Meeste bejaarden zeggen jategen huurverhoging Krabbenj'Beantwoording vragen schandalige zaak' Ontploffende gasfles zorgt voor wat paniek Aantal huizen Buitenhavenweg onbewoonbaar MAAMNN6S DA6BIAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Chef, ik hen gisteren wethouder geworden' ter meuien natuurlijk 3?5 m 35 75 10 6 Renovatie woningen in Nieuwland moet bijna 15 miljoen kosten Raadsleden nemen dinsdag afscheid Hele wintercollectie weg Jongen (11) gewond bij aahrij ding Sieraden gestolen Rekening nutsbedrijven gaat in 1983 per maand Banen op de tocht bij Cindu-Key Kramer Excelsior plakt borden af Actie tegen discriminerende plakkaten BH ich VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 Schiedam Veruit de mees te bewoners van een pand in de Koningin Emmaflat en de Nieuwlandflat zijn akkoord gegaan met de ingrijpende renovatie van 172 bejaarden- woningen- Hiermee is in to taal een bedrag van bijna 15 miljoen gulden gemoeid. Mi nimaal 25 bewoners hikken echter nog tegen de, te ver wachten, huurverhoging aan. Maandagavond wordt de Schiedamse gemeenteraad gevraagd akkoord te gaan met de kredietverlening. De woningen aan de Burge meester Gijssenlaan en de Burgemeester Stuhlemeyer- laan in Schiedam-Nieuwland (beneden de hol van de Nieu we Damlaan/Vlaardinger- dijk) zijn 32 jaar geleden ge bouwd en blijken heel hard aan renovatie toe. De noodza kelijk geachte verbeteringen: nieuwe galerijen, noodtrap- huizen en liftinstallatïe; het verbeteren van de centrale verwarming èn het isoleren van de woningen. Dit alles zal echter een (aan zienlijke) huurverhoging tot gevolg hebben. De gemeente Schiedam wil daarom bin nenkort graag weer verder praten met de betrokken be woners. Er zal worden nage gaan in hoeverre zij aan spraak maken op huursubsi die of een gewenningsbijdra- ge; Daarnaast zal contact op worden genomen met de be woners, die „om wat bedenk tijd" hebben gevraagd. Er be staat al enige tijd een speciale 'werkgroep begeleiding' (waarin tal van betrokken organisaties verenigd zijn), en deze zal voorlopig ook wel blijven bestaan. De huren in een woning in eén van de twee flats zullen na de reno vatie ruim 338 gulden per maand gaan bedragen. Voor de vier op te knappen ééns- gezinswoningen komt de huurprijs wat hoger uit: 373 gulden. Een aanzienlijk deel van de te maken kosten komt overigens voor reke ning van het rijk. De werk zaamheden vallen namelijk onder de regeling van reno vatie van na-oorlogse wo ningwetwoningen. Dit bete kent dat vijftig procent van de kosten wordt gedekt. Wanneer de werkzaamheden worden gestart en hoe lang het gaat duren is nog niet exact bekend. Wel is zeker, dat de huidige bewoners tij delijk gehuisvest worden in de zogenaamde 'woonunits'. Schiedam De Schiedamse gemeenteraad komt dinsdagavond voor de laatste keer in oude samenstelling bijeen. Dan wordt afscheid genomen van de niet terugkerende raadsleden en wethouder Riet Taverne, die een punt achter haar politieke loopbaan zet Het exacte tijdstip is nog niet bekend. Dit hangt namelijk af van de snelheid waarmee een avond eerder de raadsagenda is afgehandeld. Het kan noodzakelijk zijn om dinsdag nog een paar uurtjes door te vergaderen, voordat met het meer informele afscheid nemen begonnen kan worden. Henk Krabben: „Moet ik daar nou zo lang op wachten...?" Maassluis Uit een kledingzaak in winkelcentrum Ko ningshoek is vannacht de hele wintercollectie gestolen. De inbrekers namén de hele etalageruit uit de sponnin gen. De totale waarde van alle winterkleding die ze mee namen is 48.000 gulden. Gemakshalve namen de dieven ook de aanwezige zomerkleding mee. Uit een huisman de^Geerkade werd een geldkistje meege- -nom'èp. De cigéhaar'van het kistje weet niet hoeveel geld hij kwijt is.