Felle brand legt woning in de as Bewoners blijven in verzet tegen huurverhoging SSSW betreurt aanmaningen GRAAG GEDAAN. Opknapbeurt Babberspolder: Boom totaal verrot Klein links neemt zelf het initiatief /Sate;*-- S3=— VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHt GOURANI NIEUWE MLTEBWR COURANT w 'fiOAl 'Dit riekt naar smaad en laster' Hitste* Gif noopt werkgroep tot naamswi j ziging Weigeren huurverhoging toegestaan tot uitspraak H» Veel belangstelling voor historische vereniging Open brief aan PvdA t 'Vijf wethouders voor f.de prijs van vier' U VHHERWEG VKIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 Hoogendijk wil juridische stappen tegen Van der Windt Vlaardingen Frans Hoogendijk wil de juri disch medewerker van de Organisatie van Vlaar- dingse Ondernemers (OVO) vragen, of er tegen PvdA'er Kees van der Windt gerechtelijke stap pen kunnen worden on dernomen wegens laster. Van der Windt stelt in schriftelijke vragen aan het college, dat de Vlaar- dingse middenstandsorga nisaties verantwoordelijk zijn geweest voor het af sluiten van de Vlaardingse binnenstad. Hoogendijk is .voorzitter van winkeliers vereniging d'Oude Hoogh- straet en bestuurslid van de OVO. „Kwalijke beschuldigin gen, die hij niet hard kan maken", noemt Hoogen dijk de woorden van Van der Windt. De PvdA'er, die in de nieuwe raad waarschijnlijk fractievoor zitter van. de PvdA zal worden, verweet de mid denstandsorganisaties een 'lichtvaardige bereidheid tot het uitvoeren van ver werpelijke acties'. „Dat is niet waar", zegt Hoogen dijk. „Die afsluiting van de binnenstad was een spontane actie van bewo ners en werknemers. De woorden van Van der Windt rieken naar laster en smaad." - '"Vv Hij gaat de zaak op de eerstvolgende bestuursver gadering van de, OVO aan de orde "stellen. „Ik ben geen jurist, dus ik weet niet of dit aan te pakken -is. Maar dat moet maar leens onderzocht worden." j*vTki§ Met achttien man had de brandweer het vuur dertien minuten na de melding onder controle Vlaardingen Een felle brand heeft gistermiddag een benedenwoning in de De Rïjterstraat in de as gelegd. Een kwartier na het uitbreken van de brand was er niet veel meer over van het huis, waarvan de bewoners niet thuis warend Ook de bo- vengelegen woning en de panden ernaast' diepen brandschade op. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Om het huis binnen te komen sloeg de brandweer de voor deur met een bijl in. Ook de ruiten van de woning werden ingeslagen om enkele uiterst brandbare rieten rolgordijnen naar buiten te trekken voordat die vlam konden vatten. De brandweer, die met twee bluswagens, een materiaalwa gen en een ladderwagen was uitgerukt, bestreed het vuur met achttien mannen. Met drie hoge- en vijf lage drukstralen had de brandweer ,in dertien minuten het vuur onder con trole, In de bovenwoning waarvan de bewoners op vakantie wa renontstond rook- en wa terschade. De brandweer ver moedt dat het vuur in de keu ken, aan de achterkant van de woning, is ontstaan. Het huis werd door gemeentewerken dichtgetimmerd, omdat er ge vaar van instorting bestaat. De politie had de handen vol met het op afstand houden van het in grote getale toege stroomde publiek. Vooral de schooljeugd, die aan de laatste vakantieweek bezig is,' wilde niets van het schouwspel mis sen. Na afloop informeerden buurt bewoners of „het normaal is dat er bruin water uit de kraan komt". Van de brand weer kregen zij te horen dat dat kwam door het vele blus water dat in korte tijd aan de waterleidingbuizen was ont trokken. Door het snel stro mende water raakten roest- deeltjes los, die het water een bruine kleur gaven. „Ik zou het maar niet drinken, me vrouw, en even wachten met koffie zetten," kreeg een be woonster van "een naburig pand te horen. Behalve lei dingwater gebruikte de brand weer ook water uit de Spoor- -singel als bluswater. Vlaardingen De plan nen voor de onderhouds beurt van de \41Q semi- permanente woningen in de Babberspolder zijn zo goed als rond, maar met de manier waarop de ge meente die plannen voor een deel wil financieren, via een verhoging van de huur, zijn de bewoners het nog steeds niet eens. Als daardoor de plannen in gevaar zouden komen, Schiedam De werkgroep Ruimtelijke Ordening Schie- dam-Noord wil haar naam veranderen. De mensen in de werkgroep'houden zich name lijk al lang niet meer alleen met RO bezig. Zo wordt Spa- land binnenkort nog verder met havenslib opgespoten en moeten de tuinen in de Baten- buurt binnenkort zelfs afge graven worden