Geestelijk gehandicapten spelen 'My Fair Lady' Huiscomputer in opmars Benoemd Eerste vrouwelijke minister in Brazilië Lopend over liet water Lintje voor oud-himfdredacletir Redactie: Joke Korving RoJU f i»vnr Nk* jw.bkn I 1 wrx'Ii: rJ.tg \8 rtugu iu lc£-? j Vroeg in de morgen zat het wezen.... De overbekende klanken uti de musical My Fair Lady vullen het zaaltje. Kees Zinnemers danst. De flappen van zijn jacquet flad deren rond. „Prima. Kees", roept iemand en nog enthou siaster stort hij ztch in de rol van de losbol Doolittle, die de avond voor zijn huwelijk met zijn vrienden een kroegen tocht maakt. Kees Zinnemers is een van de zeventien geestelijk ge handicapten die volgende week woensdag-, donderdag gen vrijdagavond in Apel doorn de musical My Fair Lady opvoert. Zij zijn pupil len van het Apeldoornse dag verblijf voor ouderen. "Ma ten veld' De repetitie is in volle gang Een paar leidsters en de Haagse acteur Sjef van Leeu wen geven aanwijzingen Langs de kant volgen mede- - pupillen aandachtig de ver richtingen van de acteurs en - actrices. Als ik straks de kerk maar haat. zingt Kees Zinnemers. Eigenlijk hoeft die tekst mei eens uit zijn mond te komen Uit de luidsprekers klmkt "immers de stem van wijlen Johan Kaart, de acteur die vele jaren geleden Doolittle speelde, Kees moet dansen en de mi miek maken. Maar hij heeft - nu al een jaar van twee maal in de week repeteren achter *de rug. Het liedje kan hij nu zo langzamerhand wel mee zingen, wat hij ook vol over gave doet. f „Je merkt dat er door die - musical bij de meesten iets is los gekomen. Ze worden vrij er en zelfbewuster. Een heel Sjef van Leeuwen geeft aanwijzingen duidelijk proces dat ook doorwerkt m het gewone le ven". zegt Marga Scherpen- zeel. Zij is een van de leid sters die de regie voert, daar bij een handje geholpen door Sjef van Leeuwen. De acteur heeft nauwe ban den met 'Ma ten veld' door zijn dochter Fransje, een pu pil van het dagverblijf. Sinds enkele maanden coördineert hij de hele gang van zaken. Van Leeuwen wist het dag verblijf ook aan de nodige at tributen te helpen. De mede werkers van 'Matenveld' vin gen bot bij de Apeldoornse Schouwburg. Sjef van Leeu wen stapte toen naar de Haagse Comedïe en de Haag se Schouwburg „Daar waren ze onmiddellijk bereid om spullen uit te lenen Zo heb ben ze ons geholpen aan een podium, alle belichting en rekwisieten. Zaterdag komt er een hele vrachtwagen vol", zegt hij. Het enthousiasme van de pu pillen voor het volksdansen bracht enkele leidsters van het dagverblijf op het idee voor een musical. Zoals? Jen- neke Velderman Zij zegt: ,.We wilden de ouders meer dan alleen die pasjes laten zien. We dachten aan een soort toneelstuk, waarin ze konden dansen en uitbeel den, zonder te spreken. Door de Australische show De Dans van een vlinder, op te levisie uitgevoerd door gees telijk gehandicapten, raakten we er nog meer ervan over tuigd- Het is uiteindelijk My Fair Lady geworden". En. „Iedereen speelt vrijwil lig mee. Aan het begin van elk seizoen kan er een keuze gemaakt worden uit tal van activiteiten. De musical was er een van. Zeventien heb ben zich gemeld en niemand heeft er later van afgezien. Ze zijn allemaal even enthou siast". Voor de musical is een band gemaakt met delen uit My Fair Lady met Wim Sonne- veld, Margriet de Groot en Johan Kaart in de hoofdrol len. Ook is er wat andere muziek gebruikt. Voor elk tafereel vertelt een van de leidster steeds een deel uit het verhaal van My Fair Lady, het bloemenmeisje dat door prof. Higgins wordt om geturnd tot een dame- Met de musical is volgens de groepleidsters van 'Maten- veld' bewezen dat de fantasie en creativiteit bij geestelijk gehandicapten ontwikkeld kan worden. „Wij hebben wel richtlijnen gegeven en ze bepaalde basispassen geleerd, maar de rest moesten ze zelf invullen. En dat lukt". Het meeste werk voor My Fair Lady hebben de leid sters in hun vrije tijd gedaan Met plezier. Toch zeggen ze: „Het heeft veel energie ge kost, want je kunt ook niet je andere werk verwaarlozen. Daarom zou een beroeps kracht beter zijn. We hopen dat dit navolging zal vinden. Dat we bij de ouders en pu pillen iets wakker hebben gemaakt en dat er op den duur ook voor geestelijk ge handicapten toneelverenigin gen komen en dan liefst door het hele land". Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft Brazi lië een vrouwelijke minister President Figuei- reido maakte deze week bekend dat hij de 67-jarige Esther Figueiredo Ferraz tot minister van onderwijs en cultuur heeft benoemd Zij volgt generaal Ruben Ludwig op die chef van het militaire kabinet van de president wordt Mevrouw Figiieiredo Ferraz is oud-rector van de McKenzie-universiteit van Sao Paulo. Zij ts ook minister van onderwijs geweest in de rege ring van de deelstaat Sao Paulo. Zij heeft rech ten gestudeerd en is gespecialiseerd in straf- en familierecht. De nieuwe minister speelde een De huiscomputer is in op mars. De Hobby Computer Club iu Voorschoten schat dat zo'n 25.000 microcompu ters zich In Nederlandse ge zinnen onmisbaar hebben gemaakt. De scheiding tus sen zakelijke microcompu ter en hobbycomputer wordt volgens de Computer Club steeds vager. Terwijl de za kelijke computers goedko per worden, wint de hobby computer kwalitatief duide lijk terrein. Huiscomputers worden steeds belangrijker voor zakenlui, middenstan ders, scholieren en studen ten. Wie het allemaal precies wil weten kan op 1 en 2 ok tober naar de expositie 'Per- sonal Computing '82', die de Computer Club in de Utrechtse Jaarbeurs houdt. Naast de expositie, lezingen en demonstraties zijn tij dens de zesde beurs van de Hobby Computer Club alle nieuwe snufjes te zien en te koop. Drs. J.M.C.M. van Schoten (36) is benoemd tot directeur van de Centrale Directie Studiefi nanciering van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Deze dienst zit in Gronin gen. Van Schoten volgt ir. J, Porsius op, die op 1 oktober plaatsvervangend secretans- -generaal wordt bij het minis terie in Den Haag. vooraanstaande rol bij de hervorming van het strafrecht namens de vrouwenbeweging m haar land. In Brazshe is de rol van de vrouw in het politie ke leven gering Onder de 587 parlementariërs bevinden zich zes vrouwen, twee in de senaat en vier in het huis van afgevaardigden Te voet van Vlieland naar Terschelling Veertien ambtenaren van de gemeente Vlieland zijn gister middag te voet overgestoken naar hun buureiland Terschel ling. Zij hadden voor deze 15 kilometer lange water-loop speciale dnjfkussen-schoenen laten ontwerpen. De tocht die vier uur m beslag nam was volgens deelnemer Jan Houter buitengewoon zwaar. „Toen we vertrokken stond er nauwelijks wind Toen we aankwamen in de ha ven van Terschelling woei het harder dan windkracht vijf" De gemeente-ambtenaren heb ben een klein deel van het zeegat met een bootje overge stoken, omdat de golven te hoog waren. „De veiligheid stond voorop. Daarom zijn we ongeveer een zeemijl aan boord van bootjes gegaan", al dus Houter. „De golven waren op sommige plaatsen zeker an derhalve meter hoog. Het lo pen was daar nauwelijks mo gelijk". Ook op rustiger water maakten de ambtenaren tal van buitelingen. Dr. W. van Wijk, van 1951 tot 1970 hoofdredacteur van het za terdag opgeheven dagblad Het Vaderland, is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Van Wijk is hoofd van het bureau van de secretaris-generaal van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne en zal dit departement binnenkort verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef- tijd. Ook dood op proef Lidwien op de hart-bewa- kings- afdeling. in nieuw 's Morgens, in de bus, man keerde Annemarie uit Eind-' hoven nog niks. Maar toen ze i omstreeks acht uur bij het nieuwe Zuiderzeeziekenhuis •in Lelystad uitstapte, kreeg ze een kaart in de handen ge drukt, waaruit bleek dat ze -zestien weken zwanger was -*en, complicatie, dat ze aan sui kerziekte leed. Onmiddellijk het bed in! *2e kwam te liggen in een vrolijke, Jichte kamer waar het niet naar antiseptica rook, maar wel degelijk naar verse verf. De lakens waren nieuw, kwamen zo uit de plastic door Aad Wagenaar Verpakking. Op het nachtkastje zat 'nog niet één kras. Naast Annema- Lie lag Gerda, uit Zwolle. «Wat heb jij?" ^.Ik sta op het punt van bevallen," I zuchtte Gerda, "maar mijn kindje I is te klein". 