banneling uit Zuid-A- nka en een prominent lid van ^bevrijdingsbeweging ANC [African National Congres). Zij ïïyx letrouwd met JoejSIp vo, f/marxTst'van" de^h'arde-IIjn. if'ais de belangrijkste ideo- «g van het ANC wordt ge- '1 èZuidafrikaanse veiligheids- enst beschouwde het echt- iar als de belangrijkste blan- |n in de ANC-leiding. Ze uden achter de organisatie sn talrijke ANC-aanslagen in a iid-Afrika in de afgelopen -5 rie jaar hebben gezeten, jevrouw First heeft ook en- de, internationaal bekende n .5 adicale, werken geschreven ■t to ralsn,;The South African Con- lectfon" over de belangen van >1 fote- internationale onderne- 6 if jmgen in Zuid-Afnka. Ruth irst -was directeur van het Afrikaanse studiecentrum van 9 fe universiteit van Maputo. u 'en veiligheidsfunctionaris zei J jé lat de- aanslag .veel gelijkenis -ij «toonde met eerdere aansla- .13 ien ia, Zimbabwe, Swaziland, 4» iesotho en Zambia „die het -.iv ferk.„van de Zuidafnkaanse ió eheime dienst zijn gebleken". n Maputo pleegden Zuidafri- - „i aanse_ commando's in januari ""~1 981 een aanval waarbij 16 INC-leiders de dood vonden, levrbuw First en haar man wtsprongen toen de dans. New York De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Blum, heeft gisteren tijdens een spoeddebat over Palestina bezworen dat Israël 'geen cen timeter Libanees grondgebied' begeert, maar dat het 'ge rechtigd is te eisen dat er concrete maatregelen komen die vijandige acties vanaf Libanese bodem blijvend zul len voorkomen'. Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 81 tegen 18 stemmen een ontwerp-immigratiewet aanvaarddie voorziet in toelating van maximaal 425.000 immigranten per jaar en strafmaatregelen tegen diegenen die illegale immigranten in dienst nemen. Het Huis van Afgevaardigden moet zich nog over het wetsontwerp uitspreken. De nieuwe wet is bedoeld om het aantal immigranten te beperken en vooral het aantal dat zonder vergunning in de Vere nigde Staten komt werken in een tijd dat het werkloosheidscijfer het hoogst is sedert 41 jaar. Als het wetsontwerp wordt aangenomen kunnen werkgevers van illegale immigran ten een boete van 2000 dollar (5400 gulden) tegemoet zien. Bij herhaling kan een ge vangenisstraf van maximaal zes maanden worden opgelegd. Het ontwerp voorziet ook in amnestiemaat regelen waarvan enkele miljoenen mensen zouden kunnen profiteren. Immigranten die vóór 1977 onwettig in de Verenigde Sta ten binnenkwamen, zouden een status van blijvend ingezetene krijgen en degenen die tussen 1977 en 1980 aankwamen, een status van tijdelijk ingezetene. Loeanda Tien gewonde An golese militairen die m Zutd- -Afrika gevangen zaten, en tien leden van de para-mihtai- re Angolese burgerwacht zijn gisteren met een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis in hun land teruggekeerd. Er heerste veel geheimzinnigheid rond de vrijlating die samen viel met de aankomst in Loe anda van een Amerikaanse af gezant, Frank Wysner. Moge lijk is er sprake van een uit wisseling van gevangenen. M VN-ORCANISATIE: Hij herhaalde het standpunt dat het Israëlische leger pas uit Libanon zal worden terug getrokken 'als alle buitenland se troepen zijn verdwenen'. Blum lanceerde een felle aan val op de 'roofzuchtige' leiders van de Arabische wereld. Hij beschuldigde hen ervan de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO voor hun eigen doelein den te gebruiken. Blum om schreef het debat over Palesti na als 'een openlijk en ongeë venaard misbruik van het ap paraat van de Verenigde Na ties". 'Monster' De PLO vergelijkend met een door de Arabische leiders ge schapen 'monster van Fran kenstein' zei Blum dat de Ara bieren in de handen klapten toen 'PLO-terroristen* vrou wen en kinderen in Israel en joden over de hele wereld ver moordden. 