- Adri Reijnhout ziet het al voor zich: Schiedam „Pieter, zo heet mijn chef ik ben gisteren wethouder geworden. Zie je het al voor je? Ik heb toch zeker een paar weken nodig om weg te kun nen." Adri Reijnhout ziet het gezicht van zijn chef (op een afdeling van de Vereniging Nederlandse Gemeenten) al betrekken. v Het toekomstig raadslid voor D'66 heeft best ambities om deel uit te gaan maken van het college, maar dan moet hij wel een portefeuille krij gen, die in zijn beroepssfeer (huisvesting en ruimtelijke ordening) ligt; anders be- dankt hij feestelijk en wordt een partijgenoot (Marcel Houtkamp bijvoorbeeld) naar voren geschoven. - Duidelijkheid hierover wanneer er tenmninste een links college komt -is hoogstwaarschijnlijk pas één of twee dagen voor de beëdi- $-ging van de nieuwe gemeen- V-v Vlaardingen Een 11-jarig Vlaardings jongetje moest gisteren, na een aanrijding met een personenauto naar het Holy-ziekenhuis worden overgebracht. Het jongetje stak op de kruising Van Beethovensingel, Burg. Pruissingel en Maassluïsedijk plotseling met zijn. fiets ae weg over. Een achteropko mende automobilist, een 32- jarige man uit Spijkenisse, kon het jongetje niet meer ontwijken. Het fietsertje liep een hersenschudding en di verse schaafwonden op. Van de fiets bleef alleen een hoopje schroot over. Rotterdam Uit de etalage van .een winkel aan de Lange -HiUeweg is voor vijftien mille •vaan zilveren sieraden gestolen. |OAbekenden verbraken het sipdkwerk. teraad te verwachten. Dus ook wellicht voor de, nog niet echt naar voren gescho ven, andere D'66-kandidaat. De kleine linkse partijen stu ren aan op een college van vijf wethouders: drie voor de PvdA en twee te verdelen over 'klein links' (D'66 en CPN, Eef Collé). De kandi daten van de democraten zit ten echter wèl met een vaste baan. In de linkse hoek bestaat overigens „het idee dat de PvdA ons in dezelfde hoek probeert te manoeuvreren als het CDA". Daarmee tracht 'klein links' het voortdurend uitstellen van de collegeon derhandelingen te verklaren. Vrijwel niemand weet nog waar hij aan toe is met de PvdA. Alleen de nieuwe VVD-fractie lijkt het niet bijster veel te interesseren. De kleine linkse partijen (D'66, CPN en PSP/PPR) willen graag nog het één en ander met de PvdA-onder- handelingsdelegatie bespre ken. Het opnieuw behande len van aangekondigde be zuinigingen, is voor die par tijtjes nog steeds een keihar de noodzaak. Adri Reijnhout: „Er zal toch nog over een he leboel zaken gepraat moeten worden. En aan heb ik het nog niet eens over de invul ling van de wethouders: wie op welke plaats komt. Dat moet dan misschien tussen half twee en kwart voor twee in De Amstelbron ge beuren...." In linkse kringen wordt ove rigens door sommigen nog steeds gevreesd dat de uitla tingen van PvdA-onderhan- delaar Gé Brouwer (in onze krant van gisteren, waarin hij kwistig met pluimen rich ting 'klein links' strooide) al leen maar bedoeld waren om ook die hoek te vriend te houden en het „pure tactiek is om het CDA binnenfle ha len." Vanuit zijn positie „om de hoek" kon deze brandweerman de vuurhaard niet goed bereiken. Later werd dan ook een waterkanon ingezet. Het publiek in de Hoogstraat werd op veilige afstand gehouden. Vlaardingen Een ontploffende gasfles die werd ge bruikt bij de nieuwbouw van het winkelpand van Blokker op de Hoogstraat, naast de Hema, heeft gister morgen voor wat lichte paniek gezorgd bij winkeliers in de directe omgeving. Gealarmeerd door de enorme klap waarmee de gasfles uit el kaar sprong en het brandje, dat ogenblikkelijk ontstond, vluchtten enkele middenstan ders, die hun winkel vlak te genover de bouwplaats heb ben, hun bedrijven uit. De on rust werd vooral aangewak kerd door het feit, dat zich in en nabij het vuur nog enkele gasflessen bevonden, die eik ogenblik eveneens konden ontploffen. De brandweer, die zeer kort na de eerste melding ter plaat se was, nam weinig risico. Het betreffende gedeelte van de Hoogstraat werd van de Brede Havenstraat tot aan het Lies veldviaduct afgezet. De win- Schiedam In de loop van 1983 zullen de diverse rekeningen voor gas, CAI, elektriciteit, water, etc. maandelijks betaald moeten worden. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hopen op die manier de gezinsbudgetten enigszins te ontlasten. Er bestond bij gebruikers, zo is de ONS gebleken, grote behoefte om de rekeningen in kleinere bedragen af te lossen. Momenteel <is men gewend vijf keer per jaar een termijnnota te ontvangen. De zesde nota bevatte de afrekening over het gehele jaar en het nieuw vastgestelde termijnbedrag voor het volgend jaar. Dit zal zo blijven, alleen zal het dan vastgestelde bedrag wat lager zijn, maar twee keer zo vaak betaald moetenrjvorden. keliers werd geadviseerd hun winkels te verlaten of in ieder geval naar binnen te gaan en niet voor de deur of het raam te blijven kijken. Via de luid sprekerinstallatie van een van de brandweerauto's werd het publiek gesommeerd, op veili ge afstand te blijven. De brandweer probeerde het in omvang overigens be scheiden brandje van een zo veilig mogelijke afstand te blussen. Met enkele stralen hogedruk was het op die ma nier echter niet mogelijk het vuur goed te doven, zodat uit eindelijk een waterkanon werd geïnstalleerd, waarmee vanaf grote afstand met zeer grote druk water op de vlam men gespoten kon worden. Daarmee kon het vuur binnen enkele minuten worden ge doofd. Een gasfles, die in de vlammen had gelegen en die gloeiend heet was geworden, maar de hitte toch had door staan, werd nog,geruime tijd met water afgekoeld. Later is de fles nog enige tijd in het water van de Vlaardinger Vaart gehangen, om ook de in wendige temperatuur te laten dalen. Door de grote hoeveelheid wa ter, die door het waterkanon werd gespoten, stond een deel van de Hoogstraat al snel flink onder water. Diverse midden standers vreesden dat al dat water ook hun winkels binnen zou lopen, maar dat gebeurde gelukkig niet. Vlaardingen De hoeveelheid grieven van buurt bewoners uit de Lage Weide vindt de gemeente Vlaardingen eigenlijk wel meevallen. Socialist Henk Krabben stelde begin juni een veertiental schriftelijke vragen over de groenvoorzieningen en de ophogingswerkzaamheden, die de bewoners in een gedeelte van de Westwijk tamelijk veel over last bezorgen. .Burgemeester en wethouders stellen echter, datr „de klach ten over de uitvoering van het project zeer beperkt zijn geble ven" en dat er bij de inspraak procedure al onvrede bij de mensen over de vormgeving van de wegen bestond. „De desbetreffende opzichter is overstelpt met klachten, maar die man is amper te be reiken", reageert Krabben, na zestien jaar in september niet meer in de Vlaardingse ge meenteraad aanwezig, spinnij dig. Uitermate vaag en om de brij heen vindt hij de antwoor den van B en W, die volgens de voorschriften al vijf weken geleden binnen hadden moe ten komen. „Als een kleine jongen ben ik 't bos in ge stuurd. Mijn vragen zijn niet eens serieus bekeken en moet ik daar dan twee maanden op wachten? Ze geven me wel ge lijk, maar op directe vragen gaan 2e niet in en oplossingen geven ze helemaal niet aan." In zijn brief springt Krabben op de bres voor de voetgangers door de Lage Weide. Zij on dervinden veel te veel hinder van de oneffenheden in de straten, die volgens het PvdA- lid nu nog veel groter zijn dan voorheen. Krabben: „Niet één 'steen is heel. Overal zijn de hoeken van af. Daar moet je eens als dame met naaldhak ken overheen lopen. Meerdere malen heb ik ze zien struike len. Ik moet gewoon constate ren dat er tegenwoordig op een mindere manier wordt be straat. Een schandalige zaak." B en W merken op, dat Ge meentewerken door „finan- cieel-economische redenen" met andere woorden bezuini gingen - gebruik heeft moe ten maken van de aanwezige straatstenen. En die bleken hier en daar beschadigd, waar door gaten in het wegdek zijn ontstaan. Geruststellend voe gen ze er aan toe verschillende weggedeelten na een bepaalde termijn te zullen herstraten. De bomen die tot nu toe in het straatbeeld van de Lage Weide ontbreken worden het ko mend plantseizoen aange bracht. Dat groenstroken bij de zogenaamde Tramontaflats bij een fiks regenbuitje echter langzaam maar zeker weg spoelen, zoals Krabben schrijft, „daarvan is ons nau welijks iets gebleken", aldus de gemeente Vlaardingen. Krabben: „Niet te geloven! Het college vaart blind op de amb tenaren, die zich natuurlijk door mijn brief persoonlijk aangesproken voelen. Ze zou den 'ns zelf moeten komen kij ken..," Op de vraag waarom bewo ners wel verhoging van de kosten voor 'onderhoud geza- melijk groen1 hebben gekre-' gen, terwijl er nooit veel meer is gedaan dan een keertje