'Een verpleegster in een spijker- -broek en slobbertrui kwam langs én maakte een aantekening op An- itcmarie's vochtbalans. „Ga nou Jnaar even koffie drinken", zei de „Jbster toen. Gerda en Annemarie '.kwamen geheel gekleed onder de .lakens vandaan, sprongen kwiek uit bèd en verdwenen joelend naar ^aU met Zeer P te ^u^n* Het Zuiderzeeziekenhuis was aan het 'oefenen'. Op 1 september gaat Nederlands modernste 'algemeen ziekenhuis' open en hoeven de pa tiënten van Zuidelijk Flevoland met de steden Lelystad, 50.000 in woners, Dronten, 23.000 en ver scheidene dorpen niet langer naar Amsterdam, Harderwijk, Zwolle of Kampen. Voor het eerst Het is voor het eerst na de oorlog dat in Nederland een ziekenhuis uit het niets verrijst; nieuwe zie kenhuizen in het land zijn altijd voortzettingen of uitbreidingen van reeds bestaande inrichtingen. In Lelystad echter was er alleen de zeebodem, die uitdaagde. Het Zuiderzeeziekenhuis, met een voorlopige capaciteit van 300 bed den, had niets dan zijn eigen plan nen om zich uit te ontwikkelen. De 300 personeelsleden, dokters en verpleegkundigen, moesten uit alle delen van het land worden aange trokken; voor de medische appara tuur had men de keuze uit de nieuwste snufjes. En toen iedere specialist, zuster en broeder er was en alle bedden en apparaten op hun plaats stonden, kon je er niet zomaar de eerste pa tiënten binnenlaten, vond men in Lelystad- Want weet iedereen waar alles staat, hoe het werkt, wie wie is? Vandaar twee proefdagen. Gisteren en vandaag nam het Zuiderzeezie kenhuis 120 leerlingen op van de Hogere Beroepsopleiding Verpleeg kundigen uit Eindhoven en Zwolle. Jongens en meisjes, voor wie het, terloops, ook heel nuttig kon zijn om hun toekomstige beroep eens vanaf de andere kant, het bed, te zien. Onder de lakens In enkele bussen werden ze dins dagmorgen aangevoerd, allen met hun aangereikte kaarten met het geen ze mankeerden. De helft was er niet zo ernstig aan toe, dat ze niet poliklinisch konden worden afgedaan. Maar de andere helft moest onder de lakens, twee zie- kenhuisdagen en een nacht lang. In die 36 uur kreeg het personeel van het Zuiderzeeziekenhuis al len in loondienst; ook de specialis ten vanuit een 'piotkamer' met gebruik van die 120 patiënten alle situaties toebedeeld, die de routine van een middelgroot ziekenhuis uitmaken: operaties, bevallingen, spoedopnames, verkeersslachtof fers, röntgenonderzoek, laboratori umproeven. In de nacht van dins dag op woensdag werd ihenig spe cialist in Lelystad nog uit bed ge beld om naar het Zuiderzeezieken huis te komen want zo gaat dat straks ook, immers. We gaan operatiekamer 3 binnen, verpleegsters in het groen staan hier allerhande enge tangen en scharen op een blad uit te leggen. Een anesthesist, dokter Mulder, frommelt aan zijn levensreddende machines en pruttelt- „Nou, waar blijft ze nou?" Zojuist was bericht gekomen van de polikliniek, „dat er een extra uterine zwangerschap aan kwam sjezen" een vrouw met een buï- ten-baarmoederüjke baby. De gy naecoloog, dokter Wetzeïs was op gepiept en kwam nu met opgesto ken armen de OK binnensnellen en ja, daar kwam de brancard met, giechelend, Anneke, 19, leerling- verpleegkundige uit Kampen. Dokter Wetzels' getob met het lichtknopje van de grote lamp bo ven de operatietafel „verdomme, hoe werken die moderne krengen nou" wordt geamuseerd gadege slagen door de anesthesist, voor wie niéts technisch vreemd is. „Naar links, Kees". Dan telt de gynaecoloog zijn tangen en scharen. „Ik mis een schoenma ker", berispt hij. De operatiezuster duikt in een kast en komt met nog een glanzend stuk edelstaal te voorschijn. „Juist ja", zegt de dok ter. Hij heeft Anneke dan al met don kere lakens bedekt en maakt vaart, doet een gebaar van: ruts. „Buik open!" De anesthesist zegt' „Jij zuigt af, ik verzamel bloed". De operatieroutine wordt afge dreund: „Nat gaas en groot! Mag ik automatisch twee maal