'Zij applaudisseer den voor de moordenaars van de Israélische sportlieden bij de Olympische Spelen in Mtin- chen, van de Joodse kerkgan gers in Antwerpen, in Parijs, in Wenen, van de onschuldige passagiers van El-Al (de Israë lische luchtvaartmaatschappij) en God weet hoeveel meer'. De Israëlische afgevaardigde verweet de Arabieren dat zij 'heel goed wisten wat zij de den' maar dat zij 'wind zaai den'. 'Zij moeten nu niet ver baasd zijn dat zij storm oogs ten', Hij verklaarde dat Israël niet strijdt tegen de Palestijnse Arabieren, maar alleen tegen de PLO, die, zei hij, beweert namens hen te spreken. Vriendschap, wederzijds res pect en vreedzaam naast el kaar bestaan aan alle Arabi sche landen aanbiedend, drong Blum er bij hen op aan met de Israëlische regering over alle onopgeloste kwesties te komen praten. De ambassadeur van Iran, Ra- jaie-Khorassani, zei in zijn toe spraak dat 'het Israëlische re gime, dat over de hele wereld zo gehaat is, nooit kan over winnen'. 'De wrede Zionisti sche natie zal ongetwijfeld ten onder gaan', aldus de Iraniër. De Israëlische afgevaardig de Blum. Wenen Mogelijk 100.000 Palestijnen In Libanon hebben geen dak meer boven hun hoofd, aldus de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, de UN- WRA. De daklozen zullen de winter in tenten moeten door brengen. De UNWRA heeft 11.000 tenten be steld. Naar schatting 35.000 Palestijnse kinderen kunnen niet meer naar school omdat de schoolgebouwen bij de strijd zijn vernie tigd of door daklozen bezet werden. De UN WRA wil scholen in richten in grote ten ten. De UNWRA heeft een beroep gedaan op de VN-lidstaten onge veer 90 miljoen gul den bijeen te brengen ter financiering van haar huidige hulppro gramma voor zes maanden. Dublin De Ierse premier Charles Haughey heeft laten weten beslist niet van plan te zijn af te treden in verband met het schandaal waarbij hij zijdelings was betrokken. Een man, ver dacht van het plegen van twee moorden, werd daarbij gearres teerd in het huis van de hoogste gerechtelijk ambtenaar in Ier land, Connolly. Connoly (hij trad inmiddels af) is een persoonlij ke vriend van Haughey. -hoofdfondsen- Boskalis Westm Dordfscfie petr Oordlsche pr E!** W-N DU Ennia FGK - pea Brocades h «kieken .Hemeken Hold Hm Belon Gr. Hoogovens KLM - Slot- Voor. Slot- beurs 17-8 beurs 18-8 baurs 17-8 91,30 Kon Oho 84.00 25,00 25,60 Nai Ned 116.50 254,00 Nedlloyd Gr 107,20 87.00 NMB 101,50 36,80 37,60 v Ommeren 22,20 - 37.00 Pakhoed Holding 36,00 76,70 Pakh Hold ceri 33,20 76,50 Philips 23.50 152.30 Hobeea 197.00 127.0O Rodamco 125,40 33,90 35.00e Rollnco 189,20 74.00 Rorento 162,50 64.50 65,00 Unilever 147,50 60,60 60,90 Ver Ber.VNU 54,30 72,40 Voiker Slavin 25.00 14.40 14,60 WUH 66,50 83.70 85.00 64.80 116.80 108.00 1O3.00 22,90 -overige aandelen- *»StR'dam Ballast N CWand Hold Cafva D-cen Oeümij tconoato fokker -;5"rness «NDelfje GtessérK- GcjJdsmit ':h3e£®mach HALL Ifust 61,80 22.50 305.00 80,00 22,00 25.70 204,00 69.30 39.00 25,50 24.70 184.00 106.00 50.00 53.50 35.20 214,20 129.50 175,00 53.20 61,00 22.50 315.00 78.00 21,60 25.50 206.00 70,00 39.00 25.80 24.70 185.00 107.50 46,50 54.10 39,00 214.20 129.00 Slot- Stol- baors 16-8 beurs 17-8 Hunter O 8.00 7.80 HVA-Myen eert 51,30 51,10 1HC mier 69,00 66.50 Internals M 16.80 16.10 KBB 13,00 12,00 Meneba 53,00 52.30 NBM-bouw 2,10 2.00 Ned.seheep 186.00 186.50 Nuticla GB 56,00 55,80 Olra 51.20 51,50 Pored lies 127,00 125,00 Rademakers 87,00 67,00 Rijn-Schelde 23.10 23.10 Slavenb bank 75.50 75,50 Smit iniernal 47,50 47,20 Ver.Glasf, 141,0Q 140,50 VMF-Stork 47.00 46.00 Verio eert 23.00 23,00 Wareldhav. 