gras- maaien, krijgt het raadslid als antwoord dat ook de kosten van het ophogen van de tui nen aan de huurders wordt, doorberekend. De gemeente geeft .wel toe het onderhoud „gelet op de krappe financiële middelen beperkt te laten plaatsvinden". Het college stelt eenter ook, dat toch regelmatig gazons worden gemaaid, heester- en boombeplantingen onderhou den en in tuinen met zeer een voudige beplanting bolgewas sen worden aangebracht. Maassluis Bij Cindu- Key Kramer staan tientallen banen op de tocht. Gedwongen door het instorten van de bouwmarkt en het ont breken van opdrachten voor de pijpbekledings- sector die in Maassluis is gevestigd, is het be drijf van plan minimaal vijftig mensen te ont slaan. Als orders voor het pijpbekledingsbo- drijf uitblijven kan dit aantal oplopen tot 150. Hoeveel ontslagen in Maassluis zullen vallen is nog met geen moge lijkheid te zeggen, aldus een woordvoerder van; het bedrijf. Als een van de oorzaken voor de slechte gang van zaken bij het pijpbekle- dingsbedrijï noemt de woordvoerder het rege ringsbesluit om geen aardgas van Rusland af te nemen. „Als wij werk aan de Russische aard gasleiding hadden gekre gen waren we misschien- wel voor vijf jaar on dei? de pannen geweest", ver-' klaart de woordvoerder.; Ook door de Falkland- oorlog zijn enkele veri volgorders in Argentinië uitgebleven. Bij het be drijf in Maassluis wer ken circa driehonderd mensen. Rotterdam Excelsior plakt een rij reclameborden boven de staantribune ai voor de wedstrijd tegen Fortuna S, waardoor zondagavond een langere samenvatting in het programma Studio Sport mo gelijk is. Volgens voorzitter Jaap Bon tenbal betreft deze handelswij ze een onderdeel van de'af spraak met de sponsor, 1 „We zijn verplicht om te voldoen aan de richtlijnen van de mi nister voor een tv-uitzending en we willen de belangen van onze sponsor niet schaden". Excelsior krijgt voor elke-tv- uitzending, waarin de shirtre clame wordt getoond, een bo nus van Akai. Schiedam Zeven wonin gen aan de Buitenhavenweg zijn door burgemeester en wethouders onbewoonbaar verklaard. De huidige bewo ners hebben zes maanden de tijd iets anders te vinden, al vorens tot ontruiming zal worden overgegaan. Het besluit tot onbewoon baarverklaring, dat maan dagavond door de Schiedam se gemeenteraad bekrachtigd moet worden, is in overeen stemming met het door de provinciale hoofdingenieur directeur van volkshuisves ting afgegeven advies. De huidige bewoners krijgen op korte termijn de nodige voorlichting van de gemeen te èn kunnen (in ieder geval binnen zes maanden) een vervangende behuizing krij gen aangeboden. Het gaat om de volgende, panden aan de Buitenhaven weg: 168 (boven en beneden), 170a, 170b, 172b, 174a en 176/2. Rotterdam Linkse politieke partijen, buurtorganisaties en verontruste particulieren in Rotterdam gaan vanavond massaal actie voeren tegen naar hun mening racistische en fascistische plakkaten en muurschilderingen in de stad. De actie richt zich volgens de initiatiefnemers vooral tegen uitingen van de extreem rechtse organisaties Centrum partij en Nederlandse Volks- Unie. Volgens een woordvoer der treden politie en justitie op dit moment onvoldoende op tegen deze uitingen, die met het oog op de aanstaande ka merverkiezingen hand over hand toenemen. Het is de be doeling dat de groepen de plakkaten, verwijderen of on leesbaar maken. Een woordvoerder van de Rot terdamse politie zegt, dat het zelden voorkomt dat plakka ten of pamfletten van dien aard in beslag worden geno men. De Rotterdamse reini gingsdienst heeft een speciale afdeling die de stad regelmatig schoonmaakt van leuzen en plakkaten, die zonder toestem ming buiten de daarvoor aan gewezen plaatsen zijn aange bracht. "Volgens een woordvoerder van het Rotterdams openbaar ministerie is het de afgelopen jaren in Rotterdam niet tot ^rechtszaken gekomen inzake ^discriminerende plakkaten of, 'pamfletten. -* - - Nieuw dessin... Architektentule In twee hoog tes. 180 en 250 cm. In wit. Bij- ons nu al zeer voordelig. 180 cm boog Per meter van 6,50 voor 250 cm van 7,98 voor 4,95

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1