omdat de (op gehoogde) bodem verontrei nigd blijkt. De naamswijziging die men voor staat laat zich derhalve raden: werkgroep Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken. Dinsdagavond nemen de leden van de werkgroep een defini tieve beslissing. heett de bewonersgroep nu in een brief gedreigd, dan wordt van de ge meente via een gerechte lijke procedure geëist dat al het achterstallig onder houd alsnog zonder ver hoging van de huurge daan wordt. De gemeente wil op de onder houdsbeurt de 2,5-procentsre- geling toepassen. Dat betekent, dat de bewoners 2,5 procent van de kosten van het werk in de vorm van een huurverho ging gepresenteerd krijgen. „Daardoor ontstaat er een wanverhouding tussen de wer kelijke geriefsverbeterïng en de daarvoor gevraagde huur verhoging", schrijft de bewo nersgroep in een brief aan het college. De manier waarop de opknap beurt van de huizen, die op den duur toch gesloopt moeten worden, betaald wordt is al heel lang onderwerp van een Schiedam De aanmaningen, die diverse huurders van een SSSW-woning onlangs in de bus hebben gekregen omdat zij de huurverhoging van tien procent weigeren, mogen ver scheurd worden. De Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties betreurt dat de 'herinneringen' zijn verzonden. De computer van de SSSW signaleerde gewoon huurach terstanden en reageerde daar op zoals hij geïnstrueerd is. Ondertussen was de bewoners vereniging Schiedam-Zuid al .weer woedend in de pen ge kropen. De huurverhoging, die op 1 juli is ingegaan, is door een aantal mensen geweigerd. Dit is mogelijk tot de Huurcom- missie een uitspraak heeft ge daan en dit door de rechter is bekrachtigd. Door het over stelpende aantal huurweige- ringen kan een definitieve be slissing misschien nog wel een jaar op zich laten wachten. De bewonersverentging was om die reden woedend over de aanmaningen. „De SSSW zet haar huurders op ongeoorloof de wijze onder druk", heette het. „Ze doet het voorkomen alsof er sprake is van een huurachterstand." De BVSZ adviseert een ieder niet in te gaan op de aanmaningen van de SSSW en zit daarin, frap pant genoeg, vrijwel op één lijn mèt de woningcorporatie. „Het is een foutje van ons ge weest", beaamt een woord voerder van de SSSW onmid dellijk. „Dat soort zaken gaan automatisch, en wanneer dan gesignaleerd wordt dat iemand niet aan zijn huurverplichtin- gen voldoet..." Op toegestane weigeringen was de computer van de SSSW namelijk nog niet geprogrammeerd. De samenwerkende Schiedam se woningcorporaties vinden het spijtig dat het allemaal zo is gelopen. Een zegsman: „Wat we nu gedaan hebben kan ei genlijk helemaal niet. We zul len gewoon even de uitspraak van de huurcommïssïe af moe ten wachten." Totaal verrot was deze boom die gistermid dag dwars over de Vlaardingse Groen van Prinstererstraat viel. De verrotte boom raakte gelukkig niets en niemand. De plantsoenen dienst had het dikke gevaarte in een kwartier in mootjes gehakt. slepend contlict tussen bewo ners en gemeente. De bewonersgroep wil op nieuw met de gemeente gaan onderhandelen. De financiële regeling waar de gemeente voor pleit wordt gebruikt als door de verbouwing geriefs- verbetering ontstaat. Dat is volgens de bewonersgroep maar voor een heel klein ge deelte het geval; het overgrote deel van de opknapbeurt is volgens hen achterstallig on derhoud. „Wij zijn bang, dat dit voor een groot percentage van de bewoners aanleiding zal zijn om zich bij een eventuele en quête tegen dit plan te verkla ren", staat in de brief aan het college. Als dat gebeurt zal de groep een gerechtelijke proce dure tegen de gemeente star ten. „U laadt een zware ver antwoordelijkheid op u, als daardoor het opknappen van de woningen in ons complex nog meer vertraging onder vindt." Maassluis Een kleine veer tig belangstellenden was gis teravond in het Maassiuisse gemeentemuseum aan de Zuidelijk aanwezig tijdens de oprichtingsbijeenkomst van de Maassiuisse Historische Vere niging. Deze vereniging, die een voorlopig bestuur van vijf mensen heeft gekregen, gaat zich bezighouden met allerlei activiteiten d«e te maken heb ben met de geschiedenis van Maassluis. Het plan om een historische vereniging op te richten is ont staan tijdens de lezingencyclus, die in de afgelopen maanden in het museum is gehouden. Het voorlopige bestuur, waar voor zich gisteravond meteen vijf kandidaten meldden, gaat zich de komende weken bezig houden met het opsteilen van een plan, dat in oktober door de leden besproken kan wor den. Tevens zal het voorlopig bestuur contacten leggen met personen, die lezingen kunnen houden over de historie van Maassluis. Voor 21 oktober is al een dergelijke lezing ge- pland: op die dag zal de heer Van Leeuwen, een expert op het gebied van de verkaveling en de waterhuishouding in het Westland, het nodige over de achtergronden van Maassluis vertellen. Schiedam „De laksheid van j' „de PvdA zat." Dat is voor de .