90.00 91.50 1 onbewerkt ^Onbewerkt sen. vreemd gold pag. 2} -goud en zilver- 29860 - 30360; vorige 29980 - 30480 31880; vorige 32010 530 - 600; vorige 525 - 595 630; vorige 630 Warschau Opnieuw is gis teravond in de buurt van het Plein van de Overwinning in de Poolse hoofdstad War schau een demonstratie uit eengejaagd waarmee enkele honderden mensen hun sym pathie met de verboden vak bond Solidariteit betuigden. De betoging vond plaats bij het Victoriahotel waar op dat moment de Indonesische ambassade een receptie hield ter gelegenheid van de nationale feestdag in haar land. Er waren talrijke di plomaten aanwezig. Enige honderden mensen had den zich voor het hotel verza meld en nepen leuzen 'Weg met de junta' terwijl diploma ten naar buiten kwamen. Pamfletten werden rondge strooid waarin tot betogingen werd opgeroepen op 31 augus tus, Dan is het twee jaar gele den dat de akkoorden van Gdansk werden ondertekend die de geboorte van Solidari teit betekenden. De politie greep pas in nadat de meeste diplomaten weg wa ren. Kort voor de demonstra tie hadden veel mensen op het Plein van de Overwinning op nieuw bloemen gelegd bij het kruis dat er eigenlijk ter nage dachtenis aan wijlen kardinaal Wyszunski ligt maar vooral symbool van het verzet tegen de staat van beleg is gewor den. Leden van Solidariteit hebben gisteren in Warschau duizen den vlugschriften verspreid, twee spandoeken ontrold en Beeld van de recente botsingen in Gdansk tussen oproerpolitie en sympathisanten van Solidariteit. een witte ballon opgelaten. Deze actie werd gezien als het begin van de twee weken du rende campagne met vlug schriften en affiches van Soli dariteit tegen de noodtoestand die moet uitmonden in de ge plande grote demonstraties op 31 augustus. Vanaf het dak van een ge bouw in het centrum werden wolken vlugschriften naar voorbijgangers gegooid. Tege lijkertijd werden vanuit het gebouw twee zeven meter lan ge doeken over de straat ge spannen. Hierop stond: 'Laat de geïnterneerden vrij, amnes tie voor de veroordeelden, we eisen overeenstemming'. Het kostte de politie een kwartier om ze weg le halen. Boven het gebouw hing een witte ballon met een banier van Solidariteit eraan beves tigd. Berlijn De Oostduitse autoriteiten hebben twee inwoners van West-Ber- lijn aangehouden, die spionagewerk zouden hebben verricht voor een Amerikaanse inlichtin gendienst. Het officiële Oostduitse persbureau ADN identificeerde de verdachten slechts als 'Bernd en Monica A'. Uit het bericht van ADN kon worden opgemaakt dat de twee reisden tus sen Berlijn en West- Duïtsland toen ze werden aangehouden. De Oost duitse autoriteiten zou den 'aanzienlijk bewijs materiaal' in beslag heb ben genomen. Parijs De extreem-linkse Franse groepering Action Directe heeft niet de hand gehad in de aanslag op het joodse restaurant Goïden- berg in Parijs waarbij op 9 augustus zes mensen om het leven kwamen. Dat heeft een van de oprichter van de groep, Jean-Marc Rouillan, gisteren gezegd in een vraag- ,k met een link5 prans Hij zei dat zijn organisatie wel verantwoordelijk is voor het beschieten van de auto van een Israëlische ambassade- functionaris en aanslagen op een Rothschild-bank en een joodse winkel. Daarbij vielen geen doden. Rouillan, die door de politie is verhoord, noemde de drie ac ties vergelding voor het Israë lische optreden in Libanon. Een Parijse rechter heeft giste ren, na publicatie van het in terview, prompt een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Rouillan. Toen hij vorige week door de politie werd onder vraagd, zei hij niet te weten wie er achter de recente aan slagen zat. Warschau Een groep van 21 Poolse vrouwen, die wegens verboden vakbondsactiviteit ge vangen zitten, heeft in een brief aan het Poolse episcopaat geklaagd over de omstandigheden in hun gevangenis in Krzy- waniec. Zij zijn veroor deeld tot gevangenis straffen van een tot vijf- eneenhalf jaar. Volgens de vrouwen krij gen zij onvoldoende te eten en geen enkele me dische verzorging. Zij hebben besloten iedere maand twee dagen te vasten en eisen de status van politieke gevangene. De ondertekenaars' van