nul en een maal nul. Ja, ja, goed, goed, kijk al les ligt best. De doorlopende vicryl, hebben we dat, vijfenzeventig cen timeter. De esenpéé klemmen, snel!"' „Moeten nog besteld worden, dok ter". „Zo", zegt dokter Wetzels. „dan gaan we nu maar eens sluiten hè Klaar!" „Gazen tellen!", sist de operatiezus ter. „Ach jee, ja... Oh, mag ik nog éven vier maal nul met zo'n héél klein scherp naaldje?" De directeur algemeen beheer van het Zuiderzeeziekenhuis, M..J. Wildvank: „Kijk dat proefdraaien heeft groot nut. Hier in deze opera tiekamer bijvoorbeeld ontdekten we vanmorgen dat de automatische deuren bij het uitrijden van een pa tient te snel dicht slaan en dus alle toeters en bellen voor bloed en in fusen, die aan zo'n rijtafel vastzit ten, er in één klap afmeppen". We gaan een verdieping lager kij ken. Bij de polikliniek is ook een kleine operatiekamer. Daar ligt Jacqueline uit Eindhoven te wach ten tot de jonge chirurg Reitsma haar van een Immerteen zal afhel pen. Maar de chirurg heeft het voorals nog druk met het lezen van de ge bruiksaanwijzing van een nieuwe boor. „Even kijken of-ie het echt doet hoor, op perslucht ja bij ha mertenen heb je een boor nodig". Hij heeft een slangetje in zijn hand. „Ik denk dat dit daér in moet". Hij wijst op een kastje, dat hoog in de hoek hangt. „He, daar hoort een haak te zitten en die is er niet wilt u dat even noteren, observa tor". Een juffrouw bij de deur maakt een aantekening: „OK-poh, haak zoek". Dwars door het leer Chirurg Reitsma zoekt langs de plinten naar een stopcontact. „Is het snoer lang genoeg?" Hij plugt in en wendt zich tot patiënte Jac queline. „Ik verdoof je plaatselijk, dus hou die glimlach, daar gaat-ie". Nep-prikjes; nu wordt de teen inge sneden. De chirurg laat zijn lancet boven Jacqueline's rechtervoet zweven; het meisje heeft haar san daal nog aan. „Dwars door het leer heen", gromt de dokter, „het lijkt wel oorlogschirurgie. Nou es kij ken... nu haal ik teen open en dan met de boor eerst van boven naar beneden en dan gaat hij de teen in. Teentje rechtgezet. Klaar!" De chirurg gaat aan het hoofdeind van de tafel staan, doet alsof hij het voorhoofd afwist. „Nou", stelt hij Jacqueline, die paars ziet van inge houden lachen, op haar gemak, „dat is goed gelukt zeg. Er zit nu een draadje in en dat moet er vier weken blijven zitten. Ik zou maar een beetje ruime schoenen dragen als ik u was. De zuster maakt wel een afspraak wanneer u terug moet komen". De chirurg keert naar de polikli- niek terug. „Het is al met al nog best een drukke dag zo", zegt hij in het voorbijgaan. „Je weet niet wat je te wachten staat. Vanmorgen be gon ik met de verwijdering onder plaatselijke verdoving van een ver grote borstklier". Op de gang van het nieuwe zieken- huis wordt Lidwien uit Zwolle tot de orde geroepen. Wil dat meiqe wel eens als de bliksem maken dat ze terug naar de hartbewakmg gaat, hoe hebben we 't nou!? We spoeden ons naast haar voort. „Ik heb een Mobis 2". hijgt ze, „wist ik vanmorgen bij het opstaan ook niet, maar in de bus bezorgden ze me een prïkkeigeleidingsstooxnis in m'n hart. Ik zit nu tijdelijk Wiet een uitwendige pacemaker, maar ze hébben gelijk: ik hoor eigenlijk t' voor lijk in m'n bed te liggen". Boven, in het ultramoderne hartbe- waking5Centrum vier bedden, een tienvoud aan apparaten, drie \i verpleegsters commandeert af- delingshoofd Kalma het meisje streng aan de monitor. Lidwien gaat liggen, sluit de ogen, i smart de lippen. „De piotkamer maakt het ons deze j eerste proefdag knap lastig", zegt r hoofdzuster Kalma. „Vanmorgen drie onverwachte opnamen, daar was Lidwien bij en ook nog eens f een hartstilstand". Ja, zulke dingen gebeuren in een <fï ziekenhuis. „Die patiënt was met spoed van intern naar ons overge- plaatst Een lekkend aneurisma. f weet u; een vaat met een lek. Nou, Ij de dokter stond erbij, we hebben 'i' van alles georobeerd te doen, mas- ,lj seren, opvullen, infuus,.." Ze zucht. „Maar het was hopeloos hè". hj Het Zuiderzeeziekenhuis had zijn jI eerste proef-dode.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 7