-y kleine linkse partijen reden om zelf maar initiatieven te ontplooien om de eollege-on- >'r derhandelingen eens goed te ~jt{ starten. Er gaat een open brief naar de PvdA waarin .Schie dams grootste partij voor een gesprek wordt uitgenodigd. In de brief staat ook excact waar de kleine partijen over wensen te onderhandelen en wat voor hen 'harde' punten zijn. Afgelopen maandag bracht de onderhandelingsdelegatie van de PvdA verslag uit aan de le den. Er was erg weinig te mel den. Er zou nu echter heel hard gewerkt gaan worden want op 7 september moet de Idee heelt kans van slagen: Schiedam „Gewoon vijf wethouders nemen, maar slechts voor vier uitbetalen. Dan is de ze- r t telverdeling geen probleem meer en in een tijd af" Var» bezuinigingen spaar je die ton èxtra uit." - 'l Het idee is, vooralsnog in het informele circuit, gelanceerd door enkele Schiedamse CDA'ers. Wanneer het zo zou zijn dat wethouders wette- lijk niet minder mogen verdienen dan het vast- gestelde bedrag, dan kan altijd het aantal werk- v. 'uren van de wethouders nog worden terugge bracht, is de gedachte. De CDA'ers die de onderhandelingen over de samenstelling van een nieuw college voeren, hebben het plannetje overigens nog niet aan de PvdA medegedeeld. Dat kunnen zij ook niet omdat zij een duidelijke opdracht hebben mee gekregen: streven naar een samenwerking met PvdA en VVD (met twee wethouders voor de socialisten en de andere partijen eentje); óf sa men met de PvdA: 2-2. Naar momenteel de verwachting is zal een stad van de grootte Schiedam over enige tijd ver plicht zijn vijf wethouders te hebben. De mees te steden doen het al vrijwillig. Steeds meer mensen vrezen echter dat Schiedam straks he lemaal niet meer tot zoiets verplicht gesteld kan worden. Het inwonersaantal daalt namelijk zo snel, dat Schiedam wanneer de huidige tendens zich voortzetover vier jaar ver bene den de 70.000 inwoners zit: de grens, die het mi nisterie voorlopig denkt aan te houden. ,t j y nieuwe gemeenteraad beëdigd worden. Vertegenwoordigers van de kleine linkse partijen waren die maandagavond ook in zaal Irene. Daar hoorden zij tot hun stomme verbazing zeg gen dat er van de kleine par tijtjes niets vernomen was. Er zou echter wèl degelijk een brief met een uitnodiging naar PvdA-onderhandelaar - Gé Brouwer zijn verstuurd. Nu sturen D'66, CPN en PSP/PPR maar een nieuwe brief en om „misverstanden" te voorkomen gaat de brief nu ook naar alle kranteredakties. De PvdA houdt een eollegesa- menwerking met de kleine linkse partijen nog nadrukke lijk open. Ze zouden dan een krappe meerderheid in de Schiedamse gemeenteraad hebben. Initiatieven in die richting zijn er echter officieel nog niet geweest. De brief van klein links moet de eerste aan zet zijn. 'k' In die brief zal de „noodzaak van een progessief college" worden uitgesproken. De klei ne linkse partijen willen daar bij graag twee wethouders le veren: eentje voor D'66 en één voor CPN. Een 3-1-verhou- ding is voor hen ook bespreek baar. Woordvoerder Erik Dijkhuizen (PSP): „Dit is een heel serieus voorstel. We heb ben alles op papier gezet waar we over wensen te onderhan delen. Er zitten harde punten bij, maar alles is bespreek baar." Breekpunt bij de onder handelingen kunnen de bezui nigingen zijn. Tijdens de be grotingsbehandeling stemden de kleine linkse partijen tegen een groot aantal bezuinigings voorstellen. Zij vinden dat Schiedam eerst de beschikbare reserves maar eens aan moet spreken. Klein links zal er in de onder handelingen op aandringen een deel van de bezuinigingen terug te draaien en het snoei mes voorlopig niet meer te hanteren. Of de PvdA hier mee in zal stemmen, is echter de vraag. ,wf Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even ff Naam; verandering in. m Adi Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I eufop»,..»; ares; en goed beloond! Want voor die kleine» ut COc*e: J Wo°*p}a, moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. an**'*b0an;: o; vuig- a ea zoutVat Adres: f ?Qstcod, y°°npiaais: Teie/oon: ff Stuur da Phkkc- bon «ff

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1