de brief zijn journalisten, onderwijskrachten, stu denten en arbeiders. Taipeh Taiwan heeft gisteren het besluit van de Verenig de Staten om hun wapenverkopen aan Taiwan geleidelijk te beperken een misstap genoemd. In een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken staat: 'De regering van de Verenigde Staten heeft nu de valse vreedzame bedoelingen van de Chinese communisten als op recht opgevat en als gevolg daarvan toegegeven aan hun eisen om de kwaliteit en kwantiteit van de wapenleve ranties aan de Republiek Chi na te beperken". Taipeh beschuldigt de Chinese Volksrepubliek er verder van een internationale campagne te voeren met het doel het eiland te isoleren en de weg te effenen voor een militaire in vasie. Officieel deelde Taiwan mee elk akkoord tussen de VS en Peking als nietig te be schouwen. De republikeinse senator Goldwater noemde het ak koord 'een slechte overeen komst waaruit de invloed "en dubbelhartigheid blijkt van de bureaucraten op het ministerie van buitenlandse zaken. Het is schadelijk voor Taiwan en het is een schending van de wet die de betrekkingen met Tai wan regelt. Het akkoord staat bol van dubbelzinnigheden en onjuiste uitspraken' Washington liet weten dat het de wapenverkoop aan Taiwan geleidelijk wil beperken m het kader van een beleid 'dat ge leidelijk tot een definitieve op lossing leidt". Chma, dat altijd groot bezwaar had tegen de le veranties. herhaalde dat het zal streven naar een vreedza me hereniging met Taiwan De Volksrepubliek beschouwt het eiland als een provincie. Behalve hei ontbreken van criteria voor 1 het reduceren van de wapenleveranties wordt er in het akkoord ook met gerept over een datum waarop alle wapenzendingen definitief worden beëindigd. Volgens diplomatieke zegslie den is het ontbreken van een einddatum een teleurstelling voor Peking, omdat dat een van de hoofdeisen was tijdens de onderhandelingen. Moskou De Sovjet-Unie heeft gisteren fel gereageerd op het bericht dat de Verenigde Staten maatregelen willen treffen om een mogelijk langdurige kernoorlog te doorstaan én te winnen. Volgens het officiële Russische persbureau Tass kunnen alleen mensen die van hun zinnen zijn beroofd beweren dat een be perkte kernoorlog mogelijk is en dat die kan worden gewonnen. „Beseft men wel in het Pentagon dat de acties van een agressor, welke omschrijving men daar dan ook aan geeft - beperkte kernoorlog of preventieve nucleaire actie onvermijdelijk een onmiddellijke tegenactie tot gevolg zullen hebben", zo vraagt Tass zich af. Het persbureau zegt dat er een andere redelijke weg bestaat om een kernramp en voorbereidingen daarop te voorkomen. Het herinnert aan de belofte van de Sovjet-Unie niet als eerste kern wapens te zullen gebruiken en zegt het te betreuren dat de Amerikaanse regering „op dat initiatief geen positief antwoord heeft gegeven". Jeruzalem Tenzij de Pales tijnen zonder voorwaarden de Israëlische piloot Aharon Ahi- az vrijlaten, verlaat geen Pa lestijn Beiroet en kiest geen enkele deelnemer aan de in ternationale troepenmacht po sitie in de Libanese hoofdstad. Dit heeft de Israëlische minis ter van defensie, general Ariel Sharon, vandaag gezegd voor de legerradio. 'Wij weigeren op dit punt con cessies te doen en we geloven dat Habib ons standpunt deelt, zo voegde Sharon er aan toe. vrij Kairo De Egyptische rege ring zal voor oktober ongeveer 1.900 mensen in vrijheid stel len die na de moord op presi dent Sadat gevangen werden gezet. Dit heeft het semi-offi- ciéle Egyptische dagblad Al-Achram bekendgemaakt. Al-Achram schreef dat er on geveer 400 gevangenen vol gende week op vrije voeten komen en bijna 1.500 voor 8 oktober. Dinsdag waren er volgens de krant 371 in vrij heid gesteld. De meeste gedeti neerden zijn moslim funda mentalisten. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5